Jump to content

Αγαπημένα βιβλία του Dick


Τα καλύτερα μυθιστορήματα του Ντικ  

40 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το αγαπημένο σας βιβλίο από P.K. Dick;

    • VALIS
      2
    • Ubik
      13
    • Ο άνθρωπος στο απόρθητο κάστρο(The man in the high castle)
      3
    • Κυλήστε δάκρυα μου..είπε ο αστυνομικός(Flow my tears,the policeman said)
      2
    • Το ηλεκτρικό πρόβατο(Do androids dream of electric sheep?)
      6
    • Λαβύρινθος θανάτου(A maze of death)
      2
    • Έρευνα στο σκοτάδι(A scanner darkly)
      2
    • Η μετεμψύχωση του Τίμοθυ Άρτσερ(The transmigration of Timothy Archer)
      0
    • Dr Bloodmoney
      0
    • Τώρα περίμενε το χτες(Now wait for last year)
      0
    • Οι φυλές του αλφανού φεγγαριού(Clans of the alphane moon)
      1
    • Οι παίκτες του Τιτάνα(The game players of Titan)
      0
    • Αντίστροφος κόσμος(Counter clock world)
      1
    • Εμείς οι αρειανοί(Martian time slip)
      1
    • Τα ομοιώματα(The simulacra)
      1
    • The three stigmata of Palmer Eldrich
      6
    • Ασύνδετος χρόνος(Time out of joint)
      1
    • Άλλο(πείτε ποιό μυθιστόρημα εννοείτε!)
      1


Recommended Posts

Ο Ντικ είναι ο συγγραφέας που έχω διαβάσει πιο πολύ αν θεωρήσουμε τις σειρές βιβλίων(πχ Ελρικ από Μούρκοκ)ως κάτι ενιαίο.Κι αυτό γιατί έχει γραψει πολλά αυτοτελή αριστουργήματα.Αλλά το ερώτημα παραμένει.Ποιό είναι το καλύτερο;Δεν θέλω βαθμούς,θέλω ψήφους.Εκλογές εδώ και τώρα!Ζυγίστε τα υπέρ και τα κατά του κάθε ένα... :balance:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον topic! Και περιμένω να διαβάσω πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις!

 

Δυστυχώς έχω διαβάσει τα μισά από τα βιβλία που παραθέτεις. Από την άλλη μεριά, οι δύο ταινίες που είδα (και μου άρεσαν) είναι στα βιβλία που δεν έχω διαβάσει - και επομένως δεν μπορώ να τα κρίνω σαν βιβλία. Από αυτά που έχω διαβάσει, νομίζω το αγαπημένο μου είναι το VALIS!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έπρεπε να βάλεις και τους αγγλικούς τίτλους δίπλα. επειδή διάβασα το poll λίγο απρόσεκτα, δεν πρόσεξα ότι είχες βάλει και το ομώνυμό μου βιβλίο μέσα. Τέλος πάντων, αγαπημένα μου είναι, νομίζω με διαφορά, τα UBIK, A Scanner Darkly και ελάχιστα πιο κάτω το VALIS.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο μου είναι το A Scanner Darkly, μετά το A Scanner Darkly, και λίγο πιο κάτω το Έρευνα στο Σκοτάδι. Α και το A Scanner Darkly είναι πολύ καλό. :wub: :tongue: :D

 

Θα αναλύσω πιο μετά τον έρωτά μου με αυτό το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο μου είναι το A Scanner Darkly, μετά το A Scanner Darkly, και λίγο πιο κάτω το Έρευνα στο Σκοτάδι. Α και το A Scanner Darkly είναι πολύ καλό. :wub: :tongue: :D

 

Θα αναλύσω πιο μετά τον έρωτά μου με αυτό το βιβλίο.

Είναι το βιβλίο που διαβάζω αυτήν την περίοδο αλλά ούτε το έχω ολοκληρώσει ούτε έχω διαβάσει άλλα του ιδίου ώστε να μπορέσω να ψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

To ubik, από εμένα. Δεν μπορώ να πω εύκολα, στην καθισιά, αν είναι το καλύτερο βιβλίο του από εκείνα που έχω διαβάσει, αλλά είναι το πιο αγαπημένο μου (φυσικά ο Χείρων ρωτούσε ποιο θεωρούμε καλύτερο, I know) μάλλον γιατί ήταν το πρώτο του που είχα διαβάσει, σε τρυφερή ηλικία, ενώ ως τότε γνώριζα μόνο την κλασική (τότε) εφ και είχα εντυπωσιαστεί... Νομίζω το έχω διαβάσει 3 φορές έκτοτε, τη μια στο πρωτότυπο, πάντα μου φαίνεται εξαιρετικό.

 

Σημειώσεις:

α) Χείρονα, δεν έχεις το time out of joint, κλασικό, καλό, έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά. Και άλλα που δεν έχεις έχουν βγει ελληνικά, αλλά πιστεύω το time θα πάρει και κάποιες ψήφους.

β) δεν έχω διαβάσει το σκάνερ ντάρκλι, προφανώς πρέπει, ε;

γ) το ubik βρίσκεται στην πρώτη δεκάδα των καλύτερων εφ βιβλίων, σύμφωνα με τα μέλη του φόρουμ, βλ. εδώ. Άλλα τρία βιβλία του Ντικ στην πρώτη πενηντάδα. Δεν κάνετε μια βόλτα και από εκεί, να ρίξετε καμιά αξιολόγηση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου λέτε αρκετοί να βάλω το ένα,να βάλω και το άλλο...20 επιλογές χωράνε κι έχω 18.Αλλά ο Ντικ έχει γράψει καμιά 30αριά μυθιστορήματα πρωτοκλασάτα.Αρχικά έλεγα να μην βάλω τόσες πολλές παρά μόνο καμιά 10αριά για να μην υπάρξει μεγάλη διασπορά των ψήφων αλλά τελικά τις αύξησα.Μάλιστα έβαλα και τον Ασύνδετο χρόνο που ζήτησε ο νικοσαλ.Δεν έχω μέσα ας πούμε το Ουράνιο μάτι το οποίο μου άρεσε αρκετά.Ε και;Ψηφίστε και "Άλλο" αν δεν βρίσκετε το βιβλίο στις επιλογές! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αν και το poll ζητάει το "καλύτερο" και εγω καλύτερο του θεωρώ σαν σύνολο το UBIK, ψηφισα VALIS μονο και μόνο γιατι ειναι απο τα πιο καταστροφικά πράγματα που εχω διαβασει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παρότι έχω διαβάσει ελάχιστα βιβλία του P. Dick, ψήφισα το Ουράνιο Μάτι (δεν υπάρχει στον κατάλογο).

Πάντα μου άρεσαν τα μπερδέματα με τις πραγματικότητες (στο Ubik παρουσιάζεται εξίσου εντυπωσιακά αυτό), αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν η παρουσίαση της πραγματικότητας του κάθε χαρακτήρα και η αντίδραση όλων των υπολοίπων σε αυτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το UBIK είναι το βιβλίο επιστημονικής φαντασίας που θα πρότεινα σε κάποιον που δεν έχει διαβάσει κάποιο άλλο της ίδιας κατηγορίας.

Ελάχιστα πιο κάτω το Valis.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατσε κατσε...(Ή "κάτσε-κάτσε")

Το VALIS δεν θα το εδινες ομως στον οποιονδηποτε να το διαβασει.Ενας φιλος μου ασχετος με το ειδος πηρε αυτο και μισησε με σθενος την ΕΦ.:mellow:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε κατσε...(Ή "κάτσε-κάτσε")

Το VALIS δεν θα το εδινες ομως στον οποιονδηποτε να το διαβασει.Ενας φιλος μου ασχετος με το ειδος πηρε αυτο και μισησε με σθενος την ΕΦ.mellow.gif

 

Και έχεις απόλυτο δίκιο. Το ubik είναι, σαφώς, αντιπροσωπευτικό δείγμα ΕΦ.

Το valis σε σημεία δυσνόητο και περισσότερο "προσωπικό" βιβλίο του συγγραφέα.

Προσωπικά και τα δύο βιβλία (αν και το πρώτο σε μεγαλύτερο βαθμό) τα βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι αφού συστήθηκα, να πω ότι ψήφισα τα Στίγματα αφού ήταν το βιβλίο που με μύησε στον Φιλ κι εξακολουθώ να το θεωρώ αριστουργηματικό. Σε απόσταση αναπνοής ακολουθούν Ubik & Κυλήστε Δάκρυα και λίγο πιο κάτω Valis, Θεϊκή Εισβολή, Ηλεκτρικό Πρόβατο, Ο Ανθρωπος στο Ψηλό Κάστρο. Όλα εξαιρετικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψήφισα το Valis αν και δεν έχω διαβάσει πολλά του Dick. Ο λόγος για αυτή μου την ψήφο είναι γιατί αναγκάστηκα να το διαβάσω 3 φορές για να μπορέσω να αρχίσω να καταλαβαίνω (όσο είναι δυνατόν) τι ακριβώς ήθελε να γράψει. Σίγουρα απέχω κατά πολύ απο το νόημα του, αλλά ίσως είναι το μόνο βιβλίο που με έκανε να ψάξω (δες google) και να κρατάω σημειώσεις για να μπορέσω να στοιχειοθετήσω τη σκέψη μου γύρω απο αυτό. Θα επιχειρήσω να το προσεγγίσω ξανά σε λίγο καιρό.

Σίγουρα θα συμφωνήσω με τον Heiron για το γεγονός πως δεν το προτείνεις σε κάποιον νέο στο χώρο της ΕΦ σαν πρώτο ανάγνωσμα, εκτός και αν τρέφεις αισθήματα αρνητικά για αυτόν και θες να τον ξεφορτωθείς:tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αυτος ο ντικ εχει πολλά βιβλία, παιδια έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο για να ξεκινήσω?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εκανα την ιδια ερωτηση πριν κατι μηνες,θα σου πω ο,τι μου ειπαν κι εμενα.Ξεκινα με το Ubik.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ψήφισα το "Ομοιώματα" διότι μου άρεσε πολύ η υπόθεση που ίσως και να μην απέχει πάρα πολύ από την όποια ή όποιες πραγματικότητες και επειδή - όπως και σε άλλα βιβλία του Ντικ που έχω διαβάσει - η ανάπτυξη των χαρακτήρων είναι εξαίρετη, όπως και η πλοκή και η εξέλιξή της. Για τους ίδιους λόγους θα ψήφιζα και τα "Οι φυλές του Αλφανού Φεγγαριού" και "Οι παίκτες του Τιτάνα". Δυστυχώς όμως δεν έχω διαβάσει όλα τα βιβλία που υπάρχουν στη λίστα προς ψήφιση...

Edited by Αστρόψυχος
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πολύ δύσκολη επιλογή. UBIK, Το ηλεκτρικό πρόβατο, Ασύνδετος Χρόνος, Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς, Κυλήστε δάκρυά μου είπε ο αστυνομικός... τι να πρωτοδιαλέξω; Χμ, μάλλον το UBIK! Πάντως τα πέντε αγαπημένα μου, από τα δώδεκα που έχω διαβάσει, είναι αυτά που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα 3 Στιγματα του Παλμερ Ελντριτς και το Ουμπικ πανε χερι-χερι και δεν θα μπορουσα να επιλεξω ως καλυτερο το ενα απο το αλλο, ψηφισα παντως το πρωτο γιατι το δευτερο εχει ηδη ξεχωρισει και δεν εχει αναγκη την συνεισφορα μου :ahappy:

απο τα υπολοιπα πολυ καλα ως επι το πλειστον εργα του θα ξεχωριζα προσωπικα και τα Eye in the Sky και Flow My Tears... τα οποια και θα προτεινα ευκολοτερα σε καποιον που θα ξεκινουσε τωρα το ταξιδι του στον ψυχεδελικο κοσμο του Φιλιππου :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..