Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Του ίδιου υπάρχει και το Αβάνα. Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει, είναι από τις ίδιες εκδόσεις με την ίδια τιμή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, θα το τσιμπήσω και αυτό, αφού διαβάσω το Κάστρο. Το έχεις διαβάσει; Είναι καλό; (για το Αβάνα λέω)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές κριτικές παίρνει το θανατάδικο και η τιμή είναι πάρα πολύ χαμηλή. Σκληρό εξώφυλλο, μεγάλο μέγεθος, 232 σελίδες, μόνο 9,90 ευρώ! Επειδή νομίζω ότι θα έχει πολύ πλάκα το βιβλίο αυτό, θα το αγοράσω κάποια στιγμή, και ας μην είναι ακριβώς του γούστου μου. Απλά να γελάσω και λίγο... Πάντως προτείνω εκατό τοις εκατό το Κάστρο, του Ράινχαρτ Κλάιστ. Καταπληκτικό σχέδιο, και ενδιαφέρουσα ιστορία(Φιντέλ Κάστρο είναι αυτός, πως να μην είναι ενδιαφέρουσα η ιστορία;mf_sherlock.gif). Ελπίζω να βγάλουν και άλλα τέτοια graphic novels με τέτοιες τιμές...

 

Και το Θανατάδικο μου άρεσε, έχει τουλάχιστον για 'μένα πολύ ενδιαφέρον θέμα και λίγο διαφορετικό ίσως απο τα συνηθισμένα. Δεν νομίζω βέβαια να ξεκαρδιστείς. Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να σου το πω αυτό.

 

Επίσης από τη στιγμή που όπως λέει παραπάνω και ο Pickor συμβαίνει αυτό με τις εκδόσεις γνώση και τα graphic novels αυτα πουλιούνται μόνο στην Πρωτοπορία (όντος έχω προσπαθήσει να τα βρω κι αλλού χωρίς επιτυχία αλλά νόμιζα πως ήταν τυχαίο) για να λειτουργήσουν σαν κράχτες φαντάζομαι οτι αργότερα όταν εξαντληθούν δεν θα μπορείς να τα βρείς με τίποτα. Οπότε πάρε και αυτά βρε παιδί μου, με αυτά που αγοράζεις ένα πάνω ένα κάτω δεν κάνουν διαφοράbiggrin.gif .

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ''Μπλέιζ'' του Κινκ από εκδόσεις Bell με 4,5 ευρώ. Συμφέρει τελικά πολύ να αγοράζεις από μεταχειρισμένα, doesn't it; Από το ίδιο περίπτερο πήρα επίσης με 2 ευρώ το ''Τα Όρη του Θρήνου'' της Λόις ΜακΜάστερ Μπυζόλντ. Είναι το δεύτερο μέρος μίας τριλογίας, της οποίας έχω και το νούμερο ένα. Αν έβρισκα και το τρίτο καλά θα 'ταν chinese.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω περάσει το όριο προ πολλού (τα έξοδα όλο αυτό το χρόνο πλησιάζουν το χιλιάρικο), και αφού έτσι και αλλιώς δεν έχω άλλο χόμπι που να χρειάζεται να δίνω λεφτά (έχω άλλα χόμπι, μόνο που είναι τσάμπα laugh.gif), έκανα άλλη μια (δαπανηρή, σε σχέση με τον αριθμό των βιβλίων) κατάθεση και αγόρασα:

 

1. Πέρσιβαλ Έβερετ - Πληγωμένοι(εκδόσεις Πόλις)

2. Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ - Η βίβλος των κρανίων(εκδόσεις Parsec)

3. Ρέι Μπράντμπερι - Κάτι κολασμένο έρχεται προς τα δω(εκδόσεις Αίολος)

4. Στήβεν Κινγκ - Το καλοκαίρι της διαφθοράς(εκδόσεις Επιλογή)

 

και δηλώνω ότι δεν είναι η τελευταία αγορά αυτό το χρόνο.

 

Ευχαριστώ τους χορηγούς μου, το Πάμε Στοίχημα και τους παππούδες/γιαγιάδες/γονείς για την αμέριστη συμπαράσταση στη τρέλα μου tease.gif.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα -επιτέλους- τα Before they are hanged και Last Argument of Kings του Joe Abercrombie.

Είναι το 2ο και 3ο βιβλίο της σειράς First Law.

Είχα διαβάσει -χάρη στη Naroualis- τον πρώτο τόμο Τhe Blade itself, όπου και λάτρεψα τον "κακό" της ιστορίας και αφού είδα και απόειδα να τα ψάχνω δώθε-κείθε στα βιβλιοπωλεία της Αθήνας και να μην τα βρίσω, είπα να εκμεταλλευτώ το Internet τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Η αναγνωστική γιάφκα μεγαλώνει! Τρέμε, βιβλιοθήκη του Bladerunner της Αλεξάνδρειας! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοράκια σε άλικο φόντο. Ελπίζω να είναι καλό.

Καλό είναι. Τουλάχιστον μέχρι τα μισά που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Τρομοκρατημένος από σχόλια σας σ’ άλλο topic ότι εξαντλείται, πήρα το ''Άπαντα Πεζά'' του Μπόρχες από εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα. Μου έκαναν έκπτωση 10%. Σύνολο 37 ευρώ, τιμή δηλαδή μικρότερη απ' όσο φαντάζομαι πως θα το βρει κανείς. Αν το βρει δηλαδή. Πολλά λεφτά για ένα βιβλίο, έστω και 700 σελίδων. Αλλά από την άλλη δεν έχει νόημα και να γκρινιάζω, σωστά; Αν μου φαινόντουσαν πολλά, τότε θα μπορούσα κάλλιστα και να μην το πάρω. Βασικά ήλπιζα να το βρω σε κάνα παλαιοβιβλιοπωλείο στο σαφάρι που θα εξαπολύσω αυτόν και τον άλλο μήνα, σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα αντίστοιχα, αλλά αποφάσισα τελικά να μην το ρισκάρω. Τες πάντων αν αποδειχθεί αντάξιο της φήμης του, τότε χαλάλι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΑΙ; Μη μου λες τέτοια! Δε θα το βρεις σε παλαιοβιβλιοπωλείο, γιατί είναι σχετικά καινούριο, νομίζω. Αν είναι και best seller, ακόμα χειρότερα - αυτά δε φτηναίνουν ποτέ. Οπότε καλά έκανες και το πήρες, μη στενοχωριέσαι για την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εξαντλείται; :o Να υποθέσω ότι το ίδιο συμβαίνει και με τα Ποιήματα και τα Δοκίμια; :huh:

Είναι και πανάκριβα, αλλά αν εξαντλούνται να πάω να τα ψάξω... ευτυχώς τα πεζά τα έχω! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω ότι το αναφέρανε πρόσφατα κάποια μέλη στο topic ''τι διαβάζετε;''. Πηγαίνετε 3- 4 σελίδες πιο πίσω και θα το δείτε. Αυτό πάντως θα έλεγα ότι είναι και εύλογο μιας και οι εκδόσεις κλείνουν. Οπότε βιαστείτε. Όσο για τα άλλα δύο που αναφέρατε, με ενδιαφέρουν τα δοκίμια, αλλά όχι και η ποίηση του. Γενικά η ποίηση, όχι συγκεκριμένα αυτή του Μπόρχες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

*Ελίας Κανέτι - Η τύφλωση(εκδόσεις Γράμματα). Σούπερ-ντούπερ προσφορά, μόνο 9,90 ευρώ. Σκληρό εξώφυλλο, 600 σελίδες, και φυσικά κλασικό βιβλίο.

*Λουί Ντε Μπερνιέρ - Ο Μυστικός Πόλεμος Του Δον Εμμάνουελ(εκδόσεις Ψυχογιός)

*Λουί Ντε Μπερνιέρ - Το Άτακτο Βλαστάρι Του Καρδιναλίου Γκουθμάν(εκδόσεις Ψυχογιός)

*Λουί Ντε Μπερνιέρ - Ο Σενιόρ Βίβο Και Ο Άρχοντας Της Κόκας(εκδόσεις Ψυχογιός)

Αυτά τα τρία βιβλία του Μπερνιέρ, ανήκουν σε τριλογία, και τα πήρα μόλις με 19 ευρώ και τα τρία!

*Γιάροσλαβ Χάσεκ - Ο καλός στρατιώτης Σβέικ(εκδόσεις Αλφειός). Καταπληκτικό βιβλίο!

*Στήβεν Κινγκ - Τελευταία έξοδος, Ρίτα Χέιγουορθ(εκδόσεις Επιλογή)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω ότι το αναφέρανε πρόσφατα κάποια μέλη στο topic ''τι διαβάζετε;''. Πηγαίνετε 3- 4 σελίδες πιο πίσω και θα το δείτε. Αυτό πάντως θα έλεγα ότι είναι και εύλογο μιας και οι εκδόσεις κλείνουν. Οπότε βιαστείτε. Όσο για τα άλλα δύο που αναφέρατε, με ενδιαφέρουν τα δοκίμια, αλλά όχι και η ποίηση του. Γενικά η ποίηση, όχι συγκεκριμένα αυτή του Μπόρχες.

 

 

 

Ναι το έψαχνα εγώ στο τοπικ "Κλείνουν τα Ελληνικά Γράμματα" στις Ανακοινώσεις. Αν και δεν πολύ ανησυχώ γιατί λογικά τα δικαιώματα θα τα αγοράσει κάποιος άλλος εκδοτικός οικός. Σιγά μη χάσει. Αλλά το θέμα είναι στο χρόνο αναμονής της επόμενης έκδοσης. Το ίδιο ισχύει και για τις ανθολογίες ποιημάτων του Μπόρχες εφόσον τις εκδίδουν πάλι τα Ελληνικά Γράμματα.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έψαχνα εγώ στο τοπικ "Κλείνουν τα Ελληνικά Γράμματα" στις Ανακοινώσεις. Αν και δεν πολύ ανησυχώ γιατί λογικά τα δικαιώματα θα τα αγοράσει κάποιος άλλος εκδοτικός οικός. Σιγά μη χάσει. Αλλά το θέμα είναι στο χρόνο αναμονής της επόμενης έκδοσης. Το ίδιο ισχύει και για τις ανθολογίες ποιημάτων του Μπόρχες εφόσον τις εκδίδουν πάλι τα Ελληνικά Γράμματα.

 

Τελικά έκανα λάθος, δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία στο ''τι διαβάζετε;'' αλλά εκεί που αναφέρει ο Διγέλαδος. Εκεί το είδα και εγώ και δεν θυμόμουν καλά.

 

*Στήβεν Κινγκ - Τελευταία έξοδος, Ρίτα Χέιγουορθ(εκδόσεις Επιλογή)

 

Ετοιμάσου για αριστούργημα από τα λίγα. Και μετά χτύπα και την ταινία.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, λοιπόν...

 

Δύο δωράκια: Γυναίκες στα κόμικς-ηρωίδες για κάθε χρήση, Γιάννης Κουκουλάς και Lords and Ladies, Terry Prachett

 

Και τέσσερα βιβλιαράκια που αγόρασα μόνη μου:

Lord of Light, Roger Zelazny

Black Trillium, Marion Bradley-Julian May-Andre Norton

The Spell Sword: a Darkover novel, Marion Zimmer Bradley

Ιστορίες από Ονειρικούς Κόσμους: Νο 9 από την ανθολογία επιστημονικής φαντασίας Ωρόρα

 

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

1. Λουί Τσα - Το βιβλίο και το ξίφος(εκδόσεις Κέδρος). Το κλασικό βιβλίο πολεμικών τεχνών, το πρώτο μυθιστόρημα του συγγραφέα. Το πήρα πολύ φθηνά.

2. Τρούμαν Καπότε - Εν ψυχρώ(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). Το κλασικότατο μυθιστόρημα του Καπότε, σε έκδοση του 1969, με σκληρό εξώφυλλο και σε τέλεια κατάσταση. Και πάρα μα πάρα πολύ φθηνό.

3. Γκράχαμ Γκρην - Οι Θεατρίνοι(εκδόσεις Ψυχογιός). Ένα από τα καλύτερα έργα του Γκρην.

4. Γκράχαμ Γκρην - Ο άνθρωπός μας στην Αβάνα(εκδόσεις Φέξη). Το καλύτερο ίσως βιβλίο του Γκρην, στη πρώτη έκδοση που βγήκε στα ελληνικά, το 1959! Δηλαδή, μόλις ένα χρόνο μετά την έκδοσή του στην Αγγλία. Κλασικό κομμάτι! Δεν βρήκα των εκδόσεων Πόλις που είναι σχεδόν καινούργια έκδοση και βρήκα αυτό. Τι να πει κανείς.

5. Ρόμπερτ Γκρέιβς - Το γραμματόσημο της Αντίγκουα(εκδόσεις Μέδουσα). Πολύ καλό, σε μέτρια κατάσταση το βρήκα, αλλά δεν με πειράζει. Ανήκει και αυτό στη συλλογή μου, πλέον...

6. Τζων Ντίκσον Καρ - Το μαρμάρινο χέρι(εκδόσεις Άγκυρα). Παλιό, πολύ παλιό, και φθηνό.

 

Και παρήγγειλα το Κουρδιστό Πορτοκάλι, του Anthony Burgess.

Link to comment
Share on other sites

1. Λουί Τσα - Το βιβλίο και το ξίφος(εκδόσεις Κέδρος). Το κλασικό βιβλίο πολεμικών τεχνών, το πρώτο μυθιστόρημα του συγγραφέα. Το πήρα πολύ φθηνά.

2. Τρούμαν Καπότε - Εν ψυχρώ(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). Το κλασικότατο μυθιστόρημα του Καπότε, σε έκδοση του 1969, με σκληρό εξώφυλλο και σε τέλεια κατάσταση. Και πάρα μα πάρα πολύ φθηνό.

3. Γκράχαμ Γκρην - Οι Θεατρίνοι(εκδόσεις Ψυχογιός). Ένα από τα καλύτερα έργα του Γκρην.

4. Γκράχαμ Γκρην - Ο άνθρωπός μας στην Αβάνα(εκδόσεις Φέξη). Το καλύτερο ίσως βιβλίο του Γκρην, στη πρώτη έκδοση που βγήκε στα ελληνικά, το 1959! Δηλαδή, μόλις ένα χρόνο μετά την έκδοσή του στην Αγγλία. Κλασικό κομμάτι! Δεν βρήκα των εκδόσεων Πόλις που είναι σχεδόν καινούργια έκδοση και βρήκα αυτό. Τι να πει κανείς.

5. Ρόμπερτ Γκρέιβς - Το γραμματόσημο της Αντίγκουα(εκδόσεις Μέδουσα). Πολύ καλό, σε μέτρια κατάσταση το βρήκα, αλλά δεν με πειράζει. Ανήκει και αυτό στη συλλογή μου, πλέον...

6. Τζων Ντίκσον Καρ - Το μαρμάρινο χέρι(εκδόσεις Άγκυρα). Παλιό, πολύ παλιό, και φθηνό.

 

Και παρήγγειλα το Κουρδιστό Πορτοκάλι, του Anthony Burgess.

 

Το κουρδιστό πορτοκάλι από ποια έκδοση και από που;

Link to comment
Share on other sites

1. Λουί Τσα - Το βιβλίο και το ξίφος(εκδόσεις Κέδρος). Το κλασικό βιβλίο πολεμικών τεχνών, το πρώτο μυθιστόρημα του συγγραφέα. Το πήρα πολύ φθηνά.

2. Τρούμαν Καπότε - Εν ψυχρώ(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). Το κλασικότατο μυθιστόρημα του Καπότε, σε έκδοση του 1969, με σκληρό εξώφυλλο και σε τέλεια κατάσταση. Και πάρα μα πάρα πολύ φθηνό.

3. Γκράχαμ Γκρην - Οι Θεατρίνοι(εκδόσεις Ψυχογιός). Ένα από τα καλύτερα έργα του Γκρην.

4. Γκράχαμ Γκρην - Ο άνθρωπός μας στην Αβάνα(εκδόσεις Φέξη). Το καλύτερο ίσως βιβλίο του Γκρην, στη πρώτη έκδοση που βγήκε στα ελληνικά, το 1959! Δηλαδή, μόλις ένα χρόνο μετά την έκδοσή του στην Αγγλία. Κλασικό κομμάτι! Δεν βρήκα των εκδόσεων Πόλις που είναι σχεδόν καινούργια έκδοση και βρήκα αυτό. Τι να πει κανείς.

5. Ρόμπερτ Γκρέιβς - Το γραμματόσημο της Αντίγκουα(εκδόσεις Μέδουσα). Πολύ καλό, σε μέτρια κατάσταση το βρήκα, αλλά δεν με πειράζει. Ανήκει και αυτό στη συλλογή μου, πλέον...

6. Τζων Ντίκσον Καρ - Το μαρμάρινο χέρι(εκδόσεις Άγκυρα). Παλιό, πολύ παλιό, και φθηνό.

 

Και παρήγγειλα το Κουρδιστό Πορτοκάλι, του Anthony Burgess.

 

Το κουρδιστό πορτοκάλι από ποια έκδοση και από που;

Φρέσκο από Ανούβι
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στις εκδόσεις Anubis, πραγματικά πολύ ωραία έκδοση. Αξίζει να υπάρχει σε κάθε βιβλιοθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες πηρε τον Χαμενο Στρατο του Βαλεριο Μανφρεντι. Ιστορικο μυθιστορημα για την Καθοδο των Μυριων. Πολυ ωραιο βιβλιο το τελειωσα σε 2 μερες δεν το βαρεθηκα στιγμη εχει λιγο απο ολα ερωτες μαχες και μια μεγαλη συνομοσια, για τους λατρεις του ειδους το προτινω. Στα κατα του ειναι οτι δεν εχει πολυ μεγαλη περιγραφη των μαχων σε καθε μαχη αναφερει απλα την τακτικη και το τελος της. Κατα τα αλλα πολυ καλο βιβλιο !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου έκαναν δώρο το Το Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας, του Τόμας Πίντσον και πήρα από το περίπτερο τα φρέσκα-φρέσκα, Ο εξάδελφος Πονς, του Ονορέ Ντε Μπαλζάκ από το Βήμα και Ο δρόμος της εκδίκησης, του Ρικ Μοφίνα, από τις εκδόσεις Bell.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα το αγγλικό βιβλίο The Wordsworth edition of Horror stories.

Έχει ένα μεγάλο αριθμό ιστοριών μέσα, απο διάφορους συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..