Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Η ψηφοφορία ανοίγει από σήμερα και ο τρόπος διεξαγωγής της είναι ο εξής:

Βήμα 1 (το αυτονόητο :p): Διαβάζουμε όλες τις ιστορίες.

Βήμα 2: Κατατάσσουμε τις ιστορίες από αυτή που θεωρούμε καλύτερη προς εκείνη που βρίσκουμε χειρότερη. Σε αυτό εδώ το σημείο να τονίσουμε πως οι συγγραφείς τοποθετούν τους εαυτούς τους στο τέλος και η ψηφοφορία για αυτούς είναι υποχρεωτική.

Βήμα 3: Στέλνουμε την πλήρη κατάταξη με πμ ταυτόχρονα στον Παρατηρητή και τον Tetarto. (Αυτό είναι απλό, απλά γράφετε το ένα από τα δύο ονόματα στο χωρίο κάτω από το "Recipient's Name", που λέει "Carbon copy to other members")

Βήμα 4: Σχολιάζουμε όλες τις ιστορίες :)

 

Ψηφίζουμε όλοι μέχρι τη Δευτέρα 05/01/09 τα μεσάνυχτα (οι συγγραφείς υποχρεωτικά)

 

Οι ιστορίες με τη σειρά συμμετοχής:

 

Δηλητηριασμένο μυαλό, του Glowleaf

Ο γέρος των κοράκων, του Dinosxanthi

Κοριτσάκι στο δάσος, της Νaroualis

Η γη των θηρίων, του Khar

O ήλιος δύει, του Roriconfan

To κάλεσμα του ματωμένου φεγγαριού, του Tregorian

Στη μαύρη όπερα, του Nihilio

Νεφέλη Περιφλεγής, της Tiessa

Λίλιθ, της Mariposa

Και ήρθαν οι μέρες οι ζαβές, του Kitsos

Ακινησία, του Adinol

Πέτρα πάνω σε πέτρα, του Sileon

Ένα τραγούδι για τον Γιόρας που 'χει πεθάνει, του aScannerDarkly

Η τελευταία νύχτα του καλοκαιριού, της Katerina Baou

Τελευταία Ιλιάδα, του Arachnida

O ιππότης με τη σκουριασμένη πανοπλία, του Celestial

 

Καλή σας ανάγνωση :)

 

________________________________________________________________________________

________

 

 

 

 

Μιας και έπεσαν πολλοί διαγωνισμοί, ο ένας μετά τον άλλον, ήρθε η ώρα να συνεχιστεί η παράδοση του μηνιαίου σουφουφίτικου διαγωνισμού. Αν και καθυστεριμένα (δύο θερινοί μήνες και ένα ολόκληρο φθινόπωρο) καλώ τους φίλους σουφουφήτες στο Διαγωνισμό Δεκεμβρίου 2008.

 

 

 

Όπως θέλει η παράδοση, το θέμα καθορίζεται από το νικητή του προηγούμενου διαγωνισμού, στην προκειμένη εμένα :winner_first_h4h: . Το νέο θέμα λοιπόν είναι το εξής:

 

 

 

 

Η Τελευταία Νύχτα

 

Αν και το θέμα ίσως να σας φέρνει κατευθείαν στο μυαλό κάτι που να έχει να κάνει με το θάνατο, φυσικά αυτό δεν ισχύει. Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος να γράψει την ιστορία ενός ετοιμοθάνατου ή αυτόχειρα, ιδέες υπάρχουν πολλές. Μπορείτε να γράψετε για την τελευταία νύχτα μιας πολιορκίας, μιας εισβολής, μιας βασανιστικής επιδημίας-αρρώστιας-κατάρας, ενός πολιτεύματος-καθεστώτος, μιας εποχής, ενός πολυήμερου ταξιδιού, μιας μεγάλης γιορτής ή ενός μεγάλου κυνηγιού, της παραμονής ενός πλάσματος σε κάποιο μέρος καθώς και ενός έρωτα που διακόπτεται απότομα λόγω ανωτέρας βίας κ.α. Απλώς το βασικό μας θέμα είναι τα γεγονότα της τελευταίας εκείνης νύχτας, δηλαδή από το δειλινό ως την αυγή.

 

 

 

Οι ιστορίες πρέπει να είναι αποκλειστικά φανταστικού περιεχομένου. Επική, ηρωική, επιστημονική, τρόμου, παραμύθι, εναλλακτική Ιστορία καθώς και μαγικός ρεαλισμός. Δεκτές γίνονται επίσης και οι ιστορίες με πρωταγωνιστές πρόσωπα της Ιστορίας.

 

 

 

Δεν γίνονται δεκτές ιστορίες που δεν περιέχουν έστω στο ελάχιστο το στοιχείο του φανταστικού. Για παράδειγμα η τελευταία νύχτα του καλοκαιριού του Κώστα και της Αγγελικής στο νησί της Σαντορίνης όπου οι δυο τους πρέπει να χωρίσουν και να πάνε σπίτια τους. Όσο όμορφη κι αν είναι μια ανάλογη ιστορία, δίχως το πλέξιμο με το φανταστικό ( πχ η Αγγελική είναι Βαμπίρ ή ένα διαστημικό τέρας πέφτει στη θάλασσα και αρχίζει να καταστρέφει το νησί) βγαίνει εκτός διαγωνισμού.

 

 

 

Οι ιστορίες πρέπει να αποτελούνται το λιγότερο από 1000 λέξεις και να φτάνουν μέχρι 3500 (σας κάνω δώρο τις πεντακόσιες!) ενώ η προθεσμία για να γράψετε και να ποστάρετε λήγει στις 22 του Δεκέμβρη ξεκινώντας από απόψε 30 Νοεμβρίου

 

 

 

Για το νικητή, εκτός του ότι θα διοργανώσει τον επόμενο διαγωνισμό, θα υπάρχει φυσικά δώρο.

 

 

 

Και μιας που αυτός θα είναι ο τελευταίος σουφουφίτικος διαγωνισμός του έτους, καλώ όσο περισσότερα μέλη να ανταποκριθούν. Τους βετεράνους των προηγουμένων διαγωνισμών, μικρών, μεγάλων κα επετειακών καθώς επίσης και τους νέους που εισέβαλαν στο φόρουμ με περισσή ενέργεια.

 

Οπότε φίλοι και φίλες, ταξιδέψτε στη φαντασία σας, συγκεντρώστε μελλοθάνατους, ετοιμοθάνατους, αυτόχειρες, εκλεκτούς, πολεμιστές, βασιλιάδες, μάγους, δράκους, νεράιδες, ξωτικά, νάνους, επαναστάτες, ταξιδιώτες, αστροναύτες, εξωγήινους, βρυκόλακες, ερωτευμένες, κερατάδες, θεούς, δαίμονες, διαόλια και τριβόλια και γράψτε!

 

 

 

Καλή έμπνευση

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Επειδη ειμαι νεος στο φορουμ, και δεν θελω να χαλασω τις συνηθειες, περα απο αυτα που αναφερεις, υπαρχουν αλλοι κανονες? Τις ιστοριες τις ποσταρουμε σε ξεχωριστο thread στην βιβλιοθηκη, η απο εδω κατω? Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να ξερω?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλωσόρισες και ελπίζω να συμμετάσχεις!

Λοιπον είναι απλό:

 

Γράφεις μια ιστορία.

Ανάλογα με το περιεχόμενο της, την ποστάρεις σε μία από τις τρεις κατηγορίες της Βιβλιοθήκης. Αν είναι πχ επιστημονικής φαντασίας, την ανεβάζεις στην κατηγορία Ιστορίες επιστημονικής Φαντασίας. Προσοχή, δεν γίνονται δεκτές όσες ιστορίες ανεβούν στην Κατηγορία Διάφορες Ιστορίες.

Μαζί με τον τίτλο της ιστορίας σου, βάζεις και την ένδειξη Διαγωνισμός Δεκεμβρίου 2008 ή κάτι σχετικό

Καλό είναι να βάλεις κι ένα link της ιστορίας σου στο παρών τόπικ του διαγωνισμού ή έστω μια απλή ενημέρωση.

 

 

 

Αυτά και συγνώμη που δεν τα ανέφερα απο την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Οι ιστορίες πρέπει να είναι αποκλειστικά φανταστικού περιεχομένου. Επική, ηρωική, επιστημονική, τρόμου, παραμύθι, εναλλακτική Ιστορία καθώς και μαγικός ρεαλισμός. Δεκτές γίνονται επίσης και οι ιστορίες με πρωταγωνιστές πρόσωπα της Ιστορίας.

 

Να υπογραμμίσω τη σημασία αυτού του όρου. Και βέβαια τα ιστορικά πρόσωπα, αν χρησιμοποιηθούν, θα πρέπει με κάποιον τρόπο να εμπλέκονται σε ιστορίες φανταστικού περιεχομένου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά! Είπαμε είμαστε φόρουμ φαντασίας άντε και τρόμου! Χωρίς να τις υποτιμώ, οι άλλου τύπου ιστορίες ανήκουν αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Όχι μόνο η γρηγορότερη αλλά και η ποιοτικά καλύτερη αναλογικά με τον χρόνο που γράφηκε too.

Μιλάμε την διάβασα πριν λίγο και πλησιάζει το nobel level.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή πρέπει να είναι η γρηγορότερη συμμετοχή ever!

 

Όντως. Μάχημος ο νέος και εισέβαλε δυναμικά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί εδώ οι τύποι θα μας χαλάσουν την πιάτσα. Εμείς αλλιώς έχουμε μάθει, σιγά σιγά, με τις παρατάσεις μας.... Αν συνεχιστεί έτσι, στον επόμενο διαγωνισμό θα έχουμε 5 μέρες διορία για τη συγγραφή και 1 μέρα για την ψηφοφορία. τσκ τσκ!

Link to comment
Share on other sites

Άντε ντε! Τι είναι αυτά τα Ευρωπαϊκά!

Γιαβάς-γιαβάς είμαστε εμείς εδώ, παιδιά. Αράζεις, ξύνεις την κούτρα σου, σπαμάρεις -τρελά, όμως- το τόπικ και ποστάααρεις την ιστορία στην εκπνοή, η οποία βέβαια είναι ήδη η παράταση της παράτασης.

Link to comment
Share on other sites

Σωστοί και οι δυο σας! Μια χαρά ακολουθούσαμε το ελληναράδικο τρόπο στους προηγούμενους διαγωνισμούς, αποδεικνύοντας ότι και ως συγγραφείς είμαστε Έλληνες :beach: ! Και να σου τα νεούδια που ορμάνε στον εχθρό πριν καλά καλά ηχήσει η σάλπιγγα της μάχης. Μπράβο εξέλιξη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί εδώ οι τύποι θα μας χαλάσουν την πιάτσα. Εμείς αλλιώς έχουμε μάθει, σιγά σιγά, με τις παρατάσεις μας.... Αν συνεχιστεί έτσι, στον επόμενο διαγωνισμό θα έχουμε 5 μέρες διορία για τη συγγραφή και 1 μέρα για την ψηφοφορία. τσκ τσκ!

 

Hey! Καλή ιδέα! Nα εφαρμοστεί άμεσα! (Μπορείτε να ρίξετε το φταίξιμο στον ascannerdarkly, όχι σε μένα). :lol:

 

Σοβαρά πάντως, αφού μπορούν να γραφτούν τόσο καλές ιστορίες στα flashfic μέσα σε μια ώρα, δεν ξέρω οι παρατάσεις σε τι χρησιμεύουν τελικά.

 

Όπως και να έχει, ο χρόνος συγγραφής δίνεται για να το "παιδέψουμε" και λίγο το θέμα. Δηλαδή, δεν είναι ανάγκη να ποστάρει κάποιος την ιστορία του τόσο γρήγορα. Μπορεί να την ξανακοιτάξει, να κάνει διορθώσεις, καλυτερεύσεις κλπ κλπ. Και τώρα μπορεί δηλαδή, αλλά εντάξει... αν πρώτα γραφτεί μια ιστορία, μετά γραφτούν ένα σωρό σχόλια και μετά βάλει κάποιος μια νέα version δεν λέει. Θα ήταν άδικο προς τους υπόλοιπους.

Όχι πως έγινε κάτι τέτοιο. Απλώς, λέω...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εχει αλλη μεθοδολογια ρε παιδια. Ασε που εχουμε και τα προβληματα της καθημερινοτητας στην μεση. Πρεπει να σε πιασει και εμπνευση. Πιστευω πως ενας μηνας ειναι καλο χρονικο περιθωριο για καθε διαφορετικη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Hey! Καλή ιδέα! Nα εφαρμοστεί άμεσα! (Μπορείτε να ρίξετε το φταίξιμο στον ascannerdarkly, όχι σε μένα). :lol:

Α όχι, δε θέλω να αντιμετωπίσω ύστερα την οργή του sff λαού!

Οι παρατάσεις είναι το πιο σημαντικό κομμάτι του διαγωνισμού γιατί στο διάστημά τους γράφεται το 80% των ιστοριών. Τουλάχιστον έτσι γινόταν τον παλιό καλό καιρό.

 

 

 

 

...

 

 

 

Να, έτσι σπαμάρουμε το θέμα για να περάσει ο καιρός, καταλάβατε?

Link to comment
Share on other sites

Σωστοί και οι δυο σας! Μια χαρά ακολουθούσαμε το ελληναράδικο τρόπο στους προηγούμενους διαγωνισμούς, αποδεικνύοντας ότι και ως συγγραφείς είμαστε Έλληνες :beach: ! Και να σου τα νεούδια που ορμάνε στον εχθρό πριν καλά καλά ηχήσει η σάλπιγγα της μάχης. Μπράβο εξέλιξη!

 

 

Και το χειρότερο απ' όλα: Πριν ακόμα καλοσκεφτεί κανείς αν έχει ή δεν έχει κάτι να γράψει πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, πριν προλάβει να διαβάσει τις συμμετοχές για να δει τι παίζεται, αρχίζουν και τα ψαρωτικά σχόλια για το πόσο ωραία είναι τα διηγήματα! Άντε να κατεβάσεις ιδέα μετά :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

αλλά και πόσο βοηθά τον καθένα το θέμα του εκάστοτε διαγωνισμού. Θα έχει τύχει σε πολλούς να τους γεννιούνται τρεις τέσσερις ιδέες μαζί και να μην ξέρουν ποια να ακολουθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

αλλά και πόσο βοηθά τον καθένα το θέμα του εκάστοτε διαγωνισμού. Θα έχει τύχει σε πολλούς να τους γεννιούνται τρεις τέσσερις ιδέες μαζί και να μην ξέρουν ποια να ακολουθήσουν.

Πολλές φορές.

 

Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου είμαι με όσους θέλουν να κάνουν χρήση ολόκληρου του χρόνου που έχουν στη διάθεσή τους. Ανεβάζω ιστορίες σχετικά προς το τέλος. Αυτό δε σημαίνει ότι γράφω την τελευταία στιγμή. Απλά μου αρέσει να ξαναδιαβάζω μερικές φορές αυτό που τελικά θα ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές.

 

Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου είμαι με όσους θέλουν να κάνουν χρήση ολόκληρου του χρόνου που έχουν στη διάθεσή τους. Ανεβάζω ιστορίες σχετικά προς το τέλος. Αυτό δε σημαίνει ότι γράφω την τελευταία στιγμή. Απλά μου αρέσει να ξαναδιαβάζω μερικές φορές αυτό που τελικά θα ανεβάσω.

 

άρα αυτή τη φορά θα γράψεις την τελευταία νύχτα του διαγωνισμού, ε; :tongue:

Link to comment
Share on other sites

άρα αυτή τη φορά θα γράψεις την τελευταία νύχτα του διαγωνισμού, ε; :tongue:

Η τελευταία νύχτα αποτελείται από πολλές στιγμές. Δεν θα γράψω την τελευταία αλλά κάποια άλλη στιγμή της τελευταίας νύχτας. :bleh: Χαχα

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι προσέχω ώστε η ιστορία που θα ανεβάσω να είναι όσο μπορώ πιο καλή. Οπότε δεν γράφω στο τέλος απλά αργώ να ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι προσέχω ώστε η ιστορία που θα ανεβάσω να είναι όσο μπορώ πιο καλή. Οπότε δεν γράφω στο τέλος απλά αργώ να ανεβάσω

 

Η αλήθεια είναι πως και εγώ κάπως έτσι θα κινηθώ. Την έχω μισοτελειώσει την ιστορία, αλλά θα την παιδέψω σίγουρα μέχρι τελευταία στιγμή! Μετά τις 20 να περιμένετε την δικιά μου!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει εδώ και τέσσερις μέρες και φοβάμαι ότι θέλει πολλές διορθώσεις. Αλλά επειδή ήμουν κάπως ενθουσιασμένη όταν την έγραφα αυτήν την ιστορία, ακόμη δε μπορώ να τη δω με καθαρό μάτι. Θα την αφήσω μερικές μέρες ακόμη να χουχουλιάζει στο σκληρό μου κι ύστερα θα της κάνω ντου (βρε πονηρή).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..