Jump to content

Βιβλια με ζομπι?


sora_1
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα!

Ειμαι καινουριος στο forum!!

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις βιβλια με ζομπι!

Εχω ψαξει αλλα δεν βρισκω.....το μονο που εχω διαβασει και μαρεσε παρα πολυ με κατι σαν ζομπι ηταν το Διψα για αιμα που μου αρεσε παρα πολυ!!!

Αμα ξερει κανεις κανενα,ας το αναφερει!

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλός ήρθες! Κάτι σαν το Book of the dead ψάχνεις;; είδες στην σειρά του ΟΞΥ, οπού ανήκει και αυτό μήπως και υπάρχει κάτι παρόμοιο που να σου αρέσει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κοιταξει την σειρα κολαση απο τις εκδοσεις οξυ,αλλα δεν το εχω δει αυτο που λες!

Μπορεις να μου δωσεις ενα link με την περιληψη του?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις μόνο για μεταφρασμένα στα Ελληνικά ή γενικα?

Γενικά μπορώ να προτείνω το The Zombie Survival Guide και World War Z: An Oral History of the Zombie War του Max Brooks.

Υπάρχει επίσης η τριλογία Monster Nation, Monster Island, Monster Planet του David Wellington, που είναι με ζόμπι.

Link to comment
Share on other sites

οχι ψαχνω μονο βιβλια στα ελληνικα!!

το book of dead παντως δεν το βρισκω πουθενα ,σιγουρα σωστος ειναι ο τιτλος?

καποιο στα ελληνικα δεν ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Το Κινητό του Στήβεν Κινγκ - Εκδόσεις Bell

 

Και σίγουρα όχι το Ζόμπι από τις εκδόσεις Οξύ. Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω πολυ!

το book of dead που ανεφερε πιο πανω ο Nestor τι ειναι? δεν το βρισκω!

Link to comment
Share on other sites

Είναι της Patricia Cornwell, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν είμαι σίγουρος αν έχει ζόμπι(α) μέσα..

Θες αποκλειστικά μεταφρασμένα στα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

ναι μονο στα ελληνικα θελω......αυτο της Patricia Cornwell στα αγγλικα ειναι ή υπαρχει και στα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρόχειρη έρευνα δεν μπόρεσα να το βρω στα ελληνικά. Ναι, το Ζόμπι απο τις εκδόσεις Οξύ δεν έχει σχέση με το αντικείμενο που θες. Σε ενδιαφέρει αποκλειστικά να υπάρχουν ζόμπι στην υπόθεση; Αν δεις μέσα απο τα ποστ, θα ανακαλύψεις αρκετά βιβλία επάνω στη λογοτεχνία τρόμου. Πάντως το κορίτσι της διπλανής πόρτας..διάβασε το και πες τη γνώμη σου στο τόπικ του Ketchum..

Link to comment
Share on other sites

οχι οκ δεν διαβαζω βιβλια μονο με ζομπι.....μεχρι στιγμης εχω φιαβασει το διψα για αιμα,νεκρη σαιζον και τωρα εχω ξεκινησει το αιμα για το μανιτου (ωραιο φαινεται) μετα θα ξεκινησω και το girl next door και θα πω την γνωμη μου στο τοπικ!

 

Σκεφτομαι να αγορασω και το Παρια και τον Αμαρτοβορο απο τις εκδοσεις οξυ. Για τον Παρια εχω ακουσει καλες κριτικες,για τον αμαρτοβορο τι λετε? αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Για τον Πάρια λένε όντως καλά λόγια, αν και αν έχεις διαβάσει ένα του Μάστερτον, όπως διαπίστωσα τα έχεις διαβάσει όλα. Ο δαίμονας που επιστρέφει ή προσπαθεί να επιστρέψει πίσω στη γη, να φέρει το σκότος ή οτιδήποτε άλλο έχει αφήσει στην ατζέντα του κλπ κλπ., και όλα αυτά συνοδευόμενα απο ένα λιγάκι απότομο τέλος..

Τον Αμαρτοβόρο δεν το έχω διαβάσει, αλλά να ρωτήσω και γω αν σχετίζεται με την ταινία;

Edited by Nestor
Link to comment
Share on other sites

Για τον Πάρια λένε όντως καλά λόγια, αν και αν έχεις διαβάσει ένα του Μάστερτον, όπως διαπίστωσα τα έχεις διαβάσει όλα. Ο δαίμονας που επιστρέφει ή προσπαθεί να επιστρέψει πίσω στη γη, να φέρει το σκότος ή οτιδήποτε άλλο έχει αφήσει στην ατζέντα του κλπ κλπ., και όλα αυτά συνοδευόμενα απο ένα λιγάκι απότομο τέλος..

Μπα, δεν είναι το ίδιο... Αυτό είναι γραμμένο σε ΟΓ πρώτου προσώπου και ο ήρωας δεν είναι ντετέκτιβ.

Αλλά ναι, κατά τα άλλα, το να διαβάζεις Μάστερτον είναι το αντίστοιχο του να βλέπεις ταινία του Φούλτσι: μάπα σενάριο, αλλά το gore αξίζει.

 

Και βάλε στα βιβλία με τα ζόμπι και το "Γελαστό πτώμα" της Χάμιλτον, από Οξύ. Είναι βέβαι το δεύτερο σειράς, αλλά έχει ζόμπια.

Και θεωρώ αυτονόητο ότι θα διαβάζεις το αρχετυπικό survival horror "Ζωντανός Θρύλος" του Μάστερτον. Κι ας έχει βρικόλακες αντί για ζόμπια

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν είναι το ίδιο... Αυτό είναι γραμμένο σε ΟΓ πρώτου προσώπου και ο ήρωας δεν είναι ντετέκτιβ.

Αλλά ναι, κατά τα άλλα, το να διαβάζεις Μάστερτον είναι το αντίστοιχο του να βλέπεις ταινία του Φούλτσι: μάπα σενάριο, αλλά το gore αξίζει.

 

Και βάλε στα βιβλία με τα ζόμπι και το "Γελαστό πτώμα" της Χάμιλτον, από Οξύ. Είναι βέβαι το δεύτερο σειράς, αλλά έχει ζόμπια.

Και θεωρώ αυτονόητο ότι θα διαβάζεις το αρχετυπικό survival horror "Ζωντανός Θρύλος" του Μάστερτον. Κι ας έχει βρικόλακες αντί για ζόμπια

 

α δεν το ηξερα για το γελαστο πτωμα. θα το κοιταξω!

οσο για τον ζωντανο θρυλο ειμαι μπερδεμενος , γιατι εχω δει την ταινια και φοβαμαι μην το βαρεθω!

αγορασα και τον αρχοντα του ψευδους τελικα!!

Link to comment
Share on other sites

α δεν το ηξερα για το γελαστο πτωμα. θα το κοιταξω!

οσο για τον ζωντανο θρυλο ειμαι μπερδεμενος , γιατι εχω δει την ταινια και φοβαμαι μην το βαρεθω!

Η ταινία διαφέρει πολύ σε σχέση με το βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

α καλο αυτο!

θελω να διαβασω και το 30 μερες νυχτα αλλα επισης εχω δει και την ταινια!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

pride-zombies.jpg

 

Εχμ... έχουμε καμιά κριτική γι' αυτό; :dazzled:

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

pride-zombies.jpg

 

Εχμ... έχουμε καμιά κριτική γι' αυτό; :dazzled:

 

όταν το διαβάσω... μπορεί να κάνω καμμιά κριτική. Επίσης υπάρχουν και τα :

 

Pride and Prejudice and Sea Monsters,

Mr Darcy, Vampyre.

 

Πάντως για το πρώτο της σειράς έχω ακούσει τα καλύτερα πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μόλις διάβασα το Wet Work του Phil Nutman. Γραμμένο το 1993, έρχεται κουτί σήμερα που έχει προκύψει μια ζομπο-μανία. Πραγματικά πολύ καλογραμμένο βιβλίο, με το εντυπωσιακό twist να βλέπουμε πράγματα μέσα από τα μάτια κάποιων νεκροζώντανων (θυμηθείτε: γραμμένο το 1993). Με το καλό να το δούμε και στα ελληνικά (που, δεν το κρύβω, κάνω το κατιτίς μου μπας και συμβεί).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το Wet Work του Phil Nutman. Γραμμένο το 1993, έρχεται κουτί σήμερα που έχει προκύψει μια ζομπο-μανία. Πραγματικά πολύ καλογραμμένο βιβλίο, με το εντυπωσιακό twist να βλέπουμε πράγματα μέσα από τα μάτια κάποιων νεκροζώντανων (θυμηθείτε: γραμμένο το 1993). Με το καλό να το δούμε και στα ελληνικά (που, δεν το κρύβω, κάνω το κατιτίς μου μπας και συμβεί).

 

Ποιό είναι ακριβώς το στόρι του βιβλίου; Φαίνεται ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το Wet Work του Phil Nutman. Γραμμένο το 1993, έρχεται κουτί σήμερα που έχει προκύψει μια ζομπο-μανία. Πραγματικά πολύ καλογραμμένο βιβλίο, με το εντυπωσιακό twist να βλέπουμε πράγματα μέσα από τα μάτια κάποιων νεκροζώντανων (θυμηθείτε: γραμμένο το 1993). Με το καλό να το δούμε και στα ελληνικά (που, δεν το κρύβω, κάνω το κατιτίς μου μπας και συμβεί).

 

Ποιό είναι ακριβώς το στόρι του βιβλίου; Φαίνεται ενδιαφέρον.

 

Το πέρασμα ενός κομήτη κοντά από τη Γη δημιουργεί νεκροζώντανους

ή/και κάνει σμπαράλια το ανοσοποιητικό

. Εμείς βλέπουμε το στόρι να εκτυλίσσεται μέσα από τα μάτια διαφόρων ατόμων, κάποια από τα οποία περνάνε "απέναντι".

Κάποια στιγμή τα "νοήμονα" ζόμπι φτάνουν στο σημείο να οργανωθούν στρατιωτικά και να αιχμαλωτίζουν κόσμο σε "μαντριά" για φάγωμα αργότερα.

Έχει και πολιτικά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το Wet Work του Phil Nutman. Γραμμένο το 1993, έρχεται κουτί σήμερα που έχει προκύψει μια ζομπο-μανία. Πραγματικά πολύ καλογραμμένο βιβλίο, με το εντυπωσιακό twist να βλέπουμε πράγματα μέσα από τα μάτια κάποιων νεκροζώντανων (θυμηθείτε: γραμμένο το 1993). Με το καλό να το δούμε και στα ελληνικά (που, δεν το κρύβω, κάνω το κατιτίς μου μπας και συμβεί).

 

Ποιό είναι ακριβώς το στόρι του βιβλίου; Φαίνεται ενδιαφέρον.

 

Το πέρασμα ενός κομήτη κοντά από τη Γη δημιουργεί νεκροζώντανους

ή/και κάνει σμπαράλια το ανοσοποιητικό

. Εμείς βλέπουμε το στόρι να εκτυλίσσεται μέσα από τα μάτια διαφόρων ατόμων, κάποια από τα οποία περνάνε "απέναντι".

Κάποια στιγμή τα "νοήμονα" ζόμπι φτάνουν στο σημείο να οργανωθούν στρατιωτικά και να αιχμαλωτίζουν κόσμο σε "μαντριά" για φάγωμα αργότερα.

Έχει και πολιτικά σχόλια.

 

Μια χαρά μου ακούγεται. Και αν είναι και καλογραμμένο... Άντε, κάνε κάτι να το δούμε και στα ελληνικά thmbup.gif!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως ανακάλυψα μερικά καλά βιβλία με ζόμπι, μόνο που δεν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.

 

1. J. L. Bourne - Day by day Armageddon, εκδόσεις Simon and Schuster Ltd, σελ. 224

2. Max Brooks - World war Z, εκδόσεις Gerald Duckworth & Co Ltd, σελ. 352

3. Luke Keioskie - Dead America, εκδόσεις Severed Press, σελ. 214

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..