Jump to content

Θάνατοι συγγραφέων στο χώρο του Φανταστικού.


Mort13
 Share

Recommended Posts

ακατάλληλο

 

 

 

 

AAAXAXA! :rofl:Επιτέλους η βλακεία στην Αμερική στρέφεται προς πιο σοβαρά θέματα! Τώρα που πέθανε το σκέφτηκαν ή το είχε δει και ο ίδιος; (μήπως το είδε και πέθανε από έμφραγμα btw;;-))

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πέθανε το σκέφτηκαν ή το είχε δει και ο ίδιος; (μήπως το είδε και πέθανε από έμφραγμα btw;;-))

 

To είχαν φτιάξει πριν 2 χρόνια. Και λένε ότι αυτή είναι η αντίδραση του Ray καθώς το έβλεπε:

 

40202_112644538789311_7542430_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι ακριβώς η περίπτωση όπου λέμε "έζησα να το δω κι αυτό":rofl:.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας αναπαυθεί η ψυχη του!

 

Θα μας βλέπει από τις νήσους των Μακάρων και θα χαμογελά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάει κι άλλος ένας από τους πολύ παλιούς και πολύ καλούς. Καλό του ταξίδι... :(

Link to comment
Share on other sites

Nαι πάει και ένας ακόμη απο τους παλιούς και μεγάλους συγγραφείς

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάει ο Boris Strugatsky. Μέχρι κι ο Πούτιν που είχε ακούσει ουκ ολίγα από δαύτον τον τίμησε.

 

http://www.guardian....a-sci-fi-writer

 

Όταν διαβάζω κάτι, πάντα θέλω να ξέρω πότε γεννήθηκε ο συγγραφέας (επειδή πιστεύω ότι παίζει ρόλο σε πολλά πράγματα, όπως η θεματολογία, το ύφος και η τεχνική) πότε γράφτηκε το έργο (επειδή πιστεύω ότι επηρεάζει το πώς γράφτηκε) και αν ζει ακόμα ο συγγραφέας. Αυτό το τελευταίο από δική μου περιέργεια, γιατί καμιά φορά σκέφτομαι "πώς να βλέπει ο συγγραφέας σήμερα το έργο του που διαβάζω τώρα εγώ;"

Προχθές λοιπόν ξεκίνησα το "Πικ νικ δίπλα στο δρόμο" των Αρκάντυ και Μπόρις Στρουγκάτσκι (φαγώθηκε ο khar μιλάμε). Είχα διαβάσει ελάχιστα δικά τους -νομίζω μόνο διηγήματα- οπότε πάω στα βιογραφικά και βλέπω ότι ο Αρκάντυ έχει πεθάνει ενώ ο Μπόρις ζει. Σκέφτομαι, "κοίτα, όχι μόνο διαβάζω ένα βιβλίο γραμμένο από δύο συγγραφείς, αλλά ο ένας είναι ακόμα εδώ ενώ ο άλλος έχει φύγει. Στη σελίδα 50 λέω "ρε, αυτοί γράφουν καλά". Χθες γύρισα σπίτι ανυπομονώντας να συνεχίσω ένα βιβλίο που ξεκίνησε τόσο καλά και του οποίου ο ένας του συγγραφέας είναι ακόμα εν ζωή.

Ah, well.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

So it goes. Ακριβώς.

Άλλος που επίσης μας την έκανε. (Το 2007! Πότε πέρασαν πεντέμισι χρόνια;!)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ok, δεν ήταν συγγραφέας (αν και είχε βγάλει βιβλία σχετικά με τις δημιουργίες του κτλ) αλλά νομίζω αξίζει να αναφερθεί εδώ τιμής ένεκεν.

 

Ray Harryhausen, special effects pioneer, dies at 92

 

 

http://www.imdb.com/news/ni53030804/

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αναμενόμενο από τότε που έμαθα πότε γεννήθηκε κι ότι ζούσε ακόμη. Αλλά είναι δυσάρεστο αφού είναι ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς...

 

Author Jack Vance (b.1916, John Holbrook Vance) died on May 26.

 

http://www.sfsite.com/news/2013/05/29/obituary-jack-vance/

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο από τότε που έμαθα πότε γεννήθηκε κι ότι ζούσε ακόμη. Αλλά είναι δυσάρεστο αφού είναι ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς...

 

Author Jack Vance (b.1916, John Holbrook Vance) died on May 26.

 

http://www.sfsite.com/news/2013/05/29/obituary-jack-vance/

 On the same day as my mum... :aohmy:  (+ 2 months) Και ακριβώς τον "Ριάλτο το θαυμαστό" διάβαζα εκείνες τις μέρες...

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

RIP. Και εγώ μόλις είδα την ημερομηνία γέννησης στο ίντερνετ και δεν είδα ημερομηνία θανάτου, λέω, μπράβο, ακόμα ζει αυτός; Τον μάτιασα. Πάντως έζησε 97 χρονάκια, μπράβο του.

Link to comment
Share on other sites

RIP για έναν από τους πολύ αγαπημένους μου συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρης ημερών κι αγαπημένος κυνικός του φανταστικού. Έφτιαξε ολόκληρη σχολή λογοτεχνική, απλά δημιουργώντας καθάρματα όπως ο Κουζέλ. Μακάρι να του μοιάζαμε στο μικρό του συγγραφικό δαχτυλάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ καλός συγγραφέας ο Μάθεσον και υπήρξε και η κυριότερη επιρροή του Κινγκ. RIP.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχώς έφτασε η στιγμή(και ενώ 2 έχουν καταφέρει να τη σκαπουλάρουν από καρκίνο) που πεθαίνουν συγγραφείς με τους οποιούς έχω επικοινωνήσει...Ο γηραιότερος μεν -94 ετών!- αλλά και πάλι...

 

One of the leading lights of the science fiction world, editor and author Frederik Pohl, passed away this weekend after a career that defined the genre for decades.

 

http://io9.com/rip-frederik-pohl-the-man-who-transformed-science-fict-1241405614

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Πίκρα, μια ο Elmore Leonard πριν λίγες μέρες, τώρα ο Pohl.. Βέβαια αμφότεροι ξεπέρασαν τα 85, αλλά όσο να'ναι είναι μια απώλεια. RIP.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..