Jump to content

Αυτοί Που Έφυγαν...


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Πέθανε ο Ρόμπιν Γουίλιαμς. Ο διάσημος κωμικός γεννήθηκε στις 21 Ιουλίου 1951 και πέθανε στις 11 Αυγούστου 2014. Ο θάνατος του που προήλθε από ασφυξία, εικάζεται ότι οφείλεται σε αυτοκτονία. Κατά την διάρκεια της ζωής του έδωσε μάχη για την απεξάρτηση από το αλκοόλ και τα ναρκωτικά. Τιμήθηκε το 1997 με το Όσκαρ Β' Ανδρικού ρόλου για τον ρόλο του στο ''Ο Ξεχωριστός Γουίλ Χάντινγκ'' ενώ προτάθηκε και άλλες τρεις φορές για Όσκαρ Α' Ανδρικού ρόλου. Παράλληλα τιμήθηκε και με αρκετά άλλα βραβεία. Σημαντικές ταινίες του:

 

- Popeye (1980)

- The World According to Garp (1982)

- Good Morning, Vietnam (1987)

- Dead Poets Society (1989)

- Awakenings (1990)

- Good Will Hunting (1997)

- Night at the Museum (2006)

 

 

To Dead Poet Society με πέρασε από την εφηβεία κι έχω πει άπειρες φορές πως είναι στο πόντιουμ αγαπημένων μου και μακράν η πιο influential ταινία που έχω δει.

 

...and not when I come to die discover that I had not lived.

 

RIP, my Captain.

 

 

 

Όχι ρε!

Ένας από τους πιο αξιόλογους ανθρώπους, πάντα ένιωθα σαν να τον ξέρω, σαν να ήταν φίλος μου (θα ήθελα! ) και μου έχει κάνει πολύ καλό με τις ταινίες, με το χιούμορ και το πάθος του. Με έχει συντροφεύσει από έφηβη κι εμένα, και ήταν μια λιακάδα μέσα στη γενική αδιαφορία την γκριζάδα της δεκαετίας του '90. Άφησε σίγουρα το στίγμα του.

Θα μου λείψει, το να ξέρω ότι δεν υπάρχει πια στον κόσμο θα είναι ένα κενό.

 

Αντίο, Ρόμπιν.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wuk8AOjGURE

 

 

EDIT: Το Fisherking (ελληνικός τίτλος "Ο βασιλιάς της μοναξιάς" ) είναι μία από τις αγαπημένες μου ταινίες. Η σκηνή στο εστιατόριο είναι ένα αριστούργημα. Μα, κοιτάξτε τους! Είναι πλασμένοι ο ένας για την άλλη...

 

https://www.youtube.com/watch?v=SqL_ja23Nv0&list=PL21A35F71C8364C98&index=12

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέθανε ο σερ Ρίτσαρντ Ατένμπορο. Γεννημένος στο Κέμπριτζ της Αγγλίας στις 29 Αυγούστου 1923, τα τελευταία χρόνια της ζωής του ήταν καθηλωμένος σε αναπηρικό καροτσάκι ύστερα από εγκεφαλικό που υπέστη. Ταινίες στις οποίες μεταξύ άλλων έλαβε μέρος οι ''Jurassic Park'', ''Elizabeth'', ''Ο Τζακ και η Φασολιά''. Ήταν όμως σαν σκηνοθέτης που διακρίθηκε περισσότερο με το επικό ''Γκάντι'' των οκτώ Όσκαρ να αποτελεί σημαντική στιγμή στην καριέρα του. Χρίστηκε ιππότης το 1976 και βαρώνος το 1993.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

post-1004-0-28111400-1410416175.jpg

Richard Kiel, ετών 74, 10 Σεπτεμβρίου, 20014. Ηθοποιός. Τρεις μέρες πριν τα 75α του γενέθλια.

 

Ήταν ο Σαγόνας του Τζέημς Μποντ.

 

The Spy Who Loved Me (1977)

The Humanoid (1979)

Moonraker (1979)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

Αυτός δεν ήταν απλά ένας...

 

:asad:   :(   Ήταν θρύλος για παλιούς και καινούργιους φαν της ε.φ. May he Rest in Peace. :cray:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Νομίζω αξίζει μια αναφορά στο παρόν νήμα και ο James Horner που σκοτώθηκε χτες.

Ταινίες Σταρ Τρεκ, Aliens, Willow, Avatar κτλ κτλ. Αρκετά σφφ συνθέτης αν μη τι άλλο.

 

http://www.nbcnews.com/pop-culture/pop-culture-news/composers-plane-crashes-california-killing-pilot-n380056

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέθανε ο Ομάρ Σαρίφ. Γεννημένος στις 10 Απριλίου 1932 στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, άφησε την τελευταία του πνοή από καρδιακή προσβολή ενώ τα τρία τελευταία χρόνια υπέφερε από Αλτσχάιμερ. Παθιασμένος με τον τζόγο, υπήρξε από τους καλύτερους παίκτες μπριτζ παγκοσμίως διατηρώντας και σχετική στήλη στην εφημερίδα ''Chicago Tribune''. Συμμετείχε σε αραβικές, γαλλικές και αγγλόφωνες ταινίες, είναι όμως κυρίως γνωστός για δύο υπερπαραγωγές: ''Ο Λόρενς της Αραβίας'' και ''Δόκτωρ Ζιβάγκο''. Από την πρώτη απέσπασε υποψηφιότητα για Όσκαρ Β' Ανδρικού ρόλου, ενώ άλλα γνωστά του έργα είναι τα ''Οι Καλύτερες μας Μέρες'' ''Ένα Αστείο Κορίτσι'' ''Η Νύχτα των Στρατηγών'', ''Mackenna's Gold''.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

MV5BMTQ4NTE3MTYzOF5BMl5BanBnXkFtZTcwNDM4

 

Πάει και ο David Bowie... Πέθανε χθες, σε ηλικία 69 ετών.

 

Εκτός από ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ τραγουδιστής, είχε μεγαλύτερους ή μικρότερους ρόλους σε ταινίες όπως The Man Who Fell to Earth (1976), The Hunger (1983), Merry Christmas Mr. Lawrence (1983), Labyrinth (1986), The Last Temptation of Christ (1988), Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992), The Prestige (2006), μεταξύ άλλων. RIP.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αμάν, τι θέλω και το ανοίγω αυτό το ρημάδι... Τα μάτια μου έχουν γίνει πιατάκια του καφέ τώρα. Να, έτσι: :eek:

Link to comment
Share on other sites

MV5BMTQ4NTE3MTYzOF5BMl5BanBnXkFtZTcwNDM4

 

Πάει και ο David Bowie... Πέθανε χθες, σε ηλικία 69 ετών.

 

Εκτός από ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ τραγουδιστής, είχε μεγαλύτερους ή μικρότερους ρόλους σε ταινίες όπως The Man Who Fell to Earth (1976), The Hunger (1983), Merry Christmas Mr. Lawrence (1983), Labyrinth (1986), The Last Temptation of Christ (1988), Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992), The Prestige (2006), μεταξύ άλλων. RIP.

 

http://www.nme.com/blogs/nme-blogs/how-david-bowie-told-us-he-was-dying-in-the-lazarus-video?utm_source=facebook&utm_medium=social

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το Σάββατο 9/1/2016 μας άφησε ο Angus Scrimm σε ηλικία 89 ετών. Είναι γνωστός από το ρόλο του Tall Man (του κακού δηλαδή) στη σειρά ταινιών τρόμου Phantasm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3943-alanrickman-prof1b.jpg

 

Πέθανε σήμερα, σε ηλικία 69 ετών, ο Άγγλος ηθοποιός Alan Rickman. Πάλευε για μήνες με τον καρκίνο. Ήταν ιδιαίτερα γνωστός για τον ρόλο του καθηγητή Σέβερους Σνέιπ στην σειρά ταινιών Harry Potter, ενώ έπαιξε και σε πάρα πολλές άλλες ταινίες, όπως π.χ. Galaxy Quest, Sweeney Todd, Snow Cake, Robin Hood: Prince of Thieves, Die Hard 1, CBGB, Perfume κλπ. RIP

 

Δεν άρχισε καλά το 2016... Άντε να δούμε ποιος έχει σειρά :(

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέθανε σήμερα, σε ηλικία 69 ετών, ο Άγγλος ηθοποιός Alan Rickman. Πάλευε για μήνες με τον καρκίνο. Ήταν ιδιαίτερα γνωστός για τον ρόλο του καθηγητή Σέβερους Σνέιπ στην σειρά ταινιών Harry Potter, ενώ έπαιξε και σε πάρα πολλές άλλες ταινίες, όπως π.χ. Galaxy Quest, Sweeney Todd, Snow Cake, Robin Hood: Prince of Thieves, Die Hard 1, CBGB, Perfume κλπ. RIP

 

Δεν άρχισε καλά το 2016... Άντε να δούμε ποιος έχει σειρά :(

 

Για μένα και ίσως για πολλούς ακόμα ήταν ένας από τους λόγους, μεταξύ άλλων, που ήθελα να βλέπω το Harry Potter. Πραγματικά ένα ηθοποιός που θα λείψει.

 

Εν τω μεταξύ μαζί με τον Richard Harris και τον Richard Griffiths είναι ο τρίτος ηθοποιός από τους "μεγάλους" που φεύγει από το franchise του Harry Potter.

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Andrzej-zulawski.jpg

 

Σήμερα πέθανε ξαφνικά, σε ηλικία 75 ετών (γενν. 22/11/1940), ο μεγάλος Πολωνός σκηνοθέτης και σεναριογράφος Andrjei Zulawski, νικημένος από τον καρκίνο. Η πιο γνωστή του ταινία είναι η Possession (1981), με πρωταγωνιστές τους Isabell Adjani και Sam Neill. RIP.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

340178_large.jpg
 

 

Έφυγε και ο George Gaynes στα 98, γνωστός πιο πολύ από το ρόλο του στο Police Academy.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • RObiN-HoOD pinned this topic
  • Φάντασμα featured and unfeatured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..