Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Tέσσερα έβγαλε όλα-όλα, και αγοράστε τα όπου τα βρέιτε για το στοκ έχει πάει για χαρτοπολτό. Το τέταρτο ήταν ο Κουλ, του Ρόμπερτ Χάουαρντ.

 

ΥΓ. Του Νορθγουέστ Σμιθ... :)

 

A, τέσσερα ήταν όλα κι' όλα; Τότε εντάξει γιατί τον Κουλ τον έχω. Ναι Σμιθ είναι και όχι Ράιτ, εγώ μπερδεύτηκα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

[...]και το ''Μεταλλικό Τέρας'' του Α. Μέρριττ. [...]

 

Περιμένω εναγωνίως τις απόψεις σου. Γιατί εγώ το διάβασα και...

καλύτερα να μη σε επηρεάσω με τη γνώμη μου! Το διαβάζεις και το συζητάμε.

 

Link to comment
Share on other sites

O Πατάκης τόλμησε να καταστρέψει το ΙΕΡΟ βιβλίο με τα διηγήματα του Χάουαρντ με ήρωα τον Βασιλιά Κάλ. Οποιός το βρεί ας το φυλάξει σαν να ήταν ράβδος χρυσού (όπως έχω κάνει και εγώ με το δικό μου, αν και ένας φίλος μου - γίδι, το είχε στην τουαλέτα του ενα χρόνο, για να διαβάζει την ώρα που έκανε το χοντρό του). Πραγματικά ζώα, σε αυτόν τον εκδοτικό οίκο και προσπαθώ να τους μποικοτάρω τα βιβλία όσο περισσότερο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εναγωνίως τις απόψεις σου. Γιατί εγώ το διάβασα και...

καλύτερα να μη σε επηρεάσω με τη γνώμη μου! Το διαβάζεις και το συζητάμε.

 

Πρώτα απ' όλα tetarte καλά έκανες και διόρθωσες το λάθος που έκανα. Γράφω αρκετά γρήγορα και μάλλον πάνω στην βιασύνη θα πάτησα κάτι στο πληκτρολόγιο που δεν έπρεπε, μ' αποτέλεσμα να δω το post μου μισοτελειωμένο όχι μία αλλά τρεις φορές (!) Το Μεταλλικό Τέρας θα αργήσω να το πιάσω μιας και έχω καταπιαστεί με την Μέση Γη αυτό το καιρό και είμαι μόλις στη μέση του Σιλμαρίλλιον. Μόλις τελειώσω, σειρά παίρνει το βιβλίο του Μέρριττ. Υπολογίζω ότι αυτό θα γίνει κατά το τέλος του μήνα, οπότε και θα μπορέσω να σχολιάσω. Οι δέκα πρώτες σελίδες πάντως που διάβασα μέσα στο λεωφορείο με ιντριγκάρανε για τα καλά. D'Ailleurs

να βγάζεις ένα βιβλίου του Χάουαρντ και μετά να μην το επανεκδίδεις το αφήνω ασχολίαστο. Μέχρι να το ξαναβγάλει το Locus 7, ο King Kull ήταν φοβερά δυσεύρετος. Αφού εγώ να φανταστείς το έχω σε φωτοτυπίες από μία ανταλλαγή που έκανα παλαιότερα μ' έναν τύπο που το είχε..

Link to comment
Share on other sites

O Πατάκης τόλμησε να καταστρέψει το ΙΕΡΟ βιβλίο με τα διηγήματα του Χάουαρντ με ήρωα τον Βασιλιά Κάλ. Οποιός το βρεί ας το φυλάξει σαν να ήταν ράβδος χρυσού (όπως έχω κάνει και εγώ με το δικό μου, αν και ένας φίλος μου - γίδι, το είχε στην τουαλέτα του ενα χρόνο, για να διαβάζει την ώρα που έκανε το χοντρό του). Πραγματικά ζώα, σε αυτόν τον εκδοτικό οίκο και προσπαθώ να τους μποικοτάρω τα βιβλία όσο περισσότερο μπορώ.

 

Αυτο ειναι το βιβλιο που λες;

 

http://www.protoporia.gr/images/covers/boo...89603603917.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θ'αγορασω σε λιγο το "Αρρια Μαρκελλα και Αλλα Φανταστικα Διηγηματα" του Γκωτιε :D ...κι αν βρεθει και τιποτα αλλο βλεπουμε ;) .

Link to comment
Share on other sites

Χθες αγορασα τα παρακάτω

 

Angel of Darkness, Charls de Lint (μονο τη μικρη χωρα εχω διαβασει και μου αρεσε οποτε ειπα να δω τι λεει και αυτο)

The graveyard book, Neil Gaiman (το ξεκινησα και παει πολυ ωραι μεχρι τωρα)

Waltz with Basir, Ari Folman and David Polonsky (ηδη το διαβασα ωραιο οπως και η ταινια βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Ναθάναελ Χώθορν: Το σπίτι με τα εφτά αετώματα

Δάφνη Ντι Μωριέ: Ρεβέκκα

Ηλίας Φλωράκης: Ο θεραπευτής

Douglas Adams: Η ζωή, το σύμπαν και τα πάντα

Χένρυ Τζέημς: Το στρίψιμο της βίδας

Σαρλ Μπωντλέρ: Τα άνθη του κακού

Πέτρος Τσαλπατούρος: Έλος

Link to comment
Share on other sites

Βασικα καλημερα σας και καλως σας βρηκα, μιας και ειμαι νεο μελος κ δε ξερω που να γραψω για χαιρετουρες κτλ..

 

Οι δικες μου αγορες των τελευταιων ημερων ειναι οι εξης:

1. Οι δαιμονες του Χιλ Χαουζ - Σίρλεϋ Τζάκσον

2. Να διαβαστουν με το λυκοφως- Ντικενς

3. Το τραγουδι της αυγης - Michael Marano

4. Νεκροι- Jim Grace

5. O επιζων- Chuck Palahniuk

6. Το κοριτσι της διπλανης πορτας- Jack Ketchum

7. Εργοστασιο σφηκων- Iain Banks (μετα απο ατελειωτο ψαξιμο..)

8. Αλλοι - James Herbert

9. H Bιβλος για αθεοφοβους- Τζομπε Κοβατα

10. Ειμαστε ολοι στοιχειωμενοι - Chuck Palahniuk

11. Το εντομο μεσα σου- John Shirley

12. Οι σταχτες της ψυχης μας- ανθολογια

13. Αναμεσα- Π. Ζερβος

14.Το στομα του διαβολου-Α. Κρυσιλας

15. Ιστοριες φαντασματων- Α. Μπηρς

16. Το φάντασμα των Κάντερβιλ - Oscar Wilde

17. Κατω απο το χωμα -Peter James

18. Βιβλιο χωρις ονομα- Ανωνυμος

19. Το στοιχειωμα- Richard Matheson

20. Οι αχυρανθρωποι- MIchael Marshall

21. Ο διαβολος - Tζιοβανι Παπινι

22. Δρ. Φαουστους - Τομας Μαν

..και καποια ακομη που δε θυμαμαι...

επισης ψαχνω παντου για την 'ιστορια φαντασματων'(εκδ. κεδρος) του Peter Straub και το 'Ματια' του Αλνταπουερτα απο εκδοσεις οξυ, σε οποια κατασταση κ αν βρισκονται..Εχω φαει τον τοπο!! Εναποθετω τις ελπιδες μου στις πληροφοριες σας..ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το 'ιστορια φαντασματων' δεν μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο. Μια Αμερικάνικη ιστορία τρόμου, που καλύτερές της βρίσκεις άνετα. Εκτός και αν είσαι φαν του Straub και το θες για συλλεκτικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα καλημερα σας και καλως σας βρηκα, μιας και ειμαι νεο μελος κ δε ξερω που να γραψω για χαιρετουρες κτλ..

 

Καλώς ήρθες, για χαιρετούρες εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια kitsos!

 

@Sileon, γενικα ειχα ακουσει καλα σχολια κ ειπα να το τιμησω...δεν ειμαι φαν του straub, ειμαι φαν των ιστοριων με φαντασματα...οποτε καθε προταση δεκτη!!

Link to comment
Share on other sites

16. Το φάντασμα των Κάντερβιλ - Oscar Wilde

 

 

ειμαι φαν των ιστοριων με φαντασματα...οποτε καθε προταση δεκτη!!

Σε αυτή την περίπτωση το 16 είναι μια πολύ σωστή επιλογή. Είναι λίιιιγο διαφορετική από τις κλασικές ιστορίες με φαντάσματα αλλά πολύ πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

21/06/09

 

Έλλη Φιλοκύπρου "Η γενιά του Καρυωτάκη φεύγοντας για τη μάστιγα του λόγου"

Ναπολέων Λαπαθιώτης "Ποιήματα"

Μάριος Βύρων Ραΐζης "Οι μεταφυσικοί ποιητές της Αγγλίας"

Link to comment
Share on other sites

Δημητρης Ζουγκος, Defunctus-ο εχων ξοφλησει με την αγγαρεια της ζωης

..κατι με τραβηξε (μαλλον ο τιτλος..) κι το πηρα. για να δουμε τι λεει..

Και εννοειται Nephilim πως η προταση σου βρισκεται εδω κ δυο μερες στην βιβλιοθηκη μου και αναμενει..

Link to comment
Share on other sites

1) The Casebook of Carnacki : The Ghost Finder - W.H. Hodgson

 

2) A Bottomless Grave and other Victorian Tales of Terror - Edited by Hugh Lamb

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι καλά το bookdepository....

 

από Ann Aguirre Blue Diablo γρήγορο και με παράξενους χαρακτήρες... όχι η συνηθισμένη ηρωίδα,

Ilona Andrews Magic Strikes το 3ο βιβλίο της σειράς που όσο πάει και καλυτερεύει.... σκέφτομαι να το ξαναδιαβάσω ενδιάμεσα στον Barkerr και στα βιβλια του αίαμτος του....

Patricia Briggs Hunting Ground, 2ο βιβλίο στην ίδια σειρά που το περιμένω τέλος αυγούστου λυκάνθρωποι εξ Ευρώπης πηγαίνουν Αμερική.... αν είναι όπως το προηγούμενο (που μάλλον θα είναι) το βλέπω να αναστενάζει από τα πολλά ξαναδιαβάσματα...)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε η χθεσινή βόλτα έφερε τα εξής:

 

1. Deja Vu - Πόπη Βερνέρδου

2. Έλος - Πέτρος Τσαλπατούρος

3. Το Συμβούλιο των Αφυπνισμένων - Γιάννης Καρατσιώρης

4. Η Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας - Κωνσταντίνος Μίσσιος

5. Orfu - Η Αναζήτηση και ο Γρίφος - Μαρία Τάκη

6. Τρείς Ματιές Τ'Αλλάζουν Όλα

7. Το Ασήμι που Ουρλιάζει - Αβραάμ Κάουα

 

Και μου είχε έρθει και το εξής από το Amazon μέσα στην εβδομάδα:

 

1. The City and the City - China Mieville

 

Βέβαια περιμένω καινούργια παραλαβή από Amazon προς τα τέλη καλοκαιριού μιας και τα υπόλοιπα που έχω παραγγείλει δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα. Για να προλάβω να διαβάσω και μερικά από αυτά που ήδη έχω.

 

Επίσης αγόρασα και ένα e-reader, το Bebook το οποίο έρχεται με περίπου 300 βιβλία κλασσικής λογοτεχνίας σε διάφορες γλώσσες... Από Charles Dickens μέχρι Jane Austen μέχρι Charles Darwin! Μάλλον με βλέπω στις διακοπές να διαβάζω κλασσική λογοτεχνία (ναι πήρα το Bebook για να γλιτώσω από το να κουβαλάω μία τσάντα με βιβλία στις διακοπές... )

Link to comment
Share on other sites

Δύο παιδικά βιβλία για τα ανίψια μου πήγα να αγοράσω και έφυγα από το βιβλιοπωλείο με:

1. Salvadera - Κλαίρη Θεοδώρου

2. Ιός - Scott Sigler

3. Ο λύκος της Σπάρτης - Αντώνης Αντωνιάδης

4. Ο Μεγάλος Αμπάι - Μιχάλης Μοδινός

5. Το βιβλίο των νεκρών φιλοσόφων - Simon Critchley

6. Η κοιλάδα των σπαθιών - Πασχάλης Λαμπαρδής

7. Μη μ΄αφήσεις ποτέ - Καζούο Ισιγκούρο

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Sven Hassel - March Battalion

Otis Adelbert Kline - The swordsman of Mars

Dennis Wheatley - The devil rides out

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

bump..

 

Σήμερα μπήκα σε ένα στοιχειωμένο παμπάλαιο βιβλιοπωλείο με βιβλία εναποθετημένα το ένα πάνω στο άλλο, 2nd hand, και πήρα το Famine του Masterton (για μιαμιση λίρα ρε παιδιά, δεν πάνε καλά οι άνθρωποι.) Επίσης ο ενδιαφέρων μαγαζάτορας ξεπεταγμένος μέσα από τις σελίδες του Dickens, μου είπε ότι όταν το διαβάσω, μπορώ να το επιστρέψω και να πάρω ένα άλλο για 75 πέννες. Ανμπιλίβαμπλ...

Επίσης αγόρασα το τελευταίο του Dan Brown το οποίο νομίζω κυκλοφόρησε σήμερα και γίνεται ένας μικρός ψιλοχαμός εδώ πέρα... Αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..