Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Μόλις γύρισα και εγώ από το παζάρι και τα νέα μου βιβλιαράκια είναι τα εξής:

1.Γιγαντιαία Οστά (Peter S.Beagle)

2. O Φυλακισμένος του Αλγερίου (Antonio Cavanillas de Blas)

3. Η κόρη του βασιλιά της χώρας των ξωτικών (Lord Dunsany)

4. Οι πύλες του 'Αδη (Paul Doherty)

5. Οι δολοφονίες του Ώρου (Paul Doherty)

6. Το σπαθί της αυγής (Michael Moorcock) (κρίμα που δεν βρήκα και τα επόμενα...( κρίμα που δεν βρήκα και το Ρουνικό Σκήπτρο, και τo πρώτο του Έλρικ, τα οποία έχω δανείσει και ποτέ δεν πήρα πίσω:evil:)

7. Η πέτρα των δακρύων Α και Β τόμο (Terry Goodkind)

8. Κοκέιλ με Βότκα :whistling:

 

Όλα με 43 ευρούλια! :D

Link to comment
Share on other sites

Venea πως και δεν βρήκες άλλα του Μούρκοκ; Εγώ χθες πήγα, και τα είχε και τα τέσσερα βιβλία, με 4-5 αντίτυπα(ή και παραπάνω) το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

1. Eating Animals, Safran Foer

2. Literary Theory: A Very Short Introduction (σειρά από Oxford), Jonathan Culler

3. Some Anatomies of Melancholy (σειρά Great Ideas από Penguin), Robert Burton

4. The Plays of Oscar Wilde, Oscar Wilde

5. Dias y Noches de Amor y de Guerra (μέρες και νύχτες της αγάπης και του πολέμου), Eduardo Galeano

Link to comment
Share on other sites

Venea πως και δεν βρήκες άλλα του Μούρκοκ; Εγώ χθες πήγα, και τα είχε και τα τέσσερα βιβλία, με 4-5 αντίτυπα(ή και παραπάνω) το καθένα.

 

Αλήθεια?? Τι στο καλό...?:huh: Και υποτίθεται έψαξα καλά τρομάρα μου!!

Θα κάνω άλλη μια τελευταία βόλτα πάντως γιατί δεν μπορούσα να κουβαλήσω και πολλά και θα ξανακοιτάξω καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν κάνω λάθος και είναι τα βιβλία του Gemmell που είδα ότι είχε μπόλικα. Αλλά δεν νομίζω. Το Ρούνικο Σκήπτρο θυμάμαι ότι το είχε, πρέπει να είχε και τα υπόλοιπα. Στην αρχή είναι, μαζί με τα υπόλοιπα του Αιόλου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις επέστρεψα σπίτι ύστερα από μερικές μέρες απουσίας. Και επέστρεψα με μπόλικο και καλό υλικό. Μάλιστα παρατήρησα ότι πολύ καιρό είχα ν’ απλώσω κάνα σεντονάκι στο forum. Ορίστε λοιπόν ακολουθεί, φρεσκοπλυμένο και σιδερωμένο :lol: Όρεξη μονάχα να ‘χετε να διαβάσετε:

 

Από το παζάρι στην Κλαυθμώνος πήρα:

 

- David Gemmell: Η Τριλογία ‘’Θρύλοι των Ριγκάντε’’ από εκδόσεις Anubis με 5,50 ευρώ έκαστος

 

- Βραβεία Nebula 2003- Anubis (4 ευρώ)

 

- Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας- Anubis (5,50 ευρώ)

 

- Ιστορίες Φαντασίας με Δράκους- Anubis (4,50 ευρώ)

 

- Peter S. Beagle: Γιγάντια Οστά και Άλλες Ιστορίες - Anubis (5 ευρώ)

 

- Michael Moorcock: Η Τετραλογία του Χόκμουν από Αίολο με 4 ευρώ έκαστος

 

- Robin Hobb: Η Τριλογία ‘’Οι Έμποροι των Θαλασσών’’, έξι βιβλία συνολικά γιατί είναι δύο τόμοι ο καθένας. Από εκδόσεις Anubis με 5,50 ευρώ έκαστος. Απίστευτο!!!! Η τιμή είναι πραγματικά εξωπραγματική

 

- Kaye Umansky: Η Βρομύλω και το μιούζικαλ - Εξάντας (2,50 ευρώ)

 

- Kaye Umansky: Η Βρομύλω και το ξόρκι της χρονιάς - Εξάντας (2,50 ευρώ)

 

- Kaye Umansky: Η Βρομύλω και η εκδίκηση των τελωνίων - Εξάντας (2,50 ευρώ)

 

- Kaye Umansky: Η Βρομύλω και οι διακοπές της συμφοράς - Εξάντας (2,50 ευρώ. Αυτά δεν τα ήξερα, τα πήρα ύστερα από καλά λόγια που είδα του Oberon)

 

- Robert Howard: Ο Μαύρος Άγνωστος και Άλλα Διηγήματα- Αίολος (3,50 ευρώ, αυτό δεν χρειάστηκε να μου το συστήσει κανείς)

 

- Ανθολογία Ε.Φ: Η Χρυσή Εποχή- Αίολος (4 ευρώ)

 

- Ιπποκράτης Πορτοκαλλίδης: Δομή του Σύμπαντος και Ζωή στο Διάστημα- Δελφοί (6,50 ευρώ)

 

- K.W. Jeter: Οριζόντιος Αποχαιρετισμός- Μέδουσα (3 ευρώ)

 

- Lois McMaster Bujold: Τα Σύνορα του Απείρου (thanks Naroualis και Pixie :beerchug: ) σε πακέτο με την Συλλογή ‘’Το Ρομπότ και Αυτή που Αγαπάς’’ των Μάντοξ- Ζελάζνυ- Σέκλεϋ- Κάτνερ από εκδόσεις Παρά Πέντε In Orbit (3 ευρώ και τα δύο συνολικά, ξεφτίλα έτσι; )

 

- Kurt Vonnegut: Σλάπστικ, πακέτο με το Η Όμορφη Μάγκι των Ασημένιων Νομισμάτων του Harlan Ellison. Aπό εκδόσεις Παρά Πέντε και τα δύο, στα 3 ευρώ και αυτά

 

- Robert Rankin: Ήρθαν και μας Έφαγαν και Roger Zelazny: Ο Κυρίαρχος των Ονείρων. Ισχύει ότι και με τα δύο πρώτα

 

- Μπρους Στέρλινγκ: Σπάιντερ Ρόουζ και Πατ Κάντιγκαν : Όμορφο αγόρι πέρνα απ’ την άλλη μεριά. Ισχύει ότι και με τα δύο πρώτα

 

- Robert Silverberg: Η Αμάντα και ο Εξωγήινος- Παρά Πέντε In Orbit (Δρχ. 550 λέει η ετικέτα, δεν ξέρω πόσο μου το χρεώσανε τελικά)

 

- Jack Vance: Το Τελευταίο Κάστρο- Alien (3 ευρώ)

 

- Dennis Rodman: Όσο κακός θέλω - Κόαν (2 ευρώ)

 

- Samuel Delany: Νόβα- Μέδουσα (3 ευρώ)

 

- Ρεξ Μέρριμαν: Η Ασθένεια των Κραυγών- Λυχνάρι (1, 50 ευρώ)

 

- A. E. van Vogt: Το τέρας της Σελήνης- Λυχνάρι (1, 50 ευρώ)

 

- Ε. Πάνας: Τρία χρόνια στα χέρια των Ναζί- Φιλιππότη (2, 50 ευρώ)

 

Περιοδικό Απαγορευμένος Πλανήτης:

 

- Τεύχος 1: Μάρτιος- Απρίλιος 1987

 

- Τεύχος 2: Καλοκαίρι 1987

 

- Τεύχος 3: Ιούνιος 1988 (Αυτά τα 3 είναι μικρού σχήματος και ήταν όλα μαζί σ’ ένα πακέτο αξίας 3,50 ευρώ)

 

- Τόμος 1. Περιλαμβάνει τα τεύχη 4,5 της παλιάς σειράς (2,50 ευρώ). Είναι δηλαδή διπλό τεύχος. Το πρώτο, το ν. 1 είναι αν δεν κάνω λάθος του Νοέμβρη/Δεκέμβρη του 1988. Και το δεύτερο, το ν. 2, του Γενάρη του 1989

 

- Τόμος 2. Τριπλό αυτό, περιλαμβάνει τα τεύχη 6,7,8 της παλιάς σειράς. Φεβρουάριος/ Μάρτιος 1989, Απρίλιος/ Μάιος 1989, Ιούνιος/ Ιούλιος 1989 αντιστοίχως. Στα 2,50 ευρώ και αυτό.

 

- Τεύχος 4: Ιανουάριος/ Φεβρουάριος 1997 (2,50 ευρώ)

 

- Τεύχος 5: Απρίλιος / Μάιος 1997 (2,50 ευρώ)

 

- Τεύχος 6: Ιούνιος / Ιούλιος 1997 (2,50 ευρώ)

 

- Τεύχος 7: Νοέμβριος/Δεκέμβριος 1997 (2,50 ευρώ)

 

- Τεύχος 8: Άνοιξη 1998 (2,50 ευρώ)

 

- Τεύχος 9: Μάιος 1999 (2,50 ευρώ)

 

Πήρα και μία ακόμη παρτίδα με βιβλία την οποία όμως δεν έχω μπροστά μου και γι’ αυτό δεν γνωρίζω να αναφέρω τιμές. Αυτά που έχω με έντονη γραφή, μονάχα αυτά τα τρία, απ’ όσα προηγούνται και όσα ακολουθούν, ήταν ασήκωτα. Όχι και τα τρία μαζί, αλλά το καθένα από αυτά ξεχωριστά. Άφησα λοιπόν αυτή την τελευταία παρτίδα στο σπίτι αυτού που με φιλοξενούσε και θα μου τα στείλει με το ταχυδρομείο. Γιατί αν τα έπαιρνα και αυτά μαζί, μετά δεν θα μπορούσα να γυρίσω στο σπίτι μου:

 

- Ετήσια Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας 1-2 από εκδόσεις Anubis. Ξέρετε, εκείνα τα δύο τέρατα που είναι.

 

- Βραβεία Nebula 2002 (Anubis)

 

- Arthur Clarke- Τζέντρι Λη: Λίκνο (Κονιδάρης)

 

- Χριστόφορος Κολόμβος: Η Ανακάλυψη της Αμερικής

 

- Ε. Σεβιλλιάς: Αθήνα- Άουσβιτς (Εστία)

 

- Hardcover Έκδοση για τα Γεγονότα του 20ου Αιώνα

 

- Hardcover Έκδοση για τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο

 

- Hardcover Έκδοση για τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο (Τα δύο τελευταία πιστεύω ότι αν τα είδε θα τα χτύπησε και ο Bladerunner :D)

 

- Quo Vadis: Δύσκολες Στιγμές στην Ιστορία της Ανθρωπότητας. Συνολικά όλα μαζί μου βγήκαν κάτι λιγότερο από 250 ευρώ. Τιμή κυριολεκτικά εξευτελιστική. Με όλη τη σημασία της λέξης. Τα bold μονάχα, μαζί με 3-4 ακόμη την προσεγγίζουν.

 

Φυσικά δεν θα γινόταν να μην επισκεφτώ και το Μοναστηράκι, έτσι δεν είναι; Αν και είναι λίγο μπέρδεμα μέχρι να βρεις τον δρόμο με τα παλαιοβιβλιοπωλεία, εγώ χάρις στις συγκλονιστικές οδηγίες των πανμέγιστων dagoncult/Bladerunner δεν χρονοτρίβησα καθόλου. Από την Άστιγγος λοιπόν πήρα:

 

- Isaak Asimov: Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 6- Κάκτος (5 ευρώ)

 

- Isaak Asimov: Πλανήτες- Κάκτος (5 ευρώ)

 

- Isaak Asimov: Σήμερα, Αύριο Και…- Κάκτος (6 ευρώ)

 

- Arthur Clarke: Τιτανικός- Κάκτος (5 ευρώ)

 

- Arthur Clarke: Παράξενες Θάλασσες- Κάκτος (6 ευρώ)

 

- Arthur Clarke: Τα Μυστήρια του Κόσμου- Κάκτος (5 ευρώ)

 

- Robert Heinlein: Διάστημα 1999- Κάκτος (6 ευρώ, ελπίζω μονάχα η Darkchilde να μην τα δει όλα αυτά :cold: )

 

- Joseph Heller: Κατς 22- Βίπερ (Δεν λέει πάνω τιμή. Αυτό δεν το ήξερα καν, απλά είδα να υπάρχει topic γι' αυτό, μου άρεσε η θεματολογία του και το πήρα )

 

- Duncan Lunan: Ο Άνθρωπος και το Σύμπαν 1: Επικοινωνία και επαφές με άλλους πολιτισμούς- Καστανιώτης (4 ευρώ)

 

- Edgar Rice Burroughs: Ταρζάν ο Θριαμβευτής- Μέδουσα (4 ευρώ, αυτό πρέπει να είναι αρκετά σπάνιο)

 

- Ray Bradbury: Κρασί από Πικραλίδα- Καστανιώτης (4 ευρώ)

 

- Ray Russel: Ο Άνθρωπος με τα Μάτια Ακτίνες X- Χριστακόπουλος (4 ευρώ)

 

Louis L'Amour με 3 ευρώ έκαστος:

 

- Γιούτα Μπλαίην

 

- Εταιρία Παρανόμων

 

- Η Άδεια Γη

 

- Η Μεγάλη Ευκαιρία

 

- Θάνατος στην Έρημο

 

- Κίλκεννυ

 

- Ο Τελευταίος Εχθρός

 

- Το Βουνό του Θησαυρού

 

- Το πιο Γρήγορο Πιστόλι

 

‘’Τέλος πέρασα και μία βόλτα’’ και από το βιβλιοπωλείο του Μπαλάνου στο Παγκράτι, στις εκδόσεις Locus 7. Βρίσκεται στην οδό Δαμάρεως, στον ίδιο δρόμο δηλαδή που ήταν και η γιάφκα της 17 Νοέμβρη :o Έκανα και από ‘κει μία άκρως ενδιαφέρουσα σούμα. Τα παραθέτω σε θεματικές ενότητες όπως ακριβώς είναι στο site των εκδόσεων:

 

Φαντασία, Ανθολογίες:

 

 

- Απαγορευμένοι Τόποι

 

- Εκείνες οι Άλλες Πραγματικότητες

 

- Αστροπλανήσεις

 

- Είναι Ανάμεσα μας

 

- Η Παρέλαση των Ηλιθίων

 

- Η Μεγάλη Μπροστινή Αυλή

 

- Παζαρεύοντας με τον Διάβολο

 

- Παράξενες Πόλεις

 

- Κοινωνίες του Αύριο

 

- Κυνηγοί του Ονείρου

 

- Όταν ξυπνούν οι Εφιάλτες

 

- Μυστικοί Τόποι

 

- Σκοτεινά Πάθη

 

 

Φαντασία, Επιστημονική Φαντασία:

 

 

- Γκόρντον Ντίκσον: Δεν έχει Χώρο για τον Άνθρωπο

 

- Διαβάτες από τα Αστέρια (Αυτό μου δόθηκε σαν δώρο)

 

- Αναζητώντας Παράξενους Θεούς

 

- Φιλίπ Χοσέ Φάρμερ: Η Νύχτα του Φωτος

 

- Κλίφφορντ Σάιμακ: Πόλη

 

- Έρικ Φρανκ Ράσσελλ: Και Μετά δεν Απέμεινε Κανείς

 

- Νταν Μπρίταιν: Θεοποιοί

 

- Πόουλ Άντερσον: Κόσμος Δίχως Άστρα

 

- Έρικ Φρανκ Ράσσελλ: Ο Χομπίστας

 

- Λη Μπράκετ: Ο Δρόμος για τη Σιναράτ

 

- Χένρυ Κάτνερ: Μανία

 

- A. E. van Vogt: Οι Οπλοποιοί

 

- Ρόμπερτ Σέκλυ: Μορφή

 

- Έρικ Φρανκ Ράσσελλ: Τα Ζωντόβολα του Διαστήματος

 

- Κλίφφορντ Σάιμακ: Το Περιδέραιο των Κόσμων

 

- Έρικ Φρανκ Ράσσελλ: Στην Έσχατη Θούλη

 

- Έρικ Φρανκ Ράσσελλ: Σφήκα

 

 

Φαντασία, Μυστήριο και Τρόμος:

 

 

- Φ. Μάριον Κρώφορντ: Γιατί το Αίμα είναι Ζωή

 

- :worshippy: Κλαρκ Άστον Σμιθ :worshippy: : Ιστορίες από τη Ζοθίκ. Respect και πάλι respect για τον Τιτάνα Smith

 

- Χένρυ Κάτνερ: Το Κάστρο του Σκότους (Αυτό μου δόθηκε δώρο)

 

- Ρόμπερτ Μπλοχ: Το Μαύρο Φιλί

 

 

Ανεξήγητα και Παράξενα:

 

 

- Όντα από το Διάστημα

 

- Ιπτάμενοι Δίσκοι: Εισβολείς

 

Αυτά τα περιμένω να μου έρθουν την Δευτέρα με το ταχυδρομείο. Κοστίσανε συνολικά 639 ευρώ :dazzled: :juggle: Με έκπτωση 10% και δωρεάν τα ταχυδρομικά. Γενικά την περασμένη βδομάδα έδωσα τόσα χρήματα μαζεμένα για βιβλία, όσα δεν έχω δώσει ποτέ άλλοτε στη ζωή μου. Έμεινα πανί με πανί, αλλά όσο σκέφτομαι όλον αυτόν τον πνευματικό πλούτο που με περιμένει τα μυαλά μου πονάνε. :bangin:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα-πρώτα πήρες πολύ πράμα και καλό. Μπράβο και χαλάλι τα τόσα λεφτά-μην ανησυχείς και 'γω δίνω τόσα, αλλά όχι με τη πρώτη(με τη δεύτερηlaugh.gif). Θα σου κάνω κάποιες ερωτήσεις τώρα. Τις Hardcover εκδόσεις για τον Α' και Β' Παγκόσμιο, εννοείς αυτές των εκδόσεων Καρακώτσογλου; Γιατί δυστυχώς δεν τις τίμησα και δεν ξέρω αν προλαβαίνω να τις πάρω(είναι και θέμα αν τις βρω). Άλλη ερώτηση. Που στο διάολο βρήκες το Κρασί από Πικραλίδα, του Bradbury; Σε ποιο βιβλιοπωλείο στο Μοναστηράκι; Γιατί τόσο καιρό δεν το έβρισκα εγώ; Μάλλον θα το άφησε κάποιος τον καιρό που δεν πήγαινα, αλλά και πάλι... Και, τέλος, πως τα κουβάλησες όλα αυτά; Μόνο οι εκδόσεις με τον Α' και Β' Παγκόσμιο Πόλεμο ζυγίζουν 2 κιλά ο ένας τόμος(και βάλε).

Α, και αν θέλεις να δεις τι πήρα στο παζάρι, δες τα προηγούμενα σχόλια. Πέντε φορές το επισκέφθηκα.

 

edit: Τους δυο τεράστιους τόμους των εκδόσεων Anubis, αυτούς με την Ετήσια Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας, από το Παζάρι τους πήρες; Αν ναι, εγώ πως δεν τους είδα;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα-πρώτα πήρες πολύ πράμα και καλό. Μπράβο και χαλάλι τα τόσα λεφτά-μην ανησυχείς και 'γω δίνω τόσα, αλλά όχι με τη πρώτη(με τη δεύτερηlaugh.gif). Θα σου κάνω κάποιες ερωτήσεις τώρα. Τις Hardcover εκδόσεις για τον Α' και Β' Παγκόσμιο, εννοείς αυτές των εκδόσεων Καρακώτσογλου; Γιατί δυστυχώς δεν τις τίμησα και δεν ξέρω αν προλαβαίνω να τις πάρω(είναι και θέμα αν τις βρω). Άλλη ερώτηση. Που στο διάολο βρήκες το Κρασί από Πικραλίδα, του Bradbury; Σε ποιο βιβλιοπωλείο στο Μοναστηράκι; Γιατί τόσο καιρό δεν το έβρισκα εγώ; Μάλλον θα το άφησε κάποιος τον καιρό που δεν πήγαινα, αλλά και πάλι... Πόσα έδωσες συνολικά μαζί με αυτά που έδωσες στον Μπαλάνο; Και, τέλος, πως τα κουβάλησες όλα αυτά; Μόνο οι εκδόσεις με τον Α' και Β' Παγκόσμιο Πόλεμο ζυγίζουν 2 κιλά ο ένας τόμος(και βάλε).

Α, και αν θέλεις να δεις τι πήρα στο παζάρι, δες τα προηγούμενα σχόλια. Πέντε φορές το επισκέφθηκα.

 

Bladerunner όλα αυτά που πήρα, τα πήρα με την μία γιατί μένω στη Θεσσαλονίκη και δεν μπορούσα να πάω στο παζάρι πολλές φορές. Τα Hardcover για τους Πολέμους δεν γνωρίζω να πω από ποιες εκδόσες είναι, γιατί δεν τα πήρα στην επιστροφή μαζί μου. Θα μάθω, και θα σε ενημερώσω. Ήταν πάντως έτσι όπως μπαίνεις, στον τέρμα αριστερά πάγκο, ακριβώς προτού στρίψει κανείς για την πρώτη γωνία. Το ''Κρασί από Πικραλίδα'' το βρήκα σ' ένα από τα παλιοβιβλιοπωλεία που μου είπες στην Άστιγγος. Ήταν το τελευταίο, στην αριστερή πλευρά του δρόμου. Επειδή δεν προηγείται για διάβασμα, αν δεν το βρεις μπορώ να σου το δανείσω να το διαβάσεις πρώτα εσύ. Δεν ξέρω για μυθιστορήματα, αλλά ειρήσθω εν παρόδω ο Bradbury είναι μεγάλος μάστορας στα διηγήματα. Συνολικά σ' όλα τα μέρη που πήγα, υπολογίζω ότι ξόδεψα γύρω στα... 1000 ευρώ :o Και επίσης δεν τα κουβάλησα όλα αυτά μαζί μου. Μερικά τ' άφησα πίσω και θα μου τα στείλει αυτός που με φιλοξενούσε με το ταχυδρόμειο. Ξαναδιάβασε πιο προσεχτικά το post μου φίλε Bladerunner, τα λέω όλα εκεί. :D Είναι φυσικά σεντόνι από τα λίγα, το ξέρω.. Και ναι, τα παρακολουθώ τα σχόλια όλων σας για το παζάρι. Πήρες και εσύ τ' άντερα σου :lol: :book:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Του 'δωσες και κατάλαβε, εδώ κάνω τα ίδια και είμαι στην Αθήνα laugh.gif. Στον Μπαλάνο πήγαν τα περισσότερα, είναι λίγο ακριβές εκδόσεις αλλά δεν κυκλοφορούν ευρέως και έχουν πολύ καλούς τίτλους.

Κατάλαβα που το βρήκες αυτό του Bradbury. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ψάξει καλά εκεί. Καλά έκανες και το πήρες, είναι αρκετά σπάνιο. Κοίτα, και να μην το βρω, δεν καίγομαι και τόσο πολύ. Μπορεί κάπου κάποτε να το πετύχω. Είναι καλό βιβλίο πάντως.

Αυτά με τον Α' και Β' Παγκόσμιο Πόλεμο πρέπει να τα πήρες με 12 ευρώ το ένα. Είναι πανάκριβες εκδόσεις, πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τον Α' και Β' Παγκόσμιο Πόλεμο πρέπει να τα πήρες με 12 ευρώ το ένα. Είναι πανάκριβες εκδόσεις, πολύ καλή επιλογή.

 

Στα 15 ευρώ το ένα ήταν. Τα είδα και ήταν απίστευτα καλή ευκαιρία για να την αφήσω να πάει χαμένη. Πρέπει όντως να είναι πανάκριβα.

Link to comment
Share on other sites

Γύρα στα 40 με 45 ευρώ ο τόμος!

 

 

Τόσο έχουν; Και εγώ τα βρήκα σε σχεδόν υποτριπλάσια τιμή. Αναρωτιέμαι πόσο να κοστίζουν άραγε όλα αυτά που πήρα, σε πραγματικούς αριθμούς. Τι να πω, δεν ξέρω. Αυτό το παζάρι ήταν πραγματικά το κάτι άλλο. Όχι μόνο προσφέρει εξευτελιστικές τιμές για αυτούς που διαβάζουν συστηματικά όπως εμείς, αλλά αποτελεί και πολύ καλή ευκαιρία για να ωθήσει μη βιβλιόφιλους στο διάβασμα. Κρίμα, και μόνο κρίμα, που δεν γίνεται και στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία που πήρες από το Παζάρι θα έκαναν κάπου 550 ευρώ και παραπάνω(αν τα έπαιρνες από ένα φθηνό βιβλιοπωλείο με 25-30% έκπτωση).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το A Clash of Kings του Martin (6.86 ευρώ) και αναμένω το A Storm of Swords (7.07 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα Μοναστηράκι και πήρα τα εξής:

 

01. Τόμας Χάρις - Χάνιμπαλ(εκδόσεις Bell). Μόνο με 6 ευρώ. Δεν έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά θα δείξει...

02. Φρανκ Χέρμπερτ - Ο Δράκος της Θάλασσας(εκδόσεις Ροές)

03. Μάικ Ρέσνικ - Σαντιάγκο(εκδόσεις Ατραπός). Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια γι'αυτό το βιβλίο επιστημονικής φαντασίας, και το τσίμπησα με 8 ευρώ. Είναι τούβλο 550 σελίδων, και λίγο σπάνιο.

04. Dean Alan Foster - Alien: Omnibus(εκδόσεις Warner Books). Τα τρία βιβλία των τριών πρώτων ταινιών Alien, όλα μαζί σε ένα τόμο, μόνο με 6 ευρώ.

05. Τζόναθαν Σάφραν Φόερ - Εξαιρετικά δυνατά και απίστευτα κοντά(εκδόσεις Μελάνι). Το βρήκα σε πολύ καλή κατάσταση, μόνο με 8 ευρώ. Φθηνότερα, μόνο στα εγγλέζικα...

06. Γουόλτερ Τέβις - Έτος 2.500 μ.Χ.(εκδόσεις Bell). Επιτέλους! Πρόκειται για το Mockingbird. Το έψαχνα πολύ καιρό, και το βρήκα με 0,50 ευρώ.

07. Τζων Γκάρντνερ - Φλαμίνγκο(εκδόσεις Bell). Το επόμενο προς ανάγνωση, μάλλον.

08. Τομ Κλάνσι - Παιχνίδια ολέθρου(εκδόσεις Bell). Το βιβλίο που έγινε ταινία με τον Χάρισον Φορντ. Πολύ καλό.

09. Κλάιβ Κάσλερ - Το μυστικό της Λίμνης(εκδόσεις Bell)

10. Τσαρλς Γουέμπ - Ο Πρωτάρης(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ).

Link to comment
Share on other sites

Με 9 ευρώ, τσίμπησα τα εξής:

 

1. Τόμας Χάρις - Η σιωπή των Αμνών(εκδόσεις Bell). Λίγο σπάνιο στα ελληνικά, το κλασικό αριστούργημα του Χάρις.

2. Χ.Φ. Λάβκραφτ - Άπαντα 1(εκδόσεις Κάκτος). Ναι, ξέρω, η μετάφραση δεν είναι και ο,τι καλύτερο, αλλά το πέτυχα με 6 ευρώ.

3. Τζακ Κέρουακ - Στο δρόμο(εκδόσεις Πλέθρον). Λοιπόν, πέτυχα αυτό το κλασικό βιβλίο, στη pocket έκδοση, που είναι πολύ σπάνια. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το βρήκα σε πολύ μέτρια κατάσταση, λίγο στραπατσαρισμένο και σημειωμένο μέσα, αλλά με 2 ευρώ. Στα βιβλιοπωλεία κάνει πάνω από 15 ευρώ!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Πήγα μια βόλτα κατά Μοναστηράκι μεριά, η τελευταία για τις επόμενες εβδομάδες, και αφού πήρα ένα πακέτο με δυο κλασικές ταινίες{Papillon(Ο Πεταλούδας), και Hell in the Pacific(Δυο Λιοντάρια στον Ειρηνικό)}, τσίμπησα και τα εξής βιβλία:

 

1. Λορέντζο Καρκατέρα - Οι Εκδικητές(εκδόσεις Ωκεανίδα). Το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η ταινία Sleepers, με τους Μπραντ Πιτ, Ρόμπερτ Ντε Νίρο και λοιπά. Έχω ακούσει τα καλύτερα για το βιβλίο αυτό.

2. Βίκτορ Νεκράσοφ - Στα Χαρακώματα του Στάλινγκραντ(εκδόσεις Θεμέλιο). Ένα κλασικό βιβλίο, έκδοση του 1966 και μόλις με 4 ευρώ.

3. Στήβεν Πρέσφιλντ - Οι Πύλες της Φωτιάς(εκδόσεις Πατάκη). Τα γνωστά. Μόνο με 7 ευρώ.

4. Ρόμπερτ Λάντλαμ - Το μωσαϊκό του Πάρσιφαλ(εκδόσεις Τερζόπουλος). Κλασικό μυθιστόρημα, ένα τούβλο 750 σελίδων με σκληρό εξώφυλλο. 5 ευρώ.

5. Τζων Στάινμπεκ - Ανατολικά της Εδέμ(εκδόσεις Αυλός). Πολύ παλιά έκδοση, σε πολύ καλή κατάσταση, μόνο με 7 ευρώ. Σε μετάφραση Κοσμά Πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα μια βόλτα κατά Μοναστηράκι μεριά, η τελευταία για τις επόμενες εβδομάδες

 

Εισαι και ψεματουρης!Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα αντεξεις και θα "ξανακυλησεις" συντομα!:D

Link to comment
Share on other sites

The Uplift war - David Brin

A Canticle for Leibowitz - Walter M. Miller Jr

A tale of two cities - Charles Dickens

Οι περιπετειες του Σερλοκ Χολμς - Αρθουρ Κοναν Ντοηλ

 

Εδωσα καμια 30αρια ευρω αλλα πηρα 2 κλασικα ΕΦ και 2 κλασικα γενικα.Αφου δεν βρηκα βιβλια που ηθελα στα φτηνα μαγαζια,καλα ειναι κι αυτα...

Link to comment
Share on other sites

το 1984 στα αγγλικά σε πολύ ωραία έκδοση από τον παπασωτηρίου με 6.50 ευρώ

επίσης το τεχνάσματα του έρωτα του Ντε Σαντ 10 ευρώ από τον Ελευθερουδάκη

Link to comment
Share on other sites

Κέρδισα 75 ευρώ στο στοίχημα, και είπα να τα δώσω όλα, για να πάρω κάποια κλασικά βιβλία που είχα στο νου μου. Δεν τα πήρα όλα μαζί, φυσικά.

 

01. Τζόζεφ Κόνραντ - Νοστρόμο(εκδόσεις Ιδεόγραμμα). 14 ευρώ.

02. Γουίλιαμ Φώκνερ - Καθώς ψυχορραγώ(εκδόσεις Κέδρος). 9,90 ευρώ.

03. Ρόμπερτ Λερ - Το Σκακιστικό Αυτόματο(εκδόσεις Λιβάνη). 5 ευρώ.

04. Πωλ Όστερ - Στη Χώρα των έσχατων πραγμάτων(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 3 ευρώ.

05. Γιούρι Ντομπρόφσκι - Η Επιστήμη της άχρηστης γνώσης(εκδόσεις Κέδρος). Μεγάλο τούβλο, μόνο 7,85 ευρώ!

06. Τζερόμ Τζερόμ - Τρεις σε μια βάρκα(εκδόσεις Λυχνάρι). 6,50 ευρώ.

07. Άρθουρ Κάισλερ - Το Μηδέν και το Άπειρο(εκδόσεις Νησίδες). 6,45 ευρώ.

08. Ίταλο Καλβίνο - Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης(εκδόσεις Αστάρτη). Μόνο 7 ευρώ.

09. Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι - Έγκλημα και Τιμωρία(εκδόσεις Γράμματα). 2,50 ευρώ.

10. Όσκαρ Γουάιλντ - Το Πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέι(εκδόσεις Γράμματα). 1,50 ευρώ.

11. Τζων Στάινμπεκ - Η Μακριά Κοιλάδα(εκδόσεις Γράμματα). 1 ευρώ.

12. Ισαάκ Ασίμοφ - Το Τέλος της Αιωνιότητας(εκδόσεις Κάκτος). 6 ευρώ.

13. Άρθουρ Μάχεν - Ο Λόφος των Ονείρων(εκδόσεις Άγνωστο). 5,90 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Έκλημα και τιμωρία με 2,50??????:dazzled: πως έγινε αυτό...(φαντάζομαι θα μιλάς για έναν τόμο)

Link to comment
Share on other sites

Tattoman, πήρα και τους δυο τόμους, με 2,50 ευρώ. Αν θυμάσαι, το 2006, η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία κυκλοφορούσε μαζί με κάποια βιβλία(ένα βιβλίο κάθε Κυριακή). Κάτι φθηνές εκδόσεις, πολύ απλές, με μεταφράσεις των εκδόσεων Γράμματα. Αυτά τα βιβλία, κυκλοφορούν και στο βιβλιοπωλείο Πρωτοπορία. Γι'αυτό και είναι τόσο φθηνά.

Λοιπόν, τσίμπησα τρία καινούργια βιβλία που περίμενα να εκδοθούν φέτος και εκδόθηκαν. Το ξέρω, το έχω ξεφτιλίσει. Έχω δώσει ένα ολόκληρο μισθό τους τελευταίους δυο μήνες, αλλά μια το παζάρι, μια τα παλαιοβιβλιοπωλεία στο Μοναστηράκι, μια οι καινούργιες εκδόσεις και οι λίστες που έχω εδώ και καιρό, τι να κάνουμε, μαζεύονται πολλά. Και δεν βλέπω να έχει σταματημό laugh.gif. Τέλος πάντων, αυτή τη φορά έδωσα πολλά, αλλά πήρα:

 

1. Σκοτ Σίγκλερ - Πρόγονος(εκδόσεις Πλατύπους). Κυκλοφόρησε τις τελευταίες μέρες. Πολύ ωραία έκδοση, όσον αφορά τη βιβλιοδεσία, το εξώφυλλο, το εσωτερικό και λοιπά. Κλασικό best seller, το πρώτο μιας σειράς(το δεύτερο θα μεταφραστεί στα ελληνικά, με τον τίτλο Απόγονος), που αναμένεται να γίνει ταινία, όπως και τα υπόλοιπα βιβλία του συγγραφέα. Αξίζει τα λεφτά του.

2. Πέδρο Χουάν Γκουτιέρες - Η Βρόμικη Τριλογία της Αβάνα(εκδόσεις Μεταίχμιο). Πήρα την ολοκαίνουργια έκδοση που ανήκει στη σειρά των εκδόσεων Χαμηλή τιμή: Βιβλία εναντίον κρίσης. Το πήρα μόνο με 9,90 ευρώ, και πρόκειται για μια καλή έκδοση. Μάλλον θα είναι το επόμενο βιβλίο προς ανάγνωση, ίσως το καλύτερο του συγγραφέα. Πιστεύω ότι θα μου αρέσει, αφού ο Γκουτιέρες είναι ο Μπουκόφσκι της Καραϊβικής.

3. Γουίλιαμ Βόλμαν - Κεντρική Ευρώπη(εκδόσεις Κέδρος). Πραγματικά ένα πολύ μεγάλο τούβλο, 880 σελίδων, σε μεγάλο μέγεθος μάλιστα. Έχω ακούσει καλά και κακά λόγια, αλλά πιστεύω ότι θα μου αρέσει γιατί γουστάρω τέτοια είδους βιβλία. Πολύπλοκα, με πρωτότυπη γραφή και πλοκή, με ιστορικά γεγονότα, συνωμοσίες, μάχες και λοιπά. Σχετικά φθηνό βιβλίο, αν λάβουμε υπόψη την μετάφραση τόσο πολλών σελίδων και το χαρτί και όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα από το Μοναστηράκι:

  • Nύχτα Τρόμου στην Τηλεόραση - Ronald Munson
  • Below the threshold - Allen Wold
  • Greenwitch- Susan Cooper
  • Mεγ- Steven Alten

Aυτά, έχοντας το θράσος να ζητήσω "μια καλύτερη τιμή" τα πήρα 6 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Τις Hardcover εκδόσεις για τον Α' και Β' Παγκόσμιο, εννοείς αυτές των εκδόσεων Καρακώτσογλου; Γιατί δυστυχώς δεν τις τίμησα και δεν ξέρω αν προλαβαίνω να τις πάρω(είναι και θέμα αν τις βρω)

Μόλις μου ήρθαν σήμερα με το ταχυδρομείο και ναι, εκδόσεις Καρακώτσογλου είναι τελικά. Τις πήρες; Λοιπόν πήγα και χτύπησα σήμερα 3 βασιλιάδες που μου έλειπαν: ‘’Νεκροταφείο Ζώων’’, ‘’Ο Θόλος’’ και ‘’Περί Συγγραφής’’. Κόστισαν όλα μαζί 37 ευρώ. Πλέον αν δεν κάνω λάθος οι μόνοι βασιλιάδες που δεν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά είναι οι :

 

- The Girl who Loved Tom Gordon

 

- The Eyes of the Dragon

 

- Secret Windows: Essays and Fiction on the Craft of Writing (Non Fiction)

 

- Firestarter

 

- Dance Macabre (Non Fiction)

 

- Creepshow (Comic)

 

- The Colorado Kid

 

- The Cycle of the Werewolf (Comic)

 

- Full Dark, No Stars (Βγήκε σε πολύ λίγα αντίτυπα και αν δεν κάνω λάθος είναι τώρα out of print)

 

- The Storm of the Century (Αυτό δεν είναι βιβλίο, είναι σενάριο για ταινία την οποία είδα και ήταν απίστευτη)

 

- Skeleton Crew (Συλλογή διηγημάτων). Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο που έχει μείνει αμετάφραστο ας το αναφέρει. Άντε με το καλό να βγουν και αυτά τα τελευταία για να τα ξεκοκαλίσω.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..