Jump to content

13ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Αθανασία


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Μετά τους δράκους, τους βάρδους, τα ξόρκια και τους δαίμονες... ήρθε η ώρα να δείξετε τι σημαίνει το SF στο SFF.gr

 

ΑΘΑΝΑΣΙΑ

 

Από την πρώτη στιγμή που ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται την ύπαρξη του, αντιλαμβάνεται συγχρόνως ότι αυτή κάποτε θα λάβει τέλος.

Το αντιλαμβάνεται σίγουρα. Το αποδέχεται όμως;

 

Η αθανασία ήταν ανέκαθεν ένα όνειρο των ανθρώπων. Πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μια ζωή δίχως τέλος; Με ποιο τρόπο μπορεί να έρθει αυτή; Πως θα ήταν μια κοινωνία αθανάτων. Και τι μπορεί να σημαίνει "αθανασία" για ένα νοήμον πλάσμα; Το σκεφτήκατε ποτέ;

 

'Ωρα να μας το δείξετε μέσα από την science-fiction σκέψη, ματιά και κυβερνοπένα σας (ρομπότ-δακτυλογράφοι επιτρέπονται).

 

Οι ιστορίες πρέπει να κυμαίνονται από 1000 έως 3500 λέξεις, με θέμα/ερέθισμα/αφορμή την ΑΘΑΝΑΣΙΑ. Ο διαγωνισμός ξεκινάει σήμερα, Σάββατο 4 Απριλίου 2009 και η συγγραφή των ιστοριών λήγει την Κυριακή 19 Απριλίου, μέσάνυχτα προς 20 όπου ως γνωστόν θα ξεκινήσει η διαδικασία σχολιασμού και ψηφοφορίας. Μπορείτε να ανεβάζετε τις ιστορίες σας μετά την Πέμπτη 9 Απριλίου.

 

Καλή διασκέδαση και καλή συγγραφή σε όλους σας!

 

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ/ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ/ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ, μπορείτε να βρείτε τα διηγήματα μαζεμένα ΕΔΩ

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    20

  • DinoHajiyorgi

    27

  • mman

    18

  • DinMacXanthi

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ωραια το θεμα ειναι γονιμο αρα.... Τα κεφαλια μεσα και φορτσα :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ΑΘΑΝΑΣΙΑ

Είσαι με τα καλά σου; Το έβαλες αμέτι μοχαμέτι να με κάνεις να γράψω; Ξέρεις τι σημαίνει 15 μέρες για τους δικούς μου χελωνικούς ρυθμούς; Για να μη μιλήσουμε για το όριο των 3000 λέξεων. Το θεωρείς σωστό να βάζεις ένα τόσο υπέροχο θέμα; Πώς επιτρέπουν οι μοντεράτορες τέτοια πράγματα;

Άκου "Αθανασία"! Αυτά να πας να τα βάλεις σε κανένα forum Επιστημονικής Φαντασίας!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ καλό θέμα, αλλά εγώ την πάτησα (δεν ξέρω πώς...): νόμιζα πως θα συνεχίζαμε με το "Τραγούδι" σε όλα τα είδη ιστοριών. Κρίμα, γιατί πολύ θα ήθελα να διαβάσω κι άλλα τραγουδοποιήματα...

 

Πάντως το θέμα "Αθανασία" είναι κι αυτό πολύ δυνατό και λέω να τολμήσω να πάρω μέρος (θα είναι η πρώτη μου απόπειρα ΕΦ).

 

Από την πρώτη στιγμή που ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται την ύπαρξη του, αντιλαμβάνεται συγχρόνως ότι αυτή κάποτε θα λάβει τέλος.

Υπερβάλεις. :tongue: Αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας στη βρεφική ηλικία και δε νομίζω ένα βρέφος να ξέρει για το θάνατο!

Προσωπικά, θυμάμαι τη στιγμή που το αντιλήφθηκα ότι θα πεθάνω. Ήμουν γύρω στα πέντε μάλλον και ρώτησα τη μητέρα μου αν θα πεθάνει κι αυτή κάποτε, όπως...δεν θυμάμαι ποιος. Μου απάντησε πως ναι, αλλά κι εγώ και όλοι μας θα πεθάνουμε, όμως αυτό θα γίνει σε πολλά, πολλά χρόνια...

 

Ήταν μια αποκάλυψη!

Link to comment
Share on other sites

Πιο ταιριαστό με το θέμα "Αθανασία" θα ήταν να έληγε ο διαγωνισμός το Σάββατο το βράδυ :D

Link to comment
Share on other sites

Τόσες λίγες λέξεις για ένα τόσο μεγάλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ ντροπή για έναν συγγραφέα φαντασίας... στον φάνταζι διαγωνισμό έκανα μέρες για να σκεφτώ ένα θέμα και αυτό με το που το είδα μου 'ρθε!! Μακάρι να μου βγει η έμπνευση!! Τα κεφάλια μέσα παίδες για έναν ακόμα καλύτερο διαγωνισμό με εξίσου πολλές συμμετοχές!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Και η αθανασία λήγει ανήμερα το Πάσχα. Βλάσφημε! Count me in, κάτι αρχίζει να γεννιέται στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω... Τώρα καταλαβαίνω ότι έπρεπε να βάλω το θέμα χθες... Σκεφτόμουν όμως ότι η συγγραφή κρατάει 14 μέρες όχι 15... Ήθελα να καταλάβετε οτι έληξε η διαδικασία συγγραφής από κάτι καμπάνες και πυροτεχνήματα. Τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο ωραίο το θέμα και είναι αστείο αλλά αντίθετα με τον φάντασυ διαγωνισμό μου ήρθαν δέκα ιδέες εν ριπή οφθαλμού. Κρίμα που δε θα μπορέσω να πάρω μέρος λόγω ενός φιλόδοξου για τα δικά μου δεδομένα πρότζεκτ (το οποίο θέλω να τελειώσω μέχρι να βγει ο μήνας). Ωστόσο κάποια στιγμή θα ανεβάσω μια ιστορία ΕΦ εκτός διαγωνισμού.

 

Καλή συγγραφή σε όσους τα καταφέρουν να πάρουν μέρος… :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω ετοιμο το διηγημα... Ανοιξτε το Asimovs και διαβαστε την πηγη των γηρατειων :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με τα καλά σου; Το έβαλες αμέτι μοχαμέτι να με κάνεις να γράψω; Ξέρεις τι σημαίνει 15 μέρες για τους δικούς μου χελωνικούς ρυθμούς; Για να μη μιλήσουμε για το όριο των 3000 λέξεων. Το θεωρείς σωστό να βάζεις ένα τόσο υπέροχο θέμα; Πώς επιτρέπουν οι μοντεράτορες τέτοια πράγματα;

Άκου "Αθανασία"! Αυτά να πας να τα βάλεις σε κανένα forum Επιστημονικής Φαντασίας!

 

 

Λυπάμαι, αλλά πρέπει να το αποκαλύψω, γιατί είναι άδικο για τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.. Ο mman έχει ήδη έτοιμο το διήγημα. Το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να κόψει περίπου 123.000 λέξεις, μέχρι τη λήξη του διαγωνισμού :D

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά πρέπει να το αποκαλύψω, γιατί είναι άδικο για τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.. Ο mman έχει ήδη έτοιμο το διήγημα. Το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να κόψει περίπου 123.000 λέξεις, μέχρι τη λήξη του διαγωνισμού :D

:evil: :mace: Κι εγώ σ' αγαπώ Κώστα! :boxing: :death: Αλλά σε παραδέχομαι. Έχεις μεγάλα... καρύδια για να με καρφώνεις έτσι μόλις λίγες μέρες πριν παρουσιάσω το βιβλίο σου! Θα τα πούμε την Τετάρτη λοιπόν!

 

Υ.Γ. Και δεν χρειάζεται να κόψω 123.000 λέξεις! 114.000 θα ήταν αρκετές...

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το θάρρος, παιδιά, εγώ δηλώνω ότι το θέμα είναι τόσο μεγάλο για μένα που δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω με διήγημα. Χαίρομαι πάντως που σκάει ο διαγωνισμός μέσα στο Πάσχα γιατί θα έχω χρόνο να διαβάσω τις ιστορίες με την ησυχία μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Θα ακουστώ κακός αλλά η βιβλιοθήκη έχει μια ντουζίνα διηγήματα που αναφέρονται άμεσα στην αθανασία. Οπότε αυτό το θέμα... δεν είναι πρωτότυπο για εμένα. Ως κι εγώ έχω ήδη γράψει σουφού στην βιβλιοθήκη με θέμα την αθανασία (Τα Σαράντα Κύματα της Ευτυχίας).

 

Και η φλασιά που μου ήρθε σε 10 δεύτερα για την αθανασία ήταν... η συνέχεια του Η Σελήνη Ανατέλλει, που είναι σκέτο φαντασία. Not good... Χρειάστηκα άλλα 2 λεπτά για αν βρω κάτι με θέμα σε σουφου στυλ. Και δε ξέρω αν χωράει καν σε 3.000 λέξεις. Not good again...

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε τι θα βγάλουμε. Πρέπει να ενεργοποιηθώ κανονικά γιατί αλλιώς θα το ξεχάσω το άθλημα. Κάτι το οποίο δεν θέλω με τίποτα.

 

Αλλά μήπως μπορώ να γράψω για την φίλη μου την Αθανασία;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιηθώ κανονικά γιατί αλλιώς θα το ξεχάσω το άθλημα.

 

post-1004-1239015559_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ακουστώ κακός αλλά η βιβλιοθήκη έχει μια ντουζίνα διηγήματα που αναφέρονται άμεσα στην αθανασία. Οπότε αυτό το θέμα... δεν είναι πρωτότυπο για εμένα.

 

Νομίζω ότι είναι αρκετά ανοιχτό θέμα και γι'αυτό το έβαλα. Η πρωτοτυπία δεν ήταν το κύριο ζήτημα για εμένα, αλλά οι πολλαπλές οπτικές και εξηγήσεις που μπορεί να δώσει κάποιος. Μήπως δεν το πάλεψες αρκετά μέσα στο μυαλό σου; Πάντως έχεις μέρες ακόμη.

Αν δεν μπορέσεις τελικά... έρχεται σύντομα ο διαγωνισμός Τρόμου.

 

@month: Αν είναι και αθάνατη, γιατί όχι; :thmbup:

Edited by Dinosxanthi
Link to comment
Share on other sites

post-1004-1239015559_thumb.jpg

 

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να ενεργοποιηθώ τόσο πολύ, φίλε Ντίνο;

 

 

 

 

Αν ναι, μην κατηγορείς εμένα αν βρομάει κάτι στην ιστορία που θα γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα κάτι που μου βγήκε τελικά κάπου 4.060 λέξεις. Πάει αυτό. :aabduct:

 

Θα δοκιμάσω να γράψω κάτι άλλο. Σαν ιδέα είναι νομίζω μικρότερο. :amartian:

Link to comment
Share on other sites

post-1004-1239259349_thumb.jpg

"Η Χορδή του Θεού"

 

Επίσημη συμμετοχή ε.φ. διαγωνισμού "Αθανασία"

 

Σύντομα στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Και δεν χρειάζεται να κόψω 123.000 λέξεις! 114.000 θα ήταν αρκετές...

 

Στείλε ένα πμ στο διοργανωτή, μπορεί να πειστεί και να αφήσει τα όρια λίγο λάσκα οπότε δεν κόβεις ούτε άνω τελεία! :D

Link to comment
Share on other sites

Στείλε ένα πμ στο διοργανωτή, μπορεί να πειστεί και να αφήσει τα όρια λίγο λάσκα οπότε δεν κόβεις ούτε άνω τελεία! :D

Ναι, μωρέ, 'νταξ', βασικά νομίζω είμαι βέβαιος ότι απλώς έγινε ένα μικρό τυπογραφικούλι και το όριο δεν είναι 3.000 αλλά -φυσικά- 30.000. Και να, σήμερα - αύριο ο Ντίνος θα συνειδητοποιήσει ότι μπέρδεψε τις γιορτές και -προφανώς- ως deadline εννοούσε τα Χριστούγεννα και όχι -μα πώς τα λέει αυτό το παιδί!- το Πάσχα. (Άκου το Πάσχα!)

 

Εεε, αν καταφέρω να συμμετάσχω θέλω ειδικό βραβείο υπερπροσπάθειας: Είναι σαν μια χελώνα να έτρεξε τετρακοσάρι με δεκαπέντε λαγούς και να κατάφερε να μην φάει γύρο...

Link to comment
Share on other sites

Προς όλους τους hardcore sf-φανς του φόρουμ (ξέρετε και ΞΕΡΟΥΜΕ ποιοί είστε). Μην τολμήσετε και δεν εμφανιστείτε με διήγημα για τον διαγωνισμό! Ωραία τα λέτε στους φάντασυ κλπ εκ του ασφαλούς αλλά τώρα που το φως ήρθε και κατσικώθηκε επάνω σας, δεν ακούγεστε καθόλου. Περιμένουμε! :hitler:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..