Jump to content

Σχέδιο Φράκταλ - Κώστας Χαρίτος


Recommended Posts

Το τελειωσα κι εγω χθες το βραδυ και σε γενικες γραμμες εμεινα πολυ ικανοποιημενος.

 

Διαβασα ολα τα σχολια που κανατε οι υπολοιποι που το διαβασατε,και δεν εχω να προσθεσω κατι καινουριο.Πολυ ωραια ιδεα,δοσμενη εξυπνα και απλα,με λιτο αλλα περιεκτικο λογο.Με αγωνια αλλα και δοσεις χιουμορ.Καποιοι αναφερατε οτι δεν εχουμε την εντονη κορυφωση που θα περιμεναμε και συμφωνω,αλλα ολο το βιβλιο κινειται σε πολυ καλα επιπεδα και δεν μου φανηκε να κανει καπου κοιλια.Τουλαχιστον το διαβασα απο την πρωτη σελιδα μεχρι την τελευταια με τον ιδιο ρυθμο και το ιδιο ενδιαφερον.

 

Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους δεν το εχουν διαβασει ακομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική ιστορία που συνδέει τις απολαυστικότερες θεωρίες της φυσικής, με τα φράκταλς. Βρήκα την ιδέα του επαγγέλματος του μυθοβιογράφου φανταστική. Εμένα προσωπικά με έκανε να αναπολήσω τις καλύτερες στιγμές των 90s.

 

Και είναι προφητικό έργο (όσον αφορά την ανακάλυψη του μποζονίου του Higgs) πράγμα που πάντα προσδίδει πόντους σε ένα έργο επιστημονικής φαντασίας.

 

Μου δημιουργεί επίσης χαρά το γεγονός ότι οι περισσότεροι Έλληνες συγγραφείς χρησιμοποιούν Έλληνες πρωταγωνιστές στις ιστορίες τους (κόντρα σε κάτι εξωφρενικές απόψεις που έχω ακούσει από γνωστούς μου και που καλύτερα να μην ειπωθούν εδώ)

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Εδώ είμαι πάλι, ένας κοινός θνητός χωρίς καν μεταπτυχιακό, να σχολιάσει (και καθυστερημένα) το έργο ενός διδάκτορα…
Φυσικά, μετά από τόσο καιρό, με έχουν καλύψει οι προηγούμενοι. Ευτυχώς δεν συμφωνούν όλοι, οπότε υπάρχει λόγος να είμαι πιο αναλυτικός:
Γενικά ήταν απολαυστικό και διαβάστηκε εύκολα παρά τα προχωρημένα (για μένα) επιστημονικά δεδομένα.
Στα συν: Οι πολλές καταπληκτικές, ρεαλιστικά και απλά δοσμένες ιδέες, οι στέρεοι χαρακτήρες, οι σατιρικές πινελιές, η γραφή.
Στα πλην: (Θέμα προσωπικού γούστου)


Δεν με ενθουσιάζουν οι παγκόσμιες συνωμοσίες όπου τελικά οι πανίσχυροι κακοί βρίσκουν τον μάστορά τους από τους ανίσχυρους(Αμερικάνικα κλισέ). Θα προτιμούσα ένα άλλο τέλος όπου οι κακοί θα έπρεπε να υποστούν τρομακτικές συνέπειες για το “άνοιγμα των ασκών του Αιόλου”, συνέπειες που θα ήταν λιγότερο έντονες για τους υπόλοιπους. Φυσικά, δεν έχω ιδέα πως ακριβώς θα μπορούσε να γίνει αυτό… :o


Σίγουρα μπορεί να γίνει μια εξαιρετική (αλλά Χολιγουντιανή) ταινία θρίλερ-δράσης με όλα τα καλά και κακά που σημαίνει αυτό. (είπαμε, γούστα είναι αυτά…)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέλουμε και για αυτό μια αξιολόγηση

 

Έχεις δίκιο, απλά μπερδεύτηκα με τα Ελληνικά που διάβαζα τελευταία γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν συλλογές διηγημάτων. Έρχεται…

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Σχέδιο Φράκταλ - Κώστας Χαρίτος

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..