Jump to content

Το Στόμα του Διαβόλου


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Μιας και εγώ το ανακάλυψα πρώτη και υποθέτωντας ότι το τελείωσα και πρώτη θα ήθελα να σας κάνω μια παρουσίαση για τη συλλογή διηγημάτων Το Στόμα του Διαβόλου του παλιού γνωστού μας από τις συλλογές της Ωρόρα, Αντώνη Κρύσιλα. Πρόκειται για ένα πολύ όμορφο αισθητικά βιβλίο, με υποβλητικό εξώφυλλο, μικρό μέγεθος και χαρτί σχεδόν ιλουστρασιόν (δεν έχει πόρους και είναι εξαιρετικά λείο, προσθέτοντας extra stimulation στους ανώμαλους όπως εγώ).

 

post-532-1237628650_thumb.jpg

 

Το βιβλίο αποτελείται από εφτά διηγήματα τρόμου, τρία από τα οποία τα έχουμε ήδη συναντήσει στις ανθολογίες της Ωρόρα. Η γενική εντύπωση που αποκομίζει κανείς διαβάζοντάς το είναι πιθανότατα η έκπληξη: πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να γράφει τόσο καλά, να περιγράφει τόσο καλά κάτι που όλοι έχουμε έστω μια φορά ζήσει στη ζωή μας; Πατώντας πάνω σε καταστάσεις καθημερινού τρόμου και φοβίες που έχουμε όλοι και τραβώντας τες ως το σημείο όπου το φανταστικό μοιάζει λογική συνέπεια του πραγματικού, ο Κρύσιλας καταφέρνει να κάνει έναν άθρωπο σαν κι εμένα (που εντάξει τρομάζω σχετικά εύκολα) να μείνει ξάγρυπνος όλη νύχτα διερωτώμενος αν κάτω από το κρεβάτι του υπάρχει όντως αυτό που υπαινίσσεται ο συγγραφέας.

 

 

Γλώσσα απλή και ξεκάθαρη, πλοκή όχι απλά αληθοφανής αλλά στ' αλήθεια μπλεγμένη αναπόσπαστα με πραγματικές καταστάσεις, ήρωες που δεν ταυτίζεσαι μαζί τους, αλλά εκείνοι ταυτίζονται με σένα, μέσα από πανανθρώπινες σκέψεις. Όποιος θέλει πραγματικά να τρομάξει, απολαμβάνοντας την αίσθηση, αυτό είναι ένα βιβλίο που συστίνεται ανεπιφύλακτα.

 

Λίγα λόγια για τα διηγήματα ένα-ένα (κλέβω το στυλ του Electroscribe):

 

*Το Στόμα του Διαβόλου: Η πρώτη ιστορία της Ωρόρα που διάβασα. Την ξαναδιάβασα, γνωρίζοντας το τέλος κι όμως ο τρόμος ήρθε ξανά με την ίδια ένταση. Απόδειξη ότι το κακό μπορεί να φώλιάζει ακόμη και στον αγωγό ομβρίων υδάτων.

*Νύχτα τρόμου: Ίσως η λιγότερο δυνατή ιστορία απ' όλοες. Εδώ έρχεται το κλασσικό μοτίβο του χωριού που κρύβει μυστικά. Αν και η οπτική γωνία είναι κάπως διαφορετική από το σύνηθες, δε με ικανοποίησε και τόσο, αγγίζοντας το θέμα κάπως επιφανειακά κι επιπόλαια.

*Ο καθρέφτης: Η δεύτερη ιστορία της Ωρόρα. Μου θύμισε λίγο ιστορίες του κύκλου Λαβκραφτ, με το μεγάλο αρχοντικό που κρύβει μυστικά ακόμη και για τους ίδιους τους κατοίκους του. Ωραία στειμένο, αν και κάπως κοινότυπο.

*Τρέλα: Οι περιγραφές του κακού είναι κορυφαίες εδώ, φτιάχνοντας σιγά-σιγά γύρω από τον ήρωα ένα τοίχο από αναπόφευκτο. Υπέροχη ιδέα, υπέροχη εκτέλεση.

*Ψιλόβροχο: Άλλο ένα καταπληκτικά δεμένο με την πραγματικότητα γεγονός. Γιατί πεθαίνουν οι μοτοσυκλετιστές τις βροχερές μέρες στους κεντρικούς δρόμους της Αθήνας;

*Παιδικοί Φόβοι: Η κορυφαία στιγμή του βιβλίου (ίσως επειδή είχα ήδη διαβάσει παλαιότερα το Τέρας και η επίδρασή του είχε περάσει επάνω μου). Πώς ένα παιδί κι ένας ψυχολόγος παλεύουν για την εξουσία. Θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω "σπουδή για το πώς να γράφει κανείς ένα διήγημα τρόμου". Υπέροχο πραγματικά. Υπέροχο κι αξεπέραστο.

*Τέρας: Η τρίτη ιστορία της Ωρόρα και ουδέν σχόλιο. Ό,τι και να πω θα χαλάσει την απόλαυση και τη σφαλιάρα της αποκάλυψης στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Το εξώφυλλο το ζηλεύω στ’ αλήθεια και μετά από τα σχόλια της Ευθυμίας έχει μπει στα προσεχώς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το αγορασα το βιβλιο, και επειδη μου φανηκε πολυ ενδιαφερον ,δεν κρατηθηκα και διαβασα την 1η ιστορια (το στομα του διαβολου) παρα το γεγονος οτι διαβαζω τον Παρια αυτη την περιοδο!

Μου αρεσε παααρα πολυ, πολυ καλα στημενη η ιστορια και καλογραμμενη.......το τελος ηταν τρομερο, φοβερη ανατροπη!

Ελπιζω και οι αλλες ιστοριες να ειναι το ιδιο δυνατες με αυτη.....αν και ειμαι σιγουρος!

Edited by sora_1
Link to comment
Share on other sites

@ Naroualis:

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται... Μήπως να το έβαζες με τα στοιχεία του (ISBN, τιμή, εκδότη, κλπ) και στο τόπικ για την Παραγωγή του 2009; Ή μήπως είναι παλιότερο; Δεν το κατάλαβα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δώσει πολλή σημασία στ στοιχεία, αλλά το είχα πει εδώ. Σελίδες 233, ISBN 978-960-6665-30-1, τιμή 15 ευρώ (αν και εγώ το βρήκα και με 13).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δώσει πολλή σημασία στ στοιχεία, αλλά το είχα πει εδώ. Σελίδες 233, ISBN 978-960-6665-30-1, τιμή 15 ευρώ (αν και εγώ το βρήκα και με 13).

 

 

ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΚΡΥΣΙΛΑΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 7 ΜΑΙΟΥ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ? Νομιζω οτι είναι μια καλή ευκαιρία να τον γνωρίσουμε και από κοντά....

Eμαθα και άλλες πληροφορίες....είναι στις 630 η ώρα το απόγευμα.

Edited by GALATIA
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήλθες Γαλάτεια. Θα ήθελες να κάνεις μια ανακοίνωση στο ανάλογο υποφόρουμ; Αν έχεις και περισσότερα στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήλθες Γαλάτεια. Θα ήθελες να κάνεις μια ανακοίνωση στο ανάλογο υποφόρουμ; Αν έχεις και περισσότερα στοιχεία;

 

τι εννοείς 'υποφόρουμ'? Είμαι λίγο άσχετη απ' αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το post της Naroualis "ψηθηκα" αρκετα ωστε να παω και να το τσιμπησω...μαλλον θα παω σημερα μετα το γραφειο.

 

Ειδικα αυτη η αναφορα στο Λαβκραφτ, δε ξερω, αλλα μου φανηκε πολυ θελκτικη.

Edited by Nephilim
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς 'υποφόρουμ'? Είμαι λίγο άσχετη απ' αυτά.

 

 

Εννοεί να μπεις εδώ και να συστηθείς. http://community.sff.gr/index.php?showtopic=5096 Το ίδιο είχε πει και σε 'μένα η Darkchilde όταν έγινα μέλος, χωρίς όμως να μου εξηγήσει τι εννοούσε, και γι' αυτό και δεν το έκανα :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έλεγα να κάναμε μια ανακοίνωση, για να φανεί στην αρχική σελίδα του φόρουμ, για την παρουσίαση του βιβλίου, αλλά ο Δημήτρης έχει δίκιο, έλνα να σου πούμε ένα γεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έλεγα να κάναμε μια ανακοίνωση, για να φανεί στην αρχική σελίδα του φόρουμ, για την παρουσίαση του βιβλίου, αλλά ο Δημήτρης έχει δίκιο, έλνα να σου πούμε ένα γεια. :)

 

Α, αυτό εννοούσες; Δεν κατάλαβα καλά, γράψε λάθος :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το post της Naroualis "ψηθηκα" αρκετα ωστε να παω και να το τσιμπησω...μαλλον θα παω σημερα μετα το γραφειο.

 

Ἐπιβεβαιώνω ὅτι ὁ Nephilim ἦλθε ἀπόψε ἀπὸ τὸ βιβλιοπωλεῖο καὶ ἀγόρασε τὸ ἐν λόγῳ βιβλίο

Ὑπογραφή: Ὁ βιβλιορουφιάνος :bag:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.

Καινουριος εδω, τι καινουριος δλδ, ολοκαινουριος ! Αν και σαν επισκεπτης, ειμαι εδω και 1 χρονο ! Λοιπον.....

 

Το βιβλιο ειναι παρα πολυ καλο και αξιζει να διαβαστει. Προσωπικα μου αρεσαν οι ιστοριες "νυχτα τρομου" που νομιζω ολοι λιγο πολυ την εχουμε βιωσει στη εφηβεια, το "ψιλοβροχο", καθως και "το τερας", οπου σε αυτη την ιστορια εγω ειδα στοιχεια απο Λαβκραφτ. Φυσικα δεν υστερει καμια ιστορια και ειναι τοσο καλα "δομημενες" σαν να ειναι ρεαλιστικες.

Link to comment
Share on other sites

Ἐπιβεβαιώνω ὅτι ὁ Nephilim ἦλθε ἀπόψε ἀπὸ τὸ βιβλιοπωλεῖο καὶ ἀγόρασε τὸ ἐν λόγῳ βιβλίο

Ὑπογραφή: Ὁ βιβλιορουφιάνος :bag:

 

LOL!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Κύριο του Έπους. Και καλώς ήρθαν και όλοι οι υπόλοιποι καινούργιοι.

 

 

Γεια σας παιδια, καλώς σας βρήκα όλους. θα ήθελα να κάνω μια ανακοίνωση. Ο Αντώνης Κρύσιλας θα κάνει παρουσίαση τπυ βιβλίου του 'Το στόμα του Διαβόλου', την Πέμπτη 7 Μαίου, στις 6:30 η ώρα στο βιβλιοπωλείο 'Ευριπίδης', στο Χαλάνδρι. Όσοι πιστοί προσέλθετε..........

Link to comment
Share on other sites

Γαλάτεια, καλωσόρισες. Μετέφερα το post σου σ' αυτό εδώ το topic, μια και μιλάει ειδικά γι' αυτό το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Τέταρτε, η Γαλάτεια το ανέβασε στις διαφορες συζητήσεις, γιατί της το πρότινα εγώ. :oops: Μια ανακοίνωση για την παρουσίαση ενός βιβλίου, έστω κι αν είναι για ένα βιβλίο που το κουβεντιάζουμε, δε θα έπρεπε να είναι στις ανακοινώσεις; :bag:

Link to comment
Share on other sites

No problem, Ευθυμία. Πάντως δεν επρόκειτο για μια α-Διάφορη συζήτηση αλλά για ένα λογοτεχνικού περιεχομένου νέο.

Αν κάνετε ένα topic στις Ανακοινώσεις (με λίγες παραπάνω λεπτομέρειες, ίσως;) εγώ θα το κάνω approve.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μόλις το τελείωσα. Εξαιρετικό δείγμα "κλασσικού" τρόμου που ξυπνά ευχάριστες ανατριχίλες με χαρακτηριστική άνεση. Κάποιοι ίσως να το πουν κοινότυπο, αλλά είναι κοινοτυπία που δουλεύει, με εξαιρετικές ιδέες και απίστευτη ατμόσφαιρα.

 

Αγαπημένη ιστορία μάλλον η "Νύχτα Τρόμου" με τις πολύ έξυπνες ανατροπές της, λιγότερο αγαπημένη μάλλον οι "παιδικοί φόβοι".

 

Εξαιρετική δουλεία πάντως και άλλη μια απόδειξη ότι το Ελληνικό φανταστικό έχει να επιδείξει ικανότατες πένες.

Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορα διαδικτυακά βιβλιοπωλεία,είδα πολύ καλές βαθμολογίες και θετικά σχόλια.Το ίδιο και εδώ.Οπότε,θα μπει στη λίστα με τα "Προσεχώς".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορα διαδικτυακά βιβλιοπωλεία,είδα πολύ καλές βαθμολογίες και θετικά σχόλια.Το ίδιο και εδώ.Οπότε,θα μπει στη λίστα με τα "Προσεχώς".

 

Ναι, κι εγώ έχω ακούσει από πολλούς πολλά καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..