Jump to content
Spock

Τρεκοσυναντήσεις στη Θεσσαλονίκη!

Recommended Posts

Spock

Μετά από μια επικοινωνία που είχα μόλις πριν λίγα λεπτά μέσω ΠΜ με τον ErnestoDoUrden, είπαμε να κάνουμε μια συνάντηση οι Τρεκάδες (λάτρεις ή απλώς φίλοι) της Θεσσαλονίκης! Στη συνάντηση θα έρθει και ένας φίλος του Ερνέστο, φανατικός Τρεκάς κι αυτός! :starfleet:

Ας συνεννοηθούμε για το μέρος και το χρόνο, λοιπόν, και ας είναι αυτή η συνάντηση η πρώτη από πολλές!

Προσωπικά, αυτή η εβδομάδα μου είναι αρκετά φορτωμένη. Θα μπορούσα, όμως Τρίτη ή Τετάρτη απόγευμα, όχι βράδυ. Τι λέτε οι υπόλοιποι;

ErnestoDoUrden

Εγώ πάντως είμαι ΟΚ και για τις δύο ημέρες. Αν πάντως δεν βολέψει για αυτήν την εβδομάδα μπορούμε να το κανονίσουμε την επόμενη.

araquel

όσοι χαρακτηρίζουν εαυτούς ως μελλοντικούς τρεκάδες, μπορούν να έρθουν και αυτοί αν τους βολέψει η ώρα κλπ κλπ? ίσως χρειάζεται και αυτό το βήμα προκειμένου να στρωθώ ξανά για να ολοκληρώσω τον πρώτο κύκλο του tos (για όλα τα υπόλοιπα, δεν το συζητάμε)...

Spock
όσοι χαρακτηρίζουν εαυτούς ως μελλοντικούς τρεκάδες, μπορούν να έρθουν και αυτοί αν τους βολέψει η ώρα κλπ κλπ? ίσως χρειάζεται και αυτό το βήμα προκειμένου να στρωθώ ξανά για να ολοκληρώσω τον πρώτο κύκλο του tos (για όλα τα υπόλοιπα, δεν το συζητάμε)...

Μα φυσικά, εννοείται! (Για τα υπόλοιπα, σιγά σιγά θα πάρουν κι αυτά το δρόμο τους ;))

ErnestoDoUrden

Οι μελλοντικοί τρεκάδες δεν είναι απλώς καλοδεχούμενοι αλλά η παρουσία τους θεωρείται απαραίτητη. Άλλωστε ένας από τους λόγους ύπαρξης αυτών των μυστήριων πλασμάτων που ονομάζονται trekkies είναι να μεταλαμπαδεύουν την αλήθεια του Star Trek στους αμύητους :D

Spock

Για πείτε λοιπόν και οι υπόλοιποι, θα μπορούσατε αύριο ή μεθαύριο το απόγευμα;

tetartos

Θα χαρώ πολύ να είμαι/γίνω μέλος της Θεσσαλονικιάς τρεκοπαρέας αλλά αυτές τις βδομάδες είμαι πολύ πιεσμένος. Προσδοκώ για την επόμενη συνάντηση...

Oberon
Οι μελλοντικοί τρεκάδες δεν είναι απλώς καλοδεχούμενοι αλλά η παρουσία τους θεωρείται απαραίτητη. Άλλωστε ένας από τους λόγους ύπαρξης αυτών των μυστήριων πλασμάτων που ονομάζονται trekkies είναι να μεταλαμπαδεύουν την αλήθεια του Star Trek στους αμύητους :D

Spock-en like a True Trekker! ;)

Κάποια στιγμή θα σας επισκεφτούμε και οι Αθηναίοι φανς. Στο μεταξύ καλή αρχή στις συναντήσεις σας και περιμένουμε reports!

aristofanoula

Άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά :lol:

Εγώ σήμερα δε μπορώ, αλλά αύριο ναι.

Spock

Πολύ ωραία! Να πούμε αύριο το απόγευμα τότε; Ernesto; Araquel;

ErnestoDoUrden

Ωραία και εγώ είμαι μέσα για αύριο απογευματάκι. Να πουμε κατά τις 5 με 6;

Spock

6 είναι μια πολύ καλή ώρα για μένα! Αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι συναντιόμαστε στις 6. Να πούμε κάπου κεντρικά; Say, Αριστοτέλους-Τσιμισκή;

ErnestoDoUrden

Εγώ είμαι οκ για τις 6 και για τον τόπο συνάντησης. Μαζί μου θα έρθει και ένας φίλος μου και ίσως και ένα δύο ακόμα άτομα.

Spock

Λοιπόν, η συνάντηση έγινε χθες το απόγευμα, με παρόντες τους ErnestoDoUrden (Πέτρος), τον Κώστα, που δεν είναι (ακόμη ;)) στο φόρουμ, την aristofanoula, τον araquel και την αφεντιά μου!

Περάσαμε πάρα πολύ ωραία, με συζήτηση που περιστρεφόταν κυρίως γύρω από το Star Trek (προφανώς :Ρ), ενώ ξεκίνησε σιγά σιγά και η... 'μύηση' του Στέλιου! :Ρ

Μιλήσαμε για το τι κάνει το Σταρ Τρεκ ξεχωριστό και τι είναι αυτό που μας μαγεύει σ' αυτό. Μιλήσαμε για τους αγαπημένους μας χαρακτήρες και ηθοποιούς, για διάφορα σημαντικά και ξεχωριστά επεισόδια της σειράς, αλλά και λίγα πράγματα για την επερχόμενη ταινία. Συζητήσαμε για το αν και πώς θα μπορούσαμε οργανωμένα να πιέσουμε τα ελληνικά κανάλια να βάλουν στο πρόγραμμά τους Τρεκ, για το Terraformers που έγινε στο Σούνιο, όπως επίσης και για την πιθανότητα (που κατέληξε σε σχετική βεβαιότητα) να κατέβουμε όλοι Αθήνα στο τέλος του μήνα, με αφορμή την παρουσίαση της Ανθολογίας!

Η συνάντησή μας τελείωσε κατά τις 8.30, ενώ το ραντεβού ανανεώθηκε για το συντομότερο δυνατό, ίσως το Σαββατοκύριακο ή, το αργότερο, κάποια μέρα μέσα στην επόμενη εβδομάδα, όπου περιμένουμε και ακόμη μεγαλύτερη συμμετοχή!

Χάρηκα πάρα πάρα πολύ που γνωριστήκαμε με τα παιδιά, αλλά και γι' αυτήν τη συνάντηση που καθώς φαίνεται είναι απλά η πρώτη από πολλές! :D

:starfleet:

ErnestoDoUrden

Πράγματι περάσαμε πάρα πολύ ωραία χθες και μέσα στο λίγο σχετικά χρόνο που είχαμε (τι να προλάβεις να πεις για το Σταρ Τρεκ μέσα σε 2,5 ώρες :D ) είπαμε λίγα πράγματα για όλα. Ήταν και για εμένα και τον Κώστα πολύ ευχάριστο που γνωρίσαμε τα παιδιά και όπως είπε και ο Δημήτρης αυτές οι συναντήσεις δεν πρόκειται να σταματήσουν. Ελπίζουμε μάλιστα σιγά σιγά η παρέα μας να αρχίσει να μεγαλώνει ;) !

araquel

δεν έχω να προσθέσω τίποτα στην εξαίρετη περιγραφή του αξιότιμου κυρίου spock!

και όντως, αν περάσει λίγος καιρός ακόμα, ίσως να γίνει μεγαλύτερη η παρέα (από άποψη ενεργής συμμετοχής, καθότι περισσότερο παρακολουθούσα εγώ και άλλαζα θέμα όποτε μπορούσα... :whistling: )

Spock

Τι θα λέγατε για την πιθανότητα να βρεθούμε την Κυριακή το απόγευμα;

araquel
Τι θα λέγατε για την πιθανότητα να βρεθούμε την Κυριακή το απόγευμα;
moi no can do, κυριακή θα τρέχω για δουλειές γονιών.

ErnestoDoUrden

Και εγώ μάλλον δεν μπορώ για Κυριακή. Ας το κανονίσουμε για κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα.

Spock

ΟΚ! Να πω από τώρα ότι σίγουρα δεν μπορώ την Τετάρτη. Το βλέπουμε για μία από τις άλλες ημέρες. Ή Δευτέρα ή Τρίτη θα ήταν καλή περίπτωση.

ErnestoDoUrden

Για σήμερα μάλλον άκυρο. Για αύριο τώρα δεν ξέρω. Μάλλον δεν θα προλάβουμε. Για μια μέρα μετά την Τετάρτη ίσως;

tetartos

Αύριο θα ήταν μια καλή μέρα! Γιατί δεν προλαβαίνουμε; Υπάρχουν και κινητά (και PMs)!

Spock

Αν θέλουμε, προλαβαίνουμε μια χαρά! :D Αύριο είναι όντως πολύ καλή μέρα. Εκτός από αύριο δεν μπορώ γενικώς μέχρι το Σαββατοκύριακο.

ErnestoDoUrden

Ωραία ας πούμε μία ώρα λοιπόν για σήμερα :rolleyes: !

Εγώ μπορώ μετά τις 6.