Jump to content

Asimov's science fiction


Recommended Posts

Ένα μικρό... ορεκτικό ;)

 

Δεν έχετε σκοπό να μας αφήσετε να πάρουμε μιαν ανάσα, έτσι;

 

Αν δεν κατέβω Αθήνα πριν τις 21... good luck σε μένα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε σκοπό να μας αφήσετε να πάρουμε μιαν ανάσα, έτσι;

 

Χμμμ όχι :tongue:

 

Αλλά δε χρειάζεται να ανησυχείς, γιατί το 2ο τεύχος κυκλοφορεί στην Αθήνα 19 Μαρτίου ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ μόνο τις μικρές έχω τελειώσει μέχρι τώρα.Καλές ήταν όλες.Λίγο η υπερβολική βιολογία στο Μετά τους καλλιεργητές με κούρασε και ίσως το Μέσα στο κουτί δεν είχε να πει τίποτα νέο.Αυτό με το πορτοφόλι ομορφο.

Τριλ,οι περισσότερες ιστορίες θα είναι σε αυτό το ύφος πάνω κάτω;Με την επιστήμη να παίζει τον κύριο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Αξιέπαινη η προσπάθεια και ανυπομονώ για το 2ο τεύχος μεθαύριο. Από το 1ο με κέρδισε το Ακτινοπίστολο πάντως. Μπορεί να υπάρχουν κάποιες αναληθοφάνειες όπως παρατηρήθηκε αλλά πρόκειται για μία εξαιρετική ιστορία, απλή και πρωτότυπη ταυτόχρονα. Πραγματικά την απόλαυσα.

 

Σαφώς και το πιο δυνατό χαρτί του τεύχους βέβαια είναι η Πηγή των Γηρατειών της Nancy Kress. Ολοκληρωμένη νουβέλα, σκληρή σε κάποιο βαθμό αλλά δυνατή. Ισορροπεί τέλεια μεταξύ τεχνολογίας και ψυχολογίας, εκεί που παίζεται η κλασική Ε.Φ. κατά τη γνώμη μου.

 

Από τα υπόλοιπα αναγνώσματα, ξεχωρίζει το Μετά τους Καλλιεργητές που πράγματι είναι δυσνόητο μερικές φορές αλλά μένει στη μνήμη. Το Πέντε Χιλιάδες έτη φωτός μου φάνηκε πολύ κοινότυπο και οι Ιπποδρομίες βασίζονται σε μία ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά εάν δε διάβαζα για την προϋπηρεσία της Mary Rosenblum στο εισαγωγικό σημείωμα, θα πίστευα ότι αυτό το διήγημα αποτελεί κακή πανεπιστημιακή εργασία στο μάθημα της συγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα παιδιά. Δεν πίστευα και γω στα μάτια μου όταν σταμάτησα στην Μαρτίου μετά της 12 το βράδυ για να πάρω κάτι από ένα καινούργιο 24ωρο περίπτερο και ξαφνικά το είδα να ξεπροβάλει από τα άλλα με τον τίτλο να με τραβάει...Δεν το διάβασα αμέσως όλο γιατί ήθελα να το απολαύσω ξεκούραστος. Νομίζω ότι η καλύτερη ιστορία του είναι το Ακτινοπίστολο, και αυτό γιατί έχω μια ιδαίτερη συμπάθεια στον Gardner. Περιττό να πω ότι ήδη ψάχνω να βρω το επόμενο τεύχος. Μπράβο στα παιδιά και ανυπομονώ για το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, Jordan και lisimelis, καλωσορίσατε :) - και στο φόρουμ αλλά και στο Asimov's. (κι ελπίζω να ευχαριστηθείτε και τα δύο!)

 

Το δεύτερο τεύχος κυκλοφορεί στην Αθήνα από σήμερα, σε περίπτερα και βιβλιοπωλεία.

 

Να επαναλάβω ότι στην επαρχία κυκλοφορεί ένα μήνα αργότερα στα περίπτερα, οπότε όσοι είστε εκτός Αθηνών ο πιο άμεσος τρόπος να το προμηθευτείτε είναι μέσω βιβλιοπωλείου (ακόμα κι αν δεν υπάρχει, μπορούν να το παραγγείλουν από την κεντρική διάθεση της Anubis, οπότε απλά... ζητήστε να το κάνουν :) )

 

Τριλ,οι περισσότερες ιστορίες θα είναι σε αυτό το ύφος πάνω κάτω;Με την επιστήμη να παίζει τον κύριο λόγο;

 

Όχι, για την ακρίβεια οι ιστορίες σαν του Stableford είναι οι λιγότερες. Οι περισσότερες κυμαίνονται σε πιο λογικά πλαίσια ως προς την επιστήμη - λογικά δηλαδή για... επιστημονική φαντασία.

 

Και περιμένω τα σχόλιά σας για τις ιστορίες του 2ου τεύχους ;)

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο τεύχος κυκλοφορεί στην Αθήνα από σήμερα, σε περίπτερα και βιβλιοπωλεία.

Και περιμένω τα σχόλιά σας για τις ιστορίες του 2ου τεύχους ;)

Να σου πω, θα μας αφήσεις καθόλου να πάρουμε μια ανάσα; :D

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μας αρέσει και το 2ο τεύχος.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τεύχος ήρθε εδώ χθες. Το αγόρασα.

 

Μου αρέσει η pulp υφή του χαρτιού μέσα, και το pocket-book μέγεθος του περιοδικού.

 

Υψηλό το επίπεδο της μετάφρασης του "Ακτινοπίστολου" που πρόλαβα να διαβάσω μέχρι σήμερα, και η ιστορία αξιοπρεπέστατη.

 

Επιφυλάσσομαι για περαιτέρω σχολιασμό όταν το διαβάσω όλο, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι κάτι παραπάνω από θετικές.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το δεύτερο τεύχος χτες το βράδυ στο αεροδρόμιο.

Αυτό θα πει ταχύτητα στη διανομή! :thmbup:

 

Με το πρώτο ξεφύλλισμα είδα ότι δίνουν και οι Dain και DinosXanthi το παρόν στις μεταφράσεις των διηγημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ το καινούριο τεύχος !

 

Πρώτες εντυπώσεις : πολύ καλό το editorial της trillian, μπράβο στους Dain και DinosXanthi που συμβάλουν στις μεταφράσεις, να σημειώσουμε ότι ανάμεσα στους μεταφραστές είναι κι ο Θανάσης Βέμπος.

 

Από τα ''συν'' του περιοδικού ότι μας φέρνει κοντά στα Nebula Prices, καθώς μας δίνει την δυνατότητα να διαβάσουμε πολλά από τα διηγήματα που διαγωνίζονται.

 

Η όρεξη μας έχει ανοίξει. Περισσότερα μετά τις αναγνώσεις... :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χθες από τον πάγκο εφημερίδων της Κλαυθμώνος, αλλά δεν το βρήκα στους αντίστοιχους πάγκους της Πανεπιστημίου, δεν το ήξεραν καν (το γράφω αυτό μήπως χρησιμεύει σε κάτι στην Trillian για το τσεκάρισμα της διανομής).

 

Για τα περιεχόμενα αφού το διαβάσω. Πάντως μέχρι τώρα στις εισαγωγές και τα δύο πρώτα, "ρολάρει" σαν Mustang στην Route 66.

 

Και θα γίνω πάλι μονότονος αλλά...

ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΟ!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το δεύτερο τεύχος από την Αθήνα. Έξοχο εξώφυλλο.

 

Και εμπνευσμένος:

 

Από σήμερα δεν είμαι σκέτος Ντίνος Χατζηγιώργης.

 

Είμαι Ντίνος Χατζηγιώργης Ε.Σ.Ε.Φ. (Έλληνας Συγγραφέας Επιστημονικής Φαντασίας)

 

... για τους "μπάμιες", όπως τους αποκαλεί ο Παρατηρητής, που έγραψαν για το "Ρέιβεν Σίτυ": "Το μυθιστόρημα είχε πέραση σε οπαδούς της επιστημονικής φαντασίας, ιστοριών εγκλήματος κ.ο.κ., δηλαδή σε παραλογοτεχνικούς κύκλους που βλέπουν τη λογοτεχνία σαν γραπτή οθόνη."

 

Ναι ρε, αυτός είμαι, και είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

"26 Πίθηκοι και η Άβυσσος" της Kij Johnson

 

Ένα εξαίσιο διήγημα. Πολύ γουστόζικη ιδέα, σαν το πορτοφόλι με τα δολάρια στο προηγούμενο τεύχος, εδώ έχουμε την μπανιέρα με τους πιθήκους. Στην παράδοση του προηγούμενου, η ιστορία θα μπορούσε να παραμείνει στην δύναμη της ιδέας της και μόνο, και να είναι εξίσου σύντομη και στεγνή. Η συγγραφέας όμως κάτι έχει να πει, και μας το λέει με έναν γουστόζικο, τελείως ξεκούραστο τρόπο που θυμίζει λίστα για ψώνια. Σε φέρνει στο φινάλε πριν το συνειδητοποιήσεις και λυπάσαι που τέλειωσε. Μας σκιαγραφείται ένας ονειρικός, όμορφος –και πολύχρωμος- κόσμος (χωρίς να χρειάζεται καν να μας δοθούν τα χρώματα.) Η μαγεία του τσίρκου, ξεχωριστοί, ευαίσθητοι ανθρώπινοι χαρακτήρες και ζώα, δηλαδή πίθηκοι, βγαλμένοι θαρρείς από τα παραμύθια. Υπέροχος ο τρόπος που μας κλείνει το μάτι στο τέλος, αποκαλύπτοντας έστω εν μέρει μια πτυχή του μυστηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα δεν είμαι σκέτος Ντίνος Χατζηγιώργης.

 

Είμαι Ντίνος Χατζηγιώργης Ε.Σ.Ε.Φ. (Έλληνας Συγγραφέας Επιστημονικής Φαντασίας)

 

... για τους "μπάμιες", όπως τους αποκαλεί ο Παρατηρητής, που έγραψαν για το "Ρέιβεν Σίτυ": "Το μυθιστόρημα είχε πέραση σε οπαδούς της επιστημονικής φαντασίας, ιστοριών εγκλήματος κ.ο.κ., δηλαδή σε παραλογοτεχνικούς κύκλους που βλέπουν τη λογοτεχνία σαν γραπτή οθόνη."

 

Ναι ρε, αυτός είμαι, και είμαστε.

 

 

Πες τα αγόρι μου!

Συγχαρητήρια και για τον αρμόδιο τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

"26 Πίθηκοι και η Άβυσσος" της Kij Johnson

 

Ένα εξαίσιο διήγημα... η ιστορία θα μπορούσε να παραμείνει στην δύναμη της ιδέας της και μόνο, και να είναι εξίσου σύντομη και στεγνή. Η συγγραφέας όμως κάτι έχει να πει, και μας το λέει με έναν γουστόζικο, τελείως ξεκούραστο τρόπο... Υπέροχος ο τρόπος που μας κλείνει το μάτι στο τέλος...

 

 

Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω. Πράγματι είναι καταπληκτικός ο απλός τρόπος με τον οποίο μας περιγράφει τα πάντα η συγγραφέας, και στο τέλος δεν μας αφήνει με κανένα ερώτημα, έχουν απαντηθεί τα πάντα, κι η ιστορία γίνεται (απρόσμενα) ένας ύμνος για το φανταστικό και το παράξενο και για τους ανθρώπους και τις ζωές τους.

 

Ένας αξιομνημόνευτος άθλος...

Edited by synodoiporos
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ σήμερα από πάγκο στην Κάνιγγος. Στην πρωτοπορία έχουν ακόμη μόνο το 1ο τεύχος.

Link to comment
Share on other sites

Tsts...

Στη Θεσσαλονίκη το πέτυχα σε περίπτερο το 2ο.Σο ματς φορ Αθενς...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις ως προς τη διανομή, θα φροντίσω να επιστρέψω με περισσότερες λεπτομέρειες :)

 

Ως προς τις ιστορίες: Συμφωνώ κι εγώ ότι οι 26 Πίθηκοι είναι μια ξεχωριστή ιστορία, κάτι που φανερώνει ότι είναι πλέον υποψήφια και για Hugo. Και για τους λόγους ακριβώς που αναφέρει ο Ντίνος και ο Δημήτρης πιο πάνω. Υποψήφια για Hugo είναι επίσης και η κεντρική ιστορία του τεύχους, το From Babel's Fall 'n' Glory we fled.. του Swanwick - κάτι που δυστυχώς δεν προλάβαμε να επισημάνουμε στο ίδιο το τεύχος, καθώς η λίστα ανακοινώθηκε... αμέσως μετά την κυκλοφορία του. Υποψήφιο για Hugo είναι επίσης και το Ακτινοπίστολο, από το πρώτο τεύχος.

 

Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε το εξώφυλλο! Να επισημάνω ότι είναι και πάλι του Γεράσιμου Κολόκα - ο οποίος ετοιμάζει αυτές τις μέρες και το εξώφυλλο του 3ου τεύχους. Stay tuned ;)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα με το δεύτερο κι αρχίζω να παραληρώ:

 

Το συνολικό επίπεδο των διηγημάτων είναι στο ύψος του πρώτου τεύχους. :rolleyes: Το περιοδικό κρατάει λίγο, we want more! :rofl2: Πόσο Απριλίου το νούμερο τρία; :juggle:

 

Μετάλια θα έδινα στα τρία τελευταία και μάλιστα με την σειρά που δημοσιεύονται.

 

Χάλκινο: Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΤΗΣ ΝΗΣΟΥ ΦΛΟΡΕΣ (Ted Kosmatka)

 

Αργυρό: Ο ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ (Barry B. Longyear)

 

Χρυσό: ΕΚ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ ΠΤΩΣΕΩΣ ΤΕ ΚΑΙ ΔΟΞΗΣ ΕΞΗΛΘΟΜΕΝ (Michael Swanwick)

 

Να παιανίσουν οι ύμνοι...

Link to comment
Share on other sites

«Σκοτεινοί Θάλαμοι» της Lisa Goldstein

 

Μια πολύ καλή ιστορία, ενδιαφέρουσα, καθώς καταπιάνεται με κάτι που μας είναι μεν γνώριμο, αλλά ταυτόχρονα και άγνωστο. Θα το έλεγα fact fiction. Δεν νομίζω πως είναι επιστημονική φαντασία αλλά είναι για την φαντασία γενικά, επιστημονική και άλλη, και αυτούς που ασχολούνται μαζί της. Ή όχι, έχει να κάνει με τον κόσμο των ονείρων και του θεάματος. Ή ξανά λάθος, μιλάει για τις φιλίες αντρών και προδοσίες. Το όποιο φανταστικό στοιχείο στο τέλος μάλλον έχει να κάνει με το ψυχολογικό υποσυνείδητο του κεντρικού ήρωα. Ή…

 

Υπάρχει η πιθανότητα η συγγραφέας να ξέρει τι ιστορία θέλει να διηγηθεί εξ αρχής. Φταίω εγώ σαν αναγνώστης που ξεκινώ στο σκοτάδι και δεν ξέρω που πάω. Η συγγραφέας, γνωρίζοντας που κατευθύνεται εξελίσσει την αφήγηση της κατάλληλα. Φταίω εγώ που προσπαθώντας ανά πάσα στιγμή να μαντέψω τι θέλει να μας πει η ιστορία έχω την εντύπωση πως δραματουργικά το διήγημα αλλάζει συνέχεια κατευθύνσεις. Φοβάμαι να το αδικήσω γιατί είναι μια χαρά ιστορία. Θα μπορούσε να βασίζεται και σε αληθινά γεγονότα. Κάτι όμως με κράτησε ανικανοποίητο. Αυτή η εμμονή του Μελιέ με την μαγεία τι νόημα είχε; Το τέλος δεν μου τη δικαίωσε.

Link to comment
Share on other sites

«Η Κοιλάδα των Κρανίων» του Michael Cassutt

Κρίμα τον ωραίο τίτλο, για ένα τόσο… μη-σπουδαίο διήγημα. Μια αφορμή επιστημονικής φαντασίας και μια κοινότυπη αστυνομική καταδίωξη, χωρίς να μας δημιουργεί κάποιο μυστήριο, αγωνία ή δέος. Ίσως να φταίει το ηλιόλουστο σκηνικό και το τόσο…αμερικάνικο ζευγάρι των πρωταγωνιστών του. Όλα καταλήγουν σε ένα ηθικό δίλημμα και μια απόφαση που εμένα τουλάχιστο με άφησε αδιάφορο. Ο τίτλος όμως ήταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

«Μη Σταματάς» του James Patrick Kelly

Θα το έλεγα, ένα πανέμορφο μεταφυσικό διήγημα (όχι όμως θρίλερ). Σχεδόν λυπήθηκα όταν τέλειωσα. Μάθημα γραφής και κατεύθυνσης, όταν το μεταφυσικό ή υπερφυσικό στοιχείο είναι στολίδι σε ιστορία που έχει κάτι να πει, στην περίπτωση…να μη μένει κανείς στάσιμος στις αντιξοότητες. Και καθώς βλέπουμε, δεν ιδρώνουν πλέον οι συγγραφείς να μας εξηγούν τα πάντα. Αυτό δεν βγαίνει πάντα πετυχημένο, εδώ όμως πάει μια χαρά. (Στο προηγούμενο τεύχος είχαμε έναν βιολόγο που μας αράδιαζε όλη του την επιστήμη. Εδώ έχουμε έναν φανατικό του τρεξίματος και του τζόγκινγκ –προφανώς δεν είναι το ίδιο πράγμα- που μας μοστράρει την γνώση του σε αθλητικά παπούτσια και μύες των κάτω άκρων. Τέσπα.)

Link to comment
Share on other sites

Το περιοδικό κρατάει λίγο, we want more! Πόσο Απριλίου το νούμερο τρία;

 

Το τρίτο τεύχος κυκλοφορεί στην Αθήνα 16/4 - δηλαδή Μεγάλη Πέμπτη. :)

 

Πού είστε οι... υπόλοιποι; Μόνο ο Ντίνος διαβάζει; ;)

Link to comment
Share on other sites

Πού είστε οι... υπόλοιποι; Μόνο ο Ντίνος διαβάζει; ;)

 

Επιφυλάσσομαι, επειδή τις τελευταίες ημέρες ανιχνεύτηκαν εξαιρετικά υψηλά επίπεδα πραγματικότητας μέσα στο φανταστικό μου χώρο. Θα επανέλθω μόλις βρω χρόνο...

 

Το πήρα πρώτη και θα σχολιάσω τελευταία, απ' ό,τι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..