Jump to content

Αίθρα - Μιχάλης Μανωλιός

Recommended Posts

Cassandra Gotha

Αλλά, όπως είπα, κανείς δεν πηγαίνει πουθενά χωρίς να μαζέψει αρκετές απορρίψεις. Θυμηθείτε το την επόμενη φορά που θα πάρετε μία.

Και ευχαριστούμε γι' αυτό, ε; Είσαι και ο πρώτος! :thmbup:

• Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• mman

27

• wordsmith

10

• Sonya

9

• DinoHajiyorgi

9

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Εκτός από την ομοιότητα, είναι ενδιαφέρον ότι αυτό που προκαλεί είναι μόνο το χρώμα της πολυθρόνας.   Edit: Μάλλον επειδή η ίδια η πολυθρόνα είναι ψεύτικη. Ακόμα.  

Για όσους ενδιαφέρονται, ανεβάζω το ελληνικό κείμενο από το οποίο προέκυψε η μετάφραση. Υπάρχουν μερικές αλλαγές από την παλιά έκδοση οι οποίες προέκυψαν μετά από προτροπή του Asimov's να δικαιολογη

Ευχαριστώ, παιδιά!   Στο μεταξύ, κοιτάζοντας τη Wikipedia, μόλις τώρα είδα ότι υπήρχε και άλλο ελληνικό διήγημα στα πρώτα 24! Ήταν το A Digital Agony του συνήθους ύποπτου Αλέκου Παπαδόπουλου, το οπο

Posted Images

Count Baltar

Τα θερμά συγχαρητήρια στον Μιχάλη - ξέρει καλά την άποψή μου για τη δουλειά του.

Επίσης, τα θερμά συγχαρητήριά μου στην αγαπημένη συνάδελφο Θάλεια.

Edited by Count Baltar
Lady Nina

Προτού πω τα χιλιοειπωμένα συγχαρητήρια, θα ήθελα να διηγηθώ την ιστορία της βράβευσης από τη δική μου οπτική...

Κατ'αρχάς, για κάποιο λόγο, δεν είχα πάρει πρέφα για τα της βράβευσης, ούτε είχα μυριστεί το τζέρτζελο... Όλα αυτά μέχρι χθες...

Είχα διαβάσει πιο παλιά την συγκεκριμένη ιστορία και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα! Είδες τι σου κάνουν τα όνειρα...; ;)

Πέρα από αυτό, αποφάσισα χθες επιτέλους να δω γιατί γίνεται όλος αυτός ο χαμός στην ιστορία! Και πήρα τα post από την αρχή... Από το ότι είχε προταθεί στην εξάδα μέχρι την τελική πρωτιά και τα συγχαρίκια!

Και να βλέπετε μια Έλενα -πριν διαβάσει για :first: - να σταυρώνει τα δάχτυλα και να εύχεται από μέσα της να πάρει το διήγημα την πρώτη θέση τελικά!

Επομένως, Μιχαλιό, μπορείς να καταλάβεις την χαρά μου όταν διάβασα στη συνέχεια πως -ΝΑΙ!!- η Αίθρα σου (και μας) βραβεύτηκε! :icon_yea:

Μπράβο! Και εις ανώτερα! Το πλατύ μου χαμόγελο τα λέει όλα, πιστεύω! :D

Εύγε! :clap_1: Μας έβγαλες ασπροπρόσωπους! :scared: :bleh:

Συγχαρητήρια κι από μένα, Μιχάλη!:first: Φαντάσου την έκπληξή μου όταν συνάδελφος αγαπητός μου είπε για την επιτυχία ενός διηγήματος που μετέφρασα πριν από 6 χρόνια! Πολύ χαίρομαι και σ' ευχαριστώ για την ειδική μνεία που μου έκανες εδώ στο site. Πάντα τέτοια! :thmbup:

Θάλεια

Τα θερμά συγχαρητήρια στον Μιχάλη - ξέρει καλά την άποψή μου για τη δουλειά του.

Επίσης, τα θερμά συγχαρητήριά μου στην αγαπημένη συνάδελφο Θάλεια.

Ευχαριστώ, Νίκο μου (or should I say, Count ?)! ^_^

[...] Στον διαγωνισμό αυτό έστειλα πέντε ιστορίες.

Μερικές εκ των υστέρων σκέψεις:

Ο διαγωνισμός είχε τέσσερις προκριματικές φάσεις. Αν έστειλες όλες τις ιστορίες ταυτόχρονα, λογικά όλες έπεσαν στην ίδια φάση. Πέρασε καθόλου από το μυαλό σου ότι οι ιστορίες σου θα ανταγωνίζονταν και μεταξύ τους;

Ότι εκείνη που έμεινε απέξω για πολύ λίγο πιθανόν να είχε προκριθεί σε άλλη short list αν την είχες στείλει σε άλλη στιγμή;

Λες, μεταξύ άλλων, η Αίθρα να νίκησε και τον Εντροπικό Θάνατο; :rolleyes: (pun intended) :)

Συγχαρητήρια κι από μένα, Μιχάλη!:first: Φαντάσου την έκπληξή μου όταν συνάδελφος αγαπητός μου είπε για την επιτυχία ενός διηγήματος που μετέφρασα πριν από 6 χρόνια! Πολύ χαίρομαι και σ' ευχαριστώ για την ειδική μνεία που μου έκανες εδώ στο site. Πάντα τέτοια! :thmbup:

Θάλεια

Thx, Θάλεια! Προφανώς, μέρος της διάκρισης είναι και δικό σου.:thmbup:

Ο διαγωνισμός είχε τέσσερις προκριματικές φάσεις. Αν έστειλες όλες τις ιστορίες ταυτόχρονα, λογικά όλες έπεσαν στην ίδια φάση. Πέρασε καθόλου από το μυαλό σου ότι οι ιστορίες σου θα ανταγωνίζονταν και μεταξύ τους;

Ότι εκείνη που έμεινε απέξω για πολύ λίγο πιθανόν να είχε προκριθεί σε άλλη short list αν την είχες στείλει σε άλλη στιγμή;

Λες, μεταξύ άλλων, η Αίθρα να νίκησε και τον Εντροπικό Θάνατο; :rolleyes: (pun intended) :)

Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε έστειλα την κάθε μια, αλλά προφανώς φρόντισα να τις διασπείρω στις προκριματικές φάσεις. Δεν υπήρξε φάση που να έστειλα πάνω από δύο ιστορίες.

Για όσους ενδιαφέρονται, ανεβάζω το ελληνικό κείμενο από το οποίο προέκυψε η μετάφραση.

Υπάρχουν μερικές αλλαγές από την παλιά έκδοση οι οποίες προέκυψαν μετά από προτροπή του Asimov's να δικαιολογηθεί καλύτερα το νομικό πλαίσιο και τα διαφορετικά είδη συνειδητότητας των κλώνων (μη νοήμονες - ημισυνειδητοί - πλήρεις) πριν τελικά ειπράξω μια γλυκιά απόρριψη από την editor Sheila Williams ("...[καλά λόγια]... but it's too much of a horror story for Asimov's").

Επειδή το Albedo One έχει πλέον αγοράσει τα δικαιώματα για την Αγγλική γλώσσα, δεν θα ανεβάσω τελικά τη μετάφραση. Όποιος ενδιαφέρεται, μπορώ να του τη στείλω με ΠΜ.

Aethra - GR.doc

• Like 1
Big Fat Pig

1) Για όσους ενδιαφέρονται, ανεβάζω το ελληνικό κείμενο από το οποίο προέκυψε η μετάφραση.

2) Υπάρχουν μερικές αλλαγές από την παλιά έκδοση οι οποίες προέκυψαν μετά από προτροπή του Asimov's[...]

3) [...]but it's too much of a horror story for Asimov's [...]

4) Όποιος ενδιαφέρεται [...]

1) Κατεβάζω και διαβάζω.

2) Δηλαδή, πρότειναν αλλαγές, τις έγραψες και το ξαναείδαν; Ή απλά σε είπαν χορορά (μαζί με τα καλά λόγια φυσικά), πρότειναν αλλαγές και αποφάσισες να τις κάνεις;

3) ohmy.gif Άλλο και τούτο. (Αν και το είχα υπόψη μου.)

4) Κύριε, κύριε! Εγώ, εγώ! (Μέχρι να το δούμε και τυπωμένο φυσικά.)

Σ/Κ Αιθρο-μελέτης από τρεις εκδοχές :)

Ή τέσσερις; συμπεριλαμβανομένου και το αρχικού post εδώ;

Υ.Γ. Και με την ευκαιρία, πάμε άλλο ένα συγχαρητήριο! Και στο συγγραφέα αλλά και στη μεταφράστρια όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε!

DinMacXanthi

Κοινώς, εσύ έστειλες 5, και στο τέλος κέρδισε το... horror devil2.gif I see a pattern here, σαν το ποδόσφαιρο και τους Γερμανούς ένα πράγμα. biggrin.gif

Μέχρι να δημοσιευτεί το περιοδικό, έχουμε ακόμα, φαντάζομαι, οπότε στείλτο με ένα pmάκι please;

Big Fat Pig

[...] στο τέλος κέρδισε το... horror devil2.gif I see a pattern here, σαν το ποδόσφαιρο και τους Γερμανούς ένα πράγμα. biggrin.gif[...]

Ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα παρακαλώ!

Επειδή η κυρα-Sheila είχε πιει εκείνο το πρωί μπαγιάτικη σοκολάτα και την είχε πάρει από κάτω δηλαδή; atongue.gif

KELAINO

Θεοί, τί θεσπέσια νέα!

σημαντικό μέρος της ικανοποίησής μου για μια τέτοια διάκριση είναι και το ότι ξέρω ότι δίνει χαρά σε ανθρώπους του χώρου και φίλους

Ναι ναι ρε συ, μόνο που φαντάστηκα το πόσο ευτυχισμένος θα πρέπει να αισθάνεσαι, μ' έφτιαξε για όλη τη βδομάδα, τι να λέμε... :D Φιλάκια!

Μμιχάλη, κι από δω ένα τρανσλέισο, πληζ...

Δηλαδή, πρότειναν αλλαγές, τις έγραψες και το ξαναείδαν; Ή απλά σε είπαν χορορά (μαζί με τα καλά λόγια φυσικά), πρότειναν αλλαγές και αποφάσισες να τις κάνεις;

Το πρώτο: Διάβασαν, πρότειναν, διόρθωσα, ξαναδιάβασαν, απέρριψαν.

Και η αλήθεια είναι ότι οι εκδοχές αυτού του διηγήματος κλωνοποιούνται όπως και η πρωταγωνίστριά του. Μέτρα:

1) Η δημοσίευση στο "9" (2001).

2) Μετάφραση (2005) με μια χωροταξική διόρθωση της Θάλειας που είχε ξεφύγει από όλους.

3) Ανάρτηση στο φόρουμ (2008).

4) Μικρές προσθήκες, στα ελληνικά, μετά τις προτροπές του Asimov's (2009).

5) Μετάφραση της νέας ελληνικής εκδοχής (2009).

Κοινώς, εσύ έστειλες 5, και στο τέλος κέρδισε το... horror devil2.gif I see a pattern here, σαν το ποδόσφαιρο και τους Γερμανούς ένα πράγμα. biggrin.gif

Χμμ. Επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που το πας / σπρώχνεις / σέρνεις εκεί, οπότε τουπιασατουυπουνουούμενου, ας το στείλω εγώ αλλού: Έστειλα πέντε ιστορίες και στο τέλος κέρδισε αυτή... με τις γυμνές.:lol: Τώρα κι αν βλέπεις ένα pattern!:D

Και η επίσημη ανακοίνωση του Albedo One.

Εκτός του ότι θα με βοηθήσει να το χωνέψω (σιγά-σιγά, μια βδομάδα προσπαθώ) περιέχει μια λεξούλα που ήθελα πολύ να δω σε διεθνές site.

Πιστός στην εκφραστικότητά μου που ανέδειξε ο Ντίνος, μπορώ πλέον να το ομολογήσω: Δεν είναι και τόσο άσχημα να κερδίζεις έναν τέτοιο διαγωνισμό.:rolleyes:

The Fifth International Aeon Award Short Fiction Contest 2010

pixel.gif The Aeon Award is a prestigious fantasy, horror and science fiction writing competition, organised by Albedo One, the leading Irish magazine of speculative fiction. The Aeon Award 2010 was the Fifth International Aeon Award Short Fiction Contest. It ran from January 1st to November 30th 2010. The three winning stories were chosen by our esteemed panel of Grand Judges, renowned SF author Ian Watson, beloved Hugo Award winning SF author Anne McCaffrey, the multiple award winning speculative fiction author Mike Resnick, and revered Irish crime and horror author Sam Millar.

The authors of the three winning authors will receive Grand Prizes of €1000, €200 and €100, including publication in Albedo One. The first place winner is also given the option of publication in Authorlink.com's excellent Storywire section, where authors earn royalties from online readers of their work. Authorlink.com is an award winning news, information, and marketing service for editors, agents, producers, writers, and readers, serving more than one million unique visitors per year, established in March 1996.

The winners for 2010 were Greek author Michalis Manolios, coming in first place for his story "Aethra" (translated by Thalia Bisticas), U.S. author Jacob Garbe, coming second for his story "Pinocchio", and Irish author Robin Maginn, coming third for his story "Room of Empty Frames". Our utmost congratulations to the authors of the three winning stories, and our sincere commiserations to all authors on the shortlist whose fine stories were not chosen as winners... this time.

Υ.Γ.: Διάβασα την νικητήρια ιστορία του περσινού διαγωνισμού ("Frogs on my Doorstep" της Annette Reader) και ήταν πολύ καλή. Αρχίζει με την καθηλωτική φράση

"Reality is a myth".

Edited by mman

Να μου επιτρέψεις να προσθέσω ότι το καλύτερο είναι αυτό που υπάρχει στα δεξιά της αρχικής τους σελίδας.

Feb 27, 2011 - We're very proud to be able to announce the three winners of the Aeon Award 2010 writing competition for short stories. As you will see in the main news collumn to your left, the winners are of diverse nationality, comprising U.S., Greek and Irish writers, clearly demonstrating the international scope of the Aeon Award writing contest. It's also noteworthy that the winning story is a translation from Greek. Fiction is often translated from English to other languages, but much less often translated in the other direction. We hope that having a translated story win the Aeon Award will make a contribution to showing the English speaking world what they are missing in terms of the abundant quality fiction that often never sees translation.

Έτσι, για βλέπουν μερικοί τι χάνουν :)

Να μου επιτρέψεις να προσθέσω ότι το καλύτερο είναι αυτό που υπάρχει στα δεξιά της αρχικής τους σελίδας.

Feb 27, 2011 - We're very proud to be able to announce the three winners of the Aeon Award 2010 writing competition for short stories. As you will see in the main news collumn to your left, the winners are of diverse nationality, comprising U.S., Greek and Irish writers, clearly demonstrating the international scope of the Aeon Award writing contest. It's also noteworthy that the winning story is a translation from Greek. Fiction is often translated from English to other languages, but much less often translated in the other direction. We hope that having a translated story win the Aeon Award will make a contribution to showing the English speaking world what they are missing in terms of the abundant quality fiction that often never sees translation.

Έτσι, για βλέπουν μερικοί τι χάνουν :)

Ω, γαμώτο, δεν το είχα δει αυτό -ήταν πολύ πλάγια. Μου είχαν πει ότι ήθελαν να τονίσουν το γεγονός ότι κέρδισε μία μεταφρασμένη ιστορία, αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα το έγραφαν τόσο... χοντρά. :thmbup:

Συγχαρητήρια, φίλε μου.

Είναι η στιγμή να θυμηθείς όποιον πίστεψε σε σένα από την αρχή της πορείας σου.

Καλή συνέχεια.

Μπράβο Μιχάλη, σπουδαία επιτυχία, χαμόγελα πολλά και ευχές για « εις ανώτερα»!

Naroualis

Εμένα γιατί δε μου τα είπε κανείς αυτά νωρίτερα; Ε; dazzled.gifdazzled.gifdazzled.gif

Μιχάλη παιδί μου, πάντα τέτοια και καλύτερα. Από την καθυστερημένη, τη μυαλοκομμένη αναγνώστριά σου, ε!!!first.giffirst.gif

Διγέλαδος

Μιχάλη από την πρώτη φορά θυμάμαι που σε διάβασα, είχα καταλάβει ότι κάτι τέτοιο ήταν θέμα χρόνου για να γίνει :) Φυσικά μην ξεχνάμε ότι κόπιασες κιολας σε αυτην την προσπάθεια και το "κυνήγησες". Δεν έδωσες απλώς κάτι για να ξεμπερδεύεις. Και σε αυτό επιβραβεύτηκες. Επίσης τώρα με αυτό το βραβείο σημαίνει ότι με το διηγημά σου έχεις πάρει περισσότερα λεφτά απ' όσο θα έπαιρνες για ένα βιβλίο; Ειρωνικό ε; (αλλά καλό :p) Τέλος θα πρέπει να τονίσω τη σημασία της καταγραφής των ονείρων. Να τι μπορεί να μας αποφέρει καμιά φορά..

λοιπόν θα γίνω κακιά:devil2: και θα ρωτήσω πόσοι θα αγοράσετε το βιβλίο και θα το κάνετε δώρο στους φίλους σας, ε; και θα σκεφτήτε και τα παιδιά τους που τώρα είναι στην εφηβία και θέλουν να διαβάσουν ένα καλό διήγημα ΕΦ με γυμνές;

το χωσίσδι ισχυει, όπως έγω λεώ πάρ' τε τους Λαξεφτές και τον και το Πέρα από την γη των θεών ... και τα κοράκια σε βυσινί παραπέτασμα:inlove:.. και τα αγοράζω και τα χαρίζω ... ΠΑΙΝΕΥΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ κλπ κλπ

Η μόνη πατρίδα μας είναι οι φίλοι μας και αυτοί μας δίνουν μόνο χαρές :holiday:

Εγώ, πάντως, Μανωλιό και Χρήστου έχω προωθήσει προς κάθε πιθανή κατεύθυνση! Παρομοίως και Μίσσιο. Πέραν του στενού οικογενειακού κύκλου, η μάνα μου συμμετάσχει σε αναγνωστική λέσχη και, αφού διάβασε/απήλαυσε Τέρας, ετοιμάζεται να προωθήσει το ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΟ πλέον διήγημα "Αίθρα" για ανάγνωση και ανάλυση.

Επίσης όλα τα έχω κάνει δώρα (με συστατική επιστολή κιόλας :Ρ) για Χριστούγεννα, γιορτές, γενέθλια...

Κι έχω να διηγηθώ κι ένα ευτράπελο... Ο ΜΜιχάλης το ξέρει (που τον αφορά άμεσα). Τα Χριστούγγενα του 2009 έκανα δώρο στην κοπέλα του αδερφού μου το ολοκαίνουργιο "Τέρας". Μετά από κανα δίμηνο, μιλώντας με τον αδερφό μου στο τηλέφωνο, γίνεται ο εξής διάλογος:

Αντώνης: Α, μίλαγα με την δικιά μου και μου είπε πως διαβάζει ένα βιβλίο Έλληνα ΕΦ και της αρέσει πολύ λέει!

Σόνια: Σώπα, καλέ, ποιανού; (η ειρωνεία να ξεχειλίζει, αλλά να μην γίνεται αντιληπτή)

Α: Πω, δε θυμάμαι τον συγγραφέα, αστείο όνομα έχει, Μανώλος, Μιχάλος, διηγήματα είναι. Μα καλά, ξέρω εγώ Έλληνα συγγραφέα ΕΦ και δεν τον ξέρεις εσύ που μπαίνεις σε φόρα κι ασχολείσαι;

Σ: Μανωλιό τον λένε, γίδι! Μιχάλη Μανωλιό! Κι ΕΓΩ της το έκανα δώρο. Κι αυτός είναι φιλαράκι μου, οκέι; Που θα μου πεις εσύ .... (κλπ κλπ κλπ)

Η οποία κοπέλα, εκτός του ότι έχει διαδώσει το ίδιο το βιβλίο, τώρα που έμαθε και για την βράβευση, έχει αρχίσει να κάνει επένδυση σε αντίτυπα για μελλοντικά δώρα με παγκοσμίως ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΟ διήγημα μέσα.