Jump to content
DinoHajiyorgi

Star Trek Movies: Star Trek ΧΙ (2) - ...και μετά

Recommended Posts

DinoHajiyorgi

RED SPOILER ALERT!!!

Αυτό το τόπικ είναι για όσους έχουν δει την ταινία. Εδώ μπορούν να συζητηθούν τα πάντα, χωρίς φόβο για spoiler. Για όσους δεν την έχουν δει ακόμη, μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση σ' αυτή τη βάση στο προηγούμενο σχετικό τόπικ, το οποίο θα πρέπει να παραμείνει απολύτως spoiler free.

post-1004-1241519361_thumb.jpg

post-1004-1241519388_thumb.jpg

Το επίσημο τόπικ της Κινηματογραφικής Ταινίας που από την Πέμπτη 7/5/2009 παίζει στις ελληνικές αίθουσες.

Τέλος στα προγνωστικά, θεωρίες και ικασίες.

Εδώ οι απόψεις όσων την είδαν:

Edited by Spock

Spock

Χεχε, Ντίνο, με πρόλαβες! Είχα κάνει ένα τόπικ για όσους θα είχαν δει την ταινία, το έκανα προσωρινά αόρατο και θα το άνοιγα μεθαύριο! Αλλά αφού άνοιξες αυτό, τότε το καρφιτσώνω στο board και προσθέτω μια προειδοποίηση για spoiler για όσους δεν έχουν δει την ταινία!

Spock

Well, τουλάχιστον για τα 28 λεπτά που είδαμε στο FedCon, έχω να πω ότι δυστυχώς η ταινία είναι για τα πανηγύρια. Σε έκανε διαρκώς να λες "What the f**k were they thinking?", ήταν σαν παρωδία. Δεν ξέρω για το υπόλοιπο μέρος της ταινίας, πάντως αυτό που είδαμε δεν ήταν Star Trek. Oh, well, το περιμέναμε ούτως ή άλλως αυτό...

Edited by Spock

tetartos

Εγώ δε θα εκφραζόμουν τόσο έντονα.

Όντως, είδα κι εγώ τα 28 λεπτά του FedCon. Η άποψή μου επηρεάστηκε έντονα από τα χαζοχαρούμενα γέλια των Γερμανών, που κακάριζαν σε κάθε σκηνή (είτε ήταν αστεία είτε όχι). Επίσης, δεν είδαμε τα πρώτα 28 λεπτά αλλά 3 σκηνές με δράση.

Με βάση αυτά, όμως, μου φαίνεται ότι η ταινία είναι μια καλή προσπάθεια για action-comedy movie αλλά ΟΧΙ Star Trek.

Ελπίζω να αλλάξω γνώμη.

katsiro

STAR FIGHT ΜΠΟΡΕΙ!

STAR TREK SIGOURA OXI.

Οι παλαιότεροι ίσως θα θυμούνται τον χαρακτηρισμό "σεξ, κλαρίνο και καράτε" !!. Νομίζω την προσδιορίζει απόλυτα.

Η προβολή στο Fedcon είχε σαν σκοπό το: γλείφουμε τους trekkies για να μην τη θάψουνε. Feedback όμως απο τους trekkies δεν πείραν και δεν ήθελαν να πάρουν όταν έπρεπε, όταν ετοιμαζόταν!

Η έρευνα αγοράς τους δεν περιελάμβανε καν την ερώτηση αν έχετε δει άλλες τρεκ ταινείες ή σειρές στο παρελθόν. Καταλάβατε λοιπόν γιατί μιλάμε. Κυρίες και Κύριοι πάρτε το απόφαση: Δεν είμαστε πια το Target Group τους. ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΤΡΕΚ, ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΓΕΡΑ ΑΚΟΜΑ!

Υ.Γ. Δεν έχω δει το τέλος αλλά κάποιοι φίλοι που το είδαν στο Los Angeles μου είπαν "Better judge it by your self. We don't want to f)*(^*&&% up for you!

παω για ντεπον για το χανγκ οβερ!!

φιλια σε ολο το ΣΦΦ

Κατσιρο!

Mort13

Πάντως οι πρώτες κριτικές που αρχίζουν να εμφανίζονται στην σουφουφιτική μπλογκόσφαιρα από συγγραφείς ΕΦ είναι αρκετά καλές ως διθυραμβικές θα έλεγα (κι αναφέρομαι σε συγγραφείς κι όχι σε κριτικούς γιατί η γνώμη των κριτικών μπορεί να αγοραστεί...)

Spock

Το θέμα δεν είναι αν αυτή καθαυτή η ταινία είναι καλή η όχι. Μπορεί να είναι και καταπληκτική. Το θέμα είναι κατά πόσο είναι Star Trek ή όχι. Αν δεν είναι Star Trek, τότε είναι απλά κατάχρηση του τίτλου, κι ας είναι και φοβερή από μόνη της.

katsiro

Καλησπέρα,

Μόλις επέστρεψα απο το Village. Και δυστυχώς παραμένω στην αρχική μου γνώμη. Το ίδιο και ο William.

Προσπάθησα να το δώ με ανοιχτό μυαλό αλλά ο άτιμος ο Abrams δεν που άφησε κανένα περιθώριο.

Έκοψε τον ομφάλιο λώρο με το ΣταρΤρεκ. Δυστυχώς.

Το έγκλημα ήταν προσυμφωνημένο. Και αυτό είναι το χειρότερο.

Μπορώ να δεχτώ την δράση και τις μάχες, και την οργή, η αδικαιολόγητη βία όμως δεν είναι μέρος του ΣταρΤρεκ.

Οι Romulans μοιάζουν με χαρακτήρες του Lost. Είναι ότι μπορεί να φανταστεί κανείς εκτός φυσικά απο Romulans.

Η επιλογή του Chris Pine σαν Kirk δεν μου κολλάει με τίποτα. Κολλάει ίσως με το σενάριο της ταινείας αλλά είπαμε, αυτή ΤΡΕΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Πόσο καλύτερος σε ένα σενάριο πιο ΤΡΕΚ θα ήταν ο Joshua Jackson απο το Fringe!!

Φράσεις κλειδιά του ΤΡΕΚ χάθηκαν πίσω απο τα ηχητικά εφφέ εσκεμένα. Ούτε οι κλασσικοί ήχοι του ΤΡΕΚ ακούγονται σε περισσότερα απο 3 - 4 σημεία της ταινείας.

Για τα λεφτά που κόστισαν τα ειδικά εφφέ, θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, και την είδαμε και σε ΙΜΑΧ.

Για τον Κιρκ, καταλάβατε την γνώμη μου. Ο Quinto καλός ως Σποκ στα πλαίσια του κόνσεπτ και του σεναρίου. Τον έχω δεί να μιλάει για το ΤΡΕΚ και είναι ο μόνος που θα μπορούσε να σταθεί και στο σωστό κόνσεπτ.

Ο ΣΚΟΤΥ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ! ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΑ. O Paul Mcgillion απο το Stargate Atlantis που έκανε audition για τον ρόλο, τον έχασε απο αυτό το πράμα?

Ο Mcgillion εμφανίζεται για μια στιγμή στην ταινεία, κάνει ένα πέρασμα με μια μόνο φράση, και ακούγεται μια πεντακάθαρη προφορά Σκωτίας με καθαρό τονισμό εντός θέματος.

Ο μόνος που στέκεται καλά στα πόδια του είναι o Karl Urban στο ρόλο του Leonard "Bones" McCoy.

Και το βαρέλι δεν έχει πάτο. Στην αρχή της ταινείας η Ουχούρα ζητάει απαιτητικά απο το Spock να την συμπεριλάβει στο πλήρωμα του Enterprise. Εκείνος την κοιτά με ένα έντονο βλέμμα και δέχεται. Γιατί????

Γιατί όπως έλεγε και η γιαγιά μου, ΤΡΙΧΑ ............ ΚΑΡΑΒΙ ΣΕΡΝΕΙ. Στην πορεία ανακαλύπτουμε οτι η Ουχούρα τα έχει με τον Spock! επρεπε να είσασταν εκεί. Μια ολόκληρη αίθουσα, πάγωσε. Σιωπη. Του τάφου. Αυτό ρε δεν είναι Startrek. Αυτό είναι μπατε σκύλοι αλέστε. Για να μην πώ, τίποτα πιο βαρύ και βάλω και θαυμαστικά. Πουθενά αναφορά στα δικαιώματα της γυναίκας,

πουθενά το πόσο σημαντικό είναι να είναι μια έγχρωμη γυναίκα στη γέφυρα. Ίσως παροχημένο για τα σημερινά δεδομένα, όμως αυτή η Ουχούρα το φουστάνι με το λεκέ θα το βάλει στο ψυγείο.

Άσε το άλλο. Σε περίπτωση κρίσης και μάχης, το πλήρωμα δεν συναποφασίζει με τον καπετάνιο. Βάζει ο καθένας τον κ... στην καρέκλα του και κάνει την δουλειά την οποία εκπαιδεύτηκε να κάνει. AYE CAPTAIN!!!!!!!!!!!!! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

Το ΤΡΕΚ είναι μια ειδική κουλτούρα, και οι οπαδοί της έχουμε ένα κώδικα επικοινωνίας που καλά κρατεί εδώ και 45 χρόνια. Ο κώδικας αυτός χτίστηκε απο τον ίδιο τον Roddenberry, τον Piller, τον Berman, τον Braga, τον Moore και πολλούς ακόμα που έζησαν μέσα στο ΤΡΕΚ και άφησαν το σημάδι τους πάνω του. Πολλές φορές ξέφυγε λίγο αλλά πάντα υπήρχαν οι ρομαντικοί που το ξανάφερναν στα ίσια του με τις όποιες μεταλάξεις του.

Στο προηγούμενο μου ποστ, μίλησα γι αυτούς που είχαν δει την ταινια και είχαν άποψη. Το άτομο που μου είπε τι ένοιωσε ήταν η Nichelle Nichols. H κυρία Nichols σαν διαβεβαιώ οτι δεν έχει ανάγκη απο χρήματα. Φροντίσαμε όλοι εμεις οι Trekkies για την σύνταξή της τα τελευταια 40 χρόνια. Και φροντίζουμε ακόμα. Εκείνη, έχοντας υπόψιν της τι είναι η ταινία, είπε στο κοινό του fedcon "Την τρίτη στο Los Angeles ήταν η ειδική προβολή της ταινείας για τους ηθοποιούς του τηλεοπτικού ΤΡΕΚ και τα media. Θα μου στέλνανε και λιμουζίνα, αλλά εγώ προτίμησα να είμαι εδώ μαζί σας."

Καλό βράδυ!

tetartos

Χαρά στο κουράγιο σου Μαρία, που έγραψες. Εγώ απλά απογοητεύτηκα. Πάω να κοιμηθώ και να ξεχάσω...

araquel

αν και δεν είμαι ακόμα τρεκκάς, έχω δει μόλις 11 επεισόδια από το tos, την είδα σήμερα μαζί με τα παιδιά και πήρα τη δόση μου από ανακρίβειες και ασάφειες, ρηχούς διαλόγους και έκπτωση του διαλόγου έναντι της δράσης και των εφέ. είχε βέβαια μία κορυφαία σκηνή, αλλά αφήνω το μεσιέ τέταρτο να τη διηγηθεί.

ακόμα και έτσι όμως, δεν μπορώ παρά να σημειώσω ότι αυτό που συνέβη στο σταρτρεκ ήταν νταγκλασανταμικό. και εξηγούμαι: στο γυρίστε το γαλαξία με ώτο-στοπ, σε κάθε μορφή που βγήκε, κάποια πράγματα γίνονταν διαφορετικά. κάποιοι κάναν τα ίδια πράγματα αλλά για άλλους λόγους, ή διαφορετικά πράγματα αλλά ορμώμενοι από τους ίδιους λόγους. τέλος πάντων, όταν έπιανες μία καινούργια μορφή του γαλαξία και δεν ήξερες τι μπορεί να συναντούσες, ίδιοι χαρακτήρες αλλά κάτι διέφερε.

από όσο κατάλαβα, κάτι τέτοιο παίχτηκε απόψε και με την 11η ταινία σταρ τρεκ. ίδια ονόματα, ίδιοι χαρακτήρες, αλλά άλλα κάνουν, άλλα σκέφτονται και αλλιώς λειτουργούν. και αυτά σε σχέση με τους χαρακτήρες τους στο tos. οι χαρακτήρες τους στην ταινία είχαν το βάθος αποτυπώματος δάχτυλου σε νερουλό τσιμέντο. klainmain freulein...

Spock

Μόλις γύρισα σπίτι. Δεν έχω κουράγιο να πω πολλά τώρα. Θα πω απλά ότι ήταν αίσχος σαν ταινία, προσβλητική προς το Star Trek, προς τον Gene Roddenberry και προς εμάς τους φανς, και ντροπή αυτών που την έφτιαξαν. Περισσότερα όταν έχω την υπομονή.

ps: Ας θάψουμε παντού και με κάθε τρόπο αυτήν την ταινία. Αν τα κεφάλια της Paramount αποφάσισαν να καταχραστούν τον τίτλο Star Trek και ό,τι αυτός αντιπροσωπεύει, εμείς πρέπει να τους δείξουμε what we are made of. Δεν μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν. Να πατώσει και να μην ξαναβγιεί άλλο τέτοιο έκτρωμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι εγώ δε θα ξαναπάω να δω οτιδήποτε τέτοιο και ότι θα προσπαθήσω να αποτρέψω και οποιονδήποτε από το να το κάνει. Ξεκινώ με το να θάψω την ταινία στο imdb.

Edited by Spock

katsiro
αν και δεν είμαι ακόμα τρεκκάς, έχω δει μόλις 11 επεισόδια από το tos, την είδα σήμερα μαζί με τα παιδιά και πήρα τη δόση μου από ανακρίβειες και ασάφειες, ρηχούς διαλόγους και έκπτωση του διαλόγου έναντι της δράσης και των εφέ. είχε βέβαια μία κορυφαία σκηνή, αλλά αφήνω το μεσιέ τέταρτο να τη διηγηθεί.

Απο μία άποψη είσαι τυχερός που δεν έχεις δεί ακόμα τις σειρές του τρεκ. Γλύτωσες το χθεσινοβραδυνο εγκεφαλικό.

Όμως έχεις μια απίθανη χαρά μπροστά σου. Μπορείς να δεις τις σειρές, σε μαραθώνιους κατα προτίμηση :D

Τι να πω κι εγώ που το πήγα slow motion για 35 χρόνια!

καλημέρα

π.σ. Για πηγαίνετε να ψηφίσετε στο IMDB. Cannot cast your vote!!! Για ψηφίστε απο 7 και πάνω! Μια χαρα δουλεύει ο σερβερ!

Sylook

Παιδιά περνούσα μια χαρά στην ταινία μέχρι που κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι αυτό που βλέπω δεν είναι TREK αλλά μια καρικατούρα του τι θα μπορούσε να είναι το TREK αν δεν το είχε ήδη φτιάξει ο Gene αλλά ο J.J. Abrams.

Δηλαδή πήγα με όσο καλύτερη διάθεση μπορούσα, ήμουν αποφασισμένος να αγνοήσω μικρές αποκλίσεις απο τον μύθο και να παραδωθώ σε ένα πλήρες suspension of reality. Για το Trek ρε γαμώτο!

Ξενέρωσα απίστευτα όταν αντίκρυσα:

1. Πως τα πάντα εξελίσσονταν σε ένα εναλλακτικό παρελθόν όπου τίποτα δεν ήταν όπως τα ξέραμε (εμείς τα τρέκις)!

2. Το Trek historic timeline ήταν απροκάλυπτα καταπατημένο και αλλαγμένο με την δικαιολογία ότι ήταν ''εναλλακτικό''. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ενώ περίμενα μέχρι την τελευταία στιγμή να το επαναφέρει ο σκηνοθέτης και να λυτρώσει το ''παραδοσιακό'' κοινό, διορθώνοντας το timeline, απλά δεν το έκανε. Κατέστρεψε τον Vulcan και δεν τρέχει και τίποτα! ΕΛΕΟΣ!!!!!!

3. Τέτοια προχειροδουλειά στο σενάριο* δεν την πίστευα δυνατή και σίγουρα δεν την περίμενα απο τον J.J. Απίστευτα plot holes, χαζή χρήση σε εμφανέστατα plot devices και άπειρες πεταμένες ευκαιρίες που με έκαναν να δακρύσω μπροστά στην έλλειψη οράματος και ικανότητας των συντελεστών της ταινίας...

4. Τους ηθοποιούς και την υποκριτική τους δεν θα την σχολιάσω. Κάποιοι ήταν καλοί και άλλοι όχι αλλά για εμένα δεν είχε σημασία. Μου έφτανε που έβλεπα να βιάζεται το STAR TREK μπροστά στα μάτια μου. Και κάποιοι νόμιζαν ότι ο Λούκας ξέσκισε το S.W. με την δεύτερη τριλογία... ΧΑ!

Το μοναδικό θετικό απο αυτή την απόπειρα, ίσως είναι η δυνατότητα να φέρει νέους ανθρώπους στον κόσμο του Trek. Ίσως...

Nova

Αυτό δεν ήταν το Σταρ Τρεκ 11, είχαμε το ΣΤ 10 το Νέμεσις αλλά αυτό δεν είναι το 11 είναι κάτι άλλο.

Σίγουρα δεν είναι το ΣΤ που ξέραμε. (Αυτό δεν είναι το Σταρ Τρεκ των πατεράδων σας, το θυμάστε;)

Κανένα φιλοσοφικό υπόβαθρο, πλήρης παραβίαση της κανονικότητας των σειρών και των ταινιών του ΣΤ.

Χάλια, χάλια.

Το καλύτερο ήταν το εσώρουχο της Ζόε (Ουχούρα).

Πιστεύω πως καταλάβατε.

Οι πιστοί του ΣΤ μάλλον το έχουν ήδη δει. Οι υπόλοιποι να περιμένουν να βγει σε διβίδιο ή ακόμα καλύτερα στην τηλεόραση.

Spock

Είναι εξοργιστικοί οι δημιουργοί της ταινίας. Όπως λέει κι ο Γιώργος, ούτε καν προσπάθησαν να κάνουν Τρεκ, και επιδεικτικά μας αγνόησαν όλους και μας έφτυσαν με υπερηφάνια, λέγοντάς μας κιόλας ότι 'δεν είναι το Σταρ Τρεκ του πατέρα μας', και είχαν το θράσσος να κάνουν την ιεροσυλία και να το ονομάσουν και σκέτο Star Trek.

Sylook

Πραγματικά μου είναι δύσκολο να θυμηθώ όλα τα plot holes και canon breaches (πρέπει να είναι εκατοντάδες) αλλά ξεκινάω την προσπάθεια και σας αφήνω να συνεχίσετε:

1. Τα σκάφη των Κλίνγκον στο σενάριο του Κομπαγιάσι Μαρού κανονικά ήταν warbirds και όχι K'tinga cruisers.

2. Οι ήρωες μας έχουν την τεχνολογική δυνατότητα να κάνουν transwarp τηλεμεταφορά που τους την δίνει ο ''παλιός'' Σποκ και βασανίζονται να καταστρέψουν το σκάφος του Νερων όταν το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν τί????? Να τηλεμεταφέρουν μια τορπίλη στο θάλαμο αντιύλης του εχθρού και να στείλουν στα θυμαράκια..... αλλά αυτό θα ήταν πολύ εύκολο ε???

3. Που είναι το γ*^()*$%^$%νο timefleet? Hellooooooo... anybody there???? USS Relativity κανένας??????

4. Οι Ρώμιουλανς, η πιο ανεπτυγμένη αυτοκρατορία του quatrant, βασίζεται στον Σποκ για να τους σώσει??? Wtf?

5. Ο Νέρων γιατί δεν πάει στον Ρώμιουλους για να προειδοποιήσει τον λαό του? Είναι τόσο πιο σημαντικό αντί για αυτό, να καταστρέψει όλους τους άλλους?

6. Ο Κέρκ πέφτει στον παγοπλανήτη απο το διάστημα και βρίσκει τον ''παλιό'' Σποκ ο οποίος του εξηγεί τα πάντα... πόσο απίστευτα βολικό είναι αυτό? Παίξε κανά λότο ρεεεεεεεεεεε.................

Edited by Sylook

tetartos

Τι με πείραξε περισσότερο: "Get him off the ship". Και το ειδύλλιο Spock-Uhura.

Τι μου άρεσε περισσότερο (γελούσαμε πλάι-πλάι με τον araquel): "Επειδή το να σου πω την συνηθισμένη μου ευχή θα ήταν πολύ εγωϊστικό, σου λέω απλώς Καλή Τύχη"

Ποιος ηθοποιός/χαρακτήρας μου άρεσε περισσότερο: ο Spock

... και λιγότερο: ο McCoy.

Spock

Ειλικρινά δυσκολεύομαι πολύ να συγκεντρώσω αυτά που με πείραξαν, με πλήγωσαν, με θύμωσαν σε βαθμό να βρίζω ασύστολα. Και μιλώ γι' αυτά που με πείραξαν πολύ, γιατί αν πιάσω κι αυτά που με πείραξαν λίγο, τότε θα πρέπει να κάνω σεντόνια ποστ με τη σέσουλα. Από πού να αρχίσω; Ή, μάλλον, υπάρχει σκοπός να τα πω όλα αυτά; Δεν ξέρω. Έσβησα πολλές φορές αυτό το ποστ και το ξαναέγραψα, προσπαθώντας να μη βρίζω σαν τρελός, όποτε έπεφτα στο σφάλμα να το πάρω στα σοβαρά. Διότι αυτό ήταν εξάμβλωμα, όχι ταινία. Το καλό, πάντως, είναι ότι εξοργίζομαι μόνο όταν το συζητώ ή το σκέφτομαι στα σοβαρά. Ευτυχώς τις περισσότερες στιγμές το παίρνω στην πλάκα. Ίσως πάντως αργότερα να επανέλθω με επιμέρους.

ps: Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως θα έπρεπε αυτό το τόπικ να μην ήταν καν στο τρεκ φόρουμ, μια και STAR TREK ΔΕΝ ΗΤΑΝ. Κι ας είχε αυτόν τον τίτλο, που τόλμησαν να του δώσουν οι αλήτες που το έφτιαξαν.

Edited by Spock

macgiorgosgr

Πρώτο μου ποστ, καλωσήρθα και καλώς σας βρίσκω. Με κάποιους γνωριζόμαστε ήδη, είδαμε χτες την ταινία, αν και λυπάμαι που έπρεπε να φύγω μετά (η δουλιά δεν αστειεύεται).

Στο δια ταύτα: Είδαμε μια κακή ταινία "επιστημονικής" φαντασίας. Δεν είδαμε Star Trek. Η μόνη σύνδεση με την οποιοδήποτε σειρά, ταινία ή βιβλίο που φέρει το διακριτικό "Star Trek" ήταν απλώς τα ίδια ονόματα. Δεν υπήρξε τίποτα από το storyline, κατακρεουργήθηκε το canon (πώς μεταφράζεται αλήθεια το "canon";), είχε τρομερά κενά όσον αφορά στην επιστημοτεχνική συνέπεια. Μαύρες τρύπες που κάνουν λεπτά ολόκληρα να απορροφήσουν την ύλη που τις περιβάλλει; "Κόκκινη ύλη"; Τί ΔΙΑΟΛΟ είν' αυτό; Αστρόπλοιο που κατασκευάζεται στη Γη, ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ;

Το κυριότερο όμως είναι ότι δεν υπήρχε η ατμόσφαιρα του ST. Δεν πήραμε ούτε ένα μήνυμα, δεν είδαμε έστω μια άποψη ή ψήγμα προβληματισμού για σοβαρά κοινωνικά ζητήματα ή για παγκόσμιες αξίες, αντίθετα, ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΤΗΚΕ όλη η προσφορά που είχε κάνει ο ίδιος ο Rodenberry πάνω σ' αυτό. Η νέγρη βρέθηκε στη γέφυρα γιατί ήταν γκόμενα του πλωτάρχη, όχι γιατί ήταν άξια και είχαν σπάσει τα ταμπού και οι προκαταλήψεις. Ακούσαμε ότι ο Αστροστόλος είναι "ανθρωπιστική" οργάνωση, χωρίς να δούμε τίποτα από όλο αυτό το οικοδόμημα, κάτι σαν τα πυρηνικά του Ιράκ. Καμία αναφορά σε κανόνες όπως η Πρώτη Οδηγία, αντίθετα μάθαμε ότι ο Αστροστόλος έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 619 άρθρα λειτουργίας. Ο κατώτερος αξιωματικός χτυπάει προσοχή στον Κυβερνήτη Πάικ την ώρα που το σκάφος βρίσκεται σε κατάσταση άμεσης εκκένωσης. Σημάδι λειτουργίας όχι ανθρωπιστικής, αλλά πλήρως στρατικοποιημένης οργάνωσης.

Ελεεινή ταινία. Δεν είδα Σταρ Τρεκ. Κι όπως φαίνεται δεν πρόκειται πια να ξαναδούμε καινούργιο Σταρ Τρεκ.

Edited by macgiorgosgr

tetartos

Καλώς τον Γιώργο. Λυπάμαι που αυτό (έπρεπε να) ήταν το πρώτο σου post.

Συμφωνώ για τις παρατηρήσεις. Ελπίζω με την παραμονή σου στο forum να έρθουμε όλοι πιο κοντά στο αυθεντικό πνεύμα του Star Trek.

Rhayader

Να σας πω τι μου άρεσε στην ταινία; Το μισό κιλό ποπ κορν που έφαγα μετά από καιρό. Αλλά μιας που αυτό κι εγώ δεν θα το θυμάμαι σε δυο μέρες ας πω κάτι άλλο.

Μου άρεσε που ο Leonard Nimoy aka Spock είπε το γνωστό και σήμα κατετεθέν "live long and prosper" μετά από χρόνια. Εδώ τελειώνουν τα θετικά (άντε και τα εσώρουχα της Zoe καλά ήταν όπως ειπώθηκε ήδη) . Πάω να ψηφίσω και στο imdb με ένα μεγάλο φτυάρι.

MarkVenture

Παιδια καλησπερα.

Μεχρι τωρα σερφαριζα στα Αμερικανικα κυριως σαιτ για να δω τις γνωμες των θεατων για την ταινια αυτη...περιττο να πω οτι στους Αμερικανους αρεσε σε ποσοστο σχεδον 99%!!!

Ειναι τελειως τρελο. Σχεδον σε κανενα σαιτ δεν μιλανε για τα αρνητικα της ταινιας, που πολλα απο αυτα αναφερετε εδω μεσα.

Για να μην μακρυγορω, εβαλα εδω το review μου: http://boards.startrek.com/community/messa...;f=6;t=33329323

Δυστυχως οι φοβοι μου για το θαψιμο του Σταρ Τρεκ επιβεβαιωθηκαν...

Mort13

Έλα, υπερβολικοί είσαστε, μια χαρά ταινιούλα ήταν...

Πριν αρχίσω το review μου, νομίζω οφείλω να δηλώσω την σχέση μου με το σύμπαν του Star Trek. Είχα δει αρκετά από τα επεισόδια του Original Series παλιά, στα μέσα της δεκαετίας του 80, όταν τα έδειχνε η τότε Ερτ-2. Βέβαια από όσο θυμάμαι δεν σκάμπαζα πολλά πράγματα ούτε καταλάβαινα ιδιαίτερα την πλοκή (φυσιολογικά μιας και ήμουν 10 χρονών) αλλά την εποχή εκείνη που η τηλεόραση είχε μόνο 2 κανάλια και το βίντεο ήταν είδος πολυτελείας το Star Trek ήταν αρκετό για να ταίσει την φαντασία μου που δίψαγε για διαστημόπλοια και περίεργους εξωγήινους. Στην συνέχεια ήρθε ο Αντ-1 με το Next Generation τα μεσημέρια του Σαββάτου. Αυτό το παρακολουθούσα σχεδόν φανατικά για τις πρώτες 3 σαιζόν και από εκεί ξέρω τα περισσότερα στοιχεία για τον κόσμο του Star Trek όπως φαντάζομαι και η πλειοψηφία των Ελλήνων είχε την πρώτη της επαφή με το ST χάρη στο TNG. Μετά τις 3 πρωτές σαιζόν γενικά σταμάτησα να παρακολουθώ πολύ τηλεόραση, αν και όποτε πετύχαινα επεισόδιο κάνοντας ζάπινγκ συνήθως θα καθόμουν να το δω κι ας είχα χάσει την επαφή με το story-line. Από τις υπόλοιπες 3 σειρές είναι ζήτημα αν έχω δει 4-5 επεισόδια κι αυτά πάλι σκοντάφτοντας πάνω τους εν ώρα ζάπινγκ. Επίσης έχω δει από ταινίες τις 4 πρώτες, την έκτη, και το First Contact. Δεν είμαι Trekkie φυσικά, θέλω όμως να πιστεύω ότι ξέρω κάποια πράγματα, όχι ως προς την έννοια της λεπτομέρειας στο στυλ "Ποιό είναι το αγαπημένο φαγητό του Kirk" κλπ, αλλά γύρω από το πνεύμα και το feeling του Star Trek setting.

Θα προσπαθήσω πρώτα να κρίνω την ταινία εκτός του μύθου του Star Trek. Κατ'εμέ λοιπόν, πρόκειται για μια διασκεδαστικότατη Space Opera, που επιτυγχάνει αυτό που συνήθως αποζητάμε από τον κινηματογράφο, δηλαδή 2 ώριτσες χαλάρωσης όπου σβήνουμε το μυαλό μας, τρώμε το ποπκορν μας κι απολαμβάνουμε ωραίες εικόνες, ωραίες φατσούλες, ωραία εφέ, ωραία μουσική με ένα theme που μένει στο μυαλό σου, γέλιο, συγκίνηση κι αγωνία για τους ήρωες της ταινίας. Πιστεύω ότι όλα αυτά η ταινία τα προσφέρει σε μεγάλο βαθμό. Ναι, η επιστήμη της ταινίας είναι για γέλια αλλά μην ξεχνάμε ότι για το Star Trek δημιουργήθηκε ο όρος technobabble και σε κάθε επεισόδιο του TNG από ότι θυμάμαι ο Jordi έδινε την λύση "αναστρέφοντας την πολικότητα των ταχυονικών παλμών", ότι κι αν σημαίνει αυτό. Ναι, σίγουρα το σενάριο έχει plot holes και αρκετές υπερβολές. Αλλά ποιά ταινία δεν έχει; Τα Star Wars έχουν plot holes τόσο μεγάλες για να περάσουν από μέσα το Μιλένιουμ Φάλκον και το Έντερπραιζ μαζί αλλά αυτό δεν τα εμποδίζει να είναι απολαυστικά. Έτσι λοιπόν έχω την ταπεινή άποψη, την οποία από ότι βλέπω συμμερίζεται το ευρύ κοινό αφού το word of mouth είναι θετικότατο, ότι είναι μια έξοχη καλοκαιρινή/μπλοκμπαστερική ταινία ΕΦ που θα γνωρίσει μεγάλη επιτυχία. Της βάζω 8 με άριστα το 10 όπως ψηφίζω στην IMDB. Οι ταινίες που μπαίνουν στις αγαπημένες μου είναι αυτές που παίρνουν από 9 και πάνω. Το 8 σημαίνει "Πέρασα καλά!" Και δεν κρύβω ότι αν και non-fan όταν στο τέλος ακούστηκε η γνωστή μουσική και η πασίγνωστη αφήγηση... ναι, ανατρίχιασα!

Το ερώτημα του ενός εκατομμυρίου βέβαια είναι ότι καλά όλα αυτά που μας λες, είναι όμως Star Trek;

Η απάντηση είναι απλή και σύνθετη ταυτόχρονα. Καλώς ή κακώς, πριν βγει αυτή η ταινία, το Star Trek ήταν "νεκρό". Μην βιαστείτε να φωνάξετε "ιερόσυλε" και να με εκσφεδονίσετε στο διάστημα. Νεκρά είναι και τα αγαπημένα μου "X-Files", νεκρό είναι και το "Dallas", νεκρό είναι και το "MacGuyver", νεκρό είναι και το "Παντρεμένοι με παιδιά" και γενικά κάθε τηλεοπτική σειρά που έχει κλείσει τον κύκλο της, όσο πετυχημένη και λατρεμένη κι αν ήταν κάποτε. Εννοείται ότι αυτές οι σειρές εξακολουθούν να ζουν στις καρδίες των οπαδών τους και τώρα με τα DVD έχουν την ευκαιρία να κάνουν και νέους οπαδούς αλλά κακά τα ψέμματα, για να επιστρέψουμε ειδικότερα στο Star Trek, από το Next Generation και μετά πιστεύω ότι υπήρξε μια κατακόρυφη πτώση στο ενδιαφέρον του κοινού που οδήγησε στην εμπορική αποτυχία των τελευταίων ταινιών και την χαμηλή ακροαματικότητα των τελευταίων σειρών. Το πολύ το Κύριε Ελέησον το βαριέται κι ο Θέος και το Star Trek, όσο κι αν λατρεύτηκε, κάποια στιγμή κούρασε και κορέστηκε. Μέσα σε όλα αυτά λοιπόν, έρχεται μια νέα ταινία που παίρνει τον μύθο του Star Trek και... του αλλάζει τα φώτα! Δεν θα αρνηθώ ότι οι αλλαγές που γίνονται είναι κατακλυσμιαίες και δύσκολο να τις χωνέψει κάποιος. Το canon όλης της σειράς γίνεται πλέον μια εναλλακτική πραγματικότητα. Όλα αυτά που ξέραμε μέχρι τώρα θα αλλάξουν, δεν θα γίνουν ακριβώς έτσι. Μήπως όμως τελικά αυτή η γροθιά στο στομάχι, αυτό το ηλεκτροσοκ είναι ότι χρειαζόταν για να ξαναζωντανέψει ο μύθος του Star Trek; Τίποτα πια δεν είναι βέβαιο. Οι σεναριογράφοι κι οι μυθοπλάστες του Star Trek universe μπορούν να ξανανοίξουν τα φτερά τους, να δημιουργήσουν νέες πρωτότυπες ιστορίες που δεν θα είναι περιορισμένες από γεγόνοτα που συνέβησαν κι έχουν χαρτογραφηθεί από τις σειρές και τις ταινίες που προηγήθηκαν. Τo Star Trek είναι πλέον ελεύθερο να ξαναδημιουργηθεί, να αναγεννηθεί από τις στάχτες του, να εξερευνήσει νέους ορίζοντες, να κάνει νέους οπαδούς, να ξεκινήσει από την αρχή. Τα ταξίδια του Enterprise θα είναι πλέον πραγματικά ταξίδια προς το άγνωστο, θα μπορούν να μας εκπλήξουν και να κινηθούν σε νέα και ανεξερεύνητα μονοπάτια. Το Star Trek πέθανε, ζήτω το Star Trek!

Σίγουρα θα μπορούσαν να είχαν κάνει μια ταινία πιο κοντινή στο πνεύμα των προηγουμένων, μια ταινία όπως θα την ήθελαν όλοι οι Trekkies... αν όμως μια ταίνια, μια εμπειρία είναι τόσο "κλειστή" που μπορούν να την εκτιμήσουν μόνο οι πιο φανατικοί και hardocore fans, τότε είναι άχρηστη. Νομίζω όλοι θέλουμε ένα Star Trek που να απευθύνεται και να αγκιστρώσει ένα πιο ευρύτερο κοινό. Ένα Star Trek που θα πάει πιο πέρα από τους Trekkies. Είμαι σιγουρος ότι η νέα ταινία θα ανανεώσει το ενδιαφέρον για το Star Trek, θα φέρει πολλούς νέους οπαδούς, θα ξαναζωντανέψει τον μύθο. Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο παράσημο και η μεγαλύτερη επιτυχία για την ταινία και τους δημιουργούς της.

Γνωρίζω τον φόβο του fan μπροστά στο άγνωστο μιας νέας ερμηνείας ενός αγαπημένου σύμπαντος. Έζησα αυτόν τον φόβο και την αγωνία κατά τη διάρκεια της δημιουργίας των ταινιών του Άρχοντα των Δακτυλιδιών. Ξέρω πόσο εύκολο είναι να παρασυρθείς και να προδιατεθείς αρνητικά από τις εικόνες που έχεις ήδη στο μυαλό σου, από το χάσιμο αγαπημένων σκηνών, από τις αλλαγές στον μύθο. Καταλαβαίνω την οργή αυτή και τις extreme αντιδράσεις γιατί πραγματικά μιλάμε για τεράστιες αλλαγές. Θέλω να ελπίζω όμως ότι με τον καιρό, καθώς το σοκ θα ξεθυμαίνει, θα μπορέσετε να δώσετε μια δεύτερη ευκαιρία στην ταινία αυτή και τις συνέχειές της (γιατί σίγουρα θα υπάρξουν συνέχειες). Και αν μη τι άλλο, ως παλιότεροι οπαδοί θα έχετε την υποχρέωση και το βάρος να καθοδηγήσετε τη νέα φουρνιά οπαδών που θα φέρει η ταινία.

Και για να αλαφρύνει λίγο το κλίμα, δείτε το ακόλουθο σατιρικό βιντεάκι που σίγουρα θα σας κάνει να γελάσετε!

MarkVenture

Tauntaun13 said:

Έλα, υπερβολικοί είσαστε, μια χαρά ταινιούλα ήταν...

Προσωπικα πιστευω οτι ηταν μια πολυ μετρια ταινια.

Θα προσπαθήσω πρώτα να κρίνω την ταινία εκτός του μύθου του Star Trek. Κατ'εμέ λοιπόν, πρόκειται για μια διασκεδαστικότατη Space Opera

Υποτιθεται οτι το Σταρ Τρεκ δεν ειναι space opera.

που επιτυγχάνει αυτό που συνήθως αποζητάμε από τον κινηματογράφο, δηλαδή 2 ώριτσες χαλάρωσης όπου σβήνουμε το μυαλό μας, τρώμε το ποπκορν μας κι απολαμβάνουμε ωραίες εικόνες, ωραίες φατσούλες, ωραία εφέ, ωραία μουσική με ένα theme που μένει στο μυαλό σου, γέλιο, συγκίνηση κι αγωνία για τους ήρωες της ταινίας.

Οχι παντα. Ο Κινηματογραφος και η Ε.Φ. ειναι και τεχνη.

αλλά μην ξεχνάμε ότι για το Star Trek δημιουργήθηκε ο όρος technobabble και σε κάθε επεισόδιο του TNG από ότι θυμάμαι ο Jordi έδινε την λύση "αναστρέφοντας την πολικότητα των ταχυονικών παλμών", ότι κι αν σημαίνει αυτό.

Αυτο ειναι internet rumor. Σε λιγα επεισοδια γινεται αυτο.

Ναι, σίγουρα το σενάριο έχει plot holes και αρκετές υπερβολές. Αλλά ποιά ταινία δεν έχει; Τα Star Wars έχουν plot holes τόσο μεγάλες για να περάσουν από μέσα το Μιλένιουμ Φάλκον και το Έντερπραιζ μαζί αλλά αυτό δεν τα εμποδίζει να είναι απολαυστικά.

Το Star Wars μου αρεσε μεχρι την ηλικια των 12.

Έτσι λοιπόν έχω την ταπεινή άποψη, την οποία από ότι βλέπω συμμερίζεται το ευρύ κοινό αφού το word of mouth είναι θετικότατο, ότι είναι μια έξοχη καλοκαιρινή/μπλοκμπαστερική ταινία ΕΦ που θα γνωρίσει μεγάλη επιτυχία.

Το 'Ε' στο ΕΦ σημαινει επιστημονικη. Ειδες εσυ κατι επιστημονικο στην ταινια αυτη;

από το Next Generation και μετά πιστεύω ότι υπήρξε μια κατακόρυφη πτώση στο ενδιαφέρον του κοινού που οδήγησε στην εμπορική αποτυχία των τελευταίων ταινιών και την χαμηλή ακροαματικότητα των τελευταίων σειρών. Το πολύ το Κύριε Ελέησον το βαριέται κι ο Θέος και το Star Trek, όσο κι αν λατρεύτηκε, κάποια στιγμή κούρασε και κορέστηκε.

Αλλος ενας μυθος του Ιντερνετ.

Οταν τα σεναρια ειναι για τα μπαζα, τοτε βεβαιως και το βαρεθηκε ο κοσμος.

Αλλα δεν βαρεθηκε το Σταρ Τρεκ, οπως αποδεικνυει η νεα ταινια. Διψαει για καλο Τρεκ το κοινο.

Μήπως όμως τελικά αυτή η γροθιά στο στομάχι, αυτό το ηλεκτροσοκ είναι ότι χρειαζόταν για να ξαναζωντανέψει ο μύθος του Star Trek; Τίποτα πια δεν είναι βέβαιο. Οι σεναριογράφοι κι οι μυθοπλάστες του Star Trek universe μπορούν να ξανανοίξουν τα φτερά τους, να δημιουργήσουν νέες πρωτότυπες ιστορίες που δεν θα είναι περιορισμένες από γεγόνοτα που συνέβησαν κι έχουν χαρτογραφηθεί από τις σειρές και τις ταινίες που προηγήθηκαν.

Δεν ειδα κανενα ηλεκτροσοκ. Τα ιδια κλισε ειδαμε. Οι χαρακτηρες ηταν ακριβως οι ιδιοι.

Τo Star Trek είναι πλέον ελεύθερο να ξαναδημιουργηθεί, να αναγεννηθεί από τις στάχτες του, να εξερευνήσει νέους ορίζοντες, να κάνει νέους οπαδούς, να ξεκινήσει από την αρχή. Τα ταξίδια του Enterprise θα είναι πλέον πραγματικά ταξίδια προς το άγνωστο, θα μπορούν να μας εκπλήξουν και να κινηθούν σε νέα και ανεξερεύνητα μονοπάτια. Το Star Trek πέθανε, ζήτω το Star Trek!

Ωραια τα λες φιλε μου, αλλα ειδες εσυ κανενα ταξιδι προς το αγνωστο με την ταινια αυτη; εγω δεν ειδα. Και δεν προκειται να δεις.

Σίγουρα θα μπορούσαν να είχαν κάνει μια ταινία πιο κοντινή στο πνεύμα των προηγουμένων, μια ταινία όπως θα την ήθελαν όλοι οι Trekkies... αν όμως μια ταίνια, μια εμπειρία είναι τόσο "κλειστή" που μπορούν να την εκτιμήσουν μόνο οι πιο φανατικοί και hardocore fans, τότε είναι άχρηστη. Νομίζω όλοι θέλουμε ένα Star Trek που να απευθύνεται και να αγκιστρώσει ένα πιο ευρύτερο κοινό. Ένα Star Trek που θα πάει πιο πέρα από τους Trekkies. Είμαι σιγουρος ότι η νέα ταινία θα ανανεώσει το ενδιαφέρον για το Star Trek, θα φέρει πολλούς νέους οπαδούς, θα ξαναζωντανέψει τον μύθο. Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο παράσημο και η μεγαλύτερη επιτυχία για την ταινία και τους δημιουργούς της.

Ναι, το θελουμε, αλλα προς τα πανω, οχι προς τα κατω.

Η ταινια αυτη ειναι μια απλη ταινια δρασης, με χαρτινους στερεοτυπικους χαρακτηρες. Οι καλοι ειναι ...100% καλοι, οι κακοι ειναι 100% κακοι. Ολα ειναι προβλεψιμα...

θα μπορέσετε να δώσετε μια δεύτερη ευκαιρία στην ταινία αυτή και τις συνέχειές της (γιατί σίγουρα θα υπάρξουν συνέχειες).

Ναι αλλα τι θα δουμε στην συνεχεια; παλι τον Κερκ και τον Σποκ να σωζουν την Γη απο τους κακους;

Ελεος δηλαδη, υπαρχουν απειρα θεματα που μπορει κανεις να πει μεσω της ΕΦ.

Και για να αλαφρύνει λίγο το κλίμα, δείτε το ακόλουθο σατιρικό βιντεάκι που σίγουρα θα σας κάνει να γελάσετε!

Ειρωνικο, προς το προσβλητικο θα ελεγα.

reason for edit: merging posts

Edited by Spock

araquel
ps: Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως θα έπρεπε αυτό το τόπικ να μην ήταν καν στο τρεκ φόρουμ, μια και STAR TREK ΔΕΝ ΗΤΑΝ. Κι ας είχε αυτόν τον τίτλο, που τόλμησαν να του δώσουν οι αλήτες που το έφτιαξαν.
ναι, όμως αν φύγει αυτό το νήμα από το τρεκ φόρουμ, θα έρθει στο φόρουμ κινηματογράφου. και αν δεν το θέλεις εσύ, γιατί να το θέλω εγώ; :bleh: :bleh: :bleh: