Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν... Όσο ήμουν στο εξωτερικό, αγόρασα το Twilight της Stephenie Meyer. Ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου γι' αυτήν την αγορά. Το μόνο ελαφρυντικό μου είναι το γεγονός ότι έκανα διακοπές και ήθελα κάτι πολύ ελαφρύ για διάβασμα. Απλώς όχι τοοοοσο ελαφρύ!! Επίσης αγόρασα τις Ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου στα αγγλικά μπας και φιλοτιμηθεί η ξαδερφούλα μου να τις διαβάσει κι αυτή - είναι 13 χρονών. Η καλή αγορά που έκανα ήταν το Neverwhere του Neil Gaiman καθώς και δύο βιβλία του Stephen King, το Εφιάλτες και Ονειρότοποι, και Το Μαύρο Σπίτι όπου συνεργάζεται και με τον Peter Straub. Πήρα και το Ουρλιαχτό του Allen Ginsberg. Δυστυχώς θα χρειαστεί να περάσει αρκετός καιρός μέχρι να τα διαβάσω όλα καθώς πλησιάζει απειλητικά η εξεταστική μου.. :-(

Link to comment
Share on other sites

Mπα,τη σειρά του Μαύρου Πύργου θέλω να βιαβάσω βασικά,όχι "ένα αντιπροσωπευτικό βιβλίο του Κινγκ".Εξάλλου δεν είμαι φαν του τρόμου και έχω μισοτελειωμένο στο γραφείο μου μια συλλογή του Λιγκότι.Όχι άλλος τρόμος!

 

Το κακό με τον Μαύρο Πύργο όπως το καταλαβαίνω τώρα που το διαβάζω (είμαι στα μισά του 6ου και για λίγο, έγινε ενδιαφέρον) είναι ότι έχει άπειρα, το ξαναγράφω ΑΠΕΙΡΑ σημεία τα οποία για να τα καταλάβεις όπως πρέπει και να τα ευχαριστηθείς, πρέπει να έχεις διαβάσει τα βιβλία του Κινγκ. Εγώ που έχω διαβάσει μόνο 2,3 (Κάρι, Ομίχλη και την ανθολογία "Νυχτερινή Βάρδια") είμαι σίγουρος ότι έχασα πάρα πολλά ως τώρα (στο λέει καθαρά και μέσα στο βιβλίο, αυτό έχει γίνει ΕΚΕΙ κι αυτό στο ΑΛΛΟ!) γι'αυτό και να μην με άγγιξε τόσο ως τώρα. (οκ, το ξαναλέω το 2ο κ το 3ο τα σπάνε)

Heiron καλή τύχη, καλό κουράγιο και ελπίζω να χτυπήσει καμιά χορδή που σε μένα μάλλον ξεκούρδιστη ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης περιμένω την Δευτέρα με Τρίτη να έρθουν τα εξής:

 

Twilight - Stephanie Meyer

New Moon - Stephanie Meyer

Eclipse - Stephanie Meyer

The Blind Watchmaker - Richard Dawkins

Climbing Mount Improbable - Richard Dawkins

The Extended Phenotype - Richard Dawkins

Flatland : A Romance of Many Dimensions - Edwin A. Abbott

Origins: 14 Billion Years of Cosmic Evolution - Neil DeGrasse Tyson

Death By Black Hole: And Other Cosmic Quandaries - Neil DeGrasse Tyson

The Age of Reason - Thomas Paine

The Rights of Man - Thomas Paine

The World As I See It - Albert Einstein

Bright Lights, Big City - Jay McInerney

Has Science Found God? - Victor J. Stenger

The Dragons of Eden - Carl Sagan

Star Wars - Luke Skywalker and the Shadows of Mindor - Matthew Woodring Stover

Absolute Sandman Volume 4 - Neil Gaiman

 

Έχουν ήδη φύγει από το Amazon Αγγλίας με UPS και delivery date έχουν 12 Ιανουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το ΣΟΓΚΟΥΝ απο εκδοσεις ΑΝΟΥΒΙΣ. Ειχε πολλα χρονια να εμφανιστει και ηθελα να το διαβασω. Ειμαι στην σελιδα 663 και εχω αλλο τοσο και βαλε. Βιβλιαρα και...φτουραει...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ehm...bump,

 

Την Δευτέρα, μετά από ένα ΑΣΕΠοσαββατοκύριακο, έκανα μια βόλτα στα βιβλιοπωλεία της Θεσσαλονίκης, πριν την επιστροφή στην Ξάνθη. Κατέληξα να αγοράσω το Μελανόκαρδος (γερμανιστί, tintenherz) γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η ιδέα που περιγράφεται στο οπισθόφυλλο. Fantasy από γερμναία... Σε λίγο καιρό έρχεται και το review. Το έχει κανείς υπόψην του; (Οχι spoilers please!)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα κάνει πολλές αγοραστικές αμαρτίες από Αμαζον τον τελευταίο ενάμιση μήνα, και επειδή έκανα και ένα μικρό αγοραστικό όργιο στο Dojo στο Μαρούσι για κόμικς, το μόνο βιβλίο που πήρα τελευταία είναι το: Second Life: The Official Guide του Michael Rymaszewski και άλλων, που αφορά στο γνωστό(?) virtual κόσμο Second Life που μου έχει κινήσει πολύ το ενδιαφέρον τον τελευταίο καιρό.

Ας είναι καλά ο Παπασωτηρίου στο Mall όπου το είχαν σε τιμή σχεδόν ίδια με το Άμαζον.

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα να αγοράσω το Μελανόκαρδος (γερμανιστί, tintenherz) γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η ιδέα που περιγράφεται στο οπισθόφυλλο. Fantasy από γερμναία... Σε λίγο καιρό έρχεται και το review. Το έχει κανείς υπόψην του; (Οχι spoilers please!)

post-1004-1233854280_thumb.jpg

 

Στις αίθουσες τώρα!

Link to comment
Share on other sites

ehm...bump,

 

Την Δευτέρα, μετά από ένα ΑΣΕΠοσαββατοκύριακο, έκανα μια βόλτα στα βιβλιοπωλεία της Θεσσαλονίκης, πριν την επιστροφή στην Ξάνθη. Κατέληξα να αγοράσω το Μελανόκαρδος (γερμανιστί, tintenherz) γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η ιδέα που περιγράφεται στο οπισθόφυλλο. Fantasy από γερμναία... Σε λίγο καιρό έρχεται και το review. Το έχει κανείς υπόψην του; (Οχι spoilers please!)

 

 

όλο έλεγα να το αγοράσω αλλά το άφηνα. Τελικά με πρόλαβε η ταινία.

 

Για να λέμε την αλήθεια, αυτό το "παιδικό-εφηβικό" μυθιστόρημα δεν σας κάνει πολύ κομούτσα για παιδιά; Έστω για παιδιά της χώρας μας;

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα να αγοράσω το Μελανόκαρδος (γερμανιστί, tintenherz) γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η ιδέα που περιγράφεται στο οπισθόφυλλο. Fantasy από γερμναία... Σε λίγο καιρό έρχεται και το review. Το έχει κανείς υπόψην του; (Οχι spoilers please!)

Ξέρω ότι έχει ήδη γυριστεί ταινία, με τον Μπρ΄νταν Φρέιζερ στο ρόλο του μπαμπά κι ότι το αντιμετωπίζουν λίγο σαν παιδικό, Υποτίθεται ότι έχει μια wicked απόδοση της πραγματικότητας,. αλλά να σου πω την αμαρτία μου, δε μου πολυγεμίζει το μάτι. Για να το αγοράσω θα περιμένω να το διαβάσει κάποιος που να ξέρω το γούστο του στα βιβλία.

 

Για να είμαι και εντός τόπικ, περιμένω εντός των ημερών από Άμαζον το δεύτερο βιβλίο της σειράς Shadows of the Apt, του Αdrian Tchaikovsky, με τίτλο "Dragonfly Falling". Έχω ήδη το πρώτο, το "Empire in Black and Gold", αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμη. Επίσης με τον έναν ή τον άλλον τρόπο έχουν πέσει στα χέρια μου αυτές τις μέρες, τα παιλότερα βιβλία του Περικλή Μποζινάκη (Ζώνη Ερήμωσης και Στο λυκόφως εκείνα), ο Χαλκοπρόσωπος του Κώστα Βουλαζέρη και ο Θίασος της Χίμαιρας, του Οδυσσεά Γκρέι.

Link to comment
Share on other sites

Για την τριλογία του Inkheart, Inkspell & Inkdeath, κάποιος είπε ότι κατά περίεργο τρόπο σου κινεί το ενδιαφέρον να τελειώσεις τα βιβλία. Δεν ξέρω πως θα είναι η ταινία, αλλά τα συγκεκριμένα βιβλία κάποια στιγμή μάλλον θα προστεθούν στην συλλογή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ηρθε η παραγγελία μου απο το Bookdepository, τουλάχιστον η μισή.

 

1) Neverwhere - Neil Gaiman

 

2) Un Lun Dun - China Mieville

 

3) The Curse of the Gloamglozer (The Edge Trilogy) - Paul Stewart,Chris Riddler

 

4) Priest V.1

 

5) Vatican City, Las Vegas - Rex, Wolfinger

 

6) We3 - Vertigo. Grant Morrison-Frank Quitely

 

7) Lenore: Noogies - Roman Dirge's

 

8) Sei: Death and Legend

 

9) The trouble with Igor - Christopher P. Peilly

 

10) The Gashlycrumb Tinies - Edward Gorey

 

11) The Doubtful Guest - Edward Gorey

 

Τα πρώτα 3 είναι βιβλία. Τα υπόλοιπα είναι Graphic Novels

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το 4ο του Μαύρου πύργου του Κινγκ,το

 

Ο μάγος και η γυάλινη σφαίρα

 

Μάλλον θα καθυστερήσω να πάρω 5ο,6ο,7ο για να διαβάσω κι άλλα.Πιθανότατα θα πάρω κανένα βιβλιαράκι της Ωρόρα γιατί πολλά έξοδα τελευταία μαζευτήκανε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα 4 βιβλιαράκια προχθές...λίγο απ' όλα!!! :rolleyes:

  • Κουτί σε σχήμα καρδίας - Joe Hill
  • Η μπαλάντα του πανδοχέα - Beagle S. Peter
  • Θα φωνάξω την αστυνομία - Irvin Yalom
  • Διαβάζοντας στη Χάννα - Bernhard Schlink ( Το οποίο έφυγε σε 2 ωρίτσες )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα 4 βιβλιαράκια προχθές...λίγο απ' όλα!!! :rolleyes:
  • Κουτί σε σχήμα καρδίας - Joe Hill

Το έχεις ξεκινήσει αυτό ; Πώς σου φαίνεται ;

 

 

Επίσης, περιμένω απόψεις για το ''Θα φωνάξω την αστυνομία - Irvin Yalom'', για το οποίο -παρότι έχω διαβάσει τα προηγούμενα του Yalom - αμφιταλαντεύομαι.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις ξεκινήσει αυτό ; Πώς σου φαίνεται ;

 

 

Επίσης, περιμένω απόψεις για το ''Θα φωνάξω την αστυνομία - Irvin Yalom'', για το οποίο -παρότι έχω διαβάσει τα προηγούμενα του Yalom - αμφιταλαντεύομαι.

 

:)

 

Δεν τα έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά που θα πἀνε...δεν θα καθυστερήσουν για πολύ ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τσίμπησα το “Η αποζημίωση και άλλα διηγήματα” (Paycheck) P.K.Dick και το “Μετά τα μεσάνυχτα” Δάφνη Ντι Μωριέ.

 

Δεν τσίμπησα κάποια άλλα που είχα βάλει στο μάτι -όπως και τα προηγούμενα- αλλά δεν τα βρήκα. Ανάμεσα τους τοDo Androids Dream of Electric Sheep:(

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το ΣΟΓΚΟΥΝ απο εκδοσεις ΑΝΟΥΒΙΣ. Ειχε πολλα χρονια να εμφανιστει και ηθελα να το διαβασω. Ειμαι στην σελιδα 663 και εχω αλλο τοσο και βαλε. Βιβλιαρα και...φτουραει... :)

 

Για γραψε περισσοτερα, το γλυκοκοιταω εδω και καιρο αλλα ξερω ότι και να το αγορασω δεν προκειται να το αρχίσω πριν περασουν μερικοι μηνες. Πρεπει να ειναι πολυ ωραιο το ατιμο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν τσίμπησα κάποια άλλα που είχα βάλει στο μάτι -όπως και τα προηγούμενα- αλλά δεν τα βρήκα. Ανάμεσα τους τοDo Androids Dream of Electric Sheep

 

Το πήρα σήμερα μαζί με τη 2η ανθολογία διηγήματος του διαγωνισμού Αντώνης Σαμαράκης. :)

 

Δε βρήκα το "Σχέδιο Φράκταλ" :(

Link to comment
Share on other sites

Για γραψε περισσοτερα, το γλυκοκοιταω εδω και καιρο αλλα ξερω ότι και να το αγορασω δεν προκειται να το αρχίσω πριν περασουν μερικοι μηνες. Πρεπει να ειναι πολυ ωραιο το ατιμο

 

το είχα διαβάσει πρίν 10+ χρόνια γιατι το είχαμε σε παλαιότερη έκδοση με τον Ρίτσαρντ Τσάμπερλεην στο οπισθόφυλλο (σκληρό εξύφυλλο). Είναι ευκολοδιάβαστο και αρκετά καλό, αν σου αρέσουν οι ιστορίες που τα συνδιάζουν όλα: ρομάντζο, δράση, ίντριγκα και πήδουκλους. Δεν κουράζει (εκτός απο το βάρος του) και κρατάει το ενδιαφέρον έως την τελευταία σελίδα! :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Δε βρήκα το "Σχέδιο Φράκταλ" :(

 

Εξαντλήθηκε κιόλας; :D

 

Σίγουρα υπάρχει στο Solaris και στην Πολιτεία.

Από την άλλη μεριά, είναι ευκαιρία να έρθεις την Τετάρτη στο Έναστρον για να σε γνωρίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εξαντλήθηκε κιόλας; :D

 

Σίγουρα υπάρχει στο Solaris και στην Πολιτεία.

Από την άλλη μεριά, είναι ευκαιρία να έρθεις την Τετάρτη στο Έναστρον για να σε γνωρίσουμε.

Ναι ρε συ! Πολιτεία, δεν το σκέφτηκα καθόλου. Στην πρωτοπορία πάντως το έχουν στη σελίδα τους αλλά στο μαγαζί θα το έχουν λέει από Δευτέρα και είμαι «πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων εγκέφαλος» :D γιατί θα μπορούσα να περάσω από πολιτεία πηγαίνοντας προς το μετρό στο πανεπιστήμιο. Τέλος πάντων, ίσως να βρω χρόνο για την Τετάρτη. Είναι κάτι που είχα από την αρχή στο μυαλό μου και τώρα παίζει δυνατά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα!!!!

 

Λοιπον χθες αγορασα το "Το στομα του διαβολου" του Αντωνη Κρυσιλα και το "Χ. Φ. Λαβκραφτ Εναντιον του κοσμου Εναντιον της ζωης" του Μισελ Ουελμπεκ.

Link to comment
Share on other sites

Ειθισται η περιοδος των γιορτων να ενδικνειται για αγορες, οποτε κι εγω μεσα σ΄ολα πηρα και τα βιβλια τουτα.

 

16/04/09

Αμπροουζ Μπηρς: "Ιστοριες φαντασματων"

Πανος Κουτρουμπουσης: "Η Ταβερνα του Ζολα"

Ανν Ραντκλιφ: "Τα καστρα του Αθλιν και του Νταμπειν"

 

17/04/09

Ιαν Ρανκιν: "Σκελετοι στο κελαρι"

Ουρσουλα Κ. Λεγκεν: "Ο αναρχικος των δυο κοσμων"

Μαλκομ Λοουρυ: "Κατω απο το ηφαιστειο"

 

18/04/09

Βασιλης Δημητριου: "Η προφητεια του βασιλια"

Link to comment
Share on other sites

Για δώρα δικά μου. Η αγορά έγινε απο το Internet. Ηδη τα 3 απο αυτά έχουν διαβαστεί και είμαι στα μισά του τέταρτου.

 

1) Books Of Blood Omnibus 1 (1-3) - Clive Barker

2) Books Of Blood Omnibus 2 (4-6) - Clive Barker

3) Mister B. Gone - Clive Barker

4) Perdido Street Station - China Tom Miéville

5) The Scar - China Tom Mieville

6) The Colour Of Magic - Terry Pratchett

7) Reaper Man - Terry Pratchett

8) The Day I Swapped my Dad for Two Goldfish - Neil Gaiman

9) The Graveyard Book - Neil Gaiman

10) M is for Magic - Neil Gaiman

11) The Etched City - Bishop

12) Lord Of the Flies - William Golding

13) Lenore: Wedgies - Roman Dirge's

14) Steampunk - Vandermeer

15) City of Saints and Madmen - Vandermeer

Link to comment
Share on other sites

24/04/09

Γκυγιώμ Απολλιναίρ "Οι έντεκα χιλιάδες βέργες "

 

25/04/09

Τσέζαρε Παβέζε "Το φεγγάρι και οι φωτιές "

Αντονέν Αρτώ "Ο καλόγερος (του Λιούις)"

Γιώργος Τσούκης "Ο μικρός Κθούλου Ι" - (δωρο)

Τζόαν Ρόουλινγκ "Οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου" - (δωρο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..