Jump to content

Horror Corner


northerain
 Share

Recommended Posts

Το Stake μου άρεσε σαν βιβλίο γιατί είχε ενα ελαφρώς ενδιαφέρον σενάριο και δεν ακολουθεί την φόρμα που χρησιμοποιεί ο Laymon στα υπόλοιπά του. Ξεκίνα με αυτό καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    30

  • Nihilio

    16

  • Count Baltar

    3

  • Adicto

    3

  • 2 weeks later...

Τι λέει ρε παλιόπαιδα, νέκρα στον τρόμο βλέπω.

 

Διαβάσατε τίποτα καλό τελευταία?

 

Εγώ αγόρασα ένα του Joyce αλλά τελικά είναι Young Adult οπότε...τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το Αποκάλυψη του Λιτλ. Αρκετα καλο!

Τώρα διαβαζω το Ξεπάστρεμα. Ηδη ε΄χω διαβασει τις ιστοριες των Κετσαμ/Λη και μένει του Λαυμον. Η ιστορια του Λη τα σπαει κανονικα! Sci-Fi Horror με σπλατερ πινελιες. Έχει τρομερες ιδέες μεσα και ενα τέλος που σου παίρνει το μυαλο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το the stake, για το οποίο θέλω να κάνω μια μεγαλύτερη κριτική, αλλά μου άρεσε πολύ που όλη η ιστορία μοιάζει να είναι πως οι ήρωες δεν τραβάνε αμέσως το παλούκι από τη... βρικόλακα. Έπαιζε πολύ έξυπνα με αυτό το κλισέ, κατα τα άλλα όμως δεν ήταν ΤΟ μυθιστόρημα, απλά συμπαθητικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς το Δρ. Αντερ; Είχα πάντα στο μυαλό μου οτι είναι ΕΦ αλλά ειδα οτι στο σαιτ του Horror Writters Association τοποθετουν στα προτεινόμενα καλύτερα βιβλία Dark fiction και μπριζωθηκα!

Γνωμες;

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς το Δρ. Αντερ; Είχα πάντα στο μυαλό μου οτι είναι ΕΦ αλλά ειδα οτι στο σαιτ του Horror Writters Association τοποθετουν στα προτεινόμενα καλύτερα βιβλία Dark fiction και μπριζωθηκα!

Γνωμες;

 

Έχω πολλά χρόνια που το έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο κ'δεν το θυμάμαι καλά αλλά μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Δεν το λές τρόμου αλλά είναι σίγουρα ένα πολύ σκοτείνο κ'βίαιο μυθιστόρημα ΕΦ οπότε απο αυτή την άποψη μπορεί να χαρακτηρισθεί κ'ως dark fiction.Ο πιο σωστός χαρακτηρισμός που θα μπορούσαμε να του δώσουμε είναι,αυτό που ακούμε μερικές φορες να λένε,dystopian sf.Αναφέρεται δηλαδή σε μια φουτουριστική κοινωνία η οποία έχει αναπτυχθεί σε μία αρνητική έκδοση της ουτοπίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλείστε να διαβάσετε το write off Dagoncult vs Ramore.

Δύο πολύ καλές ιστορίες τρόμου και έχει μόνο 4 ψήφους το poll. Άντε διαβάστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γιατι .."θαφτηκε" τοσο χρησιμο τοπικ βρε παιδια?hmm.gif

Λοιπον..θελω μια γνωμη...

Γνωριζει κανεις κατι για αυτο το βιβλιαρακι? Ειναι καλο?

 

 

 

ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 20ΟΥ ΑΙΩΝΑblank.gif

 

Η Ίμοτζεν είναι νέα και όμορφη. Φιλάει σαν σταρ του σινεμά και ξέρει τα πάντα για όλες τις ταινίες που γυρίστηκαν ποτέ. Είναι επίσης νεκρή κι έρχεται να καθίσει δίπλα στον ’λεκ Σέλντον στον κινηματογράφο Ρόουζμπαντ, ένα απόγευμα του 1945...

 

Ο Φράνσις είναι δυστυχισμένος. Κάποτε ήταν άνθρωπος, αλλά αυτό ανήκει στο παρελθόν. Τώρα είναι μια τεράστια ακρίδα και όλοι στην Καλιφόρα θα τρέμουν όταν τον ακούσουν να τραγουδάει...

 

Ο Τζον Φίνεϊ είναι κλειδωμένος σ' ένα υπόγειο όπου έχουν βρει το θάνατο ένα σωρό παιδιά. Εκεί υπάρχει ένα παλιό τηλέφωνο, που έχει πάψει από καιρό να λειτουργεί, αλλά χτυπάει τη νύχτα, όταν καλούν οι νεκροί...

 

Κι ακόμα, ένας άντρας που φοβάται τα βαμπίρ, ένα μουσείο για τις στερνές ανάσες εκείνων που πεθαίνουν, μια κουβέρτα που σε κάνει να πετάς... Δεκαπέντε εκπληκτικά πρωτότυπες, αριστοτεχνικές ιστορίες με οράματα και εφιάλτες από τον πολυβραβευμένο συγγραφέα του ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ.

 

 

blank.gifΣυγγραφέας: Χιλ Τζοε

Εκδοτικός Οίκος: Bell

Μετάφραση: ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

Σελίδες: 384

Ημερομηνία Έκδοσης: 12/09

 

 

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι κάνει το τρομολάγνο κοινό αυτές τις μέρες?

 

Ήρθα για να προτείνω το John Dies at the End, που είναι καταπληκτικό, ειδικά αν έχετε βαρεθεί τον τρόμο (άλλα συνεχίζετε να τον αγαπάτε).

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η τελευταία 10άδα από horrorιές που διάβασα, το τελευταίο 2μηνο-3μηνο.

 

4 Ανθολογίες:

999, Twenty nine Original Tales of Horror and Suspense: Η καλύτερη ανθολογία τρόμου που υπάρχει. Όλες οι ιστορίες ήταν τουλάχιστον άνω του μετρίου και κάποιες ήταν πραγματικά διαμάντια. Αυτή που μου έμεινε περισσότερο, η ICU του E.Lee

 

"Ιστορίες του Λυκόφωτος" του King Οι καλές ιστορίες ήταν πολύ πολύ λιγότερες από τις μέτριες προς βαρετές. Το διάβασα εντέλει αλλά με το ζόρι.

"Εφιάλτες κι Ονειρότοποι" επίσης του King. Κάποιες καλύτερες σε ένα τούβλο ιστοριών. Αυτή με το δάχτυλο θα τη θυμάμαι για πολύ καιρό.

Το Μονοπάτι του Κθούλου, August Derleth. meeeeh....

 

6 Μυθιστορήματα

Heart Shaped Box του Joe Hill. Αν το βιβλίο κοπεί σε 4 μέρη των 100 σελίδων. Εξαιρετικό πρώτο μέρος, καλό δεύτερο, το τρίτο έχει κάνει μπυροκοιλιά, αλλά το τέταρτο είναι δυνατό και αφήνει ωραίο aftertaste. Θα συνεχίσω σίγουρα με το Horns.

Phantoms του Dean Koontz Σε κάποια σημεία, τραγικά infodumper, αρκετά κλισέ αλλά το βιβλίο εξυπηρετεί το σκοπό του. Τρομαχτικό και ευανάγνωστο.

Hell House του Richard Matheson Ό,τι και να πω είναι λίγο. Διαβάστε το.

Sharp Objects της Gillian Flynn Ωραίο βιβλίο, κυλάει γρήγορα, η συγγραφέας μια χαρά ξέρει να στήνει ιστορία. Φαίνεται όμως ότι κυλάει σε ράγες. Βιβλία που φαίνεται ο σκελετός ξεκάθαρα από κάτω τους.

Gerald's Game του King ε το μπούστη... 600 σελίδες, ένα δωμάτιο, ένας χαρακτήρας, all the flashbacks you want. Μόνο ο King μπορεί να το κάνει να μη θες να τελειώσει. Ναι, έχει βαρετά σημεία αλλά ο δείκτης δυσκολίας είναι στο τέρμα. Η σκηνή στο δικαστήριο στο τέλος, με το κούνημα των χεριών πλάι στ'αυτιά (όσοι το διαβάσατε, ξέρετε, αποκλείεται να μη τη θυμάστε) θα μου μείνει για πάντα.

Οι Γυναίκες με τα Μαύρα του Λη Καλό χαβαλεδοσπλάτερ, και με τη μετάφραση του Νίκου, ακόμα καλύτερο. Πάντως το διήγημά του που διάβασα στο 999, μου έμεινε περισσότερο.

 

Σχόλια στα βιβλία (ή στα σχόλια);

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η τελευταία 10άδα από horrorιές που διάβασα, το τελευταίο 2μηνο-3μηνο.

 

4 Ανθολογίες:

999, Twenty nine Original Tales of Horror and Suspense: Η καλύτερη ανθολογία τρόμου που υπάρχει. Όλες οι ιστορίες ήταν τουλάχιστον άνω του μετρίου και κάποιες ήταν πραγματικά διαμάντια. Αυτή που μου έμεινε περισσότερο, η ICU του E.Lee

 

"Ιστορίες του Λυκόφωτος" του King Οι καλές ιστορίες ήταν πολύ πολύ λιγότερες από τις μέτριες προς βαρετές. Το διάβασα εντέλει αλλά με το ζόρι.

"Εφιάλτες κι Ονειρότοποι" επίσης του King. Κάποιες καλύτερες σε ένα τούβλο ιστοριών. Αυτή με το δάχτυλο θα τη θυμάμαι για πολύ καιρό.

Το Μονοπάτι του Κθούλου, August Derleth. meeeeh....

 

6 Μυθιστορήματα

Heart Shaped Box του Joe Hill. Αν το βιβλίο κοπεί σε 4 μέρη των 100 σελίδων. Εξαιρετικό πρώτο μέρος, καλό δεύτερο, το τρίτο έχει κάνει μπυροκοιλιά, αλλά το τέταρτο είναι δυνατό και αφήνει ωραίο aftertaste. Θα συνεχίσω σίγουρα με το Horns.

Phantoms του Dean Koontz Σε κάποια σημεία, τραγικά infodumper, αρκετά κλισέ αλλά το βιβλίο εξυπηρετεί το σκοπό του. Τρομαχτικό και ευανάγνωστο.

Hell House του Richard Matheson Ό,τι και να πω είναι λίγο. Διαβάστε το.

Sharp Objects της Gillian Flynn Ωραίο βιβλίο, κυλάει γρήγορα, η συγγραφέας μια χαρά ξέρει να στήνει ιστορία. Φαίνεται όμως ότι κυλάει σε ράγες. Βιβλία που φαίνεται ο σκελετός ξεκάθαρα από κάτω τους.

Gerald's Game του King ε το μπούστη... 600 σελίδες, ένα δωμάτιο, ένας χαρακτήρας, all the flashbacks you want. Μόνο ο King μπορεί να το κάνει να μη θες να τελειώσει. Ναι, έχει βαρετά σημεία αλλά ο δείκτης δυσκολίας είναι στο τέρμα. Η σκηνή στο δικαστήριο στο τέλος, με το κούνημα των χεριών πλάι στ'αυτιά (όσοι το διαβάσατε, ξέρετε, αποκλείεται να μη τη θυμάστε) θα μου μείνει για πάντα.

Οι Γυναίκες με τα Μαύρα του Λη Καλό χαβαλεδοσπλάτερ, και με τη μετάφραση του Νίκου, ακόμα καλύτερο. Πάντως το διήγημά του που διάβασα στο 999, μου έμεινε περισσότερο.

 

Σχόλια στα βιβλία (ή στα σχόλια);

 

Το Nightmares and Dreamscapes είναι πολύ καλό κατά την άποψή μου.

Το Phantoms του Koontz δεν μου άρεσε καθόλου ( I see a pattern here).

Το Gerald's Game διαγωνίζεται για τον τίτλο του χειρότερου βιβλίου του Κινγκ. Δεν ξέρω αν μισώ το Lisey's Story περισσότερο.

 

 

Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Για το N&D συμφωνούμε, είναι πολύ καλό. Δεν το ξεκαθάρισα μάλλον.

Για το Gerald's Game, το καταλαβαίνω. Είναι η φύση του βιβλίου τέτοια που είναι μάλλον πώς θα σου κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καημένο τοπικ, σε άφησα μόνο και έρημο. Ίσως είναι που δεν διαβάζω τόσο όσο παλιά (το τελευταίο αξιόλογο βιβλίο που διάβασα είναι το John Dies at the End), αλλά μου λείπεις τόσο!

 

Είδε κανείς τις ταινίες-valium Insidious, Paranormal Activity 1,2,3 κτλ? Ελπίζω να μην συνεχιστεί η μόδα γιατί θα πάρω κάμερα και θα την βάλω να καταγράφει την άδεια ντουλάπα μου. NORMAL ACTIVITY 4: More boring shit.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην συνεχιστεί η μόδα γιατί θα πάρω κάμερα και θα την βάλω να καταγράφει την άδεια ντουλάπα μου. NORMAL ACTIVITY 4: More boring shit.

Μπα, αυτο παίζει και να ήταν τρομαχτικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..