Jump to content

Elfen lied


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν, νέα περί του ονόματος:

μετά από μια πιο σχολαστική έρευνα, βρήκα ότι τ' όνομα προκύπτει, όντως, από ένα γερμανικό τραγούδι με τον τίτλο: "Elfenlied," δηλαδή το τραγούδι του ξωτικού (όπως είχε προειπωθεί, το "Elfen Lied" είναι λίγο μυστήρια διατύπωση). Σ' αυτό το κομμάτι, ένα ξωτικό ακούει το νυχτοφύλακα του χωριού να κραυγάζει: "ELFE!" δηλαδή 11, μόνο που "Elfe" σημαίνει και ξωτικό. ;) Έτσι, το ξωτικό νομίζει ότι το κάλεσε κάποιος και πάει να δει τί γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    9

  • RaspK

    12

  • Sabrathan

    13

  • tec-goblin

    4

Ναι και μετά χτυπά το κεφάλι του σε ένα τοίχο και αποφασίζει να γυρίσει ξανά στο δάσος. Κάνει πιο πολύ νόημα βέβαια στο manga, όπου το τραγουδάκι αυτό χρησιμοποιείται απο μια κοπέλα για να μάθει τη nyu να μιλάει, ενώ επαναλαμβάνεται και στις τελικές σκηνές(που για ευνόητους λόγους δεν περιγράφω).

Επιπλέον στο manga τα κέρατα της Lucy/Nyu θυμίζουν περισσότερο αυτιά elf.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αυτό με τα κέρατα είναι περίεργη υπόθεση (οι λάτρεις των comic και των manga θα έχετε προσέξει πόσο συνηθισμένο είναι ν' αλλάζει, έστω και λίγο, το σχέδιο του έργου στην πορεία του). Και, ναι, ευχαριστώ για το συμπλήρωμα. :) Το τραγούδι δεν είναι δύσκολο να το βρείτε (λέμε τώρα), υπάρχει και αναφορά στη Wikipedia, μάλιστα (χαίρομαι που διάβασα το κείμενο απ' ευθείας στα γερμανικά), και όντως αξίζει να δει κανείς περισσότερο το manga. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην προσπάθειά μου να μη spoilerωθώ, διάβασα μόνο μέρος της πρώτης σελίδας αυτού του θέματος. Έχω δει (με τον αδερφό μου) τα 7 πρώτα επεισόδια και έχω αρχίσει να τρελαίνομαι. Ρε παιδιά, γιατί θεωρείται τόσο καλό; Τι έχει; Μια κουλτουρο-εισαγωγή και πολύ καλό animation... καλώς. Και μετά εναλλάσσει συνεχώς σκηνές απίστευτης βίας με σκηνές απίστευτου χαρεμιού. Εκτός αν η εναλλαγή αυτή είναι που έχει το ζουμί; Δηλαδή, εμένα δε με προκαλεί να κάνω και καμία σοβαρή σκέψη. Είστε τόσο σίγουροι ότι το Elfen Lied είναι κάτι παραπάνω από (όπως το περιέγραψε ένας γνωστός μου) Σεξ-Βία-Αναρχία;

 

Επιφυλάσσομαι να εκφράσω ολοκληρωμένη άποψη στο τέλος. Επίσης, παρακαλώ αποφύγετε τα spoilers (ή χρησιμοποιείστε spoiler-tags) αν απαντήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Guardian, δες και τα υπόλοιπα 6 και κάνουμε αυτή τη συζήτηση όσο θέλεις. Βασικά μέχρι στιγμής δεν έχεις δει το σωστό επεισόδιο για να καταλάβεις το πόσο άρρωστη είναι αυτή η σειρά

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ένα πρόβλημα που είναι κλασικό στην αντίληψη που γενικά υπάρχει στη θέαση αυτών των έργων: το Elfen Lied είναι manga που έγινε anime, κι αυτό σημαίνει πως κάποια πράγματα, όπως είναι αναμενόμενο, θ' αλλάξουν - άλλα προς το καλύτερο, κι άλλα προς το χειρότερο.

 

Μια ιδιαιτερότητα του Elfen Lied είναι ότι έχει σχεδιαστεί από γυναίκα mangaka - αυτό μπορεί να φαίνεται περίεργο σαν παρατήρηση, αλλά είναι καλό να διαητρούμε προοπτική της κατάστασης ως αυτή έχει. Είναι χαρακτηριστικό το "omake" (ας πούμε περίπου «επιπρόσθετο,» μικρά μέρη που περιλαμβάνονται στο εκάστοτε κεφάλαιο σαν πρόσθετα, συνήθως παρωδιακά μέρη) ενός τεύχους, όπου η mangaka πιάνει την (σεξουαλικής υπόστασης) παρανόηση που αντιμετωπίζει ένας δευτερεύωνχαρακτήρας στο κανονικό μέρος και την κάνει πραγματικότητα σε αυτό. :tongue:

 

Άλλο μέρος είναι το πόσο λιγότερο κρατάει το storyline: στο anime βλέπουμε την ιστορία μέχρι ένα σημείο και αφήνει ένα κάποιο cliffhanger, μην εξηγώντας τη συνέχεια για τουλάχιστον 4 δευτερεύοντες χαρακτήρες και καθόλου για τους πρωταγωνιστές... Επίσης, κάποιοι δεν εμφανίζονται, ή εμφανίζονται πολύ λιγότερο (λογικό, και θα είχε ενδιαφέρον ν' ακούσω απόψεις και μετά την ανάγνωση του manga).

 

Από την άλλη, μια συνήθης παρεξήγηση (είναι, άραγε;!) που αφορά στη σειρά (στο manga δεν αφήνεται ξεκρέμαστο, αλλά εξηγείται) είναι ότι το Eflen Lied δεν ακολουθεί πιστά τη λογική του μέσου harem. Αυτό γίνεται φανερό από ένα σημείο: δεν υπάρχει love interest με τον πρωταγωνιστή και από αυτόν με τα περισσότερα μέλη, που απλά τον αντιμετωπίζουν σα φίλο, πατέρα, αδερφό, ή και «θείο,» ενώ και το fan service είναι εξαιρετικά περιορισμένο σε σχέση με έργα του είδους... Μία έξυπνη συνταγή που δυστυχώς προσπερνιέται μέσα στο γενικότερο, αρκετά αρρωστημένο πλαίσιο της σειράς (κι όταν λέω αρρωστημένο, εννοώ ότι οι χαρακτήρες είναι λίγο-πολύ τσουρουφλισμένοι από την ζωή).

 

Μόνο πραγματικά μελανό σημείο του manga; Το σκίτσο - αν κάποιος με τις δυνατότητες άλλων σκιτσογράφων έκανε το σχέδιο ξανά, πιστεύω ότι θα είχαμε μαι πολύ πιο δυνατή αφήγηση. Από την άλλη, έχω δει ελάχιστα σχέδια να επιτυγχάνουν το στόχο τους έτσι παρά τα όσα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα δείξει... Αφού δεν έχω δει και κάποιο άλλο harem-thingy είναι πιθανό να το παρεξηγώ. Ως τώρα, πάντως, η βία και το fan service (αν μπορεί να το χαρακτηρίσει έτσι κανείς και όχι απλώς χαζομαρούλες ερωτικού περιεχομένου, ή μήπως δεν έχει και καμία διαφορά;) φαίνεται να κυριαρχούν σε σύγκριση με τα υπόλοιπα στοιχεία που παρουσιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως θελήσεις ποτέ να δεις harem πιάσε το Love Hina. Εγγυημένη αξία...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, καταφανώς κι έχει fan-service, απλά δεν περιλαμβάνει τους περισσότερους γυναικείους χαρακτήρες που υπάρχουν, ούτε αναπτύσσεται αυτή η χαρακτηριστική ιδιαιτερότητα του αρρένος ερωτικού-ενδιαφέροντος που κάνει τα harem manga/anime να ξεχωρίζουν από το σύνολο. Μάλιστα, μεγάλο μέρος του fan-service είναι, κατά βάση, έξυπνα βαλμένο, αφού μερικά απ' όσα βλέπουμε θα μπορούσαν να συμβούν υπό τις συνθήκες που παρουσιάζονται (ναι, υπάρχουν και οι γκοριές - όσοι έχετε δει τη σκηνή στη βροχή, δείτε την και στο manga και πείτε μου :tongue:)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις τελειώσαμε και με τα τελευταία επεισόδια. Η άποψή μου έχει ως εξής: Είχε κάποιες καλές κι ενδιαφέρουσες ιδέες αλλά γενικά δε μου άρεσε. Προσπαθούσε να σου προκαλέσει συναίσθημα με αλλεπάλληλες σοκαριστικές και δραματικές σκηνές. Παραλογισμοί και τρύπες στην πλοκή ήταν ιδιαίτερα συχνό φαινόμενο. Όλο αυτό το πράγμα στην αρχή μου φαίνονταν αστείο και γελοίο, μετά κάπως εκνευριστικό, μέχρι που έγινε εμετικά μισητό στο τέλος. Με άλλα λόγια, η εκτέλεση ήταν πάρα πολύ άσχημη, σε τέτοιο βαθμό που με αηδίασε. Ίσως, αν κάποιος έπαιρνε όλες αυτές τις ιδέες και τις έπλεκε καλύτερα σε μια ιστορία θα μπορούσε τότε να μου αρέσει. Αλλά ως έχει, το απεχθάνομαι.

 

ΥΓ: Και για να προλάβω πιθανές κατηγορίες, να σας ενημερώσω ότι έχω δει και το NGE και το Berserk και μου άρεσαν και τα δύο.

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι, ο κακομοίρης; Αφού τα έχουμε, έστω ως έχουν, τα spoiler tags, απαιτώ να μην παίζουμε την κολοκυθιά, και θα βάλω και νέο post/κανόνα στο forum αν συνεχιστεί αυτό το πράγμα... Όχι τίποτ' άλλο, αλλά πιστεύω ότι πολλά έργα παρεξηγούνται άνετα στο χώρο των anime, αφού η νοοτροπία των Ιαπώνων σηκώνει πολύ νερό στο σάκε μας, βρε παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

Rasp εξηγήσου.

 

Να πω και εγώ τα σχόλια μου για το Elfen Lied, έχοντας διαβάσει αρκετά μεγάλο κομμάτι των σχολίων που έχουν γραφτεί στο θέμα αυτό.

 

 

Πρώτα απ' όλα το ΕL έχει τεράστιες τρύπες στην πλοκή. Γίνεται ότι να 'ναι, υπάρχουν ασυνέπειες, αντιφάσεις και ασυνέχειες. Λόγοι για όσα γίνονται ΔΕΝ υπάρχουν, δικαιολογίες υπάρχουν. Ο/Η σχεδιαστής σκεφτόταν κάθε ανωμαλία/σαδισμό/ψυχολογικό πόνο και μετά σκεφτόταν: "πρέπει να σκεφτώ και καμιά μαλακία για να φαίνεται πως δεν γίνεται στην τύχη". Η ιστορία η ίδια σχεδόν αδυνατεί να προκαλέσει οποιοδήποτε συναίσθημα και επιδιώκει να το πετύχει με υπερβολική βία/χυδαιότητα/αίμα. Οι ιστορίες των ηρώων δεν είναι καλοφτιαγμένες, ο/η σχεδιαστής τα έφτιαξε απλά με τη σκέψη "ποιο είναι το πιο βάρβαρο και ανώμαλο πράγμα που μπορεί να συμβαίνει; Αυτό; Ωραία ας το βάλω." και όχι με την προσπάθειά του/της να πει κάτι, να παρουσιάσει την κατάσταση ή να προβληματίσει τους θεατές. Το child nudity είναι υπερβολικό και ανούσιο και μπαίνει μόνο για να σοκάρει, (μη μου πείτε ότι στο ίδρυμα δεν μπορούσαν να ρίξουν πάνω στα υπερβολικά γλυκούλικα κοριτσάκια ένα σεντόνι, ένα εσώρουχο ή κάτι τέτοιο). Η βία και το αίμα είναι επίσης υπερβολικό υπάρχει για να σοκάρει και ΔΕΝ είναι τυχαίο που οι ήρωες που πεθαίνουν το κομματιασμένο πτώμα τους (τα κρέατα, η σπονδυλική στήλη, τα άκρα) είναι πιο έντονα ζωγραφισμένα όσο πιο σημαντικός είναι αυτός ο ήρωας (και εδώ μπαίνει ανικανότητα του/της σχεδιαστή/στριά να δημιουργήσει συναισθήματα μόνο με την ιστορία). Έτσι με την υπερβολική χρήση αυτών μετά το 5ο επεισόδιο άρχισα να γελάω βλέποντας τις σκηνές μάχης και όποτε έβλεπα έναν άνθρωπο ευχόμουν να πεθάνει γρήγορα και έβαζα στοίχημα από τον αδερφό μου για το ποιο diclonius θα σκοτώσει τον κακόμοιρο και πως θα τον τεμαχίσει. Αν αυτό επιδίωκε τότε μπράβο του/της μας έκανε λίγο πιο αναίσθητους όσο αναφορά την "εικονική βία". Μετά άρχισε να παρουσιάζεται και το υπόβαθρο των χαρακτήρων. Στην αρχή φάνηκε πως θα έδινε και αυτό μια άλλη πνοή στην ιστορία, μια πιο σοβαρή αίσθηση που δεν κατάφεραν οι harem καταστάσεις σε εναλλαγή με τη σφαγή, αλλά αποδείχτηκε άκρως υπερβολικό και έφτασε σε σημείο να γίνεται και ενοχλητικό (πόσο άσχημη μπορεί να είναι η ζωή κάποιου τέλως πάντων; ). Επίσης εξ' αιτίας της υπερβολής αυτής για να ορίζεται πλοκή (δηλαδή να μην είναι κλεισμένοι όλοι μέσα σ΄ένα ψυχιατρείο και να κοιτάνε τους άσπρους τοίχους κινούμενοι παλινδρομικά για όλη την ζωή τους) ο/η δημιουργός αναγκάστηκε (ή μήπως ήταν ηλίθιος/η αρκετά για να μην το καταλάβει) να κάνει τους χαρακτήρες να μην δρουν συναρτήσει αυτών που τους έχουν συμβεί (όπως προείπανε και άλλοι).

 

 

Τώρα για να γίνω πιο συγκεκριμένος στα σημεία που ήταν τελείως ακραία:

  1. Το κοριτσάκι που το είχε βιάσει ο πατριός του δεν πρόκειται να πήγαινε στο σπίτι του οποιουδήποτε και να μιλάει και να συμπεριφέρεται έτσι ακόμα και υπό την επίρροια ναρκωτικών.
     
  2. Το γεγονός ότι η ξαδέρφη του ήξερε πως είχε πεθάνει η αδερφή του και ο πατέρας του Κότα μπροστά στα μάτια του δεν την έκανε να σκεφτεί πως δεν πειράζει που είχε ξεχάσει τί λέγανε στο καρναβάλι;
     
  3. Το κοριτσάκι που είχε κοροϊδέψει τη Lucy όταν ήταν μικρή και παρίστανε την φίλη της το είχα μαντέψει σκεπτόμενος "ποιο είναι το πιο διεστραμμένο που μπορεί να συμβεί;" όμως το απέρριψα επειδή το θεώρησα ακραίο. Πιστεύετε πως θα είχε ποτέ κανέναν φίλο στη ζωή της;
     
  4. Όταν η Lucy ήταν μικρή και η γονείς τη είδαν πως έχει κέρατα δεν σκέφτηκαν να είναι μόνο πιο προσεκτικοί και να μη στείλουν σχολείο αλλά να την πάνε σε κανένα γιατρό; (βέβαια οι γονείς της ήταν οι μόνοι γονείς που μισούσαν το παιδί τους ενώ όλοι οι άλλοι τα αγαπούσαν ΕΠΕΙΔΗ έπρεπε να τα σκοτώσουν). Δεν νομίζω να είναι στην γιαπωνέζικη κουλτούρα όταν έχεις κέρατα οι γονείς σου να μην νοιάζονται.
     
  5. Όταν τον Κότα τον έπνιξε το κοριτσάκι μέσα στο άδειο λεωφορείο δε νομίζω αφού τον άφησε, να συνέχιζαν την χαρούμενη συζήτησή τους. (όπως και αν αυτή ακολούθησε) [είχε και αυτό να κάνει με τη γιαπωνέζικη κουλτούρα;]
     
  6. Όταν ο Κότα είδε το σόι του να πεθαίνει μπροστά στα μάτια του (σε ηλικία 10 ετών!) πιστεύετε πως θα αγαπούσε τη Lucy και θα εμπιστευόταν οποιοδήποτε κοριτσάκι με κέρατα;... μπα, κανένα κοριτσάκι δε θα εμπιστευόταν....
     
  7. Είναι δυνατόν το 15χρονο να δει τον άλλο τεμαχισμένο και να μη τρέξει να σωθεί;
     
     

.....

 

Τελικά, όλη η ιστορία καταρρέει από την ίδια της τη φύση και η τελική προσπάθεια loves prevails all τελικά όχι μόνο δεν περνάει σα μήνυμα αλλά επίσης το ξευτελίζει και το κάνει να φαίνεται αστείο.

Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Η παρατήρηση που έκανα αφορούσε στο να μπορώ εγώ και κάθε άλλος να σχολιάζουμε με άνεση τα εκάστοτε προβλήματα που τυχόν συζητάμε χωρίς να γίνεται κάθε φορά η εισαγωγή του ύφους: «Εφόσον έχουμε spoiler tags, σε παρακαλώ εξηγήσου...» Αν μη τι άλλο, δε βλέπω το λόγο να το λέμε συνέχεια.

 

 

Πάντως, να πω ότι σε κάποια απ' όσα λες έχεις δίκιο. Δε διαφωνώ με σεναριακά λάθη, και Η σχεδιάστρια/κομίστρια (το έχω πει ότι είναι γυναίκα) σαφώς και δεν έχει κάνει το αριστούργημα των αιώνων - αυτό δε σημαίνει ότι το έργο είναι πατάτα, κατ' εμέ. Μάλιστα, κάποια πράγματα ήταν μάλλον πολύ καλά, και κάποια απ' όσα λέγονται συνέχεια μου φαίνονται μάλλον παράλογες ή αδιάφορες απαιτήσεις (child nudity; πόσες φορές βλέπουμε γυμνά παιδιά, και γιατί αυτό είναι κακό, πραγματικά θα ήθελα να μου το πείτε). Αν μη τι άλλο, επαναλαμβάνω ότι δεν είναι harem νοοτροπίας, αφού αυτό θ' απαιτούσαι πολύ περισσότερα. Ακόμα, δε θέλω να πάτε και να στιβάζετε τα θύματα βιασμού σ' ένα συγκεκριμένο pattern συμπεριφοράς, εντάξει; Αν είναι δυνατόν, ειδικά αυτοί που δεν ξέρουμε και πέντε πράγματα παραπάνω επί του θέματος να βγάζουμε και πόρισμα!

 

Επιπλέον, είναι σημαντική τεχνική το να μην επικεντρώνεσαι τόσο στους θανάτους των δευτερευόντων χαρακτήρων, αλλά πρόσεξε ότι όλοι έχουν το spotlight τους, ακόμα και η γυναίκα που την ρωτάει αν είναι καλά στο luna park! Δε θεωρώ καθόλου λάθος αυτό το πράγμα, για να μιλάμε στα ίσια.

 

 

Τέλος, να πω εδώ ότι βρίσκω λίγο λάθος να λέμε ότι κάτι έχει τα νι προβλήματα και μετά να φέρνουμε παραδείγματα. Αυτή η μέθοδος παρουσίασης απλά τοποθετεί μια γραμμή και μετά την δικαιολογεί με μερικά χαρακτηριστικά δείγματα, δεν αποδεικνύει θέση.

Link to comment
Share on other sites

Η παρατήρηση που έκανα αφορούσε στο να μπορώ εγώ και κάθε άλλος να σχολιάζουμε με άνεση τα εκάστοτε προβλήματα που τυχόν συζητάμε χωρίς να γίνεται κάθε φορά η εισαγωγή του ύφους: «Εφόσον έχουμε spoiler tags, σε παρακαλώ εξηγήσου...» Αν μη τι άλλο, δε βλέπω το λόγο να το λέμε συνέχεια.

 

 

Πάντως, να πω ότι σε κάποια απ' όσα λες έχεις δίκιο. Δε διαφωνώ με σεναριακά λάθη, και Η σχεδιάστρια/κομίστρια (το έχω πει ότι είναι γυναίκα) σαφώς και δεν έχει κάνει το αριστούργημα των αιώνων - αυτό δε σημαίνει ότι το έργο είναι πατάτα, κατ' εμέ. Μάλιστα, κάποια πράγματα ήταν μάλλον πολύ καλά, και κάποια απ' όσα λέγονται συνέχεια μου φαίνονται μάλλον παράλογες ή αδιάφορες απαιτήσεις (child nudity; πόσες φορές βλέπουμε γυμνά παιδιά, και γιατί αυτό είναι κακό, πραγματικά θα ήθελα να μου το πείτε). Αν μη τι άλλο, επαναλαμβάνω ότι δεν είναι harem νοοτροπίας, αφού αυτό θ' απαιτούσαι πολύ περισσότερα. Ακόμα, δε θέλω να πάτε και να στιβάζετε τα θύματα βιασμού σ' ένα συγκεκριμένο pattern συμπεριφοράς, εντάξει; Αν είναι δυνατόν, ειδικά αυτοί που δεν ξέρουμε και πέντε πράγματα παραπάνω επί του θέματος να βγάζουμε και πόρισμα!

 

Επιπλέον, είναι σημαντική τεχνική το να μην επικεντρώνεσαι τόσο στους θανάτους των δευτερευόντων χαρακτήρων, αλλά πρόσεξε ότι όλοι έχουν το spotlight τους, ακόμα και η γυναίκα που την ρωτάει αν είναι καλά στο luna park! Δε θεωρώ καθόλου λάθος αυτό το πράγμα, για να μιλάμε στα ίσια.

 

 

Τέλος, να πω εδώ ότι βρίσκω λίγο λάθος να λέμε ότι κάτι έχει τα νι προβλήματα και μετά να φέρνουμε παραδείγματα. Αυτή η μέθοδος παρουσίασης απλά τοποθετεί μια γραμμή και μετά την δικαιολογεί με μερικά χαρακτηριστικά δείγματα, δεν αποδεικνύει θέση.

 

 

Στις παραλίες όλοι πάμε και βλέπουμε γυμνά παιδάκια και δεν έγινε τίποτα ούτε είναι κακό. Αλλά το να τα χρησιμοποιείς για να σοκάρεις και να προκαλέσεις το κοινό, αυτό είναι που εγώ θεωρώ λάθος και ανήθικο.

 

 

Όσο για το γεγονός του βιασμού, ναι, δεν ξέρω ψυχολογία και δεν έχω ιδέα ποιες θα είναι οι επιπτώσεις σ' έναν άνθρωπο αλλά εδώ λένε πως αν κάποιος δικός σου σε κοροϊδέψει όταν είσαι μικρός δεν εμπιστεύεσαι εύκολα τους άλλους, πόσο μάλλον αν σε βιάσει κάποιος απ' το ίδιο σου σπιτικό. Δε νομίζω να πας στο σπίτι του κάθε τυχόντα...

 

Για τη σφαγή των κεντρικών ηρώων, δεν ήθελα να πω πως πρέπει να γίνει η σφαγή σε όλους ίσα και όμοια (κάποιοι έχουν περισσότερο δικαίωμα στο spotlight προφανώς, γι' αυτό λέγονται ήρωες), ήθελα να πω πως η δημιουργός εκεί που ξέρει πως πρέπει να προκαλέσει συναισθήματα βάζει πολύ βία για να τα προκαλέσει. Και αυτό δεν είναι θεμιτό.

 

Όταν λέω harem εννοώ την όλη κατάσταση που είναι όλοι μαζί στο σπίτι και γίνονται αστείες καταστάσεις.... Απλώς βαριόμουνα να το γράψω όλο αυτό και έγραψα απλώς harem.

 

 

Τέλος, τα παραδείγματα τα έδωσα για να καταλάβει κανείς ότι αυτές οι σκηνές αν και θα έπρεπε να είναι συγκινητικές εμένα με έκαναν να γελάω και αυτό μάλλον είναι αποτυχία για τη σειρά.

 

Επίσης, χωρίς να έχει σημασία με το elfen lied αν θέλω να αποδείξω πως μέσα στο anime υπάρχουν αυτά τα πράγματα, αρκεί να δείξω πως υπάρχει ένα και συνεπώς μου αρκεί ένα παράδειγμα. ;)

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα σε όλους.Για πρώτη φορά γράφω εδω, μολις χθες ανακάλυψα το forum και μαλιστα τυχαία στο google.Και ο λογος που εκανα την αναζήτηση;Ηθελα να δω, αν εδω στην ελλαδα ασχολήται κανεις με την μορφη τεχνης που λεγεται anime και manga γενικότερα ή αν η έχουμε ακόμα πολλά χρονια μπροστά μας για να το ανακαλύψουμε.Με μεγαλη χαρα βλέπω πως ,οχι μονο υπάρχει αλλα η κοινότητα είναι και πολυ ζωντανη (εστω και μικρη) και με άτομα αξιόλογα,με ωριμη σκέψη και διευρημένη λογική.Επισης μου αρεσει η επιχειρηματολογία που αναπτύσσει ο καθενας για να υποστηρίξει, φυσικα, την γνώμη του.Η αφορμή δε, που με έκανε να μιλήσω και εγώ, εδω, ειναι το αριστουργημα που λέγεται Elfen Lied.Παιδια, εχω δει τα πρώτα 6 επεισόδια και ειμαι εντυπωσιασμένος με αυτο που βλέπουν τα ματια μου και αυτα που ακούν τα αυτιά μου.Εχω δεθει απίστευτα με την πρωταγωνίστρια και με τους υπολοιπους χαρακτήρες.

Οι συμβολισμοι είναι απίστευτοι καθως και η γροθια που δίνει στην σημερινη κοινωνια.Επισης η ευαισθησια που ειναι καλα κρυμμενη αναμεσα στα επιφανειακα

ξεσπάσματα βίας.Θα μπορουσε κανεις να γραψει βιβλίο για αυτα που θέλει να περασει αυτη η σειρα,τα μηνύματα που θέλει να φωνάξει και, μόλις ολοκληρώσω τη σειρα θα ασχοληθώ και με το manga της.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..