Jump to content

the twelvemonth contest


  

14 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σας αρέσει πιο πολύ μέχρι στιγμής;

    • Το Αίμα του Δράκου
      7
    • Κορθάλις
      7

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Στα κατά της ιστορίας της Nienor, τα μαθήματα γεωγραφίας, οι πολλοί χαρακτήρες. Η ιστορία της όμως απλώνει γέφυρα για το επόμενο κεφάλιο με...τα όσα γνωρίζει η γαλανή γριά. Αναρωτιέμαι λοιπόν, η Sonya τι γνωρίζει;

Απολύτως τίποτα, σε διαβεβαιώνω ;) Άσε που κι εσύ έπεσες έξω όσον αφορά το χρώμα της γριάς :p

 

Ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ που διάβασες, σχολίασες και ψήφισες και μάλιστα τόσο γρήγορα :)

 

Εγώ όμως (και ευτυχώς :p) νοιάζομαι ήδη και για το ζεύγος Πέτεν-Λινέτ και έχω ήδη μια αίσθηση για την ταυτότητα του πατέρα (που οκ, μπορεί να είναι άλλη από της Λουθ αλλά αυτό είναι και το νόημα :p)

Link to comment
Share on other sites

Απόλαυσα και τις δύο ιστορίες με την καρδιά μου. Μπράβο, είναι πολύ ωραίες! Ψήφισα για το Αίμα του Δράκου, γιατί τη βρήκα πιο μυστήρια, θέλω πιο πολύ να μάθω τι γίνεται παρακάτω. Το Κορθάλις από την άλλη, ήταν (μάλλον απατηλά) ανάλαφρο... Άντε, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια τι φωτιές μας ανάβετε πάλι... Πως να ψηφίσει κανείς τώρα; Έχω τον ίδιο φόβο με τον έτερο Ντίνο τώρα, πως θα συνεχίσει η μια, την ιστορία της άλλης; Αφού έχετε κάτι πολύ δυνατό εδω πέρα...Οκ, πίστη...πίστη... Αφού λάβατε εσείς το εγχείρημα, εμείς θα ακολουθήσουμε, μπορούμε κι αλλιώς; Όπως και οι χαρακτήρες των ιστοριών σας, η γυναικεία δύναμη σας μας τραβάει πίσω στο τόπικ...moths to a flame. :stars:

Ειλικρινά δεν θεωρώ δίκαιο να ψηφίσω μόνο την μια από δυο (ισ)άξιες εισαγωγές, αλλά αφού πρέπει, Θα ψηφίσω της Σόνιας για έναν εντελώς υποκειμενικό λόγο. Είχε λιγότερες άγνωστες παραμέτρους (Μέρη, ονόματα κλπ), κι έτσι ήταν λιγότερο...hmm, intimidating. Περιμένουμε τα επόμενα, γρήγορα!

Edited by Dinosxanthi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπερδεύτηκα πάρα πολύ! Μ'άρεσαν και οι δύο 'αρχές', και ειλικρινά, θα προτιμούσα αυτή την στιγμή να διαβάσω δύο συνέχειες, κι όχι μία! Αλλά, εσείς αποφασίσατε, κι εγώ θα το έριχνα στα ζάρια, αν δεν με είχε ταυτίσει τόσο πολύ αυτό το παράξενο μωρό που μωρό δεν είναι! Ψηφίζω για αρχή Σόνια, κι ο θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

Δύο συνέχεις θα διαβάσεις. Μόνο που η Κιάρα θα γράψει τη συνέχεια της ιστορίας μου κι εγώ της δικιάς της.

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααα, οκ!

ε, τότε είμαι πολύ περίεργη να δώ τί θα κάνει με το μωρό σου η Κιάρα! Και τί εσύ με τα δικά της 'μωρά' :)

Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο αρχές είναι καταπληκτικές και πολλά υποσχόμενες. Όπως η Βlondbrained αναρωτιέμαι τι θα κάνει η μια με το παιδί της άλλης, και δυστυχώς πρέπει να κάνουμε υπομονή ένα μήνα για να μάθουμε.

 

Οι αρχές μού φαίνονται πραγματικά ισοδύναμες, αλλά ψήφισα Κορθάλις. Είναι ένα ελαφρώς δυσκολότερο ξεκίνημα για τον αμύητο στο συγκεκριμένο κόσμο, αλλά αισθάνθηκα ότι κάπου έκρυβε πιο πολύ μυστήριο και με τράβηξε λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Sonya, στρωτή γραφή και πολύ σεξουαλική αφήγηση. Αν και κάπως για μένα κλισέ το θέμα οι δυνατές προτάσεις σου με κράτησαν με αμείωτο ενδιαφέρον. Μ' άρεσε που δεν ντρεπόσουν σαν συγγραφέας (όπως και ως άνθρωπος από κοντά) και περιέγραφες τα πράγματα με το όνομα τους. Ειδικά σε αυτό το κομμάτι με τον πατέρα, πιστεύω ότι θέλει πολλά guts να το ομολογήσει κάποιος ότι ένας πατέρας μπορεί να αισθάνεται έτσι (που σίγουρα συμβαίνει).

 

Nienor σε κάποια κομμάτια (ειδικά στις τελευταίες παραγράφους) με δυσκόλεψες πολύ στην ανάγνωση. Ίσως φταίει η ξαφνική αλλαγή από τη μια γραφή στην άλλη. Έχεις κάπως μεγάλες προτάσεις εδώ κι εκεί. Και ειδικά αν χρησιμοποιείς σε αυτές τις μεγάλες προτάσεις κάποιες "δύσκολες" λέξεις ή argo τότε δυσκολεύεις περισσότερο τα πράγματα για τον αναγνώστη. Όμως ο τρόπος γραφής σου, ήταν επίσης σαν κύματα της θάλασσας και με έκανε να μπω περισσότερο στην αφήγηση και να προσέξω κάπως παραπάνω. Μ' αρέσει το βάθος που δίνεις στον κάθε χαρακτήρα και πόσο διαφορετικούς τους κάνεις καθώς παίζουν με το παιδάκι.

 

Κορίτσια καλή συνέχεια στο κοινό ταξίδι σας στους κόσμους σας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε έτοιμες και στην ώρα μας :)

 

Έφτιαξα και το πολλ επάνω οπότε μπορείτε αν θέλετε να ξεκινήσετε κι από τώρα. Την πρώτη φορά θα μας πείτε ποια αρχή σας άρεσε, αλλά στις επόμενες διαλέγετε συνέχεια κι όχι ιστορία.

 

Συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα λιγουλάκι. Στο αρχικό ποστ διαβάζω: «Μέχρι τις 28/02/09 θα μπορείτε και πάλι να σχολιάζετε και να ψηφίζετε για την καλύτερη ιστορία (όχι μόνο την συνέχεια, ολόκληρη την ιστορία απ' την αρχή).»

 

Τελικά τι θα κάνω θα διαλέγω ιστορία ή συνέχεια; :mf_sherlock:

 

Είναι κόλπο του σκηνοθέτη, έτσι; :flirt:

 

Για να χάσουμε τη μπάλα από την αρχή. Καλά το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, αξιώθηκα και διάβασα... Τα 'παμε κι απ' το τηλέφωνο, βέβαια, αλλά στο χαρτί (στο φόρουμ στην προκειμένη) έχει άλλη χάρη.

 

Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ που χασκογέλαγες αμήχανα όταν διάβασες την ιστορία μου. Vice versa. Οκ, όμως ΟΚ! Ανυπομονώ να περάσει ο μήνας και να δούμε τι θα έχουμε κάνει με τα καμάρια μας...

 

Θα βγει. Το νιώθω. Το έχουμε. :D

 

Εδίτιον το συμπληρωματικόν: Ισχύει ό,τι είπε η Κιάρα. Πανάθεμα αν ξέρω πώς θα βγάλουμε το ρημάδι το πολλ. :Ρ Πάντως, στο τέλος, θα ψηφίσετε για ολόκληρες τις νοβελέτες.

 

Επίσης, ευχαριστούμε όσους διάβασαν και σχολίασαν. Η βοήθεια του κοινού, σ' αυτή την περίπτωση που και οι δύο πάμε στα τυφλά η μια στον κόσμο της άλλης, θα είναι ανεκτίμητη!

 

Κοιλάδες και βουνά και σπηλιές απ' τη μία, θάλασσες και νησιά απ' την άλλη. Αχ, Κιάρα... :)

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Sonya, στρωτή γραφή και πολύ σεξουαλική αφήγηση. [...]

Ώπα! Για μισό ρε παιδιά! Δηλαδή, εννοώ, δεν έχω διαβάσει ακόμα τίποτα, αλλά φοβάμαι ότι μόλις έγινα hooked! :D

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα υπερ της κ.Nieror sorry :rolleyes: κ.Σόνια.

 

Δεν ζορίστηκα πολύ με το ψήφο μου καθώς μου άρεσε πάρα πολύ το "ξεκίνημα" της κ. Nieror, όχι πως της κ.Σόνιας δεν ήταν καλό. Μου άρεσε ο κόμσος που έφτιαξε η κ.Nieror, δεν με ενόχλησε καθόλου που συνεχώς αναφέρονταν ονόματα απλά τα προσπερνούσα. Ο κύριος λόγος όμως που ψήφισα το Κορθάλις είναι πως είναι σεμνό :whistling: αντίθετα από τον "αντίπαλο" :whistling: του, sorry κ.Σόνια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα και τα δύο ξεκινήματα. Είναι πολύ προσεγμένα και καλογραμμένα. Η ψήφος μου πηγαίνει στη Nienor ίσως μόνο λόγω της γριάς στο τέλος. Πραγματικά δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί με τσίτωσε τόσο η τελευταία σκηνή. Εύχομαι να πετύχετε το σκοπό σας και να αλλάξετε τον τίτλο του topic σε “Τα παιδιά του μυστηρίου”. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χα! Αλήθεια, πώς το καταφέρατε αυτό με τα μωρά;

"Το Αίμα του Δράκου". Κυρίως λόγω του κλειστοφοβικού περιβάλλοντος. Αν και μου στοίχισε ό πρόωρος χαμός της Ανιέζ -απάνω που είχα αρχίσει να "ζεσταίνομαι" .

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

"Κορθάλις" γιατί σου αφήνει την αίσθηση ότι ο απαλός, ευχάριστος βηματισμός του, σύντομα θα μετατραπεί σε πτήση πάνω από όμορφα τοπία.

 

Το "Αίμα του Δράκου" μου έπεσε λίγο βαρύ με τον πρωινό καφέ. Το τοπίο σκοτείνιασε πολύ γρήγορα και πολύ έντονα.

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε πολύ που διαβάζετε και ψηφίζετε :)

 

Δεσποινίς Χριστίνα (δεν είναι κι ένα βιβλίο αυτό? :p) εγώ έχω τελειώσει τη μελέτη κι έχω αποφασίσει και τι θα γίνει μετά. Είμαι σχεδόν έτοιμη και να το γράψω. :) Πάμενε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχμμ... Με κίνδυνο να γίνω ενοχλητική, περάσαμε και τις ειδούς του Μαρτίου, κι εκείνα τα πιτσιρίκια, ο γιος του δράκου και η κόρη της θάλασσας, δεν έχουν ξαναφανεί επί σκηνής.

Κανένα νέο για την τύχη τους; :search:

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι άμα συνεχίσουμε έτσι τα βλέπω να μένουνε για πάντα πιτσιρίκια. Είμαστε και οι δύο πηγμένες αυτή την εποχή βασικά, αλλά θα σας ενημερώσουμε μόλις καταφέρουμε να προχωρήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εεε, χμμμ... Τι έχει παιχτεί εδώ, καλέ; Γιατί δεν το συνεχίσατε; Ήταν πολύ ωραία ιδέα! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..