Jump to content

Avatar (2009)


Eric Draven
 Share

Recommended Posts

Λοιπον το ειδα και μολις γυρισα.

 

Waylander, που είσαι; Στο εξωτερικό; Το είδες σε αίθουσα και μόλις γύρισες...05:01 ώρα Ελλάδος;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    21

  • DinoHajiyorgi

    18

  • Eric Draven

    19

  • dolph

    21

Είδα το Avatar χτες βράδυ. Δεν φιλοδοξώ να γράψω κάποια κριτική. Να σταθώ μόνο σε ορισμένα σημεία.

Τα γυαλιά 3d χρειάζεται κανένα μισάωρο να τα συνηθίσεις. Αλλά το 3d το ίδιο δεν μου λέει κάτι σαν ξεχωριστή εμπειρία. Νομίζω ότι η ταινία δεν θα έχανε ακόμα κι αν ήταν σε 2d. Άσε που τα γυαλιά αυτά είναι αρκετά βαριά και σε μια τρίωρη ταινία σε κουράζουν. Λεπτομέρειες θα μου πείτε. Μπαίνω στο θέμα.

Είχα καιρό να πάω σε ένα multiplex κινηματογράφο και η αίθουσα ήταν ασφυκτικά γεμάτη. Δεν ξέρω αν ενοχλεί και άλλους αυτό, αλλά στο πρώτο τέταρτο έπρεπε να κάνω αγώνα για να συγκεντρωθώ στην ταινία την ώρα που κάποιοι δίπλα μου μασουλούσαν καλαμποκίσια πατατάκια με μια πρασινωπή σως ενώ άλλοι ανακάτευαν το ποπ κόρν τους. Οι μυρωδιές είναι εκνευριστικά δυνατές για να τις προσπεράσεις. Και δεν μπορείς και να διαμαρτυρηθείς. Αλλά στο θέμα μας...

 

Και καθότανε δίπλα μου μια ιδιαίτερα όμορφη κοπελίτσα, με μια ελιά στο μάγουλο, και τυχαία το χέρι μου ακούμπησε στο χέρι της κι εκείνη το μάζεψε ντροπαλά. Κι έψαχνα καμιά καλή ατάκα να της ψιθυρίσω, αλλά το μόνο που σκέφτηκα ήταν, «μήπως είσαι σουφουφίτισα;». Μετά πρόσεξα το τέρας που μασουλούσε δίπλα της και της προσέφερε πατατάκια κι αποφάσισα ν' αφοσιωθώ στην ταινία.

 

 

 

Το Avatar ήταν χορταστικό. Το σενάριο είχε κάποια δυνατά σημεία, αλλά είναι η εικόνα που σε καθηλώνει. Κι όλα εκείνα τα γραφικά που είναι φτιαγμένα σε υπολογιστή είναι τόσο προσεγμένα που σε πείθουν σιγά σιγά ότι είναι εντελώς ρεαλιστικά.

 

Κάποια από τα σκηνοθετικά ευρήματα μου θύμισαν κάτι από τα κόμικ της Νάβις (στο 9). Τόσο που αναρωτιέμαι μήπως ο σχεδιαστής του κόμικ συνεργάστηκε με τον Κάμερον στην παραγωγή. Δεν ξέρω.

 

Το σίγουρο είναι ότι οι ιδέες και η πλοκή του έργου μοιάζουν πολύ με άλλες μεγάλες ταινίες του αμερικάνικου κινηματογράφου (τελευταίος των Μοϊκανών, Χορεύοντας με τους λύκους κ.ο.κ.) αλλά θα το ξαναπώ: Η εικόνα είναι που σε καθηλώνει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια μεγάλη απορία... εγώ που φοράω γυαλιά, μπορώ να χρησιμοποιήσω τα 3Δ γυαλιά ή θα δώσω τζάμπα τα λεφτά μου;;

Link to comment
Share on other sites

Waylander, που είσαι; Στο εξωτερικό; Το είδες σε αίθουσα και μόλις γύρισες...05:01 ώρα Ελλάδος;

 

 

Ελλαδα, θεσσαλονικη. Το ειδα στο cosmos στην αιθουσα της οθονης vmax. Η ταινια τελειωσε στις 3 αλλα εφτασα σπιτι 4μιση λογο μιας καταραμενης απεργιας των ταχι......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια μεγάλη απορία... εγώ που φοράω γυαλιά, μπορώ να χρησιμοποιήσω τα 3Δ γυαλιά ή θα δώσω τζάμπα τα λεφτά μου;;

Ναι, μπορείς

Link to comment
Share on other sites

H μόνη ταινία που έχω δει σε Real-D αίθουσα ήταν το Beowulf και οφείλω να ομολογήσω πώς επρόκειτο για μια κουραστική εμπειρία-ήτοι ένας γερός πονοκέφαλος...:dazzled:

Λένε πως τα "καινούρια" πολωτικά-αλά-ρέπλικες-Rayban-γυαλιά που χρησιμοποιεί το σύστημα αυτό είναι πιο αποτελεσματικά από τα παλιά χάρτινα γυαλιά που έπαιζαν με τα βασικά χρώματα,μα απ'όσο θυμάμαι από τις 3D ταινίες της παιδικής μου ηλικίας η εμπειρία ήταν πάνω κάτω η ίδια.

Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις πάνω από τα οπτικά σου γυαλιά μα αυτό είναι πολύ δύσκολο και η καταπόνηση των ματιών έτσι πολλαπλασιάζεται..

Ευτυχώς που χρησιμοποιώ και φακούς επαφής.

Ασφαλώς θέλω να δω το Avatar σε Real-D αίθουσα(τρεις ώρες ε;να έχω κλείσει από πριν για σίγουρα και κάνα ραντεβού στον οφθαλμίατρό μου; :tongue:),

μα απ'όσο ξέρω υπάρχουν μόνο τρεις τέτοιες αίθουσες στην Αθήνα(από μία σε κάθε Village,πλην του Παγκρατίου),οπότε υποθέτω πώς θα πρέπει να εξασφαλίσουμε εισιτήρια τουλάχιστον 1-2 μέρες πριν.

Θα επανέλθω με κριτική αφού δω την ταινία,από τα trailer και μόνο δεν μπορώ να κρίνω.

Edited by Sahstar
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα από το σινεμά και αισθάνομαι πολύ όμορφα. Σα παιδί τα Χριστούγεννα. Πέρασα πολύ ωραία και ο Κάμερον στάθηκε άλλη μια φορά στο ύψος του.

 

Ναι, είναι το Ποκαχόντας και το Χορεύοντας με τους Λύκους. Στα 2/3. Το φινάλε είναι Κάμερον, είναι γαμάτο fantasy.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι – άσχετο με την απόλαυση της ταινίας από φανς του φανταστικού. Αυτή είναι η πιο ακριβή παραγωγή όλων των εποχών. Θα γίνει οικονομικά επιτυχία για να μην χαντακωθούν μελλοντικές προσπάθειες; Έχουμε πλέον εξοικειωθεί με το CGI, τίποτα δεν είναι αδύνατο, και το παίρνουμε πλέον σαν δεδομένο (όπως και θα έπρεπε.) Χρειαζόμαστε καλές ιστορίες. Και αυτή είναι καλή ιστορία, με τη διαφορά ότι ο Κάμερον διάλεξε τα πιο ακριβά χρώματα για να την εικονογραφήσει.

 

Πηγαίνετε να τη δείτε στη μεγάλη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Eίδα χθες το AVATAR! ! (με πυρετο πήγα)

 

 

[χωρις spoiler]

Πραγματικά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω με αυτό το φανταστικό υπερθέαμα που μας χάρισε ο Κάμερον! Απ'την Πανδώρα και τη φοβερή δουλειά που έκαναν για να δημιουργήσουν ένα μαγευτικό πλανήτη με φουλ χλωρίδα πανίδα και δικό του οικοσύστημα?

Απ'το οικολογικό και φιλοσοφικό-εσωτεριστικό νόημα που περνάει η ταινία? (όπως και στην Άβυσσο, αλλά και στο Terminator, ο Κάμερον 'μπλεκει' sci-fi, με βαθιά ανθρώπινα αισθήματα)

Απ'τους καλύτερους ψηφιακούς χαρακτήρες που έχουν δημιουργηθεί ποτέ? (και που 'υποκρίνονταν' καλύτερα από πολλούς ηθοποιούς..)

Απ'τους χαρακτήρες ( ο καλύτερος και ποιο μισητός κακός της χρονιάς)

Απ'την καλλιτεχνική αρτιότητα τόσο στα ρομπότ και τα διαστημόπλοια όσο και στα τέρατα?

Απ'τη συγκλονιστική μάχη στο τέλος, μέχρι τη κλιμάκωση με τον κακό?

 

Μπορεί να μοιάζει με την ιστορία της Ποκαχόντας και μπορεί after all να μην είναι το ποιο πρωτότυπο σενάριο, μα κάποιος που θα επικεντρωθεί σε αυτά, πιστεύω κοιτάει το δέντρο και χάνει το δάσος. Θα απολαύσετε δυομιση χορταστικές ώρες θέαμα.

Τα μόνα 'κατα' που θα μπορούσα να δώσω στην ταινία είναι ότι 1ον) σε αντιθεση με αλλές ταινίες του καμερον εδώ αναλώνεται περισσότερο στα εφφε και τη δράση και λιγότερο στους χαρακτήρες (χωρίς όμως να χαλάει το αποτέλεσμα)

και 2ον) ότι εδώ το 3D δεν λειτουργεί ικανοποιητικά με την έννοια ότι δεν 'βγαινουν' πολλά πράγματα εκτος οθόνης. Υπάρχει απλά για να 'ντυνει' ακόμα καλύτερα το μαγευτικό κόσμο που βλέπεις. Ίσως το διάλεξε έτσι ο Κάμερον για να μην αναλωθει σε αυτό..

 

Επίσης κάτι άλλο που βρήκα πρωτοποριακό και απορώ πως δεν το έκαναν νωρίτερα, είναι ότι οι υπότιτλοι έχουν 'επική' γραματοσειρά όταν μιλούν οι αυτόχθονες, καθως και ότι 'μετακινούνται' πότε δεξια, πότε αριστερά, για να μην 'κοψουν' το 3D. εξαιρετική ιδέα.

 

Δεν ξέρω αν ποιοτικά ξεπερνάει την Αβυσσο και τον Τιτανικό που είναι απ'τα masterpieces του και δεν ξέρω αν όντως αλλάξει τον κινηματογράφο, πάντως αν μια ταινία έχει μια πιθανότητα να το κάνει αυτό είναι αυτή.

 

Μαζί με το District 9, θεωρώ ότι είναι οι καλύτερες ταινίες της χρονιάς. Μη τη χάσετε με τίποτα.

 

 

(behind the magic) Edited by Eric Draven
Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

^ Mηπως είχες και παραισθήσεις από τον πυρετό και αυτό πολλαπλασίασε την απόλαυση σου;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα κι εγώ και πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Η εικόνα είναι απίστευτα καθηλωτική, και τρελλάθηκα με τους εξωγήϊνους. Μου άρεσε πάρα πολύ η φυλή των Νάβι, και μία από τις πιο καθηλωτικές στιγμές της ταινίας είναι όταν ο Jake πετάει με τα Ikran. Τι να πώ, πραγματικά υπερθέαμα, σε καθήλωνε όλη την ώρα, το σενάριο δεν είχε αδύνατα σημεία. Χάθηκα μέσα στο πλανήτη της Πανδώρας...

Link to comment
Share on other sites

^ Mηπως είχες και παραισθήσεις από τον πυρετό και αυτό πολλαπλασίασε την απόλαυση σου;

 

χαχα. καλο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το είδα και εγώ.

Την 3D έκδοση και έχω να πώ ότι εντυπωσιάστηκα με το πόσο έχει προχωρήσει η τεχνολογία του 3D.

Δεν μιλάω για τα γραφικά (CGI), γιατί αυτό είναι γνωστό εδώ και καιρό και αν και δεν τρελλάθηκα με τα γραφικά της ταινίας, σαφώς και ήταν πάρα πολύ καλά.

Το 3D όμως είναι το κάτι άλλο. Σωστή εικόνα, δεν κουράζει-ούτε ζαλίζει και το κυριότερο: χρησιμοποιείται χωρίς χαζές υπερβολές. Δηλαδή δεν υπάρχουν 3D effects μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσουν.

 

Τώρα πάμε στην ουσία: Η ταινία ουσιαστικά είναι ΜΑΠΑ.

Ενώ ο Κάμερον είναι ένας πάρα πολύ καλός σκηνοθέτης, δεν ξέρω ποιός δαίμονας του μπήκε στο κεφάλι, πήγε και έγραψε και το σενάριο.

Και αυτό είναι που καταστρέφει την ταινία. Διάλογοι σχολικού επιπέδου, να είστε σίγουροι ότι πάνω από τους μισούς συνφορουμίτες γράφουν καλύτερους ή ισάξιους διαλόγους με αυτή την παραγωγή των εκατομμυρίων δολαρίων! Πλοκή; Ανύπαρκτη. Από το πρώτο μισάωρο ήξερα σχεδόν απέξω το τί θα έρθει και να είστε σίγουροι ότι ούτε κληρονομικό χάρισμα έχω, ούτε τζογαδόρος είμαι.

Απλά έχω παρακολουθήσει πολλές χιλιάδες ταινίες και αναγνωρίζω αμέσως τα μοτίβα. Και εδώ ήταν ξακάθαρα. Καμμία πρωτοτυπία.

 

Συμπέρασμα: να πάτε να την δείτε, μόνο και μόνο για να δείτε όλα αυτά τα εντυπωσιακά.

Αν θέλετε να δείτε καλό κινηματογράφο, υπάρχουν εκατοντάδες άλλες επιλογές - μην χωλοσκάτε!

 

Βαθμολογία: 7/10 (γενναιόδωρος, μόνο και μόνο για το σύνολο της παραγωγής).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόλις την είδα με πυρετό. Λίγο κουράστηκα από τα 3D ίσως έφταιγαν τα ήδη πραγματικά γυαλιά μου και ο πυρετός. Το σενάριο προβλέψιμο και πολύ γνώριμο. Αλλά ω! τι κόσμος μπαμπά. Μπορώ να ξυπνήσω εκεί, παρακαλώ; Ο Κάμερον απέδειξε ότι με την (επ.) φαντασία οι σκηνοθέτες μπορούν να ευαισθητοποιήσουν τον κόσμο του σήμερα. Μια ερώτηση, πότε προλάβαινε να κοιμηθεί πραγματικά ο ήρωας μας;

Link to comment
Share on other sites

Την είδα κι εγώ προχτές και μου άρεσε.

 

Μου θύμισε την Ποκαχόντας, ναι! Η ιστορία πράγματι δεν έχει τίποτα μα τίποτα το πρωτότυπο. Ηταν εντελώς προβλέψιμη απ'την αρχή μέχρι το τέλος...

 

Αλλά ξετρελάθηκα με όλα τα άλλα. Μου άρεσε το επιστημονικό της υπόθεσης, η Πανδώρα, τι έκαναν οι επιστήμονες εκεί, κτλ. Μου άρεσε απίστευτα αυτός ο κόσμος, ήταν υπέροχος. Τα δέντρα, τα φυτά, τα ζώα, ότι όλα συνδέονται με αυτόν τον τρόπο... Δεν ήταν πολύ ύξυπνο να μπορούν να συνδέονται όλοι με όλα;; Όμορφες εικόνες πολύ, ωραίοι οι εξωγήινοι, τα ζωάκια τους.... Το ευχαριστήθηκα πολύ απ'αυτή την άποψη, πάρα πολύ! Ήθελα να εξερευνήσω κι άλλα μέρη αυτού του κόσμου.

 

Μου άρεσε και η κοπελα, αυτή η μπλε που δε θυμαμαι το περίεργο όνομα της τώρα!!

 

Γενικά διασκέδασα πολύ μ'αυτή την ταινία, βέβαια κουράστηκα λίγο με τις 2,5 ώρες... Ίσως ζαλίστηκα κιόλας γι'αυτό. Πάντως μου άρεσε σίγουρα. Τα άξιζε τα 8ε με το παραπανω!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Χωρίς να την έχω δει (και δε πρόκειται αν δεν βγει σε ντιβιντί) μπορώ να πω ότι για εμένα το σενάριο και οι χαρακτήρες είναι το ψαχνό ενώ τα γραφικά και ο ήχος η γαρνιτούρα. Σίγουρα η γεύση και η εμφάνιση παίζουνε τεράστιο ρόλο στο πόσο θα απολαύσεις το φαγητό σου. Αν είναι όμως να σου κάτσει άσχημα στο στομάχι, τότε δε το σώζει τίποτα. Οι μπάμιες σίγουρα είναι απαίσιες σε σχέση με ένα τσιζμπεργκερ αλλά τι προσφέρει το ένα, τι προσφέρει το άλλο; Και φυσικά παίζει ρόλο και το πως το μαγειρεύεις. Με καλό "μαγείρεμα της συνταγής" μπορεί και το απλό να γίνει ωραίο. Και τελικά είναι και τα γούστα του θεατή/φαγά που ανάλογα με το τι του αρέσει, οι εντυπώσεις διαφέρουν.

 

Με πιο απλά λόγια, η ταινία είναι όπως την παρουσιάζουν όλοι ένα Κινγκ Σάιζ Μπέργκερ με ομπρελίτσες και μικρά πυροτεχνήματα τοποθετημένα πάνω του. Εντυπωσιακό, νόστιμο και χορταστικό αλλά σου φέρνει τσίρλα.

...Εκτώς κι αν έχεις γερό στομάχι οπότε δε χαμπαριάζεις από τίποτα.

Edited by Anime_Overlord
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να την έχω δει (και δε πρόκειται αν δεν βγει σε ντιβιντί) μπορώ να πω ότι για εμένα το σενάριο και οι χαρακτήρες είναι το ψαχνό ενώ τα γραφικά και ο ήχος η γαρνιτούρα. Σίγουρα η γεύση και η εμφάνιση παίζουνε τεράστιο ρόλο στο πόσο θα απολαύσεις το φαγητό σου, αν είναι να σου κάτσει άσχημα στο στομάχι, τότε δε το σώζει τίποτα. Οι μπάμιες σίγουρα είναι απαίσιες σε σχέση με ένα τσιζμπεργκερ αλλά τι προσφέρει το ένα, τι προσφέρει το άλλο; Και φυσικά παίζει ρόλο και το πως το μαγειρεύεις. Με καλό "μαγείρεμα της συνταγής" μπορεί και το απλό να γίνει ωραίο. Και τελικά είναι και τα γούστα του θεατή/φαγά που ανάλογα με το τι του αρέσει, οι εντυπώσεις διαφέρουν.

 

Με πιο απλά λόγια, η ταινία είναι όπως την παρουσιάζουν όλοι ένα Κινγκ Σάιζ Μπέργκερ με ομπρελίτσες και μικρά πυροτεχνήματα τοποθετημένα πάνω του. Εντυπωσιακό, νόστιμο και χορταστικό αλλά σου φέρνει τσίρλα.

 

Anime_Overlord, από την στιγμή που δεν την έχεις δεί δεν νομίζω ότι μπορείς να της κάνεις κριτική.

 

Κατ'αρχήν, το σενάριο είναι άρτιο χωρίς τρύπες, με καλή δομή. Δεν έχει αντιθέσεις και δεν αντιφάσκει σε κανένα σημείο. Δηλαδή έχουμε ένα καλό σενάριο, πολύ καλές εως άριστες ηθοποιϊες, ιδίως η Sigourney Weaver είναι απίστευτη στον μικρό αλλά πολύ χαρακτηριστικό ρόλο της, ο Sam Worthington είναι από πολύ καλός εως εξαιρετικός σε σημεία (όπως στην αρχή όταν μιλάει και λέει πως βρέθηκε στην Πανδώρα), μουσική υπόκρουση που είναι δεμένη με την ταινία και ξεχωρίζει χωρίς να αποσπά την προσοχή, και ένα οπτικό πανόραμα... [Η Zoe Saldana ως Neytiri, είναι φοβερή πραγματικά]

 

Αγαπάς τους χαρακτήρες, ιδίως τους Νάβι, και μισείς τελείως τους κακούς από τον Συνταγματάρχη μέχρι τον χαρακτήρα του Ribisi.

 

Επίσης Anime_Overlord, έχω μία περιέργεια να σε ρωτήσω, υπάρχει επιτέλους κάτι που να σου αρέσει ή απλά σου αρέσει να θάβεις τα πάντα; Διότι όποια κριτική σου και να έχω δεί, μόνο αρνητικά λες. Έχεις κάτι θετικό να πείς ποτέ για μία ταινία, ή ένα βιβλίο; Η απλά σου αρέσει να γκρινιάζεις όλη την ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Έλα κι εσύ, τίποτα δεν είναι τέλειο. Όσο λιγότερο γκρινιάζω για κάτι, τόσο περισσότερο μου αρέσει.

Και ναι, υπάρχουν και μερικοί τίτλοι που μου αρέσουνε και δεν έχω τίποτα το αρνητικό να πω. Πρόχειρα, μου έρχεται αυτήν την στιγμή στο μυαλό η ταινία The Prestige.

Link to comment
Share on other sites

'Ενα ενδιαφέρον άρθρο στα αγγλικά που κοιτά τη φιλοσοφία πίσω από την ταινία, αλλά και άλλων τέτοιων ταινιών. http://artsbeat.blog...ts-over-avatar/

Μιλάει για δυο στοιχεία: τον πανθεϊσμό ή την θρησκεία/πιστεύω πάνω στη φύση στις ταινίες φαντασίας του Hollywood, και την ενοχή της λευκής φυλής.

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Αυτό με την ενοχή της λευκής φυλής το βλέπουμε ξεκάθαρα. Τους καημένους μπλε... ε... ερυθρόδερμους! Τι τραβήξανε επειδή τους περάσανε για Ινδούς.

Link to comment
Share on other sites

...Κατ'αρχήν, το σενάριο είναι άρτιο χωρίς τρύπες, με καλή δομή. Δεν έχει αντιθέσεις και δεν αντιφάσκει σε κανένα σημείο. Δηλαδή έχουμε ένα καλό σενάριο, πολύ καλές εως άριστες ηθοποιϊες, ...

 

Ένα άρτιο σενάριο δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι κακό ή άχαρο για να το πώ πιό συγκεκριμένα. Δες τις λίγες παρατηρήσεις μου σε πιό πάνω post για να καταλάβεις τι εννοώ.

Για τις ερμηνείες θα διαφωνήσω στο εξής: ακριβώς επειδή το σενάριο ήταν παιδικό, δεν χωράγανε καλές ερμηνείες.

Δηλαδή οι ηθοποιοί κάνανε ό,τι καλύτερο μπορούσανε με αυτό που είχανε, αλλά η ουσία του ρόλου τους δεν επιτρέπει να μιλάμε για καλές ερμηνείες. Ακόμα και η Μέρυλ Στρήπ και ο Τζακ Νίκολσον δεν θα μπορούσανε πολλά παραπάνω με αυτό το σενάριο (αν και οι ίδιοι θα βρίσκανε τον τρόπο να το προσπεράσουν, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο).

 

Το όλο αποτέλεσμα έχει διττή προσέγγιση και θα επαναλάβω αυτά που είπα πιό πάνω:

Ναι, αξίζει να το δει κάποιος στην 3D έκδοση, επειδή ο κινηματογράφος είναι μεταξύ άλλων ένα μαγικό θέαμα και σε αυτό το Avatar 3D παίρνει άριστα, αλλά όποιος περιμένει ποιότητα κινηματογράφου επιπέδου Ran ή Blade Runner ας μην έχει τέτοιες ελπίδες. Εκεί αποτυγχάνει όσο εντυπωσιακά μας δίνει το υπόλοιπο θέαμα.

 

ΥΓ. Και σαφώς δεν υποστηρίζω οποιαδήποτε κριτική, αν δεν στηρίζεται στο αυτονόητο: δηλαδή να έχεις δει αυτό που κρίνεις! Αμάν με τις προκατηλλειμένες κριτικές!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ενοχή της λευκής φυλής το βλέπουμε ξεκάθαρα. Τους καημένους μπλε... ε... ερυθρόδερμους! Τι τραβήξανε επειδή τους περάσανε για Ινδούς.

 

Άνιμε, προς Θεού μη πας να δεις το Avatar! Σώσε τον εαυτό σου! Εντάξει;

 

Εμάς όμως που το είδαμε, γιατί μας πετάς άποψη; Ως...τι, ως κάποιος που δεν είδε την ταινία; Είναι η νέα λογική αυτό; Ανιμε-λογική;

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Είναι προφανές το τι θα δω και δεν σκοπεύω να πληρώσω 9 ευρώ για να μπορώ να ποστάρω. Θα γίνει αυτό του χρόνου σαν έρθει το ντιβιντί.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως η συνήθεια -λέω εγώ τώρα, κουβέντα κάνουμε- πως όταν ποστάρουμε μια γνώμη συνήθως -συνήθως, βρε Άνιμε, λέμε τώρα- το κάνουμε αφού έχουμε δει την ταινία, όχι πριν τη δούμε.

 

Αν δεν την έχουμε δει τότε δεν θεωρείται -δεν θεωρείται, δηλαδή κάποιοι του κάνουν αυτό, αρκετοί, όχι όλοι- γνώμη ή άποψη, είναι απλά -απλά, λέμε τώρα, δηλαδή- εικασίες.

 

Λέμε δηλαδή τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές το τι θα δω και δεν σκοπεύω να πληρώσω 9 ευρώ για να μπορώ να ποστάρω. Θα γίνει αυτό του χρόνου σαν έρθει το ντιβιντί.

 

Είναι 12 ευρώ με 3D όμως

 

Υπάρχει όμως η συνήθεια -λέω εγώ τώρα, κουβέντα κάνουμε- πως όταν ποστάρουμε μια γνώμη συνήθως -συνήθως, βρε Άνιμε, λέμε τώρα- το κάνουμε αφού έχουμε δει την ταινία, όχι πριν τη δούμε.

 

Αν δεν την έχουμε δει τότε δεν θεωρείται -δεν θεωρείται, δηλαδή κάποιοι του κάνουν αυτό, αρκετοί, όχι όλοι- γνώμη ή άποψη, είναι απλά -απλά, λέμε τώρα, δηλαδή- εικασίες.

 

Λέμε δηλαδή τώρα.

 

Εδώ πέρα δεν διάβασε το άρθρο και το κριτικάρει, χαχα!

 

Αυτό με την ενοχή της λευκής φυλής το βλέπουμε ξεκάθαρα. Τους καημένους μπλε... ε... ερυθρόδερμους! Τι τραβήξανε επειδή τους περάσανε για Ινδούς.

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος (ή το δάχτυλο κοιτάει τον ουρανό και ο χαζός κοιτάει το δάχτυλο).

Το Άβαταρ είναι μια ταινία που έχει φουλ διασκέδαση, συναισθήματα και φαντασία. Τελικά αυτό δεν είναι εξαρχής το σινεμά? Για 12 ευρώ δε μου φαίνεται κακό deal.. και ας μοιάζει σε κάποιους με Big-Mac-double burger. Εμείς θα το δοκιμάσουμε. Οι υπόλοιποι..ας φάνε φασολάκια γίγαντες.. (με τη καλή έννοια)

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Avatar (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..