Jump to content

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)


northerain
 Share

Recommended Posts

Είδα σε διαφήμιση του εκδοτικού οίκου, ότι ετοιμάζεται και το "δικαίωμα στη ζωή". (Ιδιαίτερα βίαιο βιβλίο, που στηρίζεται σε αληθινά γεγονότα.) Ξέρει κάτι κανείς;

 

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

Link to comment
Share on other sites

Είδα σε διαφήμιση του εκδοτικού οίκου, ότι ετοιμάζεται και το "δικαίωμα στη ζωή". (Ιδιαίτερα βίαιο βιβλίο, που στηρίζεται σε αληθινά γεγονότα.) Ξέρει κάτι κανείς;

 

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

 

 

Αν θα κυκλοφορήσει το βιβλίο "δικαίωμα στη ζωή" και πότε. Αν ξέρεις. Είναι ένα από τα αγαπημένα μου.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σε διαφήμιση του εκδοτικού οίκου, ότι ετοιμάζεται και το "δικαίωμα στη ζωή". (Ιδιαίτερα βίαιο βιβλίο, που στηρίζεται σε αληθινά γεγονότα.) Ξέρει κάτι κανείς;

 

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

 

 

Αν θα κυκλοφορήσει το βιβλίο "δικαίωμα στη ζωή" και πότε. Αν ξέρεις. Είναι ένα από τα αγαπημένα μου.

 

Θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή στα τέλη φθινοπώρου του 2010. Εκτός απροόπτου, βέβαια. Στην εκδοχή που περιλαμβάνει την ομώνυμη νουβέλα και τα δύο διηγήματα brave little girl και το --ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ-- Returns.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σε διαφήμιση του εκδοτικού οίκου, ότι ετοιμάζεται και το "δικαίωμα στη ζωή". (Ιδιαίτερα βίαιο βιβλίο, που στηρίζεται σε αληθινά γεγονότα.) Ξέρει κάτι κανείς;

 

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

 

 

Αν θα κυκλοφορήσει το βιβλίο "δικαίωμα στη ζωή" και πότε. Αν ξέρεις. Είναι ένα από τα αγαπημένα μου.

 

Θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή στα τέλη φθινοπώρου του 2010. Εκτός απροόπτου, βέβαια. Στην εκδοχή που περιλαμβάνει την ομώνυμη νουβέλα και τα δύο διηγήματα brave little girl και το --ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ-- Returns.

 

Ευχαριστώ. Το περιμένω

Link to comment
Share on other sites

...έχουμε καταλλήξει να βρίσκουμε πιο εύκολα Κέτσαμ στην Ελλάδα από ότι στην Αγγλία.

 

Πράγματι, τώρα που ήμουν στην Αγγλία, εντόπισα μόνο το Road Kill και το Ladies Night, και αυτά στο dealers' room στο World Horror Convention.

Εγώ είχα πετύχει τα Red και Triage σε ένα Borders (ναι, από αυτά που έκλεισαν).

 

Τελικά η μόνη λύση είναι το Amazon.uk και εκείνα που στέλνουν είναι Αμερικάνικα αντίτυπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελείωσα το "Κρυφτό".

Το διάβασα μέσα σε δύο τρεις μέρες, είναι ένα καλό βιβλίο.

Πολύ δυνατό σημείο το χτίσιμο των χαρακτήρων.

Επίσης βρήκα τη μετάφραση (Νίκος Ρούσσος) πολύ αξιόλογη.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και εγώ την ελληνική έκδοση του Hide and Seek (Κρυφτό/εκδόσεις λογείον). Πολύ καλή δουλειά από τον μεταφραστή. Μάλιστα, διορθώθηκαν και ένα-δύο λάθη που υπήρχαν στην αμερικανική έκδοση (τουλάχιστον στην έκδοση που έχω εγώ). Πολύ καλό βιβλίο, με έμφαση στο στήσιμο των χαρακτηρών και την αφήγηση. Πολύ καλό και το lay-out του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να'μαι κι εγω.Διαβασα το Κοριτσι της διπλανης πορτας.Εχει αρκετα σποιλερ το ποστ μου και καλα θα κανουν οσοι δεν εχουν διαβασει το βιβλιο να μην διαβασουν παρακατω.

Ειναι περιεργο πως ενα βιβλιο με τοσο φλωρικο τιτλο και τοσο μικροαστικο ξεκινημα μπορει να γινει τοσο δυνατο.Φυσικα εκει ακριβως έγκειται η δυναμη του.Θυμαμαι καποτε που εβλεπα ενα ντοκυμανταιρ για θριλερ και ελεγε πως δημιουργηθηκε η μοδα με τους σιριαλ κιλερς σε μια ησυχη γειτονια στα προαστια.Πως ο σκηνοθετης σου έδειχνε την ησυχη ρομαντικη ζωη για να σε κανει να πιστεψεις οτι θα μπορουσε να ηταν η δικια σου γειτονια και μετα τσουπ ερχεται το ανθρωπομορφο τερας.Αυτο ακριβως γινεται κι εδω.Βεβαια το στοιχειο που το ξεχωρριζει ειναι οτι ο πρωταγωνιστης συμμετεχει κατα κάποιο τροπο στις φρικαλεοτητες και δεν τις πολεμαει οπως έχουμε συνηθισει.Ειναι ευκολο να λεμε "πωπω,τι τρομερο...εγω δεν θα το ανεχομουν" αλλα νομιζω οτι στην κοινωνια μας οντως καλοι ανθρωποι εθελοτυφλουν μπροστα σε τρομερα εγκληματα.Σου δινει μια αισθηση δυναμης το οτι εσυ δεν εισαι το θυμα οπως και αισθηση "ανωτεροτητας" οτι αν και μπορεις δεν συμμετεχεις στο κακο που γινεται.Θυμαμαι που διαβαζα καποτε οτι ο κλασικος χαιρετισμος με το σηκωμα του χεριου ετσι καθιερωθηκε.Οτι σημαινει "μπορω να σε χτυπησω αλλα δεν το κανω γιατι ειμαι φιλος".

Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι τα παιδακια γινονται τετοια τερατα.ΑΠο την αλλη δεν ειναι απιθανο.Και αυτο ακριβως μας δειχνει ο συγγραφεας.Για αυτο νομιζω αφηνει τα ψυχοπαθη αδερφια τελευταια,ενω κανεις θα περιμενε αυτα να ξεκινησουν το κακο.Γινεται μαλιστα και αναφορα στο οτι το Παιχνιδι αγριεψε με θυμα την τρελη αδερφη του Εντι πρωτα.Δηλαδη αυτη ηταν πρωτα θυμα και μετα θυτης.

Δεν μου πολυαρεσουν τα βιβλια τρομου,ειδικα αν δεν εχουν υπερφυσικο.Νομιζω ειναι προσπαθειες του συγγραφεα να μου δειξει φρικαλεοτητες για να με σοκαρει.Ετσι ημουν καπως σφιχτος απεναντι σε αυτο.Αλλα οφειλω να παραδεχτω οτι με επηρρεασε αρκετα,οχι πως με σοκαρε αλλα με εβαλε να σκεφτω 2-3 πραγματα για την ανθρωπινη φυση και το πως ειναι να εισαι παιδι,πως ειναι να ντρεπεσαι να αντιδρασεις γιατι δεν εισαι τελειος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Κοριτσι της διπλανης πόρτας ειναι το μονο βιβλιο που, ειλικρινα, φοβαμαι να ξαναδιαβασω. Η απόλυτη φρικη, χειροτερη από καθε τερας, ειναι "οι άλλοι ανθρωποι" (που' λεγε κι ο Σαρτρ-για την κολαση το'λεγε αυτος, αλλα μια χαρα κολλαει κι εδω). Ιδιως όταν εχουν απόλυτη ελευθερια δρασης...Το γεγονος μαλιστα οτι βασιζεται σε αληθινη ιστορια το κανει πιο ανατριχιαστικο

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος Κέτσαμ που ξέρω είναι το παιδάκι που είχε τον Πίκατσου στα Πόκεμον...

Link to comment
Share on other sites

Το Κοριτσι της διπλανης πόρτας ειναι το μονο βιβλιο που, ειλικρινα, φοβαμαι να ξαναδιαβασω. Η απόλυτη φρικη, χειροτερη από καθε τερας, ειναι "οι άλλοι ανθρωποι" (που' λεγε κι ο Σαρτρ-για την κολαση το'λεγε αυτος, αλλα μια χαρα κολλαει κι εδω). Ιδιως όταν εχουν απόλυτη ελευθερια δρασης...Το γεγονος μαλιστα οτι βασιζεται σε αληθινη ιστορια το κανει πιο ανατριχιαστικο

Εγώ κάπου είχα δανείσει το βιβλίο και δεν το έχω πια. Σκέφτομαι όμως να το παραγγείλω από Amazon στα Αγγλικά, αλλά... δεν ξέρω ρε γαμώτο, δεν ξέρω αν θα το ξαναδιαβάσω στη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα ακούσει ότι μπορεί να το έκανε ταινία ο Φίντσερ...Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, όμως!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα ακούσει ότι μπορεί να το έκανε ταινία ο Φίντσερ...Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, όμως!

Έχουν γίνει 4 ταινίες βασισμένες σε βιβλία του, αλλά όχι από Holywood.

 

Είναι τα

The lost

the girl next door

Red

Offspring

 

Έχω δει τα τρία πρώτα, το The lost και το Red ήταν πολύ καλές ταινίες (αν και το δεύτερο απλά δεν έφτανε το βιβλίο με τίποτα), ενώ το The girl next door ήταν μια... συμμαζεμμένη εκδοχή του ομόνυμου βιβλίου, αρκετά καλή μεν αλλά δεν άγγιζε στιγμή το... ας το πούμε μεγαλείο του βιβλίου

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα ακούσει ότι μπορεί να το έκανε ταινία ο Φίντσερ...Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, όμως!

Έχουν γίνει 4 ταινίες βασισμένες σε βιβλία του, αλλά όχι από Holywood.

 

Είναι τα

The lost

the girl next door

Red

Offspring

 

Έχω δει τα τρία πρώτα, το The lost και το Red ήταν πολύ καλές ταινίες (αν και το δεύτερο απλά δεν έφτανε το βιβλίο με τίποτα), ενώ το The girl next door ήταν μια... συμμαζεμμένη εκδοχή του ομόνυμου βιβλίου, αρκετά καλή μεν αλλά δεν άγγιζε στιγμή το... ας το πούμε μεγαλείο του βιβλίου

 

Ένας Φίντσερ όμως θα έδονε καλό πράμα...

 

Προφανώς, δεν εννοείς αυτό εδώ,έτσι;:Ρ

http://www.imdb.com/title/tt0265208/

Link to comment
Share on other sites

Ένας Φίντσερ όμως θα έδονε καλό πράμα...

Και με τον Lucky McKee δεν έχω πρόβλημα, έχει κάνει μια καταπληκτική ταινία (May).

Όμως, ένας Φίντσερ, δεδομένου ότι είναι χολυγουντιανός σκηνοθέτης, θα χάλαγε το βασικότερο συστατικό του Κέτσαμ: το πόσο αντισυμβατικός μπορεί να γίνει.

 

ΥΓ: Θα ήθελα όμως να δω κανένα She Wakes από τον Ντένη Ηλιάδη καθαρά και μόνο για το πατριωτικό του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ο Φίντσερ δεν είναι και ο λατρεμένος μου,αλλά έχοντας κάνει Fight Club,Seven, Zodiac,δεν τον λες και κλασικό χολυγουντιανό σκηνοθέτη. Βέβαια,δεν ξέρω και το βιβλίο, οπότε ας πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα ακούσει ότι μπορεί να το έκανε ταινία ο Φίντσερ...Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, όμως!

Έχουν γίνει 4 ταινίες βασισμένες σε βιβλία του, αλλά όχι από Holywood.

 

Είναι τα

The lost

the girl next door

Red

Offspring

 

Έχω δει τα τρία πρώτα, το The lost και το Red ήταν πολύ καλές ταινίες (αν και το δεύτερο απλά δεν έφτανε το βιβλίο με τίποτα), ενώ το The girl next door ήταν μια... συμμαζεμμένη εκδοχή του ομόνυμου βιβλίου, αρκετά καλή μεν αλλά δεν άγγιζε στιγμή το... ας το πούμε μεγαλείο του βιβλίου

 

Έχω δει και τα τέσσερα. Και θα συμφωνήσω με τον Nihilio για όσα έχει δει. Όσο για το offspring... μια ψιλοαπογοήτευση την έφαγα, όπως και να το κάνουμε. Με χάλασαν πολλοί από τους τρόπους με τους οποίους αποδόθηκαν κάποια στοιχεία του βιβλίου, ενώ η ηθοποιία... αρκεί να πω ότι στη σκηνή που κάνει ο μεγάλος* την καμέο εμφάνισή του βάζει γυαλιά σε όλο το καστ (πλην της ηθοποιού που κάνει τη Woman και ενδεχομένως αυτού που κάνει τον The Cow).

 

*Ο οποίος έχει εμφανιστεί σε όλες τις ταινίες που έχουν γίνει από βιβλία του. Είναι ο μπάρμαν (τι πρωτότυπο!) σε Red και Lost, και ο ιατροδικαστής στο Offspring. Μόνο στο "Κορίτσι" του την έφεραν κι ενώ τον είχαν μισή μέρα να ξεροσταλιάζει για να γυρίσουν τη σκηνή του, τελικά την έκοψαν στο μοντάζ, και βλέπουμε μόνο κάτι σαν ίσκιο δίπλα στη Ρόδα στο Λούνα Παρκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και τα τέσσερα. Και θα συμφωνήσω με τον Nihilio για όσα έχει δει. Όσο για το offspring... μια ψιλοαπογοήτευση την έφαγα, όπως και να το κάνουμε. Με χάλασαν πολλοί από τους τρόπους με τους οποίους αποδόθηκαν κάποια στοιχεία του βιβλίου, ενώ η ηθοποιία... αρκεί να πω ότι στη σκηνή που κάνει ο μεγάλος* την καμέο εμφάνισή του βάζει γυαλιά σε όλο το καστ (πλην της ηθοποιού που κάνει τη Woman και ενδεχομένως αυτού που κάνει τον The Cow).

 

*Ο οποίος έχει εμφανιστεί σε όλες τις ταινίες που έχουν γίνει από βιβλία του. Είναι ο μπάρμαν (τι πρωτότυπο!) σε Red και Lost, και ο ιατροδικαστής στο Offspring. Μόνο στο "Κορίτσι" του την έφεραν κι ενώ τον είχαν μισή μέρα να ξεροσταλιάζει για να γυρίσουν τη σκηνή του, τελικά την έκοψαν στο μοντάζ, και βλέπουμε μόνο κάτι σαν ίσκιο δίπλα στη Ρόδα στο Λούνα Παρκ.

Το offspring δεν το έχω δει ακόμα, αν και δεν ε΄χω ακούσει καλά σχόλια. Ετοιμάζουν πάντως sequel με τίτλο: The Woman.

Link to comment
Share on other sites

Το offspring δεν το έχω δει ακόμα, αν και δεν ε΄χω ακούσει καλά σχόλια. Ετοιμάζουν πάντως sequel με τίτλο: The Woman.

 

Πράγματι. Ακριβώς επειδή υπήρξε ένας ενθουσιασμός για την τύπισσα που έπαιξε τον ομώνυμο ρόλο στο Offspring, και φτιάξανε την ταινία κομμένη και ραμμένη πάνω της. Και αφού γράφτηκε το σενάριο και άρχισε το γύρισμα, κάθισε κι ο Κέτσαμ κι έγραψε το αντίστοιχο βιβλίο!

 

Η υπόθεση έχει πλάκα επειδή, εξαιτίας ενός μπάχαλου που έχει γίνει με τα δικαιώματα, η "Νεκρή Σεζόν" δεν πρόκειται, καταπώς φαίνεται, να γυριστεί ποτέ ταινία, έτσι γυρίστηκε το Offspring που είναι το σίκουελ της, το οποίο παράγει τώρα το δικό του σίκουελ...

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Κυκλοφόρησε στα ελληνικά το "Δικαίωμα στη Ζωή" (Right to Life) από τις Εκδόσεις Λογείον, σε μετάφρασή μου. Περιλαμβάνει, όπως και η αμερικάνικη έκδοση, και τα δύο διηγήματα Brave Little Girl και Returns.

 

 

 

Νίκος Ρούσσος

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε στα ελληνικά το "Δικαίωμα στη Ζωή" (Right to Life) από τις Εκδόσεις Λογείον, σε μετάφρασή μου. Περιλαμβάνει, όπως και η αμερικάνικη έκδοση, και τα δύο διηγήματα Brave Little Girl και Returns.

 

 

 

Νίκος Ρούσσος

 

Θα ενημερώσω και στο topic με τις νέες κυκλοφορίες. Και μπαίνει και αυτό στη λίστα, αλλά πρώτα θα διαβάσω το RED για να δω αν μου αρέσει η γραφή του Κέτσαμ και μετά βλέπουμε... Η τιμή (ακόμα και με την έκπτωση) είναι λίγο τσιμπημένη για τις σελίδες του, αλλά η έκδοση είναι πολύ καλή(όπως και στο Κρυφτό).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε στα ελληνικά το "Δικαίωμα στη Ζωή" (Right to Life) από τις Εκδόσεις Λογείον, σε μετάφρασή μου. Περιλαμβάνει, όπως και η αμερικάνικη έκδοση, και τα δύο διηγήματα Brave Little Girl και Returns.

 

 

 

Νίκος Ρούσσος

Το ομώνυμο το είχα διαβάσει με το Old Flames και δε με είχε ξετρελάνει (αν και ήταν καλύτερο από το Old Flames). Αν τα δύο διηγήματα δεν υπάρχουν στο Peaceable Kingdoms ίσως να το πάρω.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα στη ζωή είναι ένα εξαιρετικό μυθιστόρημα. Η γραφή του Κέτσαμ είναι συναρπαστική, ανατριχιαστική και κόβει σαν ξυράφι. Το ύφος του είναι λιτό, σκοτεινό και απότομο. Πράγμα το οποίο δημιουργεί μεγαλύτερη ένταση στον αναγνώστη. Το γράψιμο στο συγκεκριμένο βιβλίο θυμίζει το Κορίτσι της διπλανής πόρτας (το οποίο θα κυκλοφορήσει από τον ίδιο εκδοτικό οίκο, με πρόλογο του Stephen King). Στο βιβλίο αυτό ο Κέτσαμ μας υπενθυμίζει ότι ο άνθρωπος είναι το χειρότερο ζώο στον πλανήτη. Αυτή, άλλωστε, είναι η αγαπημένη του θεματολογία που τον έκανε γνωστό και τόσο ξεχωριστό συγγραφέα. Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι το Δικαίωμα στη ζωή το προτείνει ο Stephen King, στο βιβλίο του Περί συγγραφής, σαν ένα από τα βιβλία που πρέπει κανείς να διαβάσει (σ. 292 της ελληνικής έκδοσης).

Ακριβό; Εγώ το αγόρασα 13,50 ευρώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα στη ζωή είναι ένα εξαιρετικό μυθιστόρημα. Η γραφή του Κέτσαμ είναι συναρπαστική, ανατριχιαστική και κόβει σαν ξυράφι. Το ύφος του είναι λιτό, σκοτεινό και απότομο. Πράγμα το οποίο δημιουργεί μεγαλύτερη ένταση στον αναγνώστη. Το γράψιμο στο συγκεκριμένο βιβλίο θυμίζει το Κορίτσι της διπλανής πόρτας (το οποίο θα κυκλοφορήσει από τον ίδιο εκδοτικό οίκο, με πρόλογο του Stephen King). Στο βιβλίο αυτό ο Κέτσαμ μας υπενθυμίζει ότι ο άνθρωπος είναι το χειρότερο ζώο στον πλανήτη. Αυτή, άλλωστε, είναι η αγαπημένη του θεματολογία που τον έκανε γνωστό και τόσο ξεχωριστό συγγραφέα. Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι το Δικαίωμα στη ζωή το προτείνει ο Stephen King, στο βιβλίο του Περί συγγραφής, σαν ένα από τα βιβλία που πρέπει κανείς να διαβάσει (σ. 292 της ελληνικής έκδοσης).

Ακριβό; Εγώ το αγόρασα 13,50 ευρώ.

 

 

 

Και 'γω έχω ακούσει καλά λόγια για δαύτο, αλλά όσον αφορά τη τιμή, ναι μεν μπορεί να είναι ωραία έκδοση όπως το Κρυφτό, αλλά έχει 182 σελίδες, άρα τα 13,50(με έκπτωση) είναι λίγο... αρκετά. Το RED του ίδιου συγγραφέα, με 255 σελίδες και μια χαρά έκδοση, το πήρα με 4 ευρώ. Δεν λέω να φτάσει εκεί η τιμή για να είμαι ευχαριστημένος, αλλά εντάξει, όλοι οι εκδοτικοί οίκοι βαράνε στ' αυτιά τις τιμές τους, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Με 2 ευρώ παραπάνω αγόρασα το Χρήσιμα αντικείμενα του άρχοντα Στήβεν Κινγκ. Εκατοντάδες σελίδες παραπάνω και φυσικά μιλάμε για τον Βασιλιά...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..