Jump to content

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)


northerain
 Share

Recommended Posts

Διάβασα το Κουτί στο διαδίκτυο.Πολύ καλή ιστορία, αρκετά ζοφερή, αρρωστημένη και τρομακτική.Η γραφή του Κέτσαμ ήταν και πάλι πολύ καλή:good:

 

διαβασα κι εγω το κουτι και δεν μου αρεσε καθολου, μηπως κατι δεν καταλαβα? :hmm:

Οι μισοί που διάβασαν το Κουτί το λάτρεψαμε, οι άλλοι μισοί δεν το βρήκατε του γούστου σας. Συμβαίνει αυτό.

 

κριμα, ηλπιζα μηπως υποννοουσε κατι που δεν το επιασα

μιας και ειναι highly recommended απο πολλους σιγουρα θα ξαναδιαβασω κατι απο αυτον

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Κουτί στο διαδίκτυο.Πολύ καλή ιστορία, αρκετά ζοφερή, αρρωστημένη και τρομακτική.Η γραφή του Κέτσαμ ήταν και πάλι πολύ καλή:good:

 

διαβασα κι εγω το κουτι και δεν μου αρεσε καθολου, μηπως κατι δεν καταλαβα? :hmm:

Οι μισοί που διάβασαν το Κουτί το λάτρεψαμε, οι άλλοι μισοί δεν το βρήκατε του γούστου σας. Συμβαίνει αυτό.

 

κριμα, ηλπιζα μηπως υποννοουσε κατι που δεν το επιασα

μιας και ειναι highly recommended απο πολλους σιγουρα θα ξαναδιαβασω κατι απο αυτον

Και οι μισοί στους οποίους δεν άρεσε μάλλον κάτι τέτοιο σκέφτηκαν. Αν δεις τα σχόλια και εδώ και στο τόπικ με τα καλύτερα διηγήματα τρόμου θα σχηματίσεις μία εικόνα για το πώς ένιωσαν οι περισσότεροι αναγνώστες και για το τι ήθελαν από το διήγημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτή την εποχή έχω πάθει πλάκα με Jack Ketchum!

Νεκρή Σεζόν, οι ξεγραμμένοι και τώρα Δικαίωμα στη Ζωή!

Τα βιβλία σε τραβάνε μέσα τους! Μεγάλη ζημιά! Εξαιρετικός συγγραφέας!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το περιβόητο "Κουτί".

Καλή ιδέα και οπωσδήποτε καλή εκτέλεση, δυνατό τέλος (τελευταία λέξη) αλλά δεν είμαι από αυτούς που ξετρελάθηκαν, παρά την υψηλή ταύτιση με τον χαρακτήρα αφηγητή. Μάλλον αυτό οφείλεται στην καθόλου προφανή σύνδεση της φύσης του περιεχόμενου του Κουτιού με το αποτέλεσμα που αυτό επιφέρει και στο ότι

από τα τέσσερα θύματά του, μόνο ένα το είδε. Δηλαδή τα κορίτσια και η μητέρα σταμάτησαν να τρώνε απλώς και μόνο επειδή έμαθαν ότι το Κουτί είναι άδειο;

Πολύ τραβηγμένο για να δουλέψει για μένα.

Αν δεν χάνω κάτι σε επίπεδο πληροφορίας (που απ' ό,τι καταλαβαίνω, δεν χάνω) τότε κατανοώ τον ενθουσιασμό γι' αυτό το διήγημα μεν, δεν τον συμμερίζομαι δε.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν άδειο;

Και εγώ την ίδια απορία έχω...

 

Σιγά μην είναι...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα αν ήταν άδειο, θα γινόταν τέτοιο τζέρτζελο; Ορίστε κι εγώ έχω το άδειο κουτί από τα καινούργια ηχεία μου εδώ. (Μισό να το ανοίξω).

 

Οκ, κι αυτό άδειο είναι, και τι έγ

Link to comment
Share on other sites

Μα αν ήταν άδειο, θα γινόταν τέτοιο τζέρτζελο; Ορίστε κι εγώ έχω το άδειο κουτί από τα καινούργια ηχεία μου εδώ. (Μισό να το ανοίξω).

 

Οκ, κι αυτό άδειο είναι, και τι έγ

 

μολις ανοιξα το αδειο κουτι απο το καινουργιο netbook μου

 

πειναω...

:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ολίγον πεζά ίσως, αλλά η δική μου εντύπωση παραμένει ότι ήταν άδειο. Όμως δεν είναι αυτό το θέμα. Το ζήτημα για μένα είναι ότι δεν βλέπω, ως αναγνώστης, κάποια σχέση μεταξύ του (όποιου) περιεχομένου (ή μη) του κουτιού και της επίδρασής του όχι μόνο στον Ντάνι που το κοίταξε, αλλά και στα άλλα τρία θύματα που απλώς έμαθαν γι' αυτό. Κι αυτή η έλλειψη αιτιότητας είναι που εμποδίζει, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, το "Κουτί" να αναχθεί από ένα απλώς καλό και ενδιαφέρον διήγημα σε ένα αριστούργημα της λογοτεχνίας τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το Κουτί μου άφησε την ίδια εντύπωση όπως και το μοναδικό βιβλίο του Κέτσαμ που έχω διαβάσει (όχι το Κορίτσι), ότι η γραφή του είναι δεν είναι σε καμία περίπτωση κακή, αλλά είναι πολύ στεγνή για τα δικά μου γούστα.

 

Όσον αφορά το περιεχόμενο του κουτιού, μου φαίνεται απίστευτα πεζή η ερμηνεία πως ήταν άδειο.

 

Εγώ κατάλαβα την απάντηση "τίποτα" να δίνεται με τον ίδιο τρόπο που κάποιος μουτρωμένος σου απαντάει "τίποτα" όταν τον ρωτάς τι έχει.

 

Μια άλλη ερμηνεία που μου αρέσει αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει με το έργο του Κέτσαμ είναι πως το κουτί

 

 

δεν είχε μέσα τίποτα γενικώς, αλλά Το Τίποτα, ένα τίποτα τόσο απόλυτο που η συνειδητοποίησή του σημαίνει δεν έχει πραγματικό νόημα η ζωή. Απλά αυτό είναι κάτι που δε μπορούν να το χωνέψουν όλοι και να πέσουν επιτόπου να πεθάνουν. Μερικοί, όπως ο αφηγητής, έχουν πολύ ισχυρές άμυνες-παρωπίδες

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O Jack Ketchum είναι αυτή την εποχή ο αγαπημένος μου συγγραφέας!

Έχω διαβάσει Νεκρή Σεζόν, Το Κορίτσι της διπλανής πόρτας, το Κρυφτό, τους Ξεγραμμένους, το Δικαίωμα στη ζωή και το Ξεσκαρταρισμα

και πλέον ψάχνω να βρω το Red που έχει κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Λαγουδέρα!

 

Πεθαίνω για τους χαρακτήρες που φτιάχνει, για το κατάμαυρο χιούμορ του και για τη βίαιη εφευρετικότητά του!

Κανένα υπερφυσικό στοιχείο πουθενά μιας και το μεγαλύτερο τέρας είναι ο άνθρωπος!

 

Αρκεί να σκεφτούμε ότι το Κορίτσι της διπλανής πόρτας είναι βασισμένο σε αληθινά γεγονότα

Αυτό αρκεί!

Edited by iliosporos
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να σκεφτούμε ότι το Κορίτσι της διπλανής πόρτας είναι βασισμένο σε αληθινά γεγονότα

Αυτό αρκεί!

Όχι, αυτό που αρκεί είναι το ότι το βιβλίο είναι μάλλον ήπιο σε σχέση με τα όσα είχαν γίνει στα πραγματικά γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

Και πόσα άλλα μπορεί να έχουν γίνει ή να γίνονται καθημερινά γύρω μας και να μην έχουμε μάθει το παραμικρό!

Link to comment
Share on other sites

Ο Κέτσαμ είναι μεγάλος τεχνίτης της γραφής. Σε πολλούς, απ' ό,τι ξέρω δεν αρέσει, γιατί τα βιβλία του δεν έχουν μεταφυσικό τρόμο. Εμένα, αντίθετα, γι' αυτό ακριβώς μου αρέσουν. Πραγματικός τρόμος. Ο άνθρωπος για τον άνθρωπο λύκος (Hobbes). Αυτό είναι που με φοβίζει. Το κακό και ο πόνος που μπορεί να προκαλέσει ο άνθρωπος στον άνθρωπο. Ο, μέχρι χθες, γείτονας και φίλος. Για τους λάτρεις του Κέτσαμ, λοιπόν:

Στο 2:43 λέει: "because you scare me more than ghosts". Δεν παίζεται ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο κατάφερα να εντοπίσω το βιβλίο του Jack Ketchum RED των Εκδόσεων Λαγουδέρα που κυκλοφόρησε το 2002!

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα αντίτυπο στο e-books.gr με τιμή 8 ευρώ

Ενώ θα βρείτε και 1-2 αντίτυπα ακόμα στο βιβλιοπωλείο Νικολετάκης (Λεωφόρο Ειρήνης) στην Πεύκη που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος των εκδόσεων.

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά σύντομα, πολύ σύντομα....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο κατάφερα να εντοπίσω το βιβλίο του Jack Ketchum RED των Εκδόσεων Λαγουδέρα που κυκλοφόρησε το 2002!

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα αντίτυπο στο e-books.gr με τιμή 8 ευρώ

Ενώ θα βρείτε και 1-2 αντίτυπα ακόμα στο βιβλιοπωλείο Νικολετάκης (Λεωφόρο Ειρήνης) στην Πεύκη που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος των εκδόσεων.

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά σύντομα, πολύ σύντομα....

 

Να ξερεις πως δεν ειναι τρομου, αλλα δραμα. Αξιζει αλλα να μην περιμενεις τη γνωστη φρικη του Κετσαμ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απόλυτη δικαίωση για τον κύριο MC Carter!

Το Red είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο που τείνει προς το δράμα με μια δυο αιματηρές πινελιές!

Δυνατή χαρακτήρες και φοβερή ατμόσφαιρα γύρω από μια ασήμαντη ιστορία.

 

Έχει γίνει από τους αγαπημένους μου συγγραφείς και ανυπομονώ πλέον για την επόμενη μετάφραση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτη δικαίωση για τον κύριο MC Carter!

Το Red είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο που τείνει προς το δράμα με μια δυο αιματηρές πινελιές!

Δυνατή χαρακτήρες και φοβερή ατμόσφαιρα γύρω από μια ασήμαντη ιστορία.

 

Έχει γίνει από τους αγαπημένους μου συγγραφείς και ανυπομονώ πλέον για την επόμενη μετάφραση!

Ακριβώς. Πιάσε και "Ξεγραμμένους", "Νεκρή ΖώνηΣαιζόν" και "Κρυφτό", αν και μετά το Red και το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας, όλα τα υπόλοιπά του φαίνονται κάπως "λίγα"

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

To Νεκρη Ζωνη Σαιζον ειναι καταπληκτικη σπλατερια. Κατωτερο μεν απο τα υπολοιπα,αλλα αρκετα πανω απο τον μεσο ορο γενικα και φυσικα τερμα καφριλα. Φαντασου Lucio Fulci σε βιβλιο μεσα απο την πενα του Κετσαμ.

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

Νεκρή Σαιζόν, εννοείτε προφανώς. Η Νεκρή Ζώνη είναι του Κινγκ. :king:

Link to comment
Share on other sites

Νεκρή Σαιζόν, εννοείτε προφανώς. Η Νεκρή Ζώνη είναι του Κινγκ. :king:

Μα, λέω κι εγώ, τι λένε τόση ώρα! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαιρετώ την παρέα του sff.gr και εύχομαι σε όλους ό,τι καλύτερο!

Θα ήθελα κι εγώ να πω δυο λόγια για το Girl next door.

To τελείωσα χθες και η εμπειρία ήταν οδυνηρή, ενοχική, ενδοσκοπική.

Ο Ketchum με παγίδευσε με την αφήγηση σε 1ο πρόσωπο και η ρεαλιστική γραφή του με έκανε πολύ γρήγορα να αισθάνομαι άβολα.

Το βιβλίο ΦΩΝΑΖΕΙ για την προσωπική ευθύνη που φέρουμε, ανήλικοι και ενήλικοι.

Πόσες φορές έχουμε γίνει μάρτυρες βίαιης συμπεριφοράς - άδικης μεταχείρισης και μείναμε αμέτοχοι;

Πόσες φορές εκμεταλλευτήκαμε την σωματική - πνευματική μας ανωτερότητα για να χειραγωγήσουμε τους άλλους;

Κανένας δεν είναι αθώος στο Girl next door, πέρα από τη Μεγκ και τη Σούζαν.

Και ο Ketchum θριαμβεύει γιατί αφήνει στη συνείδηση του αναγνώστη τη μοιρασιά της ευθύνης.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα τους Ξεγραμμένους και έκανα σερί 3 μαρλμπορο για να στανιάρω. Οκ, ο άνθρωπος είναι κορυφή, τι να λέμε τώρα... Για τους χαρακτήρες; Για τους διαλόγους; Για την πλοκή; Για ένταση, δράση; Τι; Σεμινάριο γραφής το βιβλίο.

 

κ Κόμη, τα σέβη μου επίσης. Έχει καταλάβει άραγε ο Κέτσαμ σε πόσο καλά και επιδέξια χέρια έχει πέσει;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..