Jump to content

Ποιό βιβλίο θα θέλατε να έχετε γράψει;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Ποιο βιβλίο θα θέλατε να έχετε γράψει εσείς; Δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με το αγαπημένο σας βιβλίο. Μιλάω για το βιβλίο που διαβάζοντας το, είπατε, πως θα ήθελα να το έχω γράψει εγώ...

 

Είναι η κλασσική ερώτηση-δίπτυχο που κάνω σε όλους τους γνωστούς μου: Ποιό είναι το αγαπημένο σου βιβλίο-Ποιό είναι το βιβλίο που θα ήθελες να έχεις γράψει. Χαίρομαι που μου δίνεται η ευκαιρία να κάνω την ερώτηση σε έναν κύκλο απο creative writers. Περιμένω ενδιαφέρουσες απαντήσεις.

 

Εγώ για να δώσω την πρώτη απάντηση, θα ήθελα να έχω γράψει το Fight Club του Τσακ Πόλανικ.

 

Υ.Γ. Η απάντηση "Το Χάρι Πόττερ Το Twilight saga για τα λεφτά", γίνονται μεν αποδεκτές αλλά είναι Highly frowned upon.

 

edit: Πως αλλάξαν οι καιροί... tease.gif

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Και το Harry Potter να είχε γράψει κανείς από εμάς, σε ετούτο το υπέρλαμπρο κρατίδιο που ζούμε, την επιτυχία της Αγγλίδας ούτε στον ύπνο του δεν θα την αποκτούσε.

Ποιο βιβλίο θα ήθελα να είχα γράψει; Ίσως φανεί κοινότυπο αλλά μάλλον τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Δεν ξαναγράφεται τέτοιο έργο.

Link to comment
Share on other sites

Το Χόμπιτ θα ήθελα να γράψω γιατί το θεωρώ ότι θα μείνει στην σκιά του άρχοντα άσχετος αν είναι καλύτερο από τον άρχοντα :whistling: (γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα. Θέλω να γράψω αυτό που θα θάψει όλα τα άλλα. Αυτό που θα κάνει όλους να θέλουν να το είχαν γράψει. :tomatoes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την Αποκάλυψη και το Κατά Ιωάννη αλλά επειδή μάλλον δεν πιάνεται το For Whom The Bell Tolls

 

post-1465-1215617006_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα πρώτο bodycount.

 

:rolleyes:

 

Και το Harry Potter να είχε γράψει κανείς από εμάς, σε ετούτο το υπέρλαμπρο κρατίδιο που ζούμε, την επιτυχία της Αγγλίδας ούτε στον ύπνο του δεν θα την αποκτούσε.

Ποιο βιβλίο θα ήθελα να είχα γράψει; Ίσως φανεί κοινότυπο αλλά μάλλον τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Δεν ξαναγράφεται τέτοιο έργο.

 

Χαίρομαι που ο Αρχοντας ήταν η πρώτη απάντηση... Πολλοί εδω μέσα, θα έχουν αυτή την απάντηση.

 

 

Το Χόμπιτ θα ήθελα να γράψω γιατί το θεωρώ ότι θα μείνει στην σκιά του άρχοντα άσχετος αν είναι καλύτερο από τον άρχοντα :whistling: (γνώμη μου)

 

Αυτή η ερώτηση δείχνει χαρακτήρα, φίλε Καίσαρα. Ωραία απάντηση.

 

Κανένα. Θέλω να γράψω αυτό που θα θάψει όλα τα άλλα. Αυτό που θα κάνει όλους να θέλουν να το είχαν γράψει. :tomatoes:

 

There's always one... Μακάρι να το γράψεις. Εδώ θα μαστε να το διαβάσουμε.

 

Την Αποκάλυψη και το Κατά Ιωάννη αλλά επειδή μάλλον δεν πιάνεται το For Whom The Bell Tolls

 

post-1465-1215617006_thumb.jpg

 

Και τα 2 βιβλία που διάλεξες, δείχνουν τις ανησυχίες σου. Πολιτικοιστορικές. Καλές επιλογές mate.

 

 

‘Το Όνομα Του Ρόδου’.

 

Έχω ακούσει ντουζίνες απαντήσεων στην παραπάνω ερώτηση, αλλά για αυτή την απάντηση το μόνο που έχω να πω, είναι :thmbup: "τα σέβη μου" :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που μου κάνουν αυτήν την ερώτηση! Και με έβαλες σε σκέψεις, Κώστα, σ' ευχαριστώ!

 

Αγαπημένο βιβλίο είναι αυτό που μου άρεσε όταν το διάβαζα και μου αρέσει να το θυμάμαι ή να το ξαναδιαβάζω. Υποθέτω, λοιπόν, ότι το βιβλίο που θα ήθελα να έχω γράψει είναι το βιβλίο που θα διασκέδαζα πολύ γράφοντάς το ή, μετά, που θα μου άρεσε να το διαβάζουν οι άλλοι και να το καμαρώνω. Σωστά;

 

Νομίζω, περισσότερο από όλα θα μου άρεσε να έχω γράψει την Ομήρου Οδύσσεια. Τώρα, όμως, που πονηρεύει και η σκέψη μου, θα ήθελα να έχω γράψει την αυτοβιογραφία του Richard Feynmann ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα γιγάντια Οστά του Πήτερ Μπήγκλ. Τον Φαντομά. Τη Νύχτα στο Σταυροδρόμι του Ζόρζ Σιμενόν. Το Creep Shadow Creep, του Άμπρααμ Μέριτ. Τα Χαστουκόψαρα του Λένου Χρηστίδη. Το Σαν Ισίδρο Φουτμπόλ, του Πίνο Κακούτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τόπικ!! :thumbsup:

 

Χωρίς σειρά προτιμήσης:

 

To Out on a Limb της Shirley MacLaine

Τον Κατασκευαστή των Άστρων του Olaf Stapledon

Τη Snow Queen και Summer Queen της Joan D. Vinge

To Silmarillion του Tolkien

To Faerie Queene του Edmund Spenser

Tην Ασκητική του Καζαντζάκη

Το/τα Foundation του Asimov

To Α Μidsummer Night's Dream του Shakespeare

To Dune του Frank Herbert

To Quest for the Future του A.E. Van Vogt

To Jonathan Livingston Seagull του Richard Bach

Toν Αλχημιστή του Paulo Coelho

 

και τέλος

 

Το βιβλίο που θέλει να γράψει ο Dinohajiyorgi! :alaugh:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο τόπικ :)

Τα γιγάντια Οστά του Πήτερ Μπήγκλ

Και φυσικά θα συμφωνήσω με την Ευθυμία, τουλάχιστον στο συγγραφέα, εγώ θα ήθελα να έχω γράψει τη Μπαλάντα του Πανδοχέα του κυρίου Πήτερ κι ας μην ξαναέγραφα ποτέ τίποτα.

 

Επίσης, άλλο ένα που διαβάζοντας το ζήλεψα ήταν Τα λησμονημένα πλάσματα του Ελντ της Π. ΜακΚίλλιπ. Αλλά σαν τον κύριο Μπηγκλ...

 

Γενικά πάντως, παρόλο που υπάρχουν αριστουργήματα εκεί έξω και που σε σχέση με αυτά που αναφέρω μιλάμε για άλλες κατηγορίες, δε θα ήθελα για κανένα λόγο να έχω γράψει το Πορτρέτο του Ντόριαν Γρέυ και ειλικρινά δεν έχω ιδέα και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν έγραφα (χόμπι που έχω παρατήσει καιρό τώρα...), θα ήθελα να είχα γράψει τo εξής:

 

The Word for World is Forest - Ursula K. LeGuin

 

Αυτή η νουβέλα είναι από τα βιβλία που δεν μπορώ να ξεχάσω. Το έχω διαβάσει τόσα χρόνια πριν, το βιβλίο το δάνεισα σε κάποιον (ξέρετε δανεικό και αγύριστο), και όμως είναι από τα βιβλία που κάθε λίγο και λιγάκι, εικόνες του, η ιστορία του μου έρχονται στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα ήθελα να είχα γράψει?

 

το The Burning Times

το Covenant with the Vampire (Diaries of the Family Dracul 1)

το Children of the Vampire (Diaries of the Family Dracul 2)

όλα από Jeanne Kalogridis

 

Και το Οι δύο Μάγοι και ο Βασιλιάς των Κορακιών.... (Πρέπει να το αγοράσω αυτό... το είχα δανειστει από την βιβλιοθήκη και ακόμa το θυμάμαι και γελάω με κάποιες σκηνές...)

Edited by white_unicorn
Link to comment
Share on other sites

LOTR, Ann Rice's βιβλία, Έραγκον (για να το είχα γράψει καλύτερα ΛΟΛ)...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να είχα γράψει το Αριστερό Χέρι του Σκότους της Ούρσουλα Λε Γκεν.

Είχε τόσα πολλά και ενδιαφέροντα να πει για την ανθρώπινη προσωπικότητα. Και θα έβαζα κι ένα χάρτη, γιατί πολύ μου έλειπε όσο διάβαζα το κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να είχα ζήσει και να είχα γράψει τον "Τροπικό του Καρκίνου" και τον "Τροπικό του Αιγόκερου" του Χένρυ Μίλλερ καθώς και το "Φεγγάρι στον υπόνομο" του Ντέιβιντ Γκούνις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα ήθελα να είχα γράψει, αλλά σίγουρα θα ήθελα να σκηνοθετήσω σε ταινία το Lord of Light του Zelazny. Από όταν το διάβαζα σκεφτόμουν πόσο εκπληκτική ταινία θα γινόταν, ειδικά λόγω του γεγονότος ότι όλοι οι ήρωες αλλάζουν τουλάχιστον 3-4 σώματα κατά την διάρκεια του βιβλίου οπότε θα έβαζες και διαφορετικούς ηθοποιούς να παίξουν τον ίδιο χαρακτήρα σε διάφορα σημεία της ταινίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεγάλα βιβλία από τεράστιους συγγραφείς...εμένα οι προτιμήσεις μου δεν είναι και τόσο μεγάλες όποτε θα αρκόμουν στον Υφαντόκοσμο του Μπάρκερ και στην Μακριά πορεία του Κινγκ.

Αν είναι όμως να βάλω ένα ΜΕΓΑΛΟ βιβλίο στην λίστα τότε αυτό θα ήταν η "Πανούκλα" του Καμύ. Νομίζω ότι θα ήταν το έργο ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκτιμώ ότι θα πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον καμμιά εκατοστή βιβλία τα οποία απόλαυσα τόσο σαν αναγνώστης όσο ζήλεψα σαν συγγραφέας (αυτός ο αυτοχαρακτηρισμός δεν μ' αρέσει αλλά κάπως πρέπει να το εκφράσω). Αν όμως έπρεπε να διαλέξω ένα και μόνο ένα, τότε δεν θα ήταν κάποιο απ' αυτά.

Θα ήταν κάποιο που δεν απόλαυσα καθόλου σαν αναγνώστης και που δεν ζήλεψα στο ελάχιστο σαν συγγραφέας...

...αλλά με πάτησε κάτω σαν άνθρωπο.

"1984"

Αυτό το βιβλίο - σταθμό, ναι, θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις 120 μερες στα Σοδομα και τη Φιλοσοφια στο Μπουντουαρ του Μαρκησιου ντε Σαντ, τη Δικη του Καφκα και το Κεκλεισμενων των θυρων του Σαρτρ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το α song of ice and fire του Martin...Πραγματικά με γοητεύει ο συγγραφέας...Να το τελείωνα κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Ulysses του λατρεμένου μου James Joyce. Βιβλίο που με σημάδεψε, και με έκανε να ολοκληρώσω το πρώτο μου γραπτό, μέχρι τότε έγραφα σκόρπιες φράσεις και ολόκληρα μυθιστορήματα μέσα στο μυαλό μου, μετά απο αυτό το βιβλίο έγραψα σε χαρτί κοτζάμ παράγραφο (αυτοτελή κιόλας) και είναι και η αγαπημένη μου παράγραφος ever!

 

Είναι ο πνευματικός μου πατέρας!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Ulysses του λατρεμένου μου James Joyce....

 

Φτου γαμώτο!

Διάβαζα τις απαντήσεις και ετοιμαζόμουνα να γράψω τον "Οδυσσέα" και νά 'σου που με πρόλαβες!

 

Τώρα, "αναγκάζομαι" να διαλέξω κάτι άλλο και αυτό θα είναι το "Έγκλημα και Τιμωρία" του Φ. Ντοστογιέφσκι.

Link to comment
Share on other sites

αν και η αγαπη μου για το fantasy με σπρωχνει να διαλεξω καποιο εργο

του Tolkien,το βιβλιο που θα ηθελα να ειχα γραψει πραγματικα ειναι το

"1984" του George Orwell.Αυτη τη γκριζα προφητεια,με τον τρυπιο μανδυα

μυθιστορηματος,που πριν αρκετα χρονια μου καταφερε μια βαθια μαχαιρια!

η πληγη αρνειται να κλεισει πεισματικα ολα αυτα τα χρονια,αποτρεποντας με να το ξεχασω.

το μνημειωδες αυτο εργο διαμορφωσε σε μεγαλο βαθμο το σημερινο μου χαρακτηρα.

πιο σωστα μου εδωσε τα θεμελια για να διαμορφωσω το σημερινο μου χαρακτηρα.

οποιος δεν το εχει διαβασει,να παει τωρα να βρει ανοιχτο βιβλιοπωλειο...ταπεινη μου γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το βιβλίο που ζήλεψα πραγματικά (δηλαδή πρασίνισα απ' τη ζήλεια μου, τι να λέμε) ήταν το UnLunDun του Mieville. Σχεδόν σε κάθε παράγραφο σκεφτόμουν πόσο θα ήθελα να γράφω έτσι, με τέτοια ζωντάνια και ευρηματικότητα, μεταδίδοντας τόσο εύρος ερεθισμάτων στον αναγνώστη... Δεν είναι και το ποιο σημαντικό βιβλίο που έχει γραφτεί, ούτε άλλαξε τον κόσμο (ούτε έχει ιδιαίτερο βάθος, όπως άλλα, εδώ που τα λέμε), αλλά για κάποιο λόγο κατάφερε να μιλήσει απευθείας στην καρδιά μου, ξεπερνώντας τα νοητικά φίλτρα, και αυτό είναι που εκτιμώ περισσότερο στα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..