Jump to content

Write off #37 (Πρόσκληση)


aristofanoula
 Share

Recommended Posts

Εισαγωγή

 

Το εργαστήριο ήταν βρώμικο και υποφωτισμένο. Παράξενα εργαλεία και ηλεκτρονικά μηχανήματα βρίσκονταν διάσπαρτα, σκονισμένα και σκουριασμένα, μεταδίδοντας αχνές αντανακλάσεις από τη μοναδική πηγή φωτός του χώρου, ένα γυμνό, θολό γλόμπο, ο οποίος κρεμόταν, πολύ χαμηλά θα μπορούσε να πει κανείς, από το αραχνιασμένο ταβάνι. Μια ηλικιωμένη γυναίκα με λευκή ιατρική στολή κάθονταν δίπλα στο μεταλλικό πάγκο και διάβαζε με προσοχή ένα παλιό κιτρινισμένο βιβλίο έχοντας τα πρεσβυωπικά γυαλιά της στην άκρη της μύτης της. Κάπου, κάπου έριχνε κλεφτές ματιές πρώτα στο ρολόι που είχε στον καρπό της και έπειτα στο γυμνό σώμα πάνω στον πάγκο. Ο ξαπλωμένος άνδρας πάσχιζε να αναπνεύσει βγάζοντας πνιχτές κραυγές ενώ συνεχείς μυϊκοί σπασμοί συντάρασσαν το κορμί του, έτρεμε ασταμάτητα με τις γροθιές του σφιχτά κλεισμένες και τα μαύρα του μαλλιά μουσκεμένα από τον ιδρώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γκουχ... ε... μήπως θα θέλατε μια παρατασούλα μιας εβδομάδας; Να προλάβω να σας διαβάσω κι εγώ ο καημένος, αφού θα λείπω μέχρι το άλλο Σάββατο! Αν θέλιτι, δεν επιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Γκουχ... ε... μήπως θα θέλατε μια παρατασούλα μιας εβδομάδας; Να προλάβω να σας διαβάσω κι εγώ ο καημένος, αφού θα λείπω μέχρι το άλλο Σάββατο! Αν θέλιτι, δεν επιμένω!
ε, ναι! δεν γίνεται να κριθεί η διαμάχη αυτή χωρίς την καθοριστική σας συμβολή, αξιότιμε monsieur. εμ, θα είναι στραβό το κλίμα, θα το δαγκώσει και ο γάιδαρος... τέλος πάντων. αφού το ζητήσατε τόσο ευγενικά, και μονάχα για αυτόν τον λόγο -να το ξεκαθαρίσουμε, οκ?- εγώ δέχομαι να παρατείνουμε την ανάρτηση των ιστοριών του monsieur tetartos kai moi κατά επτά ημερολογιακές ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Χεχε, κι εκεί που έλεγα "πλησιάζει το deadline, καιρός να βάλω κάτι από αυτά που έχω σκεφτεί στο χαρτί" νά 'σου μια βδομαδούλα ακόμα παράταση (και σκέψη). Γιατί όχι; Μπορεί να βρω καμιά καλή ιδέα!

 

(Μετάφραση: Φιου! Ευτυχώς! Δεν έχω γράψει λέξη μέχρι τώρα, πάλι καλά που υπάρχει και ο Spock και δεν έγινα ρεζίλι. Ακόμα...)

Link to comment
Share on other sites

(Λες και δεν καταλάβαμε ότι εσύ τον έβαλες. :whistling: )

 

 

(Μετάφραση: Φιου! Ευτυχώς! Δεν έχω γράψει λέξη μέχρι τώρα, πάλι καλά που υπάρχει και ο Spock και δεν έγινα ρεζίλι. Ακόμα...)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν τι γίνεται εδώ; Θα ξεκινήσει ποτέ αυτό; Περιμένουν άλλοι σειρά!

 

(Έχει γράψει μια λέξη κάποιος από τους δύο;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τι γίνεται εδώ; Θα ξεκινήσει ποτέ αυτό; Περιμένουν άλλοι σειρά!

 

(Έχει γράψει μια λέξη κάποιος από τους δύο;)

 

post-1004-1231414487_thumb.jpg

 

Tetartos...!

...Araquel...!

...Aristofanoula...!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν γίνετε τόση καθυστέριση καλυτερα να κλειδωθεί το θέμα και να προχωρήσουμε στο επόμενο write - off. Τί λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν γίνετε τόση καθυστέριση καλυτερα να κλειδωθεί το θέμα και να προχωρήσουμε στο επόμενο write - off. Τί λέτε ?

 

Και θα αποδεχτούμε τι; Πως κατάρα έπεσε στα write-off; Εξορκισμός χρειάζεται εδώ ή μια βρεγμένη σανίδα;

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, βρήκες ευκαιρία να μας την "πεις" και πολύ καλά κάνεις. Η πρόταση που είχα κάνει εδώ ήταν να κάναμε μια αξιοπρεπή ψηφοφορία στο προηγούμενο write-off και να συνεχίζαμε σιγά-σιγά και σ' αυτό. Δεν γίνεται για 16 διηγήματα να έχουμε 25 ψήφους και για 2 διηγήματα να μην έχουμε ούτε 10. Δεν απάντησε κανείς σ' αυτό.

 

Δυστυχώς λίγο οι γιορτές, λίγο άλλα πράγματα που τρέχουνε - ένα μυαλό έχουμε (χειμώνα-καλοκαίρι) και όχι και τόσο ελεύθερο χρόνο, όσο ίσως να έχουν άλλοι. Αν τις ώρες που ξοδέψαμε όλο αυτόν τον καιρό για τον ΔΣΣΙ, την ψηφοφορία, τα reports, τα παράπονα και τα PMs, αν είχαμε καθήσει, θα είχαμε γράψει 10 ιστορίες. Και θα έμεναν "δικές μας" στο τέλος. Δε ζητάμε ευχαριστώ αλλά λίγη κατανόηση θα μας ήταν χρήσιμη. Και υποστηρικτική.

 

Αν πάλι, μετά την πρόσφατη "απουσία" σας, έχετε επανέρθει δριμύτεροι, να μη σας κόψουμε τον ενθουσιασμό. Πάρτε εσείς τη σκυτάλη και μπορούμε να πάρουμε εμείς την βρεμμένη σανίδα... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ωραία... πάει και αυτό!

θα ήθελα να καταγραφεί στα πρακτικά ότι συμφωνώ με τον προλαλήσαντα κύριο τέταρτο.

ποιες οι σκέψεις σας, monsieur? προλαβαίνουμε;

το συζητάμε αύριο με τη μαμαζέλα aristofanoula?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, γιατί δεν κατάλαβα κάτι: Οι ιστορίες ήταν γραμμένες και περίμεναν το προηγούμενο write-off να κλείσει για ν' ανεβούν ή δεν έχουν γραφτεί ακόμα;

Αν παίζει κάτι που περιμένει ανάγνωση και ψηφοφορία, ίσως είναι καλά να γίνεται ένα bump από τους εμπλεκόμενους πού και πού για να μην το ξεχνάμε και οι υπόλοιποι και για να ενημερώνονται και τα νέα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

ωραία... πάει και αυτό!

θα ήθελα να καταγραφεί στα πρακτικά ότι συμφωνώ με τον προλαλήσαντα κύριο τέταρτο.

ποιες οι σκέψεις σας, monsieur? προλαβαίνουμε;

το συζητάμε αύριο με τη μαμαζέλα aristofanoula?

 

Τι, έτσι θα τη γλυτώσετε;

 

Και ας μισοπάρουμε το θέμα της "κατάρας" στα σοβαρά. Αν το αφήσουμε κι αυτό, έχουμε τρίτο write-off που καταρρέει. Χάνεται το σθένος και η ελπίδα για τα επόμενα. Ξεκίνησε με το "write-off της ντροπής" Nienor εναντίον trillian, πάλι με εισαγωγή Naroualis, που πήγε άκλαφτο. Μετά το cesar_cy εναντίον month, που έκλεισε μεν, αλλά λυπήθηκα και τον νικητή που ο καημένος έμοιαζε να κέρδισε μέσα σε άδειο γήπεδο. Που η συμμετοχή και τα πανηγύρια; Και τώρα araquel και tetartos;

 

Και ειδού η διαστροφή του θέματος: Εμείς δεν επιβάλλουμε το write-off στους μονομάχους! Μόνοι σας αποφασίζεται, προκαλείται και καλείται τον άλλον με μεγαλοστομίες, και προσφέρεται ένας τρίτος να σας γράψει μια εισαγωγή!

 

16 άτομα είχαν περισσότερο χρόνο από σας ή είχαν καλύτερο ατζέντη; Εσείς προσφερθήκατε!

 

Και ρωτώ ξανά: Μέχρι να ατονίσει το θέμα, που νομίζω ατόνισε πολύ κοντά στην ημερομηνία λήξης της μονομαχίας σας, δεν είχατε γράψει ούτε λέξη; Ούτε λέξη; Ούτε καν ψίγμα ιδέας;

 

Μα να παραχωρείτε την σκυτάλη με τέτοια ανακούφιση;

 

Λοιπόν, πιστεύω, για το καλότυχο του τριπλού write-off που αναμένει (και που μία από τις συμμετέχουσες είναι η...Nienor), και για την επιβίωση του θεσμού, θα έπρεπε araquel και tetartos να ολοκληρώσετε αυτό που ξεκινήσατε. Είναι τόσο δύσκολο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να ψηφίσουμε με βάση ποιος περιμένουμε να γράψει καλύτερη ιστορία!

Link to comment
Share on other sites

Και ας μισοπάρουμε το θέμα της "κατάρας" στα σοβαρά. Αν το αφήσουμε κι αυτό, έχουμε τρίτο write-off που καταρρέει. Χάνεται το σθένος και η ελπίδα για τα επόμενα. Ξεκίνησε με το "write-off της ντροπής" Nienor εναντίον trillian, πάλι με εισαγωγή Naroualis, που πήγε άκλαφτο. Μετά το cesar_cy εναντίον month, που έκλεισε μεν, αλλά λυπήθηκα και τον νικητή που ο καημένος έμοιαζε να κέρδισε μέσα σε άδειο γήπεδο. Που η συμμετοχή και τα πανηγύρια; Και τώρα araquel και tetartos;

 

Ώπα, μισό, ένα ένα... :p Έχεις δίκιο που συνεχίζεις να φωνάζεις για εκείνο το write off αλλά όπως θα δεις δεν είναι το μόνο που ακυρώθηκε και φυσικά δεν είναι το πρώτο.

 

Εκείνο του Cesar_cy εναντίον Month "έκλεισε" μαζί με όλα τα υπόλοιπα poll που θα έπρεπε να έχουμε κλείσει εδώ και καιρό (χρόνια τώρα βασικά) και λόγω τακτοποιήσης. Είχε ήδη μείνει ανοιχτό για παραπάνω από μία εβδομάδα (που είναι ο χρόνος ψηφοφορίας που ορίζει το παιχνίδι) και κάποτε έπρεπε να κλείσει...

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι δεν πρέπει να ματαιώνονται write off, και πριν από όλους τους άλλους το λέω και στον εαυτό μου, όμως δεν είναι εδώ το τόπικ όπου θα το συζητήσουμε. Εδώ είναι αποκλειστικά για να κάνουν τα παιδιά το διαγωνισμό τους, επομένως τα αφήνω για λίγο ακόμη εδώ και ύστερα θα έλεγα να πάνε στο επίσημο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και ανέλαβα το Write Off, ας ξεκινήσω από αυτό, μόνο και μόνο για να μην κλείσει απλά και έχουμε γκρίνιες.

Araquel, Tetartos, θέλετε να κάνετε τον διαγωνισμό τούτο, ή να το κλείσουμε?

Αν συμφωνήσετε και οι δυο, θα έχετε μια εβδομάδα για να τελειώσετε την ιστορία σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι, έτσι θα τη γλυτώσετε;

[...]

Εμείς δεν επιβάλλουμε το write-off στους μονομάχους! Μόνοι σας αποφασίζεται, προκαλείται και καλείται τον άλλον με μεγαλοστομίες, και προσφέρεται ένας τρίτος να σας γράψει μια εισαγωγή!

 

16 άτομα είχαν περισσότερο χρόνο από σας ή είχαν καλύτερο ατζέντη; Εσείς προσφερθήκατε!

 

Και ρωτώ ξανά: Μέχρι να ατονίσει το θέμα, που νομίζω ατόνισε πολύ κοντά στην ημερομηνία λήξης της μονομαχίας σας, δεν είχατε γράψει ούτε λέξη; Ούτε λέξη; Ούτε καν ψίγμα ιδέας;

 

[...]

 

Λοιπόν, πιστεύω, για το καλότυχο του τριπλού write-off που αναμένει (και που μία από τις συμμετέχουσες είναι η...Nienor), και για την επιβίωση του θεσμού, θα έπρεπε araquel και tetartos να ολοκληρώσετε αυτό που ξεκινήσατε. Είναι τόσο δύσκολο;

Ντίνο, αν θέλεις να συζητήσουμε περί του τρέχοντος write-off, μπορείς να το δοκιμάσεις σε πμ προς εμένα ή τον monsieur tetartos. Το εάν 16 άτομα είχαν περισσότερο χρόνο από εμάς τους δύο, ή το εάν είχαν καλύτερο ατζέντη, ή τι πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει για να είναι καλότυχο το triple write-off είναι κάτι που δεν ενδεχομένως δεν ενδιαφέρει τα υπόλοιπα μέλη. Το σίγουρο είναι ότι οι απαντήσεις σε κάποια από αυτά σίγουρα δεν τους -και κυρίως, σε- αφορούν.

μπορεί να πιστεύεις και να λες ότι οφείλεις να τσιγκλίζεις τον κόσμο για να κάνει αυτό που πρέπει ή που έχουν πει ότι θα κάνουν, και ότι το τσίγκλισμα αυτό γίνεται καλοπροαίρετα, παρόλα αυτά αναγνωρίζεις την πιθανότητα να μην εκλαμβάνεται το όποιο τσίγκλισμά σου ως τέτοιο (καλοπροαίρετο). Ξεκόλλα λιγάκι (ή πολύ), αν έχεις απορίες, στείλε πμ, Δεν θα ανοίξουμε θέμα εδώ πέρα. Ντα; Ντα.

 

Λοιπόν μιας και ανέλαβα το Write Off, ας ξεκινήσω από αυτό, μόνο και μόνο για να μην κλείσει απλά και έχουμε γκρίνιες.

Araquel, Tetartos, θέλετε να κάνετε τον διαγωνισμό τούτο, ή να το κλείσουμε?

Αν συμφωνήσετε και οι δυο, θα έχετε μια εβδομάδα για να τελειώσετε την ιστορία σας.

Monsieur Northerain, το ξαναπάμε και ας ελπίσουμε με απτότερα αποτελέσματα αυτή τη φορά. Νομίζω ότι και ο Tetartos είναι της ιδίας άποψης.
Link to comment
Share on other sites

Monsieur Northerain, το ξαναπάμε και ας ελπίσουμε με απτότερα αποτελέσματα αυτή τη φορά. Νομίζω ότι και ο Tetartos είναι της ιδίας άποψης.

Θα απαντήσω παραφράζοντας ένα προηγούμενο ποστ του araquel:

θα ήθελα να καταγραφεί στα πρακτικά ότι συμφωνώ με τον προλαλήσαντα κύριο τέταρτο araquel.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που λύθηκε και αυτό το "προβληματάκι". Περιμένω τις ιστοριούλες σας! (Όχι τίποτα άλλο, θέλω να δω τις ολοκληρώσεις της εισαγωγής μου!!)

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι καταλαβαίνω λοιπόν θέλετε να το κάνετε το write off(πείτε μου απλά, γιατί με κάνετε να ψάχνω στο τοπικ μπας και καταλάβω...).

 

Θέλετε να ξεκινήσετε την Τρίτη ή την Τετάρτη?

Link to comment
Share on other sites

θα πω τετάρτη, καθαρά και μόνο λόγω ώρας, για να προλάβει να το δει αύριο και ο 4ος.

Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη ο Τέταρτος; Μέσα!

 

Πρώτο στοίχημα: η ιστορία μου θα έχει περισσότερες λέξεις από του araquel (εντός του ορίου των 3000 λέξεων, βέβαια!)

 

Έδιτ: τι σημαίνει να ξεκινήσουμε; Την εισαγωγή την έχουμε, το μόνο που μας μένει είναι να καθαρίσουμε το πληκτρολόγιο, να ακονίσουμε τα νύχια μας και να βγάλουμε μερικά χρήματα από την τράπεζα (αυτό ο araquel, μπας και μαζέψει καμία ψήφο :tongue:)

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο στοίχημα: η ιστορία μου θα έχει περισσότερες λέξεις από του araquel (εντός του ορίου των 3000 λέξεων, βέβαια!)

 

Έδιτ: τι σημαίνει να ξεκινήσουμε; Την εισαγωγή την έχουμε, το μόνο που μας μένει είναι να καθαρίσουμε το πληκτρολόγιο, να ακονίσουμε τα νύχια μας και να βγάλουμε μερικά χρήματα από την τράπεζα (αυτό ο araquel, μπας και μαζέψει καμία ψήφο :tongue: )

Τι είδους οικτρή λασπολογία είναι αυτή;

και σχετικά με τις 3000 λέξεις, είναι σχεδόν προκλητικό να προσπαθήσω να βγάλω ακριβώς 3.000 λέξεις. αυτό, αν παρασυρθώ από την λογική σας ότι μετράει η ποσότητα, κι ουχί η ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

και σχετικά με τις 3000 λέξεις, είναι σχεδόν προκλητικό να προσπαθήσω να βγάλω ακριβώς 3.000 λέξεις. αυτό, αν παρασυρθώ από την λογική σας ότι μετράει η ποσότητα, κι ουχί η ποιότητα...

 

Χεχε, αυτό θυμίζει το γνωστό σχόλιο για

το μέγεθος και την τεχνική! Ντροπή σας που το ξέρετε...

 

 

Πάντως, ένα ενδιαφέρον στοιχηματάκι δε θα το βάλουμε; (γιατί το ποιός θα κερδίσει, είναι ήδη γνωστό!) Προτείνω, λοιπόν, το:

 

Δεύτερο στοίχημα: η ιστορία μου θα έχει περισσότερα γράμματα από του araquel! Αν μάλιστα δεν έχουν τον ίδιο αριθμό λέξεων, τότε θα έχει το μεγαλύτερο αριθμό γραμμάτων ανά λέξη!

 

 

 

Υ.Γ. Το να ονομάσεις τον πρωταγωνιστή σου Ναβουχοδονόσορα θεωρείται cheating? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #37 (Πρόσκληση)
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..