Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Συγχαριτήρια σε όλους, ειδικά για το πλήθος των συμμετοχών, και ας ελπίσουμε σε περισότερες την επόμενη φορά :D

 

Καισαρα να παιξεις κι εσυ next time η θέση δεν εχει καμία σημασία η προσπάθεια μετράει :) ( και δε στο λέω εκ του ασφαλούς :p :P )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Συγχαρητήρια σε όλους! Ειδικότερα πολλά συγχαρητήρια στον Ντίνο, στο διοργανωτή, αλλά και στον Τέταρτο για τη δουλειά που έκανε σε όφελος του διαγωνισμού! Μπράβο σας, παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... δεν είχα άδικο που δεν είχα αγωνία, πάντως αν εξαιρέσεις την ψηφοφορία του Χατζηγιώργη, τουλάχιστον δεν βγήκα τελευταίος! Κάτι είναι και αυτό! Και σας ορκιζομαι ότι στο επόμενο θα επανέλθω πιο δυναμικά ακόμα!!

 

Ξεπερνάμε τον εγωισμό και τώρα: ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΝΤΙΝΟ! Μπορεί να μην ήσουν στη πρώτη θέση μου (εκεί είχα τον αγαπητό Scanner) αλλά ήσουν μέσα στη πεντάδα μου όπως είχα υποσχεθεί! Η ιστορία σου ήταν σίγουρα πανάξια για τη πρώτη θέση! Ελπίζω να μας φέρεις ένα τέλειο θέμα! Μπράβο και στους υπολοίπους ανεξαρτήτως κατάταξης! Η προσπάθεια είναι το πιο σημαντικό!!!

 

Σνιφ... παέι και αυτός ο διαγωνισμός... Άντε καλή συνέχεια! Βάλτε κανά φλασάκι τώρα να μην ξεχνιόμαστε :tongue: Πλάκα κάνω! Μην με φάτε! Αλλά ήδη ανυπομονώ για τον επόμενο διαγωνισμό, όποιος και αν είναι!

 

ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΤΙΝΟ!!!!

 

εδιτ... ΥΓ: Να συγχαρώ τον Παρατηρητή για τις μουσικές του επιλογές πριν την ανακοίνωση! Είτε τις έβαζα εγώ είτε εσύ, το ίδιο και τ' αυτό μιλάμε!!! Να μου ζήσεις! :thumbsup:

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Ντίνο και από μένα! Πάρα πολύ καλή ιστορία, όπως συνηθίζεις άλλωστε! Συγχαρητήρια και για τις άλλες συμμετοχές, κάποιες από τις οποίες άξιζαν σαφώς κάτι παραπάνω από το τελικό αποτέλεσμα, αλλά η ουσία είναι, πάνω από όλα, ότι γράφτηκαν αξιόλογες ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Θερμά συγχαρητήρια Ντίνο!!!

Νομίζω κέρδισε το καλύτερο.

Όσο για την τρίτη θέση από το τέλος που "άρπαξε"... Μάλλον δεν ήταν αντικειμενική η κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για να στατιστικολογήσουμε κομματάκι ακόμα, είναι ενδιαφέρον ότι ένα διήγημα που παίρνει μια καλή θέση, με πολύ μικρή τυπική απόκλιση, θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και 0 ψήφους σε περίπτωση που θα είχαμε ψηφίσει μόνο την καλύτερη ιστορία και δεν θα είχαμε κάνει κατάταξη. Φανταστείτε την (απίθανη έστω) περίπτωση που κάποιο διήγημα είναι σταθερά δεύτερο σε όλων την κρίση. Ανεξάρτητα από το ποιο θα ψήφιζαν πρώτο, το δεύτερο δεν θα έπαιρνε ούτε μια ψήφο.

 

Να μια καλή παρατήρηση. Πώς θα ήταν τα αποτελέσματα, αν ψηφίζαμε μόνο το πρώτο καλύτερο (οι ισοβαθμίες με αλφαβητική σειρά):

 

1.DinosXanthi, 10

2-3.aScannerDarkly, 3

2-3.Nihilio, 3

4-5.Katerina Baou, 2

4-5.Mariposa, 2

6-10.Adinol, 1

6-10.Glowleaf, 1

6-10.khar, 1

6-10.Naroualis, 1

6-10.Tiessa, 1

και οι υπόλοιποι από 0.

 

Συμπέρασμα: είναι καλό που τις κατατάσσουμε όλες αντί για μόνο την πρώτη.

 

 

Μιας και..στατιστικολογούμε, σας ξέφυγε κάτι:

Εγώ, η Mariposa και ο Celestial, καταλήξαμε στις ίδιες θέσεις με αυτές που μπήκαμε στην λίστα προς ψηφοφορία, δηλαδή, με σειρά υποβολής της συμμετοχής.

 

Λέμε τώρα..

 

 

Να ακόμα μια ενδιαφέρουσα ερώτηση. Υπάρχει σχέση μεταξύ της σειράς υποβολής της συμμετοχής και της κατάταξης;

 

Μια απλή επισκόπηση των δεδομένων θα μας δείξει ότι δεν υπάρχει. Οι 4 πρώτες ιστορίες (και μη με ρωτήσετε γιατί διάλεξα τις 4 πρώτες) είχαν σειρά υποβολής 2,7,8,13, δηλαδή στην αρχή, στη μέση και στο τέλος. Αντίστοιχα, οι 4 ιστορίες με τη μικρότερη βαθμολογία είχαν σειρά υποβολής 1,5,6,16, δηλαδή στην αρχή, σχεδόν στη μέση και στο τέλος.

 

Θεωρώντας γραμμική τη σχέση, ο πολύ επιεικής συντελεστής συσχέτισης ρ ήταν 0,2 για σειρά κατάταξης-σειρά υποβολής και 0,3 για βαθμολογία-σειρά υποβολής. Σαφώς μη στατιστικώς σημαντικές τιμές.

 

Συμπέρασμα: υποβάλετέ την όποτε θέλετε. Σημασία έχει να ειναι καλογραμμένη...

Link to comment
Share on other sites

Αν και στατιστικά απόλυτα αναμενόμενη, νομίζω ότι είναι... τουλάχιστον εντυπωσιακή η 3η από το τέλος χειρότερη θέση του "Γέρου των Κοράκων".

 

Όσο για την τρίτη θέση από το τέλος που "άρπαξε"... Μάλλον δεν ήταν αντικειμενική η κρίση.

 

Η τρίτη θέση δεν είναι ούτε εντυπωσιακή ούτε η μόνη. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ μου, όλα τα διηγήματα, και όχι μόνο του Dinosxanthi, βρέθηκαν και στις ανώτερες και στις κατώτερες θέσεις των κατατάξεων.

 

Και καμιά κρίση δεν ήταν αντικειμενική, ήταν όλες υποκειμενικές! Είμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι, σε διαφορετικές χρονικές στιγμές στη ζωή μας. Ποικιλία, διαφορετικότητα, δημιουργία! Είμαστε διαφορετικοί! Ευτυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Τέταρτε, καταλαβαίνετε ότι από εδώ και μπρος θα πρέπει να αναλαμβάνετε τη στατιστική κάλυψη σε όλους τους διαγωνισμούς. Καλομαθαίνουμε εύκολα τι να κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

18 σελίδες σχόλια σε διαγωνισμό σύντομης σουφουφίτικης ιστορίας. Νέο ρεκόρ!

Link to comment
Share on other sites

18 σελίδες σχόλια σε διαγωνισμό σύντομης σουφουφίτικης ιστορίας. Νέο ρεκόρ!

 

Κάποιος από εσάς ζηλεύει. Κάποιος μετάνιωσε που δεν συμμετείχε. Κάποιος γκρινιάζει!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Ντίνο, γιὰ τὴν ὑπέροχη ἱστορία σου (ἔχω ἤδη ἐκφράσει τὴν γνώμη μου σχετικά) καὶ μπράβο σὲ ὅλους τοὺς συμμετέχοντες. Ὑπῆρχαν ἐξαιρετικὲς ἱστορίες ποὺ ἀνέβασαν κατὰ πολὺ τὸ ἐπίπεδο καί, φυσικά, αὐξάνουν τὶς ἀπαιτήσεις γιὰ τοὺς ἑπόμενους διαγωνισμούς. Πάντα τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη θέση δεν είναι ούτε εντυπωσιακή ούτε η μόνη. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ μου, όλα τα διηγήματα, και όχι μόνο του Dinosxanthi, βρέθηκαν και στις ανώτερες και στις κατώτερες θέσεις των κατατάξεων.

 

Και καμιά κρίση δεν ήταν αντικειμενική, ήταν όλες υποκειμενικές! Είμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι, σε διαφορετικές χρονικές στιγμές στη ζωή μας. Ποικιλία, διαφορετικότητα, δημιουργία! Είμαστε διαφορετικοί! Ευτυχώς!

Προφανώς. Κάτι που είναι στατιστικά αναμενόμενο δεν θα έπρεπε να εντυπωσιάζει, αλλά, αχ, 4ε, 4ε, αυτός ήταν ο ευγενικός τρόπος μου να δείξω τη κάθετη, οριζόντια και διαγώνια διαφωνία μου με τη συγκεκριμένη αξιολόγηση, και φοβάμαι ότι μόλις με ξεμπρόστιασες... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο Ντίνο για τη νίκη και συγχαρητήρια και σε όλους όσους συμμετείχαν

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρκετά καθυστερημένα, ορίστε τα αναλυτικότατα σχόλια μου για τις 11 από τις 15 ιστορίες που ανέβηκαν. Όσοι δεν δουν τις ιστορίες τους παρακάτω, να ξέρουν ότι ο λόγος είναι ότι δεν είχα κάτι παραπάνω να προσθέσω σε σχέση με αυτά που είπα στα αντίστοιχα τόπικ και όχι ότι δεν ασχολήθηκα. Θέλοντας η μη άλλωστε, για να μπορέσω να ψηφίσω, έπρεπε να ασχοληθώ!

 

Να διευκρινήσω ότι ό,τι ακολουθήσει, αποτελεί καθαρά υποκειμενική μου άποψη (χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι λέω ό,τι βλακείες μου 'ρθουν για να πω κάτι!) και ότι δεν έχω κάποιο προσωπικό πρόβλημα με κανέναν. Απλά σχολίαζα καθώς διάβαζα το οτιδήποτε μου άρεσε και δεν μου άρεσε. Πιθανότατα να έχω παραλήψει κάποια πράγματα, ο χρόνος μου τελευταία έχει περιοριστεί αισθητά. Επίσης, να διευκρινήσω ότι σε κάποιους τα σχόλια είναι πολύ εκτεταμένα και σε άλλους πολύ σύντομα. Και πάλι, δεν σημαίνει ότι με τους δεύτερους δεν ασχολήθηκα αρκετά. Απλά έτυχε να βγουν λίγα! Για ό,τι απορίες πάνω στα σχόλια είμαι διαθέσιμος με πμ (μη το σπαμάρουμε άλλο το τόπικ!). Να τονίσω ότι απορίες-διαφωνείες του τύπου: "Εγώ δεν συμφωνώ με αυτό που λες!" , σ' ό,τι αφορά σχόλια πάνω σε κομμάτια που έχουν σχέση με τη πλοκή-θέμα της ιστορίας, δεν με αφορούν και δεν θα ασχοληθώ. Ξαναλέω ότι αυτή είναι η καθαρά προσωπική μου άποψη, δεν προσπαθώ να την επιβάλλω σε κανέναν! Ευχαρίστως όμως να συζητήσω το οτιδήποτε που σας προβληματίζει σ' ό,τι αφορά τα σχόλια μου. Ειδικά για τα τεχνικά σχόλια, ξαναλέω ότι το θέμα δεν το κατέχω και μπορεί να λέω βλακείες!

 

Και πάλι συγχαρητήρια στους πάντες και ιδιαίτερα στον Ντίνο! ;)

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008_Δηλητηριασμένο_Μυαλό.doc

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008__να_τραγούδι_για_τον_Γιόρας_που_έ_ει_πεθάνει.doc

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008_Η_Γη_Των_Θηρίων.doc

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008_Και_ήρθαν_οι_μέρες_οι_ζαβές.doc

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008_Κοριτσάκι_Στο_Δάσος.doc

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008_Λίλιθ.doc

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008_Νεφέλη_Περιφλεγής.doc

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008_Ο_Γέρος_Των_Κοράκων.doc

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008_Ο_Ήλιος_Δύει.doc

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008_Ο_ιππότης_με_τη_σκουριασμένη_πανοπλία.doc

 

Σ_όλια_για_SFF_Δεκεμβρίου_2008_Στη_Μαύρη__περα.doc

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..