Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

 

Επίσης έχει και το Οι τρεις σωματοφύλακες, του Αλέξανδρου Δουμά, από τις εκδόσεις Ύψιλον, μόνο με 13 ευρώ. 640 σελίδες.

Μήπως να τα έπαιρνα; Δεν έχω κανένα από αυτά...

 

Τους Τρεις Σωματοφύλακες τους έχω πάρει εγώ από το παζαρι της Κλαυθμώνος, εκείνο που όλα κοστίζουν από 1,50 ως 6 ευρώ. Αυτό έκανε 6 και είναι από τις εκδόσεις Ύψιλον. Εννοείται ότι δεν το έχω διαβάσει ακόμα, το χειμώνα το πήρα.

Κατά τα άλλα, βρήκα στην έκθεση βιβλίου αυτές τις μέρες στο Ζάππειο τον "Ηλίθιο" του Ντοστογιέφσκι με 15 ευρώ και σε μετάφραση Κίρας Σίνου, εκδόσεις Ζαχαρόπουλος. Το έψαχνα καιρό και το θεωρώ ευκαιρία, γιατί ήθελα 1) ο μεταφραστής να είναι καλός και της Κ.Σ. έχω διαβάσει και άλλη μία μετάφραση και είναι εξαιρετική, 2) η μετάφραση να μην έχει γίνει πριν 100 χρόνια και 3)να είναι σε έναν τόμο. Ως τώρα το καλύτερο που είχα βρει ήταν από τις εκδόσεις Γκοβόστη, σε 2 τόμους, σε μετάφραση Άρη Αλεξάνδρου, 25 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε η παραγγελία μου από το bookdepository.co.uk Το Last Wish του Sapkowski με κάτι λιγότερο από 6 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα για τη "Μηχανή του χρόνου", το "Mostly Harmless" και το "And another thing..." και κατέληξα σε μια ανθολογία, το "Ονείρων Σκιές".:thmbup:

Το ξέρει κανείς;:tongue:

Link to comment
Share on other sites

κατέληξα σε μια ανθολογία, το "Ονείρων Σκιές".:thmbup:

Το ξέρει κανείς;:tongue:

 

Α,μην το παρεις...κατι διηγηματα εχει απο ενα φορουμ.Εγω στη λιστα μου θα το εβαζα μονο ως εσχατη επιλογη.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Dean Koontz - Ο εφιάλτης παραφυλάει (Watchers). Τι λέει; Το έχει διαβάσει κανείς;

 

Όμως το πιο κουκουρούκου το βρήκα στο Μικρό Μοναστηράκι. Ακούστε εδώ τίτλους:

 

Γκουλ, ο λυκάνθρωπος (Μαρκ Ρόνσον)

Κώμα (Ρόμπιν Κουκ)

Τα αιμοβόρα σκαθάρια (Ρίτσαρντ Λιούις)

Ο Τσιλ (Τζόρυ Σέρμαν)

 

Πρόκειται για βιβλία των εκδόσεων Α. Σιμωσι - Σειρά 'Βιβλιοθήκη του τρόμου'

Όλα 70 δρχ, όλα 288 σελίδες, έκδοση 1977-80.

 

Δεν ξέρω... δεν γκουγκλάρισα στο νετ, όμως νιώθω λες και πήρα κάτι σαν το αντίστοιχο των ταινιών ντράιβ-ιν, αλλά σε βιβλίο biggrin.gif . Η μετάφραση μάλλον θα μου τσακίσει τα νεύρα, ενώ το γεγονός ότι κινούνται γύρω στις 280 σελίδες το καθένα με βάζει σε ΥΠΟΨΙΕΣ. Από την άλλη, έκαναν κάπου 0,80 ευρώ έκαστο και fanτάζομαι θα έχουν αβέρτα τέρας και μακέλεμα...

 

Κάνας παππ... συγνώμη, μεγαλύτερης ηλικίας αναγνώστης, έχει κάτι να πει για τις συγκεκριμένες εκδόσεις (γιατί εγώ ήμουν ενός όταν εκδιδόταν το 'Γκουλ, ο λυκάνθρωπος' και δεν είχα την τύχη) ; laugh.gif

 

Τέλη '70 κι έβγαζαν τρόμο, ακόμα κι αν τελικά ήταν πετσοκομμένος και πιθανώς με μετάφραση τουρλουμπούκι.

 

 

edit: Από την συγκεκριμένη σειρά, μάλιστα, έχουν κυκλοφορήσει και τα Το Μανιτού, Η Εκδίκηση Του Μανιτού, Το Τζιν, Η Σφίγγα και Οι Δαίμονες Της Νορμανδίας, του Γκράχαμ Μάστερτον.

Edited by dagoncult
Link to comment
Share on other sites

μακρυά απο τον Koonz. Αυτό το βιβλίο δεν είναι με το σκύλο; Αν ναι, είναι τουλάχιστον εμετικό, όπως και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δυο-ακόμη-διαμαντάκια, είναι πλέον στη κατοχή μου.

 

1. Γουίλιαμ Γκίμπσον, Νευρομάντης, εκδόσεις Αίολος

2. Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον, Οι μάσκες των Πεφωτισμένων, εκδόσεις Λιβάνη

Link to comment
Share on other sites

Δυο-ακόμη-διαμαντάκια, είναι πλέον στη κατοχή μου.

 

1. Γουίλιαμ Γκίμπσον, Νευρομάντης, εκδόσεις Αίολος

2. Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον, Οι μάσκες των Πεφωτισμένων, εκδόσεις Λιβάνη

 

ο νευρομάντης είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε 20 λεπτάκια ακόμη να το διαβάσει ;)

 

Εντάξει, το παρακάνεις τώρα tongue.gif

 

Άλλωστε έχει John Rambo τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ο νευρομάντης είναι ενα μικρό διαμάντι της επιστημονικής φαντασίας. Προτείνω όλη την τριλογία :dazzled::dazzled::dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Μπα,δεν ειναι τοσο καλο.Απλα ειναι οροσημο στην ΕΦ.Η επιτομη του κυβερνοπανκ.

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα ένα φοβερό λαβράκι εχθές. Βρήκα το ''Αίμα'' του D. Morrell από εκδόσεις Βιβλιοθήκη του Τρόμου. Είναι η ιστορία του Ράμπο. Φυσικά το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη και μες το Σαββατοκύριακο το ξεκινάω. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω την τύχη μου. Πήρα επίσης από το ίδιο περίπτερο τα ''Κάλλαχεν'' και ''Η Ώρα των Λύκων'' του Louis L'Amour γιατί έχω ακούσει πως είναι καλός. Και όλα αυτά με 5, 2,5 και 2,5 ευρώ αντιστοίχως. Από τις πολύ καλές αγορές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

μόλις αγόρασα το "Σκοτεινός Τόπος" της τζιλιαν φλιν...ελπίζω να είναι καλήτερο και από το πρώτο που ήταν πολύ ωραίο...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το "Ο Άρχοντας του Ψεύδους" εκδώσεις οξύ γύρω στα 8 ευρώ...τελειώνω και το "Σκοτεινός τόπος" άντε να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το "Ο Άρχοντας του Ψεύδους"...

 

Κόλαση Κόλαση Βέλι Για 'αλ

 

???

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το "Ο Άρχοντας του Ψεύδους"...

 

Κόλαση Κόλαση Βέλι Για 'αλ

 

???

 

 

Θα δεις, θα δεις... πολύ δυνατό...

 

ΥΓ: Έκανα κι εγώ μιτρούσκα... πως τη λέτε... laugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

You will see!Oh yeah,you will see!

 

Φοβερο το πρωτο κεφαλαιο...:devil2:

 

Ε ναι... θα δει... δεν θα δει; devil2.gif

Όντως το 1ο κεφ. μαμεί αρκετά

 

 

edit: Αχ... ήμουν κι εγώ νιος όταν το διάβαζα αυτό sad.gif

Edited by dagoncult
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να τι αγόρασα τις τελευταίες μέρες: (να 'ναι καλά το ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ)

 

Στα ελληνικά:

 

1. Τζιμ Τόμσον - Ο δολοφόνος μέσα μου

2. Τζέιμς Λι Μπαρκ - Λουζιάνα μπλουζ

3. Μάικλ Κόνελι - Έκο Παρκ

4. Μάικλ Κόνελι - Ξεχασμένες φωνές

5. Τζων Γκρίσαμ - Οι ένορκοι

6. Μάικλ Γκρούμπερ - Η κοιλάδα των οστών

7. Τόμας Ντις - Στρατόπεδο Α

Στα αγγλικά:

 

1. Dan Wells - I am not a serial killer

2. Denis Johnson - Nobody move

3. Chris Ewan - The good thief's guide to Amsterdam

4. Josh Bazell - Beat the reaper

5. John Godey - The taking of Pelham 123

6. Jon Stock - Dead spy running

7. Clive Cussler - Dark watch

8. Michael Connelly - The Scarecrow

Πήγα στο Metropolis που έχει -50% στα αγγλικά βιβλία και τσίμπησα αυτά τα 8, μόλις με 35 ευρώ(και έπεται συνέχεια από βδομάδα...).

Για τα ελληνικά έδωσα γύρω στα 50 ευρώ. Αυτές τις τελευταίες μέρες έδωσα 85 ευρώ και πήρα 15 βιβλία, δηλαδή γύρω στα 5,67 ευρώ το βιβλίο. Καθόλου άσχημα.

Μέχρι το τέλος του χρόνου θα διαβάσω μερικά από τα βιβλία που έχω στα αγγλικά, έτσι ώστε να εξοικειωθώ με τη γλώσσα...

Link to comment
Share on other sites

και πόσα κέρδησες από το στοίχημα; εγώ ψήχουλα...ένα εικοσάρικο..

Link to comment
Share on other sites

Roger Zelazny - Lord of Light

Πέτρος Μάρκαρης - Ληξιπρόθεσμα Δάνεια

Άσχετο... πότε πρόλαβε να φτάσει στην τέταρτη έκδοση το βιβλίο του Μάρκαρη; Έχω την εντύπωση ότι κυκλοφόρησε αυτή την εβδομάδα. Εντάξει... ο Μάρκαρης είναι καλός συγγραφέας αλλά νομίζω ότι δεν είναι από αυτούς που κάνουν τρελές πωλήσεις... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ξεκινησαν απο την τεταρτη εκδοση για το ξεκαρφωμα.Αλλα αφου αγορασες τον Κυριο του Φωτος μην ασχολεισαι με μικροπραματα.:thmbup:

Τελικα πηρα εκεινο το πακετακι που ελεγα απο το περιπτερο.

Φρανκεσταην+Το καλεσμα της αγριας φυσης με 6,90.Καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..