Jump to content

Τζο Χιλ (Joseph Hillström King/Joe Hill)


northerain
 Share

Recommended Posts

Τελείωσα και εγώ τον Κερασφόρο. Έχουμε και λέμε:

Μου άρεσε λιγότερο από το Κουτί σε Σχήμα Καρδιάς. Αλλά μου άρεσε. Παρόλο που σε χώνει αμέσως στο ζουμί, αργεί να πάρει μπρος και να σε τραβήξει. Όντως έχει πολλά φλας μπακ τα οποία θα μπορούσαν να είναι πιο 'σφιχτά' και όχι μόνα τους, σε ξεχωριστό κεφάλαιο, αλλά χωμένα μέσα στην πλοκή. Παραδέχτηκα τον Χιλ, γιατί να το καλοσκεφτείς, το βιβλίο αγγίζει τα όρια της παρωδίας, αλλά το σώζει με φοβερή τεχνική. Ιδίως προς το τέλος, το βιβλίο με συνεπήρε. Σειρά έχει το Νοσφεράτου τώρα.

Edited by Alucard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω ότι είναι μάλλον σπάνιο ένας ταλαντούχος πατέρας να έχει ταλαντούχο γιο. Εδώ ωστόσο συμβαίνει. Μου αρέσει που άλλαξε το όνομά του και προσπαθεί να μην ετεροπροσδιορίζεται, μου αρέσει που δεν γράφει εκείνα τα τεράστια βιβλία αλλά συμμαζεύεται να αναζητά το προσωπικό στυλ του. Και να λέμε την αλήθεια θέλει κότσια να προσπαθείς να γίνεις συγραφέας τρόμου όταν είσαι γιος του Stephen King.

Μπράβο του και μόνο γι' αυτό.

Κερασφόρος και Κουτί λοιπόν με ικανοποίησαν παααάρα πολύ. Μία συλλογή διηγημάτων του μου είχε φανεί ωστόσο μέτρια (μία που είχε βγάλει από τις εκδόσεις BELL αλλά δεν θυμάμαι τον γενικό τίτλο).

 

 

Έγινε λόγος και για αυτό:

(Θα το δω οπωσδήποτε και μετά εδώ είμαστε για σχόλια)

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρωτη μου γνωριμια με το <<πριγκηποπουλο>> με το κουτι σε σχημα καρδιας και οι εντυπωσεις ειναι θετικες αν και καπως αναμεικτες.Η γραφη ειναι καλη,περιεκτικη και περιγραφικη.Οι χαρακτηρες σκιαγραφημενοι σε καλο βαθμο αν και λιγο υπερβολικοι σε ορισμενα σημεια,για μενα..

 

Παμε τωρα σε αυτα που δεν μου αρεσαν,πρωτο και κυριο το φιναλε.Δεν μου αρεσε που

Απλα εμφανιστηκε η Αννα ειπε 3 "γιατι;" και σκοτωσε τον Κραντοκ περιμενα πιο πολυ σασπενς,περιμενα να ειπωθουν πιο πολλα πραγματα μεταξυ τους,οπως περιμενα να εχουμε και πιο εντονη στοιχομυθια μεταξυ Κραντοκ και Τζουντας Κοιν.Δηλαδη βρε joe μου χτιζεις τετοια αγωνια σε ολο το βιβλιο και στο τελος μου ξεπετας ετσι το φιναλε?Αφου εχεις το υποβαθρο να φτιαξεις κατι καλυτερο γαμω την τρελλα μου!!Επισης-αν και αυτο ειναι υποκειμενικο-εγω θα χρησιμοποιουσα αλλιως τον πατερα του Τζουντ στην ιστορια και οχι σαν μαριονετα του Κραντοκ.Ισως να τον λυτρωνα βαζοντας τον να σταθει το τελευταιο προπυργιο αναμεσα στον Κραντοκ και τον γιο του,αλλα οπως ειπα αυτο ειναι υποκειμενικο και δεν μπορω να κατηγορησω αμεσα τον συγγραφέα.Επισης τις τελευταιες σελιδες του βιβλιου της βρηκα ανουσιες και δεν προσφεραν κατι στην ιστορια περαν του οτι μαθαμε τι εκαναν οι ηρωες μετα.Δηλαδη εμφανιστηκε η κορη της Τζεσικα η Ρις και;Ζητησε συγγνωμη και εφυγε!Οκ!

 

Για αυτα λοιπον θα βαλω 8/10 στον Hill γιατι νομιζω οτι μπορουσε να απογειωσει την ιστορια και δεν το εκανε.Ισως να τον κρινω αυστηρα επειδη ειναι γιος του Βασιλια δεν ξερω.Παντως πιστευω οτι εχει τα φοντα για να γραψει κατι πραγματικα καλο καποια στιγμη.Α και ενταξει νομιζω οτι τα βραβεια που εχει παρει το βιβλιο ειναι λιιιιιγο υπερβολικα!

 

Υ.Γ.Καπου εδω διαβασα οτι επελεξε καπως νωρις να αποκαλυψει οτι ειναι γιος του Κινγκ,δηλαδη με τετοια φατσα ιδια του πατερα του πως να το κρατησει κρυφο;Μονο αν εβαζε φωτογραφιες αλλου μπορει να την γλυτωνε!

 

8/10

Edited by volyros
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν με ρώταγαν πες μου έναν αληθινά κακό συγγραφέα, τότε θα τoυς απαντούσα σίγουρα τον Hill, το αποτέλεσμα όταν το marketing και το promotion ξεπερνάνε το ταλέντο, είναι κακά βιβλία με το κιλό

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, απλώς δεν είναι του γούστου σου. Γιατί να τον διαβάσεις αφού τον βρίσκεις κακό συγγραφέα;

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα πάρει όλα μαζί σε προσφορά κάπου 12 ευρώ (εκτός π' το καινουριο). Μπορεί να είναι καλός, εγώ πάντως δε θα τον πρότεινα ούτε σε εχθρό μου (δεν τρολλάρω).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

or_7410759695_BT109LOW.jpg

 

Βγαίνει στις 24 Φεβρουαρίου ο Πυροσβέστης, από εκδόσεις Bell(μεγάλη έκδοση, όχι pocket). 23,30-10%= 20,97. Αρκετά τσιμπημένο μου φαίνεται... 640 σελίδες. Λογικά θα το πάρω την πρώτη μέρα. :)

Edited by Mictantecutli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πήγα βόλτα κέντρο, νομίζω έχει αναφερθεί κ αλλού για την τιμή του Πυροσβέστη;Στον Ποθητό 17,5€ το πήρα, κοιτάχτε λίγο το αντίτυπο καλά.Έχω την εντύπωση στον Ποθητό είναι λίγο πιο φτηνά όταν πρωτοβγαίνουν γιατί παίρνει τα χτυπημένα ή με κενό κόλλας και κοιτάζω να παίρνω το καλύτερο δυνατό αντίτυπο από το ράφι όποτε πάω εκεί.

Edited by rolandofgileaad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα βόλτα κέντρο, νομίζω έχει αναφερθεί κ αλλού για την τιμή του Πυροσβέστη;Στον Ποθητό 17,5€ το πήρα, κοιτάχτε λίγο το αντίτυπο καλά.Έχω την εντύπωση στον Ποθητό είναι λίγο πιο φτηνά όταν πρωτοβγαίνουν γιατί παίρνει τα χτυπημένα ή με κενό κόλλας και κοιτάζω να παίρνω το καλύτερο δυνατό αντίτυπο από το ράφι όποτε πάω εκεί.

 

Μπα, απλώς από κάποιες εκδόσεις τους φέρνουν λίγα αντίτυπα και άλλες φορές τυχαίνει να είναι εντάξει το αντίτυπο και άλλες όχι. Έχω δει αρκετές φορές χτυπημένα ή και με κενά κόλλας βιβλία σε μεγάλα βιβλιοπωλεία... Εγώ, πάντως, όποτε βγαίνει κάποιο καινούργιο βιβλίο ή όταν είναι να δώσω αρκετά χρήματα, κοιτάω ΠΑΝΤΑ το αντίτυπο (ράχη, κόλλα, χτυπήματα, μικρό σκίσιμο στις άκρες κλπ). Και, εντάξει, έχω κάποιες παραξενιές ώρες-ώρες :p

 

Στο μεταξύ, κάποια στιγμή πρέπει να το ξεκινήσω το τούβλο αυτό, αρκετές μέρες το έχω να με κοιτάω με παράπονο. 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

Πήγα βόλτα κέντρο, νομίζω έχει αναφερθεί κ αλλού για την τιμή του Πυροσβέστη;Στον Ποθητό 17,5€ το πήρα, κοιτάχτε λίγο το αντίτυπο καλά.Έχω την εντύπωση στον Ποθητό είναι λίγο πιο φτηνά όταν πρωτοβγαίνουν γιατί παίρνει τα χτυπημένα ή με κενό κόλλας και κοιτάζω να παίρνω το καλύτερο δυνατό αντίτυπο από το ράφι όποτε πάω εκεί.

 

Μπα, απλώς από κάποιες εκδόσεις τους φέρνουν λίγα αντίτυπα και άλλες φορές τυχαίνει να είναι εντάξει το αντίτυπο και άλλες όχι. Έχω δει αρκετές φορές χτυπημένα ή και με κενά κόλλας βιβλία σε μεγάλα βιβλιοπωλεία... Εγώ, πάντως, όποτε βγαίνει κάποιο καινούργιο βιβλίο ή όταν είναι να δώσω αρκετά χρήματα, κοιτάω ΠΑΝΤΑ το αντίτυπο (ράχη, κόλλα, χτυπήματα, μικρό σκίσιμο στις άκρες κλπ). Και, εντάξει, έχω κάποιες παραξενιές ώρες-ώρες :p

 

Στο μεταξύ, κάποια στιγμή πρέπει να το ξεκινήσω το τούβλο αυτό, αρκετές μέρες το έχω να με κοιτάω με παράπονο. 

 

Σε άλλα βιβλιοπωλεία δε μου έχει τύχει, συν τοις άλλοις πως γίνεται να ακολουθεί τόσο επιθετική πολιτική σε καινούργιους τίτλους σε σχέση με Πρωτοπορία ή Πολιτεία αφού όπως λες, φέρνει λίγα αντίτυπα;Για να φανταστείς, ο Πυροσβέστης που πήρα ενώ είναι εντάξει σε κόλλα. βιβλιοδεσία κ χωρίς σκισίματα, έχει μία "μικρή" ατέλεια.Έτσι όπως κόβονται οι σελίδες, αυτή του εξωφύλλου έχει άσπρο περιθώριο πάνω δεξιά που σημαίνει, στο τύπωμα είχε μπει ένα κλικ στραβά χωρίς βέβαια το υπόλοιπο εξώφυλλο να έαι στραβό, μια χαρά είναι, ελπίζω να μη βρω τίποτα μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα βιβλιοπωλεία δε μου έχει τύχει, συν τοις άλλοις πως γίνεται να ακολουθεί τόσο επιθετική πολιτική σε καινούργιους τίτλους σε σχέση με Πρωτοπορία ή Πολιτεία αφού όπως λες, φέρνει λίγα αντίτυπα;Για να φανταστείς, ο Πυροσβέστης που πήρα ενώ είναι εντάξει σε κόλλα. βιβλιοδεσία κ χωρίς σκισίματα, έχει μία "μικρή" ατέλεια.Έτσι όπως κόβονται οι σελίδες, αυτή του εξωφύλλου έχει άσπρο περιθώριο πάνω δεξιά που σημαίνει, στο τύπωμα είχε μπει ένα κλικ στραβά χωρίς βέβαια το υπόλοιπο εξώφυλλο να έαι στραβό, μια χαρά είναι, ελπίζω να μη βρω τίποτα μέσα!

 

Μια χαρά θα είναι, μην ανησυχείς :p Βγαίνουμε off topic όμως!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

Σε άλλα βιβλιοπωλεία δε μου έχει τύχει, συν τοις άλλοις πως γίνεται να ακολουθεί τόσο επιθετική πολιτική σε καινούργιους τίτλους σε σχέση με Πρωτοπορία ή Πολιτεία αφού όπως λες, φέρνει λίγα αντίτυπα;Για να φανταστείς, ο Πυροσβέστης που πήρα ενώ είναι εντάξει σε κόλλα. βιβλιοδεσία κ χωρίς σκισίματα, έχει μία "μικρή" ατέλεια.Έτσι όπως κόβονται οι σελίδες, αυτή του εξωφύλλου έχει άσπρο περιθώριο πάνω δεξιά που σημαίνει, στο τύπωμα είχε μπει ένα κλικ στραβά χωρίς βέβαια το υπόλοιπο εξώφυλλο να έαι στραβό, μια χαρά είναι, ελπίζω να μη βρω τίποτα μέσα!

 

Μια χαρά θα είναι, μην ανησυχείς :p Βγαίνουμε off topic όμως!

 

Να με συγχωρήσεις αλλά ότι έχω αναφέρει αφορά την τιμή συγκεκριμένου βιβλίου του συγγραφέα του νήματος και τι να προσέξει κάποιος πηγαίνοντας σε αυτό το βιβλιοπωλείο που το έχει αυτή τη στιγμή με την καλύτερη τιμή.Όπως ανέφερα "κοιτάχτε λίγο το αντίτυπο καλά", εσύ βγήκες αρχικά εκτός με την 1η επισήμανση.Τα βιβλία όλοι ρίχνουμε μια γρήγορη ματιά σε όλο το βιβλίο αλλά ποτέ δεν ξέρεις μέσα σε 300-800 σελίδες τι μπορεί να σκάσει- ανταπάντησα τι παίζει μάλλον σε σχέση με άλλα βιβλιοπωλεία  και το κλείνω εδώ επί του συγκεκριμένου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κείμενο της ομιλίας μου στην παρουσίαση του βιβλίου την περασμένη Τετάρτη:
 
Νομίζω πως η μεγαλύτερη αδικία που μπορούμε να κάνουμε στο Τζόε Χιλλ είναι να τον συγκρίνουμε με τον πατέρα του. Υποθέτω ότι όλοι εδώ μέσα γνωρίζουμε ποιος είναι αυτός ο διάσημος πατέρας, οπότε θα προσπαθήσω αυτή να είναι η πρώτη και τελευταία μου αναφορά σε αυτόν.

Οπότε τώρα έχουμε όλη την υπόλοιπη ώρα στη διάθεσή μας για να μιλήσουμε για τον ίδιο το συγγραφέα και το έργο του. Αρχικά πίστεψα ότι θα ήταν απλό: ένας φτασμένος συγγραφέας, πέντε βιβλία, μυθιστορήματα και διηγήματα, κι ένα τουλάχιστον, εξαιρετικά πετυχημένο κόμικ. Βραβεία, ταινίες, λίστες ευπώλητων, τα γνωστά.

Τυπικά δε θα είχα κάτι άλλο να πω, τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους. 

Ωστόσο κανένα από αυτά τα γεγονότα δε θα σας μιλήσουν για το τι πραγματικά έχει καταφέρει ο Τζόε Χιλλ.
Καμιά βιβλιογραφία, στεγνή και αναφορική, δε μπορεί να σας μιλήσει για το ήρεμο, στρωτό ύφος της γραφής του. Για το πώς μπορεί να πει τα πιο τρομερά και ταυτόχρονα τα πιο υπέροχα πράγματα με απλά λόγια, χωρίς υπερβολικά σχήματα λόγου, χωρίς εκρήξεις λυρισμού, χωρίς καν ένα κάποιο πιπεράκι, που λένε κι οι Γάλλοι, πτι πιμάν. Ακόμα κι οι βωμολοχίες είναι τόσες όσες πρέπει, έρχονται αβίαστα και γλυκά στο στόμα, λυτρωτικά πιο πολύ παρά για εντυπωσιασμό. Ο Πυροσβέστης είναι η τελευταία, η πιο τρανταχτή απόδειξη αυτού του φυσικού ύφους, αυτής της εξαιρετικής γραφής, που καταφέρνει να είναι εξαιρετική χωρίς να βαραίνει από εξεζητημένα στοιχεία.

Καμιά λίστα ευπώλητων, επίσης, δε θα σας μιλήσει για τους χαρακτήρες που πλάθει, ζωντανούς, πραγματικούς, πολυδιάστατους, τόσο φυσικούς που στα χέρια ενός άλλου θα φαίνονταν εξωπραγματικοί, θα μας έκαναν να ανασηκώνουμε το φρύδι διαβάζοντας γι’ αυτούς. Η πρωταγωνίστρια του Πυροσβέστη, η Χάρπερ, είναι μια καθημερινή γυναίκα, που κρατάει τη γλώσσα της αν δεν έχει να πει κάτι καλό, που το επάγγελμά της την έχει μάθει να δείχνει στους άλλους τα θετικά μιας κατάστασης, που δεν πτοείται από τίποτε, όχι γιατί δε φοβάται, αλλά γιατί ξέρει πως πρέπει να συνεχίσει. Και ταυτόχρονα δεν είναι σε καμία περίπτωση αγία, έχει τα θέλω της, τα λάθη της, την ανάγκη της να την αγαπούν και να την κακομαθαίνουν, αγαπά τη βολή της, το σεξ, τη Μαίρη Πόπινς. Μια γυναίκα τόσο πολυδιάστατη, ένας χαρακτήρας στρογγυλεμένος, που αν ασχολιόταν κάποιος άλλος μαζί της –ξερωγω, ένας κάποιος διάσημος πατέρας, ας πούμε– μπορεί και να την έκανε να μοιάζει γωνιώδης και μυτερή, να τσιγκλάει με τις ακίδες της την άποψη που έχουμε για το αληθινό. 

Ο Τζόε Χιλλ δεν το κάνει αυτό. Όχι ότι δε μπορεί, αλλά δεν το κάνει. Ακόμα και χαρακτήρες όπως η Κάρολ ή η Άλι, που πρέπει από τη θέση τους στο έργο να είναι μυτερές, να αγκυλώνουν, αυτός επιλέγει να τις κάνει στρογγυλές. Ολοκληρωμένες. Ακόμη κι ο ίδιος ο Πυροσβέστης του τίτλου, που είναι για τα δεδομένα της Αμερικής ένα εξωτικό πουλί –και ήθελα πολύ να το κάνω αυτό το λογοπαίγνιο, κι όταν διαβάσετε το βιβλίο θα καταλάβετε γιατί–, μοιάζει μ’ αυτό ακριβώς το πράγμα: ένα πουλί που ξέρει να πετά, που ξέρει να κελαηδά και να κρώζει, που ψάχνει να βρει τη φωλιά του, που κοκορεύεται και αγκαλιάζει και πού και πού καταναλώνει μύκητες.

Και πάνω απ’ όλα, καμιά ταινία, ναι, καμιά, ούτε κανένα βραβείο δε θα σας μιλήσει για το πόσο εύκολα θα διαβάσετε αυτό το τεράστιο βιβλίο. Θα σας προετοιμάσω για μερικές ώρες μόνο απόλαυσης, ελάχιστες σε σχέση με αυτές που περιμένετε. Θα ανοίξετε την πρώτη του σελίδα και ξαφνικά θα έχετε φτάσει στην εκατοστή. Και κάποια στιγμή θα τελειώσει κι ούτε που θα ‘χετε καταλάβει το πώς, και θα πάθετε αυτό που παθαίνουν οι μανιώδεις αναγνώστες τακτικά: θα νιώσετε ένα τρομερό άγχος αποχωρισμού, σαν τα παιδιά που πάνε πρώτη μέρα στο σχολείο. Θα έχετε μάθει αυτούς τους ανθρώπους, αυτήν την κοινωνία, αυτά τα δεδομένα, θα έχει καταφέρει ο Τζόε Χιλλ να τα περάσει κάτω από το δέρμα σας σαν τατουάζ, σαν Δρακόστιγμα και θα καίνε μέσα σας. Θα νιώθετε άσχημα που τα αποχωρίζεστε, που αναγκάζεστε να ξαναγυρίσετε στον δικό μας κόσμο, που μπορεί να μην είναι μετα-αποκαλυπτικός, μπορεί να μην κυριαρχείται από Ομάδες Αποτέφρωσης και ανθρώπους που αυταναφλέγονται με το παραμικρό ή που παρά την ανάγκη για ομοψυχία διατηρούν ακόμη τις μικροπρέπειες και τις κακίες τους, αλλά μοιάζει τόσο αληθινός. Τόσο φρικαλέα αληθινός.

Ειπώθηκε ότι το βιβλίο δεν είναι τρόμου. Ότι είναι μετα-αποκαλυπτικό ή βιο-πανκ ή ό,τι άλλο. Εγώ θα σας έλεγα να μην ανησυχήσετε γι’ αυτά, αυτά είναι ταμπέλες. Θα σας έλεγα να προσεγγίσετε αυτό το βιβλίο μόνο με αυτή του την ιδιότητα, του βιβλίου. Δε θα χρειαστείτε τίποτε άλλο, ακόμα κι αν δεν σας αρέσουν οι φανταστικές ιστορίες. Θα σας το πει αυτό κι ο ίδιος ο Τζόε Χιλλ με την απίστευτη γραφή του, τους απίστευτους χαρακτήρες του, τις απίστευτες πλοκές του. Με την απίστευτη σκληρότητα που έχει ως συγγραφέας να φέρνει όλα αυτά τα απίθανα και τρομερά στο δικό μας επίπεδο, να τα βάζει μέσα στην φυσική ροή των πραγμάτων. 

Με το χέρι στην καρδιά, σας παρακαλώ, μην αδικήσετε αυτό το βιβλίο, μην το αφήσετε αδιάβαστο. Μην αδικήσετε τον συγγραφέα του, συγκρίνοντάς τον με τον οποιονδήποτε. 

Και πάνω απ’ όλα μην αδικήσετε τον εαυτό σας, κάντε του αυτό το δώρο: χαρίστε του τον Πυροσβέστη και λίγες ώρες ανάγνωσης. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα ξεφύλλισμα που έκανα στο "Ο πυροσβέστης", έτσι, για να αποφασίσω αν θα το ξεκινήσω τώρα, παρατήρησα ότι κάποιες λίγες σελίδες έχουν μπει σε λάθος σειρά. Στο δικό μου αντίτυπο πάνε έτσι: 512, 513, 518, 519, 516, 517, 514, 515, 520, 521, 526, 527, 524, 525, 522, 523, 528, 529, 534, 535, 532, 533, 530, 531, 536, 537, 542, 543, 540, 541, 538, 539, και μετά πάνε κανονικά από την σελίδα 544 μέχρι το τέλος. Δεν λείπει καμία σελίδα δηλαδή, απλά αυτές οι συγκεκριμένες είναι σε λάθος σειρά. Λέτε να πάω να αλλάξω το αντίτυπο ή θα είναι συλλεκτικό στο μέλλον; :p

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα ξεφύλλισμα που έκανα στο "Ο πυροσβέστης", έτσι, για να αποφασίσω αν θα το ξεκινήσω τώρα, παρατήρησα ότι κάποιες λίγες σελίδες έχουν μπει σε λάθος σειρά. Στο δικό μου αντίτυπο πάνε έτσι: 512, 513, 518, 519, 516, 517, 514, 515, 520, 521, 526, 527, 524, 525, 522, 523, 528, 529, 534, 535, 532, 533, 530, 531, 536, 537, 542, 543, 540, 541, 538, 539, και μετά πάνε κανονικά από την σελίδα 544 μέχρι το τέλος. Δεν λείπει καμία σελίδα δηλαδή, απλά αυτές οι συγκεκριμένες είναι σε λάθος σειρά. Λέτε να πάω να αλλάξω το αντίτυπο ή θα είναι συλλεκτικό στο μέλλον; :p

Μήπως πήγες εκεί που το πήρα και εγώ με τα "χτυπημένα :unknw: ";Το είχα πάθει και εγώ με τον Αόρατο άνθρωπο παλιά, ευτυχώς οι εκδόσεις το δέχτηκαν πίσω χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πήγες εκεί που το πήρα και εγώ με τα "χτυπημένα :unknw: ";Το είχα πάθει και εγώ με τον Αόρατο άνθρωπο παλιά, ευτυχώς οι εκδόσεις το δέχτηκαν πίσω χωρίς πολλά πολλά.

 

Όχι, το πήρα την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του από το Books Plus στην Πανεπιστημίου. Επίσης μου έχει τύχει στο παρελθόν με άλλο βιβλίο να υπάρχουν λευκές σελίδες, το οποίο είχα πάρει από την Πολιτεία. Επίσης έχω διαβάσει δεκάδες βιβλία που έχω αγοράσει από εκεί με τα... "χτυπημένα" και δεν παρουσιάστηκε ποτέ κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Δεν είναι θέμα βιβλιοπωλείου, συμβαίνουν αυτά. 

 

Τώρα, να πάω να το αλλάξω; Θα πρέπει να κουβαλήσω αυτό το τούβλο μαζί στην δουλειά μου :p

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

off topic: Καλώς σας βρήκα και πάλι, μετά από...χμμμ..αρκετά χρονάκια (πώς περνάει έτσι ο καιρός).

 

on topic: Έχει διαβάσει κανείς το Νοσφεράτου (Nos4a2) του αγαπημένου Joe Hill;

Το έχω από τη πρωτοχρονιά αλλά δυστυχώς το έχω αφήσει ανολοκλήρωτο λόγω ανάγνωσης άλλων βιβλίων που θέλω να επιστρέψω. Εχω διαβάσει μόλις τις 250 σελίδες από τις περίπου 700 σελίδες και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

Στα πολύ θετικά ότι το συγκεκριμένο το βρίσκει κανείς σε πολύ προσιτή τιμούλα. Καμία σχέση με τη τιμή του "πυροσβέστη" που βλέπω να αναφέρεται πιο πάνω...

 

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις όσων το έχουν διαβάσει. :give_rose:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

off topic: Καλώς σας βρήκα και πάλι, μετά από...χμμμ..αρκετά χρονάκια (πώς περνάει έτσι ο καιρός).

 

on topic: Έχει διαβάσει κανείς το Νοσφεράτου (Nos4a2) του αγαπημένου Joe Hill;

Το έχω από τη πρωτοχρονιά αλλά δυστυχώς το έχω αφήσει ανολοκλήρωτο λόγω ανάγνωσης άλλων βιβλίων που θέλω να επιστρέψω. Εχω διαβάσει μόλις τις 250 σελίδες από τις περίπου 700 σελίδες και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

Στα πολύ θετικά ότι το συγκεκριμένο το βρίσκει κανείς σε πολύ προσιτή τιμούλα. Καμία σχέση με τη τιμή του "πυροσβέστη" που βλέπω να αναφέρεται πιο πάνω...

 

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις όσων το έχουν διαβάσει. :give_rose:

 

O.T.

Που χάθηκες εσύ παιδί μου;
Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

off topic: Καλώς σας βρήκα και πάλι, μετά από...χμμμ..αρκετά χρονάκια (πώς περνάει έτσι ο καιρός).

 

on topic: Έχει διαβάσει κανείς το Νοσφεράτου (Nos4a2) του αγαπημένου Joe Hill;

Το έχω από τη πρωτοχρονιά αλλά δυστυχώς το έχω αφήσει ανολοκλήρωτο λόγω ανάγνωσης άλλων βιβλίων που θέλω να επιστρέψω. Εχω διαβάσει μόλις τις 250 σελίδες από τις περίπου 700 σελίδες και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

Στα πολύ θετικά ότι το συγκεκριμένο το βρίσκει κανείς σε πολύ προσιτή τιμούλα. Καμία σχέση με τη τιμή του "πυροσβέστη" που βλέπω να αναφέρεται πιο πάνω...

 

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις όσων το έχουν διαβάσει. :give_rose:

Ναι, το διάβασα φέτος. Πάρα πολύ καλό. Νομίζω το καλύτερό του, χωρίς να έχω διαβάσει τον Πυροσβέστη.

Link to comment
Share on other sites

Alucard σε ευχαριστώ πολύ, και μόλις σήμερα είδα και το ποστ με τα σχόλια του Bladerunner από το 2014 για το συγκεκριμένο βιβλίο.

(Με συγχωρείτε, αλλά έχω δικαίωμα επαναπροσαρμογής στο φόρουμ... :sweatdrop: )

Ελπίζω σύντομα να μπορέσω να γράψω και εγώ την άποψη μου για το Νοσφεράτου..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διάβασα το Horns του Joe Hill. Αρχικά να πω ότι, δυστυχώς, το διάβασα στα αγγλικά, και ίσως έχασα κάποιες ωραίες εικόνες και περιγραφές. Δεν περίμενα να με δυσκολέψει τόσο στα αγγλικά. Χρησιμοποιεί πιο δύσκολο λεξιλόγιο από τον πατέρα του, ίσως από την άλλη να μου φάνηκε έτσι εμένα. 

Όσον αφορά την ιστορία, χαίρομαι που διάβασα επιτέλους κάτι τέτοιο. Δεν έχει καμία σχέση με κανένα άλλο βιβλίο που να έχω διαβάσει. Η αλήθεια είναι ότι υπήρχαν στιγμές που βαρέθηκα κι αυτό με προβληματίζει λίγο για τον αν θα συνεχίζω να τον διαβάζω. Και το βιβλίο ήταν μόνο 430 σελίδες. Δεν βαρέθηκα τόσο στις περιγραφές από το παρελθόν- κάθε άλλο, αυτές ήταν που με έκαναν να θέλω να το συνεχίσω- αλλά όταν εκτυλισσόταν κανονικά η ιστορία. Ο Hill νομίζω είναι πολύ καλός στη σκιαγράφηση των χαρακτήρων, κάτι που δεν είχα την ευκαιρία να προσέξω στο Φαντάσματα του 20ού αιώνα, που είναι και τα μοναδικά που έχω διαβάσει από αυτόν. 

Με το βιβλίο, πέρασα από διάφορες φάσεις. Φάσεις βαρεμάρας (ευτυχώς ήταν λίγες), φάσεις που οι σελίδες περνούσαν χωρίς να το καταλαβαίνω, φάσεις θυμού για την εξέλιξη της ιστορίας (όχι, δεν έχω ξανααισθανθεί τόσο θυμό σε άλλο βιβλίο) και φάσεις συγκίνησης. Η εικόνα που με συγκίνησε είναι 

στην περιγραφή του βιασμού της Merrin (κοπέλας του Ig) όπου η Merrin κοιτάει πάνω και βλέπει στη φαντασία της το δεντρόσπιτο και νόμιζε ότι ξαφνικά είχε δραπετεύσει από τον βιαστή και πως βρισκόταν σε αυτό μαζί με τον Ig. Δύσκολα θα την ξεχάσω.

Το τέλος, δυστυχώς, δεν μου άρεσε τόσο, αλλά δεν περίμενα ούτως ή άλλως ότι θα μου άρεσε. 

Η τελική μου εντύπωση,πάντως, είναι αρκετά θετική. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Heart-Shaped Box/Κουτί σε Σχήμα Καρδίας (Εκδόσεις Bell)
Η πρώτη μου επαφή με το έργο του Joe Hill έγινα πριν από αρκετά χρόνια όταν διάβασα την πολύ καλή σειρά comics Locke & Key, την οποία έχει γράψει. Τότε δεν ήξερα ότι ο Hill είναι γιος του King.
Όταν έπιασα το Heart-Shaped Box στα χέρια μου ήμουν αποφασισμένος να αγνοήσω το γεγονός αυτό, αλλά ρε γαμώτο, το βιβλίο μου θύμισε στα πάντα τα (μόλις τρία) βιβλία του King που έχω διαβάσει. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι το βιβλίο διαβάστηκε ευχάριστα και εύκολα, η ανάπτυξη των χαρακτήρων ήταν πολύ καλή, αλλά το τέλος ήταν πολύ αδύναμο και το βιβλίο πιο φλύαρο από ότι θα ήθελα.
Καλά πέρασα διαβάζοντάς το, αλλά δεν τρελάθηκα, φαντάζομαι στους φαν του King θα αρέσει αρκετά.

Βαθμολογία: 7.0/10 

Link to comment
Share on other sites

Ποια 3 του Κινγκ έχεις διαβάσει που να είναι κάτω από 400 σελίδες; :p Αν δεν κάνεις μπράτσα όταν το διαβάζεις, δεν είναι Κινγκ! Αν και η Μεγάλη Έξοδος τα σπάει κι ας είναι λιγότερες!

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ποια 3 του Κινγκ έχεις διαβάσει που να είναι κάτω από 400 σελίδες; :p Αν δεν κάνεις μπράτσα όταν το διαβάζεις, δεν είναι Κινγκ! Αν και η Μεγάλη Έξοδος τα σπάει κι ας είναι λιγότερες!

Η αλήθεια είναι ότι κανένα από τα τρία (The Shining, It, Duma Key) δεν ήταν κάτω από 400 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζο Χιλ (Joseph Hillström King/Joe Hill)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..