Jump to content

5o φεστιβάλ επιστημονικής φαντασίας Ερμούπολης


Recommended Posts

post-1004-125509525031_thumb.jpg

Blue Star Ιθάκη

 

Εισιτήριο αγοράστηκε. Παρασκευή 16 Οκτωβρίου, 07:35 πρωί, στον Πειραιά, ο DinoHajiyorgi θα είναι στο Ιθάκη για Σύρο!

 

Αναμένονται επίσης Nova, mistseeker και hombre στο κατάστρωμα. Άλλος κανείς στην παρέα;

 

 

Παρασκευή ώρα 7:35 θα είμαι εκεί...

Αν δείτε κάποιον να τρέχει εναγωνίως... με σάκο στην πλάτη.... πείτε στον καπετάνιο να κρατήσει για λίγο την άγκυρα....

post-1153-125516545213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    26

  • SpirosK

    11

  • DinoHajiyorgi

    64

  • mman

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ανακοινώθηκε η τριμελής κριτική επιτροπή του διαγωνισμού διηγήματος on site:

 

Δημήτρη Αρβανίτη, εκδότη βιβλίων επιστημονικής φαντασίας («Τρίτων»)

Άγγελο Μαστοράκη, υπεύθυνο έκδοσης περιοδικού «9»

Ντίνο Χατζηγιώργη, συγγραφέα και περσινό νικητή του διαγωνισμού

 

Λεπτομέρειες στο blog.

 

(Όσοι θέλετε hints για το θέμα του διαγωνισμού, δέχομαι φακελάκια μέχρι το μεσημέρι της Παρασκευής. Για υποστήριξη του διηγήματος σας, θα τα πούμε εκεί.)

 

Υπάρχουν περισσότερα νέα και για το δεύτερο ραδιοφωνικό θεατρικό!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Το 5ο ΦΕΦΕ έχει και δεύτερο παγωτό. Read all about it! Οι σπόνσορες αυξάνονται!

 

Οι ψησταριές πότε θα μπουν στο παιχνίδι;

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω και εγώ για ξενοδοχείο. Αν όλα πάνε καλά, θα έρθω Σάββατο- θα φύγω Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα του τριήμερου έχει αρχίσει να παίρνει την τελική του μορφή. Αρκετά οριστικοποιημένο για να αρχίσω να σχεδιάζω αυτά που θα παρακολουθήσω (κι αυτά που δυστυχώς θα χάσω.) Κρίνω πάντως πως η μετάλαξη του Φεστιβάλ έχει κάνει άλματα φέτος. Good stuff!

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω και εγώ για ξενοδοχείο. Αν όλα πάνε καλά, θα έρθω Σάββατο- θα φύγω Κυριακή.

 

Κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι, για Παρασκευή-Κυριακή... Ελπίζω να βρω κάτι σύντομα.... :)

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι, για Παρασκευή-Κυριακή... Ελπίζω να βρω κάτι σύντομα.... :)

 

 

Δεν ξέρω τι εννοείτε "ψάχνω", αλλά γράφω τα τηλ. που έχω εγώ από ξενοδοχεία. Νησάκι 88200 Ερμης 88011 Ηλιαδα 85333 - 87041 Σίλβια 81081 Διογένης 86301 Paradise 83204-81754 Esperanz 81671 Κωδικός Σύρου. 22810 Εγώ έκλεισα στο Νησάκι, το οποίο δεν είναι και πολύ φτηνό, αλλά είναι καλό για τα δικά μου γούστα. Για τα άλλα δεν μπορώ να δώσω συστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείτε "ψάχνω", αλλά γράφω τα τηλ. που έχω εγώ από ξενοδοχεία.

 

Ανώτερη ατάκα.

Εγώ έκλεισα στο Πάραντάιζ και σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την υπενθύμιση (εκεί είχα μείνει και την άλλη φορά).

Link to comment
Share on other sites

Ανώτερη ατάκα.

Εγώ έκλεισα στο Πάραντάιζ και σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την υπενθύμιση (εκεί είχα μείνει και την άλλη φορά).

 

Οπου "ψάχνω για ξενοδοχείο" εννοούσα "ψάχνω σχετικά φτηνό ξενοδοχείο" ;)

Εκλεισα μόλις στο Paradise και γω.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, βρήκα κι εγώ :) Τελικά έκλεισα στο Sea Colours (ιδέα δεν έχω, καλό φαίνεται).

Παρασκευή απόγευμα φθάνω, ελπίζω να προλάβω την ανάγνωση των διηγημάτων, και αναχωρώ Κυριακή μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, βρήκα κι εγώ :) Τελικά έκλεισα στο Sea Colours (ιδέα δεν έχω, καλό φαίνεται).

Παρασκευή απόγευμα φθάνω, ελπίζω να προλάβω την ανάγνωση των διηγημάτων, και αναχωρώ Κυριακή μεσημέρι.

 

 

Μάλλον συνταξιδεύουμε. Θα κρατάω το τελευταίο τεύχος του Asimov's το οποίο θα δώσω στον mistseeker στη Σύρο έναντι ευτελούς αντιτίμου.

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

BTW, επειδή δεν έχω ιδέα από Σύρο, θα ήταν εύκολο στο blog να μπει ένας μικρός χάρτης (Google Maps π.χ.) με όλα τα σημεία ενδιαφέροντος του ΦΕΦΕ σημειωμένα;; Πώς θα βρω το Πνευματικό Κέντρο π.χ.; Ρωτώντας;; Είναι όλα κοντά στο λιμάνι;;; Είναι πιο μακριά; είναι γύρω από κάποια κεντρική πλατεία (ποια-που);;

 

EDIT: Καμία απάντηση... μήπως ρώτησα κάτι εξαιρετικά γελοίο;; Μήπως υπήρχε χάρτης και δεν τον είδα;;; Μήπως η Ερμούπολη είναι απελπιστικά μικρή και δεν το έχω υπόψη μου;;;

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, δεν χάνεσαι με τίποτα. Απλώς ρώτα για το που είναι η πρώτη εκδήλωση. Μόλις μας βρεις, θα μαθαίνεις κάθε φορά που είναι η επόμενη -πάντα κάπου κοντά. Έτσι κι αλλιώς, στα ΦΕΦΕ πηγαίνουμε πολλές φορές κοπαδιαστά.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Όχι Σπύρο, δεν ρώτησες τίποτα γελοίο, απλά δεν έχω χρόνο για χάρτη κλπ. Και δεν είναι απολύτως απαραίτητος, όπως θα διαπιστώσεις από κοντά (άμα ήταν, θα έβρισκα χρόνο)

 

Τα πράγματα είναι απλά. Βγαίνοντας από το Χάι Σπιντ, όσοι έρθετε απόγευμα, έρχεστε κατευθείαν απέναντι στο sport ιντερνετ καφέ για την πρώτη εκδήλωση που ξεκινά ακριβώς 7 (το πλοίο φτάνει 7 και πέντε ως 7 και τέταρτο. Μη ρωτήσετε αν μπορούμε να περιμένουμε, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι γίνεται με βάση το πρόγραμμα). Ελάτε δηλ. κατά προτίμηση με τα πράγματά σας και πάτε μετά στο ξενοδοχείο σας.

 

Πώς βρίσκεις το σπορ καφέ: Όπως βγαίνεις από το πλοίο, κοιτάς αριστερά στα πενήντα μέτρα πάνω στο λιμάνι και βλέπεις το ξενοδοχείο Διογένης. Αριστερά του, μεσοτοιχία το Σπορ καφέ. Από εκεί, όπως σου είπε και ο Μιχάλης θα ενημερωθείς και τα για υπόλοιπα σημεία εκδηλώσεων (καμιά 10αριά είναι, όλα κεντρικά και εύκολα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν δεν το έχετε αντιληφθεί, έχει δοθεί ήδη το θέμα του on-line διαγωνισμού!

 

Και δεν είναι θέμα τσιριμπίμ-τσιριμπόμ, είναι ... εγκεφαλοσφίχτης!

 

Επιστημονικής φαντασίας και για σκληρούς παίχτες!

 

Όριο λέξεων 2.000 και προθεσμία μέχρι τις 12:00 το μεσημέρι αυτού του Σαββάτου! (Ξεκινάτε από τώρα.)

 

Do you have what it takes, punk? Well, do you?

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα στο Αίγλη.

Σε μερικές ώρες 2300, παίρνω το λεωφορείο για Πειραιά.

 

Τα λέμε Σύρο.

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος από τη Θεσσαλονίκη ζήτησε updates σχετικά με πως τα περνάμε στο ΦΕΦΕ.

 

Και να τι γίνεται:

 

Θα ξεκινήσω από το ταξίδι μου από τη Σαλονίκη. Όσοι μείνατε πίσω ξέρετε φυσικά πως κάνει κρύο και βρέχει. Έφυγα εχθές το βράδυ φορώντας μακρυμάνικη λεπτή μπλούζα και μπουφάν για να μην κρυώνω και τώρα στη Σύρο έχω βάλει κοντομάνικο, καλοκαιρινό παντελόνι, γυαλιά ηλίου και φυσικά το μπουφάν έχει μείνει στο δωμάτιο.

 

Έφτασα στο λιμάνι του Πειραιά περίπου στις 0530 και ήμουν ο πρώτος από την παρέα. Μπήκα στο πλοίο και την άραξα στο κατάστρωμα, έβγαλα τα κυάλια μου και περίμενα την άφιξη των υπολοίπων. Μετά από λίγο άρχισε να βρέχει και βρίζοντας τον καιρό μπήκα μέσα και την άραξα δίπλα στην είσοδο, στήνοντας ενέδρα.

 

Ο δεύτερος που μπήκε στο καράβι ήταν ο Ντίνος, που με προσπέρασε με απίστευτη ταχύτητα (με αυτά που γράφει στο φόρουμ περίμενα να δω έναν σχεδόν ανάπηρο που δεν μπορεί να περπατήσει, αλλά σας διαβεβαιώ ο Ντίνος είναι μια χαρά, όσο και να παραπονιέται) πηγαίνοντας σε μια παρέα με Αλεφίτες (που εγώ δε γνωρίζω κανέναν). Σηκώθηκα και τον φώναξα και έτσι γνώρισα επιτέλους το άτομο που έχουμε συχνά την ευχαρίστηση να θάβουμε στις συναντήσεις μας στη Θεσσαλονίκη. Μιλήσαμε για λίγο, για τη δουλειά μου, για το βιβλίο του, για τους εκδοτικούς οίκους, για το Σποκ (που είσαι βρε Σποκ; Έχεις χαιρετίσματα από τον Ντίνο.) και τις συναντήσεις μας στη συμπρωτεύουσα (φυσικά κάλεσα τον Ντίνο να μας επισκεφτεί για να μπορέσει επιτέλους να μας δει να τον κουτσομπολεύουμε!) και για το Σούνιο. Κάπου εκεί χτύπησε το τηλέφωνο και ήταν ο hombre που έψαχνε να μας βρει.

 

Αφού τελικά μας βρήκε και καθήσαμε όλοι μαζί συνεχίσαμε τη συζήτηση, με ορισμένα από τα θέματα να επαναλαμβάνονται, όταν βολίδα από δίπλα μας πέρασε ο greenmist μας χαιρέτησε και έφυγε να βρει άλλους.

 

Το καράβι είχε γεμίσει με κόσμο για το ΦΕΦΕ και προσκυνητές για την Τηνο, όταν αναχωρήσαμε. Ένα ακόμη μέλος του σφφ προστέθηκε στην παρέα ο Adia (νομίζω). Είπε πως δεν είναι από τα πιο ενεργά μέλη του φόρουμ, αλλά αυτό δεν μας εμπόδισε να τον καλοσωρίσουμε στην παρέα μας.

 

Κάπου εκεί το πλοίο έφυγε και συνεχίσαμε την κουβέντα για λίγο, πριν ο hombre πει πως πήγαινε να κοιμηθεί και εγώ τον μιμήθηκα.

 

Στα καθίσματα πιάσαμε για λίγο κουβέντα και μιλήσαμε για τον απαίσιο καιρό που έχουν τα Γιάννενα, για την κόρη του που σπουδάζει στη Θεσσαλονίκη και για το ότι από εδώ και ύστερα θα κανονίζουμε συναντήσεις για να μπορεί να έρθει και εκείνος να δει πως τα περνάμε στη Σαλονίκη.

 

Αν και είχα και εγώ και ο hombre είχαμε διάθεση για κουβέντα, ήμουν χώμα και κατέρρευσα στην καρέκλα μέχρι λίγο πριν τις 1100, οπότε και ξύπνησα και έψαξα να βρω τους υπόλοιπους.

 

Λίγη ώρα αργότερα κατεβήκαμε στο λιμάνι της Ερμούπολης γνώρισα και άλλο κόσμο (που για να πω την αλήθεια τους μπέρδεψα και πρέπει να τους ξαναρωτήσω τα ονόματά τους), αλλά τη μόνη που θυμάμαι είναι η Τιέσσα.

 

Χωρίσαμε για να πάει ο καθένας στο ξενοδοχείο του και δώσαμε ραντεβού για φαγητό.

 

Όπως καταλάβατε σε λίγο πάμε για φαγητό στην ηλιόλουστη Ερμούπολη, μια μεγάλη και καλή παρέα.

 

Ζηλεύετε; Ας ερχόσασταν!

 

Στις 1800 ξεκινάει το φεστιβάλ.

 

[Τέλος Πρώτου Μέρους]

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι συναντηθήκαμε στο δημαρχείο, όπου γνώρισα την Κιάρα και μετά πήγαμε στο σπίτι της όπου συνάντησα τον Gema, την Trillian και τον Celestial. (Κάναμε κακή αρχή με τον τελευταίο γιατί κατευθείαν έθαψε τα Linux, Σποκ πρέπει να επιληφθείς του θέματος και να σώσεις μια καημένη ψυχή που κατασπαράζεται από τα Windows...)

 

Μετά φυσικά πήγαμε για φαΐ στην... ψησταριά τα Γιάννενα...

Καλό φαγητό καλό ποτό και παρέα.

 

Τώρα ξεκινάει το φεστιβάλ και πρέπει να διακόψω.

Στην επόμενη ενημέρωση.

 

[Τέλος δεύτερου μέρους.]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σκάω από τη ζήλια μου:frown:! Συνεχίστε να περνάτε τέλεια εκεί κάτω!:D

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι είπα πως γνώρισα τον Gema και από τότε πειράζουμε ο ένας τον άλλο για την καταγωγή μας (εγώ Βόλο, εκείνος Λάρισα).

 

Η ανάγνωση των διηγημάτων ήταν απολαυστικότατη. Ήταν πολύ καλύτερο από όσο περίμενα, αφού με ορισμένα γελάσαμε μέχρι δακρύων.

 

Όταν τελειώσαμε πήγαμε να δούμε τα κόμιξ, αλλά είχαν κλείσει (θα πάμε αύριο), περάσαμε από τη συναυλία τζαζ, που δεν καθήσαμε πολύ και τελικά δεκαοκτώ άτομα καταλήξαμε για φαγητό. Φάγαμε καταπληκτικά, αλλά όταν πήγαμε να πάρουμε το παγωτό του φεστιβάλ είχε τελειώσει (και αυτό θα το δοκιμάσουμε αύριο. Τελικά μαζεύονται πολλά πράγματα για αύριο, να δούμε τι θα προλάβουμε.)

 

Πάω να μάθω το θέμα του διαγωνισμού.

 

[Τέλος τρίτου μέρους]

Link to comment
Share on other sites

Back home. Υπόσχομαι πλήρη προσωπική ανταπόκριση ανά ημέρα με φωτογραφίες, αλλά δώστε μου λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε! :thmbup:

 

Από τα μέχρι στιγμής reports του Νώντα φαίνεται να περάσατε πολύ ωραία! :D

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα Πέμπτη 15 Οκτωβρίου: Παραμονή του φεστιβάλ, αλλά μερικοί σπασίκλες έχουν πιάσει θέση νωρίτερα (Το είχα καημό από πέρσι που ταξίδεψα με την ψυχή στο στόμα...) για ν' ανακαλύψουν ότι κάποιοι φανατικότεροι βρίσκονται ήδη εκεί.

Πράγματι περάσαμε ωραία, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι φύγαμε με πολύ κακό καιρό.:rain:

Εμείς που ταξιδεύαμε Πέμπτη απόγευμα, με μπουφάν, πουλόβερ και ομπρέλες, περιμέναμε τον καταλυσμό.

Και αίφνης, πλησιάζοντας στη Σύρο, και μιλώντας στο τηλέφωνο με την Κιάρα για να κανονίσουμε να βρεθούμε, μου λέει: "Μπορούμε να καθίσουμε κι έξω να φάμε" και αρχίζω ν' αναρωτιέμαι αν μπήκαμε σε άλλους παραλλήλους.

Η αλήθεια είναι ότι μια γερή βροχή, που ευτυχώς κράτησε μόνο ένα τέταρτο, κατάφερε να μουσκέψει τραπέζια και καθίσματα κι έτσι να μη φάμε έξω τελικά, αλλά οι προοπτικές ήταν θετικές και μια παρέα 13 ατόμων ξεκίνησε τις προφεστιβαλικές εκδηλώσεις με φαγητό και ποτό.

Αργότερα καταλήξαμε οχτώ άτομα, μεταξύ των οποίων Nienor, Trillian, Gema, Celestial, mman και myself (έτσι για να διαψεύδονται μερικοί ότι δεν πίνω) σ' ένα μπαράκι στην Πλατεία, το οποίο λόγω Πέμπτης και περασμένης ώρας ήταν φιλικό και ήσυχο κι έτσι μπορέσαμε όχι μόνο να τα πιούμε αλλά και να τα πούμε.

Η πρώτη προφεστιβαλική εκδήλωση έληξε λίγο μετά τις 3.00.

Συνέχειες ανά ημέρα, όταν θα αρχίσουν να μαζεύονται και οι υπόλοιπες αναφορές.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..