Jump to content

Η Κληρονομιά του Ερέβους


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Την γράφω ξανά την φράση:

 

Μπορώ να αντιληφθώ κάποιους από τους λόγους για τους οποίους έγινε μία κριτική τέτοιου είδους

 

Και εννοούσα ότι διαβάζοντας το βιβλίο κατάλαβα (και πιθανόν συμφωνώ) με την κριτική τέτοιου είδους (εννοώντας τα αρνητικά σχόλια που έγιναν).

 

Δεν βλέπω κάποιο υπαινιγμό και τουλάχιστον αν κάτι τέτοιο διαφάνηκε νομίζω ότι λύθηκε η παρεξήγηση με την επεξήγηση που έδωσα.

 

Γενικά νομίζω ότι ήσουν υπερβολικά δεικτική στα σχόλια που έγραψες (πάνω στο σχόλιό μου εννοώ). Επαναλαμβάνω ότι παρόλο που μερικές φορές οι προσπάθειες των Ελλήνων συγγραφέων είναι κατώτερες των προσδοκιών μας, αν εξακολουθούμε να επιμένουμε στη στήριξη της λογοτεχνίας φαντασίας, θα ανοίξουν δρόμοι και γι' άλλα καλύτερα δημιουργήματα (με καλύτερη έμπνευση, καλύτερη γραφή, καλύτερη επιμέλεια).

 

Τέλος, θα ήθελα να πω, ότι δεν είναι δυνατόν κάθε σχόλιο που κάνω να υπάγεται σε επίθεση βάσει τυχών ερμηνειών που μπορεί να υπάρχουν. Όπως είδες αδίκησες κατάφορα τις προθέσεις μου, μπήκες σε μία διαδικασία χωρίς λόγο (όταν ούτε καν αναφέρθηκα σε εσένα). Αν όντως θεώρησες ότι σε έθιγα μπορούσες να απευθυνθείς προσωπικά σε εμένα και πιθανόν θα σου έλυνα την παρεξήγηση.

 

Όσο για το σχόλιο που έκανες για το κατά πόσο πρέπει να γράψω κριτική, επειδή δεν είμαι κριτικός (και ούτε φιλοδοξώ να γίνω), την εντύπωσή μου από το βιβλίο την έγραψα και την παραθέτω και πάλι:

 

Προσωπικά διάβασα μία όμορφη προσπάθεια, είχε μία εξελικτική πορεία, ανάλυση χαρακτήρων και συμπαθητικό γράψιμο.

 

Παρόλο που δεν μπορώ να πω ότι λατρεύω τη λογοτεχνία επικής φαντασίας, ήταν ένα ευχάριστο ανάγνωσμα και θα διάβαζα και τη συνέχεια.

 

Ίσως σου φαίνεται λίγο, αλλά προτιμώ από το να υπεσέρχομαι σε μία υπερανάλυση να δώσω τα συναισθήματα που μου δημιουργούνται από ένα βιβλίο. (Ελπίζω να μην ενοχλεί και αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τα πράγματα δεν ήταν όπως τα είδα. Ήμουν δεικτική, διότι "είδα" υπαινιγμό εναντίον μου, αλλωστε η μεγάλη και "κακή" κριτική ήταν δική μου.

 

Θα μου επιτρέψεις όμως να πω κάτι. Δυστυχώς ή ευτυχώς, όταν πιστεύω ότι θίγομαι δημοσίως, επιλέγω και να απαντώ δημοσίως. Δεν επιτρέπω να αιωρούνται αναπάντητα "κατηγορώ" (όπως τα καταλαβαίνω εγω) μόνο και μόνο για χάρη της διακριτικότητας. Λυπάμαι αν δεν κατάλαβα τις προθέσεις σου ή αν αισθάνεσαι να βάλεσαι συνεχώς. Όταν εγώ αισθάνομαι να βάλλομαι, αντιδρώ όπως είδες παραπάνω.

 

Σχετικά με το τι με ενοχλεί και τι όχι, αυτό ναι, είναι λόγος για να σου στείλω ένα πμ. Αλλά δε θα το κάνω, διότι δε με ενδιαφέρει ο ιδωτικός διάλογος, όχι σε ένα φόρουμ (δηλαδή αγορά, δηλαδή δημόσια συζήτηση.)

 

Και αυτό είναι το τελευτάιο σπαμ που γράφω σε αυτό το τόπικ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν απο λίγο είδα το βιβλίο να παρευλαύνει στην τηλεόραση μου. Κανάλι φυσικά το Άλτερ και εκείνη η δήθεν γοητευτική θυληκιά να λέει να προφέρει τον τίτλο και το όνομα του συγγραφέα. Μοντέρνοι Καιροί, παιδί μου. Αμέ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή το διαβάζω αυτή την στιγμή, θα πώ κι εγώ την δική μου γνώμη, τουλάχιστον για τις πρώτες 200 σελίδες περίπου.

 

Αυτό που μου αρέσει είναι ο ίδιος ο πρωταγωνιστής, τουλάχιστον για την ώρα. Έχει όλες τις αποχρώσεις του γκρίζου μέχρι μαύρο, αλλά ποτέ δεν είναι καλός. Η ανάλυση του χαρακτήρα του Αχέρωντα (όπως ονομάζεται) είναι αρκετά καλή. Και αυτή η οπτική νομίζω είναι που δίνει μία έμφαση στο βιβλίο.

 

Από εκεί και πέρα: ο κόσμος είναι αρκετά κλισέ, απλά ένας ακόμα κόσμος fantasy, με τα γνωστά χαρακτηριστικά: καταραμένα βασίλεια, βασίλεια του σκότους, βασίλεια του φωτός, διάφορες φυλές κλπ. Μερικές φορές γίνεται κουραστικός, στις περιγραφές. Έχω διαβάσει βιβλία με 4 και 5 σελίδες να περιγράφουν έναν κόσμο ή τοπίο, και να απολαμβάνω το διάβασμα, εδώ όμως κάπου το στυλ του συγγραφέα θέλει βελτίωση. Και ναι, υπάρχουν αρκετοί αναχρονισμοί, αρκετά κλισέ στην ιστορία, και παρόμοια πράγματα...

 

Αλλά τελικά σαν σύνολο παρουσιάζει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν το εχω διαβασει, ετσι θα περιοριστω σε ενα γενικο σχολιο. Αν η ελληνικη φανταζυ λογοτεχνια που εκδιδεται (βασικο αυτο) δεν ειναι αξια μην σωσει και υπαρχει. Μπορει να ακουγομαι καπως αλλα αυτη τη συντεχνιακη υποστηριξη σε οτιδηποτε στην χωρα μας δεν την καταλαβαινω. Ειται προκειται για δισκο μιας νεας μπαντας ''ας υποστηριξουμε την ελληνικη σκηνη'' και ας παιζει σαν μαθητικο γκρουπ 5ης κατηγοριας, ειται προκειται για εικαστικες τεχνες ή οτιδηποτε να μην μακρυγορω. Η ελληνικη προελευση δεν ειναι αλλοθι για την μουφα. Ζουμε σε μια εποχη με πολυ πιεσμενα οικονομικα σε σχεση τουλαχιστον με οτι ειχαμε συνηθισει. Γιατι να δωσω τα 20+ ευρω μου σε μια ερασιτεχνικη προσπαθεια και να μην αγορασω κατι πραγματικα καλο.

Η λογοτεχνια φανταζυ ειναι μαγικη ειναι οτι πιο κοντα στον λαικο μυθο και στην πρωτογονη αναγκη του ανθρωπου για την δημιουργια και αφηγηση ιστοριων. Παραλληλα ομως ειναι και ενα παρα πολυ δυσκολο ειδος γιατι ο κινδυνος να περασεις απο το φαντασμαγορικο και ευφανταστο στην σαχλαμαρα και παιδικοτητα ειναι πολυ μεγαλος. Πριν καιρο ειχα μια πολυ δυσαρεστη εμπειρια με ενα ελληνικο φανταζυ. Αν δει καποιος τα λιγοστα ποστ μου θα διαπιστωσει ποιο ειναι.

Δεν ξερω πως οι εκδοτικοι οικοι επιλεγουν τι θα τυπωθει και τι οχι, δεν ξερω αν το θεμα γινεται οπως πολλα στην χωρα μας, δηλαδη μεσω γνωριμιων και συντεχνιακα. Αυτο το λεω γιατι εδω στο φορουμ εχω διαβασει πολλες ιδεες για ιστοριες αλλα και μικρες ιστοριες που θα γινονταν αριστα βιβλια αντικειμενικα και δεν υπαρχει καν συγκριση με καποια που εχουν τυχει εκδοσης.

Εγω μπορει να μην εχω σχεση με τον κοσμο της λογοτεχνιας, γραφιστας γαρ, περαν του διαβασματος, αλλα θα καλουσα αυτους που λαμβανουν αποφασεις να περνανε και καμια βολτα απο εδω και αντιστοιχες αλλες σελιδες πρωτου μπουν στην διαδικασια εκδοσης και κυριως προωθησης καποιου βιβλιου.

Και αυτοι και εμεις λεφτα θα γλιτωσουμε και κυριως θα παψει η καχυποψια.

Edited by joe
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν το εχω διαβασει, ετσι θα περιοριστω σε ενα γενικο σχολιο. Αν η ελληνικη φανταζυ λογοτεχνια που εκδιδεται (βασικο αυτο) δεν ειναι αξια μην σωσει και υπαρχει. Μπορει να ακουγομαι καπως αλλα αυτη τη συντεχνιακη υποστηριξη σε οτιδηποτε στην χωρα μας δεν την καταλαβαινω. Ειται προκειται για δισκο μιας νεας μπαντας ''ας υποστηριξουμε την ελληνικη σκηνη'' και ας παιζει σαν μαθητικο γκρουπ 5ης κατηγοριας, ειται προκειται για εικαστικες τεχνες ή οτιδηποτε να μην μακρυγορω. Η ελληνικη προελευση δεν ειναι αλλοθι για την μουφα. Ζουμε σε μια εποχη με πολυ πιεσμενα οικονομικα σε σχεση τουλαχιστον με οτι ειχαμε συνηθισει. Γιατι να δωσω τα 20+ ευρω μου σε μια ερασιτεχνικη προσπαθεια και να μην αγορασω κατι πραγματικα καλο.

Η λογοτεχνια φανταζυ ειναι μαγικη ειναι οτι πιο κοντα στον λαικο μυθο και στην πρωτογονη αναγκη του ανθρωπου για την δημιουργια και αφηγηση ιστοριων. Παραλληλα ομως ειναι και ενα παρα πολυ δυσκολο ειδος γιατι ο κινδυνος να περασεις απο το φαντασμαγορικο και ευφανταστο στην σαχλαμαρα και παιδικοτητα ειναι πολυ μεγαλος. Πριν καιρο ειχα μια πολυ δυσαρεστη εμπειρια με ενα ελληνικο φανταζυ. Αν δει καποιος τα λιγοστα ποστ μου θα διαπιστωσει ποιο ειναι.

Δεν ξερω πως οι εκδοτικοι οικοι επιλεγουν τι θα τυπωθει και τι οχι, δεν ξερω αν το θεμα γινεται οπως πολλα στην χωρα μας, δηλαδη μεσω γνωριμιων και συντεχνιακα. Αυτο το λεω γιατι εδω στο φορουμ εχω διαβασει πολλες ιδεες για ιστοριες αλλα και μικρες ιστοριες που θα γινονταν αριστα βιβλια αντικειμενικα και δεν υπαρχει καν συγκριση με καποια που εχουν τυχει εκδοσης.

Εγω μπορει να μην εχω σχεση με τον κοσμο της λογοτεχνιας, γραφιστας γαρ, περαν του διαβασματος, αλλα θα καλουσα αυτους που λαμβανουν αποφασεις να περνανε και καμια βολτα απο εδω και αντιστοιχες αλλες σελιδες πρωτου μπουν στην διαδικασια εκδοσης και κυριως προωθησης καποιου βιβλιου.

Και αυτοι και εμεις λεφτα θα γλιτωσουμε και κυριως θα παψει η καχυποψια.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Κάποια εποχή μάλιστα είχα πει κι εγώ κάτι παρόμοιο (βασικά να μην πλέκουμε διθυράμβους σε Ελληνικά βιβλία, αλλά να κάνουμε αντικειμενική κριτική).

ΑΛΛΑ δε μπορείς με ένα βιβλίο να βάλεις τα πάντα στο ίδιο τσουβάλι. Καλό Ελληνικό φάνταζυ θα βρεις εκεί έξω, όπως θα βρεις και καλά βιβλία από ξένους, απλά πρέπει και ο ίδιος να ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Κάποια εποχή μάλιστα είχα πει κι εγώ κάτι παρόμοιο (βασικά να μην πλέκουμε διθυράμβους σε Ελληνικά βιβλία, αλλά να κάνουμε αντικειμενική κριτική).

ΑΛΛΑ δε μπορείς με ένα βιβλίο να βάλεις τα πάντα στο ίδιο τσουβάλι. Καλό Ελληνικό φάνταζυ θα βρεις εκεί έξω, όπως θα βρεις και καλά βιβλία από ξένους, απλά πρέπει και ο ίδιος να ψάξεις.

 

Σιγουρα υπαρχουν και καλοι συγγραφεις και καλα βιβλια στην Ελλαδα. Αλλα ας σκεφτουμε αντικειμενικα. Απο τις χιλιαδες χιλιαδων ξενων συγγραφεων ξεχωριζουν 50-60. Ακομα και τα θεματα εδω στο φορουμ να δουμε θα διαπιστωσουμε οτι συγκεκριμενα ονοματα αναφερονται ξανα και ξανα. Αν λοιπον απο τις ''υγειεις'' αγορες του εξωτερικου μονο μερικες δεκαδες ξεχωριζουν, αναλογικα αυτο σημαινει με τρελλη αισιοδοξια καμια δεκαρια ατομα στην Ελλαδα. Βαλε αυτους που τους τρωει η μαρμαγκα γιατι ο θειος τους δεν ειναι εκδοτης ή δεν δεχονται να δουλευουν τσαμπα, πεφτουμε σε μονοψηφιο αριθμο.

Οι εκδοσεις στην Ελλαδα ακομα και για καθιερωμενα ειδη ειναι πονεμενη ιστορια. Απο τις μεταφρασεις μεχρι την σελιδοποιηση και τα εξωφυλλα. Πχ εμαθα πως τα εξωφυλλα γνωστοτατης σειρας φανταζυ, εικονογραφημενα απο Ελληνα αξιοπρεπως κατα την γνωμη μου (εχοντας υποψιν τις συνθηκες) κοστισαν 100 ευρω εκαστο. Αυτα τα χρηματα δεν αρκουν ουτε για να ανοιξεις την πορτα σου και να πας μεχρι εκει να σε briefαρουν. Καταλαβαινω λοιπον πως και για τους επιδοξους συγγραφεις παιζει η αναλογη πικρα σε μια οικονομια που στηριζεται στην αρπαχτη και οχι στο κερδος.

 

Και επειδη ηδη εχουμε φυγει απο το θεμα, θα κλεισω με το εξης. Η τεχνολογια ισως ειναι η λυση για ολους αυτους τους νταβαδες καθε μορφης τεχνης. Πχ ειμαι wannabe συγγραφεας. Ανοιγω ενα blog ή και μια κανομικη ιστοσελιδα και δημοσιευω τις ιστοριες μου. Υπαρχουν πλεον αρκετα σκριπτακια που επιτρεπουν ακομα και την υπαρξη εικονικων βιβλιων σε μορφη pdf. Στην σελιδα μπορει να υπαρχει ενα κουμπι δωρεων συνδεδεμενο με paypal ή κατι αναλογο και ο καθενας να αφηνει οτι εχει ευχαριστηση. Με αυτον τον τροπο ο συγγραφεας θα κανει γνωστη την υπαρξει του και αν θελει ο θεος μπορει να αποκτησει αρκετο ρευμα ωστε να διαπραγματευτει την κανονικη εκδοση του βιβλιου με αλλο αερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλ' αυτά, αλλά νομίζω πως η αναφορά τους σ' αυτό το topic και ειδικά όταν δεν έχει καν διαβαστεί το ίδιο το βιβλίο νομίζω πως είναι αδικία για τον συγγραφέα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλ' αυτά, αλλά νομίζω πως η αναφορά τους σ' αυτό το topic και ειδικά όταν δεν έχει καν διαβαστεί το ίδιο το βιβλίο νομίζω πως είναι αδικία για τον συγγραφέα του.

 

Γιαυτο ακριβως διευκρινησα πως το σχολιο μου ειναι γενικο και οχι ειδικο. Σχολιαζω το φαινομενο και οχι το εργο.

Δεν νομιζω πως πεφτω παρα πολυ εξω σχετικα με την πραγματικοτητα στις εκδοσεις.

Μεχρι στιγμης ολες οι κριτικες στην καλυτερη περιπτωση μιλανε για μετρια προσπαθεια. Οποτε εχουμε να κανουμε με το αν θα υποστηριξουμε μια προσπαθεια επειδη ειναι ελληνικη ή θα δωσουμε ενα οχι ευκαταφρονητο ποσον παρακατω. Διαβασα την συνεντευξη του συγγραφεα. Προσεξα πως λεει πως η συνεχεια του βιβλιου θα εξαρτηθει απο την εμπορικοτητα του παροντος μερους. Σορρυ αλλα αυτο δεν το βρισκω ενταξει. Οταν εισαι νιουφης και ολα ακομα παιζονται δεν γραφεις βιβλια σικουελ. Οταν με το καλο καθιερωθεις και εχεις το κοινο σου το κανεις. Στην καλυτερη γραφεις κατι που εντασεται σε ενα συμπαν και συνεχιζεται σε αυτοτελη μερη.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω πάντως πως το βιβλίο είναι αυτοτελές. Για τη συνέχεια απλώς αφήνεται μια υπόνοια.

Edited by Solonor
Link to comment
Share on other sites

Κι εξάλλου είναι λογικό το σίκουελ να εξαρτάται από την εμπορικότητα του πρώτου.Επίσης είναι απόλυτα συνηθισμένο και αναμενόμενο να υπάρχουν σειρές βιβλίων στο φάντασυ.Γιατί να κράξουμε έναν Έλληνα που ακολουθεί τον κανόνα.Ή μάλλον που λέει ότι ίσως ακολουθήσει τον κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το διάβασμα του εν λόγω βιβλίου μιας και έχω φτάσει περίπου στην μέση.

 

Το στυλ του συγγραφέα όσο προχωράει η διήγηση γίνεται πιο άνετο.

 

Το συγκεκριμένο βιβλίο μέχρι στιγμής δεν με έχει απογοητεύσει. Είναι ελαφρύ ανάγνωσμα, ότι πρέπει μετά από 2 ώρες μελέτης Ιαπωνικών ή/και Μαθηματικών/LaTeX. Ναι έχει αρκετά κλισέ. Ναι έχει αναχρονισμούς. Αλλά έχει και κάποια καλά. Ο κεντρικός χαρακτήρας, ο Αχέρων τουλάχιστον κατά την γνώμη μου είναι καλά δομημένος.

 

Ο κόσμος θα μπορούσε να είναι πιο ευφάνταστος και γενικά μου θυμίζει αρκετά Τολκιενικός

(μάγοι που δεν παντρεύονται, ξωτικά και νάνοι που βρίσκονται στις τελευταίες τους ώρες...)

Οι κακοί της υπόθεσης είναι πράγματι τελείως μα τελείως κλισέ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα το συγκεκριμένο βιβλίο, οπότε να πώ δυο λογάκια ακόμα.

 

Όσο περισσότερο προχωρούσε το βιβλίο, τόσο η διήγηση γίνεται καλύτερη. Υπήρχαν κάποια σημαία όπου προχωρούσε δύσκολα, βαρετά και ανούσια θα έλεγα, αν και η πλοκή προχωρούσε. Έφταιγε το γράψιμο του συγγραφέα σε αυτά τα σημεία. Παρ'όλο που δεν έχει μεγάλες και ανούσιες περιγραφές, σε μερικά σημεία η διήγηση είχε πρόβλημα. Πιστεύω πάντως ότι προς το τέλος, όλη η διήγηση και το γράψιμο ήταν αρκετά καλύτερο απ'ότι ήταν στην αρχή.

 

Ο κόσμος ήταν αρκετά κλισέ, και άσπρος-μαύρος σε πολλά σημεία. Είχε ότι "πρέπει" να έχει ένα βιβλίο ηρωϊκής φαντασίας! Κάπου μου φάνηκε σαν έλληνας Salvatore. Ανετο και απλό διάβασμα όταν δεν έχεις απαιτήσεις. Αν και είχε αρκετά καλές ιδέες σε σημεία.

 

Από την άλλη μεριά, μου άρεσε ο πρωταγωνιστής. Εαν κάτι έχει να πεί αυτό το βιβλίο, είναι ο πρωταγωνιστής, ο Αχέρων. Βγαλμένος από το σκότος, και όμως δεν υπηρετεί το σκότος. Μήπως το φώς; Ή απλά ακολουθεί τον δικό του δρόμο;

 

Γενικά, ελαφρύ ανάγνωσμα, χωρίς πολλές απαιτήσεις. Κάποια σημεία είναι καλά, ιδίως προς το τέλος. Ναι το τέλος μου άρεσε επειδή δεν τελειώνει τελείως καλά. Ναι νικάνε οι καλοί, ή μάλλον ο Αχέρωντας, αλλά από την άλλη οι απώλειες είναι πολλές και βαριές. Υπάρχει άνοιγμα και για επόμενο βιβλίο, αν και θα έλεγα ο συγγραφέας να προσπαθήσει να φτιάξει κάτι περισσότερο πρωτότυπο. Οι ιδέες δεν του λείπουν, υπάρχουν μερικές πολύ καλές μέσα στο βιβλίο.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη μεριά, μου άρεσε ο πρωταγωνιστής. Εαν κάτι έχει να πεί αυτό το βιβλίο, είναι ο πρωταγωνιστής, ο Αχέρων. Βγαλμένος από το σκότος, και όμως δεν υπηρετεί το σκότος. Μήπως το φώς; Ή απλά ακολουθεί τον δικό του δρόμο;

 

Γκουχ, γκουχ...Spawn?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..