Jump to content

Διηγηματα εκδοσεις Ωρορα κ Locus 7


sora_1
 Share

Recommended Posts

Λοιπον,επειδη ειμαι νεος στο διαβασμα λογοτεχνιας τρομου,δεν εχω ιδεα απο αυτα τα διηγηματα απο τις εκδοσεις ωρορα,αν και καπου εδω μεσα νομιζω ειχα διαβασει πως ειναι πολυ καλες!

Βασικα δεν ξερω αν κυκλοφορουν ακομα,γιατι οπως ειδα στο Internet ειναι πολυ παλια βιβλια.

Εχω βρει 2 που με ενδιαφερουν ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ ΤΡΟΜΟΥ , ΣΚΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΦΡΙΚΗΣ !

Ειναι καλες οι ιστοριες αυτες? και κυκλοφορουν ακομα ? σε αυτο το σαιτ που εδωσα τα διχνει ως διαθεσιμα!

 

Eπισης εχω βρει και πολλα διηγηματα που μου αρεσουν απο εκδοσεις Locus 7 αυτα πρεπει να κυκλοφορουν σιγουρα ετσι? αξιζουν εχετε διαβασει καμια συλλογη απο αυτες http://www.locus7.gr/products.asp?cat=16 ?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε συζητήσει για τη διάσημη(διαβόητη!!!) σειρά της Ωρόρα σε διάφορα νήματα.Ρίξε μια ματιά εδω: http://community.sff.gr/index.php?showtopic=7386

 

Πολλοί εδώ έχουν διαβάσει μικρό ή (πολύ) μεγάλο ποσοσστό των βιβλίων αυτών.

Όσο για Locus 7,δεν ξέρω δεν απαντώ.Φυσικά άμα βλέπεις συλλογές Χάουαρντ και Κ.Α. Σμιθ ξέρεις ότι τουλάχιστον είναι από πραγματικά καλούς συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

απο οτι καταλαβα δηλαδη ειναι εξαντλημενες οι συλλογες της ωρορα αλλα σε καποια βιβλιοπωλεια μπορει να τα βρω.....?

Edited by sora_1
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά της Ωρόρα βρίσκεται αν θέλεις να την αγοράσεις. Τώρα αν βρίσκεται εύκολα ή δύσκολα αυτό εξαρτάται από την περιοχή στην οποία μένεις. Αν π.χ. είσαι Θεσσαλονίκη θα την βρεις στους πάγκους της Αριστοτέλους ή σε ένα βιβλιοπωλείο στη Ναυαρίνου που είναι σαν κιόσκι, δεν θυμάμαι τώρα το όνομα του. Μερικούς τόμους όμως, δεν νομίζω να τους βρεις όλους. Ολόκληρη την σειρά θα την βρεις σίγουρα στο κεντρικό κατάστημα στην Αθήνα, μπες και διάβασε στο link που έβαλε ο heiron. Τώρα όσον αφορά για τα Διηγήματα Τρόμου και τις Ιστορίες Φρίκης που ρώτησες. Η κύρια σειρά της Ωρόρα λέγεται ''Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας'' αλλά αυτά τα δύο βιβλία είναι εκτός σειράς. Υπάρχουν, βρίσκονται, αλλά είναι εκτός σειράς. Επίσης υπάρχει και μία άλλη σειρά στην Ωρόρα 8 τόμων με πολύ καλές επιλογές. Μεταξύ άλλων και το Σπίτι της Αβύσσου του Χότσον, αν κατάλαβα καλά σου αρέσει περισσότερο ο τρόμος γι' αυτό και σου το αναφέρω. Locus 7 είναι ο εκδοτικός οίκος που ίδρυσε ο Γιώργος Μπαλάνος, όνομα εγγύηση τόσο στη μετάφραση όσο και στη συγγραφή. Το βιβλιοπωλείο του βρίσκεται στο Παγκράτι αλλά τα βιβλία του είναι εσώκλειστα αν μπορώ να το πω αυτό. Δηλαδή με κάποιες λίγες εξαιρέσεις πρέπει ή να τα πάρεις από εκεί ή να τα παραγγείλεις μέσω ταχυδρομείου, δεν υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία. Ωστόσο θα έλεγα πως το Locus 7 προσανατολίζεται -κυρίως- προς την επιστημονική φαντασία. Στο link που έβαλες υπάρχει θεματική αναζήτηση και μπορείς να τα κοιτάξεις εύκολα. Αυτά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά της Ωρόρα βρίσκεται αν θέλεις να την αγοράσεις. Τώρα αν βρίσκεται εύκολα ή δύσκολα αυτό εξαρτάται από την περιοχή στην οποία μένεις. Αν π.χ. είσαι Θεσσαλονίκη θα την βρεις στους πάγκους της Αριστοτέλους ή σε ένα βιβλιοπωλείο στη Ναυαρίνου που είναι σαν κιόσκι, δεν θυμάμαι τώρα το όνομα του. Μερικούς τόμους όμως, δεν νομίζω να τους βρεις όλους. Ολόκληρη την σειρά θα την βρεις σίγουρα στο κεντρικό κατάστημα στην Αθήνα, μπες και διάβασε στο link που έβαλε ο heiron. Τώρα όσον αφορά για τα Διηγήματα Τρόμου και τις Ιστορίες Φρίκης που ρώτησες. Η κύρια σειρά της Ωρόρα λέγεται ''Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας'' αλλά αυτά τα δύο βιβλία είναι εκτός σειράς. Υπάρχουν, βρίσκονται, αλλά είναι εκτός σειράς. Επίσης υπάρχει και μία άλλη σειρά στην Ωρόρα 8 τόμων με πολύ καλές επιλογές. Μεταξύ άλλων και το Σπίτι της Αβύσσου του Χότσον, αν κατάλαβα καλά σου αρέσει περισσότερο ο τρόμος γι' αυτό και σου το αναφέρω. Locus 7 είναι ο εκδοτικός οίκος που ίδρυσε ο Γιώργος Μπαλάνος, όνομα εγγύηση τόσο στη μετάφραση όσο και στη συγγραφή. Το βιβλιοπωλείο του βρίσκεται στο Παγκράτι αλλά τα βιβλία του είναι εσώκλειστα αν μπορώ να το πω αυτό. Δηλαδή με κάποιες λίγες εξαιρέσεις πρέπει ή να τα πάρεις από εκεί ή να τα παραγγείλεις μέσω ταχυδρομείου, δεν υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία. Ωστόσο θα έλεγα πως το Locus 7 προσανατολίζεται -κυρίως- προς την επιστημονική φαντασία. Στο link που έβαλες υπάρχει θεματική αναζήτηση και μπορείς να τα κοιτάξεις εύκολα. Αυτά.

Βιβλία από Ωρόρα θα βρεις μπόλικα (στην Αθήνα) στην Πρωτοπορία. Αν θυμάμαι καλά έχει ολόκληρο stand με βιβλία τους.

Όσο για τη Locus 7, είχα βρει βιβλία τους στην Πολιτεία (είχα πάρει τότε τις "Νύχτες της Εκάτης", αλλά υπήρχαν 1-2 ακόμα βιβλία από τις εκδόσεις αυτές)

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι στο διαβασμα?

ελπιζω οχι οπως λαβκραφτ,ειχα παρει τα βουνα τις τρελας και δεν μπορεσα να το διαβασω!

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι στο διαβασμα?

ελπιζω οχι οπως λαβκραφτ,ειχα παρει τα βουνα τις τρελας και δεν μπορεσα να το διαβασω!

 

Πως είναι στο διάβασμα ποιος; Ποιον εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι στο διαβασμα τα διηγηματα απο τις εκδοσεις ωρορα γενικα ή αν γινεται πιο συγκεκιμενα στα ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ ΤΡΟΜΟΥ , ΣΚΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΦΡΙΚΗΣ . Ειναι δηλαδη ευκολα στο διαβασμα οπως πχ του Masterton ή πιο δυσκολα οπως τα βιβλια του Λαβκραφτ ?

Edited by sora_1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις διαβάσει πολύ από Λάβκραφτ οπότε θα ξεκινήσω λέγοντας πως Τα Βουνά της Τρέλλας σε καμία απολύτως περίπτωση δεν είναι το καταλληλότερο βιβλίο για να ξεκινήσει κανείς τον εν λόγω συγγραφέα, μάλλον από τα τελευταία που θα πρέπει να πιάσει κανείς θα έλεγα πως είναι. Η εμμονή στις περιγραφές και η σχεδόν παντελής έλλειψη διαλόγων το κάνουν πολύ βαρύ για ξεκίνημα. Οπότε μην απογοητεύεσαι που δεν σου άρεσε και να επιμείνεις πάνω σ' αυτόν, υπάρχουν ακόμη πολλά αριστουργήματα του που σε περιμένουν να τα ανακαλύψεις.

Πέρνοντας λοιπόν σαν δεδομένο αυτό - ότι δηλαδή ο Λάβκραφτ δεν είναι κακός αλλά ορισμένες φορές λίγο δυσνόητος - το ίδιο θα έλεγα πως ισχύει και με την σειρά της Ωρόρα. Δεν υπάρχουν δύσκολα σε ότι αφορά την κατανόηση τους διηγήματα. Απλώς θα έλεγα πως υπάρχουν καλά και κακά διήγηματα. Κάποια θα σου αρέσουν πολύ και κάποια άλλα δεν θα σου αρέσουν καθόλου. Το πολύ-πολύ μερικά από αυτά να είναι κάπως πιο απαιτητικά στην ανάγνωση τους, όχι όμως και σε βαθμό να μην τα καταλάβεις.

Τα Διηγήματα Τρόμου περιέχουν μία πολύ δυνατή ιστορία του Τζωρτζ Έλιοτ με τίτλο το ''Το Χάλκινο Μπολ''. Αυτή να είσαι σίγουρος πως θα σου μείνει. Επίσης πολύ ωραία ήταν και ''Οι Αρουραίοι του Νεκροταφείου'' του Χένρυ Κάτνερ όπως επίσης και ''Η Μαύρη Δίψα'' της Καθρήν Λ. Μουρ. Έχει και Κλαρκ Άατον Σμιθ μέσα για τον οποίο τα σχόλια είναι περιττά. Ο άλλος τόμος έχει την Μαύρη Πέτρα όπου θα μάθεις τι εστί Ρόμπερτ Χάουαρντ. Για να μην πολυλογώ άλλο θα έλεγα ότι είναι δύο πολύ καλλές συλλογές, στις προτείνω και τις δύο ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

ενοειται , δεν ειπα οτι ο Λαβκραφτ ειναι κακος συγγραφεας, το αντιθετο μαλιστα, απλα ειναι δυσνοητος και κουραζει με τις περιγραφες του , τουλαχιστον εμενα. Οσον αφορα τις 2 συλλογες που ανεφερα ειναι οκ στο διαβασμα , να τις παρω, δεν θα με κουρασει οπως ο Λαβκραφτ.....?

Link to comment
Share on other sites

Είναι 27 διηγήματα συνολικά, αποκλείεται να σου αρέσουν όλα. Έχει πάντως μερικά πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια sora_1. Τα δυο βιβλία που αναφέρεις είναι όντως οκ. Τσέκαρε επίσης και το ''ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΥΛΗΣ - όντα του τρόμου''. Πρόκειται για μαρτυρίες παραφυσικων γεγονότων που υποτίθεται έχουν συμβεί, δουλεμένες όμως, ώστε να παρουσιάζουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον κατά την ανάγνωση. Γενικώς, οι εκδόσεις ΩΡΟΡΑ, έχουν διηγήματα από αρκετούς παλαιότερους συγγραφείς (και αρκετούς lovecraftικούς), κυρίως στην κλασική σειρά ''ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ...'', όπου μπορείς να διαβάσεις πολλές τρομαχτικές ιστορίες. Αν χρειάζεσαι οποιαδήποτε πληροφορία(όσο ειδική και να 'ναι) για κάτι που θες να μάθεις αν παίζει στα βιβλία των συγκεκριμένων εκδόσεων, ενημέρωσε.

 

ΥΓ1:Ο Lovecraft είναι ο καλύτερος και τα ''βουνά της τρέλας'' σκοτώνουν.

 

ΥΓ2:Μην την φοβάσαι την ΩΡΟΡΑ. Είναι και παλιοί οι τύποι στο κουρμπέτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Όπως είπα και σε άλλο topic αγόρασα πρόσφατα μερικά βιβλία από τις εκδόσεις Locus-7. Έχοντας λοιπόν αρκετά βιβλία από αυτές τις εκδόσεις, αλλά και ολοκληρωμένη την σειρά της Ωρόρα, θα ήθελα να κάνω μία σύγκριση μεταξύ αυτών των δύο. Δεν θα μπορούσα να ξεκινήσω με τίποτα άλλο, εκτός από τις τιμές των Locus-7. Οι οποίες είναι άκρως… ενδιαφέρουσες. Θεωρώ ότι 20+ ευρώ για 5 διηγήματα είναι πολλά. Επίσης ρίξτε μία ματιά στις τιμές, στην θεματική ενότητα ''Ανεξήγητα και Παράξενα''. Προσιτότατες αν μη τι άλλο μιας και το forum βρίθει από επιχειρηματίες και μεγιστάνες. Θα μου πείτε ‘’τότε τι πήγες και πήρες αφού είναι τόσο ακριβοί;’’ και θα ‘χετε και δίκιο. Η απάντηση είναι πολύ απλή: Τα ήθελα :D :book: Η Ωρόρα από την άλλη είναι το άλλο άκρο. 5 ευρώ το δίμηνο είναι μηδαμινό ποσό. Όμως το μειονέκτημα της Ωρόρα είναι η ποιότητα της. Συνάντησα αρκετούς τόμους στη σειρά να έχουν κενές ή τσαλακωμένες ή κολλημένες σελίδες. Ή άλλη ιστορία να έχει στο οπισθόφυλλο, και άλλη μέσα. Εμένα προσωπικά αυτό δεν μ’ ενοχλούσε, ούτε και με απέτρεψε καθόλου από το να πάρω όλη τη σειρά. Άλλους όμως ναι. Υπάρχουν ορισμένοι που θέλουν τα βιβλία τους να είναι εμφανισιακά άψογα. Και τα Locus-7 το έχουν αυτό. Είναι πραγματικά πολύ καλαίσθητα. Επίσης αυτές οι εκδόσεις έχουν κυκλοφορήσει και μυθιστορήματα, όπως επίσης και non-fiction βιβλία. Σε αντίθεση δηλαδή με τα άλλα, αυτά προσφέρουν μεγαλύτερη γκάμα επιλογών. Τέλος για το καυτό θέμα της μετάφρασης, Θωμάς Μαστακούρης και Γιώργος Μπαλάνος είναι ονόματα εγγύηση στο χώρο. Υπάρχουν διηγήματα και των δύο στις σειρές που επιμελήθηκαν ο καθένας τους. Αυτά μπορεί ν’ αρέσουν, μπορεί και όχι. Είναι θέμα γούστου. Για τα της μετάφρασης όμως επαναλαμβάνω ότι είναι και οι δύο σπουδαίοι μεταφραστές. Ωρόρα λοιπόν vs. Locus-7 σημειώσατε X.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τέλος για το καυτό θέμα της μετάφρασης, Θωμάς Μαστακούρης και Γιώργος Μπαλάνος είναι ονόματα εγγύηση στο χώρο. Υπάρχουν διηγήματα και των δύο στις σειρές που επιμελήθηκαν ο καθένας τους. Αυτά μπορεί ν’ αρέσουν, μπορεί και όχι. Είναι θέμα γούστου. Για τα της μετάφρασης όμως επαναλαμβάνω ότι είναι και οι δύο σπουδαίοι μεταφραστές. Ωρόρα λοιπόν vs. Locus7 σημειώσατε X.

 

Θα διαφωνήσω, αγαπητέ Δημήτρη, για την ποιότητα των μεταφράσεων αυτών των δύο ή τουλάχιστον του Μαστακούρη. Είναι και οι δύο εξαιρετικοί στις επιλογές των διηγημάτων, αλλά η μετάφραση εφ τότε ήταν φαίνεται σε βρεφική ηλικία. Ένα που μετέφρασε ο Μαστακούρης το έχω και στο πρωτότυπο και... δεν περιγράφεται:huh: . Θέμα γούστου.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος για το καυτό θέμα της μετάφρασης, Θωμάς Μαστακούρης και Γιώργος Μπαλάνος είναι ονόματα εγγύηση στο χώρο. Υπάρχουν διηγήματα και των δύο στις σειρές που επιμελήθηκαν ο καθένας τους. Αυτά μπορεί ν’ αρέσουν, μπορεί και όχι. Είναι θέμα γούστου. Για τα της μετάφρασης όμως επαναλαμβάνω ότι είναι και οι δύο σπουδαίοι μεταφραστές. Ωρόρα λοιπόν vs. Locus7 σημειώσατε X.

 

Θα διαφωνήσω, αγαπητέ Δημήτρη, για την ποιότητα των μεταφράσεων αυτών των δύο ή τουλάχιστον του Μαστακούρη. Είναι και οι δύο εξαιρετικοί στις επιλογές των διηγημάτων, αλλά η μετάφραση εφ τότε ήταν φαίνεται σε βρεφική ηλικία. Ένα που μετέφρασε ο Μαστακούρης το έχω και στο πρωτότυπο και... δεν περιγράφεται:huh: . Θέμα γούστου.

 

Δεν θα κρίνω από μεταφραση αλλά ο Μπαλάνος είχε ταλέντο... και στα σχόλια πριν κάθε ιστορία και στα διηγήματα του στους Ονειρότοπους. Πχ την Εξωγήϊνη εισβολή στην Ελλάδα. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

wordsmith θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου; Συμφωνώ πρώτα απ' όλα ότι ακόμη και η άποψη κάποιου για την αξιοπιστία ή όχι ενός μεταφραστή, είναι και αυτό θέμα γούστου. Για την ακρίβεια τα πάντα στη ζωή είναι :lol: Από 'κει και πέρα το ότι ο Μαστακούρης σακάτεψε ένα διήγημα, αυτό δεν ακυρώνει και την όλη προσφορά του σαν μεταφραστή. Όχι δηλαδή ότι εσύ υπαινίχθηκες κάτι τέτοιο, το ξεκαθαρίζω αυτό. Απλά ακόμη και

ο τύπος είχε τις άσχημες στιγμές του. Ακραίο αν μη τι άλλο το παράδειγμα μου, αλλά you get my point :beerchug: Μάλιστα μια που το 'φερε και η κουβέντα, πες αν θέλεις πoιο είναι αυτό το διήγημα που τα θαλάσσωσε. Τρέφω πραγματικά μεγάλη περιέργεια να μάθω :mf_sherlock: Όσο για το ότι η μετάφραση της εφ βρισκόταν όντως εκείνο τον καιρό σε πολύ πρώιμο στάδιο (φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο διάστημα από τις αρχές του '90 και μετά, μιας και τότε ανέλαβε ο Μαστακούρης τη σειρά), αυτό θα 'λεγα πως δεν την κανει αναγκαστικά και κακή. Όλα αυτά Προς Θεού δεν τα λέω για να έρθω σ' αντιπαράθεση μαζί σου, έτσι; Απλά και μόνο προς χάρην της συζήτησης. Και Mors Planch τα σχόλια του Μπαλάνου στους προλόγους και στις εισαγωγές των διηγημάτων που επιμελήθηκε, όντως έσπαγαν κόκαλα. Από την συλλογή που ανέφερες εγώ ξεχώρισα το ''Μπλιέκ''.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, άφησα να εννοηθεί κάτι υπερβολικό, δεν το "σακάτεψε" κιόλας. Απλώς με τίποτα δε θα τον έλεγα, με βάση αυτή τη μετάφραση τουλάχιστον, "όνομα-εγγύηση" για τις μεταφράσεις εφ. Είναι απλώς μια μετάφραση "κάνω-ό,τι-μπορώ-αλλά-είμαι-άπειρος". Ίσως ήταν και που το διήγημα μου άρεσε πολύ εμένα. Είναι το "Η μικρή μαύρη τσάντα" ή "The little black bag" του C.M. Kornbluth από το τεύχος της Ωρόρα με ιστορίες για τρελούς επιστήμονες.

Οκ, δεν απορρίπτω τον Μαστακούρη γενικά, εκείνο το διήγημά του που είχε γίνει κόμιξ για το "9" μου άρεσε. Εκείνο που μεταμόσχευαν τα μέλη των νεκρών στους ζωντανούς μέχρι που τους τελείωσαν (οι νεκροί). Αλλά ίσως για να μεταφράσεις έναν γίγαντα χωρίς να χαθεί αρκετό ψωμί στη μετάφραση πρέπει κι εσύ να πλησιάζεις το μέγεθός του... Και το "1984" του Όργουελ άξιζε καλύτερη μετάφραση στα ελληνικά από αυτήν του Κάκτου...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ίσως να ήμασταν και οι δύο λίγο απόλυτοι στις απόψεις μας, η αλήθεια πρέπει να βρίσκεται κάπου στη μέση. Το θυμάμαι το διήγημα που λες. Τελειώνει με μία κυρία που προκειμένου

να κάνει επίδειξη στα προϊόντα της έκοψε τον λαιμό της, σωστά;

Είναι πραγματικά πολύ- πολύ καλό. Τώρα αν χάνει στην μετάφραση, ελπίζω να βρω κάποια στιγμή το πρωτότυπο για να μπορέσω να τσεκάρω. Το ''1984'' απ' τον Κάκτο, σακατεύτηκε; Δεν εκπλήσσομαι καθόλου, το 'χουν οι εκδόσεις φαίνεται :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω στη Θεσσαλονίκη τις ιστορίες της μυθολογίας Κθούλου. ειναι νομίζω 2 βιβλιαράκια. Έκανα το λάθος και δεν τα πήρα οταν τα πρωτοείδα και τωρα δεν μπορώ να τα βρώ.

αν καποιος ξερει που μπορω να βρω αυτα τα 2 ας μου πει. Επίσης αν τα έχετε διαβάσει, αξίζουν καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία της Ωρόρα είναι πλέον πολύ δυσεύρετα. Ο ιδιοκτήτης των εκδόσεων έκλεισε την επιχείρηση και πολτοποίησε το στοκ του. Τώρα η μόνο περίπτωση να τα βρεις είναι στον Μαλλιάρη (στο δρόμο που είναι κάθετος στην Αριστοτέλους, θυμάμαι πως είχα δει εκεί μερικά) ή σε κάποιο από τα παλαιοβιβλιοπωλεία που αναφέρονται σ' αυτό το topic. Από αυτά τα δύο μου είχε αρέσει πάρα πολύ ο πρώτος τόμος, το ν. 17. Ένας από τους καλύτερους τόμους της σειράς. Και το άλλο είχε καλές ιστορίες, αλλά όχι όσο αυτό.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία της Ωρόρα είναι πλέον πολύ δυσεύρετα. Ο ιδιοκτήτης των εκδόσεων έκλεισε την επιχείρηση και πολτοποίησε το στοκ του. Τώρα η μόνο περίπτωση να τα βρεις είναι στον Μαλλιάρη (στο δρόμο που είναι κάθετος στην Αριστοτέλους, θυμάμαι πως είχα δει εκεί μερικά) ή σε κάποιο από τα παλαιοβιβλιοπωλεία που αναφέρονται σ' αυτό το topic. Από αυτά τα δύο μου είχε αρέσει πάρα πολύ ο πρώτος τόμος, το ν. 17. Ένας από τους καλύτερους τόμους της σειράς. Και το άλλο είχε καλές ιστορίες, αλλά όχι όσο αυτό.

 

Η Βιβλιοβάρδια στη Ναυαρίνου θυμάμαι ότι είχε όλη τη σειρά. Βέβαια έχω να ανέβω Θεσσαλονίκη από των Οκτώμβρη...

Link to comment
Share on other sites

Η Βιβλιοβάρδια στη Ναυαρίνου θυμάμαι ότι είχε όλη τη σειρά. Βέβαια έχω να ανέβω Θεσσαλονίκη από των Οκτώμβρη...

 

Α ναι καλά λες, αυτό ξέχασα να το αναφέρω. Ναι εκεί είχε ανέκαθεν πολλές Ωρόρες

Link to comment
Share on other sites

και στον παπασωτηριου και στην πρωτοπορια και σε διάφορα ακόμη θα βρείτε, απλα δύσκολα ολόκληρη τη σειρά πλέον

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρη τη σειρα?!?Παιδες νομιζω οτι ποτε (εκτος αν μιλαμε για πριν απο καμια 15αρια χρονια ξερω γω)δεν ειχε η Βιβλιοβαρδια ολοκληρη(εστω το 90% δηλαδη) τη σειρα,ουτε καν τη μιση και περνουσα καποτε καθε βδομαδα και πλεον 5-6 φορες το χρονο απο εκει.

Ελαχιστες δεκαδες ειχε απο τις ανθολογιες(μαλιστα τα περισσοτερα ηταν απο τη σειρα φαντασιας-τρομου νομιζω κι οχι απο τη μεγαλη σειρα ΕΦ) και καμποσα απο τα βιβλια ερευνας-εκλαικευμενης επιστημης-new age.Τις τελευταιες φορες που περασα δεν τα ειδα αλλα συνηθως τα εβαζαν σε κατι χαμηλα ραφια στο υψος της γαμπας οποτε μπορει και να μου ξεφυγαν.

Στο Βολο στο βιβλιοπωλειο που επαιρνα απο παλια Ωρορα εχει αρκετα ακομη αλλα δυστυχως ελαχιστα ειναι πλεον ανθολογιες ΕΦ κι απο τα λιγα καλα που εχουνε μεινει εχω διαβασει τα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..