Jump to content

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)


northerain
 Share

Recommended Posts

Άξιος και από εμένα. Όταν ένας συγγραφέας καταφέρνει να γίνει μέρος μίας λίστας με τέτοια ονόματα, αυτό δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Μόλις διάβασα το Red του ίδιου. Η ιστορία ως γνωστόν έχει να κάνει μ' ένα γέρο του οποίου ο σκύλος δολοφονείται από μία παρέα αλητών. Παρακολουθούμε τις προσπάθειες του για εκδίκηση. Καλό βιβλίο, με ωραίο γράψιμο. Αλλά και με έλλειψη πλοκής. Δεν προσφέρεται όμως αυτή και από την φύση του βιβλίου. Όποιος μπορεί να το παραβλέψει αυτό, ας το πιάσει. Όσο για το σχόλιο του Nihilio που είδε την ταινία, μπορώ να πω ότι συμφωνώ και διαφωνώ συγχρόνως. Συμφωνώ από την άποψη ότι

νόμιζα πως o γέρος θα προλάβαινε να ξεκάνει κάποιον, αλλά μετά θα τον έτρωγαν. Σ' αυτό έπεσα έξω. Μάλιστα καλύτερα που έγινε that way, γιατί έτσι υπήρξε και μία νότα συγκίνησης με την αρρώστια του. Αλλά από την άλλη γιατί όχι; Ας σκοτώθηκαν και τόσοι, ok δεν τρέχει και τίποτις. Εκτός και αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν το έπιασα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η ταινία που βασίζεται στο βιβλίο είναι σπάνια ή όχι. Αν βρίσκεται μονάχα στο Internet, ή και στα videoclubs. Το ρωτάω αυτό γιατί θέλω να την δω μ' ένα φίλο που δεν ξέρει Αγγλικά. Τέλος δεν μπορώ να μην συγχαρώ τον Count Baltar για την καταπληκτική μετάφραση του. Φαίνεται ολοκάθαρα μέσα από αυτήν ότι είναι ένας άνθρωπος που αγαπά/ γνωρίζει πολύ καλά την δουλειά του. Well done :thumbsup:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει σε βιντεοκλαμπ αλλά γενικά η ταινία δεν με ενθουσίασε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει σε βιντεοκλαμπ αλλά γενικά η ταινία δεν με ενθουσίασε.

 

Καλά οκ, ούτε εγώ υποψιάζομαι ότι θα είναι κάτι το εξαιρετικό. Απλά το έχω σαν αρχή κατά κάποιο τρόπο, όποτε διαβάζω ένα βιβλίο να ''τσεκάρω'' μετά και την ταινία όταν αυτή υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει σε βιντεοκλαμπ αλλά γενικά η ταινία δεν με ενθουσίασε.

 

Καλά οκ, ούτε εγώ υποψιάζομαι ότι θα είναι κάτι το εξαιρετικό. Απλά το έχω σαν αρχή κατά κάποιο τρόπο, όποτε διαβάζω ένα βιβλίο να ''τσεκάρω'' μετά και την ταινία όταν αυτή υπάρχει.

Νομίζω υπάρχει στα βίντεο κλαμπ (γενικά, από Lucky McKee μόνο το May δε βρίσκεται πουθενά) αλλά είναι μία νότα πιο κάτω από το βιβλίο. Η καλύτερη μεταφορά σε βιβλίο του Ketchum είναι για εμένα το The Lost.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, Δημήτρη, χίλια ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Βασικός λόγος για να συνεχίζει κανείς να κάνει μια τόσο κακοπληρωμένη δουλειά.

 

Όμως εδώ

 

Αλλά και με έλλειψη πλοκής. Δεν προσφέρεται όμως αυτή και από την φύση του βιβλίου.

 

θα διαφωνήσω. Οκέι, μπορεί να μην έχουμε την πλοκή που βγάζει μάτια, αλλά έχουμε σαφή πλοκή. Οι δε δύο εμβόλιμες ιστορίες, η προσωπική ιστορία του Λάντλοου και το περιστατικό στη σπηλιά (την ίδια σπηλιά που έχουμε δει και σε τουλάχιστον άλλα δύο βιβλία), δένουν τέλεια με το σύνολο, και βοηθούν να στηθεί το ψυχογράφημα του ήρωα.

 

@ Nihilio, συμφωνώ μαζί σου ότι το "the Lost" είναι η καλύτερη κινηματογραφική μεταφορά βιβλίου του Κέτσαμ. Ο ίδιος, ωστόσο, θεωρεί ότι είναι το Red. Ομολογουμένως, ο Brian Cox (ο Αγαμέμνονας στην Τροία, ή Άμποτ στα Bourne Identity και Supremacy, μεταξύ άλλων -- για μένα, δε, η καλύτερη επιλογή να παίξει τον Στρος-Καν σε ταινία, δείτε τον!) είναι καταπληκτική επιλογή για τον Λάντλοου.

Δεν έχουμε, δει, βέβαια, το διαβόητο The Woman. Μέχρι στιγμής οι κριτικές είναι εξαιρετικές, και λένε ότι δεν έχει καμία σχέση με το Offspring, πλην της πρωταγωνίστριας, πάνω στην οποία, άλλωστε χτίστηκε η νέα ταινία (μιλώντας πριν από λίγες μέρες στο τηλέφωνο με τον Κέτσαμ του πέταξα μια μπηχτή ότι η Πολυάνα Μάκιντος ήταν ό,τι καλύτερο υπήρχε στο Offspring και εκείνος φάνηκε να συμφωνεί χωρίς δεύτερη κουβέντα).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, Δημήτρη, χίλια ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Βασικός λόγος για να συνεχίζει κανείς να κάνει μια τόσο κακοπληρωμένη δουλειά.

 

Όμως εδώ

 

Αλλά και με έλλειψη πλοκής. Δεν προσφέρεται όμως αυτή και από την φύση του βιβλίου.

 

θα διαφωνήσω. Οκέι, μπορεί να μην έχουμε την πλοκή που βγάζει μάτια, αλλά έχουμε σαφή πλοκή. Οι δε δύο εμβόλιμες ιστορίες, η προσωπική ιστορία του Λάντλοου και το περιστατικό στη σπηλιά (την ίδια σπηλιά που έχουμε δει και σε τουλάχιστον άλλα δύο βιβλία), δένουν τέλεια με το σύνολο, και βοηθούν να στηθεί το ψυχογράφημα του ήρωα.

 

 

 

Δεν χρειάζεται να μ' ευχαριστείς για τίποτα Count Baltar, η αλήθεια πρέπει να λέγεται. Θα μου επιτρέψεις πάντως να επιμείνω στην άποψη μου ότι το βιβλίο δεν έχει - ιδιαίτερη, σωστά το έθεσες - πλοκή. Τα τμήματα του βιβλίου που ανέφερες αν και καλογραμμένα, δεν μου φάνηκαν να την στηρίζουν και τόσο καλά. Ωστόσο ο συγγραφέας έπλασε την ιστορία τόσο καλή, όσο θα μπορούσε να είναι. Λέγοντας λοιπόν ότι το βιβλίο πάσχει από πλοκή, αυτό δεν το εννοώ σαν κάτι που είναι αναγκαστικά και κακό. Η ύπαρξη πλοκής δεν είναι αυτοσκοπός για 'μένα. Γι' αυτό και εξάλλου μου άρεσε και ο ''Φύλακας στη Σίκαλη''. Όποια λοιπόν άποψη και αν ισχύει, η δική μου ή η δική σου, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Στην εξευτελιστική τιμή μάλιστα που κυκλοφορεί. Τα καλύτερα όμως θέλω να πιστεύω ότι έρχονται το καλοκαιράκι με την ''Νεκρή Σεζόν''. Τα σχόλια σας εδώ πέρα μέσα, το ένστικτο μου αλλά κυρίως το εμετικό της θέμα, με κάνουν να υποπτεύομαι ότι διαβάζοντας την θα βρεθώ απλώς μέσα στο στοιχείο μου. Οψόμεθα όμως. Τέλος θα αναφέρω κάτι που ήθελα να πω στο προήγουμενο μου post αλλά το ξέχασα. Είδα ότι με την επανέκδοση του, πολλά μέλη έσπευσαν να αγοράσουν το ''Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας''. Άντε λοιπόν μην χρονοτριβείτε άλλο. Ξεκινήστε και διαβάστε το για να πάρει μετά το topic φωτιά :devil2:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις τελειωσα κι εγω Το Κοριτσι της Διπλανης Πορτας.

Τι μπορω να προσθεσω που δεν εχει ηδη υποθει εδω μεσα?Μαλλον οχι και πολλα,ε?!Να πω μονο 1-2 πραγματακια.Οχι για την υποθεση ή την γραφη ή την μεταφραση,στα οποια εχετε αναφερθει οσοι το εχτε διαβασει.Παρα μονο οτι οι ανατριχιλες και το σφιξιμο στο στομαχι σε συνοδευουν σχεδον καθ'όλη τη διαρκεια της αναγνωσης.Και σας το λεει καποιος που-οπως ανεφερα και σε ενα αλλο ποστ-εχει δει την ταινια "An American Crime",η οποια βασιστηκε στο ιδιο πραγματικο γεγονος που βασιστηκε και η ιδεα του βιβλιου.Αρα ηξερα και τι να περιμενω πανω-κατω!Και αυτο κατι λεει για το βιβλιο.

 

Επισης,νομιζω,οτι η προταση με την οποια ξεκιναει ο συγγραφεας ειναι ολα τα λεφτα."Νομιζετε οτι ξερετε τι σημαινει πονος?".Σε βαζει με τη μια στο κλιμα!Respect!:good:

Link to comment
Share on other sites

kala χαζος εμαι εγω σε 2 βιβλιοπωλεια πηγα στην θεσσαλονικη πριν 5 μερες και δεν το βρηκα. θα ξαναπάω να δω!!!!

χωρις να το εχω αρχισει συμφωνω με τον γρεγαψμ :"Νομιζετε οτι ξερετε τι σημαινει πονος?".Σε βαζει με τη μια στο κλιμα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι άρχισα το RED, και πριν από λίγο το τελείωσα. Δεν μπορούσα να το αφήσω από τα χέρια μου, ήταν τόσο καλογραμμένο και ενδιαφέρον, κυλούσε σαν νεράκι! Θρίλερ καλής ποιότητας, με μπόλικη ένταση, καλούς χαρακτήρες που ενδιαφέρεσαι γι'αυτούς, με ωραίες περιγραφές της πόλης και της καθημερινότητας των ανθρώπων. Ευτυχώς ο θάνατος του σκύλου, του Ρεντ, ήταν σύντομος, ενώ περίμενα να ήταν πιο σπλάτερ και όχι τόσο σύντομος, με τόσα που είχα ακούσει για τον Κέτσαμ, αλλά πάλι καλά. Ξέρετε, δεν μου αρέσουν οι βασανισμοί ζώων, γιατί στεναχωριέμαι, ας είναι και σε ένα μυθιστόρημα. Το μόνο αρνητικό, το μέγεθος, πιστεύω ότι θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, για μεγαλύτερη απόλαυση. Μπορεί και το τέλος να έπρεπε να ήταν διαφορετικό, πιο ξεχωριστό... αλλά το βιβλίο ήταν πολύ καλό!

 

edit: Και έλεγα τι ξέχασα, τι ξέχασα. Μα τα συγχαρητήριά μου στον μεταφραστή, τον Count Baltar, που για μια ακόμη φορά έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά. Μπράβο! Α, και η έκδοση ωραία, ένα μικρό βιβλιαράκι που χωράει σε μια γωνίτσα που έχω στη βιβλιοθήκη μου.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, Δημήτρη, χίλια ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Βασικός λόγος για να συνεχίζει κανείς να κάνει μια τόσο κακοπληρωμένη δουλειά.

 

Όμως εδώ

 

Αλλά και με έλλειψη πλοκής. Δεν προσφέρεται όμως αυτή και από την φύση του βιβλίου.

 

θα διαφωνήσω. Οκέι, μπορεί να μην έχουμε την πλοκή που βγάζει μάτια, αλλά έχουμε σαφή πλοκή. Οι δε δύο εμβόλιμες ιστορίες, η προσωπική ιστορία του Λάντλοου και το περιστατικό στη σπηλιά (την ίδια σπηλιά που έχουμε δει και σε τουλάχιστον άλλα δύο βιβλία), δένουν τέλεια με το σύνολο, και βοηθούν να στηθεί το ψυχογράφημα του ήρωα.

 

@ Nihilio, συμφωνώ μαζί σου ότι το "the Lost" είναι η καλύτερη κινηματογραφική μεταφορά βιβλίου του Κέτσαμ. Ο ίδιος, ωστόσο, θεωρεί ότι είναι το Red. Ομολογουμένως, ο Brian Cox (ο Αγαμέμνονας στην Τροία, ή Άμποτ στα Bourne Identity και Supremacy, μεταξύ άλλων -- για μένα, δε, η καλύτερη επιλογή να παίξει τον Στρος-Καν σε ταινία, δείτε τον!) είναι καταπληκτική επιλογή για τον Λάντλοου.

Δεν έχουμε, δει, βέβαια, το διαβόητο The Woman. Μέχρι στιγμής οι κριτικές είναι εξαιρετικές, και λένε ότι δεν έχει καμία σχέση με το Offspring, πλην της πρωταγωνίστριας, πάνω στην οποία, άλλωστε χτίστηκε η νέα ταινία (μιλώντας πριν από λίγες μέρες στο τηλέφωνο με τον Κέτσαμ του πέταξα μια μπηχτή ότι η Πολυάνα Μάκιντος ήταν ό,τι καλύτερο υπήρχε στο Offspring και εκείνος φάνηκε να συμφωνεί χωρίς δεύτερη κουβέντα).

 

Έχω το ''Woman'', θα αναφέρω αργότερα πως είναι, μολις το δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν διάβασα και εγώ την περίφημη ''Νεκρή Σαιζόν''. Είναι αρκετές οι λεπτομέρειες στις οποίες θα σταθώ οπότε αναγκαστικά το post θα είναι σεντόνι. Το θέμα της μου άρεσε πάρα πολύ και με προϊδέαζε για τα καλύτερα. Και έτσι ακριβώς ήταν τελικά, δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Θα αναφερθώ πρώτα στο μοναδικό αρνητικό σημείο του βιβλίου. Στον πρόλογο του δηλαδή ο οποίος αν και καλογραμμένος καταλάμβανε μεγάλο μέρος του. Δεν θα ήθελα να είναι μικρότερος, αλλά να είναι μεγαλύτερο το άλλο μέρος του βιβλίου ;-) Και εδώ είναι που συμφωνώ απόλυτα με τον Ketchum μ' αυτά που ανεφέρει στο επίμετρο. Γιατί δηλαδή

να μην μάθουμε πως φτιάχνεται το παστό ανθρώπινο κρέας; Γιατί να μην μάθουμε τις σκέψεις της εγκύου σχετικά με τα απομεινάρια του ανώνυμου θηράματος, αφότου τελειώσει με τα λουκάνικα της; Και άλλα δύο- τρία που αναφέρει εκεί πέρα μέσα;

Ο μόνος λόγος είναι και αυτό που τελικά συνέβη. Ότι δηλαδή έτσι το βιβλίο θα ήταν ακόμη πιο φευγάτο απ' όσο τώρα και δεν θα εκδιδόταν, οπότε ok δεν μπορεί κανείς παρά να το δεχτεί. Εκεί όμως που συμφωνώ 1000% μαζί του ήταν στο ότι

αποφάσισε να σκοτώσει τον Νικ στο τέλος. Σε splatter βιβλίο βρισκόμαστε. Ας πέθαινε και ο Νικ και η Μάρτζορι αν γινόταν, καθόλου δεν θα με πείραζε. Αρκετά όμως με αυτά που δεν έγιναν, ας αναφερθώ και σ' αυτά που υπάρχουν μέσα στο βιβλίο. Ωραίος ο τρόπος με τον οποίο οι λεβέντες μπουκάρανε μεσ' το σπίτι, περιμένοντας πρώτα το σύνθημα. Ένα εναρκτήριο λάκτισμα αν μη τι άλλο άκρως.. ενδιαφέρον. Καλή η ατάκα της γυναίκας στο τέλος ότι είχε τον τρόπο της να αναγκάσει τον Νικ να την γαμήσει γιατί πάνω απ' όλα η διαιώνιση του είδους, σωστά; :rofl: Επίσης πιάστηκα απροετοίμαστος με τον θάνατο του Σήρινγκ, περιμένα να είναι ο σερίφης εκείνος που θα πεθάνει. Δεν σοκαρίστηκα με το μπάρμπεκιου έξω από το σπίτι. Ούτε που της άλλης μέσα στη σπηλιά της άλλαξαν τα φώτα. Όχι ότι δεν μου άρεσαν, κάθε άλλο. Δεν σοκαρίστηκα όμως γιατί λίγο πολύ τα περίμενα. Όχι, άλλο ήταν για 'μένα το κορυφαίο. Και αυτό είναι ο τρόπος με τον οποίο απεγκλωβίστηκε ο Νικ μέσα από το δωμάτιο. Κάποιος άλλος θα έπελεγε τον εύκολο τρόπο που θα ήθελε τον Νικ να το σκάει μέσα στο δάσος. Ο Ketchum όμως διάλεξε τον δύσκολο τρόπο και μ' αυτό ναι, μπορώ να πω ότι τα 'παιξα. Η καρδιά μου έπαιξε ταμπούρλο μέσα στο στήθος μου.

 

Δεν είναι και τόσος πολύς ο τρόμος που έχω διαβάσει. Έχω διαβάσει το συντριπτικό έργο των Lovecraft, King, Clark Ashton Smith. Κάνα Clive Barker από δω, κάνα Dean Koontz από 'κει ή κάνα Οξύ από παρά πέρα. Λίγο πράμα δηλαδή. Αν λοιπόν έχει κάποια βαρύτητα η άποψη μου, ύστερα από την ''Νεκρή Σαιζόν'' και το ''Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας'', σπεύδω να αποκαλέσω τον Ketchum ως έναν από τους μεγαλύτερους συγγραφείς τρόμου όλων των εποχών. Ο τύπος είναι με μία λέξη απίστευτος και τα βιβλία του μένουν ανεξίτηλα χαραγμένα μέσα στο μυαλό.

Φυσικά τίποτα απ' όλα αυτά δεν θα υφίστατο αν δεν υπήρχε στη μέση η φοβερή μετάφραση του γίγαντα Count Baltar. Γενικά όποιος τον διαβάσει μπορεί να είναι σίγουρος ότι δεν θα αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα πάνω σ' αυτό το καυτό θέμα. Κλείνω λοιπόν σιχτιρίζοντας την ασυννοησία των υπευθύνων με τα πνευματικά δικαιώματα. Εξαιτίας τους δεν θα μπορέσουμε τώρα να απολαύσουμε ποτέ αυτό το έπος. Κρίμα και πάλι κρίμα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για τη Νεκρή Σαιζόν, διάβασα το άλλο βιβλίο της εποχής εκείνης με τους Καννίβαλους στο δάσος, το the woods are dark του R. Laymon. Οι δύο συγγραφείς ήταν φίλοι ( ο Laymon πέθανε το 2001) και σόκαραν με τα πρώτα τους μυθιστορήματα. Και τα βιβλία με τους καννίβαλους και των δύο λογοκρίθηκαν όσο δεν πήγαινε από τους εκδότες. Έχοντα λοιπόν διαβάσει την πετσοκομμένη έκδοση του The woods are dark εκτιμώ παραπάνω την πλήρη έκδοση της Νεκρής Σαιζόν, αφού θα ήταν πραγματικά άλλο βιβλίο αν το είχα διαβάσει όπως πρωτοβγήκε.

 

ΥΓ: Δημήτρη, ψάξε αν μπορείς και για το Red, για εμένα είναι το καλύτερο βιβλίο του Κέτσαμ - και δεν έχει την καφρίλα των άλλων βιβλίων του.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για τη Νεκρή Σαιζόν, διάβασα το άλλο βιβλίο της εποχής εκείνης με τους Καννίβαλους στο δάσος, το the woods are dark του R. Laymon. Οι δύο συγγραφείς ήταν φίλοι ( ο Laymon πέθανε το 2001) και σόκαραν με τα πρώτα τους μυθιστορήματα. Και τα βιβλία με τους καννίβαλους και των δύο λογοκρίθηκαν όσο δεν πήγαινε από τους εκδότες. Έχοντα λοιπόν διαβάσει την πετσοκομμένη έκδοση του The woods are dark εκτιμώ παραπάνω την πλήρη έκδοση της Νεκρής Σαιζόν, αφού θα ήταν πραγματικά άλλο βιβλίο αν το είχα διαβάσει όπως πρωτοβγήκε.

 

ΥΓ: Δημήτρη, ψάξε αν μπορείς και για το Red, για εμένα είναι το καλύτερο βιβλίο του Κέτσαμ - και δεν έχει την καφρίλα των άλλων βιβλίων του.

 

'Ωπας, αυτό δεν το ήξερα Nihilio. Παίζει και άλλο βιβλίο με καννιβάλους; Με βάζεις μάγκα μου σε τρελό λούκι τώρα, να κάθομαι να ψάχνω, να αγοράζω και να διαβάζω στα Αγγλικά. Πολύ καλά κάνεις όμως, σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. :drinks: ;-) Το Red Nihilio το διάβασα, είναι αυτό με τον σκύλο. Το αναφέρω στην παρούσα σελίδα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

'Ωπας, αυτό δεν το ήξερα Nihilio. Παίζει και άλλο βιβλίο με καννιβάλους; Με βάζεις μάγκα μου σε τρελό λούκι τώρα, να κάθομαι να ψάχνω, να αγοράζω και να διαβάζω στα Αγγλικά. Πολύ καλά κάνεις όμως, σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. :drinks: ;-) Το Red Nihilio το διάβασα, είναι αυτό με τον σκύλο. Το αναφέρω σε προηγούμενες σελίδες του topic.

Βιβλία με καννίβαλους παίζουν αρκετά στο σπλάττερπανκ κίνημα, αν και δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι καλό, πέρα από το funland του R. Laymon (είναι ένα με άστεγους σε ένα λούνα παρκ της Καλιφόρνια και κάτι παιδιά που πάνε και τους δέρνουν επειδή πιστεύουν ότι ευθύνονται για μια σειρά από εξαφανίσεις), ή έστω κάτι στα Ελληνικά. Σηκώνει πάντως ξεχωριστό θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Βιβλία με καννίβαλους παίζουν αρκετά στο σπλάττερπανκ κίνημα, αν και δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι καλό, πέρα από το funland του R. Laymon (είναι ένα με άστεγους σε ένα λούνα παρκ της Καλιφόρνια και κάτι παιδιά που πάνε και τους δέρνουν επειδή πιστεύουν ότι ευθύνονται για μια σειρά από εξαφανίσεις), ή έστω κάτι στα Ελληνικά. Σηκώνει πάντως ξεχωριστό θέμα αυτό.

 

Σαφώς και σηκώνει. Μιας λοιπόν και είσαι γνώστης του θέματος άνοιξες topic όποτε μπορέσεις.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το budget ειναι περιορισμενο, ποιο θεωρειτε καλυτερο? Το κρυφτο ή το κοριτσι της διπλανης πορτας?hmm.gif

Link to comment
Share on other sites

επειδη το budget ειναι περιορισμενο, ποιο θεωρειτε καλυτερο? Το κρυφτο ή το κοριτσι της διπλανης πορτας?hmm.gif

 

Και τα δύο είναι ποιοτικότατα. Η ''Νεκρή Σαιζόν'' έχει να κάνει με κανιβαλισμό. 3 ζευγάρια που κάνουν ολιγοήμερες διακοπές σ' ένα απομονωμένο μέρος, δέχονται την επίθεση μίας ορδής κανιβάλων. ''Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας'' έχει να κάνει με την αληθινή ιστορία της αργής και κτηνώδης δολοφονίας της δεκαεξάχρονης Sylvia Marie Likens στη πολιτεία της Ιντιάνας, την δεκαετία του '60. Επειδή σαν θεματολογία μου άρεσε πιο πολύ το πρώτο, θα σου προτείνω την ''Νεκρή Σαιζόν''.

 

Edit: Ουπς συγγνώμη άλλα μόλις είδα ότι στις επιλογές σου δεν έχεις την ''Νεκρή Σαιζόν'', αλλά το ''Κρυφτό''. Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο και άρα δεν μπορώ να έχω άποψη. Μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω ότι ''Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας'' είναι ένα πραγματικά πολύ δυνατό βιβλίο..

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση...

Δε πειραζει, εμαθα και για ενα βιβλιο με -επιτελους- διαφορετικη θεματολογια απο αυτα που εχω ηδη διαβασει (νεκρη σαιζον)..

Να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

επειδη το budget ειναι περιορισμενο, ποιο θεωρειτε καλυτερο? Το κρυφτο ή το κοριτσι της διπλανης πορτας?hmm.gif

To κορίτσι της Διπλανής πόρτας με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το budget ειναι περιορισμενο, ποιο θεωρειτε καλυτερο? Το κρυφτο ή το κοριτσι της διπλανης πορτας?hmm.gif

To κορίτσι της Διπλανής πόρτας με διαφορά.

 

Αν και δεν θα διαφωνήσω με τον φίλτατο Νιχίλιο, οφείλω να πω ότι α) θεωρώ γενικά το Κρυφτό από τα καλύτερα του Κέτσαμ, και β) η πρώτη ανάγνωση πάντα το αδικεί. Χρειάζεται μια δεύτερη, όχι απαραίτητα πιο προσεκτική ανάγνωση, αλλά σίγουρα μια ανάγνωση όπου κύριο μέλημά μας δεν είναι το "τι θα γίνει στο τέλος (ή παρακάτω)" αλλά καθαρά η ανάλυση των χαρακτήρων και των καταστάσεων του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το budget ειναι περιορισμενο, ποιο θεωρειτε καλυτερο? Το κρυφτο ή το κοριτσι της διπλανης πορτας?hmm.gif

 

Το Κρυφτό για μένα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το budget ειναι περιορισμενο, ποιο θεωρειτε καλυτερο? Το κρυφτο ή το κοριτσι της διπλανης πορτας?hmm.gif

To κορίτσι της Διπλανής πόρτας με διαφορά.

 

Αν και δεν θα διαφωνήσω με τον φίλτατο Νιχίλιο, οφείλω να πω ότι α) θεωρώ γενικά το Κρυφτό από τα καλύτερα του Κέτσαμ, και β) η πρώτη ανάγνωση πάντα το αδικεί. Χρειάζεται μια δεύτερη, όχι απαραίτητα πιο προσεκτική ανάγνωση, αλλά σίγουρα μια ανάγνωση όπου κύριο μέλημά μας δεν είναι το "τι θα γίνει στο τέλος (ή παρακάτω)" αλλά καθαρά η ανάλυση των χαρακτήρων και των καταστάσεων του βιβλίου.

Νομίζω το είχαμε ξανασυζητήσει, το πρώτο μέρος του βιβλίου είναι εξαιρετικό, το δεύτερο αρκετά καλό (εμένα προσωπικά δε μου αρέσουν τόσο τα συγκεκριμένα σκηνικά) αλλά τα δύο μέρη δεν δένουν τόσο καλά μεταξύ τους, όπως πχ έκανε το σύγχρονό του The Cellar.

δηλαδή το πρώτο δεν οδηγεί στο δεύτερο και για αυτό χάνει για εμένα πόντους. Αλλά ναι, η δουλειά στους χαρακτήρες είναι εξαιρετική.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Με καταστρεψατε παιδια!!! χαχαχα...θα τα παρω και τα 3...απο οτι φαινεται ολα εχουν τους οπαδους τους..

Να 'στε καλα οσοι απαντησατε!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..