Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Σε ένα από τα πολλά ενδιαφέροντα τόπικς που έχουν να κάνουν με βιβλία και το νέο έτος, είπα να προσθέσω άλλο ένα.

Εδώ μπορούμε να καταχωρούμε τα βιβλία που ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ και γίνανε μέρος της βιβλιοθήκης μας. Δεν είναι απαραίτητο να το διαβάσουμε αμέσως ή...φέτος, άλλα αυτό το ξέρετε πολύ καλά όλοι οι βιβλιοβόροι εδώ πέρα :chef:

[αν υπάρχει παρόμοιο τόπικ, σόρυ δεν το είδα (οκ, δεν έψαξα και πάρα πολύ)]

 

Ας ξεκινήσω λοιπόν, με τις δικές μου αγορές φέτος:

Το τραγούδι της Σουζάνας -Stephen King (Κλέβω εδώ, αλλά το αγόρασα στις 30 Δεκέμβρη, για 1 μέρα τώρα... :whistling: )

Και τα υπόλοιπα από το αγαπητό βιβλιοπωλείο Waterstones στο Λονδίνο.

 

Duma Key - Stephen King

The folklore of Discworld - Terry Pratchett (καλά, αυτό φαγώθηκε κιόλας μέσα σε αεροπλάνο και λεωφορείο)

Nation - Terry Pratchett

Dark Alchemy - Stories by the foremost fantasy writers working today (καλά...επειδή δεν ξέρουν ακόμη τους σουφουφιτες τα λένε ;) )

 

Αυτά για την ώρα... Εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήρε κάπου το μάτι μου παρόμοια λίστα.. Να γράψω και γω :D

 

A Game of Thrones - Martin

The Silmarillion - Tolkien

The Blind Watchmaker - Dawkins

Gardens of the Moon - Erikson

The End of Faith: Religion, Terror, and the Future of Reason - Harris

The Origin of Species - Darwin

 

αυτά για μένα και το Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει, για δώρο..

 

A! και το Σάκος με Κόκαλα του Κίνγκ, όσο προσπαθούσα να αποφασίσω ποιο να πάρω για δώρο..

edit: Προσθήκη στο ποστ..

Edited by Nestor
Link to comment
Share on other sites

The Maltese Falcon / Thin Man / Red Harvest του Dashiell Hammet, συγκεντρωμένα σε έναν πολύ όμορφο τόμο (με κορδελίτσα-σελιδοδείκτη!)

 

Όλαφ Στάπλεντον - Ο κατασκευαστής των άστρων (δώρο από φίλο, θα το προτιμούσα στα αγγλικά, αλλά δε το κοιτάω και στα δόντια!)

Link to comment
Share on other sites

  1. Hostage (Star wars Rebel Force) - Alex Wheeler
  2. Star Wars: The Life and Legend of Obi-Wan Kenobi (Star Wars Biography) - Ryder Windham
  3. Mister B. Gone - Clive Barker
  4. Harry, a History: The True Story of a Boy Wizard, His Fans, and Life Inside the Harry Potter Phenomenon - J. K. Rowling, Melissa Anelli
  5. Darwin's Dangerous Idea: Evolution and the Meanings of Life (Penguin Science) - Daniel C. Dennett
  6. Professor Stewart's Cabinet of Mathematical Curiosities - Ian Stewart
  7. Star Wars ® Millennium Falcon - James Luceno
  8. Coruscant Nights II Streets of Shadows - Michael Reaves
  9. Star Wars: The Clone Wars Operation: Huttlet - Steele Tyler Filipek
  10. Star Wars: The Clone Wars: Wild Space - Karen Miller
  11. The Way of the Jedi - Jake T. Forbes
  12. Meet Ahsoka Tano - Kirsten Mayer

Καί έρχονται άλλα τόσα...

Link to comment
Share on other sites

Τέρι Πράτσετ - Χιλιάδες νάνοι κι ένα τηγάνι :) Ψυχογιός (THE WEE FREE MEN)

Link to comment
Share on other sites

Εχτές αγόρασα 11 βιβλιαράκια της Ωρόρα, το Δύναμη και Τιμή, της Ανθίππης Φιαμού, τους Φόνους του Σιμπαλμπά, της Lyn Hamilton, το μυστικό της Χίμαιρας, του Οδυσσέα Γκρέι και τη Ναυτική Τεχνολογία των Αρχαίων Ελλήνων του Χρήστου Λαζου.

Link to comment
Share on other sites

Ο καλός μου μού έκανε δώρο (συλλεκτικά, όχι πως δεν τα είχα ήδη και μάλιστα ΔΥΟ φορές το καθένα :Ρ), όλη την βιβλιογραφία της Jane Austen, σε hard cover απ' την Oxford Publishing.

 

Ο αδερφός μου τέσσερα βιβλία Discworld, τα οποία ακόμα ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ @#$@!#@#

 

Η κολλητή μου ένα βιβλίο με συνταγές που αφορούν σοκολάτα και το οποίο ο άντρας κοιτάει με τα σάλια να του τρέχουν, αλλά έχουν μείνει ΤΟΣΑ γλυκά απ' τις γιορτές που τον αφήνω να ξεροσταλιάζει.

 

Εγώ απλά αγοράζω συνέχεια Terry Pratchett και δεν θα σταματήσω αν δεν τα αποκτήσω ΟΛΑ και δεν τα διαβάσω τουλάχιστον δύο φορές ακόμα (εκτός απ' το Good Omens που ήδη έχω διαβάσει 666 φορές) με την σειρά πρώτα και μετά ανά θεματική ενότητα (Rincewind, Guard, witches, the rest).

 

Στην παρούσα απολαμβάνω το Feet of Clay και το περσινό δώρο του καλού μου, το ΤΕΡΑΣΤΙΟ, δερματόδετο Sandman, απ' το οποίο έχουμε τους τρεις πρώτους τόμους κι εγώ ακόμα δεν έχω τελειώσει ούτε τον πρώτο.

 

Αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

OK, για να δούμε τι πήρα τελευταία. Από Άμαζον, Αbebooks ή Ελληνικά μαγαζιά κλπ:

 

Αll Things Oz: Coffeebook 400 σελίδων με εικόνες από δεκάδες διαφορετικές εκδόσεις των βιβλίων Οζ, άρθρα, ιστορίες κλπ.

 

Τhe Salt Sorcerer of Oz and Other Stories: Ανθολογία με ιστορίες στο Οζ, γραμμένη και εικονογραφημένη υπέροχα από τον Eric Shanower.

 

Paradox in Oz: Του Edward Einhorn. Εικονογράφηση Eric Shanower. Μοντέρνα sci-fi/time travel ιστορία στο Οζ, αλλά με κλασσικό "feel"! Αποδεκτή σχεδόν σαν "canon".

 

Αdventures in Oz: Συλλογή 5 graphic novels του Eric Shanower.

 

Τhe Giant Horse of Oz: της Ruth Plumly Thompson.

 

Kandide and the Secret of the Mists - Book 1 in the Calabiyau Chronicles: της Diana Zimmerman.

 

The Search for 11:11: του George Mathieu Barnard (αν μπορούσα να το επιστρέψω θα το επέστρεφα).

 

The Faerie Tarot: της Natalie Herz. Πανέμορφη ταρό με νεράιδες, μαζί με το βιβλίο.

 

xxxHolic Another Holic: του Nisioisin. Η πρώτη νουβέλα βασισμένη στο manga/anime των CLAMP xxxHolic. Mεταφρασμένη στα Αγγλικά βέβαια.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστηκα οτι βιβλιο διαβαζο το αγοραζω κιολας κυριος επειδη το θελω στην βιβλιοθικη μου για συλεκτικους λογους..... Ετσι το 2009 εχουμε και λεμε

Ο μαυρος πυργος King και Ο βασηλιας των πειρατων Salvatore(ναι ουτε εγω τον παω ιδιαιτερα αλλα θελω να δω πως θα καταληξει ο drizt)....Επεισης το grafic novel που εβγαλε η helm με την red sonia δεν ξερω αν πιανεται...

Link to comment
Share on other sites

Αll Things Oz: Coffeebook 500 σελίδων με εικόνες από δεκάδες διαφορετικές εκδόσεις των βιβλίων Οζ, άρθρα, ιστορίες κλπ.

 

:death: Ζηλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεύωωωωωω!!!! :death:

Link to comment
Share on other sites

:death: Ζηλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεύωωωωωω!!!! :death:

 

Aυτό ήταν και φτηνούλι παρά τις πολλές σελίδες του. Μικρές οι σελίδες βέβαια. Γύρω στα 12-13 Ευρώ. Το είχα πετύχει πιο παλιά και στον Παπασωτηρίου (λίγο πιο ακριβό) αλλά δεν ήμουν σε "Οζ φάση" τότε και δεν το πήρα.

 

Να το λινκ στο Αμαζον: http://www.amazon.com/All-Things-Oz-Wonder...6264&sr=1-1

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χτες

 

Ο τελευταίος πιστολερο

(ε,να διαβάσω επιτέλους Κινγκ αφου με έχετε πρήξει όλοι σας!)

 

Γκολεμ 100

Μπεστερ!Αγαπώ.

 

Έχω μια αλφα οικονομική στενότητα αυτές τις μερες αλλά τα 6 ευρώ που έδωσα συνολικά(!!!) νομίζω θα πιάσουν τόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χτες

 

Ο τελευταίος πιστολερο

(ε,να διαβάσω επιτέλους Κινγκ αφου με έχετε πρήξει όλοι σας!)

 

Γκολεμ 100

Μπεστερ!Αγαπώ.

 

Έχω μια αλφα οικονομική στενότητα αυτές τις μερες αλλά τα 6 ευρώ που έδωσα συνολικά(!!!) νομίζω θα πιάσουν τόπο.

 

What? :eek:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου ή τα μοιράζουν ή τα ξεπουλάνε.. Και γω απόρησα με αυτό και σκέφτηκα κανά μοναστηράκι..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ πήρα:

 

1) Το Σιλμαρίλλιον, Τόλκιν

2) Ο Μάγος, Φιστ

3) Οι ιστορίες του Μπίντλ του βάρδου, Ρόουλινγκ

4) Ο Άρχοντας των γρίφων, ΜακΚίλιν

5) The Earthsea quartet, Le Guin

6) Στη δίνη του Πολέμου, Weis & Perin

7) Το δάσος των σκιών, Salvatore

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θυμηθείτε ότι τώρα 1 Λίρα Αγγλίας είναι ίση με 1 ευρώ ! (Ναι οι Άγγλοι μάλλον πάνε να μπούνε και αυτοίσ την ζώνη του ευρώ, με ισοτιμία 1:1 )

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. πάνε οι εποχές που πλήρωνα τη μια λίρα 1.7 του ευρώ.. τουλάχιστον πρόλαβα και επέστρεψα.. Λες να μπούνε στη ζώνη με 1:1 ισοτιμία;; end of :spam:

Link to comment
Share on other sites

Τέρι Πράτσετ - Χιλιάδες νάνοι κι ένα τηγάνι :) Ψυχογιός (THE WEE FREE MEN)

 

 

Είναι υπέροχο, πανέμορφο και καταπληκτικό :) :) :)

 

 

Εγώ στη συλλογή μου από τις γιορτές πρόσθεσα τα εξής:

 

Τα Bone. Είχα αγαπήσει το πρώτο και τώρα αγάπησα και τα άλλα δύο.

Τα 3 Γκρου που έχουν μεταφραστεί. (δωράκι :))

 

Το σοφό βιβλίο της Σουμουτου (επίσης δωράκι) και θέλω να το προτείνω σε όσους έχουν παιδιά (χμμμ διόρθωση) κόρες βασικά, σε ηλικία που να μπορούν τουλάχιστον να γυρίσουν χάρτινες σελίδες και να δουν εικόνες. Δηλαδή... 1,5 χρονών μας κάνει αυτό? :p Είναι ένα πολύ όμορφο βιβλιαράκι, γραμμένο από 12 μάγισσες, κληρονομιά στη 13η που είναι και η αναγνώστριά του για συμπλήρωση. Δε μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει κοριτσάκι που δε θα του άρεσε :)

Edited by Nienor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω, πω! Ντρέπομαι. Εγώ έχω συμβάλει ελάχιστα στην κίνηση βιβλίων τον τελευταίο καιρό, και ο λόγος; Ο άντρας μου έχει αμέτρητα βιβλία ε.φ, φάντασυ, τρόμου και έρευνας. Ό,τι και να βγει μεταφρασμένο το είχε ήδη πάρει κάποια στιγμή στο παρελθόν στ' αγγλικά. Με τόσα στη βιβλιοθήκη, από τα οποία τουλάχιστον τα 2/3 είναι αδιάβαστα, πρέπει να βγει εντελώς καινούργιο βιβλίο για να αγοράσω.

 

Τουλάχιστον πήρα για την κόρη μου:

Τα ρουμπίνια στις στάχτες του Πούλμαν,

τρία από τη σειρά του Εξόριστου (Γκόλντεν και Σμιγκόσκι) και

τις Ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου. (Ναι, το μόνο που βοηθάει την αγορά είναι ότι ακόμα η δεσποινίς δεν διαβάζει αγγλικά στο πρωτότυπο...)

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπέροχο, πανέμορφο και καταπληκτικό :) :) :)

πολύ πολύ πολύ χαίρομαι :) :) :)

 

Το σοφό βιβλίο της Σουμουτου (επίσης δωράκι) και θέλω να το προτείνω σε όσους έχουν παιδιά (χμμμ διόρθωση) κόρες βασικά, σε ηλικία που να μπορούν τουλάχιστον να γυρίσουν χάρτινες σελίδες και να δουν εικόνες. Δηλαδή... 1,5 χρονών μας κάνει αυτό? :p Είναι ένα πολύ όμορφο βιβλιαράκι, γραμμένο από 12 μάγισσες, κληρονομιά στη 13η που είναι και η αναγνώστριά του για συμπλήρωση. Δε μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει κοριτσάκι που δε θα του άρεσε :)

Έχω ένα κοριτσάκι στα 4,5. Μας κάνει. :witch3:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μας κάνει :) Απλά δε θα πιάσει τα πάντα από αυτά που θα της διαβάσεις ακόμα, όμως είναι εικονογραφημένο ολόκληρο με πολύ πολύ όμορφες ζωγραφιές :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πια παγίδα στην τιμή που ανέφερα.(συνήθως υπάρχει παγίδα σε όλα τα καλά...)

Τα πήρα από Βιβλιοστόκ και είχα την έκπτωση των 6 ευρώ γιατί συμπλήρωσα(αλλη μια φορά...)60 ευρώ στην κάρτα.Στην πραγματικότητα έκαναν 9(Ο τελευταίος πιστολέρο)+3(Γκόλεμ 100-Α+Β τόμος)=12 ευρώ που και πάλι είναι καλή τίμή δεδομένου ότι το Γκόλεμ100 είναι 2 τόμοι.Δηλαδή τυπικά πήρα 3 βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χτες

 

Ο τελευταίος πιστολερο

(ε,να διαβάσω επιτέλους Κινγκ αφου με έχετε πρήξει όλοι σας!)

 

Γκολεμ 100

Μπεστερ!Αγαπώ.

 

Έχω μια αλφα οικονομική στενότητα αυτές τις μερες αλλά τα 6 ευρώ που έδωσα συνολικά(!!!) νομίζω θα πιάσουν τόπο.

 

 

ΑΧ!!! Επειδή λατρεύω τον Στήβεν Κινγκ, να μου επιτρέψεις να σου πω ότι μάλλον ξεκίνησες από λάθος βιβλίο!!! Ο πρώτος τόμος του Μαύρου Πύργου παραδόξως δεν είναι - κατά τη γνώμη μου πάντα - η καλύτερη αρχή που θα μπορούσες να κάνεις από Στ. Κινγκ γιατί και η θεματολογία αλλά και το στυλ γραφής του σε αυτό είναι τελείως διαφορετική από ό,τι συνήθως. Δεν είναι δηλαδή χαρακτηριστικό δείγμα γραφής του οπότε μπορεί και να σε ξενίσει λιγάκι. Εμένα τουλάχιστον στην αρχή με μπέρδεψε λίγο αλλά πίστεψέ με, αξίζει τον κόπο να διαβαστεί. Αν όχι τόσο για το στόρι, σίγουρα όμως για ό,τι έπεται στη συνέχεια της επταλογίας. Θα σου πρότεινα πάντως για αρχή, να διαβάσεις το Κάρυ που είναι και το δικό του πρώτο βιβλίο. Σε κάθε περίπτωση, καλή ανάγνωση!

Link to comment
Share on other sites

Mπα,τη σειρά του Μαύρου Πύργου θέλω να βιαβάσω βασικά,όχι "ένα αντιπροσωπευτικό βιβλίο του Κινγκ".Εξάλλου δεν είμαι φαν του τρόμου και έχω μισοτελειωμένο στο γραφείο μου μια συλλογή του Λιγκότι.Όχι άλλος τρόμος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..