Jump to content

Διαγωνισμός Διηγήματος από το Βρετανικό Συμβούλιο


Arachnida
 Share

Recommended Posts

Αυτό μου το έκαναν forward από τον εκδοτικό οίκο. Άρα έχει μάλλον ενδιαφέρον και μπορούμε πολύ άνετα να ανεβάσουμε το επίπεδο δυσκολίας με τις συμμετοχές μας.

Δείτε περισσότερες λεπτομέρειες και στο σχετικό αρχείο.

 

<<ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ short story competition.doc>> <<INVITATION short story competition.doc>>

 

Αγαπητοί φίλοι,

 

Συνημμένα θα βρείτε πληροφορίες για το Διαγωνισμό Διηγήματος με θέμα το Διαπολιτισμικό Διάλογο που διοργανώνει το British Council, σε συνεργασία με την εφημερίδα TA NEA και τον εκδοτικό οίκο ΙΑΝΟΣ.

 

Dear Friends,

 

Please find attached information about the Short Story Competition on Intercultural Dialogue, organized by British Council in collaboration with the newspaper TA NEA and IANOS publications.

 

Kind Regards

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ_short_story_competition.doc

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

«Φανταστείτε το μέλλον σας σε μια πόλη που αλλάζει / Imagine your future in a changing city.»

 

Νομίζω πως το θέμα από μόνο του μας καλεί να λάβουμε μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με χαλάει λίγο. Θα μπρορούσαμε να γράφαμε κάτι σε science fiction αλλά δε νομίζω ότι ζητάνε αυτό από τα όσα διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με χαλάει λίγο. Θα μπρορούσαμε να γράφαμε κάτι σε science fiction αλλά δε νομίζω ότι ζητάνε αυτό από τα όσα διάβασα.

 

 

τώρα που το ξαναδιάβασα μου φαίνεται πως έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

«Φανταστείτε το μέλλον σας σε μια πόλη που αλλάζει / Imagine your future in a changing city.»

 

Εξαρτάται τι ακριβώς ζητούν:

 

α) Φανταστείτε το μέλλον και την εξέλιξη του αστικού πολιτισμού και τρόπου ζωής. Με λίγα λόγια, αν θέλεις γράφεις για το πώς φαντάζεσαι μια πόλη στο εγγύς ή απώτερο μέλλον. Αν θέλεις γράφεις ακόμα και την Πόλη και τα Άστρα.

 

β) Φανταστείτε το μέλλον ΣΑΣ. Άρα μιλάμε για το άμεσο μέλλον, και η πόλη που αλλάζει αναφέρεται στις αλλαγές που βλέπουμε αυτή τη στιγμή να συμβαίνουν. Άρα το περιθώριο για sci fi όντως περιορίζεται πολύ.

 

Η αλήθεια είναι ότι όσο το κοιτάζω, μάλλον το δεύτερο εννοούν

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο εννοούν, γιατί αναφέρουν το πώς συνυπάρχουμε με ανθρώπους από διαφορετικές χώρες, το χάσμα στην κουλτούρα και τη γλώσσα μας κλπ. Για sci-fi μόνο σε φάση που θα λέγαμε για τη ζωή με π.χ. εξωγήινους. Αν και έχουν γραφτεί τόσα για το θέμα!

 

Άσε που τα σεμινάρια που προσφέρουν ως δώρο έχουν συγκεκριμένη θεματολογία..

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο εννοούν, γιατί αναφέρουν το πώς συνυπάρχουμε με ανθρώπους από διαφορετικές χώρες, το χάσμα στην κουλτούρα και τη γλώσσα μας κλπ. Για sci-fi μόνο σε φάση που θα λέγαμε για τη ζωή με π.χ. εξωγήινους. Αν και έχουν γραφτεί τόσα για το θέμα!

It's the English council. And (one way or another) they ask us to write about living with aliens, right ;)

Link to comment
Share on other sites

SPAM, και ίσως ιδέα για τόπικ: Καλά, γράφεται μόνο για το σου-φου και την σπλατεριά; Πρώτα δεν είστε συγγραφείς; Αφηγητές ιστοριών; Καλλιτέχνες που ικανοί να πουν μια ιστορία μπορούν, χωρίς προκατάληψη, να βάλουν και διαστημόπλοια στην πένα τους; Το αντίθετο σας είναι φύση αδύνατον;!

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε Ντίνο, τα πάντα γράφουμε απλά απολαμβάνουμε κάποια είδη περισσότερο από άλλα. Αλλιώς τι κάνουμε σ' αυτό το φόρουμ; Αυτό το θέμα, προσωπικά, με εμπνέει μόνο για δοκίμιο και ίσως και για mainstream ιστορία με φοιτητές. Γιατί κακά τα ψέματα, κι εγώ μένω Αμπελόκηπους κι όλοι εδώ είναι Ασιάτες. Αλλά σιγά την επαφή που έχουμε, για να γράψω και κάτι ενδιαφέρον. Το πρόβλημα είναι, ότι δεν έχεις περιθώρια για "πρωτοτυπία", τουλάχιστον εγώ. Δεν ξέρω, μπορείς να σκεφτείς εσύ καμιά ωραία ιδέα; Στόχος τους είναι να προωθήσουν τη διαπολιτισμικότητα. Έχω διαβάσει τόσα πολλά για το θέμα που μόνο πραγματείες μου έρχονται στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια πάνω από όλα (υποτίθεται) είμαστε συγγραφείς. Απλά δεν ξέρω... αν το θέμα ήταν απλά "το μέλλον σε μια πόλη που αλλάζει" ή κάτι τέτοιο θα άφηνε μεγαλύτερη ελευθερία, θα με ενέπνεε περισσότερο. Τώρα είναι σα θέμα έκθεσης... Και (διαισθάνομαι) ότι κάπως έτσι θα αντιμετωπιστεί και κριτικά. oh well

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κακά τα ψέματα, κι εγώ μένω Αμπελόκηπους κι όλοι εδώ είναι Ασιάτες. Αλλά σιγά την επαφή που έχουμε, για να γράψω και κάτι ενδιαφέρον.

 

Ουάου, πας καλά; Έχεις σκηνικό που οδηγεί στο αυριανό "Bladerunner" και είσαι χωρίς ιδέα; Και το ό,τι είσαι ξεκωμένη από εκείνους είναι πιθανόν το ζουμί της ιστορίας σου. Φαντάσου έναν χαρακτήρα που κινείται μέσα σε μια (βροχερή) chinatown, να προσπαθεί να μάθει κινέζικα για να παραγγείλει σουβλάκια φιδιού από την καντίνα της γειτονιάς του, και στο βάθος, ανάμεσα από τους ουρανοξύστες...να φαίνεται ο Παρθενώνας. (Και όταν κατεβαίνει κέντρο για να πάει σε έναν ξάδελφο, κοντύτερα στην Ακρόπολη, σοκάκια αραβικής κάσμπα και καμήλες.)

 

Τι λέτε τώρα;!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ουάου, πας καλά; Έχεις σκηνικό που οδηγεί στο αυριανό "Bladerunner" και είσαι χωρίς ιδέα; Και το ό,τι είσαι ξεκωμένη από εκείνους είναι πιθανόν το ζουμί της ιστορίας σου. Φαντάσου έναν χαρακτήρα που κινείται μέσα σε μια (βροχερή) chinatown, να προσπαθεί να μάθει κινέζικα για να παραγγείλει σουβλάκια φιδιού από την καντίνα της γειτονιάς του, και στο βάθος, ανάμεσα από τους ουρανοξύστες...να φαίνεται ο Παρθενώνας. (Και όταν κατεβαίνει κέντρο για να πάει σε έναν ξάδελφο, κοντύτερα στην Ακρόπολη, σοκάκια αραβικής κάσμπα και καμήλες.)

 

Αυτό είναι ιστορία τρόμου!!! :(

Link to comment
Share on other sites

SPAM, και ίσως ιδέα για τόπικ: Καλά, γράφεται μόνο για το σου-φου και την σπλατεριά; Πρώτα δεν είστε συγγραφείς; Αφηγητές ιστοριών; Καλλιτέχνες που ικανοί να πουν μια ιστορία μπορούν, χωρίς προκατάληψη, να βάλουν και διαστημόπλοια στην πένα τους; Το αντίθετο σας είναι φύση αδύνατον;!

 

+respect για τον Ντίνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..