Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Second hand bookstores είναι η αγαπημένη μου ασχολία όταν ταξιδεύω. Ειδικά στην Αγγλία, είναι παντού!

Σήμερα έλαβα κάτι comics:

 

Unknown Soldier TPB Vol 1

Wasteland Book 1

DMZ TPB Vol 1

The Darkness TPB Vol 1

και

Welcome to Hoxford (Ben Templesmith).

 

Yay!

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο αν πας κατά Aberdeen μεριά έχω να σου δώσω κάτι διευθύνσεις για βιβλία.

 

Εγώ πάντως αγόρασα τα 11 βιβλία που βρήκα, του Louis l' Amour... Είμαι οπαδός τυφλά .... Ψάχνω και τα υπόλοιπα 6.

 

1 x Τζούμπαλ Σάκετ 25910 6.33EUR 6.33EUR 1 x Στον ήχο των τυμπάνων 98706 18.00EUR 18.00EUR 1 x Στον ήχο των τυμπάνων 2 13100 4.40EUR 4.40EUR 1 x Κάλαγκεν 25853 6.33EUR 6.33EUR 1 x Οι Καλιφορνέζοι 16187 7.24EUR 7.24EUR 1 x Ο μαύρος καβαλάρης του Μόνιουμεντ Ροκ 14790 7.24EUR 7.24EUR 1 x Το σπασμένο όπλο 53638 7.24EUR 7.24EUR 1 x Ο γιος του επικηρυγμένου 25871 5.88EUR 5.88EUR 1 x Κιντ Ροντέλο 25857 6.33EUR 6.33EUR 1 x Αναμέτρηση στην έρημο 25430 5.88EUR 5.88EUR 1 x Εδώ τελειώνει το μονοπάτι 14789 7.24EUR 7.24EUR 1 x Στο ρέμα της κρεμασμένης γυναίκας 16185 7.24EUR 7.24EUR 1 x Η έρημη γη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αγόρασα τα 11 βιβλία που βρήκα, του Louis l' Amour... Είμαι οπαδός τυφλά .... Ψάχνω και τα υπόλοιπα 6.

 

 

ποια είναι τα 6 που ψάχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αγόρασα πρόσφατα ήταν:

Τα 2-7 της Ελληνικής έκδοσης Asimov's (μεγάλη απογοήτευση, όχι από την Ελληνική επιμέλεια που ήταν εξαιρετική, αλλά από την ποιότητα της ΕΦ/Φ, τα γράφω στο σχετικό θρεντ)

Τα 2 πρώτα βιβλία της σειράς "Twilight" και το πρώτο της "Οδύσσειας του Χρόνου" που έχουν μπει στην ουρά για διάβασμα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Kitsos

Δυστυχώς δεν έχω την πλήρη βιβλιογραφία του... ξερω μονο οτι συνολικά εχει 17 βιβλία (κάτι που μπορεί να είναι λάθος...) πάντως, ότι και να ξέρεις που δεν είναι στη λίστα του προηγούμενου ποστ μου, θέλω να το αγοράσω.

 

 

 

Ξέχασα να διευκρινίσω ότι ψάχνω ελληνικές μεταφράσεις...

Edited by Martin_D.
Link to comment
Share on other sites

@Kitsos

Δυστυχώς δεν έχω την πλήρη βιβλιογραφία του... ξερω μονο οτι συνολικά εχει 17 βιβλία (κάτι που μπορεί να είναι λάθος...) πάντως, ότι και να ξέρεις που δεν είναι στη λίστα του προηγούμενου ποστ μου, θέλω να το αγοράσω.

 

 

 

Ξέχασα να διευκρινίσω ότι ψάχνω ελληνικές μεταφράσεις...

 

 

Με μια πρόχειρη ματιά έχω τα:

 

Μολύβι και χρυσάφι (THE HIGH GRADERS)

 

Ο σιδερένιος μάρσαλ (THE IRON MARSHAL)

 

Το μαύρο χρυσάφι (CROSSFIRE TRAIL)

 

Θανάσιμη ενέδρα (LONELY ON THE MOUNTAIN)

 

Η τύχη του χαρτοπαίχτη (FALLON)

 

Το σπασμένο πιστόλι (THE BROKEN GUN)

 

Κάλλαχεν (CALLAGHEN)

 

 

 

Είναι όλα «Βίπερ»

 

Έχω μερικά και στην καβάτζα βιβλιοθήκη στο πατρικό μου αλλά δε θυμάμαι ποια!

 

Φαντάζομαι πως είναι λίγο δύσκολο να τα βρεις τώρα πια, αλλά μπορείς να κάνεις μια βόλτα στα μεταχειρισμένα.

 

Πάντως τα βιβλία του είναι πολύ περισσότερα αλλά δεν ξέρω πόσα έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.

 

 

louislamour.com

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει Luis L'Amour! O άνθρωπος είναι γνήσιος συγγραφέας. Καμμία σχέση με τους ερασιτέχνες που κυκλοφορούν τώρα τελευταία!:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Story Teller με όλο το νόημα που έχει αυτή η έκφραση... ο πιο μεστός, αντρίκειος, γήινος και συναρπαστικός.

Τον διάβασα παιδί ακόμα και τωρα με επιασε νοσταλγία για την καθαρή γραφή του και τις δυνατές ευθυτενείς ιστορίες του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα.... (Orson Scott Card): Speaker for the dead , Xenocide, (Trudi Canavan): The nοvice , The high lord, (Peter F. Hamilton): The reality dysfunction, (Terry Pratchett): Witches Abroad , Lords and Ladies , Carpe Jugulum , Only You Can Save Mankind , A Hat Full of Sky, (Stephen Baxter): Raft, (Garth Nix): Sabriel, (Jonathan Stroud): Το μάτι του Γκόλεμ , Η Πύλη του Πτολεμαίου, (Neil Gaiman): The Graveyard Book

Edited by rama
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα επιτέλους και βρήκα το guards! guards! του Πράτσεττ, και μάλιστα με εξώφυλλο Kirby.

Και τα βρετανικά παλαιοβιβλιοπωλεία τα σπάνε, αφού πρακτικά βρήκα τις μισές βιβλιογραφίες koontz, king, James Herbert και Masterton με 2,5 λίρες το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένας φίλος μου έκανε δώρο μερικά comics:

 

- Moon Knight Saga (εκδόσεις Marvel)

- Deathblow (Marvel και αυτό)

- Η σειρά The New Dynamix, τεύχη 1-5 (Wildstorm)

 

Τα ξέρει κανείς; Ξέρετε αν είναι καλά; Ρωτάω γιατί από comics δεν ξέρω σχεδόν τίποτα. Και από βιβλία:

 

- Διονύσης Π. Σιμόπουλος: Γένεση και Κατακλυσμός, Η βιογραφία της Γης (Ίδρυμα Ευγενίδου, Νέο Ψηφιακό Πλανητάριο)

- Διονύσης Π. Σιμόπουλος: Τα 7 Θαύματα του Κόσμου από τις ίδιες εκδόσεις. Δεν τα διάβασα ακόμη αλλά από το λίγο που τα ξεφύλλισα έχουν μέσα κάτι εικόνες τρομερές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις μου ήρθαν από amazon τα 2 "μεσαία" του Dune (του πατέρα) και το "Suburban Book of the Dead" του R. Ranikin.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από την Βιβλιοβάρδεια το ''Η Καρδιά του Φεγγαριού'' του Charles de Lint μόλις με 6 ευρώ. Γενικά το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο έχει ορισμένες πολύ καλές προσφορές σε κάποιες εκδόσεις (Αίολος, Αρχέτυπο, Alien, Terra Nova κ.α.). 'Οσοι μπορείτε επισκεφτείτε το.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αγόρασα Asimov's ένα που μου έλειπε.. Dark Tower 1. Ο πόλεμος των Κόσμων, Valis και έχω 4-5 ακόμη αδιάβαστα.. ήθελα να πάρω και άλλα, αλλά περίμενω να πληρωθώ πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδή κάπου έλεγα για το τι έχω βρει εδώ πέρα από Moorcock σε επιδρομές σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο, θα σας απαρριθμήσω το τι έχω πάρει (με 2,5 λίρες έως 3,5 λίρες το βιβλίο) δεδομένου ότι τα βιβλία αυτά τα ψάχνω χρόνια:

Όλη την τετραλογία με τον Jerry Cornellius (The final programme, A cure for cancer, the English Assassin, The condition of Muzak)

Την τριλογία του Count Brass (Count Brass, The champion of Garathorm, The quest for Tanelorn)

To The Nomad of Time (την παλιά βρετανική λογοκριμένη έκδοση του A nomad of the time streams, περιέχει τα War lord of air, The land Leviathan και The steel Tzar)

Τη συλλογή Tales from the End of Time.

 

Δεδομένου του ότι έχω (αδιάβαστα) τα The Road between the worlds, Dancers at the end of time και το Earl Aubek, μάλλον έχω σχεδόν ολοκληρώσει τον κύκλο του Αιώνιου πρόμαχου (μόνο κάποιο Sailing to Utopia βλέπω στα Omnibus της Orion που δεν ξέρω τι είναι)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί ο Δημήτρης (username:Δημήτρης) μου δώρισε το The coming of Conan the Cimmerian του γνωστού συγγραφέα.

Τον ευχαριστώ πολύ και θα το βάλω ψηλά στην toRead list μου!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και διαβαζω τα: 'Το τελευταιο συμβολο' του Νταν Μπράουν. περισσότερο 'Ντα βιντσι' θυμίζει παρά 'Ιλλουμινάτι', και το 'Ο τυφλος ωρολογοποιός' του Ριτσαρντ Ντοκινς

Link to comment
Share on other sites

D'Ailleurs- Βασικά 21 ευρω έδωσα λόγω έκπτωσης και το πήρα επειδή μου αρέσουν τα βιβλία του Νταν Μπράουν. Ούτε για να έχω άποψη, ούτε επειδή μου κίνησε το ενδιαφέρον. απλά μου αρέσει. ;)

Edited by Eric Draven
Link to comment
Share on other sites

1. Lian Hern - The Harsh Cry of the Heron (η συνέχεια της γνωστής τριλογίας)

2. Ed Husain - The Islamist (πως ένας νέος μπήκε στον ακραίο ισλαμισμό και πως ξέφυγε)

3. Jill Bolte Taylor - My Stroke of Insight (Η εμπειρία μίας γιατρού - νευροχειρούργου καθώς πάθαινε εγκεφαλικό και την μετέπειτα πορείας της)

4. Victor J. Stenger - The New Atheism (το δεύτερο βιβλίο του Stenger που ασχολείται με την αθεϊα)

5. Philosophers without Gods: Meditations on Atheism and the Secular Life (από διάφορους άθεους/αγνωστικούς/κοσμικούς φιλοσόφους της εποχής μας, μεταξύ των οποίων και ο Daniel Dennett,)

Link to comment
Share on other sites

1. Κώστας Χρηστάκης - Αίμα Κακό - Μοντέρνοι Καιροί [Αυτό είναι από τα βιβλία που διαβάζονται σε 1-2 ώρες, πολύ μικρό]

2. Λευτέρης Ζούρος - Ας Συμφιλιωθούμε με τον Δαρβίνο, ας συμφιλιωθούμε με την φύση μας και με την Φύση - Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρητης [το έχω πεί ότι είμαι fan των συγκεκριμένων εκδόσεων.]

3. Αρκάς - Η ζωή Μετά - Εκδόσεις γράμματα [Μία διαφορετική ματιά στην ζωή, με το καταπληκτικό χιούμορ του Αρκά]

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

  1. Giles Murray - Breaking Into Japanese Literature [7 μικρές ιστορίες παράλληλα στα Ιαπωνικά και Αγγλικά]
  2. Lian Hearn - Heaven's Net is Wide [Από τους Μύθους των Οτόρι]
  3. Elaine Pagels - The Gnostic Gospels
  4. Alex Wheeler - Firefight [star Wars Rebel Force #4]
  5. Philip Plait - Death From the Skies [Η επιστήμη πίσω από το τέλος του κόσμου... ]
  6. John Gribbin - In Search of the Multiverse [Γνωστός ο John Gribbin για αρκετά βιβλία εκλαϊκευμένγς επιστήμης]

Link to comment
Share on other sites

Λεωνίδας Βασιλειάδης-Ο Ταριχευτής Ψυχίατρος και Οι Φονικές Νότες (Φαρφούλας)

Μιχάλης Μανωλιός-...Και Το Τέρας (Τρίτων)

Νεοκλής Γαλανόπουλος-Θάνατος από το Πουθενά (Τόπος)

Λενε Κόπερμπελ-Ο Πόλεμος (Αισχύντρα, Βιβλίο 4)(Πατάκη)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..