Jump to content

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)


northerain
 Share

Recommended Posts

Και 'γω έχω ακούσει καλά λόγια για δαύτο, αλλά όσον αφορά τη τιμή, ναι μεν μπορεί να είναι ωραία έκδοση όπως το Κρυφτό, αλλά έχει 182 σελίδες, άρα τα 13,50(με έκπτωση) είναι λίγο... αρκετά. Το RED του ίδιου συγγραφέα, με 255 σελίδες και μια χαρά έκδοση, το πήρα με 4 ευρώ. Δεν λέω να φτάσει εκεί η τιμή για να είμαι ευχαριστημένος, αλλά εντάξει, όλοι οι εκδοτικοί οίκοι βαράνε στ' αυτιά τις τιμές τους, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Με 2 ευρώ παραπάνω αγόρασα το Χρήσιμα αντικείμενα του άρχοντα Στήβεν Κινγκ. Εκατοντάδες σελίδες παραπάνω και φυσικά μιλάμε για τον Βασιλιά...

 

To Red, βέβαια, κυκλοφορεί εδώ και μια δεκαετία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία. Η αρχική τιμή δεν ήταν 15 ευρώ, αλλά λιγότερα από 10...

Τέλος πάντων. Θα δώσω μεγαλύτερη βαρύτητα σε άλλα βιβλία, και γι'αυτό το βιβλίο θα περιμένω μέχρι να γίνει μεγαλύτερη έκπτωση από κάποιο βιβλιοπωλείο.

Τονίζω ότι ναι μεν είναι λίγο ακριβό, αλλά είναι ωραία έκδοση και κάποτε θα το πάρω και αυτό, μαζί με το Κρυφτό.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ναι, 13,50 με έκπτωση 10% (από Ιανό, Θεσσαλονίκη). Μιας και μιλάμε για τις τιμές των βιβλίων επιτρέψτε μου να αναφέρω δύο-τρία βασικά πράγματα, που οι περισσότεροι, ίσως, αγνοούν.

1ο: Η τιμή του βιβλίου καθορίζεται από τα δικαιώματα που πληρώνει ο εκδότης, τα οποία διαφέρουν ανάλογα με τον συγγραφέα, τη χρονιά έκδοσης στην πρωτότυπη γλώσσα, αλλά ακόμη και από το αν το συγκεκριμένο βιβλίο γνώρισε επιτυχία στο εξωτερικό ή το πόσα αντίτυπα θα κυκλοφορήσουν στην Ελλάδα. Ένα βιβλίο, δηλαδή, το οποίο δεν ήταν ιδιαίτερα εμπορικό, δεν έχει πολλά δικαιώματα.

2ο: Θα πρέπει να ξέρετε ότι ο εκδότης παίρνει το 50% της λιανικής του βιβλίου (προ φόρων. Μετά την απόδοση των φόρων, το πόσο πέφτει ακόμη περισσότερο). Το υπόλοιπο 50% το μοιράζονται ο βιβλιοπώλης (40%) και ο χρονδρέμπορας (10%). Υπάρχουν, βέβαια, μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι που έχουν τους δικούς τους πωλητές, και έτσι γλιτώνουν το 10% του χονδρέμπορα. Έτσι σε ένα βιβλίο με λιανική τιμή 10 ευρώ, ο εκδότης παίνει στο χέρι τα 5 και μάλιστα προ φόρων.

3ο: [Αντίτυπα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα].Στήβεν Κίνγκ: Εδώ μιλάμε για περίπτωση [για τον Βασιλιά, όπως αναφέρθηκε], όπως και ο Μάστερτον. Τα βιβλία τους πουλάνε πολύ, επομένως οι εκδότες τα βγάζουν σε πάνω από 4.000 αντίτυπα, πράγμα το οποίο ρίχνει την τιμή μονάδας. Είναι τα λεγόμενα, mass market paperbacks. Εξάλλου κάνουν συνεχώς επανεκδόσεις, πράγμα το οποίο μειώνει πολύ το κόστος, αφού δεν ξαναπληρώνεται ο μεταφραστής, ούτε ο γραφίστας. Όταν όμως ξέρεις ότι ένας συγγραφέας μετά βίας θα φτάσει τα 1000 αντίτυπα, σίγουρα δεν μπορεί να κυκλοφορήσει σε mass market paperback, oπότε, προκειμένου να βγουν τα έξοδα, η τιμή είναι ένα-δυο ευρώ τσιμπημένη, πράγμα το οποίο είναι λογικό και όχι καταστροφικό για τον αναγνώστη.

4ο: Μερικές ενδεικτικές τιμές της αγοράς: Masterton, Τραύμα, 174 σ., 15 ευρώ/Suster, Ο δαίδαλος του διαβόλου, 132 σ., 11 ευρώ/ Edwrard Lee, μίστερ τόρσο, 66 σ. 12 ευρώ.

5ο Και κάτι Τελευταίο. Η τιμή του βιβλίου καθορίζεται και από τα τυπογραφικά 16σέλιδα. Η διαφορά ανάμεσα στις 180 και 196 σελίδες (διαφορά ενός δεκαεξασέλιδου) είναι ελάχιστη, καθώς ο εκδότης πληρώνει μόνο το χαρτί. Το πάγιο κόστος, όμως για όλα τα άλλα, τσίγκος για εξώφυλλο, γραφίστας, χονδρέμπορας κ.ά. παραμένει το ίδιο. Γι' αυτό και τα βιβλία με δύο ή τρία δεκαεξασέλιδα παραπάνω δεν έχουν ουσιαστική διαφορά στην τιμή. (για παράδειγμα Ketchum, Κρυφτό, σ. 204, 16 ευρώ.)

Το Red έχει τόσα χρόνια που βγήκε και έχουν αλλάξει πολλά πράγματα. Το τι έχει αλλάξει, και το τι γίνεται στην τιμή του βιβλίου μετά από 4-5 χρόνια είναι μια άλλη συζήτηση. Αναφέρω μόνο ότι μετά από 5-6 χρόνια ο ίδιος ο εκδότης ρίχνει την τιμή για να μην του μείνουν τα αντίτυπα (και αυτό γίνεται βάσει συμβολαίου με τον ξένο εκδοτικό οίκο). Η αρχική τιμή του Red ήταν 10,10 ευρώ.

Edited by zodiac
Link to comment
Share on other sites

Όλη αυτή η "συζήτηση" ξεκίνησε από ένα λογικό παράπονο που είχα(και έχω ακόμα βέβαια). Καλύτερα να μεταφερθούν τα posts αυτά στο ανάλογο topic. Η γνώμη μου δεν αλλάζει, πάντως.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερούδια!!

Προσπαθώ απο το καλοκαίρι να βρω "το κορίτσι της διπλανής πόρτας" και συνεχώς μου λενε πως έχει εξαντηληθει και να ξαναπεράσω σε λίγο καιρό πάλι. Έχω πάει στα περισσότερα βιβλιοπωλεία στο κέντρο της Αθήνας και δεν έχω δει φώς.

Μήπως έχει πάρει το μάτι σας κανένα ξεχασμένο αντίτυπο πουθενα?? :(

Μου έχουν κάνει τρομερή εντύπωση τα λεγόμενα σας και θέλω πολύ να το διαβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Το "Κορίτσι της Διιπλανής Πόρτας" θα κυκλοφορήσει εντός ολίγου (σε δύο μήνες περίπου) ξανά, με φρεσκαρισμένη μετάφραση, πρόλογο του Στίβεν Κίνγκ και συνέντευξη του συγγραφέα.

 

Υπομονή. Κάνω όσο πιο γρήγορα μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Αααααα!!! Τέλεια! :)

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και ....βιάσου βιάσου!! :bleh:

Edited by Venea
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό. Και πόσο θα μας κοστίσει; Αν έχετε αποφασίσει για την τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό. Και πόσο θα μας κοστίσει; Αν έχετε αποφασίσει για την τιμή...

 

Η τιμή δεν είναι στο χέρι μου, ούτε έχω σχέση με αυτή -- δεν είμαι ο εκδότης. Μπορώ πάντως να σε διαβεβαιώσω ότι γίνεται μια προσπάθεια από όλους τους συντελεστές να κρατηθεί χαμηλά το κόστος. Ελπίζω η τιμή όπως θα διαμορφωθεί να σε ικανοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν η αρχική τιμή είναι 16 ευρώ και μείον 10% που κάνουν συνήθως τα βιβλιοπωλεία, 14,40 ευρώ, τότε είναι εντάξει. Δεν είναι και μικρό βιβλίο, πάνω από 300 σελίδες είναι, αλλά να μην είναι πάνω από 18, 19 ευρώ, ας πούμε. Άντε, ευκαιρία να το διαβάσω και 'γω, γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια γι'αυτό το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερούδια!!

Προσπαθώ απο το καλοκαίρι να βρω "το κορίτσι της διπλανής πόρτας" και συνεχώς μου λενε πως έχει εξαντηληθει και να ξαναπεράσω σε λίγο καιρό πάλι. Έχω πάει στα περισσότερα βιβλιοπωλεία στο κέντρο της Αθήνας και δεν έχω δει φώς.

Μήπως έχει πάρει το μάτι σας κανένα ξεχασμένο αντίτυπο πουθενα?? :(

Μου έχουν κάνει τρομερή εντύπωση τα λεγόμενα σας και θέλω πολύ να το διαβάσω...

 

Α, μην ανησυχεις Κατερινα, εγω το εψαχνα 2 χρονια ! Τελικα μου ηρθε απο μονο του, σαν δωρο ! Με μια παραγγελια στην Πρωτοπορια, εγραψα και το συγκεκριμενο για πολλοστη φορα και φυσικα η απαντηση ηταν αρνητικη (παρολου που παντα ψαχνουν για να ικανοποιησουν τον πελατη). Ε, λοιπον στο δεματακι που ηρθε στο ονομα μου, υπηρχε και το συγκεκριμενο μεσα ! Εχεις δει γκαντεμη με τυχη βουνο; Ολοκληρος αυτοπροσωπος !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερούδια!!

Προσπαθώ απο το καλοκαίρι να βρω "το κορίτσι της διπλανής πόρτας" και συνεχώς μου λενε πως έχει εξαντηληθει και να ξαναπεράσω σε λίγο καιρό πάλι. Έχω πάει στα περισσότερα βιβλιοπωλεία στο κέντρο της Αθήνας και δεν έχω δει φώς.

Μήπως έχει πάρει το μάτι σας κανένα ξεχασμένο αντίτυπο πουθενα?? :(

Μου έχουν κάνει τρομερή εντύπωση τα λεγόμενα σας και θέλω πολύ να το διαβάσω...

 

Α, μην ανησυχεις Κατερινα, εγω το εψαχνα 2 χρονια ! Τελικα μου ηρθε απο μονο του, σαν δωρο ! Με μια παραγγελια στην Πρωτοπορια, εγραψα και το συγκεκριμενο για πολλοστη φορα και φυσικα η απαντηση ηταν αρνητικη (παρολου που παντα ψαχνουν για να ικανοποιησουν τον πελατη). Ε, λοιπον στο δεματακι που ηρθε στο ονομα μου, υπηρχε και το συγκεκριμενο μεσα ! Εχεις δει γκαντεμη με τυχη βουνο; Ολοκληρος αυτοπροσωπος !

 

Εγώ πάντως εχτές που πέρασα δεν είδα καμία ιδιαίτερη όρεξη για ψάξιμο!! Δεν έχει σημασία όμως...αναμένουμε την νέα έκδοση!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα πριν μερικές μέρες τη Νεκρή Σαιζόν, και νομίζω ότι αμέσως μπήκε στη δεκάδα αγαπημένων βιβλίων τρόμου!

Δεν είμαι σίγουρος για το πιο πέταξε εκτός δεκάδας αλλά ήταν πραγματικά εξαιρετικό!

Ωραία ιστορία, σωστοί χαρακτήρες, γ@μ@τες περιγραφές και γενικά ένα εξαιρετικό βιβλίο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για τους φίλους του Ketchum. Στη σελίδα των εκδόσεων λογείον στο facebook (λογείον) ή στο info@logeion.gr μπορείτε να ψηφίσετε ποιο από τα τρία προτεινόμενα εξώφυλλα θα θέλατε να δείτε ως εξώφυλλο του βιβλίου, Το κορίτσι της διπλανής πόρτας. Δύο άτομα, ύστερα από κλήρωση, και αφού έχουν επιλέξει το εξώφυλλο που θα ΄χρησιμοποιηθεί ως εξώφυλλο του βιβλίου θα λάβουν από ένα δωρεάν αντίτυπο του βιβλίου του Ketchum χωρίς καμία χρέωση (ούτε καν τα ταχυδρομικά έξοδα!)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό, ήδη ψήφισα το εξώφυλλο. Και τα τρία είναι καλά, αλλά το ένα ξεχωρίζει κατ'εμέ. Ελπίζω να κερδίσω ένα αντίτυπο(γενικά είμαι λίγο τυχερός σε κληρώσεις και λοιπά). Και να μην κερδίσω, θα το αγοράσω σίγουρα.

 

spam: Μετράει να ψηφίσω και τα τρία ώστε να πέσω μέσα; tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψήφισα.

Νομίζω το πρώτο είναι το καλύτερο, αλλά για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στις 10 Μαρτίου λήγει η ψηφοφορία από τις εκδόσεις λογείον για την επιλογή του εξωφύλλου του βιβλίου του Jack Ketchum, Το κορίτσι της διπλανής πόρτας. Δωρεάν διανέμονται 5 αντίτυπα και όχι δύο που είχαν ανακοινώσει αρχικά! (λόγω μεγάλης συμμετοχής). Καλό!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Το "Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας" κυκλοφόρησε στη νέα του έκδοση! Δεν έχω μάθει ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες, απλώς το γεγονός, το οποίο μεταφέρω.

 

Μαστιγώστε ελεύθερα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα μέλος του φόρουμ κέρδισε το δωρεάν αντίτυπο του βιβλίου. Όπως είχα πει όταν έλαβα συμμετοχή, είμαι λίγο τυχερός σε κληρώσεις και λοιπά, και επιβεβαιώθηκα. Κέρδισα το βιβλιαράκι και το περιμένω πως και πως. Το είδα σε ένα βιβλιοπωλείο, το ξεφύλλισα, και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια σε αυτούς που σχεδίασαν την έκδοση, έκαναν πάρα πολύ καλή δουλειά. Όσον αφορά την μετάφραση και το ίδιο το κείμενο, θα πω τα σχόλιά μου αφού παραλάβω το δώρο μου και το διαβάσω, αν και υποθέτω ότι θα μείνω πλήρως ευχαριστημένος. Εννοείται πως θα προτείνω την έκδοση σε γνωστούς μου που διαβάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθιζουμε να λεμε "τα λεφτα πανε στα λεφτα"!Πλεον μπορουμε να το παραφρασουμε λιγακι και να το κανουμε "τα βιβλια πανε στα βιβλια"!Congrats!

Link to comment
Share on other sites

αν και υποθέτω ότι θα μείνω πλήρως ευχαριστημένος. Εννοείται πως θα προτείνω την έκδοση σε γνωστούς μου που διαβάζουν.

Μη το δένεις κόμπο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επιτρέψτε μου να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου που στο World Horror Convention, το οποίο διεξήχθη εφέτος στο Όστιν του Τέξας, ο Jack Ketchum έλαβε το Grand Master Award, το οποίο απονέμεται σε συγγραφείς για την εξαιρετική συνεισφορά τους στο είδος του Horror.

 

:icon_yea:

 

Ιδού και τα προηγούμενα Grand Master Awards, για να καταλάβουμε και για τι μιλάμε:

 

2010 – James Herbert

2009 – Tanith Lee

2008 – Robert McCammon

2007 – Joe R. Lansdale

2006 – Ray Garton

2005 – F. Paul Wilson

2004 — Jack Williamson

2003 — Chelsea Quinn Yarbro

2002 — Charles L. Grant

2001 — Ray Bradbury

2000 — Harlan Ellison

1999 — Ramsey Campbell

1998 — Brian Lumley

1997 — Peter Straub

1996 — Dean Koontz

1995 — Clive Barker

1994 — Anne Rice

1993 — Richard Matheson

1992 — Stephen King

1991 — Robert Bloch

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..