Jump to content

Horror Corner


northerain
 Share

Recommended Posts

Σε αυτό το τοπικ μπορούμε να μιλάμε γενικά γύρω από την λογοτεχνία τρόμου και το είδος γενικότερα. Νομίζω είναι αναγκαίο ένα τέτοιο τοπικ γιατί συχνά έχω ιδέες ή κάτι που θέλω να συζητήσω, που όμως δεν είναι αρκετά σημαντικό για καινούριο τόπικ.

Αυτό θα κάνουμε εδώ λοιπόν.

 

Τελευταία διάβαζα κάποιες πληροφορίες για τον Σ. Κινγκ. Τελικά όσο περνάει ο καιρός μόνο καλύτερα μπορώ να τον δώ αυτόν τον άνθρωπο. Τελευταία έγινε ένα μπάχαλο όταν ο Κινγκ είπε σε διάλεξη του προς μαθητές λυκείου οτι καλό θα ήταν να προσπαθήσουν να κάνουν οτι καλύτερο μπορούν στο λύκειο, για να μην καταλήξουν στο Ιρακ. Κάποιοι τον κριτίκαραν γι' αυτό, αλλά αντί να κάνει πίσω (όπως κάνουν οι περισσότεροι όταν δούν την φάτσα τους στην τηλεόραση), επέμενε στην θέση του.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    30

  • Nihilio

    16

  • Count Baltar

    3

  • Adicto

    3

Ὁ Στῆβεν Κὶνγκ, παρ' ὅλο ποὺ ἔχω χρόνια νὰ τὸν διαβάσω, παραμένει ἕνας ἀπὸ τοὺς ἀγαπημένους μου σύγχρονους συγγραφεῖς τρόμου καὶ τὸ νὰ μάθω γιὰ τὴν κριτικὴ ποὺ ἄσκησε στὴν πολιτικὴ τῆς κυβέρνησης τῆς χώρας του (διότι περὶ αὐτοῦ πρόκειται κατ' οὐσίαν) ἰσχυροποίησε τὴν καλή μου γνώμη γιὰ τὸ ἄτομό του. Φυσικά, δὲν περίμενα κάτι λιγότερο ἀπ' αὐτόν, ἀφοῦ σὲ ὅλα τὰ κείμενά του περνᾶ ἡ εὐαισθητοποίησή του σὲ ζητήματα κοινωνικά/πολιτικά, σὲ βαθμὸ ἐμμονῆς κάποιες φορές.

 

Ἐπὶ τῆ εὐκαιρίᾳ, ἀνακύπτει καὶ τὸ ἐρώτημα: πόσο πρέπει οἱ καλλιτέχνες - καὶ μάλιστα οἱ καταξιωμένοι - νὰ ἐκφράζουν ἀνοιχτὰ τὶς ἀπόψεις τους περὶ πολιτικῆς; Ἐννοῶ, δηλαδή, πέρα ἀπὸ τὶς σκέψεις τους μέσα ἀπὸ τὰ ἔργα τους. Νομίζω ὅτι κάτω ἀπὸ προϋποθέσεις, κι ὅταν δὲν γίνονται μαϊντανοὶ σὲ τηλεπαράθυρα, μποροῦν νὰ ξυπνήσουν τὸ κοινὸ ἀπὸ τὸν λήθαργο. Γενικότερα, πάντως, πιστεύω ὅτι τὸ ἔργο τους - καὶ εἰδικὰ ὅταν ἔχει ἀπήχηση - ἀρκεῖ ἀπὸ μόνο του νὰ τὸ καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει παρα πολυ. Οταν διαβασα την Κριστιν τρομαξα και κυριολεκτικα ανατριχιασα αλλα γραφει και συναισθηματικα ιοως σε καποια σημεια στη Ριτα Χειγουορθ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να εκφράζουν τις απόψεις τους, τουλάχιστον όσο μπορούν. Ο Κίνγκ τωρα ανάμεσα στα άλλα είναι ο μόνος άνθρωπος που μπορώ να πω οτι κάνει κάτι χρήσιμο με τα χρηματά του. Δεν το παρακάνει με προσωπικά αντικείμενα και σπίτια (έχει 2), δίνει χρήματα συνεχώς στην πολιτεία του (Maine) για διάφορα πράγματα, κυρίως σχετιζόμενα με σχολεία και πανεπιστήμια, δίνει grants σε μαθητές και φοιτητές, έχει 3 τοπικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς, απο τους τελευταίους με live dj, κ.ο.κ.

 

Σήμερα ήρθαν κάτι κομικ Hellblazer και λέω να καταστραφώ διαβάζοντάς τα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα στο ebay 7 TPB, οπότε λίγο απ' όλα. Αυτά που θυμάμαι τώρα χωρίς να σηκώνομαι απο την θέση μου:

 

Black Flowers

Reasons to be cheerful

Stations of the Cross

 

και διάφορα άλλα. Ελπίζω να ολοκληρώσω την συλλογή σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα στο ebay 7 TPB, οπότε λίγο απ' όλα. Αυτά που θυμάμαι τώρα χωρίς να σηκώνομαι απο την θέση μου:

 

Black Flowers

Reasons to be cheerful

Stations of the Cross

 

και διάφορα άλλα. Ελπίζω να ολοκληρώσω την συλλογή σύντομα.

To run του Carrey δλδ. Όλα αυτά τα έχω σε τευχάκια, οπότε δε θυμάμαι ποια ακριβώς είναι τα tpb, πάντως είναι από όσο θυμάμαι λίγο hit or miss αυτή η περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

To run του Carrey δλδ. Όλα αυτά τα έχω σε τευχάκια, οπότε δε θυμάμαι ποια ακριβώς είναι τα tpb, πάντως είναι από όσο θυμάμαι λίγο hit or miss αυτή η περίοδος.

 

Προσωπικά νομίζω είναι απο τις καλές περιόδους. Έχει πιο core σκηνικά και πολύ περισσότερο occult απο τα άλλα. Γενικά είναι το στύλ Hellblazer που προτιμώ.

 

Έριξα μια ματιά (ναι είμαι τόσο τεμπελης που αδυνατώ να τα φέρω εδώ και να τα γράψω) και έχω επίσης και:

 

Rare Cuts

Tainted Love

Setting Sun

Red Sepulchre

The Gift

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω είναι απο τις καλές περιόδους. Έχει πιο core σκηνικά και πολύ περισσότερο occult απο τα άλλα. Γενικά είναι το στύλ Hellblazer που προτιμώ.

 

Έριξα μια ματιά (ναι είμαι τόσο τεμπελης που αδυνατώ να τα φέρω εδώ και να τα γράψω) και έχω επίσης και:

 

Rare Cuts

Tainted Love

Setting Sun

Red Sepulchre

The Gift

Αλλά έχει και κάτι σαν crisis tie-in μέσα (δεν έχει superheroes, αλλά παράλληλα με το Infinite Crisis καταστρέφεται και ο κόσμος) και επίσης έχεις και τεύχη από την εποχή του Elis (The gift) και το Tainted love που δεν είναι Carrey, αλλά δε θυμάμαι ποιανού.

Προσωπικά προτιμώ την εποχή του Garth Ennis (Dangerous Habits, Fear and Loathing, Son of a man) επειδή είχε πιάσει πολύ πετυχημένα τον χαρακτήρα του Constantine

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ την αλήθεια δεν παρακολουθώ τους συγγραφείς. Απο τα αγαπημένα μου είναι αυτό με τους Nazi και εκείνο που ο John πηγαίνει στην κόλαση. Αν και είναι λίγο άνισο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβλεπα το Lord of Illusion του Barker. Πολύ 80ς κατάσταση αλλά γενικά καλό. Μου θύμισε λίγο το Dark Days, μιας και έχει να κάνει με occult detectivism και είναι ψιλο-noir.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβλεπα το Lord of Illusion του Barker. Πολύ 80ς κατάσταση αλλά γενικά καλό. Μου θύμισε λίγο το Dark Days, μιας και έχει να κάνει με occult detectivism και είναι ψιλο-noir.

H ταινία είναι του 1995 btw και η τρίτη που σκηνοθέτησε ο Barker. Για καλτίλα καλή φάση είναι, αλλά ως εκεί.

 

BTW, έχει κανένας να προτείνει καλές ευρωπαϊκές ταινίες τρόμου που βγήκαν από το 2000 και μετά.

 

Πέρα από το Haute Tension του Aja που ήταν γαμάτο slasher film και που το "surprise ending" παραδόξως δε με χάλασε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το surprise ending με χάλασε μόνο και μόνο γιατί δεν είχε λογική. Δεν ήταν κάν φάση unreliable narrator, ειδικά με την πρώτη πρώτη σκηνή της ταινίας, απλά κοροιδεύει τον θεατή. Σαν να σου πω εγώ για μια ταινία οτι ο δολοφόνος είναι ο τάδε, να μην είναι αυτός και μετά να σου πώ ''εκπληξη!''

 

Tώρα για Ευρωπαικές ταινίες.

The Cottage (UK, 2008) είχε αρκετή πλακα.

Frontiers νομίζω είνα ισπανικό.

Link to comment
Share on other sites

Το surprise ending με χάλασε μόνο και μόνο γιατί δεν είχε λογική. Δεν ήταν κάν φάση unreliable narrator, ειδικά με την πρώτη πρώτη σκηνή της ταινίας, απλά κοροιδεύει τον θεατή. Σαν να σου πω εγώ για μια ταινία οτι ο δολοφόνος είναι ο τάδε, να μην είναι αυτός και μετά να σου πώ ''εκπληξη!''

 

Tώρα για Ευρωπαικές ταινίες.

The Cottage (UK, 2008) είχε αρκετή πλακα.

Frontiers νομίζω είνα ισπανικό.

Είπα ότι δε με χάλασε πολύ. Και νομίζω το Frontiers είναι Γαλλικό. Θα τα τσεκάρω πάντως, όπως και το επίσης Γαλλικό Inside

Να συμπληρώσω επίσης τα ισπανικά REC και The Orphanage στη λίστα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ λέω ότι με χάλασε αρκετά. :tongue:

 

Το Inside είναι αρκετά καλό, λίγο too much, αλλά αν σ' αρέσει το καθαρό gore, λέει. Το REC είναι πολύ καλό με όλους τους τρόπους που μπορεί μια ταινία τρόμου να είναι καλή. Τρομακτική, καλογυρισμένη, άφθονο gore.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και το καινούριο βιβλίο του Κίνγκ, αυτό με τα διηγήματα. Μέτριο μεχρι στιγμής (λυπάμαι που το λέω, αλλα...)

 

Σκέφτομαι να οργανώσω ενα horror book club όπου θα διαβάζουμε όλοι ένα βιβλίο τον μήνα και θα το συζητάμε. Ενδιαφέρεται κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και το καινούριο βιβλίο του Κίνγκ, αυτό με τα διηγήματα.

 

Ποιό ακριβώς εννοείς ; Τίτλος δλδ ; :rolleyes:

 

 

Σκέφτομαι να οργανώσω ενα horror book club όπου θα διαβάζουμε όλοι ένα βιβλίο τον μήνα και θα το συζητάμε. Ενδιαφέρεται κανείς?

 

Ναι, καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις βγήκε, δεν νομίζω να έχει μεταφραστεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέσα για το horror book club!!! :thmbup:

 

άλλος ένας

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και εμένα μέσα για το Horror Book Club. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να σας ακολουθήσω σε όλα αλλά θα προσπαθήσω και έχετε και την υποστήριξή μου.

 

Απλά να πω οτι

 

1) Καλό θα ήτανε τα βιβλία να είναι όσο ποιο μικρά γίνεται σε σελίδες. Με ίσως ένα minimum σελιδών τις 250. Δεν είναι και καλό να πιέζεται κάποιος να το τελειώσει. Θα μου πεις τώρα δεν είναι και ανάγκη να το τελειώσει μαζί με τους άλλους.

 

2) Να υποθέσω οτι θα είναι νέα βιβλία για όλους και όχι κάποιο το οποίο θα το έχουμε διαβάσει 1-2. Οπότε να δείξουμε και μία επιείκια αν κάποιο δεν μας αρέσει τελικά και να μην κατηγορήσουμε το άτομο που το επέλεξε

 

3) Η τιμή παίζει ρόλο (για κάποιους) οπότε να το λάβετε και αυτό υπόψιν σας στην επιλογή των βιβλίων.

 

Πάντως πολύ καλή κίνηση νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να διαλέξουμε βιβλία που

1. Είναι εύκολο να τα βρεις.

2. Είναι ελαφρώς κλασικά (Κινγκ, Μπαρκερ, κτλ)

 

Τώρα για την τιμή, όλα στα ίδια δεν κυμαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν κυμαίνονται στην ίδια. Αν και από βιβλιοπωλείο σε βιβλιοπωλείο αλλάζουν.

 

Και βάλτε κι εμένα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..