Jump to content
Sign in to follow this  
Blondbrained

Α, ρε Σούλα!

Recommended Posts

Blondbrained

Όνομα Συγγραφέα: Miss Piggy

Είδος: funny (????)

Βία; (Ναι/Όχι) Ω γιές

Σεξ; (Ναι/Όχι) Definately

Αριθμός Λέξεων: μικρούλι είναι

Αυτοτελής; (Ναι/Οχι.) ΝΑΙ

Σχόλια: Μην ψάξετε για βαθύτερα νοήματα σας παρακαλώ...ειναι μία απο αυτές τις φορές που γράφεις για να περάσεις εσύ καλά και οι άλλοι!!! Οπότε μ'ενδιαφέρει να μου πείτε αν όντως περάσατε καλά διαβάζοντάς το... (αν και τεχνικά θέματα είναι επίσης ευπρόσδεκτα :p)

Χαρισματικά λοιπόν ενέδωσα σε αυτή την συνεργασία. Για τον πατέρα μου το έκανα, και είπα: ?αν μου κάτσει και κανά φράγκο, δεν πειράζει?, κι έκλεινα το μάτι στον εαυτό μου. Ο πατέρας μου θα μου χρώσταγε χάρη, γιατί είχε κουραστεί στην αγορά τόσα χρόνια, κι εγώ μπορεί να έβγαζα και κάτι μικροέξτρα για τα έξοδα της Σούλας.

Α ρε Σούλα!

Λοιπόν, ο συνεργάτης καλός, λιγομίλητος και υπάκουος, άρα όχι καλός, ΚΑΛΛΙΣΤΟΣ! «Να πάρουμε την δεύτερη παρτίδα», έλεγα, «να την πάρουμε» απαντούσε.«Η Ασία έχει μεγάλη άνοδο στην αγορά φέτος» έλεγα, «έχει», απαντούσε. «Θα τον φουντάρω τον νέο πωλητή» ωρυόμουν, «να τον φουντάρεις», συμφωνούσε.

Μϊα χαρά συνεργασία, μόνος μου τα έκανα όλα, κι ευτυχώς, γιατί εγώ δεν φημίζομαι για την διπλωματία μου στις συνεργασίες . Μ?αρέσει να είμαι το αφεντικό, να ξέρω τί γίνεται απο την αρχή της διαδικασίας, μέχρι το τέλος.

Μέσα σ?ένα εξάμηνο, βγάλαμε όσα δεν είχα βγάλει τα τελευταία τρία χρόνια ως γκαρσόνι (μία από τις προσπάθειές μου να βγώ ανεξάρτητος στην αγορά εργασίας, χωρίς τις πλάτες του πατέρα μου) Βέβαια, αυτό οφειλόταν στο χρήμα που έριχνε ο συνεργάτης στο εμπόρευμα. Πρώτα η ποιότητα. Μπορεί να το ακριβοπληρώναμε, αλλά το ακριβοπλήρωναν και οι πελάτες, οι οποίοι δεν ήταν πιά οι ίδιοι. Αλλοι οι πελάτες που δεν τους νοιάζει η ποιότης, κι άλλοι οι απαιτητικοί. Οι δεύτεροι πληρώνουν όσο όσο, και καλά κάνουν, αν θέτε την γνώμη μου.Απ?την άλλη, η αγορά είχε αρχίσει να ξεκαθαρίζει τα τελευταία 2 χρόνια. Αφού η Ρωσία άδειασε όλες τις ?αποθήκες? της σε εμπόρευμα και το πέταξε στα Βαλκάνια, πλέον μπούχτισε και ο Βαλκάνιος απο αγγέλους. Αρχισε να ζητάει πιο εξεζητημένο ?προϊόν?. Αρχισε να παρακαλάει για λίγο εξωτικό αέρα στην μιζέρια του. Χα! Τί είπατε λέει; Οτι οι φραγκάτοι δεν είναι μίζεροι; Και ποιός είπε οτι μίλησα για μιζέρια οικονομική;

Ενιγουεϊς, τους στείλαμε τις κινεζούλες, τις γιαπωνεζούλες, και τις φιλιππινεζούλες με τα μίτσι, και τα κίτσι και τις σαγιονάρες τους, με τα γιές σέρ και τα γιες μαμ, κι ήρθε και αισθάνθηκε αφεντικό ο άλλος. Την μία την δοκίμασα (συνήθως δοκιμάζω το νέο προιόν). Της ούρλιαζα: «αϊ γουόντ του φάκ γιου μωρή ξεφτίλα», κι αυτή με το χαμόγελο μέχρι τ?αυτιά να παίρνει θέση κανονικότατα, και γιές σερ, φακ μι σέρ!

Μπούχτισα κι εγώ με τις ξένες γλώσσες και τα καρμπόν χαμόγελα! Ωραίο το μάτι το τσακίρικο, αλλά μία είναι η Σούλα.

Ααααααααα ρε Σούλα!

Η Σούλα ήταν ο έρωτας της ζωής μου, αλλά ήταν παρθένα, δεν μου καθόταν με τίποτα. Κάτι για γάμους μου έλεγε και μαύριζε ο ορίζοντας, αλλά μετά μου πέταγε ένα ?μη δεν κάνει? και με απογείωνε. Την γνώρισα και στον πατέρα μου, αλλά δεν μ?άρεσε η λάμψη στα μάτια του και δεν του την ξαναγνώρισα! Ήταν ωραίο μωρό η Σούλα, και μ?άρεσε που όλα τα έβλεπε σοβαρά. Αυτό που μ?άρεσε περισσότερο ήταν που φόραγε το κολλητό της τζήν με τον αφαλό να χάσκει, και το βλέμμα να γίνεται ένα με το πάτωμα. Αυτή η αντίφαση ήταν που με τρέλαινε! Αν δεν ήταν το ΔΙΚΟ ΜΟΥ μωρό, θα την είχα πρώτη στην λίστα των ?προϊόντων?... Που νά?ξερα με την Σούλα πού?μπλεξα...

Μού?ρθε τις προάλλες η Σουλίτσα, με την κοιλίτσα έξω, όπως πάντα, και το μάτι κόκκινο! «Τί έχεις ρε Σουλάρα μου;» την ρώτησα, με κίνδυνο να μπλέξω τα λόγια μου, όπως λίγες μέρες πρίν που ένα εις ?άρα που της πέταξα της έκατσε στραβά και με διαολόστειλε.

«Τίποτα», μου είπε, αλλά το μάτι τώρα είχε θολώσει, και θόλωσα κι εγώ, γιατί δεν την είχα δεί ποτέ να κλαίει, και στην σκέψη και μόνο είχα ήδη γίνει δολοφόνος του όποιου παλιομπινέ την είχε πειράξει!

«Τί έχεις ρε Σούλα;» την ξαναρώτησα συγκρατημένος αλλά έτοιμος να εκραγώ.

«Τί να σου λέω τώρα...» είπε. Μα είναι απάντηση αυτή; Πείτε μου κι εσείς! Δηλαδή, αν δεν ήθελε να μου πεί γιατί ήρθε και μου λέει τί να σου πώ; Ας μην ερχόταν κι ας το κατάπινε. Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα να το κατάπινε το γαμημένο.

«Δημήτρη...» πήρε ανάσα, κι εγώ αντί να σκέφτομαι οτι επιτέλους θα μάθαινα το σοβαρό, είχα κολλήσει στο στήθος της που ανεβοκατέβηκε μ?αυτό το μικρό α της ανάσας της, «...Δημήτρη...», ξαναείπε, δεύτερη ανάσα, κι εγώ τώρα σκεφτόμουν τί ωραία που το λέει τ΄όνομά μου, είχα βαρεθεί να με φωνάζουν Μήτσο και Μητσάρα και Μητσάκο, «...Δημήτρη...» το είπε αυτή την φορά και δεν άντεξα: «Λέγε ρε Σούλα μ?έπρηξες!». Και είπε...ανάθεμα τα θηλυκά σου Θεέ!

Δεν κόβω και φλέβες οτι μου τα είπε έτσι ακριβώς γιατί δυσκολευόμουν να παρακολουθήσω τις λεπτομέρειες, αλλά σημασία έχει το νόημα, κι αυτό θα διαβάσετε. Είχε πάει το λοιπόν η Σούλα στο σπίτι να με βρεί, αλλά βρήκε εκεί τον πατέρα μου, γιατί εγώ περίμενα νέο εμπόρευμα από Ιταλία αυτή την φορά, αλβανέζες ήταν, αλλά αναβαθισμένες από τον ιταλικό αέρα, κι έτσι έμεινε να με περιμένει μαζί με τον πατέρα μου, ο οποίος την πότισε ένα ουισκάκι, κι όπως ήταν αμάθητη θόλωσε το κορίτσι λέει και τον είδε λέει και νόμιζε οτι ήμουν εγώ, κι επειδή τόσο καιρό καταπίεζε λέει τον πόθο της, άσχετο που εγώ πόθο δεν είδα στο μάτι της 13 μήνες, της βγήκε λέει να μου δωθεί επειδή μ?αγαπάει λέει, αλλά εννοείται οτι δεν δώθηκε σ?εμένα αλλά στον πατέρα μου, κι επειδή όταν ξεμαστούρωσε από το αλκοόλ κατάλαβε τί έκανε της ήρθε ν?αυτοκτονήσει λέει αλλά κρατήθηκε κι εκεί που το σκεφτόταν, άλλη μέρα αυτό, κατάλαβε οτι είχε τελικά ερωτευτεί τον πατέρα μου, ο οποίος της έκανε πιο σοβαρός, λόγω ηλικίας μάλλον, γιατί αν ήξερε τί νταβατζής ολκής ήταν μάλλον θα το είχε ξανασκεφτεί, και πήγε και του το είπε, στο σπίτι πάλι, αλλά μέρα που ήξερε οτι θα έλειπα, και εν ολίγοις τους 3 από τους 13 μήνες εγώ ξεροστάλιαζα κι ο πατέρας μου την ξεζούμιζε!

Γενικά θεωρούμαι άνθρωπος ψύχραιμος στην πιάτσα. Όταν μου είχαν φέρει την Ρενέ (Ρωσίδα αλλά με καλλιτεχνικές ανησυχίες) με μπλαβιασμένο μάτι, τί έκανα; Δεν πήγα να σκοτώσω τον κερατά που μου την στραπατσάρησε, γιατί ήταν και ο καλύτερος πελάτης μου, είχε και καθαρό μητρώο στο πελατολόγιο, όλα τα κορίτσια τα φρόντιζε, έκατσα και το φιλοσόφησα το πράγμα, και είπα για να του την βαρέσει μετά από τόσο καιρό, κάτι θα του έκανε η γκόμενα, και συζήτησα μαζί της, και μου το πέταξε το ανέκδοτο η μικρή, οτι λέει την έπιασε νευρικό γέλιο γιατί το ?όργανον? ήταν για παιδάκια, ούτε την παλάμη της δεν γέμιζε λέει, ε κι εγώ την πλάκωσα στα χαστούκια, όχι επειδή έχασα την ψυχραιμία μου, αλλά για να την συνετίσω, γιατί ο πελάτης πρέπει να νιώθει άρχοντας, κι όχι να του πατάς τον κάλλο ρε τσουλάρα (έτσι της ειπα, κι έστρωσε έκτοτε η Ρενέ)....

Αλλά σ?αυτή την περίπτωση με την Σούλα, δεν ξέρω γιατί, δεν κατάφερα να συγκρατηθώ! Νά?ναι επειδή με είχε στην πείνα και τελικά μετά από τόση αναμονή και υπομονή το έδωσε σ?άλλον; Νά?ναι επειδή ο άλλος ήταν ο πατέρας μου; Νά?ναι γενικώς επειδή αυτή ήταν η Σούλα; Δεν ξέρω, αλλά την έκανα καινούργια. Και καλά μέχρι εκεί, ένα νοσοκομείο και θα την έβγαζε καθαρή, αλλά ήταν κι αυτή μαλάκας!

Αφού την έστρωσα πήγα στο σπίτι και μετά από μερικές προκαταρκτικές αποφάσισα οτι αυτό το τέρας που ήθελε να λέγεται πατέρας μου δεν άξιζε ούτε να λέει τ?όνομά μου, και πήρα το πρώτο πράγμα που βρέθηκε στα χέρια μου, ένας Βούδας ήταν τελικά, που τον είχε φέρει αναμνηστικό από τις Φιλιππίνες ο πωλητής μου, και του τον έφερα στο κεφάλι καμμιά τριανταριά φορές, μέχρι που ο Βούδας είδε κι απόειδε κι έγινε κομματάκια. Το κεφάλι του πατέρα έγινε ένας σωρός κόκκινος, κι εγώ ανάσαινα ελεύθερος από αυτό το πράγμα που μου είχε πάρει το μυαλό, όχι την Σούλα, τον θυμό! Κι εκεί που άρχισα ελεύθερος πιά να σκέφτομαι πώς θα γλυτώσω την φυλακή, και ήδη είχα αρχίσει να σχεδιάζω το πώς θα τον τεμάχιζα και θα τον πέταγα στον πρώτο σκουπιδοντενεκέ, μού?ρχεται η άλλη η ερωτευμένη ουρλιάζοντας και σκίζοντας τα ρούχα της «Μάααααααααααακηηηηηηηηηηη....» λές κι έπαιζε σε καμμιά τραγωδία, και σκέφτηκα, ψύχραιμα όπως συνήθιζα οτι θα την άκουγε κανείς και πάει το σχέδιο, και κατάστρωσα εκείνη την ώρα νέο σχέδιο και με το κεφάλι του Βούδα έδωσα μία στο κεφάλι της Σούλας, και την έστειλα παρέα με τον πατέρα μου να κάνουν μετάνοιες στον Άγιο Πέτρο.

Αλλά την άκουσαν την Σούλα οι γείτονες, και ανησύχησαν. Πρωτότυπο, γιατί όταν κάναμε τα όργια με τον πατέρα μου εκεί μέσα δεν ανησύχησε ποτέ κανείς. Μάλλον θα τους άρεσαν εκείνα που άκουγαν, ενώ οι κραυγές της Σούλας δεν τους άρεσαν. Και εν ολίγοις, από την φυλακή σας τα λέω, κι έχω και τον πωλητή να με πρήζει κάθε τρείς και λίγο για την δουλειά... Περιττό...η δουλειά εννοώ, αλλά τί να κάνω κι όλη μέρα εδώ μέσα, για τα επόμενα 40 χρόνια της ζωής μου, είπα να έχω κάτι ν?ασχολούμαι, αν και υποπτεύομαι οτι ο πωλητής θα πάρει την δουλειά πάνω του μόλις ξεψαρώσει...

Δεν βαριέσαι... αυτό το επόμενο, σας παρακαλώ δηλαδή, πείτε το από μέσα σας όσο πιο σιγά μπορείτε: Α ρε Σούλα...

Edited by tetartos

mman

Συμπαθητικό γράψιμο. Μόνο δύο τεχνικά για την ώρα και ίσως επανέλθω. Τέτοιος τύπος δεν πρόκειται να ανεχόταν 13 μήνες αγαμία ούτε από την Παναγιά Παρθένα. Θα την είχε πηδήξει ή θα την είχε διαολοστείλει την Σουλίτσα πάνω στη βδομάδα. (Καταλαβαίνω βέβαια ότι έτσι δεν θα είχες διήγημα, αλλά είμαι υποχρεωμένος να το πω.)

Και 40 χρόνια δεν τρως ούτε αν λιώσεις τα κεφάλια μιας ολόκληρης παρτίδας από αναβαθμισμένες Αλβανίδες. Ισόβια ίσον 25 χρόνια και με καλή διαγωγή στα 16 είσαι πάλι στην πιάτσα. Άσε που θα είχε επικαλεστεί και βρασμό ψύχής. (Τουλάχιστον αυτό διορθώνεται εύκολα.)

Συμπαθητικό γράψιμο πάντως.

Α, και για τους τύπους: Το διήγημα δεν είχε ακριβώς το definately σεξ που υποσχέθηκες αλλά έμμεση, παρελθοντική και συνοπτική περιγραφή του. Διαμαρτύρομαι ότι η διαφήμισή σου ήταν παραπλανητική! :rolleyes:

Εδίτιον το καθυστερημένον: Επειδή το βλέπω άτιτλο, ο τίτλος είναι (προφανώς) "Α, ρε Σούλα!"

Edited by mman

Blondbrained
Διαμαρτύρομαι ότι η διαφήμισή σου ήταν παραπλανητική!

έπιασε όμως γιατί το διάβασες!!! Εδώ κοτζάμ όπερα δεν θυμάμαι ποιανού, κι έγινε επιτυχία γιατί ακολουθήθηκε 'παραπλανητική' διαφήμιση! Χιτ έγινε! :p

ΥΓ αλήθεια δεν τρώς ούτε 20 χρόνια για έναν φόνο???? Και τί κάθομαι ρε διάολε τόσο καιρό!!!!???

ΥΓ 2 ο τίτλος έιναι άψογος, ευχαριστώ και κατοχυρώνεται!!

Edited by Blondbrained

Sonya

Κάτι μου θυμίζει αυτό εμένα τώρα, αλλά, πληζ δηλαδή, μην αναφέρεις τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γράφτηκε... :ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

tetartos

Διασκεδαστικότατο! Περισσότερο λόγω γλώσσας, τώρα που το ξανασκέφτομαι, παρά λόγω πλοκής, αλλά το γέλιο είναι πολύτιμο, απ' οπουδήποτε κι αν προέρχεται!

Α, στα πλαίσια της έκφρασης, ίσως ο τύπος δε θα έλεγε κάλλιστος αλλά γαμάτος. Και την τελευταία πρόταση δεν την καταλαβαίνω: γιατί από μέσα μας / σιγά;

Υ.Γ. Αν δεν μπορείς να αλλάξεις τον τίτλο του τόπικ (από "Άτιτλο" σε κάτι άλλο), just ask!

Blondbrained
Κάτι μου θυμίζει αυτό εμένα τώρα, αλλά, πληζ δηλαδή, μην αναφέρεις τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γράφτηκε... :ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

το είχα γράψει στην εισαγωγή οτι ήταν εμπνευσμένο απο σένα και αφιερωμένο σε σένα, αλλά μετά σκέφτηκα μήπως και ντρεπόσανε...:pppp

NAI, H ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΗΝΤΟΥΝΕ Η ΕΜΠΝΕΥΣΙΣ ΜΟΥ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙΝΙ!!!

Αν δεν μπορείς να αλλάξεις τον τίτλο του τόπικ (από "Άτιτλο" σε κάτι άλλο), just ask!

ΝΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ! Παρακαλώ βοηθήστε, μ'άρεσε ο τίτλος που επέλεξε ο φίλος mman :)

Και την τελευταία πρόταση δεν την καταλαβαίνω: γιατί από μέσα μας / σιγά;

των ώρα που το έγραφα "μίλαγα" απο μέσα μου, σαν να ήμουν αυτός, προσπάθησα να γίνω ο Μήτσος, Μητσάρας, Μητσάκος, για να μπώ στο πνεύμα, και το κάθε Α ΡΕ ΣΟΥΛΑ το έλεγα κι εγώ απο μέσα μου... Και το έγραφα όπως μου έβγαινε, την μία κανονικά, την άλλη τραβηγμένο (αααααα ρε σούλα), και την τρίτη χαμηλόφωνα, ίσα που το άκουγα κι εγώ δηλαδή...οπότε δεν έχω ιδέα γιατί, αλλά ο Μητσάρας μάλλον έτσι θα το έλεγε...θυμάμαι πάντως πως μου έβγαινε πολύ το παράπονο και ίσως του ελειψε και υποκρύπτεται και μία ενοχή για τον φόνο της, και κάτι άλλα που μάλλον είναι περιττά, και ελπίζω να σε κάλυψα, πολύ ασχολήθηκα με τον Μητσάρα :pppp

:woot_jump: (για τον τίτλο) :)

Edited by Blondbrained

tetartos
ΝΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ! Παρακαλώ βοηθήστε, μ'άρεσε ο τίτλος που επέλεξε ο φίλος mman :)

Your wish is my command!

Dark desire
ΥΓ αλήθεια δεν τρώς ούτε 20 χρόνια για έναν φόνο???? Και τί κάθομαι ρε διάολε τόσο καιρό!!!!???

Ο ποινικολογος του Forum (μη με πει κανεις Κουγια, θα του κανω βουντου!) σας απαντα:

Για ανθρωποκτονια εκ προθεσεως (ετσι λεγεται επισημα ο φονος) η ποινη ειναι ισοβια καθειρξη. Ωστοσο, επειδη οι φυλακες μας εχουνε παραμπουκωσει (σε ατομικο δηθεν κελι παιζουνε το "εφτα νομα σ' ενα δωμα που να ξαπλω να κλεισεις μα") οι φωστηρες του ποινικου μας συστηματος εχουν βγαλει εναν θεσμο που τον λενε "υφ' ορον απολυση". Δηλαδη αν ο καταδικος συμπληρωσει καποιο χρονικο διαστημα από την ποινη του μπορει να κανει αιτηση και να βγει εξω υπο τον ορο οτι θα γινει Παναγια! Βεβαια η αιτηση πρεπει να γινει δεκτη από κατι αλλους φωστηρες-τον ανακριτη και το Συμβουλιο πλημμελειοδικω. Αυτοι βλεπουν ποσο καλο παιδι ηταν ο καταδικος κι αμα δουν οτι δεν ειναι και πολυ μεγαλο ρισκο να τον αφησουν ξαμολημενο (δε θα βιασει καμια γιαγια ουτε θα ληστεψει καμια παρθενα....ωχ, αναποδα τα' πα! :air_kiss: ) τον ξαμολανε "σωφρονισμενο" (λεμε και καμια μαλακια να περασει η ωρα...μη βαρατε!) στον κοσμο. Αμα εχει φαει ισοβια την αιτηση μπορει να την κανει αφου περασουν εικοσιπεντε χρονια μεσα...Τωρα, αμα περα απο καλο παιδι ηταν και εργατικο (εκανε μεροκαματα που λενε), τα 25 χρονια γινονται δεκαοχτω. Αμα βεβαια εχει φαει πανω απο μια ισοβια καθειρξη (ενα πτωμα= μια φορα ισοβια, δυο= δυο φορες κοκ) το οιο ξαναπαει στα εικοσιπεντε.

Οσο για τον βρασμο ψυχης, αυτος κανει τα ισοβια 20 χρονια

Επομενως, στη συγκεκριμενη περιπτωση

Ο Μητσος εσπειρε δυο πτωματα. Αντε να δεχτει το δικαστηριο οτι ειχε χασει προσωρινα το μυαλο του (ετσι μεταφραζεται ο βρασμος ψυχης γιατι ο πατερας του (θυμα 1)...ασελγησε (να μιλαμε κοσμια, εχουμε και μικρα παιδια!) στην ερωμενη του (θυμα 2) και αυτη τον ερωτευτηκε! (λιγο αναληθοφανες γιατι αυτο που εκανε ο παππους θεωρειται βιασμος και συνηθως οι γυναικες δεν ερωτευονται τους βιαστες τους) Θα φαει συνολικα 25 χρονια οποτε στα εικοσι θεμελιοι δικαιωμα αιτησεως υφ' ορον απολυσης....Αν και δεδομενου οτι ειναι πρωην μαστροπος και νυν εμπορος ουσιων...χλωμο το βλεπω!

Κατα τα αλλα νοσηρα ξεκαρδιστικο. Απολαυση!

Blondbrained

Ω, ευχαριστούμε θερμώς!!!! Δηλαδή έπεσα έξω με τα χρόνια, του έβαλα περισσότερα του καυμένου του Μητσάρα.

Τέλος πάντων, συγγνώμη δηλαδή, αλλά μόνο βιασμός δεν ήτο η 'αποπλάνησις' (δήθεν)! Μπορεί μία ψιλοαποπλάνηση να την έχουμε, αλλά δεν είναι και 14 χρονών η Σούλα, μεγάλη κοπέλα είναι, μην σου πώ οτι αυτή αποπλάνησε τον νταβατζή!!!! Είναι μία απο τις ελάχιστα αρρωστημένες σχέσεις, έχω ακούσει τόσο χειρότερα, που αυτό μοιάζει με απλό ερωτικό παιχνίδι :pPpP

Ευχαριστούμε θερμώς για όλα

ΥΓ Πόσα θα του έριχνες δηλαδή του Μήτσου, έτσι για να είμαι κι εντάξει πρακτικά, να το διορθώσω στο διήγημα?

Edited by Blondbrained

Dark desire
Ω, ευχαριστούμε θερμώς!!!! Δηλαδή έπεσα έξω με τα χρόνια, του έβαλα περισσότερα του καυμένου του Μητσάρα.

Τέλος πάντων, συγγνώμη δηλαδή, αλλά μόνο βιασμός δεν ήτο η 'αποπλάνησις' (δήθεν)! Μπορεί μία ψιλοαποπλάνηση να την έχουμε, αλλά δεν είναι και 14 χρονών η Σούλα, μεγάλη κοπέλα είναι, μην σου πώ οτι αυτή αποπλάνησε τον νταβατζή!!!! Είναι μία απο τις ελάχιστα αρρωστημένες σχέσεις, έχω ακούσει τόσο χειρότερα, που αυτό μοιάζει με απλό ερωτικό παιχνίδι :pPpP

Ευχαριστούμε θερμώς για όλα

ΥΓ Πόσα θα του έριχνες δηλαδή του Μήτσου, έτσι για να είμαι κι εντάξει πρακτικά, να το διορθώσω στο διήγημα?

1. Φυσικα και δεν την αποπλανησε ο παππους τη Σουλα (μεχρι τα 15 ειναι αποπλανηση, μετα χιμαμε ελευθερα!). Τη βιασε ομως καθως νομικα θεωρειται χρηση βιας και η καμψη της αντιστασης του θυματος με χρηση οινοπνευματωδων η ψυχοτροπων ουσιων. Και κατα την βασικη νομικη εξισωση βια+συνουσια= βιασμος

2. Ο Μητσος τρωει συνολικα 25 χρονια (με τις μαλακιες παντως που συνεχιζει να κανει μες στη φυλακη με τις ουσιες ρισκαρει για καμια ισοβια στο καπακι!)

Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορηση στη διαθεση σας....

Edited by Dark desire

Oberon
:lol: Να'σαι καλά, blondbrained. Γέλασα πραγματικά με την ιστορία αυτή. Έχεις αίσθηση του χιούμορ, ενός είδους χιούμορ που μ'αρέσει πολύ!

Blondbrained
Ο Μητσος τρωει συνολικα 25 χρονια (με τις μαλακιες παντως που συνεχιζει να κανει μες στη φυλακη με τις ουσιες ρισκαρει για καμια ισοβια στο καπακι!)

Όχι και με τις ουσίες! Ο Μητσάρας μου είναι εντάξει παιδί! Μόνο νταβατζιλίκι κάνει, όχι διακίνηση ουσιών :p Με τις φιλιπινέζες θα έχει πρόβλημα?

Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορηση στη διαθεση σας....

δεν έχω λόγια κύριε εισαγγελεύ μου...αν γράψω κανά μυθιστόρημα και τον κλείσω κανέναν behind bars μπορεί να χρειαστώ τα φώτα σας, να μην του ρίξω λιγότερα ή περισσότερα. Είστε εξαιρετικός!!!!

Dain, α μερσί σας :)

mman
δεν έχω λόγια κύριε εισαγγελεύ μου... [...] . Είστε εξαιρετικός!!!!

Αχέμ...

Κομμάτι spam βέβαια, αλλά η συγγραφέας φαίνεται να έχει μπερδέψει το 23ο χρωμόσωμα της Dark desire ή κάνω λάθος?

Βέβαια και η Dark είχε συστηθεί ως ο ποινικολόγος/Κούγιας, οπότε... Τέλος πάντων, σήμερα που την υπέβαλα σε διπλό διαδικτυακό DNA test εξακολουθεί να διατελεί (διαδικτυακά πάντα) υγειέστατο κοριτσάκι.

Τέλος Αχέμ.

Blondbrained

ευχαριστούμε για την διευκρίνηση/spam αγαπητέ mman, και πολύ χαίρομαι που θα πω΄:

δεν έχω λόγια ΚΥΡΙΑ εισαγγελεύ μου...είστε εξαιρετική ! (μόνο 25 θα του έχωνες κοτζάμ γυναίκα εισαγγελεύς? Να του τ'αφήσω τα 40? του τ'αφήνω!)

end of answer to the spam :)

Guest roriconfan

Ρε θέλεις να πιστέψω ότι κάτι τόσο φαλλικίστικο το έγραψε μια γυναίκα;;;

Λάθος έκανε ο Θεός όταν σου έδεινε μυαλό μου φαίνεται.

Κατά τα άλλα, πολύ εύθυμο κομμάτι.

Άξιος! ... εννοώ ... Άξια!

Blondbrained

:PPPPPP

ναι...ξέρω, μου τό'χουν ξαναπεί! :)

Dark desire
Βέβαια και η Dark είχε συστηθεί ως ο ποινικολόγος/Κούγιας, οπότε...

Ο ποινικολογος ως εννοια γενους... Οχι οσον αφορα το βιολογικο μου φυλο, αλλα την επαγγελματικη μου ιδιοτητα (ασχετο που για να επιβιωσεις στη δικηγορια θες guts!)

Για εισαγγελεας δεν με παιρνει ακομα λόγω ηλικιας (για να δωσεις εισαγωγικες για τη σχολη δικαστων πρεπει να' χεις κλεισει τα εικοσιοχτω κι εγω το Μαρτιο γινομαι εικοσιεφτα) Θα το'χω παντως ως εναλλακτικο πλανο για το μελλον

Και τα εικοσιπεντε που του ριχνω του Μητσαρα ταβανι πιανουν (να σου πω κατι ιστοριες με serial killers που τρωνε πενταρες κι εξαρες να σου φυγει η πετσα!). Οσο για τις Φιλιπιννεζες: Εμπορία ανθρωπων για εργασιακη ή σεξουαλική εκμετάλλευση (trafficking δηλαδη)= μια εικοσαρα ακομα μες στο νερο. Προσοχη όμως. Σε αυτη την περιπτωση το συνολο ειναι παλι εικοσιπεντε χρονια το πολυ (δυο φονοι+ νταβατζηλικια δηλαδη), γιατι αυτοι οι φωστηρες του ποινικου μας συστηματος βγαλανε κι αλλο θεσμο που λέγεται συρροη εγκληματων και συμφωνα με αυτον αμα δε φας ισοβια κι εχεις κανει δυο ή παραπανω κακουργηματα (φονου, βιασμους, ναρκωτικα κι αλλα τετοια ζουμερα δηλαδη) πάνω από 25 χρονια δεν επιτρεπεται να φας. Απλα το γεγονος προσμετραται στο πότε θα σου κανουνε δεκτη την αίτηση αποφυλάκισης (συνήθως του Αγιου αντε-να-μην-πω ανημερα).

Αμα αλλαξεις τον τόπο της ιστοριας και στειλεις τον Μητσαρα σε κανενα Τεξας, τοτε κρατα τα τα σαραντα!

Dark desire
:PPPPPP

ναι...ξέρω, μου τό'χουν ξαναπεί! :)

Μου φαινεται πως βρηκα το καινουριο μου πουλεν (μηπως να μετακομισουμε κατα Καναδα μερια να σε υιοθετησω?)

Blondbrained

πές με τί είναι το πουλέν και τί θα κάνουμε στο Κάναντα, και υιοθέτησέ με μετά! :)

Dark desire
πές με τί είναι το πουλέν και τί θα κάνουμε στο Κάναντα, και υιοθέτησέ με μετά! :)

poulain, le: (γαλλικο, προφερεται "πουλέν"): Κυριολεκτικα, το νεογεννητο πουλαρακι (baby αλογακι, δηλαδη-απο αυτα τα πολυ γλυκουτσικα). Μεταφορικα: Η αδυναμια, το χαιδεμενο. Χρησιμοποιειται απο λογοτεχνικους Μαικηνες σε προστατευομενους καθως και στο χωρο του αθλητισμου και δη των στοιχηματων (συνωνυμο στην τελευταια περιπτωση: "σιγουρακι")

Οσο για τον Καναδα: Συμφωνα με το καναδεζικο δικαιο κατωτατη διαφορα ηλικιας μεταξυ υιοθετουντος και υιοθετουμενου δεν υπαρχει (Στην Ελλαδα αντιθετα το οριο ειναι στα 18). Οποτε για να σε υιοθετησω, δεδομενου οτι μαλλον σε περναω λιγοτερο απο 18 χρονια, πρεπει να μετακομισουμε

Edited by Dark desire

Sonya
poulain, le: (γαλλικο, προφερεται "πουλέν"): Κυριολεκτικα, το νεογεννητο πουλαρακι (baby αλογακι, δηλαδη-απο αυτα τα πολυ γλυκουτσικα). Μεταφορικα: Η αδυναμια, το χαιδεμενο. Χρησιμοποιειται απο λογοτεχνικους Μαικηνες σε προστατευομενους καθως και στο χωρο του αθλητισμου και δη των στοιχηματων (συνωνυμο στην τελευταια περιπτωση: "σιγουρακι")

Οσο για τον Καναδα: Συμφωνα με το καναδεζικο δικαιο κατωτατη διαφορα ηλικιας μεταξυ υιοθετουντος και υιοθετουμενου δεν υπαρχει (Στην Ελλαδα αντιθετα το οριο ειναι στα 18). Οποτε για να σε υιοθετησω, δεδομενου οτι μαλλον σε περναω λιγοτερο απο 18 χρονια, πρεπει να μετακομισουμε

Δεδομένου ότι την περνάς κατά -12 χρόνια, επιτρέπεται; :Ρ

Adinol Doy

Ὡραῖο, χαλαρό, χαβαλεδιάρικο κείμενο. Ὁπωσδήποτε, ὑπάρχουν κάποια σφάλματα, κλισὲ καὶ ξεπερασμένα πράγματα, ἀλλά... νὰ σᾶς πῶ τὴν ἀλήθεια; δὲν μ' ἔνοιαξε καθόλου. Ξεκίνησα νὰ τὸ διαβάζω γιὰ νὰ περάσω καλά, κι ἀφοῦ ἡ ἱστορία τὸ πέτυχε, δὲν ψάχνω νὰ βρῶ τίποτε ἄλλο. Ἴσως νὰ εἶμαι ὑπερβολικὰ ἐπιεικής, δὲν ξέρω, ἀλλ' ἂν ἐπρόκειτο γιὰ κάτι ἄλλο ἢ ἂν ὁ συγγραφέας εἶχε κάτι διαφορετικὸ κατὰ νοῦ, κάτι πιὸ σοβαρό, ἂς ποῦμε, σίγουρα θὰ ἦμουν πιὸ αὐστηρός. Τὸ θέμα εἶναι ὅτι διασκέδασα, ὁπότε ὁποιοδήποτε σχόλιο περισσεύει, κατὰ τὴν ταπεινή μου γνώμη.

Ἄ, ρὲ Σουλάρα!!!

mman
[...] ἂν ὁ συγγραφέας [..]

Άντε πάλι! Τί γίνεται; Τρέχει κάτι με το τόπικ ή είναι το θέμα του διηγήματος τέτοιο; Τέλος πάντων, αυτή τη φορά δεν θα αρχίσω τα DNA test: Είμαι σίγουρος ότι το 23ο χρωμόσωμα της συγγραφέως είναι Χ. Ά, ρε Σούλα! Μας έχεις χαζέψει όλους! :rolleyes:

mman

Ανάμεσα στους διαγωνισμούς, κάνω bump σε ιστορίες που πιστεύω ότι αξίζουν πραγματικά τον κόπο να διαβαστούν από τα καινούρια μέλη και να ξαναδιαβαστούν από τα παλιά, και οι οποίες είναι λίγο ή πολύ θαμμένες στις βιβλιοθήκες και δεν περιλαμβάνονται στη προσωπική μου Λίστα. Η σειρά είναι χρονολογική.

Bump στο "Α, ρε Σούλα!" της Blondbrained, λοιπόν!

Edited by mman