Jump to content

Αφήνετε βιβλία μισοτελειωμένα;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Έχω αφίσει κάνα-δυο βιβλία στην μέση για λόγους καθαρά βαρεμάρας ή τέλος πάντων μη-έλκυσης του ενδιαφέροντός μου. Ίσως κάποια στιγμή να τα ξαναπιάσω, αλλά από την αρχή, πάντα ξεχνάω που είχα μέινει (και αυτός είναι ο λόγος που πάντα όταν μου αρέσει ένα βιβλίο το τελειώνω το πολύ σε δύο μέρες...).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αν ένα βιβλίο δεν μ'άρεσει απο την αρχή το παρατάω δεν μ'ενδιαφέρει τι λέει ο συγγραφέας ή που θέλει να καταλήξει αλλά στις πιό πολλές των περιπτώσεων τα παρατάω επειδή βαριέμαι <_<

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και αφήνω στην αρχή ή τη μέση βιβλία που δεν μου αρέσουν. Ακολούθως τα κάνω πακετάκι και τα χαρίζω στη δημοτική βιβλιοθήκη. Έχω χαρίσει έτσι πολλά βιβλία (λυπάμαι μόνο που δεν μπορώ να τους χαρίσω βιβλία που μου αρέσουν). Συνήθως δε, δεν είναι βιβλία που έχω αγοράσει (δεν είμαι τόσο απερίσκεπτος στα ψώνια μου) αλλά βιβλία που έχουν έρθει στα χέρια μου με διάφορους τρόπους.

 

Αν πάλι το βιβλίο δεν είναι παντελώς αδιάφορο, αλλά ντεμί, το διαβάζω πηδώντας σελίδες. Χωρίς τύψεις, κανείς δεν μας υποχρεώνει να διαβάσουμε την μετριότητα κάθε συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πιάνω ένα βιβλίο, είναι ιερός και απράβατος νόμος να το τελειώσω. Μοναδική εξέρεση τα βιβλία του Lovecraft. Για κάποιον λόγο δεν μπορώ να τα τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ενιωθα ιερή υποχρεώση να τελειώσω οποιοδήποτε βιβλίο άρχιζα, όσο βασανιστικό κι αν ήτανε. Στη συνέχεια πηδούσα μερικές σελίδες - μόνο όμως στα πολύ βαρετά. Τώρα το έχω παραξυλώσει. Παρατάω στη μέση βιβλία απλώς μέτρια και δεν τους ρίχνω ούτε δεύτερη ματιά. Εχω γίνει ανυπόμονη ή υπερβολικά επιλεκτική- τι να σας πω, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παντα τελιωνω το βιβλιο που θα ξεκινησω, το κακο ειναι πως ειμαι πολυ αισιοδοξη και οσο χαλια να ειναι ενα βιβλιο περιμενω να γινει κατι που να μου αρεσει ή να με τρελανει, ομως παντα οταν ενα βιβλιο ειναι χαλια, παραμενει χαλια!!!

Τωρα διαβαζω ενα βιβλιο - το οποιο ειναι το τελευταιο βιβλιο που δεν εχω διαβασει , πρεπει να παω μοναστηρακι αλλιως...

που εχω φτασει στην 130 σελιδα και εχω σκυλοβαρεθει και εχω αλλες 300 και σελιδες ακομη. Αλλα στην αναβροχια καλο ειναι και το χαλαζι!!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας, μια και θα παω να παρω βιβλια και δεν θα βρω αυτα που ψαχνω- αισιοδοξια ε;- μηπως εχετε να μου προτεινετε καποιον συγγραφεα; Στο στιλακι του Κινγκ ή Κουντζ.

Link to comment
Share on other sites

Παντα τελιωνω το βιβλιο που θα ξεκινησω, το κακο ειναι πως ειμαι πολυ αισιοδοξη και οσο χαλια να ειναι ενα βιβλιο περιμενω να γινει κατι που να μου αρεσει ή να με τρελανει, ομως παντα οταν ενα βιβλιο ειναι χαλια, παραμενει χαλια!!!

Τωρα διαβαζω ενα βιβλιο - το οποιο ειναι το τελευταιο βιβλιο που δεν εχω διαβασει , πρεπει να παω μοναστηρακι αλλιως...

που εχω φτασει στην 130 σελιδα και εχω σκυλοβαρεθει και εχω αλλες 300 και σελιδες ακομη. Αλλα στην αναβροχια καλο ειναι και το χαλαζι!!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας, μια και θα παω να παρω βιβλια και δεν θα βρω αυτα που ψαχνω- αισιοδοξια ε;- μηπως εχετε να μου προτεινετε καποιον συγγραφεα; Στο στιλακι του Κινγκ ή Κουντζ.

 

σε τέτοιο στύλ αν και λίγο πιο θρίλλερ θα σου πρότεινα τα τρία βιβλία του Michael Gruber:

 

"Η νύχτα του ιαγουάρου"

"Στον τροπικό της νύχτας"

"Η κοιλάδα των όστων"

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σπάνια αφήνω ένα βιβλίο μισοτελειωμένο. Θα πρέπει ο συγγραφέας να γράφει τόσο άσχημα, τόσο βαρετά, τόσο άσχετα, ώστε να ξεπεράσει όχι μόνον τον καταναγκασμό μου αλλά και την καλή μου διάθεση να τον ακούσω.

 

Γενικώς όμως νομίζω ότι είναι αρρώστια να μην μπορώ να αφήνω πίσω μου ανολοκλήρωτες υποθ

Link to comment
Share on other sites

σε τέτοιο στύλ αν και λίγο πιο θρίλλερ θα σου πρότεινα τα τρία βιβλία του Michael Gruber:

 

"Η νύχτα του ιαγουάρου"

"Στον τροπικό της νύχτας"

"Η κοιλάδα των όστων"

Σε ευχαριστω πολυ, και απο οτι διαβασα στις περιληψεις μαλλον θα μου αρεσουν! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό έχω όλο και περισσότερα μισοτελειωμένα. Παλιότερα δεν το άντεχα για τίποτε στον κόσμο, αλλά πια δε μπορώ να χαλιέμαι, ο χρόνος μου είναι πολύτιμος. Δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω το βιβλίο βέβαια, απλά θα μου πάρει πολύ καιρό και θα το διαβάσω σπαστά. Υπαρχουν πολλά στρη βιβλιοθήκη μου με αυτήν τη μοίρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σχεδόν ποτέ. Σχεδόν..Έτσι, όταν συνέβη για πρώτη φορά, απογοητεύτηκα ιδιαίτερα.

Δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο, δεν ήταν Ε.Φ. , ήταν ένα μικρό βιβλίο, νουβέλα, και είχα να κάνει με πετρελαιοπηγές. Πάντα συνηθίζω να 'ψάχνω' τα βιβλία που διαβάζω και αυτό κάποιος άλλος μου το είχε προτείνει.

Αν και η ιστορία είχε μεγάλο ενδιαφέρον, η αρχή ήταν καλογραμμένη, με μυστήριο και φοβερή ατμόσφαιρα... λίγο πριν τη μέση μου έσπασε τα νεύρα! Ήταν σαν να διάβαζα την ίδια ιστορία, απο άλλο συγγραφέα..Ξαφνικά τί το διάβαζα τί δεν το διάβαζα δεν μπορούσα να μπω στην ιστορία πια, οι χαρακτήρες έχασαν το ενδιαφέρον μου, και αν δεν ήταν δανεικό το βιβλίο και το είχα αγοράσει, θα το βρίσκανε στην χωματερή.

Το βιβλίο είχε γίνει και ταινία, κάτι που ήξερα αλλά δεν είχε τύχει να δω. Μετά απο 3 βδομάδες και ενώ γύμναζα τα δαχτυλάκια μου στο ζάπινγκ,πέφτω πάνω στην συγκεκριμένη αμερικανική ασπρόμαυρη ταινία του 50'.

Έίπα και εγώ, "αποκλείεται η ταινία να είναι καλύτερη απο το βιβλίο! Αυτά δεν γίνονται, το ξέρει και η κουτσή Mary"

Κι όμως κόλλησα, θα έβλεπα και το τέλος αν δεν μου τύχαινε και μια δουλειά.

 

Φυσικά, λόγω χρόνου, υπάρχουν βιβλία που έχω αφήσει στη μέση, (τώρα τελευταία ήταν Το Σύνδρομο του Χάους) αλλά δεν γίνεται επειδή το θέλω,είναι επειδή δεν μπορώ αλλιώς.Όμως πάντα τα τελειώνω απλά..θα αργήσω.

Τυχαίνει να διαβάζω και μονορούφι βιβλία ακόμη και ογκώδη βιβλία, ίσως γιατί με έναν άξιο συγγραφέα δεν καταλαβαίνεις τον χρόνο που περνά και χάνεσαι μέσα στην ιστορία.

Ακόμη και τα πιο άθλια βιβλία να μου δώσετε θα τα διαβάσω, τίποτα δεν πάει χαμένο, και έχω τη σκέψη πως κατα κάποιο τρόπο σέβομαι και την δουλειά του συγγραφέα ασχέτως αν δεν ταιριάζει στα δικά μου γούστα. Όχι δεν είμαι μαζοχίστρια! Δεν έίναι ψυχαναγκασμός. Απλά θεωρώ πως όλα τα βιβλία έχουν κάτι να δείξουν, ακόμη και τα πιο ευτελή, μια ιδέα, μια πρόταση,οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά σπάνιο για μένα να αφήσω μισοτελειωμένο βιβλίο. Οι φορές που το έχω κάνει μετρούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού και τις θυμάμαι πάρα πολύ καλά. Δεν θα ήθελα να αναφερθώ ονομαστικά γιατί δεν είναι σωστό. Για να με φτάσει ο συγγραφέας στο σημείο να μη σεβαστώ τον κόπο του θα πρέπει να καταλάβω ότι ούτε ο ίδιος δεν σεβάστηκε το έργο του και κατ επέκταση εμένα τον φτωχό αναγνώστη. Το ότι έχω παρατήσει μόνο τόσο λίγα βιβλία για μένα σημαίνει ότι κάνω πάρα πολύ καλή και προσεχτική επιλογή του τι θα διαβάσω. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν έχω ξενερώσει κάποιες φορές ή ότι περνάω το ίδιο καλά με όλα τα βιβλία, αλλά τι να κάνεις, είπαμε σεβασμός στον καλλιτέχνη πάνω από όλα. Διαβάζω καθημερινά και κάποιες ιστορίες στο φόρουμ. Ακόμα και όταν κάποιες δεν μου αρέσουν τις διαβάζω ολόκληρες γιατί είναι μικρές και έτσι κι αλλιώς τελειώνουν γρήγορα. Αν μου αρέσουν γράφω και το σχετικό συγχαρητήριον από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά βιβλία μένουν μισοτελιωμένα λόγο βαρεμάρας για το βιβλίο, αλλά και λόγο ψυχολογικής κούρασης. Όταν διαβάσεις συνέχεια για τη δουλειά σου συχνά ένα βιβλίο, που σε κάποια άλλη στιγμή θα το τελίωνες μονορούφι το παρατάς λόγο εξάντλησης. Συνήθως αυτά τα βιβλία μετατοπίζονται σε διακοπές. Αν δεν περάσουν βέβαια και από αυτή τη δοκιμασία δύσκολα τα ξαναπιάνεις.

Edited by 0Nautilus0
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθώ να μην αφήνω βιβλίο στη μέση όσο μούφα και να είναι. Είμαι περίεργη να δω τι στο καλό είχε στο μυαλό του ο συγγραφέας και τι τέλος έχει δώσει. Που ξέρεις.....μπορέι να είναι καλό!! Λέμε τώρα.... :tongue:

Θα αφήσω βιβλίο μόνο όταν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαράδεκτο και παράλληλα πέσει στα χέρια μου κάτι πολύ καλύτερο, αλλιώς το παλεύω. :boxing:

Και να το παρατήσω πάντως κάποια στιγμή που θα ξεμείνω από βιβλία και χρήματα θα αναγκαστώ να το διαβάσω!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν αφήνω μισοτελειωμένα βιβλία, αν αρχίσω κάποιο θα το τελειώσω απλά για να μην έχω την απορία "που το πάει?" Αν και, θα ξεκινήσω κάποια βιβλία που θα αφήσω για καιρό πριν αποφασίσω να τα τελειώσω...

 

Το μόνο που δεν προχώρησα πέρα από τα πρώτα 1-2 κεφάλαια (αναθεμά με αν τέλειωσα και το 2ο κεφάλαιο....) ήταν το Mystic River - Dennis Lehane. Είχα δει την ταινία (ως συνήθως πρώτα βλέπω την ταινία και μετά βρίσκω το βιβλίο) ακαι είπα να το δοκιμάσω.... Αμ δε.... από ότι φάνηκε τα νεύρα μου? το στομάχι μου? δεν άντεξαν τις περιγραφές (που δεν ήταν και τόσο ρεαλιστικές αλλά... όταν ο άνθρωπος ξέρει τι γράφει.... μπρρρρ.....)

 

ένα άλλο που ούτε θυμάμε τον συγγραφέα του ήταν κατασκοπικό - αστυνομικό ονόματι Gemini που πλέον δεν θυμάμαι ούτε την υπόθεση...

 

Αλλά γενικά δεν αγοράζω βιβλία που δεν είμαι σίγουρη οτί θα τελειώσω.... (Αν και πρέπει να επισκεφτώ ξανά την δημοτική βιβλιοθήκη.... έχω αφήσει κανα δύο μισά ακι απο εκεί λόγω χρόνου....)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Έχω γενικά την αρχή, να τελειώνω όποιο βιβλίο αρχίζω. Ωστόσο, μου έχει τύχει να μην μπορώ να συνεχίσω την ανάγνωση 5-6 βιβλίων, που είχα αποπειραθεί να διαβάσω στο παρελθόν. Κι αυτό γιατί ο λόγος του συγγραφέα ήταν πολύ επιτηδευμένος, φορτωμένος με λέξεις- στολίδια. Όσο για την πλοκή, παρέμενε στάσιμη ακόμα και μετά από 100 σελίδες.  :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τελειώνω ότι βιβλίο πιάνω.Όσο χάλια και να είναι, το παλεύω.Τώρα που το σκέφτηκα όμως, έχω αφήσει 2 βιβλία.Όχι επειδή δεν μου άρεσαν ή βαρέθηκα.Απλά τα άφησα(όχι για να διαβάσω κάτι άλλο) και ξεχάστηκαν έτσι.Αυτά είναι το "Άμπαρατ" του Μπάρκερ και το "Οι πύλες της φωτιάς" του Πρέσφιλντ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, είσαι φανατικός του Μπάρκερ και άφησες βιβλίο του στη μέση; Αιδώς Αργείοι!

Ένα βιβλίο που είχα αφήσει στη μέση κι έλεγα να το αφήσω έτσι μάλλον θα το ξαναπιάσω μέχρι το καλοκαίρι ώστε να ξεμπερδεύω με δαύτο και να το δώσω σε δανειστική βιβλιοθήκη (Ο εκλεκτός, του Τόμας Μαν).

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εννοείται πως θα το τελειώσω, σιγά μην το αφήσω.Τώρα με έχει πιάσει ένα άγχος να μικρύνω την στοίβα με τα αδιάβαστα(πλησιάζει επικίνδυνα τα 100...) και θα πιάσω όλα τα μικρά βιβλία να ξεμπερδεύω μπαμ μπαμ και μετά λογικά θα πιάσω τα Άμπαρατ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια φορά στη ζωή μου άφησα μισοτελειωμένο βιβλίο. Ακόμα δεν το μετανιώνω. Ήταν... τι να πω... Χαζό να το πω, αξία του δίνω. 

Το είχανε γράψει μαζί ένα ζευγάρι, κεφάλαιο παρά κεφάλαιο ο καθένας. 

Αυτή είχε μείνει έγκυος και μισούσε το μωρό για τις αλλαγές του σώματός της, 

κι αυτός ζήλευε το μωρό που θα βύζαινε ή κάτι τέτοιο...!!! Πως να μηντο αφήσω στη μέση;

Link to comment
Share on other sites

Τόσο σπάνια μου έχει συμβεί αυτό που δυσκολεύομαι να αναφέρω παράδειγμα. Ίσως να μου έχει συμβεί μόνο πρόσφατα που παράτησα το Indigo του Joyce γιατί δεν ήμουν στη διάθεση για κάτι τέτοιο. (Το "σκοτεινό ημερολόγιο" όμως το είχα διαβάσει όλο). Αλλά σχεδόν πάντα τελειώνω αυτά που αρχίζω. Εκεί που προσπερνάω καμιά φορά ιστορίες, είναι στις ανθολογίες. Εκεί, την κάνω τη ζαβολιά....

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στεναχωρήθηκα χθες γιατί αναγκάστηκα να παρατήσω το Slaughterhouse high του Devereaux. Ο λόγος ήταν όχι ότι δεν μου άρεσε, αλλά γιατί τα αγγλικά του ήταν τόσο δύσκολα, που δεν καταλάβαινα τι διάβαζα. Και σκεφτείτε ότι ακόμη και τα αγγλικά του Λάβκραφτ μπορώ να τα διαβάσω και μου φαίνονται εύκολα. Κρίμα, γιατί από την περίληψη που διάβασα κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα ενδιαφέρον βιβλίο. Μακάρι να μεταφραστεί στα ελληνικά για να μπορώ να το διαβάσω με άνεση.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που προσπαθούσα να θυμηθώ ποια έχω αφήσει στη μέση, το σχόλιο παραπάνω με βοήθησε. Έχω αφήσει στην αρχή, ούτε καν στη μέση, τα εξής: "Υφαντόκοσμος" και "Αείπολη" του Barker και τον "Θόλο" του King. Να σημειωθεί ότι τους έχω σε μεγάλη εκτίμηση και τους δύο, για τον Barker η εκτίμηση αυτή αρχίζει και τελειώνει για την ώρα με το "Books of Blood", με τον King είναι μακροχρόνια η σχέση μου ;-)

 

Όμως, του Barker προσπάθησα να τα διαβάσω στο Λύκειο και βαρέθηκα και τα παράτησα, πλέον δε θυμάμαι τίποτα από αυτά. Ενώ τον "Θόλο" τον ξεκίνησα πέρυσι το καλοκαίρι και είχε προοπτικές και μου άρεσε, αλλά μου φάνηκε τόσο μεγάλο που το άφησα με το σκεπτικό να το τελειώσω κάποια στιγμή.

 

Γενικά, προσπαθώ να τα τελειώνω, όπως οι περισσότεροι από ότι βλέπω, όμως πλέον δεν "ντρέπομαι" να πω για κάποιο ανάγνωσμα ότι δεν είναι καλή εποχή να το τελειώσω. Σίγουρα εκτός από αυτά τα 3 έχω αφήσει και άλλα. Μένουν στο ράφι υπομονετικά και μπορεί να το ξαναπιάσω κάποτε :)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, την τιμή αυτή την έχει το διαβόητο Dawn Song.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ενώ τον "Θόλο" τον ξεκίνησα πέρυσι το καλοκαίρι και είχε προοπτικές και μου άρεσε, αλλά μου φάνηκε τόσο μεγάλο που το άφησα με το σκεπτικό να το τελειώσω κάποια στιγμή.

Δύο φορές ξεκίνησα τον θόλο, δύο φορές τον άφησα. Την πρώτη φορά στην εκατοστή σελίδα, την δεύτερη φορά στην διακοσιοστή. Παρότι είναι πολύ εντάξει βιβλίο και σαν σκηνές (απο την αρχή ακόμη) αλλά και σαν γραφή (γνωστός Κινγκ), εντούτοις το βαρέθηκα και τις δύο φορές. Στα καπάκια ήρθε και η σειρά την οποία είδα, και τώρα δυσκολεύομαι πολύ να το ξαναπιάσω το βιβλίο μιας και δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να μου προσφέρει. Θα το αφήσω στην βιβλιοθήκη να ωριμάσει κάποια χρόνια και βλέπουμε.

Edited by Drake Ramore
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..