Jump to content
Spock

Τρεκοσυναντήσεις στη Θεσσαλονίκη!

Recommended Posts

Spock
..... για να τους κάνω μια διάλεξη για το θέμα όταν έρθω στη Θεσσαλονίκη! :aevil:

Και θα έρθω σύντομα αφού κάνετε τέτοιες τέλειες συναντήσεις!

Heyyy, παρακαλώ αυτό να κανονιστεί αμέσως!!!

Spock

Με χαρά αναφέρω ότι το Σάββατο που μας πέρασε είχαμε μια πολύ ωραία συνάντηση και πάλι στο σπίτι του Πέτρου (ErnestoDoUrden)!

Παρόντες ο Πέτρος (προφανώς), ο Κώστας (Costa Dax), ο Κώστας 2 (απ' ό,τι λένε οι πληροφορίες υπάρχουν πολλοί που φέρουν αυτό το όνομα στην παρέα και πρόκειται σύντομα να γνωρίσουμε κι αυτούς!) και η αφεντιά μου! Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να έχουμε στην παρέα μας τo Γιώργο και τη Φανή, όπως επίσης κάποιες πιθανότητες να έρθει ο Διονύσης εξανεμίστηκαν πρόωρα.

Για λίγο έλειψε να μην παραστώ ούτε εγώ. Το πρωί της ίδιας ημέρας τηλεφώνησα στον Κώστα λέγοντάς του ότι δυστυχώς είμαι άρρωστος και ότι πιθανότατα δε θα μπορέσω να έρθω. Τα καλά τους λόγια, όμως, του Κώστα και του Πέτρου από το βάθος, μου αναπτέρωσαν το ηθικό και, σε συνδυασμό με την κάθοδο του πυρετού νωρίς το απόγευμα, έκαναν την απόφαση εύκολη: σηκώθηκα με φόρα και πήγα! Τα παιδιά με περιποιήθηκαν πολύ, με τσαγάκι και ωραία ζεστούλα από το τζάκι και τους ευχαριστώ πάρα πολύ γι' αυτό! Δε γίνεται να νιώσεις πιο welcome!

Έφτασα λοιπόν στο σπίτι του Πέτρου κατά τις 19.15. Αφού χαιρετηθήκαμε και ευχηθήκαμε ο ένας στον άλλο για καλή χρονιά, ξεκινήσαμε να συζητάμε για το τι επρόκειτο να δούμε. Γρήγορα στη συζήτηση επενέβη η πείνα μας, η οποία μας οδήγησε σε πλούσια παραγγελία φαγητού! Μέχρι να έρθει, είχαμε ήδη ξεκινήσει να βλέπουμε Star Trek!

Το μενού των επεισοδίων πλούσιο. Πρώτα, τρία συνεχόμενα επεισόδια Enterprise, για την ακρίβεια ένα διπλό και το επόμενό του μονό. To Shockwave (τελευταίο πρώτης σεζόν- πρώτο δεύτερης) με το φοβερό cliffhanger και το πραγματικά θαυμάσιο Carbon Creek, όπου εμφανίζεται ο κατά γενική παραδοχή της παρέας καταπληκτικότερος Βουλκάνιος του Star Trek! Ένα ακόμη επεισόδιο του Enterprise ακολούθησε, το Future Tense της δεύτερης σεζόν, πάρα πολύ ωραίο. Μετά, δύο επεισόδια από το Voyager, το Latent Image της πέμπτης σεζόν, το οποίο μας άφησε όλους πολύ συγκινημένους (πώς να μην το προκαλέσει αυτό το συναίσθημα τέτοιο επεισόδιο, άλλωστε) και το One Small Step της έκτης. Φυσικά, κάθε επεισόδιο ακολουθούσε και μία πολύ ωραία και πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα πάνω σ' αυτό!

Αφού τελείωσαν τα επεισόδια και ο Κώστας 2 μας αποχαιρέτησε, ο Πέτρος εξεδήλωσε την ανυπομονησία-απορία για το πότε επιτέλους θα βλέπαμε από κοντά τον Robert Picardo, τον αχτύπητο αυτό ηθοποιό, αγαπημένο όλων μας. Δεν ήθελε πολύ, λίγα λεπτά αργότερα άρπαξε ο Πέτρος τον υπολογιστή και έψαξε για το FedCon που γίνεται κάθε χρόνο στη Βόννη. Λοιπόν, βλέποντας τη φετινή Guest List, σχεδόν παγώσαμε! Όχι μόνο είναι καλεσμένος ο Picardo, αλλά και 8 άλλοι ηθοποιοί του Star Trek, ήτοι Nichelle Nichols (!), θρυλική πλέον για πολλούς λόγους, Connor Trinner και Dominic Keating που ήταν και στο Σούνιο, Jeffrey Combs, Nana Visitor, Marc Alaimo, John Billingsley και Max Grodénchik! Ε, δεν ήθελε πολύ, ο κύβος ερρίφθη πολύ γρήγορα! Ήδη είχαμε αρχίσει να κοιτάμε για αεροπορικά εισιτήρια! Βόννη, σου ερχόμαστε!

Με αυτόν τον ενθουσιασμό έκλεισε η πολύ ωραία τρεκοβραδιά και ανανεώσαμε το ραντεβού μας για το ερχόμενο ή το επόμενο από αυτό Σάββατο! Να είστε καλά παιδιά και πάντα να κάνουμε τέτοιες ωραίες συναντήσεις! :D :starfleet:

Edited by Spock

Darkchilde

Πότε είναι το FedCon?

Edit by Spock: απάντηση σε επόμενα ποστ που έκανα split σε ξεχωριστό τόπικ για το FedCon. :)

Edited by Spock

tetartos
Λέμε τώρα, ξέρεις, απλώς λέμε, λες να υπάρχει και κανένας άλλος άνθρωπος Θεσσαλονίκη;;;;

Ξέρεις, λέμε αστεία για να περάσει η ώρα……………………….

Wow! Monsieur gema? Και σεις τρεκάς; Αυτό κι αν είναι έκπληξη!

Πολλές μυστικές πτυχές έχει αυτός ο άνθρωπος....

Ωραία, λοιπόν! The more, the merrier!

Spock

Μεσιέ gema, όλοι ευσπρόσδεκτοι στην τρεκοπαρέα, αρκεί να το δηλώσουν! Και φυσικά και θέλουμε να έρθετε, όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο, εξυπακούεται αυτό!

Edited by Spock

Spock

Με χαρά αναφέρω ότι την περασμένη εβδομάδα έγινε ένα... διπλό meeting! Δύο συνεχόμενα, δηλαδή, την Τετάρτη και την Πέμπτη! Περάσαμε θαυμάσια, επιφυλασσόμεθα για λεπτομέρειες κάποια στιγμή! Την παρούσα εβδομάδα θα γίνει επίσης μία συνάντηση, με κεντρικό θέμα... τι άλλο, το ταξίδι στη Βόννη για το FedCon!

Edited by Spock

Spock

Α, είχα ξεχάσει αυτό το τοπίκιον! Λοιπόν, τον περασμένο καιρό είχαμε αρκετές συναντήσεις, με τελευταία την προηγούμενη Δευτέρα, στο σπίτι μου. Παρόντες από μέλη του φόρουμ οι Tetartos, Costa Dax, Rhayader και η αφεντιά μου, ενώ είχαμε και δύο ακόμη εκτός φόρουμ (πράγμα που θα διορθώσουν συντόμως!), τη Θέτιδα και τον Κώστα (ένας ακόμη από τους πολλούς Κώστηδες της παρέας)!

Δεν είδαμε κάποιο επεισόδιο, τελικά, απολαύσαμε όμως φωτογραφίες και βίντεο από το FedCon, ενώ μετά είδαμε μία εκπομπή ενός... θεοπάλαβου -με την καλή έννοια!- Βρετανού, του Justin Lee Collins, ονόματι Bring Back Star Trek! Εξαιρετικά διασκεδαστικό, αλλά και όμορφο, το συνιστώ! Υπάρχει ολόκληρο στο YouTube.

Έπειτα συνεχίσαμε έξω για μπύρες και λουκάνικα! Επόμενη συνάντηση αναμένεται συντόμως!

Edited by Spock

Spock

Ειδική τρεκοσυνάντηση αύριο το απόγευμα! Το ειδικό έγκειται στο ότι επιτέλους παραλάβαμε τα DVD από το FedCon, αποσπάσματα από τα οποία θα παρακολουθήσουμε παρέα! Και λέω αποσπάσματα, διότι η συνολική τους διάρκεια είναι γύρω στο 10ωρο! FedCon βραδιά αύριο, λοιπόν, ξαναζούμε και μοιραζόμαστε τις μαγικές στιγμές του περασμένου Μαΐου!!! :D :starfleet:

Teo

Μετά από μια επικοινωνία που είχα μόλις πριν λίγα λεπτά μέσω ΠΜ με τον ErnestoDoUrden, είπαμε να κάνουμε μια συνάντηση οι Τρεκάδες (λάτρεις ή απλώς φίλοι) της Θεσσαλονίκης! Στη συνάντηση θα έρθει και ένας φίλος του Ερνέστο, φανατικός Τρεκάς κι αυτός! fleet-insignia.gif

Ας συνεννοηθούμε για το μέρος και το χρόνο, λοιπόν, και ας είναι αυτή η συνάντηση η πρώτη από πολλές!

Προσωπικά, αυτή η εβδομάδα μου είναι αρκετά φορτωμένη. Θα μπορούσα, όμως Τρίτη ή Τετάρτη απόγευμα, όχι βράδυ. Τι λέτε οι υπόλοιποι;

Γεια σας συνέλληνες trekies. Αν ξαναγίνει συνάντηση παρακαλώ ενημερώστε με. Μένω στην Κατερίνη και μπορώ να 'ρθω.

Just give the word!!!

Nova

Για να δούμε, δεν δεχόμαστε τόσο εύκολα τρέκκιες...

Τι γνώμη έχεις για την καινούργια ταινία Σταρ Τρεκ του JJ;

:tongue:

Αστειεύομαι, φυσικά και θα σε ενημερώσουμε, όταν θα ξανασυναντηθούμε. Και μετά θα περάσεις τις εξετάσεις...

Spock

Είμαι ευτυχής να ανακοινώσω ότι από σήμερα είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!!!!!!!!!! (Το γιατί σε άλλη συζήτηση!)

Οπότε κανονίζουμε όποτε θέλετε!!!!!!!

karatasiospa

Φυσικά και εγω μέσα!!

DimitrisX

Πιείτε καμμιά Romulan Ale και για 'μενα, αδέλφια. :(

Spock

Ενδεχόμενο διαθεσιμότητας χώρου για Τρεκοσυνάντηση-προβολή λίγο μετά την Πρωτοχρονιά! Θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα. Είστε μέσα;

karatasiospa

Ενδεχόμενο διαθεσιμότητας χώρου για Τρεκοσυνάντηση-προβολή λίγο μετά την Πρωτοχρονιά! Θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα. Είστε μέσα;

Μέσα!

Edited by karatasiospa

karatasiospa

Κανένας άλλος;

macgiorgosgr

Κι εγώ, κι εγώ!

Spock

Τρεις μέχρι στιγμής, έχω υπόψιν άλλους 2 εκτός φόρουμ και 3 εντός που απλά δεν έχουν δει το τόπικ!

karatasiospa

Where no trekοσυνάντηση has gone before!

tetartos

Ένας από τους τρεις (για την ακρίβεια, ο τέταρτος) εγώ!

karatasiospa

Tελικά δεν θα την κάνουμε την τρεκοσυνάντηση;

Spock

Ζητείται χώρος, αν θέλουμε να δούμε και επεισόδια.