Jump to content

13ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Αθανασία


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Προς όλους τους hardcore sf-φανς του φόρουμ (ξέρετε και ΞΕΡΟΥΜΕ ποιοί είστε). Μην τολμήσετε και δεν εμφανιστείτε με διήγημα για τον διαγωνισμό! Ωραία τα λέτε στους φάντασυ κλπ εκ του ασφαλούς αλλά τώρα που το φως ήρθε και κατσικώθηκε επάνω σας, δεν ακούγεστε καθόλου. Περιμένουμε! :hitler:

Α, μπράβο, πες τα αγόρι μου! Ακούτε κύριοι ΕΦάδες; Τώρα να σας δούμε! Στο δικό σας γήπεδο θα εμφανιστείτε υποχρεωτικά! Από εμάς τους φαντασάδες, όσοι μπορέσουμε... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    20

  • DinoHajiyorgi

    27

  • mman

    18

  • DinMacXanthi

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγω 50-50(φαντασας ειμαι ^_^ ^_^ ^_^ ) και μονο αν τελειωσω ως την μεγαλη δευτερα....Μετα φευγω χωρις δυνατοτητα προσβασης σε pc :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Μάινεν συμμετοχέν.

http://community.sff.gr/index.php?showtop...t=0#entry117090

Για, ντας ις γκουτ.

 

Και για να μη λέτε τίποτα, έτσι για αλλαγή δεν είναι φαρσοκωμωδία. Αν και φυσικά δε χάνω την ευκαιρία να κοροϊδέψω κάποιους-κάποιους. Μπλαμπλαμπλα μανιχαϊσμός μπλαμπλα αντιπαθώ μπλαμπλα άχτι...

Link to comment
Share on other sites

[...] εγώ δηλώνω ότι το θέμα είναι τόσο μεγάλο για μένα που δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω με διήγημα. [...]

ΟΚ, ο Αρτέμης Μάτσας της υπόθεσης (μουά δηλαδή) καρφώνει ότι η Βάσω βολοδέρνει ήδη κάπου στη μέση του δεύτερου τόμου της τριλογίας της Λαξευτές της Αθανασίας του Αιγάλεω. Πληροφορίες ότι θα την έχει έτοιμη μέχρι το deadline των κοινών θνητών για ένα απλό διηγηματάκι 3.500 λέξεων ελέγχονται ως αναληθείς...

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω υπευθύνως ότι έχω αρχίσει να γράφω την μπούρδα... εεε... την ιστορία μου, ήθελα να πω. Για χάρη του Μιχάλη (χωρίς κ.), υπόσχομαι να την ξυρίσω/κουρέψω/καλλωπίσω ποικιλοτρόπως μέχρι να την ανεβάσω. Θα συνεχίσει να είναι εξίσου άθλια, αλλά τουλάχιστον θα έχει και τέσσερις στρώσεις στόκο.

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά ανακοινώνω ότι... το παλεύω. Έχω γράψει περίπου το 1/3.

 

Να περιμένουμε μήπως το όνειρό του Ντίνου να γίνει πραγματικότητα και οι κυρίες Nienor και Sonya να γράψουν ΕΦ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη δήλωσα ότι γράφω. Το τι θα βγει τώρα, δεν μπορώ να το εγγυηθώ. Η προσπάθεια, πάντως, θα είναι σχολαστική και φιλότιμη (το αποτέλεσμα όχι :Ρ)

Link to comment
Share on other sites

[...] Για χάρη του Μιχάλη (χωρίς κ.), υπόσχομαι να την ξυρίσω/κουρέψω/καλλωπίσω ποικιλοτρόπως μέχρι να την ανεβάσω. [...]

Κολακευμένος. :blush: Τόσο, που η χελώνα έχει γράψει 2.300 και συνεχίζει με κουράγιο, αυταπάρνηση και αυτοθυσία την προσπάθεια να τερματίσει κι εκείνη την κούρσα πριν το Πάσχα... (παντ-παντ, κύριε διοργανωτά, θα μου το πληρώσετε αυτό το χουνέρι... παντ-παντ :sweatdrop: )

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω και εγώ να γράψω κάτι. Υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις ως προς το πόσο Ε.Φ πρέπει να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Με ένα διπλό χτύπημα, έχουμε τις πρώτες 2 συμμετοχές από χθες το βράδυ. Εύγε, άντε να γινόμαστε πολλοί slow-slow

 

@mman: Αντιλαμβάνεσαι πως με δικό σου διήγημα, ο διαγωνισμός θα πάρει συλλεκτική αξία. Κουράγιο!

 

@Northerain: Hard scifi? Soft scifi? space-fiction? Σκέψου για τι μιλάς, googlαρε τον κατάλογο με τα scifi subgenres, βρές κάτι που να ταιριάζει και όταν τελειώσει, ονόμασε το "έτσι".

Θα το δεχτούμε (μάλλον...dundunDUUUN!)

 

Edit: http://en.wikipedia.org/wiki/Science_fiction#Subgenres αφου το 'φερε η κουβέντα...

Edited by Dinosxanthi
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Me... Waiting for the προθεσμία to pass ...

Μονοκατέβατα έγραφα πάντα και μετά διόρθωνα (κι αν) από σχόλια αλλωνών. Γιατί φαντάζεσαι να ψείριζα ένα θέμα που δε θα είχε πέραση όσο κι αν το κοσκίνιζα; Άλλωστε, η πρώτη εκδοχή είναι η πλησιέστερη σε αυτό που φανταζόμουν. Τι μου πήρε για να μου έρθει; Δύο λεπτά από την στιγμή που άκουσα το θέμα; Πάλι πολύ για τα δεδομένα μου γιατί είχα ήδη γράψει διήγημα περί αθανασίας πέρισυ και ξινίστηκα να γράψω πάλι. Αλλά δεν έχασα ποτέ από περιφάνεια διαγωνισμό από τότε που ξεκίνησα οπότε νά'μαι πάλι.

Και η ταχύτητα έχει αυτό το πρόβλημα ... Waiting for the προθεσμία to pass ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μια ωραία ομάδα είμαστε!

 

post-1004-1239471301_thumb.jpg

 

Και η δική μου συμμετοχή έτοιμη είναι. Σήμερα το πρωί όμως μου ήρθε έμπνευση και του έκανα μια πρόσθεση/βελτίωση. Λέω λοιπόν να το αφήσω λίγο ακόμα στη γάστρα. Που ξέρεις τι θα μούρθει αύριο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μια ωραία ομάδα είμαστε!

 

post-1004-1239471301_thumb.jpg

 

[...]

Ρε Ντίνο, ήθελα πάντα να ρωτήσω, αλλά για κάποιο λόγο δεν τα είχα καταφέρει μέχρι σήμερα:

Μα πού πας και τα βρίσκεις;;;

Link to comment
Share on other sites

post-1004-1239473131_thumb.jpg

Ελήφθη. Μετά τα δύο τελευταία γκολάκια, I give up. (Και τα κεφάλια μέσα μπας και τελειώσω.)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά κέφια βλέπω, πετάει η ομάδα! :thumbsup:

Ενημερώνω το ευχάριστο γκρουπ ότι κι εγώ γράφω και ότι whatever she says:

Η προσπάθεια, πάντως, θα είναι σχολαστική και φιλότιμη (το αποτέλεσμα όχι :Ρ)
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Η προσπάθεια μετράει και όχι το αποτέλεσμα -> παιχνίδι

Το αποτέλεσμα μετράει και όχι η προσπάθεια -> δουλειά

sff.gr. -> δωρεάν διηγήματα -> παιχνίδι

στρες όβερ...

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε τελευταία στιγμή. Διαβάζετε από τώρα. Οι συμμετοχές ξεκίνησαν.

 

post-1004-1239474639_thumb.jpg

Παράξενη Γυναίκα που Φιλάει της naroualis

 

post-1004-1239474693_thumb.jpg

Έρημος από Πρόσωπα του roriconfan

 

Τα δύο πρώτα διηγήματα του διαγωνισμού! Καλή απόλαυση!

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Είχα φανταστεί ότι ο Ντίνος θα έβαζε σαν εικόνα για το διήγημα μου την κόλαση με τα πρόσωπα από το φινάλε του Berserk αλλά αυτό είναι πολύ καλύτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω εδώ, ότι οποιαδήποτε ομοιότητα-ες της ιστορίας μου με άλλη του διαγωνισμού, θα είναι εντελώς τυχαία! :wtf:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Καλά, μόνο που συζητάμε για ένα κοινό θέμα, ο καθένας παίρνει ιδέες για να γράψει. Εγώ πρόσθεσα το θέμα του Πάσχα, μόνο γιατί το ανέφερε κάποιος εδώ. Οπότε, νο πρόμπλεμ. Θα έχει φάση να δούμε ποιός έκανε την ομορφότερη εφαρμογή της ίδιας κλεμ... δανεισμένης ιδέας.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω και εγώ να γράψω κάτι. Υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις ως προς το πόσο Ε.Φ πρέπει να είναι?

Κοίτα: Εμπειρικά, όπως έχω πει και αλλού, μπορείς να ακολουθήσεις τον εύχρηστο rule of thumb:

Αν αφαιρέσεις το ΕΦ στοιχείο από την ιστορία σου και μπορείς να την διηγηθείς ακόμα, τότε δεν είναι ΕΦ. Αν, αφαιρώντας το ΕΦ στοιχείο δεν έχεις ιστορία, τότε είναι ΕΦ.

 

Π.χ. Ρομάντζο στο διάστημα με τους πλανήτες και τα διαστημόπλοια να αποτελούν απλό ντεκόρ για μια ιστορία αγάπης που θα μπορούσε να συμβεί και στη Γη χωρίς καμία ουσιώδη διαφορά, δεν είναι ΕΦ. Είναι Άρλεκιν. (Όχι πως έχω τίποτα με τα Άρλεκιν. Απλά δεν είναι ΕΦ.)

 

Τέλος, μην ξεχνάμε ότι η ΕΦ του σήμερα μπορεί να είναι η καθημερινότητα του αύριο, όπως ακριβώς κάποια από την ΕΦ του χθες είναι η καθημερινότητα του σήμερα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα (εκτός του Ιουλίου Βέρν) τα κινητά τηλέφωνα: Αν πριν από 20-30 χρόνια έγραφες μια ιστορία που η πλοκή της απαιτούσε την διάδοση των κινητών στον ευρύ πληθυσμό, θα ήταν ΕΦ. Όχι πια.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Αν μέχρι προχθές έγραφες για νέους να πυροβολάνε στο ψαχνό και μετά να αυτοκτονούνε ... στην Ελλάδα ... θα ήταν Ε.Φ.

Πλέον δεν είναι. Γιούπι, τι ωραία! Γίναμε Αμερικάνοι.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω πως είμαι στη μέση μιας πολύ φιλόδοξης και απαιτητικής ιστορίας η οποία μέχρι τώρα βαίνει άριστα!! Ελπίζω να μην έχει γραφτεί στο παρελθόν κάτι παρόμοιο γιατί δεν έχω όρεξη να μου πείτε ότι την έκλεψα!! Φυσικά, κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατον αφού μόνο ταινίες ΕΦ έχω δει και ποτέ βιβλία!! Αλλά, ποτέ δεν ξέρεις... Ελπίζω να βγει καλή γιατί μ' αρέσει πολύ και δε θα ήθελα να καταλήξει μέτρια! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..