Jump to content

SFFNoWriMo 2008 - Η παράδοση συνεχίζεται για 4η χρονιά!


Oberon
 Share

Recommended Posts

Εγώ πάντως αδυνατώ να βρω τόσες λέξεις να γράψω. Αναλαμβάνω όλα τα άλλα άμα θέλετε: τσιγάρα, καφέδες, αναψυκτικά, φαγητά, γλυκά ακόμη και να σας φωνάζω :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Xρήσιμα σίγουρα και καλόδεχτα! Αλλά μην το βλέπεις έτσι. Η δυσκολία δεν είναι να γράψεις 1667 λέξεις τη μέρα. Η δυσκολία είναι να μπορέσεις να γράφεις κάθε μέρα τόσο. Όχι από άποψη λέξεων (αν η ιδέα σου είναι καλή, οι λέξεις έρχονται ως βροχή ή ενίοτε και ως χαλάζι) αλλά το να διατηρήσεις αυτό το ρυθμό κάθε μέρα επί 30 μέρες, "βρέξει χιονίσει".

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Μαρία, μιλάς όπως μιλούσα εγώ πέρσι τέτοιον καιρό. Είχα ένα διήγημα 2000 λέξεων (εντάξει, κατι λιγότερες από 2000) κι είπα, "δεν το κάνω λίγο μεγαλύτερο;" Πίστευα εξαρχής, ότι ακόμη και με σχεδιάγραμμα πλοκής και με χαρακτήρες που να τους ξέρω εξαρχής και με τα όλα του, δε θα έγραφα πάνω από 5 ή 6000 ακόμη. Και τελείωσα τρείς ή τέσσερις μέρες πριν την 1η Ιανουαρίου, με 58,000 λέξεις.

 

Α, και κάτι που έχουμε ξεχάσει να αναφέρουμε: Στο επίσημο σάιτ του Νανόριμο, νικητές θεωρούνται εκείνοι που έχουν γράψει 50,000 λέξεις στο μήνα, ακόμα κι αν οι λέξεις αυτές είναι μοιρασμένες σε διάφορα διηγήματα. Αρκεί όλα μαζί αυτά που γράφεις να έχουν μια λογική σύνδεση μεταξύ τους, πχ, να έχουν κοινό θέμα ή να διαδραματίζονται στον ίδιο κόσμο. Δεν ξέρω αν εμείς εδώ στο SFFWrimo το έχουμε προσπαθήσει ποτέ, αλλά στα εξωτερικά το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορείς να έχεις διάφορες ιστορίες άσχετες μεταξύ τους που ας πούμε να έχουν ένα κοινό χαρακτηριστό σαν σπονδυλωτές; Κάτι σαν την κάλπικη λίρα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορείς να έχεις διάφορες ιστορίες άσχετες μεταξύ τους που ας πούμε να έχουν ένα κοινό χαρακτηριστό σαν σπονδυλωτές; Κάτι σαν την κάλπικη λίρα;

 

Προσωπικά, δεν βλέπω γιατί όχι. Θα μπορούσες, αν κάτι τέτοιο σε διευκολύνει, να κάνεις ό,τι κι ο King στο Desperado (αν η μνήμη δε με απατά) που χρησιμοποίησε σε δύο βιβλία τους ίδιους χαρακτήρες σε διαφορετικούς ρόλους ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις ότι είναι ομοιόμορφο, μας κάνει. Αρκεί να έχει τελειώσει ως τα μεσάνυχτα της 30ης Νοέμβρη προς 1η Γενάρη και να είναι πάνω από 50,000 λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Mου φαίνεται αρκετά πιο δύσκολο αυτό από μια, μοναδική, νουβέλα. Πολύ περισσότερος σχεδιασμός, πολύ περισσότερη έμπνευση, πιο σκληρός ρυθμός κλπ, αλλά και πολύ ενδιαφέρον φυσικά. Πάντως δεν θα το δοκιμάσω προσωπικά. Όχι φέτος τουλάχιστον.

 

Προς 1η Γενάρη, ε, Ευθυμία? ΟΚ, έμπνευση για "time paradox" ιστορία! :atongue2: [/end spam]

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις ότι είναι ομοιόμορφο, μας κάνει. Αρκεί να έχει τελειώσει ως τα μεσάνυχτα της 30ης Νοέμβρη προς 1η Γενάρη και να είναι πάνω από 50,000 λέξεις.

 

Ευθυμία, δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα στο δικό σου χωροχρονικό συνεχές, αλλά εδώ είθισται μετά τον Νοέμβρη ν' ακολουθεί ο Δεκέμβρης και μετά ο Γενάρης κι όχι τ' ανάποδο. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία, δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα στο δικό σου χωροχρονικό συνεχές, αλλά εδώ είθισται μετά τον Νοέμβρη ν' ακολουθεί ο Δεκέμβρης και μετά ο Γενάρης κι όχι τ' ανάποδο. :Ρ

 

You're stepping on my mind again, dear! :balance: :lol:

 

Ε, όποιος θέλει ας το δοκιμάσει και το σπονδυλωτό. No problem. Αλλά αν δεν είναι πολύ έμπειρος/η θα δυσκολευτεί πολύ, νομίζω.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Σε φόρουμ του φανταστικού και κάνετε τέτοιες ερωτήσεις; Τσκ, τσκ, τσκ... τι να πω... (Εντάξει; τα μπάλωσα κάπως; :p )

Link to comment
Share on other sites

Σε φόρουμ του φανταστικού και κάνετε τέτοιες ερωτήσεις; Τσκ, τσκ, τσκ... τι να πω... (Εντάξει; τα μπάλωσα κάπως; :p )

 

Αμέ! Εξ άλλου είπα πιο πάνω πως το είδα ως time paradox! ;)

Βέβαια θα βοηθούσε αν η κάθε μέρα είχε 48 ώρες για όλο το Νοέμβριο ώστε να έχουμε λίγο πιο άνεση χρόνου, αλλά τι να κάνουμε? Έτσι λέει το nanowrimo. Σε ένα μήνα ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θα ήθελα να λάβω και εγώ μέρος...το Νοέμβρη θα είμαι ταξίδι όλο το μήνα σχεδόν και θα πιάσω λιμάνι (ελπίζω) 26-28 άρα το περιθώριο είναι ακόμα πιο στενό

έχω μια ιδέα να δούμε κατα πόσο θα βγει...

 

 

 

 

εδιτιον:δηλαδη 26-28 θα εχω μονο ιντερνετ να την ανεβασω

Edited by Asgaroth
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να λάβω και εγώ μέρος...το Νοέμβρη θα είμαι ταξίδι όλο το μήνα σχεδόν και θα πιάσω λιμάνι (ελπίζω) 26-28 άρα το περιθώριο είναι ακόμα πιο στενό

έχω μια ιδέα να δούμε κατα πόσο θα βγει...

εδιτιον:δηλαδη 26-28 θα εχω μονο ιντερνετ να την ανεβασω

 

Τέλεια! Ξεκίνα να γράφεις λοιπόν! :)

Στο Εργαστήρι και στο σχετικό τόπικ που είναι pinned εκεί, έχεις ήδη πρόσβαση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..