Jump to content

4ος Ετήσιος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Βρήκα εδώ την παρακάτω ανακοίνωση:

 

 

Η Λογοτεχνική Ομάδα “Ιδεόπνοον” & το “Περιοδικό Πνοές Λόγου και Τέχνης” διοργανώνουν τον 4ο Ετήσιο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Διηγήματος και Ποίησης με ελεύθερο θέμα.

 

Ως τελευταία ημερομηνία συμμετοχής στο διαγωνισμό ορίζεται η 30η Νοεμβρίου 2008.

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν στις 24 Ιανουαρίου 2009.

 

Δεν έκατσα να το ψάξω γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο αυτές τις μέρες, αλλά είπα να σας το πω. Έχει κανείς ιδέα περί τίνος πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι έτοιμος και σε λίγες μέρες θα στείλω ένα διηγηματάκι. Δεν το ανέβασα στο εργαστήριο για βελτιώσεις επειδή δεν είναι σφφ. :blush:

 

:boo:

Καλά ντε μη βαράτε αφού μου βγήκε κάτι άλλο τι να κάνω, να μην το γράψω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σκέφτηκα να γράψω κάτι αλλά στους όρους λέει ότι δεν θα δέχονται κείμενα πληκτρολογημένα στον H/Y, θέλουν μόνο με πένα και δεν μου αρέσει καθόλου να γράφω με πένα (ορθογραφικά λαθάκια :whistling: ) και ούτε γράφω γρήγορα για αυτό πάμε για άλλα :juggle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σκέφτηκα να γράψω κάτι αλλά στους όρους λέει ότι δεν θα δέχονται κείμενα πληκτρολογημένα στον H/Y, θέλουν μόνο με πένα και δεν μου αρέσει καθόλου να γράφω με πένα (ορθογραφικά λαθάκια :whistling: ) και ούτε γράφω γρήγορα για αυτό πάμε για άλλα :juggle:

 

Όχι. Λέει:

"Τα κείμενα πρέπει να είναι ανέκδοτα, να μην έχουν δημοσιευτεί στο παρελθόν με οποιονδήποτε τρόπο και να είναι γραμμένα με γραφομηχανή ή Η/Υ."

 

Το "μην" αναφέρεται μόνο στη δημοσίευση! Μετά το "και" εννοούν πως δέχονται κείμενα δακτυλογραφημένα ή πληκτρολογημένα.

 

Λες να τα θέλανε και γραμμένα σε περγαμηνή; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σκέφτηκα να γράψω κάτι αλλά στους όρους λέει ότι δεν θα δέχονται κείμενα πληκτρολογημένα στον H/Y, θέλουν μόνο με πένα και δεν μου αρέσει καθόλου να γράφω με πένα (ορθογραφικά λαθάκια :whistling: ) και ούτε γράφω γρήγορα για αυτό πάμε για άλλα :juggle:

 

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι ισχύει το αντίθετο. Για κοίταξε καλύτερα:

 

Τα κείμενα πρέπει να είναι ανέκδοτα, να μην έχουν δημοσιευτεί στο παρελθόν με οποιονδήποτε τρόπο και να είναι γραμμένα με γραφομηχανή ή Η/Υ. Μόνο ένα έργο μπορεί να υποβληθεί από τους ενδιαφερόμενους για κάθε μία από τις δύο κατηγορίες. Κάθε έργο να είναι τυπωμένο στη μια πλευρά της σελίδας.

 

 

άλλωστε η πένα, το στυλό και το μολύβι έχουν καταργηθεί εδώ και χρόνια στους διαγωνισμούς και τις υποβολές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν λίγο με πήρανε τηλέφωνο και μου ανακοίνωσαν πως το διήγημα μου έχει διακριθεί. Τα έχω ελαφρώς χαμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο με πήρανε τηλέφωνο και μου ανακοίνωσαν πως το διήγημα μου έχει διακριθεί. Τα έχω ελαφρώς χαμένα. :)

 

Συγχαρητήρια Κώστα!!! Μήπως να αρχίσεις να το συνηθίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο με πήρανε τηλέφωνο και μου ανακοίνωσαν πως το διήγημα μου έχει διακριθεί. Τα έχω ελαφρώς χαμένα.

 

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩ, συγχαρητήρια!!!! Θυμάμαι ακριβώς την αίσθηση...κοίτα να το χαρείς, να διασκεδάσεις όσο μπορείς στην διάρκεια της απονομής (να πάρεις όσα βιβλία μπορείς να σηκώσεις για τους δικούς σου, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχεις δικαιώματα απο τις πωλήσεις :p εγώ είχα πάρει μόνο τρία το ζώον), και....ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ...αν έχεις κάτι έτοιμο να το πάς στον εκδοτικό το συντομότερο δυνατόν!

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΝΑ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΙΑΣ ΛΑΜΠΡΗΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κυρίες μου. :)

 

Δυστυχώς δε λέει πουθενά για έκδοση. Στο τηλέφωνο τα είχα τόσο χαμένα που δε ρώτησα τίποτα. Μου είπαν μόνο ότι πρέπει να παρευρεθώ στην βράβευση.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Κώστα. Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλέφωνο να μας λυθούν οι απορίες;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε λέει πουθενά για έκδοση. Στο τηλέφωνο τα είχα τόσο χαμένα που δε ρώτησα τίποτα. Μου είπαν μόνο ότι πρέπει να παρευρεθώ στην βράβευση.

 

no problem, και να γίνει έκδοση μόνο στο περιοδικό, αυτοί οι άνθρωποι έχουν γνωστούς. ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΡΑΠΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ! Συγγνώμη που επιμένω, αλλά είναι σημαντικό να χρησιμοποιείς αυτές τις ευκαιρίες :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε λέει πουθενά για έκδοση. Στο τηλέφωνο τα είχα τόσο χαμένα που δε ρώτησα τίποτα. Μου είπαν μόνο ότι πρέπει να παρευρεθώ στην βράβευση.

 

Ακριβώς έτσι πάει. (Το έζησα με το "Υφος".) Τα συγχαρητήρια μου kitsos. Μπράβο.

 

Τώρα...στομάχι μέσα, στήθος έξω, κορδωμένη πλάτη και συγγραφικό ύφος. Θέλει πρόβες μπροστά στο καθρέπτη. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Κωνσταντίνε! Και εις ανώτερα! Να ανεβάσεις και το διήγημα για να το συζητήσουμε σύντομα. Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ειδοποίησαν από το περιοδικό "Ύφος" πρόσφατα. Θα κυκλοφορήσουν σε Ανθολογία όλες οι συμμετοχές που διακρήθηκαν στον διαγωνισμό τους και ήθελαν να ξέρουν από τώρα πόσα τεύχη ήθελα για τον εαυτό μου.

 

Ίσως γίνει το ίδιο και με το δικό σου λογοτεχνικό περιοδικό.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρίκια κι από 'δω μεριά! Και κοίτα να το απολαύσεις όπως σου αξίζει, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

 

Διονύση, νομίζω πως η παρέα του σφφ τα πάει καλά.

 

Γιώργο, μπορεί να τους πάρω κάποια στιγμή μέσα στις επόμενες ημέρες αλλά αν υπήρχε κάτι νομίζω πως θα το έγραφαν στην προκήρυξη του διαγωνισμού.

 

Πέγκυ, η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο ντροπαλός αλλά μπορεί στην περίπτωση τους να κάνω μια εξαίρεση. Καλά κάνεις και επιμένεις.

 

Ντίνο, είμαι ήδη μπροστά στον καθρέπτη ακριβώς δίπλα στο παρκαρισμένο καλάμι. :lol:

 

Να είστε καλά παιδιά ανοίγω τη σαμπάνια και βάζω ποτήρια για όλους. (ωχ πίττα θα γίνω)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ειδοποίησαν από το περιοδικό "Ύφος" πρόσφατα. Θα κυκλοφορήσουν σε Ανθολογία όλες οι συμμετοχές που διακρήθηκαν στον διαγωνισμό τους και ήθελαν να ξέρουν από τώρα πόσα τεύχη ήθελα για τον εαυτό μου.

 

Ίσως γίνει το ίδιο και με το δικό σου λογοτεχνικό περιοδικό.

Ντίνο μου λες κάποια στιγμή πόσα περίπου ζητάμε. Όχι τίποτε άλλο αλλά αν μου τύχει και αυτό σε τηλέφωνο ξαφνικά μέσα στη νύχτα να ξέρω τι να πω γιατι θα τα χάσω πάλι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κίτσο, λεβεντιά! 'Αντε και σε σκληρό εξώφυλλο και το βιογραφικό στο αυτάκι! :clap: :woot_jump:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κίτσο, λεβεντιά! 'Αντε και σε σκληρό εξώφυλλο και το βιογραφικό στο αυτάκι! :clap: :woot_jump:

 

 

χαχα ευχαριστώ αλλά θα χρειαστώ πρόλογο. Είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, νερό με το κόσκινο. Εκδώσου εσύ και μη σε μέλλει...

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ειδοποίησαν από το περιοδικό "Ύφος" πρόσφατα. Θα κυκλοφορήσουν σε Ανθολογία όλες οι συμμετοχές που διακρήθηκαν στον διαγωνισμό τους και ήθελαν να ξέρουν από τώρα πόσα τεύχη ήθελα για τον εαυτό μου.

 

A, τούτοι είναι γενναιόδωροι!!! Οι δικοί μας έδιναν μόνο στην διάρκεια της βράβευσης, και ό,τι προλάβαινε ο καθένας...εγώ καθότι 'κυρία' ντράπηκα να πάρω έναν σάκο όπως έκαναν οι άλλοι, και ένιωθα και την ανάγκη να δίνω εξηγήσεις για τα τρία αντίτυπα...

Αν με ρωτούσαν τώρα σε τηλέφωνο θα έλεγα καμμιά δεκαπενταριά μέσ'το νερό!!!!

(Ντίνο, απο περιέργεια, κι αν επιετρέπεται, εσύ πόσα είπες;)

Link to comment
Share on other sites

Άξιος!!! Άντε και εις ανώτερα Κωστάκη! Όμως δεν μας είπες. Ποιο είναι το διήγημα που διακρίθηκε (ναι, δεν είμαι εγεγραμμένος στο σεμινάριο του φορουμ). Φαντάζομαι τιμάει την κοινότητα μας το γεγονός ότι ένα ακόμα φάνταζι διήγημα παίρνει διάκριση σε διαγωνισμό.

Αυτά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..