Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Ημουν Ναυαρίνου και είπα να περάσω από Βιβλιοβάρδια για ένα βιβλίο στα Αγγλικά(=φτηνό).Τελικά βρήκα το Jonathan Strange & Mr. Norrell στα ελληνικά με 5,5 ευρώ.Ε,το τσίμπησα χωρίς πολύ σκέψη.Καινουργια έκδοση,ελληνικά,μεγάλο βιβλίο,καλό,φτηνό...τα πάντα ολα!

Link to comment
Share on other sites

A, ναι, και έξι βιβλία του Δ. Φλωράκη. Και μου έφεραν και ένα βιβλίο δώρο, αλλά δε νομίζω να το διαβάσω ποτέ, αφού είναι από Έλληνα και διάβασα στο οπισθόφυλλό του τη λέξη "Μεσοπόλεμος"...

LOL...έτσι,ετσι...και ειδικά αυτός ο Μεσοπόλεμος έχει καταντήσει αηδία στην ελληνική λογοτεχνία!

 

Ναι,το "Οι δύο μάγοι και ο άρχοντας των κορακιών" από τις εκδόσεις Διοπτρα εννοώ.Η αρχική τιμή ήταν σβησμένη αλλά ναι κατι σαν 28-29 ευρώ έγραφε.Μου έκανε εντύπωση και αφού το είχα στη λίστα μου(αν και πολύ πίσω είναι αλήθεια) είπα να το τσιμπήσω και να μην το πω του παπά αλλα να το πω εδώ να το τσιμπήσουν κι άλλοι σουφουφίτες.(Μετά να πάω στο μαγαζί να ζητησω αμοιβή για διαφήμιση!)

 

Τα βιβλία του Esslemont είναι καλά ρε Τιποτένιε;Η πλοκή είναι παράλληλη με του Έρικσον ή κάτι τέτοιο έτσι;Προς το παρόν δε θα τον ακουμπήσω γιατί πιστεύω ότι θα εντείνει το κομφούζιο στα Μαλαζανοβιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του Esslemont είναι καλά ρε Τιποτένιε;Η πλοκή είναι παράλληλη με του Έρικσον ή κάτι τέτοιο έτσι;Προς το παρόν δε θα τον ακουμπήσω γιατί πιστεύω ότι θα εντείνει το κομφούζιο στα Μαλαζανοβιβλία.

δεν έχω ιδεά, αδιάβαστο είναι ακόμα και θα παραμείνει έτσι για κάμποσο καιρό. Πάντως αναφέρεται στη νύχτα που ο Αυτοκράτορας τα τίναξε (ή ότι άλλο έγινε εκείνο το βράδυ) που αναφέρεται και στο Gardens of the Moon ως γεγονός που έγινε πριν από χρόνια και συγκλόνισε τον κόσμο του Malaz.

Γενικά πάντως δεν πολυπροσπαθώ να θυμάμαι το τι γίνεται στα Μαλαζανοβιβλία, γιατί το κεφάλι μου θα εκραγεί. Ελπίζω κάποιος άνθρωπος να φτιάξει μια Malazanopedia στο ίντερνετ για να έχω να διαβάζω τι σημαίνει η κρυπτική αναφορά της κάθε σελίδας...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν κάτι κόμικ που είχα παραγγείλει...

 

Scalped Vol1

Transmetropolitan Vol1

Preacher Vol1

Hellblazer - Empathy is the Enemy

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ κατέβηκα Αθήνα για να περάσω το Πάσχα με οικογένεια και αγόρασα:

 

1)Τα δύο graphic novels της Anita Blake που κυκλοφόρησαν

2) Warhammer Time of Legends τα τρια βιβλία που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής

3)"Ο Λέκγουελ και οι ξεχασμένοι Θεοί" (επιτέλους!!)

 

Το τελευταίο διαβάζω αυτή τη στιγμή και μπορώ να πω ότι το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Χμ....δυο ωρες πριν τον Πολεμο του Μπαρουριου απο την σειρα Τεμεραιρ και το Ilion του Simmons........

Link to comment
Share on other sites

1. Γκιγιωμ Απολιναιρ: Οι Εντεκα Χιλιαδες Βεργες

2. Τζον Πολιντορι: Ο Βρυκολακας / Λορδος Βυρων: Ενα Αποσμασμα

3. Αρθουρ Μαχεν: Ο Λοφος Των Ονειρων

4. Ηλιας Φλωρακης: Το Μπαρακι Του Τσαρλι

5. Αρθουρ Μπλοχ: Ο Νομος Του Μερφυ

Edited by Nephilim
Link to comment
Share on other sites

Nephilim, του Μάχεν είναι καινούργιο ή εννοείς το Λόφο των Ονείρων;

Link to comment
Share on other sites

Nephilim, του Μάχεν είναι καινούργιο ή εννοείς το Λόφο των Ονείρων;

 

Μάλλον τον Λόφο των Ονείρων εννοεί Ευθυμία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:( κρίμα... δε θα μου κακόπεφτε ένας καινούργιος Μάχεν αυτήν την εποχή...
Link to comment
Share on other sites

Nephilim, του Μάχεν είναι καινούργιο ή εννοείς το Λόφο των Ονείρων;

 

 

Μάλλον τον Λόφο των Ονείρων εννοεί Ευθυμία.

 

Παιδια συγγνωμη ο δαιμων του...πληκτρολογιου...και το μπασκετ φταινε :unsure: ...

Link to comment
Share on other sites

:( κρίμα... δε θα μου κακόπεφτε ένας καινούργιος Μάχεν αυτήν την εποχή...

 

Καλά, ζεί ο Μάχεν?

Link to comment
Share on other sites

Εννούσα κάποιο έργο του που ακόμη δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά :p

Link to comment
Share on other sites

05/05/09

 

Πιερ Λουίς "Μικρές ερωτικές σκηνές "

Γκυγιώμ Απολλιναίρ "Τα κατορθώματα ενός νεαρού Δον Ζουάν"

Link to comment
Share on other sites

Εαν έγραφα τα βιβλία που μου έρχονται ή αγοράζω, αυτό το Topic Θα είχε φτάσει στις 50 σελίδες τουλάχιστον. Τέλος πάντων άλλη μία καταχώρηση (αν και από την τελευταία φορά έχω πάρει τουλάχιστον 15-20 πακέτα από Amazon Συν κάποιες άλλες εγχώριες αγορές):

 

Cosmology - Steven Weinberg

The First Three Minutes - Steven Weinberg

I Am Legend - Richard Matheson

Dreams of a Final Theory - Steven Weinberg

Quintessence: The Mystery of the Missing Mass - Lawrence Krauss

Hiding in the Mirror - Lawrence Krauss

Atom: A Single Oxygen Atom's Journey from the Big Bang to Life on Earth and Beyond - Lawrence Krauss

Link to comment
Share on other sites

Weinberg,καλός.Αν και δεν έχω διαβάσει ολόκληρο βιβλίο του από ότι θυμάμαι.Πάντως κάτι αρθρα του ήταν αρκετά ενδιαφέροντα.

 

Εγώ πήρα το

Εμποροι του διαστήματος

των Pohl-Kornbluth

 

Μολονότι ο Πο(α/ου?)λ δεν μου έχει κάνει καλή εντύπωση είπα να συνεχίσω την προσπάθεια να φτιαξω μια μικρή αλλά καλή συλλογή από κλασικά έργα ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

19/05/09

 

Τέρυ Πράτσετ "Φτερά και πούπουλα στον αέρα"

Τέρυ Πράτσετ "Φορτηγατζήδες πάνω στη γη"

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μου βιβλιαράκια!!! :D

 

Το Ασήμι που ουρλιάζει - Αβρααμ Καουλ (Διάβασα το αντίστοιχο topic και το βρήκα ενδιαφέρον. Έτσι το τσίμπισα. Το ξεκίνησα και φαίνεται super)

Ντουμα Κη - Stephen King (Καινούριο είναι...για να δούμε τι θα δούμε...)

Ο Βασιλιας των Πειρατών - Salvatore (Τόσο Salvatore διαβάσαμε στα νιάτα μας, αλλό ένα δεν θα βλάψει.. ε?)

Λογική και Ευαισθησία - Jane Austen (Άσχετο αλλά τώρα τελευταία περνάω "Αναγνωστική" κρίση!!!) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τέρυ Πράτσετ "Φτερά και πούπουλα στον αέρα"

WANT!!!

 

Τη μετάφραση βρήκες, του Πατάκη; Πού μπορώ να βρω κι εγώ ένα αντίτυπο; PLEASE, PLEASE, PLEASE???

Link to comment
Share on other sites

Χθες...

 

Μπάτλερ Ουίλιαμ Γέητς "Μυθολογίες και οράματα"

Σύλβια Πλαθ "Ο γυάλινος κώδων"

Link to comment
Share on other sites

26/05/09

 

Διονύσιος Σολωμός: Η γυναίκα της Ζάκυθος / Διάλογος

Πιερ Λουίς: Εγχειρίδιο καλής συμπεριφοράς κορασίδων για οικοτροφεία

Μαρκήσιος ντε Σαντ: Τεχνάσματα του έρωτα και άλλες ιστορίες

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα στην Άγνωστη Καντάθ μ' ένα φίλο μου για να μου κάνει δώρο όποιο βιβλίο ήθελα. Τελικά ύστερα από αρκετό ψάξιμο επέλεξα το ''Όλα είναι Δυνατά'' του Σ. Κινκ και το ''Μεταλλικό Τέρας'' του Α. Μέρριττ. Είναι και τα δύο σπάνια, γι' αυτό τα διάλεξα. Το πρώτο αν δεν κάνω λάθος βρίσκεται μόλις στην δεύτερη του έκδοση αλλά για αρκετό καιρό δεν μπορούσα να το βρω πουθενά. Το είχα δανείσει παλαιότερα σ' ένα συμμαθητή μου αλλά ποτέ δεν το πήρα πίσω. Το δεύτερο είναι από εκδόσεις Πατάκης και ανήκει στη σειρά Επιστημονική Φαντασία. Σ' αυτή τη σειρά έχω και τα νούμερα 2 και 3, Οι Περιπέτειες του Νόρθγουεστ Ράιτ της C. L. Moore και Όλα τα Χρώματα του Ήλιου του Μπαλάνου. Δεν αναγράφεται όμως σε κάποιο τόμο ποια είναι όλη η σειρά και δεν μπορώ να ξέρω ποια μου λείπουν. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει.

 

Υ.Σ: Πάλι έκανα λάθος από την βιασύνη μου.

Edited by tetartos
το διόρθωσα!
Link to comment
Share on other sites

Tέσσερα έβγαλε όλα-όλα, και αγοράστε τα όπου τα βρέιτε για το στοκ έχει πάει για χαρτοπολτό. Το τέταρτο ήταν ο Κουλ, του Ρόμπερτ Χάουαρντ.

 

ΥΓ. Του Νορθγουέστ Σμιθ... :)

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..