Jump to content

Πόσο έχετε γράψει συνολικά;


mman
 Share

Recommended Posts

Ευχάριστο να βλέπω ότι το φόρουμ "σπρώχνει" τους φίλους να γράψουν περισσότερο!

 

Όσον αφορά στο αρχικό ερώτημα, δεν έχω στοιχεία καθώς είμαι πολύ του γράψε-σκίσε γιατί το αποτέλεσμα θα δυσαρεστούσε έναν Τολστόι.

Γελοίο, το ξέρω, αλλά έχουμε όλοι τα κουσούρια και τις ανασφάλειές μας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, για να δούμε...

Τέσσερα μυθιστορήματα (τα 2 εξ' αυτών δεν διαβάζονται και το τρίτο την ψιλό-παλεύει, αλλά τα 'γραψα...), από τα οποία το τρίτο είναι περίπου 105,000 λέξεις και το τελευταίο 65,500, ενώ τα πρώτα δύο δεν γνωρίζω καθώς είναι γραμμένα στο χέρι.

Δεκατέσσερα διηγήματα (περίπου 35,000)

Και πολλά πολλά (αλήθεια πάρα πολλά, χεμ χεμ) ποιήματα

Αυτά...:huh:

Edited by manstredin
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο να βλέπω ότι το φόρουμ "σπρώχνει" τους φίλους να γράψουν περισσότερο!

 

Eλπίζω αυτό να ισχύσει και με εμένα.Κι αυτό γιατί σε φόρουμς και σε blogs πρέπει να έχω γράψει συνολικά 4-5 φορές το "Πόλεμος και Ειρήνη",

μα τα οff-line ολοκληρωμένα λογοτεχνήματά μου είναι ακόμη τόσο πενιχρά που ντρέπομαι να τα αναφέρω..

Καλά ΟΚ,ξεκίνησα με ποίηση προ καμιάς δεκαετίας μα δεν συμμάζεψα ποτέ τα πιο αξιόλογα ποιήματα σε κάποια συλλογή-οφ δι ρέκορντ αυτό.

Λίγο μετά άρχισα να γράφω πεζά,αρκετές ανολοκλήρωτες δουλειές(μεταξύ άλλων ένα αγγλόφωνο νοβέλι που κόλλησε στις πρώτες 5.000 λέξεις..)μα μόλις τέσσερα ολοκληρωμένα διηγήματα,συνολικά περίπου 15.000 λέξεων..

Και το κουλό είναι πώς δεν γράφω ιδιαίτερα αργά-όταν γράφω-απλώς κάνω μεγάλα συγγραφικά...διαλείμματα.:frown:

Edited by Sahstar
Link to comment
Share on other sites

Δύο τελειωμένες νουβέλες από 50.000 λέξεις η καθεμιά, ν διηγήματα (damn me if I remember them all! :p), γύρω στα 30; Πάνω κάτω... Απ' αυτά υπολογίζω σαν "ολοκληρωμένες δουλειές" τα μισά, με μέσο όρο λέξεων τις 5000, οπότε πάμε χοντρικά στις 175.000 λέξεις σε ολοκληρωμένα κείμενα που διαβάζονται κιόλας. Θεωρητικά γράφω απ' το 1995 (εκεί χρονολογείται το πρώτο μου διήγημα) αλλά από τότε και μέχρι το 2002 δεν είχα γράψει κάτι άλλο. Οπότε πάμε στα 7 χρόνια συν μία αναλαμπή. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετρώντας ως τελειωμένο και το τρέχον, που θέλει κάποιες ψιλοδιορθώσεις, έχω από το Φεβρουάριο, 4 διηγήματα, με σύνολο περίπου 14500 λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

61823 λέξεις - 23 ιστορίες από πέρσι τον Δεκέμβρη

 

μεγαλύτερη: 9085

μικρότερη: 437

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

1 Μυθιστόρημα

2 Ποιήματα

6 Διηγήματα (με άλλα 4 στα σκαριά, τα οποία δεν έχω συμπεριλάβει)

Σύνολο: περίπου 112.000 λέξεις.

...μετρώντας ακριβώς ένα χρόνο από το συγγραφικό μου ξεπαρθένιασμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο το 2005, δηλαδή σε έξι χρόνια, γύρω στις 6500 σελίδες (απο τις οποίες όλα εκτός απο χίλιες είναι στο Ημερολόγιό μου)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι μου κάνετε βραδιάτικα...

 

Δεν υπολογίζω τις απόπειρες για μυθιστόρημα που έκανα στο γυμνάσιο. Ξεκινώ το μέτρημα από τον Ιανουάριο του 2010, όταν δηλαδή ξεκίνησα και ολοκλήρωσα το πρώτο μου διήγημα.

 

Μέσα σε λιγότερο από ενάμιση χρόνο, μετράω:

 

  • 17 ολοκληρωμένα διηγήματα (με μέγιστο τις 6996 λέξεις και ελάχιστο τις 220)
  • Σύνολο αυτών: 33693 λέξεις

Αν από τα παραπάνω, αφαιρέσουμε το πρώτο μου διήγημα (αυτό των 6996 λέξεων) που το έγραψα τον Γενάρη του '10, όλα τα υπόλοιπα τα έχω γράψει μετά τον Σεπτέμβριο του ίδιου χρόνου.

 

Επομένως, σε 9 μήνες έγραψα 26697 λέξεις για 16 διηγήματα (με μεγαλύτερο ένα των 3836 λέξεων).

 

Στα παραπάνω θα μπορούσα να προσθέσω έναν σεβαστό αριθμό ποιημάτων (εδώ και δύο χρόνια κυρίως), μα δε θα μπω στη διαδικασία. Είναι αδύνατο να τα μετρήσω και μάλιστα σε λέξεις.

 

Link to comment
Share on other sites

1 Μυθιστόρημα

2 Ποιήματα

6 Διηγήματα (με άλλα 4 στα σκαριά, τα οποία δεν έχω συμπεριλάβει)

 

Σύνολο: περίπου 112.000 λέξεις.

 

...μετρώντας ακριβώς ένα χρόνο από το συγγραφικό μου ξεπαρθένιασμα.

 

Πολύ μπερμπάντης είσαι εσύ, γιατί ένα χρόνο που ξεπαρθενιάστηκες, πήγες με πολλές λέξεις.

 

Εγώ 1 μυθιστόρημα 80000 λέξεις, καμιά 25 διηγήματα και καμιά 70ριά ποιήματα. Να πηγαίνουν 200000 λέξεις το πολύ όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Σε λέξεις είναι δύσκολο να πω. Μέσα σε 4 χρόνια που ασχολούμαι, έχω γράψει ένα μυθιστόρημα 60.000 λέξεων και 35 (τα μέτρησα χτες) διηγήματα, από 400 ως 6.000 λέξεις το καθένα, αλλά τα πιο πολλά μικρότερα από 2.000. Αν δεν ήταν τα σεμινάρια, δε θα είχα γράψει ούτε τα μισά. Πόσο βγαίνουν όλα μαζί δεν ξέρω, κάτω από 100.000 σίγουρα. Άν έχω όρεξη κάποια στιγμή, θα κάτσω να μετρήσω λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που είχα λίγο χρόνο (read: procrastination) έκατσα και τα ξεδιάλυνα λίγο.

Έχουμε και λέμε (μόνο για ολοκηρωμένα έργα...)

 

προ-SFF (Ας πούμε 2003-2008)

 

2 νουβέλες (175.000 σύνολο) - 6 διηγήματα (21.000, όλα μέσα στο 7 και το 8)

 

201.000

 

Μετα-SFF (Ιούνιος 2008 - σήμερα)

 

1 νουβέλα 64.000 λεξεις

31 διηγήματα (απο 2000 ως 15.000 - δε μετραω φλασακια, που ετσι κι αλλιως δεν εχω ουτε 5) 133.000 λέξεις

 

197.000

 

Τώρα από ανολοκλήρωτη δουλειά, δε θέλω καν να το τσεκάρω... Τα 4 βιβλία που ξεκίνησα και προχώρησα περισσότερο (και τ'άφησα για να ασχοληθώ με κάτι άλλο) είναι 18,000, 25,000 34,000 και 45,000. Όλα μετα-sff.

 

Και μιας και έχω τα genre στοιχεία, 200,000 λεξεις είναι κυρίως scifi 120,000 κυρίως horror και 70,000 κυρίως fantasy. Ότι λειπει είναι reallsm.

 

Μέχρι τα μισά του 2011 έχω 8,500 λέξεις με 2 ολοκληρωμένα διηγήματα (και τα 2 για τους διαγωνισμούς, το πρώτο διορθωμένο ως τις 5k)... writer's block much?

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Ένα μυθιστόρημα 149513 λέξεων χωρίς τον τίτλο και 3 διηγήματα για το φόρουμ με ημερομηνία αφετηρίας της 26-11-2009

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τις 5 Νοεμβρίου 1989 εως σήμερα έχω γράψει:

14 Μυθιστορήματα

190 Διηγήματα και μικρές ιστορίες (από 4 σελίδες μέχρι 300 )

349 Ποιητικά

 

Δεν είναι όλα δακτυλογραφημένα, κάθε άλλο, Τα δακτυλογραφημένα πεζά ( τα ποιητικά πάντα είναι χειρόγραφα )

ανέρχονται σε 839 και κάτι χιλιάδες λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα! Και αυτό το μοιράστηκα μαζί σας με το που πάτησα το πόδι μου στο φόρουμ. :) Αν δεν κάνω λάθος με ένα word count μέτρησα 1750 λέξεις.

Ωραία η ιδέα να βαστάς αρχείο για τα γραπτά σου.

 

Άρα έχουμε και λέμε, έτσι για να τα βάλουμε σε μια σειρά...

 

1 διήγημα - 1750 λέξεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..