Jump to content

Πόσο έχετε γράψει συνολικά;


mman
 Share

Recommended Posts

Επειδή έχω ένα μικρό θεματάκι σχετικά με το πόσο σπάνια και αργά γράφω, σήμερα μέτρησα όλα ανεξαιρέτως τα, λογοτεχνικά εννοείται, ολοκληρωμένα έργα μου. Το αποτέλεσμα ήταν

 

53 ολοκληρωμένα έργα

σύνολο 470.000 λέξεις

σε 23 χρόνια.

 

Πραγματικά μ΄ ενδιαφέρει πολύ να μάθω τα δικά σας νούμερα ή εκτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

14 μικρα διηγήματα από τότε που γράφτηκα στο φόρουμ.

 

Πιο πριν, μόνο κόμιξ σκίτσαρα που δεν πιάνουνε για διηγήματα.

Και υπάρχει και το ρημάδι το Ααρών που είναι ένα τέρας ενός εκατομυρίου σελίδων που γράφω-σκιτσάρω εδώ και 15 χρόνια αλλά τόσο περίπλοκο που είναι, όλο πρέπει να κάνω reset για να διορθώνω και να προσθέτω. Πάλι καλά που γράφω πλέον σε word και γλητώνω τις μουτζούρες και τις προσθήκες με βελάκια...

Link to comment
Share on other sites

Οκεϊ, και με προκάλεσες και με έβαλες στα αίματα να μετράω.

 

120 ολοκληρωμένα έργα

σύνολο 540.000 λέξεις

από το 1993 ως σήμερα (=16 χρόνια)

 

Πιο πριν υπήρξαν τρία "μεγάλα" μυθιστορήματα, της ελεεινής μορφής, με χοντρικά (όπως τα υπολογίζω τώρα που μεγάλωσα) 20+20+50 χιλιάδες λέξεις. Το πρώτο και το δεύτερο τα έχω πετάξει (τόσο ηλίθια ήμουν κάποτε) και το τρίτο υπάρχει μόνο σε χειρόγραφο και δεν πρόκειται να δακτυλογραφηθεί ποτε, οπότε πρέπει βασιστείτε στα λόγια μου.

 

Α, και μιλάμε πάντα για ολοκληρωμένα έτσι; Γιατί αν μετρησω λέξεις σε αυτά που έχουνε μείνει από μισά έως και μόνο τίτλος, καήκαμε. Θα μετράω μέχρι αύριο τέτοια ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mman νιώθω να με λούζει κρυος ιδρώτας... Δεν έχω κάτσει ποτέ να μετρήσω πόσο έχω γράψει αλλά σίγουρα είναι πολύ λιγότερα αυτά που έχω γράψει. Ολοκληρωμένα μυθιστορήματα έχω δυο (άντε τρια αν μετρήσω και το πρώτο, το κλειδωμένο στα συρτάρια), μια απορριφθείσα νουβέλα, και κάμποσες σκόρπιες ιστορίες και άπειρες σημειώσεις (δεν πετάω τίποτα, ούτε μια πρόταση). Αυτά :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Οκεϊ, και με προκάλεσες και με έβαλες στα αίματα να μετράω.

 

120 ολοκληρωμένα έργα

σύνολο 540.000 λέξεις

από το 1993 ως σήμερα (=16 χρόνια)

 

Πιο πριν υπήρξαν τρία "μεγάλα" μυθιστορήματα, της ελεεινής μορφής, με χοντρικά (όπως τα υπολογίζω τώρα που μεγάλωσα) 20+20+50 χιλιάδες λέξεις. Το πρώτο και το δεύτερο τα έχω πετάξει (τόσο ηλίθια ήμουν κάποτε) και το τρίτο υπάρχει μόνο σε χειρόγραφο και δεν πρόκειται να δακτυλογραφηθεί ποτε, οπότε πρέπει βασιστείτε στα λόγια μου.

 

Α, και μιλάμε πάντα για ολοκληρωμένα έτσι; Γιατί αν μετρησω λέξεις σε αυτά που έχουνε μείνει από μισά έως και μόνο τίτλος, καήκαμε. Θα μετράω μέχρι αύριο τέτοια ώρα.

 

Ευθυμία μετά από αυτό μονάχα ως τεμπέλης μπορώ να χαρακτηρισθώ :D

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ που μόνο ένα έργο έχω ολοκληρώσει...

Βέβαια δεν ξεκίνησα και πολλά. Τα έχω όλα κρατημένα σε word οπότε ήταν εύκολη η καταμέτρηση.

Στα τελευταία πέντε(?) χρόνια έγραψα 266.223 λέξεις. Ένα μυθιστόρημα που δεν τελείωσε ποτέ, μια νουβέλα που δεν τελείωσε ποτέ, μια νουβέλα που τελείωσε κι ένα μυθιστόρημα που ΘΑ τελειώσει! Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια φάση υπολόγιζα γύρω στις 200.000 λέξεις. Δύο ολοκληρωμένες νουβέλες στις 50 και 60 χιλιάδες αντίστοιχα, ένα διήγημα στις 10.000, δύο ανολοκλήρωτα μυθιστορήματα στις 20-κάτι χιλιάδες, άλλα δύο ανολοκλήρωτα κάπου λιγότερο από τις 10.000, πολλές σύντομες ιστορίες από 500 έως 5000 λέξεις. Ίσως πλέον να έχω φτάσει κάπου στις 250 χιλιαδες, αλλά αμφιβάλλω για περισσότερες.

 

Edit: Από το 2003 και μετά.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που μετράμε σε λέξεις και όχι σε ποιότητα γραφής...

Αυτή πάντα έχει διακυμάνσεις. Η καλή περίπτωση είναι από αρχικά χαμηλή να καταλήγει σε υψηλή όσο πλησιάζουμε το τώρα. Αλλά δεν ισχύει πάντοτε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο έως αδύνατο να μετρήσω και να δώσω εκτίμηση της δουλειάς μου. Δεν σκέφτηκα ποτέ να κρατώ ημερομηνίες και να μετρώ λέξεις για κάποιο κατοπινό αρχείο.

 

Γράφω από το 1988, όταν αναγκαστικά η πρώτη μου δουλειά προέκυψε σενάριο. Και ήταν σενάριο κινηματογραφικής ταινίας. Θεωρώ πως η μίζερη καριέρα μου στη σεναριογραφία θα ξεκινούσε επίσημα το 1993, όταν ο κάθε τάδε και δίνα μου ζητούσαν να τους γράψω σενάρια βασισμένες στις ιδέες τους. Στην άκρη, έγραφα κι ένα-δύο δικά μου σενάρια, σαν αυτά που θα ήθελα να δω εγώ στην οθόνη.

 

Το 1996 έγραψα το «Ο Σαλτιμπάγκος και οι Γάτες της Ύδρας», το πρώτο μου μυθιστόρημα. Στα αγγλικά. Μετά το μετέφρασα στα ελληνικά, και το ξαναδούλεψα άλλες δύο φορές. Τελικό σύνολο λέξεων 37.420 λέξεις.

 

Μετά έγραψα μια το σενάριο μιας μίνι-σειράς 18 επεισοδίων. Το «Δώδεκα». Τελικά το μετέτρεψα σε μυθιστόρημα. Σύνολο λέξεων 120.368.

 

Ό,τι έχω βάλει στο φόρουμ, κάπου πάνω από 50 διηγήματα, γράφτηκαν από το 2003 και μετά. Κάποια πρωτότυπα, άλλα βασισμένα σε παλιά μου σενάρια. Από παλαιότερες εκτιμήσεις μου είχα συμπεράνει πως από τα διηγήματα αυτά βγάζω μια Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας των 41.260 λέξεων, μια δεύτερη 39.297 λέξεων και μια Ανθολογία Τρόμου 41.490 λέξεων. Τα διηγήματα fantasy συμπληρώνουν 11.499 λέξεις, ενώ κάποια εναλλακτικά, άνευ κατηγορίας, στις 19.187 λέξεις.

 

Έγραψα επίσης την «Καρδιά του Δαίμονα» με 45.946 λέξεις, το «Κατάθεση από την Αιωνιότητα» με 66.820 λέξεις και το «Οστεοδρόμιο» με 51.000 λέξεις.

 

Από τα μυθιστορήματα εκκρεμούν για να τελειώσουν τα «Anarchus» και «Αλιέρ» με 24.790 και 42.420 λέξεις αντίστοιχα μέχρι στιγμής.

 

Πλην «Σαλτιμπάγκου» και «Δώδεκα», από το 2003 μέχρι σήμερα, πέντε περίπου χρόνια, 383.709 λέξεις.

 

Δεν κάνω άλλο σύνολο γιατί υπολείπονται αμέτρητα σενάρια που έγραψα για άλλους αλλά και για μένα, που δεν τα μετέτρεψα όλα σε πεζά.

Link to comment
Share on other sites

Που βόσκει ρε Ντίνο αυτή η Καρδιά του Δαίμονα και δε την πήρα χαμπάρι;

 

Βόσκει στο Οξύ περιμένοντας να τυπωθεί.

Link to comment
Share on other sites

τώρα να βάλω τα κλάματα, τις φωνές, ή να πέσω σε κατάθλιψή?

 

Λοιπόν... έχουμε και λέμε... 2 ιστορίες των 2000 λέξεων που παίρνουν ανάλυση αλλά που δεν βλέπω να αναλύονται...

3 μεγαλύτερες ιστορίες που δεν θυμάμαι πόσες λέξεις είναι.... αλλά από ποιότητα... δεν τις λές και καλές...

και 1 ιστορία φάντασυ που.... άστο καλύτερα.. το μόνο καλό είναι ότι όλα είναι φυλαγμένα, είτε στο word είτε χειρόγραφα... (Α! ξέχασα και την προσπάθεια να γράψω διηγήματα με Βαμπίρ... αυτό και αν θα μείνει ανολοκλήρωτο για καιρό....

 

έτσι λοιπόν πέρσαν τα τελευταία 3+ χρόνια που προσπαθώ να γράψω κάτι....

Link to comment
Share on other sites

....περίεργο μου φαίνεται να κάθομαι να μετράω....

θα κάνω μία προσπάθεια όμως. ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ άρχισα να γράφω απο το 1997 και μετά, που 'αναγκάστηκα' επιτέλους να ολοκληρώσω κάτι για τον διαγωνισμό διηγήματος που πήρα μέρος. το 98 (φτιαγμένη απο την επιτυχία στον διαγωνισμό) ολοκλήρωσα το πρώτο μου μυθιστόρημα, την Τρελοφάνεια (54230 σελ), αργότερα την νουβέλα μου Μαρμαρυγή (25500 σελ περίπου), την οποία μισή ξανάγραψα, οπότε έχω δύο μαρμαρυγές (πιάνεται;) με όχι μεγάλη διαφορά λέξεων, έχω δύο μυθιστορήματα που δουλεύω, δεν τα μετράω, αλλά προβλέπω να πάνε εκεί περίπου στις 50-60,000 το καθένα, ίσως το ένα λίγο παραπάνω, έχω αρκετες νουβέλες ατελείωτες (κανά τεσσάρι απ'ο,τι είδα...μου έκανε εντύπωση!!) τις οποίες δεν προβλέπεται να ξαναπιάσω, και απο διηγήματα, γύρω στα 29-30, αδυνατώ αυτή την στιγμή να μετρήσω λέξεις, γιατί τα έχω σε διάφορα word files!

Ναι, δεν έχω γράψει και τόσα πολλά τελικά, ούτε βιάζομαι να γράψω κι άλλα :)

Link to comment
Share on other sites

την Τρελοφάνεια (54230 σελ), αργότερα την νουβέλα μου Μαρμαρυγή (25500 σελ περίπου), την οποία μισή ξανάγραψα, έχω δύο μυθιστορήματα που δουλεύω, δεν τα μετράω, αλλά προβλέπω να πάνε εκεί περίπου στις 50-60,000 το καθένα,

 

:o ΣΕΛΙΔΕΣ;!! Μιλάμε...μας έκανες σκόνη μιλάμε! :rudolph:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, φίλε μου mman, πριν μιλήσω με νούμερα:

Το δεύτερο και το προ παντός το τρίτο βιβλίο των Λαξευτών (που εξαιτίας σου το ξανάγραψα από την αρχή), θα μετρήσουν ως μονά ή ως διπλά βιβλία; Και πρόσεξε πολύ τι θα απαντήσεις γιατι είναι είναι της τάξης των 150,000 λέξεων το καθένα! :evil:

 

Edit: typos.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, φίλε μου mman, πριν μιλήσω με νούμερα:

Το δεύτερο και το προ παντός το τρίτο βιβλίο των Λαξευτών (που εξαιτίας σου το ξανάγραψα από την αρχή), θα μετρήσουν ως μονά ή ως διπλά βιβλία; Και πρόσεξε πολύ τι θα απαντήσεις γιατι είναι είναι της τάξης των 150,000 λέξεων το καθένα! :evil:

Ως μονά. Ξέρω ότι είναι σκληρό, αλλά στο αρχικό post είπα ότι μετράμε ολοκληρωμένα έργα και μόνο. Προφανώς όλες οι διορθώσεις που κάνουμε πριν ολοκληρωθεί ένα έργο δεν μετράνε. Το μόνο που μετράει είναι το πόσα έργα έχουν φτάσει στο τέλος τους (δηλαδή θα μπορούσαν να δοθούν στον αναγνώστη) και πόσες λέξεις έχουν αυτά στην τελική μορφή τους.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μετράει είναι το πόσα έργα έχουν φτάσει στο τέλος τους (δηλαδή θα μπορούσαν να δοθούν στον αναγνώστη) και πόσες λέξεις έχουν αυτά στην τελική μορφή τους.

 

Θα αναφερθώ μόνο στα έργα από το 1988 και μετά που άρχισαν να γράφω πιο συνειδητοποιημένα

(Τα προηγούμενα, γραμμένα από το 1976 μέχρι το 1985, είναι τέσσερα ολοκληρωμένα μυθιστορήματα, τουλάχιστον 400,000 λέξεις, αλλά απλώς take my word for it, όπως είπε και η Naroualis, γιατί αφενός είναι χειρόγραφα κι αφετέρου δεν είναι ακριβώς έργα που θα έδινα τώρα πια στον αναγνώστη).

 

Πάμε λοιπόν: Χρόνια 20+

Ολοκληρωμένα έργα: 27 διηγήματα, 4 μυθιστορήματα

Σύνολο λέξεων: περίπου 668.000

 

Βεβαίως, εσύ συγκεκριμένα, μου έχεις κάνει την τιμή να έχεις διαβάσει πάνω από 700,000 λέξεις από μένα. :tease:

 

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφερθώ μόνο στα έργα από το 1988 και μετά που άρχισαν να γράφω πιο συνειδητοποιημένα

(Τα προηγούμενα, γραμμένα από το 1976 μέχρι το 1985, είναι τέσσερα ολοκληρωμένα μυθιστορήματα, τουλάχιστον 400,000 λέξεις, αλλά απλώς take my word for it, όπως είπε και η Naroualis, γιατί αφενός είναι χειρόγραφα κι αφετέρου δεν είναι ακριβώς έργα που θα έδινα τώρα πια στον αναγνώστη).

 

Πάμε λοιπόν: Χρόνια 20+

Ολοκληρωμένα έργα: 27 διηγήματα, 4 μυθιστορήματα

Σύνολο λέξεων: περίπου 668.000

Ας μην ανακατεύουμε την ποιότητα με την απλή, ξερή συχνότητα και ποσότητα λέξεων. Αφού τα τέσσερα παλιά είναι ολοκληρωμένα, σαφώς και μετράνε. Έτσι μέτρησα κι εγώ. Άρά έχεις

 

Ολοκληρωμένα έργα: 27 διηγήματα, και 8 μυθιστορήματα

Σύνολο λέξεων: περ. 1.100.000

σε 33 χρόνια.

 

δηλαδή γράφεις 1,63 φορές πιο γρήγορα από μένα. (Όχι και τόσο πολύ τελικά.)

 

Edit: Διόρθωσα τα χρόνια και τον λόγο που έιχα κάνει λάθος. (Βλ. επόμενο post Tiessa.)

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Ας μην ανακατεύουμε την ποιότητα με την απλή, ξερή συχνότητα και ποσότητα λέξεων. Αφού τα τέσσερα παλιά είναι ολοκληρωμένα, σαφώς και μετράνε. Έτσι μέτρησα κι εγώ. Άρά έχεις

 

Ολοκληρωμένα έργα: 27 διηγήματα, και 8 μυθιστορήματα

Σύνολο λέξεων: περ. 1.100.000

σε 23 χρόνια.

 

δηλαδή γράφεις σχεδόν δυόμισι (2,34) φορές πιο γρήγορα από μένα.

 

Έτσι όπως μέτρησες, εννοείς σε 32+ χρόνια. Άρα, ξανακάνε τη διαίρεση.

Πάντως δεν νομίζω ότι γράφω ιδιαίτερα πιο γρήγορα από σένα γενικά. Απλώς εσύ γράφεις κυρίως διηγήματα, που σημαίνει ότι πρέπει να βρίσκεις καινούργιες ιδέες, καινούργιες πλοκές και να φροντίζεις να πληρείς τους κανόνες του διηγήματος. Εγώ πάλι όταν γράφω μυθιστόρημα μπορώ να πλέκω και να επενδύω πολλά χρόνια πάνω σε μια ιδέα, που σημαίνει ότι έχω περισσότερη ευχέρεια να αραδιάζω και τις λέξεις μου.

Ούτως ή αλλως, για την αλήθεια του πράγματος, έχω γράψει περίπου 300,000 λέξεις (δυο μυθιστορήματα) σε τέσσερα χρόνια (1988-1992). Μετά οι ρυθμοί έπεσαν σημαντικά για διάφορους λόγους κυρίως εξωσυγγραφικούς (παιδί και ανάγκες για δεύτερη δουλειά σχεδόν σε μόνιμη βάση).

Link to comment
Share on other sites

Με σκοτώνει αυτό το τόπικ και δε μπορώ και να το αγνοήσω... Μόνο πες μου, πριν μετρήσω, κάτι που το θεωρείς ολοκληρωμένο αλλά άχρηστο ως έχει, το βάζεις στο λογαριασμό? Και 2η ερώτηση: από που αρχίζουμε να μετράμε? Δηλαδή, οκ, γράφω παραμύθια από σχεδόν 12 χρονών (μπορεί και πιο μικρή) αλλά ούτε ήξερα τι έκανα ακριβώς, ούτε και μπορώ να μετρήσω λέξεις στα χειρόγραφα (χώρια που δεν είναι καν εδώ στη Σύρο). Μετράμε λοιπόν από εκεί που πρώτη φορά γράψαμε ένα διήγημα συνειδητά και είπαμε "αχά, τώρα έχω γράψει μια ιστορία" ή τα πάντα?

Link to comment
Share on other sites

Με σκοτώνει αυτό το τόπικ και δε μπορώ και να το αγνοήσω... Μόνο πες μου, πριν μετρήσω, κάτι που το θεωρείς ολοκληρωμένο αλλά άχρηστο ως έχει, το βάζεις στο λογαριασμό? Και 2η ερώτηση: από που αρχίζουμε να μετράμε? Δηλαδή, οκ, γράφω παραμύθια από σχεδόν 12 χρονών (μπορεί και πιο μικρή) αλλά ούτε ήξερα τι έκανα ακριβώς, ούτε και μπορώ να μετρήσω λέξεις στα χειρόγραφα (χώρια που δεν είναι καν εδώ στη Σύρο). Μετράμε λοιπόν από εκεί που πρώτη φορά γράψαμε ένα διήγημα συνειδητά και είπαμε "αχά, τώρα έχω γράψει μια ιστορία" ή τα πάντα?

Μετράμε, ή όταν δεν μπορούμε να μετρήσουμε εκτιμούμε, οτιδήποτε είναι λογοτεχνικό έργο και ολοκληρωμένο. Μ' αυτή την έννοια μετράμε τα πάντα: είτε τα γράψαμε όταν ήμασταν μωρά, είτε ξέραμε τι κάνουμε είτε όχι, είτε είναι αριστουργήματα είτε για τα σκουπίδια. Μόνο ποσότητα. Και ολοκληρωμένα. Με τη λέξη τέλος κάτω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕΛΙΔΕΣ;!! Μιλάμε...μας έκανες σκόνη μιλάμε

έλα ρε Ντίνο, οι ορμόνες ρε Ντίνο! ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΜΟΥ ΡΕ ΝΤΙΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! :bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ξαναπέτυχα αυτό το τόπικ. Από τον Φεβρουάριο πρέπει να έχω γράψει πάνω από 60 (αλλά λιγότερες από 70) χιλιάδες λέξεις επιπλέον (ας είναι καλά το nanowrimo)

 

Εσείς πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε από το τελευταίο σας ποστ ή (αν δεν έχετε κάνει) πόσο γενικά;

Link to comment
Share on other sites

8 διηγήματα

2 μυθιστορήματα (136 και 50 χιλιάδες λέξεις)

Σύνολο 202.000 λέξεις.

 

Φέτος έγραψα δηλαδή περίπου τα μισά που είχα γράψει μέσα σε 16 χρόνια...!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..