Jump to content

Διηγηματα εκδοσεις Ωρορα κ Locus 7


sora_1
 Share

Recommended Posts

Δημήτρη, όσα έδωσες για το Άλλοι Ωκεανοί... άλλοι κόσμοι..., έδωσα εγώ για τα παρακάτω 8 βιβλία!

 

Η τιμή του συγκεκριμένου βιβλίου είναι πραγματικά άλλο πράμα. Μου είναι όμως δύσκολο να αντισταθώ σ' οτιδήποτε σχετίζεται με το υγρό στοιχείο. Είτε πρόκειται για βιβλίο, ταινία ή ντοκυμαντέρ. Έτσι λοιπόν το χτύπησα, και δεν μου απομένει τίποτα άλλο από το να ελπίζω ότι θα αξίζει τουλάχιστον τα λεφτά του. Ειρήσθω εν παρόδω η Locus 7 έχει και μεγαλύτερες τιμές σε κάποια άλλα βιβλία της. Ρίξτε μία ματιά στο site της για του λόγου το αληθές.

 

Aπ' ότι είδα στο locus7 υπάρχει βιβλίο που λέγεται Κοσμική Βιοδυναμική και κοστίζει μόλις 400 ευρουδάκια!

Είμαστε σοβαροί?Τι γράφει μέσα?Και το καλύτερο είναι ότι δεν το δίνουν σε όλους,αλλά μόνο μετά από συνάντηση.

Δημήτρη ξέρεις με τι σχετίζεται,στο περίπου?Το έχεις αγοράσει?Ξέρεις κανέναν που να το έχει αγοράσει?

Εμένα κάτι σε ψευδοεπιστήμη μου κάνει όλο αυτό πάντως.New Age και έτσι...

 

Πάντως με μια ματιά που έριξα στα περισσότερα βιβλία του site,τα βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέροντα,αλλά αρκετά τσιμπημένες τις τιμές τους.

 

Μεταφέρω την συζήτηση εδώ πέρα, για να απαντήσω στην εύλογη απορία του Anwrimos23 από το topic ''Τι Βιβλία Αγοράσατε''. Τζάμπα πράμα έτσι; Λοιπόν αύριο το πρωί επειδή όταν ξυπνήσω δεν θα έχω τι να κάνω, λέω να παραγγείλω πέντε- έξι τεμμάχια για να 'χω να διαβάζω :lol: :book: Για το τι έχει να κάνει το βιβλίο, πραγματικά δεν έχω ιδέα. Όσο και αν διάβασα την περίληψη δεν μπόρεσα να καταλάβω. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με την διδασκαλία ορισμένων τεχνικών που διευρύνουν ορίζοντες και ανοίγουν πόρτες, πέρα από τις συνηθισμένες γνώσεις του ανθρώπου. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Όχι δεν το έχω αγοράσει. Όχι λόγω τιμής, αλλά επειδή δεν μ' ενδιαφέρει σαν θεματολογία. Αν ξέρω 'γω ήταν κάνας τόμος των 1500 σελίδων με ανέκδοτες ιστορίες του μεγάλου Robert Howard, τότε θα 'κανα την καρδιά μου πέτρα και θα τα έσκαγα. Θα είχα τρελές τύψεις μετά που διέθεσα αυτό το ποσό, αλλά θα το 'παιρνα. Δεν ξέρω αν είναι ψευδοεπιστήμη ή όχι. Αυτό που ξέρω στα σίγουρα για τα του Locus 7 είναι δύο πράγματα. Πρώτον οι άνθρωποι που εργάζονται εκεί πέρα δεν είναι τσαρλατάνοι. Απλά κάποια βιβλία τους άπτονται θεμάτων όχι και τόσο της καθημερινότητας, να το θέσω έτσι, με αποτέλεσμα να φαντάζουν ξενικά. Επίσης ο Μπαλάνος είναι όνομα εγγύηση τόσο στην μετάφραση, όσο και στην συγγραφή. Αυτό είναι το ένα. Το άλλο είναι ότι οι τιμές τους είναι με μία λέξη απαγορευτικές. (Και ένα- δύο που διάβασα μέχρι τώρα είχαν κάποια μικρά πάντως προβλήματα επιμέλειας). Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι αυτό συμβαίνει επειδή τα βιβλία τους τα φτιάχνουν αυτοί χειροποίητα στα γραφεία τους, και όχι βιομηχανικά τυπωμένα. Επίσης πλην ελάχιστων εξαιρέσεων δεν κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία, μπορεί κανείς να τα βρει μονάχα από αυτούς. Και σε επίσκεψη που είχα στο βιβλιοπωλείο τους, είδα πως είχαν ελάχιστα αντίτυπα. Εικάζω λοιπόν ότι τα χρεώνουν τόσο για να υπάρξει ισορροπία. Τους είπα ότι είναι ακριβοί και ότι έτσι ενδέχεται να διώχνουν πιθανούς πελάτες, αλλά από την στιγμή που αποφάσισαν να κοστολογήσουν έτσι τα προϊόντα τους, ουδείς μπορεί να κάνει τίποτα. Εν κατακλείδι αν κανείς είναι πρόθυμος να παραβλέψει αυτή την σημαντική λεπτομέρεια, τα βιβλία τους είναι πράγματι πολύ ποιοτικά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η Locus7 ειναι η Ωρορα απο την αναποδη.

Δηλαδη παρομοια βιβλια(σε ενα ποσοστο τα ιδια βιβλια η εστω τα ιδια διηγηματα σε αλλες συλλογες) αλλα λιγοτερα αντιτυπα,πιο ποιοτικα και πολυ ακριβα σε αντιθεση με τα πολλα,χαμηλης ποιοτητας,φτηνα Ωρορα.Ισως οι υπευθυνοι ειπαν να δοκιμασουν την εντελως διαφορετικη οδο μηπως και ειναι πιο επιτυχημενο.Προσωπικα μου κανει εντυπωση η μη προωθηση των βιβλιων σε βιβλιοπωλεια(που στανταρ ανεβαζει την τιμη μοναδας) αλλα για να το κανουν καποιο λογο θα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η Locus7 ειναι η Ωρορα απο την αναποδη.

Δηλαδη παρομοια βιβλια(σε ενα ποσοστο τα ιδια βιβλια η εστω τα ιδια διηγηματα σε αλλες συλλογες) αλλα λιγοτερα αντιτυπα,πιο ποιοτικα και πολυ ακριβα σε αντιθεση με τα πολλα,χαμηλης ποιοτητας,φτηνα Ωρορα.Ισως οι υπευθυνοι ειπαν να δοκιμασουν την εντελως διαφορετικη οδο μηπως και ειναι πιο επιτυχημενο.Προσωπικα μου κανει εντυπωση η μη προωθηση των βιβλιων σε βιβλιοπωλεια(που στανταρ ανεβαζει την τιμη μοναδας) αλλα για να το κανουν καποιο λογο θα εχουν.

 

 

Πολύ εύστοχη παρατήρηση heroin.Ξέρετε κάποτε είχα διαβάσει ότι σε μερικά προιόντα,κυρίως στα πολυτελείας,αλλά και σε κάποια άλλα που απευθύνονται σε πιο εξειδικευμένο κοινό,οι χαμηλές τιμές δεν συνεπάγονται πάντα και με αύξηση των πωλήσεων.Γιατί αυτός που ενδιαφέρεται να τα αγοράσει θέλει να πιστεύει ότι είναι μοναδικός και ότι λίγοι μπορούν να τα αποκτήσουν.Ίσως εκεί να ποντάρουν και αυτές οι εκδόσεις : στο να περάσουν μια συλλεκτική/σπάνια αξία των βιβλίων τους.

Φυσικά όποιος έχει κ&%λα με το μεταφυσικό/occult κλπ θα τα σκάσει για να μάθει!

Οι εκδόσεις ωρόρα είχαν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία.Δύο βιβλία που έχουν πέσει στα χέρια μου "Ιστορίες της Μυθολογίας Κθούλου",ήταν εντελώς τζαμπαντάν.

To μόνο που φαίνεται να κράτησαν ίδιο, είναι τα εντελώς κιτς εξώφυλλα των βιβλίων τους.

Πραγματικά,αν τα αντιαισθητικά εξώφυλλα θεωρούνταν παράνομα,πιστεύω θα ήταν όλοι φυλάκα σε ισόβεια κάθειρξη :)

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη οι ιστοριες τους ειναι συνηθως παλιες.Απο δεκαετια 1970 και πισω.Οποτε τα εξωφυλλα ειναι αντιστοιχα των ιστοριων.Με τετοια εξωφυλλα κυκλοφορουσανε.Εξαλλου απο τη στιγμη που δεν τα βαζουνε σε βιτρινες(ουτε καν ραφια!) βιβλιοπωλειων και απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο ισως κρινουν οτι αυτο το κοινο εκτιμα τα καλτ εξωφυλλα που φωναζουν "ειμαι ΕΦ!ειμαι φαντασυ!ειμαι τρομος!"...

Αλλα σε σχεση με την Ωρορα ειναι βελτιωμενα γιατι πχ στο Αριστερο χερι του σκοτους εχει ενα χιονισμενο τοπιο-κατι σχετικο με την υποθεση δηλαδη-κι οχι κατι εντελως ακυρο σαν την Ωρορα.Ακομη και καταξιωμενους οικους φανταστικου να παρουμε ας σκεφτουμε τα παλια εξωφυλλα των FR και DL νουβελων του Ανουμπις,τα εξωφυλλα της τετραλογιας Χωκμουν(η αιτ το Κατι κολασμενο ερχεται κατα δω) απο Αιολο,το ακυρο εξωφυλλο του Ο ανθρωπος στο απορθητο καστρο(Παρσεκ) κτλ.Η μηπως ο Κακτος ειχε τοσο καλυτερα εξωφυλλα(για μεταφρασεις ας μην μιλησουμε καν);

Κρινουμε τα εξωφυλλα φανταστικου με εξωφυλλα φανταστικου οχι με mainstream εξωφυλλα.Εννοειται στη συγκριση με τα 2α μοιαζουν ψιλοπεριεργα κι αστεια.Ειναι...παραεξωφυλλα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον δίκαιο έχεις.Πάντως και τα βιβλία έρευνας,occult κλπ έχουν τραγικό εξώφυλλο.

Τα εξώφυλλα κράχτες ποτέ δεν μου άρεσαν.

 

Καλά και από Κάκτος,Αίολος κλπ τα περισσότερα εξώφυλλα είναι άθλια!

Δυστυχώς τώρα ζούμε στο 2011 και όχι στο 1900 και σε εποχές weird tales.

Eίναι άλλο να συλλέγεις παλιά pulp βιβλία και περιοδικά στην αυθεντική τους έκδοση και άλλο να προσπαθείς να αναβιώσεις περασμένες εποχές.Αυτό λέγεται κακογουστιά και γραφικότητα.

 

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα των τιμών.Αν είχα μια μηχανή που να τυπώνει λεφτά,μπορεί και να αγόραζα το "Κάτι που έρπει σαν Σκιά..."και 2-3 ακόμα που κοστίζουν κοντά στα 40-50.

Άσχετα με όλα αυτά πάντως,ο Μπαλάνος φαίνεται γνώστης του αντικειμένου.

 

.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Σε μερικες περιπτωσεις τα βιβλια τους εχουν πιο μοντερνα και καλαισθητα εξωφυλλα απο αυτα του εξωτερικου.

ΠΧ

Σκοτεινος Κοσμος

0096-big.gif515ATFv2-wL._SL500_AA300_.jpg

 

 

Οι Λοφοι των νεκρων

 

0102-big.gif51y3qoKWp4L._SL500_AA300_.jpg

 

 

Η φρικη του Ντανγουιτς

 

0084-big.gif51pV2%2B1G8jL._SL500_AA266_PIkin3,BottomRight,28,34_AA300_SH20_OU01_.jpg

 

 

Κατα τα αλλα στην Ελλαδα ειμαστε κιτς...

Το βιβλιο των 400 ευρω νομιζω ειναι ενα τεστ να δουνε αν θα το παρει κανεις.Σχεδον για πλακα,κι οπως τσιμπησει τσιμπησε.Εγω θα περιμενω να το διαθεσουν σε παλαιοπωλεια μετα απο 30 χρονια με 4 ευρω.:8):

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..