Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Τσίμπησα με 10 ευρώ το Jonathan Strange & Mr Norrell, της Σουζάνα Κλαρκ. Μεγάλο τούβλο, μόνο με ένα δεκάρικο, στα ελληνικά κιόλας. Αναλυτικά η λίστα(μικρή αυτή τη φορά).

 

 

 

καλό ύπνο!!! :spam:

 

εγώ τσίμπησα το καινούριο του Stephen King με Ελληνικό τίτλο "Ο θόλος". Μαλιστα αυτό που πήρα ήταν ψιλοσκισμένο σε μια γωνία και μετα απο επικοινωνία με την bell μου το άλλαξαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έκανε δώρο το ‘’Τα Όπλα του Άβαλον’’ δεύτερο βιβλίο στη σειρά της Amber. Εγώ από Πρωτοπορία χτύπησα:

George Martin: Παιχνίδι του Στέμματος τόμος Α και Β, Σύγκρουση Βασιλέων τόμος Β και Θύελλα από Ατσάλι τόμος Β. Σύνολο 71 ευρώ. Μια χαρά. Σε κανονικές τιμές κοστίζουν 80- 100 ευρώ. Επίσης επειδή δεν υπήρχαν στο κατάστημα παράγγειλα: George Martin: Θύελλα από Ατσάλι τόμος Α, Βορά Όρνιων τόμος Α και Β. Κάτι μου λέει ότι οι μεταφράσεις αυτών των δύο θα είναι κυριολεκτικά άθλιες

Just kidding of course :lol:

Jack Vance: Η Οδύσσεια του Κουζέλ, Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης, Ριαλτό ο Θαυμαστός, Τα Μάτια του Ανώτερου Κόσμου. Από εκδόσεις Αίολος όλα. Και τέλος από Jack Ketchum: Red (Λαγουδέρα), Νεκρή Σαιζόν (Jemma Press), Το Κρυφτό (Λογείον) και Δικαίωμα στη Ζωή (Λογείον). Σύνολο 174 ευρώ, καλό νούμερο και αυτό. Γενικά θα έλεγα πως η Πρωτοπορία έχει αρκετά καλές τιμές. Έκανα έρευνα αγοράς σε καμιά δεκαριά βιβλιοπωλεία για όλα αυτά, και με εξαίρεση δύο- τρία βιβλία είχε τις καλύτερες τιμές. Και κλείνω λέγοντας πως τα βιβλία του Martin πρέπει να έχουν αρχίσει να γίνονται σπάνια. Τα παίρνει πολύς κόσμος - και εκτός forum - και έχουν αρκετά χρόνια που μεταφράστηκαν. Συν το ότι δεν είναι και ανεξάντλητα, σωστά; Θέλω να πω δηλαδή πως κυκλοφόρησαν σε μερικές χιλιάδες αντίτυπα, όχι σε μερικά εκατομμύρια. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω ότι μόνο σ’ ένα βιβλιοπωλείο είδα να υπάρχουν όλα. Όσοι λοιπόν δεν τα ‘χετε βιαστείτε.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι οι μεταφράσεις αυτών των δύο θα είναι κυριολεκτικά άθλιες

 

Άντε από κει :tongue:

 

Ως προς τα βιβλία του Μάρτιν, πρέπει να βιαστείτε να τα διαβάσετε όσοι δεν το έχετε κάνει, όχι γιατί τελειώνουν, αλλά γιατί στις 17 Απριλίου ξεκινάει η σειρά του HBO και πρέπει να την απολαύσετε πλήρως :D

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα βιβλία του Μάρτιν, πρέπει να βιαστείτε να τα διαβάσετε όσοι δεν το έχετε κάνει, όχι γιατί τελειώνουν, αλλά γιατί στις 17 Απριλίου ξεκινάει η σειρά του HBO και πρέπει να την απολαύσετε πλήρως :D

 

''Φωτιές άναψες'' τώρα trillian μ' αυτό που είπες, φωτιές άναψες. Δεν μπορώ να κάτσω και να δω την σειρά, γιατί δεν έχω διαβάσει τα βιβλία. Δεν μπορώ όμως και να τα ξεκινήσω, γιατί δεν διαβάζω σειρές που δεν έχουν τελειώσει. Προσωπική άποψη αυτό. Δεν μου απομένει λοιπόν τίποτα άλλο από το να σας ακούω όλους εσάς να μιλάτε για τα του HBO και να σκάω :angry: On topic περιμένω όπου να 'ναι να μου έρθουν μερικά comics που παράγγειλα πριν από λίγο καιρό από εκδόσεις Verotic. Αυτή ήταν και η τελευταία μαζική αγορά για τους επόμενους μήνες τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Με 20 ευρώ πήρα δυο καινούργια βιβλία από τις εκδόσεις Καστανιώτη. Μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση το Οι Άγριοι Ντετέκτιβ, του Ρομπέρτο Μπολάνιο(τούβλο 720 σελίδων), και το Ο Δρόμος, του Κόρμακ ΜακΚάρθυ, το οποίο πιθανότατα θα είναι το επόμενο προς ανάγνωση, αφού τελειώσω το Catch 22, από το οποίο μου μένουν λιγότερες από 150 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Τσάντλερ - νουάρ ιστορίες

Μπροχ - οι υπνοβάτες

Κινγκ - ο μαυρος πύργος Ι

Κινγκ - νυχτερινή βάρδια

Κινγκ - νεκρή ζώνη

Χερμπερτ - Ντιουν

Χεμινγουει - να έχεις και να μην εχεις

Λαμουρ - ο τελευταίος των σιου

Τουαιν - ο κλεμμένος λευκός ελέφαντας :)

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που έλεγα ότι για τα επόμενα 2 χρόνια δεν θα αγοράσω τίποτα έστειλα μια φίλη και μου πήρε (άρα δεν αθέτησα την υπόσχεση που έδωσα στον εαυτό μου) τη Νύχτα της λευκής παπαρούνας και τον Λέκγουελ και τους ξεχασμένους θεούς του Κωνσταντίνου Μίσσιου για να προχωρήσω λιγάκι τη συλλογή μου με βιβλία παιδιών από εδώ μέσα.

Θα ακολουθήσει μια τριλογία που έχω υπόψη μου Βάσω :p και μερικά άλλα σκόρπια αλλά τώρα τελευταία όλο καινούρια βγάζετε μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την Ενυδρία της Βάγιας. Τέλειο εξώφυλλο και μέσα πολύ καλό χαρτί με σχέδια. Μπράβο στον εκδοτικό οίκο.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Κέρδισα 75 ευρώ στο στοίχημα, και είπα να τα δώσω όλα, για να πάρω κάποια κλασικά βιβλία που είχα στο νου μου. Δεν τα πήρα όλα μαζί, φυσικά.

 

01. Τζόζεφ Κόνραντ - Νοστρόμο(εκδόσεις Ιδεόγραμμα). 14 ευρώ.

02. Γουίλιαμ Φώκνερ - Καθώς ψυχορραγώ(εκδόσεις Κέδρος). 9,90 ευρώ.

03. Ρόμπερτ Λερ - Το Σκακιστικό Αυτόματο(εκδόσεις Λιβάνη). 5 ευρώ.

04. Πωλ Όστερ - Στη Χώρα των έσχατων πραγμάτων(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 3 ευρώ.

05. Γιούρι Ντομπρόφσκι - Η Επιστήμη της άχρηστης γνώσης(εκδόσεις Κέδρος). Μεγάλο τούβλο, μόνο 7,85 ευρώ!

06. Τζερόμ Τζερόμ - Τρεις σε μια βάρκα(εκδόσεις Λυχνάρι). 6,50 ευρώ.

07. Άρθουρ Κάισλερ - Το Μηδέν και το Άπειρο(εκδόσεις Νησίδες). 6,45 ευρώ.

08. Ίταλο Καλβίνο - Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης(εκδόσεις Αστάρτη). Μόνο 7 ευρώ.

09. Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι - Έγκλημα και Τιμωρία(εκδόσεις Γράμματα). 2,50 ευρώ.

10. Όσκαρ Γουάιλντ - Το Πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέι(εκδόσεις Γράμματα). 1,50 ευρώ.

11. Τζων Στάινμπεκ - Η Μακριά Κοιλάδα(εκδόσεις Γράμματα). 1 ευρώ.

12. Ισαάκ Ασίμοφ - Το Τέλος της Αιωνιότητας(εκδόσεις Κάκτος). 6 ευρώ.

13. Άρθουρ Μάχεν - Ο Λόφος των Ονείρων(εκδόσεις Άγνωστο). 5,90 ευρώ.

Ερώτηση:Το Αν μια νύχτα του χειμώνα του Καλβίνο που το βρήκες με 7 ευρώ. Εγώ το βρίσκω από protoporia περίπου 12.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα με 7 στο βιβλιοπωλείο της Πρωτοπορίας, στην Γραβιάς. Όχι από το site. Να ξέρεις, οι τιμές του site έχουν σε όλα τα βιβλία -10%, ενώ στο βιβλιοπωλείο έχει -10% στα καινούργια και -20% στα παλιά, συν παραπάνω προσφορές που δεν τις έχει το site. Ας πούμε, το Το Μηδέν και το Άπειρο, εκδόσεις Νησίδες, το βρήκα με 6,45 ευρώ, ενώ στο site το έχει 10,55!

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα με 7 στο βιβλιοπωλείο της Πρωτοπορίας, στην Γραβιάς. Όχι από το site. Να ξέρεις, οι τιμές του site έχουν σε όλα τα βιβλία -10%, ενώ στο βιβλιοπωλείο έχει -10% στα καινούργια και -20% στα παλιά, συν παραπάνω προσφορές που δεν τις έχει το site. Ας πούμε, το Το Μηδέν και το Άπειρο, εκδόσεις Νησίδες, το βρήκα με 6,45 ευρώ, ενώ στο site το έχει 10,55!

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα περιμένω λοιπόν να ανεβώ Αθήνα για τις αγορές μου και να πάω στο βιβλιοπωλείο, από το να τα παραγγείλω στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα ένα πακέτο με comics που είχα παραγγείλει πριν από λίγο καιρό. Είναι όλα τους από εκδόσεις Verotik:

 

- Igrat 1

- Sunglasses After Dark 1,3,4

- Devil Man 1,2

- Death Dealer 1- 4. Το μοναδικό που διάβασα μέχρι τώρα και ήταν πραγματικά εκπληκτικό.

- Verotik Illustarted 1- 3

- Verotik World

- Verotika 1- 10, 13- 14

- Goth 1- 3

- Gerouge 2- 3

- Sneak Peeks και The Thanos Imperative από Marvel και τα δύο. Αυτά πρέπει να μου τα έκαναν δώρο γιατί δεν θυμάμαι να τα παράγγειλα.

- Venus Domina 1-3, Candlemass the Special Edition, Venus Domina Illustartions, Venus Domina Wing Bird

- Jaguar God 0- 3

Συν μία ακόμη σειρά που δεν θυμάμαι τώρα τίτλο. Σύνολο 163 ευρώ. 78 τα comics για την αξία τους πάμφθηνα, 79 τα ταχυδρομικά μ' έσκισε, και 6 ευρώ τελωνείο. Πήρα επίσης με 13,50 το ''Πρόβα Νυφικού'' της Ντόρας Γιαννακοπούλου από εκδόσεις Καστανιώτη. Θα το διαβάσω στα γρήγορα για να κάτσω μετά να δω την ομότιτλη αριστουργηματική σειρά. Και αυτή ήταν και η τελευταία μου αγορά για το εγγύς μέλλον. Εκτός από το ''Η Πόλη και η Πόλη'' του Mieville που θα το αγοράσω κατευθείαν όταν βγει, θα κάνω πολύ καιρό να ξαναπάρω κάτι. Τους τελευταίους μήνες έδωσα πάρα πολλά λεφτά για βιβλία - και όταν λέω πάρα πολλά εννοώ πάρα πολλά - και θα πρέπει να κάνω κράτει.

Link to comment
Share on other sites

Τη βδομαδα που μας περασε αγορασα τα παρακατω 23 βιβλια.

 

- Μπαρ Φλωμπερ

- Αναζητωντας τον Ιωσηφ Ταλυ

- Εγκλημα στον πυργο

- Ξεσκαρταρισμα

- ο ανθρωπος που καθοταν στο μπαλκονι

- Το πεμπτο παιδι

- Αντιο γλυκια μου

- Ο κυριος διαβολος προσφερει ταξιδι

- Θα φτυσω στους ταφους σας

- Ο ασωματος ανθρωπος

- Νεκρωταφιο ζωων

- Ο γλαρος Ιωναθαν

- Το μωρο της Ροζμαρυ

- Το τραγουδι της Θεας Καλι

- Το διεστραμμενο πειραμα

- Χαι Σιερα

- Οι γυναικες με τα μαυρα

- Μετεωροι ταξιδιωτες

- Χαμενο αγορι, χαμενο κοριτσι

- Η καρδια του σκοτους

- Αντιος Χεμινγουει

- Καταραμενη ομαδα

- Το ονομα του ροδου

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις εξαιρετικές κουβέντες :friends: που είχα με τους Electroscribe, Naroualis, Nihilio και Count Baltar περί λογοτεχνίας του Φανταστικού (τί είναι Τρόμος, ΕΦ κτλ), αγόρασα τα εξής:

1) Άπαντα - H.P. Lovecraft (τόμοι 1-4)

2) Ο Άρχων του Ψεύδους - Graham Masterton

Δυστυχώς δεν βρήκα Το Τραύμα, αλλά πού θα πάει; ;-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα το φρέσκο-φρέσκο Κερασφόρο, του Joe Hill. Αναμένεται να διαβαστεί τον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

1) Άπαντα - H.P. Lovecraft (τόμοι 1-4)

 

Αμάν, Δημήτρη δε σε προλάβαμε! Πες μου ότι δεν πήρες την κάκιστη μετάφραση του Κάκτου...dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κάποια βιβλία που τα έχω διαβάσει, αλλά δεν είχα στη συλλογή μου.

 

1. ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ V

2. ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΙΙΙ

3. ΟΙ ΜΥΚΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΟΓΓΟΘ

4. Ο ΤΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΝΤΑΝΓΟΥΙΤΣ

5. Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ

Edited by Deus Misereatur
Link to comment
Share on other sites

1) Άπαντα - H.P. Lovecraft (τόμοι 1-4)

Αμάν, Δημήτρη δε σε προλάβαμε! Πες μου ότι δεν πήρες την κάκιστη μετάφραση του Κάκτου...dazzled.gif

 

Αυτήν αγόρασα, αλλά μην ανησυχείς.

Έχω εμπεδώσει τις μετα-κλ-άσεις του "Κάκτου", διότι μόνο αυτός έχει τα έργα των Asimov και A. C. Clarke.

Είναι οι πρώτοι συγγραφείς, που διάβασα και από τότε κόλλησα σε αυτούς και την ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα το φρέσκο-φρέσκο Κερασφόρο, του Joe Hill. Αναμένεται να διαβαστεί τον επόμενο μήνα.

 

Το έψαχνα και εγώ αυτό αλλά δεν το βρήκα σήμερα. Αυτό που βρήκα ήταν ο Πρόγονος του Σίγκλερ αλλά ήταν ακριβό το ρημάδι...

Link to comment
Share on other sites

1) Άπαντα - H.P. Lovecraft (τόμοι 1-4)

Αμάν, Δημήτρη δε σε προλάβαμε! Πες μου ότι δεν πήρες την κάκιστη μετάφραση του Κάκτου...dazzled.gif

 

Αυτήν αγόρασα, αλλά μην ανησυχείς.

Έχω εμπεδώσει τις μετα-κλ-άσεις του "Κάκτου", διότι μόνο αυτός έχει τα έργα των Asimov και A. C. Clarke.

Είναι οι πρώτοι συγγραφείς, που διάβασα και από τότε κόλλησα σε αυτούς και την ΕΦ.

 

laugh.gif

 

 

Εγώ αγόρασα μια συλλογή του Πεσσόα και,επιτέλους,το Καμία Πατρίδα για τους Μελλοθάνατους. Η πλάκα είναι ότι ξεφυλλίζοντάς το είδα πως οι διάλογοι δεν είχαν ούτε παύλες ούτε εισαγωγικά και σκέφτηκα αρχικά πως ήταν κάποιο τυπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες μου αγορές:

 

Ο θόλος - Στίβεν Κινγκ

Το στόμα τού Διαβόλου - Κρύσιλας Αντώνης

Το πείραμα της όδγοης ημέρας - Ορέστης Ευθυμίου

Ο Ντέρεκ Τζέντλυ ακολουθεί τη γάτα - Ντάγκλας Άνταμς

Ρεστωράν στο τέλος τού σύμπαντος - Ντάγκλας Άνταμς

Αντίο και ευχαριστώ για τα ψάρια - Ντάγκλας Άνταμς

Η ζωή, το σύμπαν & τα πάντα - Ντάγκλας Άνταμς

Μάλλον ακίνδυνος - Ντάγκλας Άνταμς

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάνω από 20 μέρες να αγοράσω κάποιο βιβλίο(τα Bell που παίρνω από το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς δεν τα μετράωlaugh.gif), και με αφορμή την έκδοση του Metro 2033, κατέβηκα στο κέντρο. Τελικά το Metro 2033 δεν είχε έρθει ακόμα, αν και την ώρα που ήμουν στο ταμείο έφερναν κάτι κούτες με βιβλία(...), και πήρα κάτι άλλα που είχα υπόψιν. Όλα, με 50 ευρώ.

 

1. Τζέιμς Ελρόι - Το αίμα δεν σταματάει ποτέ(εκδόσεις Άγρα). Το τρίτο μέρος της τριλογίας, ένα μεγάλο τούβλο 820 σελίδων. Λίγο ακριβό, βέβαια...

2. Denis Johnson - Tree Of Smoke(εκδόσεις Picador). Τούβλο 600 σελίδων, στ'αγγλικά, με 8 ευρώ. Έχω ακούσει πολλά αρνητικά, αλλά και αρκετά θετικά σχόλια γι'αυτό το βιβλίο(που το χαρακτηρίζουν Catch 22 της εποχής μας), και επειδή φαίνεται για ένα ενδιαφέρον βιβλίο, το τσίμπησα.

3. Κεν Γκρίμγουντ - Replay(εκδόσεις Κέδρος). Μεταχειρισμένο, σε καλή κατάσταση, με 5 ευρώ.

4. Μπρους Ρόμπινσον - Οι Παράξενες αναμνήσεις του Τόμας Πένμαν(εκδόσεις Οξύ). Μεταχειρισμένο, σε καλή κατάσταση, με 5 ευρώ.

5. Ρόμπερτ Γκρέιβς - Εγώ, ο Κλαύδιος(εκδόσεις Κέδρος). Μεταχειρισμένο, σε καλή κατάσταση, με 6 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήγα κέντρο για να πάρω το Metro 2033, το βρήκα και το αγόρασα. Η τιμή του 14,38 ευρώ, με -10%, και η μετάφραση είναι από τα ρωσικά. Α, και τώρα κατάλαβα γιατί είναι σχετικά φθηνό. Η έκδοση θυμίζει αγγλικό paperback μεγάλου μεγέθους, όπως π.χ. το Tree Of Smoke που πήρα την Δευτέρα, με λίγο πιο χοντρό χαρτί. Δεν με χαλάει καθόλου, βέβαια, αλλά έτσι θα μπορούσαν να ήταν και άλλα βιβλία, με χαμηλότερες τιμές...

Επίσης, πήρα και δυο βιβλία του Μάριο Βάργκας Λιόσα, με λιγότερο από 12 ευρώ και τα δυο. Ο Λιτούμα στις Άνδεις και Πότε πήραμε την κάτω βόλτα;, και τα δυο από εκδόσεις Εξάντας.

Link to comment
Share on other sites

ας αναφερω τις αγορες του φεβρουαριου και του μαρτιου.

αγορασα το θολο του στιβεν Κιγκ, τον υφαντοκοσμο του μπαρκερ Κλαι, δυο ρομαντζα με τιτλους το λουλουδι του θερμοκηπιου και η σκοτεινη πλευρα της αγαπης και τελος την αγγελολογια της ντανιελ Τρουσονι και μια περιπετεια στο στυλ του Νταν Μπραουν με τιτλο το σημαδι.

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω ακάθεκτος, με νέες αγορές. Πήρα τα εξής:

 

1. Τζο Άμπερκρομπι - Το Κάλεσμα του Ξίφους(εκδόσεις Anubis). Το πρώτο της σειράς. Ωραία έκδοση. 17 ευρώ.

2. Τζων Γουίνταμ - Η Ώρα των Τριφίδων(εκδόσεις Εξάντας). Επιτέλους! Βρήκα την σπάνια έκδοση του Εξάντα(1979), μόνο με 3 ευρώ.

3. Σαλμάν Ρουσντί - Τα Παιδιά του Μεσονυχτίου(εκδόσεις Λιβάνη). Μεταχειρισμένο σε σχετικά καλή κατάσταση, 4 ευρώ.

4. Δάφνη Ντι Μωριέ - Ρεβέκκα(εκδόσεις Καστανιώτη). Κλασικό ανάγνωσμα, μόνο με 6 ευρώ.

5. Τομ Γουλφ - Στο Βωμό της Ματαιοδοξίας(εκδόσεις Aquarius). Σπάνια έκδοση, κλασικό βιβλίο, μόνο με 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..