Jump to content

Όταν γράφετε, μουσική ακούτε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Κατά κανόνα δεν μπορώ να γράψω (ή να διαβάσω) με μουσική. Όταν συμβαίνει αυτό, τότε οπωσδήποτε δεν πρέπει να υπάρχουν στίχοι (ή αυτοί να είναι ελάχιστοι). Εδώ και αρκετό καιρό έχω αναπτύξει μια ιδιαίτερη αδυναμία στην επανάληψη (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι η λέξη είναι σωστή) σε ότι αφορά τα κομμάτια που ακούω. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να ακούσω ένα 20λεπτο κομμάτι χωρίς στίχους και με ένα επαναλαμβανόμενο, βαρύ ριφ να απλώνεται ξανά και ξανά από την αρχή ως το τέλος του. Πριν λίγα χρόνια πήρα την παραπάνω σκέψη και την πείραξα ως εξής:

Δεδομένα:1)Μου αρέσει ένα κομμάτι που βασίζεται σε μια μελωδία που επαναλαμβάνετα ξανά και ξανά 2)Μου αρέσουν άπειρα σημεία (μελωδίες) από άπειρα κομμάτια όλων των ειδών

Συμπέρασμα:Μπες στο το nero wave editor (από τα πιο απλά προγράμματα επεξεργασίας μουσικής), κόψε και απομόνωσε το τμήμα που σου αρέσει πιο πολύ από ένα τραγούδι και λούπαρέ το μέχρι το τέλος του χρόνου.

 

Τα μουσικά τμήματα που έχω κόψει και αποθηκεύσει (σαν μικρά αρχεία μουσικής) όλον αυτόν τον καιρό ποικίλλουν από 1-2 δευτερόλεπτα ως και ένα λεπτό. Η χρήση τους είναι πολύ απλή. Πετάς το αρχείο στο winamp, κλικάρεις 'ριπιτ τρακ' και το αφήνεις να παίξει όσο αντέχεις. Αν κάποτε καταφέρεις να ξεπεράσεις το αρχικό σοκ ότι κάθεσαι και ακούς επί μισή ώρα (κάπου στο μισάωρο έρχεται η σκληρή συνειδητοποίηση) τα ίδια λίγα δευτερόλεπτα που επαναλαμβάνονται συνεχώς, τότε μπορεί και να λειτουργήσει. Δυστυχώς, σε κανέναν που να το έχω προτείνει δεν έχει συμβεί, όμως για μένα είναι ο ιδανικότερος τρόπος να ατμοσφαιριάσω όσο δεν παίρνει. Μπορώ να ακούω κάποιες απ' αυτές τις λουπίτσες επί ώρες. Με φτιάχνει απεριόριστα σας λέω smile.gif . Πρέπει δε να σημειώσω ότι λειτουργεί υπερβολικά καλά για μπρέιν στορμινγκ. Αφήνεις την επανάληψη να σε χαόσει (μιας και, ουσιαστικά, δεν υπάρχει στο πράγμα αρχή και τέλος, μόνο μέση) και ξεκινάς να φτιάχνεις όλη την ιστορία στο κεφάλι σου. Εδώ φυσικά κολλάει και το γράψιμο. Εννοείται ότι δεν είναι όλες οι λούπες για όλες τις ώρες και ότι κάθε λούπα δημιουργεί τη δική της ατμόσφαιρα. Αν κανείς το τεστάρει, δεν με θεωρήσει ανώμαλο, αντέξει και πλησιάσει σ' αυτό που περιγράφω(δεν αναμένεται τίποτα από αυτά εκτός από το δεύτερο) ας μου το πει.

 

 

 

ΥΓ1:Με 10 - 20 λεπτά το αποτέλεσμα δεν είναι και σπουδαίο.

 

ΥΓ2:Σε συνδυασμό με δουλειές και λοιπές δραστηριότητες το αποτέλεσμα δεν είναι και σπουδαίο.

tm-s.wav

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    3

  • DinMacXanthi

    3

  • Nova

    3

  • Stanley

    3

Πάντα ακούω μουσική όταν γράφω / διορθώνω / σχεδιάζω. Προτιμώ Instrumental Music / Chill Out Music / Blues - Μπαλάντες / Sountracks -πχ των & "300" -

, του "Underworld" - http://www.youtube.com/watch?v=WyU6jaqXFmE&feature=player_embedded# , κλπ. Δεν ακούω Ελληνικά κομμάτια, γιατί οι λέξεις με αποσπούν. Δεν ξέρω γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο και με τα αγγλικά... Όχι ότι μου δημιουργεί πρόβλημα δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μμμ, και ναι και όχι. Πολλές φορές η μουσική λειτουργεί ως μούσα, οπότε με παρασύρει και γράφω ό,τι θέλει. Κι επειδή πολλές φορές έχει τύχει εγώ να θέλω να γράψω κάτι κι η μουσική να διαφωνεί μαζί μου και να θέλει να γράψω κάτι άλλο, τα χώρισα. Πλέον, ακούω πρώτα την μουσική, την αφήνω να με παρασύρει, να με πάει όπου της αρέσει, μετά την ξανακούω για να βεβαιωθώ ότι έπιασα σωστά τις συντεταγμένες του μέρους και μετά κάθομαι και γράφω χωρίς μουσική. Συγκεντρωμένη στις εικόνες. Έχει τύχει πολλές φορές να σκέφτομαι μια σκηνή για ένα κείμενο, η μουσική να την ενισχύσει (λειτουργεί καλύτερα όταν περπατάω ή όταν είμαι σε ΜΜΜ) κι έτσι να κάτσω και ν' ακούσω το ίδιο κομμάτι ξανά και ξανά, μέχρι να μου αποτυπώσει ολόκληρη την σκηνή. Μετά το γράψιμο είναι το καθαρά διαδικαστικό θέμα, το οποίο λαμβάνει χώρα στο μονότονο κλικ κλακ των πλήκτρων. Προτιμώ κλασική μουσική (Mozart, Wagner έχουν αποδειχτεί ισχυροί σύμμαχοι), Pink Floyd, McKennit ή soundtracks.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ναι, ακούω πάντα! Συνήθως προτιμώ soundtracks (άπειρα, μη σας πάρει ο ύπνος μέχρι να τα πω όλα!) αλλά υπάρχουν και περίοδοι που και με τη συνοδεία μέταλ έγραψα καλά κομμάτια!

Link to comment
Share on other sites

Nick Cave,Morricone, natural sounds,new age,κάθε είδους ost. Μουσική δεν ακούω μόνο όταν πρέπει να σκεφτώ διεξοδικά και χρειάζομαι πλήρη ησυχία. Όταν γράφω,πάντα ακούω!!

Link to comment
Share on other sites

Α,και μιας και αναφέρθηκε ο Τανκιάν,μάπα η συναυλία στο τέρα!Δεν έπαιξε τίποτα από soad και φάγαμε μεγάλη απογοήτευση!!cold.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα 'λεγα εγώ μην πάτε στον Τανκιάν θα φάτε μεγάλο ξενέρωμα δεν τον ακούγατε τον Σκωτσέζο...

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν πάντα ακούω μουσική. Χαμιλα, ήρεμα τραγούδια. Συνήθως μπαλάντες...Αυτή τη στηγμή ακούω το "People are strange' των doors. συνήθως όμως ακούω ελληνικό ροκ

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξεκίνησα προσφάτως να γράφω (τελευταία φορά που το προσπάθησα, πήγαινα ακόμη στο Δημοτικό) και γι' αυτό ευθύνεται το SFF και συγκεκριμένα ο κύριος Παρατηρητής.

 

Η μουσική - ο ήχος γενικότερα - αποτελεί πηγή έμπνευσης, αλλά όχι κατά τη διάρκεια της συγγραφής. Οπότε ακούω μουσική πριν ξεκινήσω να γράφω. Παρόλη την προτίμησή μου στην ηλεκτρονική μουσική, ακούω τα πάντα πλην, όπως, κλασσικής μουσικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ ακούω κανονικά, απ' όλα τα τραγούδια και με στίχους και χωρίς και γενικά όπως βγαίνουν στο mp3 μου, δεν τα αλλάζω γιατί έτσι κι αλλιώς δεν τα ακούω πραγματικά. Είμαι αλλού... :p

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα προσφάτως να γράφω (τελευταία φορά που το προσπάθησα, πήγαινα ακόμη στο Δημοτικό) και γι' αυτό ευθύνεται το SFF και συγκεκριμένα ο κύριος Παρατηρητής.

 

 

:blush-anim-cl:

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ. Μόνο μία φορά το έκανα, όταν έπρεπε να απομονωθώ για μιάμιση ώρα από τα εξωτερικά ερεθίσματα και να γράψω κάτι για το flash fiction. Και έγραψα ό,τι άκουσα, πάνω-κάτω. Φυσι

Link to comment
Share on other sites

άρχισα να γράφω συστηματικά εδώ και μερικούς μήνες - πριν έγραφα σποραδικά για δική μου ικανοποίηση - και ένα από τα πιο δημιουργικά απογεύματα γραφής ήταν με την συνοδεία των Queens of the Stone Age. Συνήθως έγραφα χωρίς μουσική ή με κλασική ή ορχηστρική ασχέτως αν ήταν soundtrack ή όχι. Με βοηθούσε και για έμπνευση αλλά και γιατί σε ένα θορυβώδες αστικό περιβάλλον η μουσική με βοηθούσε να είμαι προσηλωμένος στη γραφή.

Edited by Αστρόψυχος
Link to comment
Share on other sites

Ακούω πάντα μουσική και ειδικά όταν γράφω με προτίμηση στα soundtracks ταινιών αλλά και σειρών μερικές φορές. Σε κάποιες περιπτώσεις ακούω και μπαλάντες. Πολλές φορές ταιριάζω και τα κομμάτια που ακούω με το τι γράφω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

hello! Μουσικη απαραιτητη... Μόλις μπουν τα ακουστικα στα αυτιά έχω απομονωθεί και είμαι ήδη αλλου. μουσική απο ταινιες(όπως κάποιος προανεφερε) και περισσότερο μπαλαντες. Πιο πολυ μανιοκαταθλιπτικα(!!)τραγουδακια με βαζουν στη διαθεση που γυρευω

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητα. Συνήθως ακούω εντελώς διαφορετικό είδος μουσικής από αυτό που γράφω όμως. Ας πούμε, αν γράψω φαντασία, δεν θα ακούω Blind guardian ή Rhapsody. (αν και παλιότερα το έκανα). Τώρα θα ακούσω απαγορευμένα ρεμπέτικα :p

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητα. Συνήθως ακούω εντελώς διαφορετικό είδος μουσικής από αυτό που γράφω όμως. Ας πούμε, αν γράψω φαντασία, δεν θα ακούω Blind guardian ή Rhapsody. (αν και παλιότερα το έκανα). Τώρα θα ακούσω απαγορευμένα ρεμπέτικα :p

 

 

Πάντα με μουσική γράφω, την οποία εναλλάσω ανάλογα με το σημείο της ιστορίας. Αμά για παράδειγμα, περιγράφω μία μάχη, τότε στο playlist έχω Power, death metal κλπ. Στις άλλες περιπτώσεις, προτιμώ soundtrack ταινιων με προτίμηση στο pirates of the carribean 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

http://www.youtube.com/watch?v=KSY4Yi2ypno - requiem for a dream

http://www.youtube.com/watch?v=V_C74ejc7aA - pirates of the Caribbean

- a celtic tale

http://www.youtube.com/watch?v=IlVD4TJsE-Y - hymn to the sea

 

Αυτά είναι μερικά από τα κομμάτια που ακούω όταν γράφω. Γενικά μου αρέσει να ακούω μουσική επειδή κάποιες φορές γράφω και στίχους και επίσης είναι κάτι ευχάριστω νομίζω όταν κάνεις δουλειές, όταν περπατάς στο δρόμο κλπ..... Ειδικά την κέλτικη μουσική την λατρεύω γιατί με ταξιδεύει...

Πάντως και μένα με πιάνει κάτι μερικές φορές και δεν μπορώ με μουσική, όταν πχ προσπαθώ να βρω ένα όνομα για κάποιον χαρακτήρα αλλά σε γενικές γραμμές με βοηθάει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eπίσης πολύ καλές επιλογές, όλα τα κομμάτια από Immediate Music και Two Steps From Hell ΕPIC MUSIC IS LIFE

 

Χρήστο??? Μήπως είσαι εγώ? Η μήπως εγώ είμαι εσύ?:friends:

Έχω τα άπαντα απο immediate και steps. Μιλάμε για μεγαλεία!

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, από τη στιγμή που άκουσα το Clash Of Titans , το Serenata Immortale και το Heart Of Courage , ερωτεύτηκα!

Edited by Howard Crease
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφω, ακούω πάντα.

 

Κάποιες φορές μάλιστα, η μουσική που ακούω επηρεάζει τόσο πολύ το γραπτό μου που αναρωτιέμαι αν αυτό είναι καλό ή κακό. Για κάποιον λόγο, προσπαθώ να το προσαρμόσω σε αυτό που ακούω εκείνη τη στιγμή.

 

Soundtracks ακούω συνήθως ή μουσική σόλο πιάνο από κάτι Διαδικτυακούς σταθμούς που έχω βρει.

 

Και πάντα χωρίς λόγια γιατί μπερδεύομαι κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..