Jump to content

5o φεστιβάλ επιστημονικής φαντασίας Ερμούπολης


Recommended Posts

Ooooops μόλις το ανακάλυψα αυτό το topic.

Ερωτησούλα: μπορεί κάποιος να στείλει διήγημα χωρίς να πάρει μέρος στο φεστιβάλ;

Δεν μιλάω για το 555 που απ' ότι κατάλαβα πρέπει να το διαβάσει ο συγγραφέας, αλλά για το μεγαλύτερο (και αλήθεια, για πόσο μεγαλύτερο μιλάμε;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    26

  • SpirosK

    11

  • DinoHajiyorgi

    64

  • mman

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

(και αλήθεια, για πόσο μεγαλύτερο μιλάμε;)

 

Η ανάγνωση να μην ξεπερνά τα 15 (πάνω κάτω) λεπτά,

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να διαβαστεί το διήγημα από τον συγγραφέα αν εκείνος δεν μπορεί ή δεν θέλει. Δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει για την συμμετοχή ή όχι, αλλά θα ήταν κρίμα να μην έρθεις. Διάβασε τα ρεπορτάζ για τα προηγούμενα φεστιβάλ στο φόρουμ.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι θα είναι κρίμα Ντίνο, αλλά με τρία μωρά δεν είναι και εύκολο να φύγω μακριά από το σπίτι :-)

Εδώ δεν ξέρω αν θα βρω χρόνο να γράψω ένα διήγημα, να προσθέσω και εγώ ένα λιθαράκι σε αυτή την εκδήλωση.

Είδομεν!

Link to comment
Share on other sites

Το blog του 5ου φεστιβάλ εφ Ερμούπολης με μια είδηση κάθε μέρα (καλά... εκτός από εκείνες που θα είμαι μακριά από τον υπολογιστή μου...)

 

Διαβάστε

Σχολιάστε

Ταξιδέψτε

Τελειώσατε

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρωτούσε ο Spock, αναφέρω εδώ πως…

 

… το επίσημο παγωτό του πρώτου Φεστιβάλ Ερμούπολης (2005) ήταν το Space Cookie.

 

Το επίσημο παγωτό του δεύτερου Φεστιβάλ Ερμούπολης (2006) ήταν το Deep Cake Nine.

 

Tο επίσημο παγωτό του τρίτου Φεστιβάλ Ερμούπολης (2007) ήταν το Honeymoon, με τυρί μασκαρπόνε, αμύγδαλο και μέλι.

 

Το επίσημο παγωτό του τέταρτου Φεστιβάλ Ερμούπολης (2008) ήταν το Vulcan’s Hammer, σοκολάτα με καυτό τσίλι.

 

Συνήθως οι γεύσεις των προηγούμενων φεστιβάλ είναι διαθέσιμες μαζί με την φετινή (για όσους έλειπαν στα προηγούμενα). Εύχομαι φέτος να μη βρούμε το Daidadi κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Από το επίσημο blog του φεστιβάλ:

 

Ο Γιώργος Κατσαβός έχει και στα προηγούμενα φεστιβάλ μαγνητίσει το κοινό με τις εξαιρετικά ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις του. Την Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009 θα μιλήσει για τον ερωτισμό στο φανταστικό κινηματογράφο, συνοδεύοντας την ομιλία του με 225 σχετικές διαφάνειες.

 

post-1004-125189078381_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,τί γίνεται με τις εκλογές;Αν γίνουν 4/10 οκ,αλλά αν γίνουν 11/10 υπάρχει κίνδυνος(αν και με λίγες πιθανότητες) να γίνουν επαναληπτικές στις 18 που είναι το φεστιβαλ.Η φάση είναι οτι το σκεφτομαι αν δεν έχω υποχρεώσεις τότε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σοβαρά, οι βροχές και το ξαφνικό κρύο που έπεσε να μας ανησυχούν για τον Οκτώβρη στη Σύρο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα, να κάνει όλα τα κρύα του και τις βροχές του τώρα, για να έχει μετά τον Οκτώβρη καύσωνες :)

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα μόλις τα αεροπορικά εισιτήρια προς Αθήνα του αλέ. Οπότε ο κύβος ερρίφθη ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ίσως νωρίς, και θα το ξανακάνω θέμα, έχω όμως σκοπό να αγοράσω τα εισιτήρια του πλοίου στις 5, μετά την Κυριακή των εκλογών.

 

Όπως κάθε χρόνο, θα πάρω το κανονικό πλοίο της γραμμής, αυτό που φεύγει στις 8 το πρωί από τον Πειραιά, 16 Οκτωβρίου. Εύχομαι φέτος να συναντήσω μεγάλη και καλή παρέα για τη Σύρο. (Πολλοί διαλέγουν τα Speed-τάδε για το συγκεκριμένο ταξίδι.)

 

Φέτος, σε αντίθεση με πέρσι, λέω να μη φύγω από την Κυριακή, αλλά την Δευτέρα μεσημέρι για Πειραιά (19 Οκτωβρίου), πάλι με το κανονικό πλοίο. Εδώ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για πολλούς, θα χαιρόμουν όμως αν μου τύχαινε πάλι μια καλή παρέα.

 

Βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκαν οι ημερομηνίες του Φεστιβάλ έλεγξα την ατζέντα μου για να δω... ότι έχω ένα ήδη πληρωμένο σεμινάριο να παρακολουθήσω. Η μόνη μου ελπίδα είναι ότι με τις εκλογές θα μπερδευτούν τα προγράμματα, θα αλλάξει κάτι και (επιτέλους!) θα μπορέσω να παραβρεθώ...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μάλλον θα χρησιμοποιήσουμε το 'συμβατικό' χρόνο του Σαββατοκύριακου (Παρασκευή απόγευμα - Κυριακή απόγευμα), λόγω σχολείου δικού μου και της κόρης μου που θα είναι μαζί μας. (Εκτός αν μας παίρνει να το παίξουμε άρρωστες για την Παρασκευή :-) ). Αν φύγουμε Παρασκευή μεσημέρι, αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσουμε κάποιο από τα ταχύπλοα για να προλάβουμε την αρχή των εκδηλώσεων. Αν φύγουμε πρωί, θα ταξιδέψουμε με κανονικό πλοίο, που είναι και πιο σίγουρο ότι δε θα έχει πρόβλημα σε περίπτωση ανέμων.

 

Το βέβαιο πάντως είναι ότι με όποιο πλοίο και όποια ώρα και να ξεκινήσουμε από Πειραιά, η αναχώρηση από τη Σύρο θα γίνει με Blue Star. Πέρσι, πάνω στη βιασύνη μας να φύγουμε για το φεστιβάλ, ξεχάσαμε τα εισιτήρια της επιστροφής στο σπίτι. Ξαναπληρώσαμε εισιτήρια, αλλά μας έκαναν τα αχρησιμοποίητα ανοιχτής ημερομηνίας και μας διαβεβαίωσαν ότι η διάρκειά τους είναι απεριόριστη (κι όχι μόνο για ένα χρόνο). Έτσι λοιπόν, θα χρησιμοποιήσουμε αυτά για επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαστε εκεί από την Πέμπτη (παραδοσιακά, για να προλάβουμε σαν άνθρωποι τα 500άρια και να μην τρέχουμε με την ψυχή στο στόμα). Επιστροφή την Κυριακή. Τα λέμε εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαστε εκεί από την Πέμπτη (παραδοσιακά, για να προλάβουμε σαν άνθρωποι τα 500άρια και να μην τρέχουμε με την ψυχή στο στόμα). Επιστροφή την Κυριακή. Τα λέμε εκεί!

 

Επιστρέφει κανείς Δευτέρα; Μόνο με βλέπω στην επιστροφή.

 

Επίσης να ρωτήσω τον κύριο Αλμπανόπουλο: Θα υπάρξει διαγωνισμός Flash Fiction Live φέτος; (Ξέρω πως δεν μου επιτρέπεται να γράψω. Και τα περσινά γυαλιά ηλίου; Με περιμένουν ακόμα; )

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Δύο θεατρικές ομάδες του νησιού, αφού διάβασαν τα θεατρικά που υποβλήθηκαν επέλεξαν και συμφώνησαν να παρουσιάσουν δύο από αυτά σε ραδιοφωνική έκδοση, η οποία θα «ακουστεί» στο νησί σε πρώτη πανελλήνια μετάδοση τις μέρες του φεστιβάλ και θα επαναληφθεί δύο φορές ακόμα (για την ακρίβεια: ο σταθμός ακούγεται σχεδόν σε όλες τις Κυκλάδες, συνεπώς το κοινό των δύο θεατρικών παραγωγών θα είναι πολύ πιο διευρυμένο από το κοινό του φεστιβάλ και του νησιού).

 

Η θεατρική ομάδα Μίμου Άπτου, επέλεξε και ανεβάζει τη Φοιτητική Ζωή του Κώστα Χαρίτου. Θα ακολουθήσουν περισσότερες λεπτομέρειες για το έργο και την παραγωγή καθώς και η επιλογή που έγινε από τη δεύτερη ομάδα.

 

Πολλά και άξια συγχαρητήρια στον δικό μας khar λοιπόν! Πάντα τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... μήπως ο mman ζηλεύει; :atongue:

Συγχαρητήρια khar! άντε και τηλεοπτική μετάδοση!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... μήπως ο mman ζηλεύει; atongue.gif

Συγχαρητήρια khar! άντε και τηλεοπτική μετάδοση!

Όχι βέβαια!boxing.gif angry.gif (Πρέπει να δείξω λίγο θιγμένος, αλλιώς δεν θα με πιστεύετε...)

Σοβαρά τώρα:

Όχι βέβαια! Ήταν κυριολεξία και είχα στον νου μου αυτήν την παρόμοια διάκρισή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..