Jump to content

Οι Ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου


kitsos
 Share

Recommended Posts

post-1465-1228774339_thumb.jpg

 

Κυκλοφόρησαν (4 Δεκεμβρίου 2008) από τις εκδόσεις Ψυχογιός, οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ.

Το βιβλίο αποτελείται από τα πέντε παραμύθια του Μπιντλ.

“Η Πηγή του Μυθικού Θησαυρού”

“Η Μαλλιαρή Καρδιά του Μάγου”

“Οι Ιστορίες των Τριών Αδελφών”

“Ο Μάγος και η Πηδηχτή Χύτρα”

“Η Κουνέλα η Κανέλα και το Γελαστό Κούτσουρο”

 

Όλα τα έσοδα από τις πωλήσεις του βιβλίου θα διατεθούν, μέσω του φιλανθρωπικού οργανισμού Children’s High Level Group (CHLG), σε ευρωπαϊκά ιδρύματα όπου μεγαλώνουν παιδιά, συχνά κάτω από άθλιες συνθήκες.

 

http://www.psichogios.gr/book.asp?cid=22693#

 

στη σελίδα υπάρχει και απόσπασμα του βιβλίου (27 σελίδες σε pdf)

Link to comment
Share on other sites

A, τέλεια! Σίγουρα ανάμεσα σ'αυτά που θα "τσιμπήσω" σύντομα! Τhanks για το νέο, Κίτσο! :thumbsup:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο Άμαζον πως τα παραμύθια σχολιάζει υποτίθεται ο Dumbledore και μάλιστα έχει διάφορες πληροφορίες που πλουτίζουν ακόμα περισσότερο τον κόσμο και την ιστορία του Χ.Π. Κουλ, ε? :D

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ωραίο είναι που τα έσοδα θα δωθούν σε ιδρύματα. Αξίζει κανείς μόνο για αυτό να το αγοράσει.

 

εντιντ:ορθογραφικούλι

Edited by mariposa
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι. Γενικά η Rowling δείχνει ευαισθησία σε τέτοια θέματα. Μακάρι να την έδειχναν κι άλλοι πλούσιοι και διάσημοι συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω από μέρα σε μέρα. Η Amazon μου το έχει ήδη στείλει, την ειδική έκδοση έχω παραγγείλει.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Standard Edition Product Features: $7.14

• All five fairy tales from the original The Tales of Beedle the Bard

• A new introduction by J.K. Rowling

• Illustrations reproduced from the original handcrafted book

• Commentary on each of the tales by Professor Albus Dumbledore

 

Collector's Edition Product Features: $100 :o

• All five fairy tales from the original The Tales of Beedle the Bard

• Outer case disguised as a wizarding textbook from the Hogwarts library

• 10 ready-for-framing prints of J.K. Rowling's illustrations

• Exclusive reproduction of J.K. Rowling's handwritten introduction

• 10 new illustrations by J.K. Rowling not included in the Standard Edition or the original handcrafted edition

• Velvet bag embroidered with J.K. Rowling's signature

• Metal skull, corners, and clasp

• Replica gemstones

• Emerald ribbon

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έμαθε το νέο η κόρη μου και κατενθουσιάστηκε. Άλλο ένα must για τις Χριστουγεννιάτικες αγορές μας!

Link to comment
Share on other sites

Standard Edition Product Features: $7.14

• All five fairy tales from the original The Tales of Beedle the Bard

• A new introduction by J.K. Rowling

• Illustrations reproduced from the original handcrafted book

• Commentary on each of the tales by Professor Albus Dumbledore

 

Collector's Edition Product Features: $100 :o

• All five fairy tales from the original The Tales of Beedle the Bard

• Outer case disguised as a wizarding textbook from the Hogwarts library

• 10 ready-for-framing prints of J.K. Rowling's illustrations

• Exclusive reproduction of J.K. Rowling's handwritten introduction

• 10 new illustrations by J.K. Rowling not included in the Standard Edition or the original handcrafted edition

• Velvet bag embroidered with J.K. Rowling's signature

• Metal skull, corners, and clasp

• Replica gemstones

• Emerald ribbon

 

Mε εξαίρεση τις 10 έξτρα εικόνες που θα με ενδιέφεραν, τα άλλα δε μου λένε και πολλά. Αλλά αφού είναι για φιλανθρωπικό σκοπό και αν μπορεί κάποιος να αγοράσει την ειδική έκδοση... γιατί όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
στη σελίδα υπάρχει και απόσπασμα του βιβλίου (27 σελίδες σε pdf)

 

Εγώ τώρα άμα πω ότι διάβασα την ιστοριούλα που υπάρχει στο απόσπασμα και πιστεύω πως μέσα στο φόρουμ υπάρχουν άνθρωποι που γράφουν πολύ πιο ωραίες ιστορίες, θα φανώ κάπως; :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε το βιβλίο μέσα στην εβδομάδα που πέρασε και η κόρη μου το διάβασε τάχιστα. Βέβαια στην ηλικία της τα κριτήρια είναι μάλλον διαφορετικά από τα δικά μας, αλλά οι απόψεις είναι οι εξής:

Από τις πέντε ιστορίες, της άρεσαν η δεύτερη (Η Κρήνη της Καλοτυχίας), επειδή έχουν πολύ πλάκα τα ερμηνευτικά σχόλια, η τρίτη (Η Τριχωτή Καρδιά του Μάγου), για την οποία λέει πολύ ωραία ιστορία και η πέμπτη (Η Ιστορία των Τριών Αδελφών) την οποία βέβαια ξέρουμε από τους Κλήρους του Θανάτου.

Τα δικά μου σχόλια μέσα στις γιορτές, όταν θα έχω διαβάσει κι εγώ το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ειδική έκδοση όντως είναι εντυπωσιακή. Θα βγάλω το πρωϊ φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Tο πήρα κι εγώ (όχι την ειδική έκδοση, την άλλη την καλή :) ). Το διαβάζω και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα άμα πω ότι διάβασα την ιστοριούλα που υπάρχει στο απόσπασμα και πιστεύω πως μέσα στο φόρουμ υπάρχουν άνθρωποι που γράφουν πολύ πιο ωραίες ιστορίες, θα φανώ κάπως; :whistling:

 

Δεν θα φανείς καθόλου ... κάπως.

Μόλις το διάβασα κι εγώ (το βιβλίο εννοώ και μετά είδα και ποιο απόσπασμα είχε ο Ψυχογιός).

Πρώτον, θα συμφωνήσω με την κόρη μου, που μου είχε πει ότι οι καλύτερες ιστορίες ήταν η δεύτερη, η τρίτη και η πέμπτη.

Το απόσπασμα του Ψυχογιού περιλαμβάνει την πρώτη.

Δεύτερον, ως παραμύθια φαίνονται αρκετά συνηθισμένα. Είναι όντως στα πλαίσια των δυνατοτήτων των περισσότερων από δω που ασχολούνται με φάντασυ και παραμύθι. Αυτό που πραγματικά αξίζει στο βιβλίο δεν είναι τα παραμύθια αλλά ο σχολιασμός του Ντάμπλντορ. Υπάρχουν και σοβαρές αλλά και σαρκαστικές αναφορές, όμορφα γραμμένες σαν να διαβάζεις ένα πραγματικό δοκίμιο για κάποιο έργο. Ας πούμε, απείρως καλύτερος από την πρώτη ιστορία είναι ο σχολιασμός της, όπου περιλαμβάνει και αποσπάσματα από υποτιθέμενες διασκευές του παραμυθιού για να γίνει περισσότερο politically correct, ανάλογα με τα δεδομένα και τους ακροατές τους. Νομίζω εκεί είναι όλα τα λεφτά του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, η καλύτερη - κατά τη γνώμη μου - από τις πέντε ιστορίες είναι “Η Μπάμπιτι Ράμπιτι και ο κομμένος κορμός δέντρου” ενώ ακολουθούν “Η Ιστορία των τριών αδελφών” και “Η κρήνη της καλοτυχίας”. Το βιβλίο γενικά είναι ελαφρώς κατώτερο των προσδοκιών μου χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι ένα καλό βιβλίο.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη διαπίστωση της mariposa καθώς και με την Tiessa για τον σχολιασμό του Ντάμπλντορ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόοον, το τελείωσα και γω σήμερα το Tales of Beedle the Bard.

Δε θα μπορούσα να το διαβάσω στα ελληνικά βέβαια, μου φαίνεται αρκετά περίεργο.

 

Οι ιστοριούλες είναι πολύ συμπαθητικές αλλά σίγουρα στα μέτρα των δυνατοτήτων αρκετών εδω

πέρα. Εμένα πάντως μου άρεσαν, και ήταν πάντως όπως τις περίμενα.

Πιο αγαπημένη μου μπορώ να πω ότι ήταν αυτή με το "The Fountain of Fair Fortune". :)

Χωρίς τα σχόλια του Dumbledore πιστεύω ότι το βιβλίο θα ήταν σαφώς ελλειπές. Και θα συμφωνήσω με Tiessa, τα σχόλιά του είναι όλα τα λεφτά και κάνουν το βιβλίο αυτομάτως να μπορεί να διαβαστεί και

από μεγάλους και να μην είναι μόνο παιδικό βιβλίο.

 

Πάντως η ειδική έκδοση όντως είναι εντυπωσιακή. Θα βγάλω το πρωϊ φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω...

 

Που είναι οι φωτογραφίες ντε? :bangin: :tongue:

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η ειδική έκδοση είναι απίστευτη! Μου την έκαναν δώρο για Χριστούγεννα. Μη με κοροϊδέψετε αλλά νομ΄ζω ότι η μυρωδιά και η αίσθηση είναι όλα τα λεφτά. Αφού ακόμα το χαϊδεύω :rofl2: . Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για τις ιστορίες, αν και πιστεύω ότι η αξία κρύβεται αλλού στην προκειμένη. Στο φιλανθρωπικό σκοπό, στη συμπλήρωση της σειράς, στην ιδέα ενός βιβλίου σε άλλο βιβλίο την οποία λατρεύω σαν τεχνική κτλ κτλ. Περίμενα να ήταν μεγαλύτερο βέβαια και θα μου άρεσε να υπήρχαν και οι ρούνοι σαν τίτλοι ίσως. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..